ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN D yiimJefuud Hoesft en vgrkoudheid VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland De burgeroorlog in Spanje ampo daarluchl je van opf No. 9626 TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 6 NOVEMBER 1936 PUROL (WIT) WEER VER WACHTIN G. AXEL. INSTALLATIE van den heer C. J. van Hootegem tot Burgemeester van Westdorpe. niiiimi'mBrinffifT?fffri7rimmii'i'CT'll""''»n^^ okocssbssssi £5t££iS3ESM! DE KONINGIN ONTVANGT FAMILIE- LEDEN VAN OMGEKOMEN VISSOHERS. Donderdagochtend tusschen half elf en elf uur was het voor de Prinsies .J u 1 ia nakerk aan den Nieboerweg in Den Haag een druk aan- rijden van auto's. Voorbijgangers vroegen zich af wat er aan de hand was en nieuws- gierigen wendden zich tot de kosteres der kerk, die echter van niets afwist. Uitslui- tend genoodigden werden tot het kerkgabouw toegelaten en alleen deze genoodigden, alien nagelaten toetrekkingen van de omgekomen Scheveningsche visschers, waren op de hoogte van den aard der plechtigheid welke in de kerk zou plaats hebben. Er hadden 'ziich vrij veel belangstelienden bij den ingang van het kerkgelbouw opgesteld toen men precies elf Uur in de verte een auto zag naderen met den Koninklijken standaard. De Koningin had behoefte gevoeld, persoon- lijk de zwaar getroffenen te troosten. Onze vonstin wend bij den ingang ontvangen door de prediikanten ds. H. Stolk en ds. J. G. Feenstra. De Koninigin had gewenscht, dat de ont- vangst zoo eenvoiudig mogelijk zou zijn. Van daar, dat er ook te voren zoo weinig mogelijk ruchtlbaarheid aan gegeven was. Bij Haar komst in de kerk was de Koningin vergezeld van Haar hofdame, freule Schim- melpenninck van der Oye, en haar adjudant luitenant ter zee le klasse, jhr. van Holthe. Hare Majesteit begaf zich vervolgens naar de spreekkamer, waar zij iedere familie af- zonderlijk ontiving in het bijzijn van den pre- dikant van het kerkgenootschap, waartoe de betreffende familie behoort. De Koningin heeft op bijzonder hartelijke en vriendschappelijke wijze woorden van troost gesproken. Aan het einde van de bezoeken helWben de beiide predikanten Hare" Majesteit den dank der kerkeraden overgabracht. De Koningin verliet eerst kwart voor een weer het kerkgebouw. PRINS BERNARD BIJ MINISTER COLJJN EN BIJ MINISTER VAN SCHAIK. Dond'ertdagmiiddag heeft Prims Bernard een bezoek gebracht aan minister dr. H. Colijn. De Prins arniveerde enkele minuten voor drie uur in 'n hofauto voor het departement van kolonien in Den Haag, in gezelschap van zijn secretaris, jhr. ir. Roell. Hij werd bij den in gang van het departement ontvangen door den secretanis-generaal, jhr. mr. O. E. W. Six, die den Prins naar boven geleidde. (Minister Colijn ontving Prins Bernard in zijn werkkamer. Bij hat omderhoud tusschen den Prins en d'r. Colijn was geen der andere heeren aanwezig. Het onderhoud duurde tot even over half vijf, waama beiiden zich naar den uitgang van het ministeriegeboiuw begaven, waar de hof auto gereed stomd om den Prins naar het departement van justitie te brengen. Minis ter Colijn begeleidde Prins Bernard tot aan den uitgang. Ben dichte menschemmenigte was op het Plain venzameld om een glimp van den toe- kdlkisitigen Prins-geimaal op te vangen. (Op het departement van justitie werd Prins Bernard ontvangen door den secretaris- generaal, mr. J. P. de Meyere, die den Prins bij minister van Schaik binnenleidde. Het onderhoud, dat de Prins met den minis ter had, duurde ongeveer een half uur en was om 5 uur geeindiigd. Mr. van Schaik bege leidde toen Prins Bernard en ir. Roell tot aan den uitgang van het departementsgebouw, waar de beide laatsten in den hof-auto plaats namen om naar het Noordeinde terug te rrjden. EERSTE KAMER. Vergaderdng van Domderdag. De heer De Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) dient een motie in, waarin met een beroep op de art. 5 en 16 van het reglement van orde wordt opgemerkt, dat herhaaldelijk de voorzitter niet het woord geeft aan leden, die het hebben verzocht en die dit niet krij- gen, ofscboon er tijdig om gevraagd is of er mededeeling van is gedaan aan den griffier zonder d'at de voorzitter dit heeft bemerkt. Aangedrongen wordt op een wijziging van het reglement, vaststellende de wijze Waarop het woord verkregen kan worden. De Voorzitter stelt voor, de motie te laten drukkem en te behandelen op nader te bepa- len dag. De heer De Vliugt (a.r.) acht het ge wenscht dit voorstel niet te aaiwaarden. De Earner is volkamen op de hoogte van de mo tie. Spr. vraagt stemming over het voorstel van den voorzitter. Dit wordt verworpen met 32 tegen 2 stem- men (de heeren De Marchant en Van Vessem, beiden N.S.B.). De heer Van Emlbden (v.d.) stelt voor, de motie thans te behandelen. Dit wordt z.h.s. aangenomen. De heer De Marchant et d'Ansembourg ver- dedigt de motie nader. Meermalen bemerkte de voorzitter niet, dat spr. het woord vroeg, o.m. gisteren nog, n.l. door milddel van een handgebaar. De heer De Jong deed evenzoo en ook dit bemerkte de voorzitter niet. De motie wordt verworpen met 37 tegen 2 stemmen (die van de N.S.B.). CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VAN MOSSELEN. Bij het afdeelingsondenzoek der Tweede Kamer van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor het dienstjaar 1937 stelden eenige leden de vraag, of de Minister niet van mee- ning is, dat een burgemeester, die zich als president van het Centraal VerkOopkantoor van Mosselen verrijkt door aanneming van gratificaties, die deze leden qualificeereden als steekpenningen, uit zijn amtot behoort te wor den on th even. Andere leden kwamen op tegen deze qua- lificatie en betreurden de campagne, die het orgaan van de Staatkundig Gereformeerde Partij gevoerd heeft tegen bedoelden burge meester in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Centraal Verkoopkantoor van mosse len. Gevraagd werd er zorg voor te dragen, dat deze burgemeester als zoodanig geen na- deel zal ondervinden van deze onrechtmatige agitatde. DE PRIJSSTIJ/GING DER LEVENS- MIDDELEN. Het secretariaat van den Gentralen Bond van Nederl. veforuikscooperaties schrijft aan de N. R. Crt. Hit de gegevens, die het. oeconomisich bu reau van den bond over de prijzen van 25 levensmiddelen van 18 cooperatives ontvinig, blijkt dat de prijzen van deze artikelen, ver- geleken met die van 24 September 1936, met 1.02 pet. zijn gestegen. Vooral bij bruine boonen, griesmeel, Goud- sche kaas en eieren was de prijsstijging vrij sterk. Ook de prijzen van grauwe erwten, vermicelli, tarwebloem en zachte zeep onder- gingen eenige verhooging. Gelijk, of nage- noeig gelijk bleven daarentegen de prijzen van brood, caipucijners, groene erwten, havermout, custardpoeder, jam, rijst, boter, margarine, sJa-olie, bak- en braadvet, suiker, vlokken- zeep en vleeseb. De gemiddelde prijsstijging voor de geheele partij artikelen wordt steeds groioter vergele- ken met de prijzen van 24 September. Voor de opeenvoigende weken was deze stijging n.l. 0.18, 0.27, 0.58, 0.85 pet. en voor de laat- ste week 1.02 p.ct. SBUITING DER BAKKERIJEN Ben enquete door de broodbakkersvereeni- ging de Voorzorg geh'ouden onder de Amster damsche broodlbakkerspatroons., heeft- tot re- sultaat igehad, dat 80 pet zich voor sluiting heeft verklaard. In tusschen wacht men nu eerst af, wat het overleg met de regeering zal opleveren. Volgens de laatste berichten is de stand daarvan niet ongunstig. Het rapport van ide commiissie-Lieftinck wordt binnen eenige weken tegemoet gezien en spoedig daarop zal de minister zijn beslissing nemen. Er zal dius, schrijft de N. R. Crt. binenkort worden uiitgemaakt of de verbin- dendlverklaring der ondememers-iovereen- komst doorgaat of niet. EEN ROYAAL AANBOD. De N.V. Vemis-, verf- en Japanlakfabrie- ken Hermann A. Schreuder en Co. te Schoon- haven, heeft aan het secretariaat van het Nationaal Comit6 voor het huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernard mede- gedeeld, dat zij gratis uit haar productie ter beschikking stelt alle voor de afwerking van het Koninklijk jacht' benoodigde lakken, emailveriven, vemisisen en Hasco-relief, zoo- mede wat het Hasconeerwerk betreft, de uit- voering daarvan. De door de leden van het plaatselijk comite gehouden collecte voor hetzelfde doel heeft 185,52 opgebracht. Spaansch goud naar Frankrijk. Naar Reuter uit Marseille meldt, zijn met de Spaansche trawler Tramotana aldaar uit Cartagena 8 ton goud, met een waarde van omstreeks 9 millioen gulden, aangekomen. De goudzending werd begeleid door leden der volksfrontmilitie en werd onder hun toezicht gelost, voor denzending naar de bank van Frankrijk. Dit is de derde groote goudzending, die uit Spanje te Marseille is aangekomen. DE MADKILENEN OOGGETUIGEN VAN DEN STRIJD. De United Press-verslaggever meldt uit Madrid, dat de bewoners der zuidelijke voor- steden van Madrid voor het eerst den strijd tusschen de steeds nader oprukkende nationa- listische troepen en de voortdurend achter- uitwijkende regeeringsaanhangers van dichtbij hebben kunnen aanschouwen, totdat de toe- stand voor hen zoo gevaarlijk werd, dat bevel werd gegeven tot ontruiming der huizen. In de richting van Alcorcon, Deganes en Getafe was duidelijk het verloop van den strijd te zien. De eerste opmarsch der nationalisten bewoog zich in de richting van Leganes, dat ten Zuiden van Madrid juist tusschen Alcor con en Getafe is gelegen. Door den opmarsch op dat punt werd de achterhoede der rooden bij de twee andere plaatsen bedreigd en moest eveneens terugtrekken, er was in het midden als het ware een wig gedreven, waarvoor alles moest wijken. Op korten afstand van de voor- stad Carabanchel sloegen de projectielen der rechtsche artillerie in en ook de kazerne in deze voorstad werd verscheidene malen ge- troffen. Toen achtten de nationalisten het oogenblik gekomen voor den aanval op Getafe. Eerst kwam de artillerie in actie, toen verschenen de vliegtuigen der nationalisten en spoedig was ook de val van het vliegveld een feit ge- worden. Naar de Havas-verslaggever ver- neemt, waren er in de omgeving van Alcorcon 5000 leden der roode militie en 30 tanks ge- conoentreerd en werden 400 milliciens gedood. De Madrileensche regeering is inmiddels, op- nieuw gewijzigd. Naar aanleiding hicrvan merkt Havas op, dat de ministers zonder por- tefeuille de provincies vertegenwoordigen, die een autonoom statuut hebben gekregen en die de volksfrontregeering voortdurend gesteund hebben. De correspondent acbt de toetreding der anarcho-synidicaten tot de regeering van groot belang, omdat het voor het eerst is, dat zij hun starre doctrine opgeven, die zetfs zoo- ver ging, dat zij weigerden candidaten te stel- len voor de Oortes-verkiezingen. Het volk wordt aangespoord zich gereed te maken voor een beslissende heldhaftige daad. De vijand staat voor de poorten van Madrid. De hoofdstad zal haar plicht doen en de regee ring beschikt over alle macht om van ieder te eischen dat hij zijn plicht doet. De hoofd stad moet eveniwel niet alleen bij Madrid wor den verdedigd, docb op alle fronten. Overal moet de vijand worden aangevallen. Indien Madrid en geheel Spanje willen, kan het offen sief van den vijand worden gebroken. Allen moeten tot het uiterste strijden. Zij, die deserteeren of aarzelen voor den vijand, brengen oneer over de organisaties, waarbij zij zijn aangesloten, en zij zullen op dezelfde wijze worden gestraft als de opstandelingen. De oproep sluit met de woorden: ,,Spanjaar- den, verdedigt de republikeinsche revolutie Deze wordt thans te Madrid verdedigd, mobili- seert u alien voor de overwinning." De regeeringstroepen actief in het Zuiden. Reuter meldt uit Gibraltar, dat de regee ringstroepen Woensdag een aanval hebben ge- opend op het front van Estepona. Woensdag hoorde men te Gibraltar den geheelen dag het gebulder van de kanonnen. Twee vrachtauto's met gewone Marokanen zijn te San Roque aan gekomen. La Linea zou in een paniekstem- ming verkeeren. Men meent te weten, dat de regeeringstroepen aan het front van Estepona over 20.000 man beschikken, tegen een duizend rechtschen. De laatsten zouden begohnen zijn zich terug te trekken op Guadiaro. INKOMSTENBELASTING. De Rifksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat een dezer dagen zal worden aan- gevangen met het vervolgen der aanslagen Inkomstenbelasting 1936/1937, gedateerd in Augustus j.l. waarop nog niet 14 deel is be- taald. WATERSCHAPSBESTUREN. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van den Kanaalpolder de heer M. W. van Dix- hoorn te Philippine. ONDER EEN AUTO. Hedenmorgen reed de slagersknecht D. Ba- reman per rijwiel in de Emmalaan, richting Axelschestraat, toen van de andere zijde kwam aangereden een auto van de firma Gebr. Donze, bestuurd door den chauffeur Berwald. Uit welke oorzaak is onbekend de een sprak van omkijken, de ander van slip- pen geraakte de wielrijder met zijn voor- wiel onder de auto.# Het voorwiel werd ver- nield, doch ook de wielrijder werd aan een zijner beenen verwond. Hij werd naar bet ziekenhuis gebracht, waar hij door Dr. Stevens is verbonden en daarna naar buis vervoerd. Naar wij vememen treft de chauffeur van de auto geen schuld. NUTSDEPARTEMENT TER NEUZEN. Gisteravond werd voor de leden der plaatse- lijke afdeeling van't Nut in het Luxor Theater een filmavond gegeven, die, blijkens de mede deeling van den voorzitter, den heer Lam- brechtsen van Ritthem, was aangeboden door de Directie van het Luxor Theater en daar- door voor gereduceerden prijs kon worden bij- gewoond. Na een joumaal werd in 'de eerste plaats vertoond de expeditlefilm van Martin en Osa Johnson, welke per vliegtuig een tocht hebben gemaakt door woeste gebieden van Afrika en daarbij zeer interessante opnamen hebben ge maakt van de daar in het wild levende dieren. Dit was een zeer de belangstelling trekkende film. Na de pauze volgde het documentaire film- werk „30 jaar wereldgebeuren". Dit bleek inderdaad een waarheidsgetrouwe weergave van gebeurtenissen uit de mogend- heden die deel hebben genomen aan den we- reldoorlog, zoowel als van tafreelen uit den oorlog. In verschillende speciale films, heb ben wij reeds herhaalde malen die oorlogsver- schrikkingen meegemaakt. Het laatste deel van de film was een aaneenschakeling daar van, die een dergelijken indruk maakte, dat meerdere toeschouwers deze niet langer kon- den aanzien en de zaal moesten verlaten. En dan te bedenken dat, ondanks die afsclirik- wekkende voorbeelden, de menschheid in de toekomst ,toch naar algemeen gevoelen niet voor een herhaling dier gruwelen zal bewaard^ blijven. DE OVERVAL TE KLOOSTERZANDE. Omtrent bovenvermelden overval kan wor den bericht, dat J. H. Langenkamp, die zich naar aanleiding van een persbericht zelf bij de politie bad aangemeld en voor een onderzoek naar Groenendijk was overgebracbt, na door de marecbauss^e te zijn verhoord, weer op vrije voeten gesteld is. Met betrekking tot P., die Woensdagnacbt Uit de eel der marechausseekazerne was ont- vlucbt, is mee te deelen, dat deze reeds in den namiddag van denzelfden dag door de ge- meentepolitie te Gent is gearresteerd. Naar het scbijnt heeft hij, na het inslaan van een ruitje in de deur zijner eel een gren- del der deur terug weten te schuiven en daarna, na de tafel der eel te hebben vernield, met de tafelpoot hetzelfde te hebben gedaan met den grendel aan den onderkant der deur Aangezien hij daarna de deur kon openen en het slot geen brahk vertoonde, moet worden aangenomen, dat de deur niet op slot is ge- weest. Eenmaal in den gang waarop de celdeuren uitkomen, was het voor hem niet moeilijk weg te komen. Er stond daar een rijwiel van de marechauss<5e, dat hem een zeer geschikte ge- iegenheid bood, om vlug weg te komen. Het mag toch wel een wonder beeten, dat niet voor een bijzondere bewaking is gezorgd, aangezien P. bekend staat als een uit-breker. „De Telegraaf" meldt daaromtrent uit Culem- borg, dat P. in 1934 wegens diverse feiten voor den commissaris te Culemborg was ge- leid. Men sloot hem toen in een eel op, doch de arrestant klaagde er over, dat hij daar niet tegen kon. Op een gegeven oogenblik werd er uit zijn eel gebeld (de celien zijn voorzien van een bel, zoodat de verdachten elk oogenblik met de beiwakers contact kunnen krijgen). Een agent vond P. toen in de celgang heen en weer loopen. Hij had, als ware het de een- voudigste zaak, de celdeur verwijderd. „Ont- snappen wilde hij niet", zeide P,,want daar- voor had men hem te goed behandeld". Als gevolg van zijn klachten was namelijk goed- gevonden, dat P. eenige malen extra werd ge- lucht en nu en dan in de agentenkamer mocht plaats nemen. IN EEN SLOOT TERECHTGEKOMEN. J.l. Woensdagavond keerden de vader, zijn broeder en een zwager van den burgemeester van Westdorpe, den beer Van Hootegem, die zijn installatei hadden bijgewoond, huiswaarts. Even voorbij het veer van den Abeele kwam de auto in aanrakirig met een vrachtwagen, waardoor de bestuurder de macbt oyer het stuur verloor en met de auto in een droge sloot naast den weg reed. De vader van den burgemeester bekwam hierbij een wond aan het hpofd, welke in het R. K. ziekenhuis te Sluiskil is verbonden, waama hij huiswaarts kon keeren. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 tot en met 31 October kwamen in de provincie Zeeland 5 gevallen van roodvonk voor, n.l. 1 te Driewegen en 4 te 's-Heer Arendskerke. FRUITTEELTSCHOOL „ZEELAND'S PROEFTUIN". Door de groote vlucht welke thans de fruit- teelt neemt, neemt ook het aantal vragen voortdurend toe. Deze vragen zijn in de eerste plaats van technischen hard: vragen over bemesting, over ziektebestrijding, snoei, varieteitenkeus, grond- bewerking enz. Om aan deze behoefte tegemoet te komen, is door den Minister goedgekeurd dat in „Zeeland's Proeftuin" te Wilhelminadorp een fruitteeltschool wordt ingericht. Deze fruitteeltschool beeft de bedoeling om eenvoudig onderwijs te geven en daarbij theo- rie en practrjk te vereenigen. De school wordt slechts den dag per week gehouden en wel v66r den middag theorie, terwijl na den middag praktijk gegeven wordt onder leiding van den chef van den Proeftuin. De theoretische vakken omvatten uiteraard in de eerste plaats de fruitteelt als zoodanig en verder |ets over plantkunde en bemestings- ■leer, benevens een 35-tal lessen over planten- ziekten, heschadigingen en hun bestrijding. De practische lessen omvatten werkzaam- heden, zooals stekken, afleggen, enten, snoeien, uitzetten van boomgaarden, sproeien, sorteeren en verpakken en iets uit de bijenteelt, benevens enkele excursies. De geheele cursus duurt een jaar, waarbij in het drukst van het seizoen enkele weken geen les wordt gegeven. Degenen, die zich aanmelden zullen zich moeten onderwerpen aan een eenvoudig examen, waarbij vrijwel uitsluitend op de practische kennis gelet wordt. Verder moet men in het bezit zijn van een diploma van een land- of tuinbouwschool of van een alge- meene land- of tuinbouweursus-. Zie verder de advertentie. Borst inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ing. Med.) draeht uitvoert die baar land van haar vraagt. Zij verraadt de scbuilplaats van baar ver- loofde, doch zal zich met hem opofferen. Zoover komt het echter niet en bij het geluk- gi einde ziet men Elena en Locje Rusland ver laten op weg naar Engeland. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzicht- baar weg en daarom is voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzorging van gelaat en handen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (JLngez. Med. Matige tot krachtige ZjO. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, trjdelijk regen, weinig verandering in tempe- ratuur, later iets kouder. Serenade. Ter gelegenheid van diens huwelijk werd de heer H. J. Lensen gisteravond door de har- monie „Concordia", waarvan hij lid is, een serenade gebracht, waarbij het jonge paar bij monde van den voorzitter een fraaie kapstok werd geoffreerd namens bet bestuur en de werkende leden. Autobotsing. Gistermorgen had een tamelijk ernstige autobotsing plaats op de kruising van de Juliana- en Wilhelminastraat tusschen een vracbtauto van P. S. te Sassing en een luxe- wagen van den heer P. J. van B. Een der in zittenden van de auto van den heer B. liep een leelijke hoofdwonde op, waarvoor doktershulp moest worden ingeroepen. Vooral aan de luxe auto van den heer v. B. was groote materieele schade. HET CENTRUM. Folies Bergere. A1 trekken er jaarlijks duizenden naar Parijs toch is nog niet ieder die het lied: ,,Ik ben in Parijs geweest" er ook inderdaad ge- weest en de verdere inhoud van het lied is dus eveneens bezijden de waarheid. Maar degenen die er wel geweest zijn, zullen ook wel een bezoek gebracht hebben aan de Folies, in de rue Bergere, waar de allergrootste revues worden opgevoerd. Docb, het zij hier uitdruk- kelijk vemeld, „Folies BergSre" is geen revue- film, al komen er wel diverse liecijes en groot- sche revuesebnes in voor. Het is vodr alles een luchtige comedie doch de show-scenes zijn van dien aard, dat het publiek er zich kostelijk mee zal amuseeren. Wij noemen slechts het grandioze regen-tafreel in de eerste acte, waarin met veel water en parapluies geestige effecten bereikt zijn en voorts de pittige stroo- hoeden-finale, die ontstaat uit een stroohoed van Chevalier en een fantastische climax ten- gevolge heeft. Men voelt het aan, dat in deze film oog en oor zullen geboeid worden. Als tweede hoofdnummer volgt daarna British Agent. Dit is niet alleen een pakkende titel doch tevens een pakkend verhaal, want het behan- delt het geliefkoosde thema van den spion- nage-dienst en de ontzettende moeilijkheden van hen, die zich voor dit buitengewoon ge- vaarlijke beroep aanmelden, want bijna steeds eindigt dit met een onnatuurlijken dood. Wie kent niet de vele boeken die dit onderwerp behandelen en steeds valt het op over welke stalen zenuwen en een ijzersterk geheugen men moet besehikken om de uiterst gevaar- lijke opdrachten te kunnen volbrengen. In den wereldoorlog zag men in iederen vreem- deling een spion of spionne. Maar zoover was en is het gelukkig niet, want er zijn slechts enkelen die over voldoende energie beschikken en juist deze ziet men het niet aan dat zij in geheimen staatsdienst zijn. Hoe duister hun rollen ook zijn, men kan daar alleen van op aan, dat zij die gewichtig doen en gaame in het oog vallen, vast onbeduidende persoonlijk- heden zijn die geen enkele spionnagedienst ook maar de geringste opdracht zouden dur- ven toevertrouwen. In deze film is het een Britsche spion, die in Rusland moet werken. Maar ook de Russische spionnagedienst is perfect in orde en hier komt het- romannetje de film aanvullen, want de Russische spionne en Engelsche spion worden op elkander ver- liefd, hetgeen echter niet belet dat zij de op- Installatie burgemeester. De tot burgemeester van Westdorpe he- noemde heer Van Hootegem, is op Woensdag plechtig geinstalleerd. Om half drie des namiddags werden hij en mevr. Van Hootegem benevens de wederzijdsche families door een« deputatie uit den gemeenteraad aan de grens der gemeente hartelijk welkom gebeeten. Hier- op reed bet gezelschap, vooraf gegaan door een eerewacbt te paard naar bet marktplein. Uit bijna alle woningen hing onze driekleur, terwijl langs den weg vele Westdorpenaars hun nieuwe burgemeester hartelijk toewuifden. De aankomst op het marktplein had plaats onder de vroolijke toonen der plaat - :lijke harmonie. Nadat het gezelschap de auto's verlaten had, werd d,e burgemeester toege- sproken door den leider van dit gezelschap, waama de schoolkinderen een voor deze ge legenheid gemaakt lied lieten hooren. Ook een spreekkoor was gevormd, dat de kleinen op verdienstelijke wijze uitvoerden. Jlierop bedankte de burgemeester voor de hartelijke ontvangst, o.m. verklarende, dat hij in zijn nieuwe gemeente alien gaarne met raad zal bijstaan, voor zoover die door hem verstrekt kan worden. Door een haag van belangstel ienden betrad het gezelschap nu het gemeen- tehuis. De raadszaal was spoedig met belang stelienden gevuld; we merkten o.m. op de burgemeesters van Vogelwaarde en van Sas van Gent, de pastoor en kapelaan van West dorpe, de pastoor van Ter Neuzen, benevens de burgemeester, secretaris, ontvanger pn twee ambtenaren der gemeente-secretarie van Ter Neuzen. In de raadszaal waren vele mooie bloemstukken aanwezig. Nu had de plechtige installatie plaats. De oudste wethouder, tevens plaatsvervan- gend burgemeester, de heer De Beleir, wensch- te den nieuwen burgemeester in een hartelijke toespraak geluk met zijn benoeming, en hing hem den ambtsketen om. De burgemeester beantwoordde den spreker uit den raad als volgt: ZeerEerw. Heeren, Dames en Heeren, Allereerst moge ik hier van deze plaats na God mijn diepgevoelde erkentelijkheid betuigen jegens Hare Majesteit onze geeerbiedigde Koningin voor Haar besluit tot mijn benoe ming. Het zal mijn eerste en voortdurend streven zijn, dit hooge in mij gestelde vertrou- wen in alle opzichten te beantwoorden. Dan breng ik hier nogmaals eerbiedig dank aan Zijn Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan den H. E. G. heer Commissaris der Koningin in deze provincie, dat zij mij bij Hare Majesteit voor dit ambt hebben willen voordragen. En tenslotte dank ik verder alien, die tot mijne benoeming hebben medegewerkt. De taak, die thans op mijn schouders wordt gelegd, is geen gemakkelijke; vooral in dezen crisistijd. Het is een zoeken en tasten naar alle zijden om den reddenden uitweg te vin- den, waarbij zoo vaak het gemeenschapsgevoel het zwijgen wordt opgelegd. Het wordt niet zelden een wedren om eigen zaken in veilig- heid te brengen, met terzijdestelling van an- dermans belangen. Laat ons dezen weg niet opgaan, maar eens- gezind de moeilijkheden trachten te overwin- nen. Het is met het oog hierop dat ik een beroep doe op alle ingezetenen dezer gemeente, meer in bet bijzonder op 't gemeente-personeel en dan speciaal op U mijnheer de Secretaris. Uw medewerking, welke U mij reeds spontaan bebt toegezegd, stel ik op boogen prijs. Als man van rijperen leeftijd, met de administratie dezer gemeente als het ware samengegroeid, zult U mij een krachtigen steun zijn om een behoorlijke naleving der verschillende voor- schriften te helpen bevorderen. Ik hoop op een aangename en prettige samenwerking met alien. Laat ons alien samen strijden voor het eene doel, de gemeente Westdorpe tot nog grooter bloei en welvaart te brengen. En wat mij persoonlijk betreft, ieder inge- zetene kan steeds om hulp en steun komen vragen; ik zal gaarne een ieder, voor zoover dat in mijn vermogen is, met raad en daad bijstaan. Ik weet, dat ik fouten zal maken (wie werkt maakt fouten) en dat teleurstellingen mij zul len wachten. Maar geen teleurstelling zal mij ontmoedigen en geen fout mij verscbrikken, wanneer ik de overtuiging heb, te hebben ge- werkt in het waarachtig belang dezer ge meente. U, mijnheer de Beleir, betuig ik mijn harte- lijken dank voor de voortreffelijke wijze waar op U gedurende de laatste twee maanden de belangen dezer gemeente hebt voorgestaan. Bij U zal de feeststemming van vandaag wel voor een groot deel verhoogd zijn door de ge- dacbte, dat de last van het waarnemend bur- gemeesterschap U thans van de schouders wordt genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5