DOBBELMANN Tncvn,.' Gemengde Berichten TER NEUZEN, 4 NOVEMBER 1936 HONTENISSE. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. VERDRONKEN. EOHTPAAR OVERREDEN EN GEDOOD. NOODELOOZE ONGERUSTHEID. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VOOR DE PI JR IBIS SHAG is geen droge tabak, zooals gewone pijptabak. Daarom moetde pijp met IBIS SHAG niet gestopt worden. Om het voile ge- not van IBIS SHAG te hebben, gaat men als volgt te werk: Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en vult er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Probeert U het maar eens op deze manieren U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt. IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp ge wone rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. Maakt Uw pijp geregeld schoon en rookt IBIS SHAG bij voorkeur uit een pijp met kleine kop en van goede kwa- liteit, zooals b.v. de IBIS pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Ing. Med.) cies, die door de rechtsche troepen zijn bezet, aan de burgemeesters in dit gebied en de be- sturen van de verscbillende organisaties een circulaire gezonden, waarin bij gelast' den eersten en vijftienden van iedere maand een „stamp-pot-dag" te bouden. De hotels mogen die dagen slechts stamppot opdienen, tegen den prijs van een gewonen maaltijd, terwijl ook particulieren worden aan- gespoord overeenkomstig deze voorschriften te handelen. De opbrengst is bestemd voor werken van weldadigheid, weeshuizen, enz. ANTI-REV. JONGEREN-ACTIE. Maandag j.l. bield die Arja-club ,,Pro Rege" baar derde jaarvergadering. Men was daartoe samengekomen in de gezellig versiende zaal van ,,'Ons Huis". De vergadering werd door den voorzitter, den heer Van der Belt, op de gelbruikelijke wijze geopend; bij heette daarbij bijzonder welkom den beer Dees, den adviseur der club. Spreker wees in zijn openingswoord op den zegen van God, die het mogelijk maakt thans in derde jaarvergadering bijeen te komen. Over onize Oostergremzen is de vrijbeid aan banden gelegd of gebeel of ten deele beknot, daarom moeten wij temeer danklbaar zijn, dat wij bier die vrijbeid nog beizitten. 'Spr. wekte voorts op tot actieve deelxuame aan bet club- werk, zoodat bet onder 's Heeren zegen mag strekken tot heil van partij en volk. Van den gouiwsecretaris, den beer Pranken, uit Axel, was een scbriftelijks felicitatie inge- komen. De secretaris deed enkele mededeelingen over de vergadering, onlangs gehouden, be- tretffende de feestelijkheden ter gelegenheid van bet huweldjk van omze kroonprinses. iHierna was het woofd aan den referent van dezen feestavond, den beer Jac. Huijssen, uit Ter Neuizen, die een breedvoerig referaat bield over: „(Het A.R. beginsel voor de intematio- nale politiek". Spr. bebandelde eerst bet vraagstuk der Internationale verhoudingen. De intemationale verbouding mag zich alleen gronden op recbt en nooit alleen op macht. De principieele grondslag voor een intemationale rechtsorganisatie meet uitgaan van tiwee hoofdgedacbtena. God schiep de menschbeid uit eenen bloede; b. God heeft door de spraak- verrwarring bet menschelijke geslacht in vol- ken en staten onderverdeeld. 'Het intematio nale recbt is iets eigena, iets zelfstandigs en geen verleng^tuk van bet nationale recbt. Ver- volgens bebandelde spr. de historie. Telkens weer in de wereldgeschiedenis wordt het stre- ven naar macbtsontiwikkeling sterk gepropa- geerd. De zucht naar heerschappij heeft nu eens naar een overspannen nationalisme (chauvinisme), dan weer naar een ziekelijk internationalisme. geleid. De Volkenbond is de eerste practische poging om een organisatie tot stand te brengen van de zelfstandige sta- tengemeensicbap. Als laatste punt besprak spr. de tegenstellingen. Hij handelde dan met name over de nationalistische en intemationa- listiscbe gedacbten en de theorie van den klas- senstrijd. iEen levendige ibespreking volgde op dit met onverdeelde belangstelling gevolgde referaat. De secretaris, de heer H. van Wijck, bracht na de pauze zijn jaarverslag ten gehoore. De club telt thans 14 led en (staande de vergade ring gaven zich nog drie bezoekers als lid op) en vengadert elken eersten Maandag van elke maand in ,,Ons Huis". Hij wekte alien op om propagandist te zijn voor de club en moedig in Godes kracbt voorwaarts te gaan. De heer C. van 't Leven leverde nog een humoristische bijdrage: „'n Turkscb minister". iBuiten'gewoon interessant was de bijdrage van mej. C. Dees, die een ,,lezing met licht- beelden" gaf, waartoij, verscbillende zaken uit het leven der club de revue passeerden. (Het financieel beleid blijkt bij den heer A. v. d. Meijden in goede banden te zijn, ,daar nog een klein batig saldo aaruwezig is. De voorzitter zegde den secretaris, die bin- nen .korten tijd de stad gaat verlaten, harte- lijk dank voor het vele werk door hem voor „Pro Rege" verricbt. De heer Geschiere werd bij acclamatie als besituurslid berkozen. iNadat de adviseur, de heer Dees, nog enkele waardeerende woorden namens de A.R. kies- vereeniging gesproken bad, werd de vergade ring gesloten en ging de beer Dees voor in dankgetoed. Zeer zeker mag ,,Pro Rege" terug zien op een goed geslaagde jaarvergadering, waar naast een emstig woord ook plaats was voor een gezonde humor. DE VOLKSBIBLIOTHEEK. Men scbrijft ons: Mocht onize vereeniging ,,Volksbibliotheek" in 't begin van dit jaar ail een groot verlies geleden hebben door bet overlijden van haar algemeen geachten voorzitter, nu tretft baar een tiweede verlies, ditmaal gelukkig niet door een sterfgeval. iQruze penningmeester-ibiibliothecaris, de man waar alles om draait, de welbekende beer W. D. de Vries, gaat n.l. binnenkort onze stad verlaten om zicb elders te vestigen. Wie in Ter Neuzen kent zijn besichedden persoonlijkbeid niet! Voor ieder heeft bij steeds een vriendelijk praatje over en in de ruim 40 jaar, dat bij in onze stad woonachtig .is, heeft bij dan ook ieders achting verworven. Moge bet den heer De Vries in zijn nieuwe woonplaats goed gaan en wij twijfelen niet, of bij zal zicb daar spoedig nieuwe vrienden maken. Wij wenschen hem van barte nog vele gelukkige levensjaren toe! GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Ter Neuzen, maakt bekend dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlicbtingen te bekomen zijn aan de daaracbter vermelde adressen. iPadvindersriem, M. Jansen, Dr. Buijze- straat 8. Fietssleutels, P. van de Buick, Nieuwediep- straat 78. IHuissleutel, R. de Doelder, Doelderst. 18. Melkbussleutel, R. v. d. Have, Tuinpad 4. Vier ringen, C. Meeuwsen, Klaassenstr. 1. Portemonnaie met inboud, F. Stoffijn, Steen- kamplaan 26. iServet, A. 'Huijssen, Heerengracht 5. Een wollen pantoffel, W. Folderman, Lange Kerkstraat 46. Schede van padvindersmes, A. Steenbakker, Van Steenbergenlaan 18. Handbescbermer, I. de Mul, Javastraat 42. Een kaas (roodlbol), K. de Vos, Steenkamp- laan 2c. Rijiwielbeilastingmerk, W. van den Bergen, Grenulaan*14. Een kinderbontje, P. Harms, Tbolensstr. 23. Overall (Iblauw), J. den Hooglander, Hoek C 52. Een paar oorbelletjes en een rijwielbelas- tingmerk, M. van de Wege, Steenkamplaan 40. Een blauiw tascbje met inboud, L. van de Wege, Tholensstraat 2. Een ondeiibroek, bemd en pullover, P. Hof- man, Othene D 82. Een wollen das, H. Wieststrate, Tuinpad 20. Twee overhemden, S. de Kraker, Catspol- der O 4^. Sleuth, Bureau van politie. Rijwiellbelastiijgmerk, C. L. Michielsen, Dijkstraat 59. Kindertascbje met inboud, J. Loof, Axed- schestraat 90. LUXOR-THEATER. Baboona. ■Ook de expeditiefilms blijken zicbzelf nog steeds te kumnen overtreffen, niet alleen in sensatie en exotische verdichting, maar ook in de zuivere winst van dit soort Films, de landschaps- en dierfotografie, vooral de laatste. Martin en Osa Johnson hebben bun verken- ningen in Midden-Oost-Afrikia ditmaal met behulp van vliegtuigen verricbt, hetgeen bun gebeel nieuwe mogelijkbeden opende, de ver- toazende uitzicbten bijv. op vluchtende flamin go's, zooals men ze van den grond af nooit bad kunnen fotografeeren, en ook de benade- ring bleek er gemakkelijker door geworden. Als toescbouwer van de film heeft men zicb trouiwens niet af te vragen, hoe dit allemaal mogelijk gelbleken is, voor ons geldt alleen bet resultaat en dan is dit inderdaad een film, die den lusttot avontuur in ons, maar ook de weetgierigheid, die ons in min of meerdere mate bijgebleven is, van bet begin tot het einde alle voldoening scbenkt. En de jeugd, van de jaren, waarin vreemde landen en vol- keren baar belangstelling genieten, moest eigenlijk van de eerste tot de laatste een film als deze kunnen zien, die zoowel de ken- nis als de verbeelding op een wijze onder- houdt, waarvan geen woord te miszeggen vaJt. Wijde uitzicbten over bet landschap, met de dorpen der inboorlingen, kndden vluchtende zebra's, wilde beesten, antilopen en wat niet al; den Snellen aprong van enkele leeuwen, den zwalkenden gang der giraffes, die we misschien nog nooit zoo nalbij, in zulk een rust, bij zulk een talrijke kuidde, hebben aan- scbouiwd. De vliegtuigen stijgen om de Kenya en de Kiliiman'dizjaro omhoog, een afwisseling van prachtige berg- en wolkgeizicbten. 'Hier en daar vertoeven we een oogenblik onder een inlboorlingenstam, maken enkele van bun jachttafereelen, met den das, den luipaard, den leeuw, den rhinoceros mee, maar ook deze opiwiniding wordt niet te vaak herhaald. Een berdersvoilk gaat met zijn kudde schapen, geiten en dromedarissen voorbij, we vbegen over de barre kusten van het Rudolfmeer. Dan ontdekken we olifanten, kudden van duizen- den in een paar uur tijds en we beleven het anti-heroieke gevecbt van Osa met een. oli- fantenjong, dat zij naar het kamp wil bren gen. Een doode zebra trekt de leeuwen in ongewoon getal naar de nabijheid van de in schutkleur geverfde vliegtuigen. En dan de apen, de bavianenkolonie, waamaar de film- zal worden genoemd, hun vijanden, de vlucht over het smaUe riviertje, de strijd met de maki's, die de indringers nog weten te ver- drijven. [Het is een opeenvolging en afwisseling van tafereelen, belangiwekkend als bijdrage tot onze kennis van bet dierleven, toereikend om ons vreemde landen, een vreemd werelddeel nabij te brengen. The first world war. Na de in Europa vervaardigde „Vergeten Mannen" nu de Amerikaansche „Dertig jaar wereldgebeuren", kroniek van den grooten oorlog, samengesteld uit joumalen en film- documenten, die lang in de archievem van tal van oorlogvoerende staten hebben gerust, voordat Laurence Stallings, die weer in Abes- sinie vertoeft, ze opnieuw rangschikte. ,,Ver- geten Mannen" had vooral de verschrikking jvan den oorlog gemonteerd; in „Dertiig jaar wereldgebeuren" ziet men veeleer de ontzag- Jijke macbtsontplooiing, welke de oorlog be- .teekende, al ziet men ook bier de oorlogs- gruiwelen natuurlijk niet voorbij. De film begint al in bet begin van deze eeu/w om te zien naar de landen en figuren, die in den oorlog gemoeid zullen zijn; zij ziet de vorsten en voorbereidingen in de verscbil lende hoofdsteden; berinnert zicb den Balkan- oorlog; komt dan op tegen den moord in Serajewo uit. De prins van Wales speelt sol- daatje met zijn broer en zusje; de Eingelscbe koning en de keizer van Duitscbland dragen bij bun laatste ontmoeting elkanders uniform; de oude Frans Jozef sukkelt voorbij zijn troe pen; in Petersburg heeft de keizerlijke familie zorgen met den tsarewitsj. Dan breekt de oorlog uit, van alle kanten trekken de legers op, er is even de bedreiging van Parijs en dan, terwijl de loopgravenoor- log eindeloos voortduurt, zijn we getui,ge van vlootschouwen en zeegevecbten, bet in brand scbieten van kabeiballons, een Zeppelinraid boven London en bet neerscbieten van een vliegtuig. De ombeperkte duiktoootoorlog belpt het eene schip na hot andere naar den keilder en in Rusland breekt de revolutie uit. Amerika venzamelt zijn mannen, om de be- slissing te brengen; van bet laatste Duitsche otffensief en bet definitieve tegenoffensief der geallieerden zien we menig ontstellend beeld. Vrede. En reeds weer bet begin, de snelle ontiwikkelinig van de nieuwe bewapening en als een verre herinnering de stem van Briand, die bet VO'lkenibondsideaal propageert. 'Ben film, die niet nalaat grooten indrpk te maken, in een tijd, waarin de dreiging van nieuiwe oorloigen zoo tastlbaar is. Werkverschaffing. Met ingang van 2 November j.l. werden de werkloozen der gemeente Hontenisse weer naar de centrale werkverschaffing van het waterscbap Hulster- en Axeler Ambacht ge zonden. Deze week werden er reeds 20 tewerk- gesteld. Namens de gemeente is door de directie van maatschappelijk bulpbetoon en het bureau voor werkloozensteun in Den Haag aangifte gedaan van onrechtmatig 'steuntrekken in 13 gevallen, tot een totaal bedrag van ongeveer 600. DIEFSTAL. VAN RIJWIELBELASTINGPLAATJES. Twee agenten in Den Haag, hebben twee jongens aangebouden, die in bet bezit waren van 24 rijwielbelastingmerken, welke zij be- kenden te hebben gestolen. Te Maartensdijk is Zaterdagavond mej. J. V. op weg naar een bij het gemeentebuis gelegen boerderij, bij de brug over de Wetering ver- moedelijk misleid door de duisternis te water geraakt en verdnonken. ONTSNAPPING, DIE TOT ONTDEKKING LEIDDE. De gemeentepolitie te Weert heeft aldaar aangehouden den 32-jarigen C. S. en de 29- jarige vrouw D. V., als verdacbt van diefstal van 200 gulden, te Tilburg gepleegd. Na zijn arrestatie rukte S. zicb los en vluchtte in de woning van een familielid. In deze woning werd bij weldra opnieuw gearresteerd en trof men ook de gezocbte vrouw aan. Op baar werd het grootste gedeelte van bet vermiste geld gevonden. Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf is op den Rijksstraatweg nabij Oegstgeest een ernstige aanrijding gebeurd, welke een echt- paar bet leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de oflgeveer 55-jarige beer en mevrouw Nachtegaal uit Oegstgeest. Zij wilden den weg oversteken juist op bet oogenblik, dat een auto, bestuurd door den heer A. P. uit Ovfersehie, naderde. Deze kon niet meer uitwijken met bet noodlottige ge- volg, dat de twee menschen onder den wagen kwamen en op slag werden gedood. Het stoffelijk oversehot van het ecbtpaar is naar het lijkenhuisje van de algemeene begraaf- plaats te Oegstgeest vervoerd. Te Amersfoort werden Zaterdag uit de auto van een reiziger in biscuits eenige doozen met monsters door jongens weggenomen en zeer waarschijnlijk opgesnoept. De reiziger deed aangifte bij de politie en vertelde daarbij, dat de verpakking der biscuits een zwaar vergif bevatte. Daarom zond de plaatselijke radio- centrale op. verzoek van den commissaris van politie een wabrscbuwing uit voor de ouders. Bij onderzoek in Dordrecht, waar de biscuits- fabriek gevestigd is, waarvan de beer v. K. de vertegenwoordiging heeft, bleek, dat de verpakking absoluut ongevaarlijk is en geen vergif bevat. JONGEMAN TE DRIEBERGEN GEDOOD. [Zaterdagavond is te Driebergen een 26- jarige jongeman W. v. d. Berg, door een auto, die geheel links van den weg reed, gegrepen en vrijwel op slag gedood. De automobilist, die een voor hem rijdende auto bad willen passeeren, is toen ofschoon zijn auto zwaar was beschadigd zonder om te zien naar het slachtoffer, doorgereden. Een andere automobilist, die even voor bet ongeluk gebeurde was ingehaald door de auto, die de aanrijding had veroorzaakt, reed achter deze'aan en wist het nummer te noteeren. 'Zoo kon het geschieden, dat de politie te Amsterdam op bet Rembrandtsplein den aan- rijder kon arresteeren. Aanvankelijk ontkende de man iets van een aanrijding te weten, doch daar de politie vol- doende bewijzen van zijn schuld in handen had, kon zij overgaan tot arrestatie van den man. Na den door de wet voorgescbreven termijn van zes uur, moest men hem weer vrij laten. MISLUKTE VERBROEDERINGSPLANNEN VAN N.S.B.-ERS EN VLAAMSCHE NATIONALISTEN. De Zaterdagavond is, meldt de N. R. Crt., te Breda vrij rumoerig verloopen tengevolge van een N.,S.B.-vergadering in de concertzaal Thalia, waar het woord wer'd gevoerd door de heeren Nye en van Geelkerken. Deze vergade ring zou aanvankelijik te Roosendaal worden gehouden en een openlbaar karakter dragen. Vrijdagavomd echter werd te Roosendaal de voor den volgenden avond gehuurde zaal ge- weigerd, waarna de N. S. B. leading telefo- nisch te Bre'da de concertzaal Thalia huurde voor een besloten vergadering. Zooals te doen gehruikelijk is, gaf de exploitant van de con certzaal van deze vergadering kennis aan de politie, welke daartegen geen bezwaar maak- te. Echter ontving de commissaris van politie, de heer B. A. H. Myjer, ongeveer een uur voor den aanvang der vergadering b^icht, dat deze zou worden bezocht door een groot aantal leden van bet Vlaamsch Nationaal Ver- bon'd uit Antwerpen en Brussel, weshalve de normale politiefoewaking voor politieke verga- deringen extra werd versterkt. Bebalve een groot aantal recbercheurs en agenten hadden zicb bij Thalia geposteerd commissaris Myjer, de chef van de recherche, inspecteur de Groot, en de politiedeskundige, inspecteur van der Schatte' Olivier. Een nauw- lettende controle werd geoefend op de perso- nen, die de zaal binnengingen. Toen daarlbij bleek, dat toegangsbewijizen tegen betaling werden afgegeven, ook aan niet-leden van de N. S. B., verklaarde de commissaris van poli tie de vergadering openbaar. Tegen acbt uur verschenen twee luxe- auto's uit Antwerpen met een tieatal perso- nen, voorzien van bet insigne van het V.N.V. Onder ben bevonden zicb de bekende agitato- ren dr. August Borms en Ward Hermans. Krachtens bet verfood voor vreemdelingen om in Nederland politieke agitatie te voeren werd aan deze Belgen de toegang tot de zaal ge- weigerd, terwijl verder alleen aan hen, die zich konden legitimeeren als Nederlanders, toe- gang werd verleend. Uit bet feit, dat de vergadering, die tegen acbt uur was aangekondigd, te half negen nog geen aanvang bad genomen, werd geconclu- deerd dat nog meer buitenlanders op komst waren en inderdaad kwamen tegen negen uur voor de concertzaal vier Belgische autobus- sen met ruim bonderd Vlaamsch nationalis- ten uit Brussel, welke te Breda een verbroe- deringssamenkomst met de N.S.B. zouden houden. De politie belette hun echter het uit- stappen. Alleen aan de in Belgie woonacbtige Nederlanders werd toegestaan de vergadering te ibazoeken, terwijl de Belgen onder politie- geleide naar de Groote rnarkt werden gediri- geerd. Hier staple de Belgen die onder lei- ding stonden van een zekeren beer Pont van Vallenkeniborgh, die voorgeeft Brusseilsch cor respondent van het Huisgezin te zijn en die voorheen een rol speelde in den Alg. Ned. Fascistenibond, uit en begaven zich naar res taurant de Beurs, waar men trachtte de bo- venzaal te huren voor een z.g. gezellige bij- eenikomst. Deze zaal werd echter geweigerd, waarna men zicb een plaatsje zocht in het cafd. De vergadering in Thalia waar zicb pl.m. 200 Nederlandsche N.S.B.-ers bevonden, bad intusschen een normaal verloop. Alleen de heer van Geelkerken fulmineerde beftig tegen de Bredasiche autoriteiten, die volgens hem een vergadering van communistisch gespuis on- gemoeid lieten, doch die een cultureele ver- broederingssamenkomst tusschen Noord- en Zuid-Nederlanders verhinderde. Toen om streeks elf uur de vergadering afgeloopen was, begaven verscbillende N.S.B.-leiders, onder wie de beer van Geelkerken en bet N.- Hollandsicbe Statenlid van Kempen zich naar de Beurs met de bedoeling daar de Vlamingen toe te spreken. De politie had echter uitge- breide maatregelen genomen en had in de Beurs een groote politiemacht bijeengetrok- ken. Van de voorgenomen ,,tafelredevoerin- gen" van de heeren van Geelkerken, dr. Borms en Ward Hermans kon derhalve niets komen. Men besloot toen een vergadering te beleggen in de Antwerpscbe voorstad Merxem, waar de beer van Kempen bet woord zou voeren. De politie ging hiercp over tot ontruiming van de zaal, aan welk bevel de Belgen met houzee- geroep en onder het zingen van het Wilhel- mus en de Vlaamsche Leeuw' voldeden. Op de Groote Markt bad zicb inmiddels een groote menigte verzameld, die de N.S.B.-ers en Vlaamsch-Nationalisten uitjouwde. De poli tie gelastten de Belgen zich in de autobussen te begevan, waarna deze onder geleid e naar de grens werden gedirigeerd. Voorop ging een politiemotor, terwijl achter de autobussen een auto volgde met commissa ris Myjer. Vermoedelijk zou ook de vergade ring te Merxem niet doorgaan, aangezien het aan de politie bekend was, dat de beer van Kempen zicb niet in het bezit van geldige pa- pieren bevond en zou trachten op den pas van een ander de grens te passeeren. Naar tenslotte wordt medegedeeld', zijn de Vlamingen uit Brussel, die grootendeels niet in het bezit van geldige papieren waren, Nederland bij Wemhout binnengekomen onder den naam Vlaamsche Toeristenclub ,,Mooi Ne derland" en met bestemming Amsterdam. De d/ouane heeft hun zoodoende geen moeilijk- beden in den weg gelegd; ook werd geen du- plicaat van de ledenlijst der gefingeerde toe ristenclub gevraagd. Door de activiteit van de Bredascbe politie is voorkomen, dat buitenlanders in Nederland met extreme elementen propaganda komen maken. Het blad vemeemt nader: Bij de grens verliet het Nederlandsche poli- tie-escorte de autobussen. Deze reden verder in de ricbting Antwerpen. Voor bet Vlaamsche Huis Merxem werd ge stopt. In een geimproviseerde vergadering heeft het Noord-Hollandsche Statenlid van Kempen een rede gehouden, waarin bij de ver- wachting uitsprak, dat men over niet langen tijd den dag van Duitscbland zal beleven. Om 4 uur in den morgen keerde de heer Van Kempen naar Nederland terug. Vergadering van Donderdag 22 Oct. 1936, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de beer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. Scbeele, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, D. van Aken, D. E. de Kraker, J. Duurinck, E. L. van Hecke, 'H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn en P. van Cadsand. (2. Vervolg.) q. Een schrijven van bet lid H. J. Colsen, luidende: Ondergeteekende zou gaarne in de volgende raadsvergadering ingelicbt willen worden over het volgende: Is bet waarbeid, dat burgemeester en wet- bouders meubels hebben aangekocbt voor het gemeentebuis buiten Ter Neuzen? Zoo ja, wat zijn de reden daarvoor geweest dat onze mensdhen zijn uitgesloten? De VOQRIZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders hebben toegezegd, hier- op ter vergadering te zullen antwoorden. Het antwoord kan eenvoudig en kort zijn. Voor de meubileering van den burgemeesterskamer zijn buiten de gemeente stalen meubelen aan gekocbt, omdat dit meubilair goedkooper is, dan wanneer het in de gemeente gekocht zou zijn. De beer COLSEN merkt op, dat de burge meester nu wel zegt, dat bet goedkooper is, doch wie bewijst dit. Er is bij de meubel- winkels in de gemeente geen prijsaanvraag gedaan. Spreker scbrikt van dit antwoord, daar enkele belangbebbenden, wien spreker daarnaar gevraagd heeft, definitief hebben verklaard, dat er van bet gemeentebestuur geen prijsaanvraag is ingekomen. Burgemeester en wethouders hebben bij geen enkele meubelwinkel in de gemeente prijsop- gaaf verzocbt. Als bet zoo doorgaat kan men vandaag wel iets koopen bij Jan en morgen bij Piet, onder het motief, dat bet daar goed kooper is. Hij kan definitief verklaren, dat bij geen enkele middenstander in de gemeente prijs is gevraagd en moet dan ook tot de con- clusie komen,dat de middenstand te dezen uitgesloten is. Indien er een nieuw gebouw wordt gebouwd, leest men soms op 'n bordje aan bet gebouw, dat de liften geleverd zijn door die firma, dit door een ander en dat door weer 'n ander, bier wordt de voomaamste kamer, de eerste kamer van de gemeente, want dat is toch de burge meesterskamer, door iemand van buiten de gemeente gemeubileerd met uitsluiting van den middenstand. Spreker bad bet ook graag gezien, dat er zoo'n bordje aan de burgemees terskamer, toen deze voltooid was, bad geze- ten, doch den moed daartoe heeft de fabriek niet gebad, om een bordje voor de ramen te bangen, met er op dat „die en die fabriek" het ameublement heeft geleverd. En dan wordt er gezegd, dat er van die bepaalde fa briek geen agent te Ter Neuzen was, er is in de Noordstraat wel degelijk een winkel, die de vertegenwoordiging voor die fabriek heeft, die ook stalen meubelen geleverd heeft aan bet ziekenhuis te Sluiskil en ook de heer Geelhoedt zal- dat ook wel weten aan het ziekenlhuis te Ter Neuzen. Spreker zegt: Het isik moet me inhouden, anders zou ik nog veel meer zeggen. Toen de burgemeester bier kwam, was spre ker blij, toen bij zijn levensloop las, te verne- men, dat bij gedurende 4 jaar voorzitter was geweest van een middenstandsvereeniging. Hij dacbt, in hem een man te zullen vinden die dien middenstand kende. Het is wel niet sprekers bedrijf, doch bij stelt zicb voor, in dien hij meubelhagidelaar was en hem werd voor een dergelijke zaak een prijsopgave ge vraagd, dit zoo scherp mogelijk te zullen doen, alleen om de eer, leverancier te zijn van dat ameublement, dat in de eerste kamer der ge meente geplaatst wordt en niet om de ver- diensten. Men zal ook wel weten, dat zoowel in Oost- als in West Zeeuwsch-Vlaanderen bekend is, dat de Ter Neuzenscbe middenstanders alles doen om bet volk naar Ter Neuzen te trek ken, dat is dan ook een prestatie waarvoor een ieder zijn petje moet afnemen. En dat dan bet ameublement voor de burgemeesters kamer van buiten de gemeente geleverd moet worden, is pijnlijk. Spreker voelt bet zelf, al is bet dan ook niet in zijn brandhe. Dat die meubelen buiten Ter Neuzen gekocht zijn, is voor de Ter Neuzenscbe middenstand een trap, een klap in bet gezicbt. Spreker berhaalt te mogen verklaren, dat er bij geen van de meubelwinkels in de ge meente een prijsaanvrage .van bet gemeente bestuur is ingekomen. Indien dat het geval was geweest en de middenstanders zouden duurder geweest zijn, dan was bet een andere omstandigheid geweest. Spreker ziet *dat de middenstand bier op zijn qui-vive zal moeten zijn. Hij zal dan ook bij de begrooting met voorstellen komen, dat niets buiten Ter Neu zen zal mogen gekocht worden dan met ver- gunning van den raad. De beer DEN HAMER kan zicb aansluiten bij hetgeen de beer Colsen gezegd heeft. Het antwoord van burgemeester en wethouders is voor uem teleurstellend, temeer, waar spreker de verzekering heeft ontvangen, dat bij den middenstand in de betrokken brancbe (spreker zal geen namen noemen) geen prijsopgave door het gemeentebestuur is gevraagd. Hjj is ,het met den beer Colsen eens, dat het grie- vend moet zijh voor den middenstand, op een dergelijke wijze te worden gepasseerd. Indien er iets aan te verdienen is, al is bet maar een postje van f 5, al is bet maar 1, dan zijn de middenstanders en is ook bet gemeentebestuur verplicht, indien bet aan denzelfden prijs in de gemeente geleverd wordt, het daar te koopen. Het spijt spreker, dat dit zoo is geloopen. Dit verwijt treft niet den voorzitter, doch wel burgemeester en wethouders. Op gevaar af van er van verdacbt te worden voor de tribune te spreken, uit spreker als zijn oor- deel, dat bet gemeentebestuur, dat de belan- gen van de gemeente moet voorstaan, niet al leen bet recht, docib bovenal den plicht heeft, zooveel mogelijk bij de ingezetenen van de gemeente te koopen. Spreker is dan ook in principe bereid, het voorstel van den beer Colsen te steunen. De beer 't GILDE wil in de eerste plaats vragen, door wie aanbestedingen of leveranties worden geplaatst, door burgemeester en wet houders, dan wel door den raad. De VOORJZnTER geeft te kennen, dat dit door het college gedaan wordt. De beer 't GILDE vraagt, nu or gebleken is, dat geen prijsopgaaf is gevraagd, of burge meester en wethouders dan niet in conflict zullen komen met art. 228f der Gemeentewet, waar onder de zaken, waarvoo^ de goedkeu- ring van gedeputeerde staten noodig is, ook genoemd worden „aanbestedingen en leveran ties".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6