KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN. Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: ,,Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen." Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheumatisohe pijn verdreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft." Ik begon met Kruschen Salts, ver- bruikte drie flacons en voelde mij een ander mensch. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag buigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 8 K.M. aan een stuk loopen". W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam de afvalstoffen ophoopen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en gewrichten, en de rheumatische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en nieren aan tot intensievere werking, zoo dat de afvalstoffen geregeld verwijderd wor den. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, f 0,70 en f 1,60 per flacon, omzetbelas- ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) Waar hier sprake is van een leverantie, komt art. 228f in het geding en in dit geval is de goedkeuring van gedeputeerde staten vereischt. De VOQRZITTER merkt op, dat er een grens is voor iedere aankoop, die gedaan wordt. Kleine dingen worden aangeschaft zonder de goedkeuring van gedeputeerde staten. De heer 't GILDE is van meening, dat het dan de vraag is, wat „klein" genoemd wordt. Spreker zal een aankoop van 100 k f 200 klein kunnen vinden, doch misschien vinden gedeputeerde staten een dergelijke aankoop van f 1000 klein". De VOORZITTER deelt mede, dat alleen het meubilair voor de burgemeesterskamer buiten Ter Neuzen is aangeschaft. De inridh- ting van de kamer is verder geheel in de ge- meente gebeurd. Indien er een bordje had moeten staan door wie het werk uitgevoerd werd, dan had er uiteindelijk moeten staan: „Dit werk is uitgevoerd door Gemeentewer- ken". Het meubilair is aangeschaft te Rot terdam. Na een nauwkeurig onderzoak is komen vast te staan dat alleen deze fabriek stalen huismeubelen levert, die aan alle te stellen eischen voldoen. Het idee van stalen meubelen is een idee van spreker. Toen spreker in Nederland terugkwam voel de hij zich aangetrokken tot dit stalen meu bilair. Hij was er verheugd over, dat de binnenhuiskunst zich ook in die richting had bewogen en toen hem dan ook de vrijheid werd gegeven, zelf de richting aan te geven, waarin de inrichting van de burgemeesters kamer gaan zou, heeft hij bij zichzelf vastge- steld, dat deze met stalen huismeubelen inge- richt zou worden. Nauwkeurig onderzoek heeft aangetoond, dat de fabriek van Gispen te Rotterdam het aangewezen adres hiervoor was. De heer 't GILDE: Er zijn er meer! De VOOR2ITTER stem dit toe. Er zijn er zeker meer, doch van menschen buiten de gemeente, die er geheel buiten staan, heeft spreker vernomen, dat Gispen hiervoor de beste leverancier was. De gemeente kon deze meubelen krijgen tegen inkoopsprijs, dus tegen denzelfden prijs als de tusschenleverancier ze krijgt. Dit is ook aan een hier gevestigden meubelmaker medegedeeld, die aanvankelijk ook bezwaren had, doch later erkennen moest, dat burgemeester en wethouders te dezen niet verkeerd handelden. Men moet ook niet over- drijven met het idee, dat een meubelwinkelier in Ter Neuzen deze meubelen leveren moet. Dit is een gevoelsargument, moet men dit wel zoo zwaar wegen? Naar sprekers meening moet men deze zaken niet al te overdreven zien. De heer Colsen iheeft spreker er in betrokken, door te zeggen, dat hij in zijn vorige woonplaats 4 jaar voorzitter van een middenstandsorgani- satie is geweest. Spreker heeft toch ook reeds blijk gegeven van te voelen voor de be- langen van den middenstand. Hij kan te dezen wijzen op het voorstel in deze vergadering, toe te treden tot het bongstellingsfonds voor den middenstand. Gebrek aan belangstelling voor den middenstand mag men hem in geenen deele verwijten, die belangstelling blijkt uit verschillende dingen en is reeds gebleken. Spreker heeft hier in het kort de overwe- gingen uiteengezet, die tot de aanschaffing van het meubilair in de burgemeesterskamer hebben geleid. Spreker was over de vraag van den heer Colsen wel eenigszins ontdaan. Hij had de stille hoop, dat de inwoners van Sluiskil, nu de burgemeesterskamer gereed ge- komen is, hem een klok voor zijn kamer als geschenk zouden aanbieden, doch inplaats daarvan volgt dit onweer. Bovenstaande zijn de eerlijke en eenvoudige overwegingen van het college geweest. Met andere kwesties heeft dit niets te maken. De heer VAN AKKN wenscht hierover een enkel woord te zeggen. Het spijt hem na de kwesties van den laatsten tijd, dat nu dit weer gepasseerd is. Er worden nu wel eenige be- weringen aan den raad voorgelegd, doch naar zijn meening zijn deze niet steekhoudend. Bur gemeester en wethouders hadden kunnen bepa- len, dat het bedoelde meubilair in de gemeente geleverd moest worden en hadden daarvoor beslissende voorwaarden kunnen stellen, dan hadden de betrokkenen wel eieren voor irun geld gekozen. Het meubilair is evenwel geleverd, het spijt hem, dat dit is voorgekomen. Dit is weer een bewijs temeer, dat de raadsleden op hun qui-vive moeten zijn. Er wordt door anderen naar andere dingen nog een onderzoek ingesteld en spreker hoopt, dat deze eens ge heel opgelost zullen worden, opdat in de toe- komst voorkomen zal worden, dat zich steeds weer feiten zullen voordoen, waaruit blijkt, dat de gemeentenaren van levering buitenge- sloten worden. Dan is het weer deze en dan weer die redeneering, die als motief daarvoor wordt aangevoerd. Spreker zal het door den heer Colsen aangekondigde voorstel, indien eenigszins mogelijk steunen. Hij acht de mo- tieven, door burgemeester en wethouders aan gevoerd, niet steekhoudend. De heer 't GILDE wenscht een vraag te stellen. Spreker weet nog meer, doch acht zich niet gerechtigd, hierover in openbare ver gadering te spreken. Hij verzoekt dan ook den voorzitter een besloten vergadering te be- leggen en dan zal hij alles zeggen wat hij weet. De VOORKITTER heeft er geen bezwaar tegen, na afloop dezer vergadering nog een besloten vergadering te houden. De heer VAN AiKEN meent, dat dit beter in openbare vergadering behandeld kan wor den. De heer 't GILDE acht zich hiertoe niet gerechtigd. Er zijn nogal eenige haken en oogen. De VOORZITTER acht het dan 't beste een en ander in besloten vergadering te bespreken. De heer SOHBELE merkt op, dat men thans verschillende opmerkingen heeft vernomen. Indien na de besloten vergadering geen open- bare meer volgde zou het lijken, alsof deze opmerkingen niet weersproken werden. Het is volkomen terecht, zooals tegenover den heer Colsen door den voorzitter werd medegedeeld, dat de aankoop van meubelen buiten Ter Neuzen is geschied, omdat deze goedkooper waren. Spreker is er persoonlijk ook van overtuigd, dat deze zaak een geheel ander aanzien zou gekregen hebben, indien men den bouwmeester even in de gemeente had laten informeeren, doch men wist tevoren, dat er van de bepaalde fabriek geen agentschap in Ter Neuzen was. Dat was de moeilijkheid, waarvoor het college van burgemeester en wethouders zat. Men heeft deze meubelen gekregen voor den prijs waarvoor ook een stoffeerder ze krijgt, met het gewone kortingspercentage, waardoor dus de gemeente kwam te staan in dezelfde positie als degenen, die de meubelen zouden hebben moeten leveren. Zij hadden dus de vaste wetenschap, dat zij de meubelen goedkooper hadden, dan bij een leverancier in de ge meente. Burgemeester en wethouders zijn er van overtuigd, dat de levering 10 d 12 pet. lager is geschied, dan het door een meubelleveran- cier had kunnen gedaan worden. Een belang- hebbende, hierover sprakende, zeide, dat indien hij 10 op een bepaalde levering zou verdie- nen, hij er wel ongeveer 5 zou kunnen laten vallen, doch er toch nog 5 verdienen moest, zoodat veilig mag aangenomen worden dat dan die levering minstens 5 duurder zou geworden zijn. Spreker vindt het ook jammer voor den middenstand, docih in de eerste plaats was er geen middel op meubelen van dje fa briek in de gemeente te koopen, aangezien na onderzoek bleek, dat deze in de gemeente geen agentschap had. Dit is de heele historie. Door een zeker persoon wordt beweerd spreker gelooft niet dat de raadsleden daar geloof aan hechten dat er een ambtenaar zou zijn, die daarvan voordeelen genoot. Hij kan dit categorisch tegenspreken. De heele korting is ten gunste van de gemeente gekomen. Dit is thans niet bewezen, aangezien er geen schriftelijke op- gaaf is ingediend, doch de gemeente heeft ook nog andere stalen zaken noodig gehad. Hier voor is een inschrijving gehouden, waarvoor verschillende leveranciers hebben ingeschre- ven, waaronder ook een buitenman. En toen bleek, dat de buitenman niet minder dan 13 lager was dan de leveranciers in de gemeente. Wat blijft er dan over van de beweringen van den iheer Colsen, die ten zeerste dooi*den heer Van Aken worden gesteund. Indien er bij in schrijving door lieden van buiten de gemeente 10, 12 a 14 voordeeliger wordt ingeschre- ven, moeten dan burgemeester en wethouders op het standpunt staan, dat zij de levering gunnen aan den minsten inschrijver, dan wel moeten zij dit in de gemeente doen leveren. Moeten zij dan in de eerste plaats zien naar het voordeel voor de gemeente? Dit feit spreekt er niet voor, dat de middenstand even goedkoop zou kunnen leveren. Moeten bur gemeester en wethouders dan toch maar zeg gen, wij koopen bij den middenstand in de gemeente De heer VAN AKEN: De middenstand moet dan maar crepeeren! De heer SOHEELE: Wat zegt u? De heer COLSEN zal straks ook nog het een en ander zeggen, hij is nog niet klaar. De heer SCHEELE acht het jammer, dat burgemeester en wethouders in eerste instan- tie ook in de gemeente geen prijs gevraagd hebben. Dat had kunnen gebeuren. Den bur gemeester moet men hierin niet betrekken, deze heeft daarvan zelf niet geweten. Door burgemeester en wethouders is in overeen- stemming met den architect besloten, te doen hetgeen het beste was om een behoorlijke kamer voor den burgemeester in te richten. Zij wisten, dat de huidige leverancier goed koop was. De heer Van Aken heeft hier nu wel beschuldigingen geuit, als zouden nog meer zaken bij andere raadsleden in onderzoek zijn, doch spreker tart hem in deze vergade ring of in een volgende vergadering met be schuldigingen te komen, tenzij hij daarvan tevens de bewijzen overlegt. De heer VAN AKEN heeft het niet gehad over fouten van den heer Scheele. De VOORZITTER merkt op, dat deze aan- tijgingen het college betreffen. Het college van burgemeester en wethouders is beschul- digd. Hij is genegen, over dit onderwerp straks in geheime vergadering nader te spreken. De heer VAN HEOKE moet opmerken, dat nu een beetje verteld is over den gang van zaken, uiteindelijk uit de mededeelingen van den voorzitter blijkt, dat deze meubelen ge- kocht zijn met de korting, die een meubelhan- delaar daarop zou genieten. In de eerste plaats noemt hij een fabriek, die dergelijke dingen doet, niet 18-karaat^. De heer COLSEN: Zoo'n fabriek moest bekend gemaakt worden! De VOORZITTER kan dit niet direct zeg gen. De fabriek was hier niet vertegenwoor- digd en toen heeft de gemeente de gebruike- lijke korting gekregen, zoodat ze voor den handelsprijs in het bezit van de meubelen is geraakt. De heer VAN HECKE acht het natuurlijk het goed recht van de gemeente, te trachten zoo goedkoop mogelijk te koopen. Over de handelsmanier van de bedoelde fabriek valt echter nog wel het een en ander te zeggen. Men mag nu wel zeggen, dat die fabriek hier niet vertegenwoordigd was, doch op den dag van vandaag zitten de meubelhandelaars in geheel Zeeland naar orders te hunkeren en indien er dan zoo'n leveringetje komt, dan kan men er op rekenen, dat ze erop af vliegen als hazen. Zij kunnen dat best hebben. Spre ker had liever gezien, dat burgemeester en wethouders ridderlijk erkend hadden, dat de middenstand in dezen voorbij gegaan was. De heer COLSEN: Zeer juist! De heer VAN HEOKE vervolgt, dat er in dat geval niets gebeurd zou zijn. Spreker ge looft ook niet, dat de bouwmeester er een sigaar aan verdiend heeft, dat zal hij nooit denken, van niemand. Doch indien burgemees ter en wethouders ridderlijk erkend hadden, dat zij een fout gemaakt hadden en de verze- kering gegeven, dat het niet meer gebeuren zou, dan zou spreker bevredigd geweest zijn. De VOORZITTER meent, dat men moeilijk eischen kan, dat burgemeester en wethouders een fout gemaakt hebben, indien zij dit zelf niet inzien. De heer COLSEN deelt mede, voor degenen, die de situatie niet kennen, dat de zaak als volgt geloopen is. Een reiziger in schrijf- machines had een agentschap van Gispen. Deze is denzelfden dag, dat de levering opge- dragen was, bij Tazelaar in den winkel ge weest en heeft gezegd: wat zijn jullie midden- standers, in Ter Neuzen toch dutsen. Ik heb zoo juist een stalen ameublement aan de ge meente verkocht. De VOORZITTER deelt mede, dat de be trokken persoon dit pertinent heeft ontkend. De heer COLSEN: Ik noem namen en ben ook bereid het op schrift te geven. De winke- lier Naeije in de Noordstraat iheeft een agent schap van Gispen, die heeft ook wel stalen meubelen geleverd, waarin de burgemeester misschien wel gezeten heeft. O.a. heeft hij op het- kantoor van de Waterleiding Maat schappij stalen kasten geleverd. De VOORZITTER: Ik zit nooit in een kast! De heer COLSEN vervolgt, dat de heer Naeije ongeveer dezelfde meubelen heeft ge leverd aan het ziekenhuis. De VOORZITTER wijst er op, dat men moet onder3cheiden tussehen stalen huismeubelen en stalen kasten. Voor de laatste zijn er in de gemeente verschillende leveranciers. Spre ker heeft na grondig onderzoek de overtui- ging gekregen, dat alleen Gispen stalen ihuis- meubelen leverde, die gegarandeerd zijn, roest- vrij enz.- De heer COLSEN deelt mede, dat ongeveer dezelfde meubelen als in de burgemeesters kamer door Naeije zijn geleverd aan het zie kenhuis. Met geen enkel bewijs kunnen bur gemeester en wethouders aantoonen, dat ze in de gemeente duurder uit zouden geweest zijn. Indien hij meubelhandelaar was, zou hij in elk geval trachten, een dergelijke levering te krijgen, niet om aan te verdienen, doch om de eer, de eerste kamer in de gemeente gemeu- beld te hebben, zooiets is een reclame voor de zaak. Nu staat er geen bordje, dat de levering door Gispen is geschied, doch indien dit er wel ge- staan zou hebben, dan zou spreker er onder gezet hebben ,,met uitsluiting van den mid denstand". Dat was hij 's nachts komen doen, want indien hij het overdag deed, zou hij gepakt worden. De heer DEN HAMER verneemt, dat op de voordeeligste wijze door bemiddeling van dien bedoelden reiziger de meubelen zijn aange- kocht, zonder dat de middenstand in de ge meente in de gelegenheid is geweest, mede te dingen. De heer Scheele zegt, dat dat had kunnen gebeuren, doch spreker meent, dat dat had moeten gebeuren. En indien het dan zou gebeuren, dat de ingezetenen middenstanders 10, 12 a 13 hooger zouden zijn, dan had men nog nader kunnen overleggen, wat te doen. Spreker zal stemmen v6or het voorstel- Colsen indien dit ter tafel komt. Hij staat op het standpunt dat de eigen menschen de kans moet gegeven worden, mede te dingen, en dit is hier niet gebeurd, hier hebben ze zelfs de kans niet gehad. De VOORZITTER merkt op, dat de bedoel de fabriek in de gemeente geen vertegenwoor- diging had. De heer Colsen: Naeije! De VOORZITTER: Nu, doch toen niet. De heer DEN HAMER is van oordeel, dat men toch in de gemeente had kunnen infor meeren, doch niet rechtstreeks aan den be trokken reiziger had behoeven te bestellen. Indien de middenstand dan geen 5 kan maken, dan moeten ze het met 2 doen, doch spreker meent, dat ze in elk geval de kans moeten hebben, en die is hen thans ont- J nomen. De VOORZITTER: 2 zou 10 geweest zijn. De heer VAN HECKE: Daar doen ze het f voor. De VOORZITTER: Dat hoor ik! De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM merkt op, dat na de gehouden uiteenzetting, na de mededeelingen van den heer Scheele en de betuiging van spijt dat de middenstand niet is gevraagd in deze zaak, naar zijn meening de kwestie is opgelost. Hij geeft dan ook den heer Colsen in overweging, zekere voorstellen, j die hij heeft aangekondigd, te laten rusten. jj Verder wil hij een woord van protest doen hooren tegen het feit, dat in dit debat de per- soon van den burgemeester is betrokken. Hij i kan niet erkennen, dat dit een juiste wijze 5 van debatteeren is. De heer DE KRAKER acht het van het begin tot het einde een droeve historie. De burgerij, de middenstand is hierin niet gekend. Naar zijn meening verdient het aanbeveling, dat verklaard wordt, dat dergelijke dingen niet meer zullen voorvallen en de midden stand de gelegenheid gegeven zal worden in aanmerking te komen voor leveringen aan de gemeente. De VOORZITTER wijst er op, dat burge meester en wethouders ook met een meubel- fabrikant hebben gesproken, die namens den middenstand heeft erkend, dat burgemeester en wethouders de voordeeligste wijze van koopen hebben betracht. De heer DE KRAKER merkt op, dat indien burgemeester en wethouders gewild hadden, deze man toch ook had kunnen optreden als agent. De VOORZITTER antwoordt, dat deze ver- tegenwoordiger van den middenstand tegen over spreker die verklaring heeft afgelgd. De heer SOHEELE merkt op, dat bedoelde middenstander de handelwijze van burge meester en wethouders heeft moeten billijken. De heer DE VOS is van meening, dat er toch andere, buiten de gemeente gevestigde fabrieken zijn, die leveren tegen inkoopsprijs, en waarvan de korting aan den vertegenwoor- diger in de gemeente te goede komt. Bij een kleine pasgevestigde fabriek, is het natuurlijk mogelijk, dat deze om er in te komen levert tegen inkoopsprijs met korting. De VOORZITTER antwoordt, dat het als regel mogelijk is, in de plaats zelf te koopen. In dit geval waren daartegen bezwaren. In principe heeft hij. tegen het aankoopen in de gemeente geen beizwaar. De heer SCHEELE is van meening, dat er ook ernstige bezwaren kunnen zijn. In het geval van de levering van de stalen kasten zijn ook leveranciers in de gemeente aange- zoeht. Er wordt nu wel beweerd, dat deze best in de gelegenheid zijn om te leveren, doch het blijkt toch maar, dat de man van buiten en nu mag men al zeggen, dat is me een fa briek 13 goedkooper is dan de ingezeten middenstand. Hoe moeten burgemeester en wethouders een dergelijke hoogere uitgaaf verantwoorden. Men voelt toch zelf, dat dit niet kan. De heer COLSEN: Was dat dezelfde fa briek De heer SOHEELE deelt mede, dat dat iets was van gelijke beweging. Iemand uit Ter Neuzen, die voor die levering prijs opgegeven .reefit, vroeg 13 meer, de fabriek 13 minder. De heer VAN HECKE: Dat is nogal vet! De heer VAN AKEN meent, dat er ook ver- ;chil is in de manier, waarop dergelijke din- ;en geleverd worden. Inden rechtstreeks van ie fabrek gekocht, dan krijgt men ze inge- :akt toegestuurd en moet zelf zorgen voor plaatsing en dergelijke. De middenstander pakt ze thuds uit en zet ze neer, waar men ze hebben wil, terwijl men er dan van verzekerd is» dat het goed behoorlijk is behandeld en zonder een schrammetje in zijn bezit komt. De VOORZITTER deelt mede, dat er bij de levering van de meulbelen voor de burgemees terskamer ook iemand van de fabriek aan- wezig is geweest, om eventueele opmerkingen op te nemen. De heer COLSEN merkt op, dat hij volgens den heer Lamlbrecbtsen van Ritthem dingen zou helbiben gezegd ten nadeele van burge meester en wethouders of den burgemeester. Bij zijn weten heeft hij diit niet gedaan. Hij heeft alleen gezegd, dat het hem tegenviel, waar de burgemeester 4 jaar voorzitter is ge weest van een middenstandsvereeniging. De VOORZITTER: Dat heb ik gehoord. De heer LAM1BREQHTSHN VAN RITTHEM: Daarin werd u persoonlijk, en persoonlijkheden behooren in een dergelijk debat niet thuis. De heer COLSE3N stelt de volgende motie voor: ,,De raad, gehoord de besprekingen over den aankoop van meulbelen, spreekt zijn afkeurinig uit, over den aankoop buiten Ter Neuzen." De heer VAN DRIEL merkt op, dat, indien burgemeester en wethouders heel hamdig wil- len zijn, zij deize motie kunnen ovememen, dan zijn zij overal van af. De heer COLSENNu nog mooier. Dat zal niet gebeuren, dat dergelijke dingen worden goedgepraat. De heer VAN DRIEL vervolgt, dat, indien burgemeester en wethouders de motie over- nemen, er aan het beleid niets verandert. Zij kunnen dan in den vervolge den bouwmeester opnieuw opdracht geven. Indien de motie wordt aangenomen, zooals deze thans luidt, ontloopt men een besloten vergadering. Indien er over gestemd moet worden, kan spreker niet voor stemmen. Dat lapt hij hem niet, want dat beteekent een afkeuring van het be leid van burgemeester en wethouders. De meubelen zijn er echter en zijn met instem- ming begroet. Indien burgemeester en wet houders de motie overnemen zijn zij overal van af en kunnen als te voren hun gang gaan. Indien over de motie gestemd moet worden, is het hem evenwel niet mogelijk voor te stemmen. iSpreker vindt de daad van burgemeester en wethouders financieel bekeken niet afkeu- renswaardig, nu hij weet waar de schoen wringt. Indien zij de motie overnemen zeggen zij daarmede niet dat zij in het vervolg zullen trachten, in de gemeente te koopen. Zij kun nen dan nog net handelen zooals zij willen. De motie houdt geen afkeuring in van het beleid van burgemeester en wethouders. De VOORZITTER merkt op, dat om dezelfde reden, waarom de heer Van Driel niet voor kan stemmen, ook burgemeester en wethou ders de motie niet kunnen overnemen. De heer VAN CADSAND vraagt of de motie alleen betrekking heeft op de gekochte meu belen. Indien dit niet het geval mocht zijn, en deze ook voor de toekomst zou gelden, zou ongeveer opgelegd worden, in de gemeente te koopen en moest de gemeente desnoods geven, wat gevraagd werd. Dan was het niet meer nood te concurreeren. Wat deze aankoop be- treft, spreker is het er mee eens, dat beter eerst gevraagd had kunnen worden, wat de prijs in de gemeente was. Spreker moet voor deze motie stemmen, indien deze alleen be trekking heeft op db aangekochte meubelen. Zou deze echter op alles slaan, dan acht hij zicth genoodzaakt, tegen te stemmen. De VOORZITTEIR merkt op, dat het er in ligt opgesloten, dat de motie alleen op de aan gekochte meubelen betrekking heeft. De heer LAMBRE3GHTSEN VAN RITTHEM sluit zich aan bij de mededeelingen van den heer Van Driel. De heer VAN HECKE geeft te kennen, dat het hier niet gaat over verdere feiten. Het is juist, dat burgemeester en wethouders niet kunnen bewijzen, dat ze het goedkoopst ge kocht hebben. Thans is aan de ingezetenen de gelegenheid niet gegeven. Spreker is er voor in de gemeente te koopen, zelfs al zou het er nog iets duurder zijn. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM moet naar aanleiding van hetgeen de heer Van Hecke zegt, in het midden brengen, dat deze hier een zeer gevaarlijk punt aanroert. Het is het groote principe van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat „Bij gelijke prijs en kwaliteit, koopt Nederlandsche waar". Zelfs die groote vereeniging wijst er op, dat er naast de prijs nog een andere beoordeeling is, en wel de kwaliteit. De VOORZITTER acht dit juist gezegd. De heer VAN HECKE merkt op, dat er hier steeds gesproken is over den prijs, doch de kwaliteit is niet aangeroerd. De VOORZITTEIR geeft te kennen, dat die juist den doorslag gegeven heeft. De heer VAN HEOKE is het er mee eens, dat die ook den doorslag geven moet. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM merkt op, dat de geheele bespreking echter steeds heeft geloopen over den prijs, doch dat over kwaliteit niet is gerept. De heer DE VOS is van meening, dat dezelf de meubelen toch ook door den middenstand geleverd hadden kunnen worden. Men kan toch van te voren bij een inschrijving vast- stellen, dat bepaalde meubelen van een be- paalden leverancier geleverd moeten worden. De VOORZITTEIR kan niet anders dan her- halen, dat een meubelfabrikant in deze ge meente heeft verklaard, dat, indien de meube len via zijn zaak geleverd hadden moeten wor den hij, indien hij b.v. 10 korting zou krij gen, toch nog altijd 5 voor zichzelf zou moeten hebben. Uit die gegevens hebben bur gemeester en wethouders geconcludeerd, dat zij inderdaad den goedkoopsten weg hebben gekozen. De heer SCHEELE deelt mede, dat is onder- zocht of een agentschap van de bedoelde fa briek in de gemeente was. Dit was niet het geval. De heer DE VOS meent, dat toch had kun nen bepaald worden, dat de levering door den middenstand had moeten geschieden, met de mededeeling, dat het meubelen van die bepaal de fabriek moesten zijn. De heer VAN HECKE kan zich voorstellen, hoe de fabriek er op reageeren zou, indien er van een 20 middenstanders prijsaanvragen voor hetzelfde ameublement binnenkwamen. De heer DE VOS meent, dat de fabriek dat toch niet behoeft te weten. De heer VAN HECKE veronderstelt, dat die het ook niet weten zullen, wat er aan de hand is, als er een 20 aanvragen binnenkomen. En dan is het een klein kunstje 10 minder te vragen dan de bedoelde middenstanders vra- gen moeten. De heer COLSEN heeft zijn motie gewijzigd, deze luidt thans als volgt: „De raad, gehoord de besprekingen bij aan koop van meubelen, spreekt zijn afkeuring uit, dat het niet bij inschrijving is geschied." De heer VAN DRIEL is van oordeel, dat er nu voor burgemeester en wethouders geen be zwaar is, de motie over te nemen. Ook het bezwaar van den voorzitter is thans vervallen. De heer SCHEELE heeft tegen de motie nu niet zooveel bezwaren Bij de eerste redactie zou de gemeente evenwel geen K.G. spijkers hebben kunnen koopen, zonder een raadsvergadering te beleggen. De VOORZITTER geeft den heer Colsen in overweging, het woord „afkeuring" te wijzi- gen in ,,leedwezen". De heer GBELHOEIDT is van meening, dat het woord afkeuring" gerust kan blijven staan. Burgemeester en wethouders hebben deze meubelen besteld in de overtuiging, daar mede goedkooper te hebben gekocht dan in de gemeente mogelijk was. De heer Colsen zegt van niet, burgemeester en wethouders kunnen hun overtuiging niet bewijzen, dus het is juist indien de heer Colsen er zijn afkeuring over uitspreekt. De heer COLSENDat het niet bij inschrij ving is geschied! De VOORZITTER wijst er op, dat uit de be sprekingen tussehen de heeren De Vos en Van Hecke toch ook reeds is gebleken, dat indien bij een fabriek besteld moest worden, en ver schillende leveranciers zouden inschrijven, wat dan het gevolg zou geweest zijn. De beide be- langen zijn hier tegenstrijdig. De moeilijkheid is, deze in overeenstemming te brengen. De heer COLSEN geeft te kennen, dat zijnentwege gerust het woord „afkeuring" door „leedwezen" kan vervangen worden. De heer VAN HECKE geeft te kennen, dat de Voorzitter voor die moeilijkheid zit. De heer Scheele is toch wel koopman genoeg om te weten, hoe men dat doet. Men vraagt een- voudig prijs. De VOORZITTEIR: Aan een fabriek. De heer VAN HECKE: Neen, aan verschil lende fabrieken. De VOORZITTEIR antwoordt, dat juist dat de moeilijkheid was. Uit verklaringen van deskundige menschen van buiten de gemeente is komen vast te staan, dat alleen de fabriek in kwestie meubelen leverde, die aan de te stellen eischen voldeden. De heer VAN HECKE: En die fabriek be staat pas! De heer GEELHOEDT deelt mede, dat ten opzichte hiervan de middenstand niet was uit- gesloten. De fabriek was in de gemeente niet vertegenwoordigd. De heer't GILDE geeft te kennen, dat naar aanleiding van de besprekingen blijkt, dat er afkeuring over wordt uitgesproken, dat de levering niet bij inschrijving heeft plaats ge had. Indien een volgende levering plaats moet hebben en deze geschiedt bij inschrijving, dan is aan de opmerkingen voldaan. De heer SOHEELE heeft hiertegen geen bezwaar. Deze zaak' kan tot een goede oplos- sing gebracht worden. Indien in het vervolg dergelijke dingen noodig zijn, dan kunnen ze ook eventjes aan het agentschap worden aan- gevraagd. Daarover is men het algemeen eens, dat dat moet gebeuren. De heer COLSEN verzoekt burgemeester en wethouders zijn motie over te nemen. De VOORZITTEIR deelt mede, dat de motie door burgemeester en wethouders overge- nomen wordt. De heer DEN HAMEIR is zoojuist voor de eerste maal in de burgemeesterskamer ge weest. Deze ziet er prachtig uit. r. Elen schrijven van de Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer „Ter Neuzen Vooruit" te Ter Neuzen, luidende; geeft eerbiedig te kennen. het bestuur der Vereeniging van Vreemde lingenverkeer, gevestigd te Ter Neuzen, ten deze door haren voorzitter en secretaris be hoorlijk vertegenwoordigd; dat zij in het gemeenteraadsverslag in de Ter Neuzensche Courant gelezen hebben de opmerking gemaakt door het gemeenteraadslid de heer Lambrechtsen van Ritthem, inzaike het heen en weer drijven van melkvee in de zomermaanden en de daarmede gepaard gaan- de verontreiniging der straten; dat zij adhaesie betuigen aan de bovenge- noemde opmerking en verzoeken te zijner tijd in een nieuw te maken politieverordening daartegen maatregelen te treffen. Aangenomen voor kennisgeving. s. Een schrijven van het lid M. de Vos, luidende: Ondergeteekende, lid van de gemeenteraad, verzoekt U beleefd, onderstaande vragen te willen beantwoorden. 1. Is het burgemeester en wethouders be kend, dat bijna dagelijks meer of minder groote hoeveelheden op de veiling „doorgedraaide" groenten (voornamelijk of uitsluitend kool) op de vuilnisbelt worden geworpen en vernietigd? 2. Zijn burgemeester en wethouders bereid om de mogelijkheid te onderzoeken deze groen ten, voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaan, ter beschikking te stellen der werk- loozen en andere steunbehoevende ingezetenen dezer gemeente, en indien een directe distribu- tie der geheele ter beschikking komende "hoe veelheden niet mogelijk blijkt, het resteerende deel overeenkomstig de toezegging door den Minister van Sociale Zaken in de Eerste Kamer gedaan, te doen inblikken voor de distributie op een later tijdstip waarop mogelijk schaarschte aan versche groenten optreedt? 3. Indien het antwoord op vraag 1 en 2 be- vestigend luidt: willen burgemeester en wet houders dan zoo spoedig mogelijk de noodige stappen doen, opdat, voor zoover zij dat kun nen verhinderen, een verdere vernietiging van etenswaren in ieder geval worde voorkomen? De VOORZITTEIR antwoordt op vraag 1 be- vestigend. Op vraag 2 en 3 antwoordt hij, het met den heer De Vos eens te zijn, dat het stuitend is, dat er wagonladingen kool op de vuilnisbelt worden gebracht en onbruikbaar gemaakt. Burgemeester en wethouders hebben nage- gaan, of hier iets aan te doen is, doch zijn tot de conclusie gekomen, dat zij niets kun nen doen. De gemeente mag ze niet koopen, daar ze niet de beschikking heeft over de daartoe noodige erkenning. Het is onmoge- lijk er tussehen te komen. De boeren brengen de kool naar de veiling, omdat zij er dan, ook indien ze „doorgedraaid" worden den mini- mum-prijs van 0,8 ct. voor krijgen. Zooals ge zegd kan de gemeente ze niet opkoopen voor dien geringen prijs, omdat zij er niet de noo dige erkenning voor heeft. Bovendien zou dit moeilijkheden veroorzaken met de winkeiiers, die het ook moeilijk hebben. Onwettig wordt door de arbeidsbeurs reeds een klein gedeelte verkregen en ingemaakt, doch dit is een soort onwettige regeling. Overigens zal men het met spreker eens zijn, dat het niet mogelijk is. de kool in den omvang zooals die thans ter veiling komt, op te koopen, afgezien nog van de an dere bezwaren. Spreker stemt toe, dat het een wantoestand is, doch dit is niet alleen in ons land zoo, doch in de geheele wereld. De heer DE VQS is door het antwoord van den voorzitter tamelijik bevredigd. De aanvoer is zoo groot, dat er geen sprake van kan zijn, dat deze plaatselijk geconsumeerd kan worden. Deze kwestie heeft reeds heel wat stof doen opwaaien, vandaar ook de vragen die hij ge steld heeft. De een zegt, dat het beter is, de kool aan de werkloozen te geven dan weg te gooien, weer een ander vindt het een schan- daal, hetgeen er met die kool gebeurt enz. Ook spreker is het er mee eens, dat het een wantoestand is, anderzijds is het evenwel ook niet mogelijk, de kool weg te geven, daar hier- door de groentenhandelaren benadeeld worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7