ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROOP De Tweelingzusters. No. 9526 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland. Feuilleton Buitenland. Hoesl Ge Past op AKKER's verslerkle EERSTE BLAD DE KOSTEN VAN HET LEVENS- ONDERHOUD. BENOEMINGEN EN HERBENOEMINGEN VAN BURGEMEESTERS. TER NEUZEN, 6 NOVEMBER 1936 TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KJLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de uitgave. D1T BLAD VERSCHLINT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAG A V OND. Stijging in de naaste toekomst te verwaehten. Meer dan gewone belangstelling bestaat er voor de vraag hoe het verloop van de kosten van het levensonderhoud zal zijn onder de ge- wijzigde monetaire verhoudingen. Deze ver- hoogde belangstelling is begrijpelijk, omdat als vaststaand kan worden aangenomen, dat de gevolgen van de waardevermindering van den gulden zich stellig zullen doen gelden op het gebied der prijzen. En dan natuurlijk in de eerste plaats op het gebied van de prijzen der artikelen afkomstig uit het buitenland, daaronder eveneens te verstaan de producten uit de overzeesche gewesten. Op dit laatste dient nog wel de nadruk te worden gevestigd, omdat men wel hoort bewe- ren, dat de prijzen der Indische producten geen verandering behoeven te ondergaan. Men ver- geet dan evenwel, dat de Indische artikelen wereldmarktartikelen zijn en dat de prijzen van deze wereldmarktartikelen stijgen voor ons tenminste in overeenstemming met de „ontwaardiging" van den gulden, aldus de sta- tistische medewerker van het „Vaderland". De publicatie van het Gemeentelijk Statis- tisch Bureau te 's Gravenhage inzake de kos ten van het levensonderhoud in de Residentie over de maand September betreft nog niet de veranderingen daarin door de devaluatie van 27 September. De cijfers zijn dus zonder eenige reserve als de normale vddr de devaluatie te aanvaarden. De totale kosten van het levensonderhoud daalden voor de arbeidersgezinnen en voor de ambtenaarsgezinnen slectots met 0.2 in ver- gelijking met Juni. Van wat meer beteekenis was de daling van de uitgaven voor eetwaren en dranken. Deze bedroeg onderscheidenlijk 0.9 en 0.6 ten opzichte van Juni. De kosten thans lager dan ooit. Hoewel de verschillen met de cijfers over Juni 1936 vastgesteld uitermate gering zijn, zijn de totale kosten van het levensonderhoud over September 1936 lager dan ooit sinds 1921. Neemt men 1913/1914 als uitgangspunt van vergelijking, dan is het verloop voor de kosten van het levensonderhoud voor arbeidersgezin nen: 1913/1914 100 Augustus 1913/1914 100 Januari 1921 199.8 December 1929 158.2 September 1931 152.5 iSeptember 1936 129.2 Wat zal er gebeuren? Thans interesseert slechts de vraag: wat zullen de kosten van het levensonderhoud „doen" onder de nieuwe verhoudingen? De prijzen van alle over de grenzen komende artikelen hebben voor ons aan grondstoffen arme land reeds op duidelijke wijze gereageerd op de gewijzigde monetaire verhoudingen en wel in opwaartsche richting. Dit wat den groothandel betreft. Welke beteekenis zal een en ander hebben voor den stand van de kosten van het levensonderhoud? De ontwikkeling van het binnenlandsch prijspeil kan met gerustheid tegemoet worden gezien. Een stijging te verwaehten. Doch het staat vast, dat de kosten van het levensonderhoud binnen afzienbaren tijd zullen moeten stijgen. Het zal aanvankelijk een wei- felende en trage stijging zijn maar op den duur zal het aanpassingsproces zich in dit opzicht doen gevoelen. Ten aanzien van de voeding voor de ar beidersgezinnen omvattend ongeveer 40 van het totale budget en voor hen die in finan- cieel beteren doen verkeeren naarmate het in- komen grooter is, een geringer deel vormend Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 45) Vervolg. XXXIV. Het vuur aan de schenen. Zondags regende het. De lucbt was loodgrijs en hing laag over de stad; de regen kletterde eentomiig, er was geen wind. Een mistroostige dag. „Je hefbt vandaag geen geluk, kindlief", zei juffrouw Brownling, terwijl Anne de kof- fietafel afruimde. „Zou hij op je wachten? Een heelelboel zouden hiet niet doen met dit weer." Jk weet niet, wat u bedoelt", antwoordde Anne ongeduldig. ,,Nou, kind!" barstte ze uit. Toen lachte ze. Anne vond het afsichuwelijk haar grijze mantelpak aan te moeten trekken. Ze deed er haar blauwen mantel overheen en na een laatisten cmderzoekenden blik op het weer te hefoben geworpen, zet'te ze haar zwart vilten hoedje op. Als John redelijk was, zou hij haar niet verwaehten vooral niet nadat ze ge zegd had, dat ze niet komen wilde. Ze had zich voorgenomen niet te gaan en ze zou het ook zeker niet gedaan hebben, ails John niet gedreigd had haar te komen halen. Dat was ook ijiet bepaald een plezierig vooruitzicht. Anne stampvoette, zebte haar hoedje op zonder een iblik in de spiegel te si aan; toen ze bij de deur was,, ging ze terug ,zette het op- van de totale uitgaven voor het levensonder houd verkeeren we in de gelukkige om- standigheid dat de regeering met haar crisis- heffingen, haar invoerrechten en accijnzen remmend op de door de gewijzigde monetaire verhoudingen opgelegde verhoogingen kan in- werken. Het zou echter al te optimistisch zijn gezien, dat op dit gebied geenerlei prijsstijging zal voorkomen. Wat zal er te doen zijn tegen prijsstijging door den guldenval van bijvoorbeeld rijst, thee, cacao en buitenlandsch fruit (bananen, sinaasappelen, citroenen, appelen, krenten, ro- zijnen en amandelen), of van specerijen (ka- neel, peper, nootmuskaat)Ook al vormen de uitgaven daarvoor geen groot deel van het voedingsbudget, toch is er de stijging onaf- wendbaar. Belangrijker is het overige deel van het bud get. Daarbij denken wij allereerst aan de pos- ten kleeding, schoeisel en huisraad. Maar ook moet worden gedacht aan andere huishoude- lijke benoodigdheden en nog enkele andere pos- ten, als petroleum, spiritus, brandstoffen, wasch- en poetsartikelen, zeep, toiletbenoo- digdheden, rookartikelen. De mate van de prijsverhooging van alle uit het buitenland betrokken grondstoffen is af- hankelijk van de mate, waarin de gulden valten deze zweeft nog steeds. Een be- langrijk onzekerheidselement derhalve. Een aan den val van den gulden evenredige stijging van de prijzen der importartikelen wordt niet gerealiseerd in de kleinhandel- prijzen der artikelen, omdat de grondstoffen slechts een deel van de kostprijzen uitmaken. En voor ieder artikel is dit deel anders. Maar vast staat, dat op dit gebied binnen afzienbaren tijd verhoogingen zijn te ver waehten. Wie zijn oor op dit gebied te luiste- ren legt en de berichten uit den bonafiden handel volgt, kan dat in redelijkheid niet tegen spreken. De ervaringen bij valutaval in het buiten land opgedaan, bevestigen een en ander. De mate van de wijziging wordt daamaast mede bepaald door de „structuur"-omstandigheden ten opzichte van het buitenland en door de verhoudingen in het binnenland (crisisheffin- gen). Doch die mate is mede afhankelijk van het wereldprijsverloop, hetwelk thans een opgaan- de tendenz vertoont. Stijging van beperkten omvang. Wanneer zullen nu de verhoudingen zich gestabiliseerd hebben en op welk verhoogd niveau is de stabilisatie van het prijzenpeil te verwaehten? Het antwoord op die vraag is niet nauwkeurig te geven, zoolang de gulden zweeft. Gezien de verhoudingen van het oogenblik kunnen we ons refereeren aan het oordeel van oud-minister Steenberghe, die een stijging van de kosten van het levensonder houd van beperkten omvang een procent of vijf aannemelijk achtte. Rest de nevenwerking van de stijging van eenige artikelen: een opgaande beweging van de prijzen van sommige artikelen heeft steeds invloed gehad op het prijsniveau van anderen. Die nevenwerking zal met gerustheid tege moet gezien kunnen worden, ook omdat de overheid diligent is. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van Binnenland- sche Zaken ontleenen wij: Het had de aandacht van eenige leden ge- trokken, dat meermalen personen tot burge- meester worden benoemd, die reeds op gevor- derden leeftijd zijn, terwijl anderzijds de regee ring voor sommige andere categorieen van ambtenaren het pensionneeren op 60-jarigen leeftijd bevordert. Men achtte dit niet conse quent. Vooral de benoeming van gepensionneerde overheidspersonen of ambtenaren stuitte op nieuw op, zich oniderwiji van al'le kanten in de spiegel bekijkend. Dit duurde precies -tien minuten. Haastig liep ze Ossington Road af, doods- benauwd, dat John het wachten moede gewor- den was en op weg naar haar toe. Toen ze den hoek omging, zag ze hem op zijn horloge kijken. „Je weet zeker, dat je laat bent? Je bent toch werkelijk niet pumctueel. Ik begrijp niet waarom ik met je will trouiwen. Ik heb den auto niet bij me. We zullen een taxi nemen. Ik hefb Aurora opgefbeld, we gaan bij haar theedrinken."' Anne bleef plotseling staan. ,,Neen dat kan ik niet doen!" John pakte haar bij den arm en schoof haar voor zich uit. ,,Ik wou, dat je niet zoo onaangenqam was. Het weer is al onaiangenaam genoeg." ,,MaarJohn ,,Anne, je vermoeit mij. Aurora is er niet. Begrijp je? Aurora is weggegaan; behalve het dienstmeisje, dat voor de thee zorgt, is er niemand." Anne liet zich naar een taxi brengen. Ze moesten toch eens eindelgk uitpraten. Ze wiil'de er achter komen wat John wist en zich van zijn stilzwijgen verzekeren. Ze zat in de taxi naar de regen en de doorweekte straten te staren; de zwarte para- pluies waren nat en glimmend, de trottoirs leken wel kleine riviertjes, en daar zag ze een brievenbus, die even rood was als het boek, dat John haar gestuurd had. Aurora had tegen Horrocks gezegd het vuur in de ontvangkamer aan te leggen. Hor rocks vond het omizin, een vuur in Mei, en dan nog wel een kolenvuur, maar Aurora had voet bij stuk gehouden. John draaide een knop om en de groote ver- gulde kandelaars met rose kapjes, die ter weerszijden van de schoorsteemmantel ston- den, verspreiden een zacht licht. bezwaren. In dit verband werd gewezen op de gemeenten Roermond, Wormerveer en Breda. Andere leden konden zich daarmede geens- zins vereenigen. De drie meer speciaal bedoel- de ambtsdragers zijn personen nog in de kracht van him leven. Juist doordat zij in het genot van een pensioen zijn, kunnen zij het burgemeestersambt, hetwelk relatief zeer laag gesalarieerd wordt, bekleeden. Voor anderen is deze lage salarieering niet zelden een belem- mering. Voorts betreurde men de herbenoeming van de burgemeesters, die voor hun ambt weinig of niet geschikt zijn gebleken. Het belang van de gemeente dient te praevaleeren boven dat van den betrokken burgemeester. Door enkele leden werd de vraag gesteld, welk standpunt de Minister inneemt ten aan zien van burgemeesters, die zich aan een grove verkeersovertreding schuldig maken. Vindt de Minister hier in geen aanleiding bedoelde bur gemeesters uit hun functie te ontheffen? NEDERLAND KEIZERRUK? Mussolini maakt school. De ,,Nederlandsche" fascisten maken propaganda voor de idee om Nederiand tot keizerrijk te „verheffen" en Wilhelmina tot keizerin uit te roepen. En Ds. Van Duyl fungeert daarbjj als gangmaker. De „Avondpost" (lib.) meent intusschen: „Gelukkig staat het voor ons als een paal boven water, dat ons volk zooiets nimmer zou gedoogen. Onze volks-aard en ons volkskarak- ter mogen hun gebreken hebben, wij zijn de eeuwen door een eenvoudig volk geweest en gebleven, wars van opschepperij en van praal en van uiterlijk-dik-doen. Er is nooit aanlei ding geweest, om in het Nedeplandsche wapen den leeuw te vervangen door hfit beeld van den kikvorsch, die zich tot een os wil opblazen. Zorge ons volk, dat ook in de toekomst deze wijziging niet behoeft te geschieden. En als Ds. Van Duyl een tekst mocht zoe- ken voor een zijner volgende preeken, raden wij hem Mattheus 5 5 aan, dat schoone woord uit de Bergrede: „Zalig zijn de deemoe- digen, want zij zullen het aardrijk beerven". Het aardrijk. Nog heel wat meer dan het fascistische keizerrijk, teekent de ,,Maasbode" hierbij aan. Maar een tl^oloog als Ds. Van Duyl weet wel, wat er door Jezus met dat „aardrijk" is bedoeld. MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De Eerste Kamer heeft Woensdag het wets- ontwerp inzake de mechanisatie in de sigaren- industrie zonder hoofdelijke stemming aange nomen. PROTEST TEGEN FEESTVIERING OP ZONDAG. In de Dinsdagmiddag te Dordrecht gehouden raadszitting was een adres ingekomen van de Staatk. Geref. Partij afdeeling Dordrecht, waarin werd geprotesteerd tegen feestviering op Zondag ter gelegenheid der opening van de Moerdijkbrug. STEUNBEHOEVENDE KLEINE ZELFSTANDIGEN. Een afzonderlijke regeling bepleit. Bij het afdeelingsonderzoek van de begroo ting van Binnenlandsche Zaken vestigden enkele leden de aandacht op de positie, waarin kleine zelfstandigen verkeeren, die tengevolge van de crisis steun moeten vragen. Evenals de werkloozen zijn dan ook zij slachtoffers van de economische omstandig- heden. In tegenstelling tot de werkloozen ech ter bestaat voor hen geen algemeene steun- regeling, zoodat zij zich moeten wenden tot burgerlijke armbesturen of diensten van maat- schappelijk hulpbetoon. In sommige gemeen ten gelden voor hen wel speciale voorzienin- gen, maar in andere worden zij behandeld als gewone armlastigen. De hier aan het woord zijnde leden spraken Aurora zegt, dat dit de minst ongemak- kelijke stoel is," zei hij; en Anne glimlachte tegen wil en dank. ,/Wlat gezellig om weer eens in zoo'n om- gevinig te zijn!" liet ze zich ontvallen. John zei: „Verdraaid!" En toen: ,,Het spijt me, Anne, maar 't is. je eigien. schulxi als ik zulke krachttermen gebrilik." Anne's donkere blauwe oogen keken hem met een ondeugende twinikeling aan. Het deed zijn hart bonzen. Hij stond op het haard- kleed met den rug naar het vuur en keek op haar neer. ,,Nu, Anne?" „Ja?" Anne voelde heelemaal geen neiging om zijn uitidaging te aanvaarden. Waarom kon hij haar niet haar voeten laten drogen en rus- tig voor het vuur laten zitten met de zacbte kussens in haar rug? Haar „Ja?" krwam dan ook niet van harte. ,,Ik wensch dat je onmiddeilijk bij mevrouw Fossick-Yates vandaan gaat en dat je zoo lang bij Aurora je intrek neemt tot ik de voorlbereidingen voor ons huwelijk heb ge- troffen." Anne liet een ziware zucht hooren. „Wij trouiwen niet." „0 ja, toch wel. Ik maak geen grap hoor, ik ben heel emstig." ,,Ik ben ook emstig. Ik kan niet met je trouiwen, John." ,,Je weet, dat ik van je houd..." Hij zweeg en voegde er aan toe: „Ontizattend veel." Anne zei diets. De laatste twee woorden hadden een verborgen veer van vreugde en pijn doen losspringen; ze durfide niet te spre ken. Als John boos zou zijn, zou het zooveel makkelijiker wezen. Nu hij zoo lief was, kon ze niet de woorden vinden, waarmee ze hem weg wilde sturen.. „Anne, eta op!" Hij legde de handen op haar schouder en trok haar uit den stoel omhoog. den wensch uit, dat ook voor deze kleine zelf standigen een rijksregeling met algemeene normen zou worden tot stand gebracht, ge- finaneierd op de wijze van het werkloosheids- subsidiefonds. Mocht een dergelijke regeling niet tot stand komen, dan zouden zij den Minister willen ver- zoeken de gemeenten te wijzen op de wensche- lijkheid van een bijzondere hehandeling van deze groep en tevens de gemeenten, die nood- lijdend zijn of een extra bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds ontvangen, te doen weten, dat tegen een gemeenteiijke steunrege- ling voor kleine zelfstandigen geen bezwaar zal gemaakt worden. WAT ZIJN OP HET OOGENBHK VOORR A VG S WEGEN Naar gehleken is, heeft bij vele weggebrui- kers de meening postgevat, dat sinds 1 Nov. 1J. reeds voorrangswegen in Nederiand be- staan met het gevolg, dat reeds eenige aan- rijdingen hebben plaats gehad. De K.N.A.C. vestigt er uitdrukkeiijk de aan dacht op, dat een weg slechts dan voorrangs- weg is, als hij als zoodanig door vierkante hordjes met oranje middenvak of door oranje koppen op de afstandspaaltjes is aangeduid. Op het oogenblik is nog geen enkele weg als voorrangsweg aangewezen. 'Zulks zal ge- leidelijk pas in de naaste toekomst geschieden. Slechts hebben sinds 1 November verharde wegen voorrang boven onverharde wegen. HET PROTESTANTISMS IN OOSTENRIJK. In de Evangelische kerken in Oostenrijk is Zondag een schrijven van den Weenschen super-intendant Heinzelmann voorgelezen, waarin onder meer gezegd wordt: „Terwijl de roomsch-katholieke kerk als de in Oostenrijk bevoorrechte onmiddeilijk een concordaat verkregen heeft ter regeling van haar betrekkingen met den staat wacht de evangelische kerk sedert twee-en-een-half jaar vergeefs op een dergelijke regeling. De pro- testanten loopen het gevaar, dat hun rechten verkort worden hij belangrijke zaken, zooals de opvoeding der jeugd en huwelijkskwesties. Zij moeten vreezen, dat de rechtsgelijkheid, die den protestanten in 1861 „voor eeuwig en alle tijden" gewaarborgd werd, twijfelachtig wordt." Met nadruk wordt de staat er aan herin- nerd, dat hij verplicht is, de evangelische kerk eindelijk te geven wat haar toekomt, in de nieuwe wet, waaraan de evangelische kerk sedert lang bereid is mede te werken, mag haar positie niet ongunstiger zijn dan die, welke de roomsch-katholieke kerk door het concordaat verkregen heeft. LUXOR THEATER. De vroolijke scheiding. Men vraagt zich af waar ten slotte de grens ligt. Ziehier een comedie, gespeeld op de wijze die het Fransche luchtige tooneel be- schaamt een dialoog van een esprit en een vaart die een mensch telkens in verwondering brengen en tot een schateriach dwingen en dat alles opgediend met een voortreffelijke dosis „show", die den fijnen genieter desnoods omverschillig kan laten, omdat hij al reeds op zijn kosten gekomen is met dat prachtige humoristische geval van de vroolijke scheiding. Doch wij weten nu wel dat de show er is om het groote publiek te vermaken en te im- poneeren en om de lading te dekken die waarachtig deze vlag niet noodig heeft. Doch men moet alles in het groote geheel beschou- wen en welk een geheel. Ziedaar Fred Astaire een danser als er wellicht geen tweede in de wereld bestaat, van een elegance, een ,,Kijk mij aan en vertel mij dan: houd je ook van mij ,,Ja." ,,Dajn ,,Jk kan niet met je trouwen." „Dat kan je wel." Hij liet haar weer in den stoel zitten. ,,Luister." Hij knieide bij haar neer en sloeg zijn arm om haar schouiders. ,,Anme beveling toe luister, dan zul je zien hoe gemakkelijk het allemaal gaat. Jij taint hier komen en bij Aurora komen we hebben dat al afgesproken. De praatjes hou- den van zeilf op ails je weer hier en daar ge zien wordt. Aurora zei dat dadelijk. De meesten denken, dat je met haar naar Spanje bent geweest. Het is toch zoo eenvoudig! Dan zullen Nicholas en Jenny ook wel bij- draaien en jij buigt' je trotsche hoofdje en blijft er zoo lang tot wij trouwen. Op die manier komt er aan aile praatjes een eind." Anne voelde zich in een hoek geduwd. Ze schudde het hoofd. ,,Ik kan niet zij wiillen niet." John lachte grimimig. „W5Uen zij niet? En of! Als ze niet wil len dan..." „Neen, John!" ,,Als zij niet willen, zal ik eens onderzoeken wie die paarilen eigenllijk gestolen heeft." Anne rukte zich uit zijn armen los en dook in de verste hoek van de stoel weg. „Ik heb ze gestolen dat heb ik je toch verteld." „Ja? Het meisje, dat ze gestolen heeft, droeg een ring met een smaragd dat is Mr. Pollard speciaal opgevallen. Het was zoo'n prachtige ring, dat hij meer daicht dat het meisje werkelijk de paarilen wilde koopen dan ze alleen maar te zien. Waar is die ring, Anne ,,Ik heb geen ring met een smaragd. Dat weet je wel. Ik had Jenny's ring aan." „Dat is een leugen." Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef- sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit Is het tijdstip, waarop de bacterien welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort- gang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe versterkte Abdijsiroop alle noodige bestanddeelenkruiden-extracten en codeine". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend, heelend en genezend. De codeine bedwingt de hoest snel en grondig. Als Gij dus koude vat en'begint te hoesten, als Gjj last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want AbdUsiroop noemt men door de snelle re- sultaten terecht ,,'s Werelds beste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzen10.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon (Ingez. Med.) soepelheid, een bezetenheid die u telkens in verukking brengt. Daamaast is hij een ac- teur van een merkwaardige begaafdheid, een fijne komiek die in vele opzichten aan Stem Laurel herinnert, maar een verfijnde Laurel, wiens uitbarstingen van droefenis op het juiste moment verhinderd worden en overgaan in een stil melancholiek gepeins. En hoe deze man een lied zingt en zich zelf over de sen- timentaliteit van het geval heenwerkt een enkele handbeweging naar het hart, manuaal dat door de eeuwen heen als vastgelegd schijnt, verbaast u hij hem door de schoonheid en de pracht van plastiek. Welk een verschijning deze door de dwaasheid van het „stuk" heenzwevende artist, met zijn ontroerende melancholie, zijn goddelijke verliefdheid die telkens zijn voeten in beweging brengt en aarzelend in dans doet uitbreken eien dans die over stoelen en sofa's gaat en in al zijn buitelingen en jonge- hondachtigheid nergens aan waarde en waar- digheid verliest. Van Ginger Rogers, Astaire's partnerin, kan men slechts zeggen dat zij ,,ebenbUrtig" is aan dit talent en alle zwevingen, alle prachtige ca- priolen er van, op wonderlijke wijze volgt, in dans en spel. En dan vindt ge, om op de geschiedenis die aan deze uitbundige en vroo lijke show ten grondslag ligt, terug te komen, den dwazen en aarzelenden Edward Everett Horton als een advocaat die eens eventjes een Engelsche echtscheiding zal opknappen en een ..correspondent" uitzoekt, een ver- schrikkelijk mallen Italiaan, die zich voor zulke gelegenheden discreet en zonder gevaar aanbiedt en zoo .matter of fact" optreedt, dat hij zijn eerste plaats in deze film verdient. Wat is bet onweerstaanbare in Horton en wat is het verschil tusschen den eenen komiek en den anderen Zij wekken alien onze com- passie op en zij blunderen alien door de ge- beurtenissen heen zij schijnen de gebeurte- nissen te besturen en worden bestyurd. Het komische daarbij is dat zij dan een gezicht trekken van: heb-ik-het-niet-gezegd! Mark Sandrich is een regisseur die met dit materiaal op de beste manier verstaat te wer ken. Want hoe uitstekend weet hij Alice Anne's oogen schoten vuur. „Waarom zou een dievegge geen leugen vertellem? Ik had Jenny's ring te leen." ,,Leende ze jou... haar verlovingsring?" Hij lachte. ,,Leende ze je ook haar haren? Mr. Folard had niet naar haar haren geke- ken, maar zijn assistent wel. Ik heb hem eer- gisteren gesproken een symphatieke jonge- man met scherpe oogen. Hij verklaard. zijn zorgeloosheiid door te bekennen, dat de jonge- dame diepen indruk op hem had gemaakt. Hij zei, dat hij altijd een zwak had gehad voor meisjes met 'blond haar en men zag niet dik- wijls blond haar met bruine oogen. 'Heb jij bdond haar en bruine oogen, Anne?" Jij verzint dat maar. Hij heeft moeten getuigen." „Ja, dat weet ik. Maar jij hebt er dien dag wel goed voor gezorgd dat er niets van het haar te zien was; en ik veronderstel ook niet, dat je hem aangekeken hdbt. Wel? In ieder geval was hij heelemaal van streek en dacht alleen aan zich zelf. Hij is namelijk ont- slagen. Neen, Anne, je kunt er niet uitkomen. Het was iemand met blond haar en bruine oogen en die een ring met een smaragd droeg. Was jij dat, Anne? Of was het Jenny?" Anne ging rechtop zitten, haar gezicht was doodableek, haar oogen waren vol angst. John sloeg haar armen om zich heen en trok haar naar zich toe. Anne, liefste Anne, beveling, kijk niet zoo! Vertel het mij aillemaal. Wil je dat niet?" Heel plotseling liet hij zijn hoofd op haar schouder vallen. En het is ook niet noo dig ik wil je zoo graag beipen, Anne". De woorden klonken zacht en gedempt. Ze voelde zijn schouders schokken. Ze hief haar hand op en begon zijn haar te streelen. Ze zei: „John!" Hij hief het hoofd op. Zijn gezicht was nat. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1