SN'JDEN Sport Gemengde Berichten HOEK. AXEL. PHILIPPINE. WEERVERWACHTING. RECHTSZAKEN. bandeldrijvenden middenstand ter harte gaat, is een voorziening inzake het incasseeren van kleine vorderingen. Het ontwerp houdende maatregelen tot vergemakkelijking van inning van onbetwiste geldvorderingen, dat bij da Tweede Kamer aanhangig is, is mede bedoeld om de moeilijkheden, welke inzonderheid de middenstand op dit gebied ondervindt te ver- helpen. Van verdere strekking is bet denkbeeld in zake bet stellen van vestigingseiscben voor middenstandsbedrijven, dat sinds 1934 in bet middelpunt der belangstelling staat; ook dit ontwerp is, nu dezer dagen de Memorie van Antwoord verscbeen, voor openbare be'hande- ling in de Tweede Kamer gereed. Ook de credietsteun voor middenstandstoe- drijven, die door de crisis in liquiditeitsmoei- lijkheden geraakten, is in vollen gang. Voor kleine middenstanders zijn daarenboven in den jongsten tijd in verscbillende d'eelen des lands borgstellingsfondsen opgericbt, die van Rijks- wege financieel gerugsteund worden. Spr. noemt voorts de wet van 13 September 1935, boudende regeling betreffende het uit- verkoopen en opruimen in bet winkelbedrijf, welke sedert 15 October 1935 in werking is. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de belangen van den middenstand geenszins uit bet oog worden verloren; zulks blijkt tenslotte ook uit bet ontwerp eener regeling betreffende bet vestigen van ondememingen door vreem- delingen, waarover de Tweede Kamer baar Voorloopig Verslag beeft uitgebracbt. Spr. vestigde overigens ook nog de aandacht op de werkzaamheden van het Economiscb Instituut voor den Middenstand. Van de gelegenheid om vragen te stellen of van gedachten te wisselen, maakten enkele aanwezigen gebruik. De beer Burgs uit Goes kwam er voorna- melijk tegen op, dat bij het verstrekken van goedkoope waar o.a. van steenkolen aan werk- loozen, de middenstand niet wordt ingescha- keld. De beer Menheere, lid der Kamer, vroeg of in zake de vestigingseiscben ook de gemeente- besturen kunnen w-crden ingeschakeld. De beer Janse uit Goes vroeg of bet borg- stellingsfonds voor deze kamer den doofpot is ingegaan. De beer Simons uit Goes bield een betoog, waarin bij er zicb tegen verzette, dat de land bouwcooperaties ook huisboudelijke artikelen inslaan en verkoopen. De beer Jeronimus, ook lid der kamer, zeide, dat bij den middenstand van een breeder standpunt beziet dan de inleider. Er zijn mid denstanders niet alleen bij bet klein-bedrijf, docb ook bij het groot-bedrijf. Spr. stelde de vraag wat bet Ministerie van Handel doet ter beteugeling van bet werk op bandelsgebied met behulp van bet Ministerie van Landbouw van door Landbouw opgerichte cooperaties. De beer v. d. Sande uit Vlissingen zou in de eerste plaats gaarne de zakelijke belasting op de bedrijven willen zien afgeschaft. De heer Mr. Schmal begrijpt, dat bet min der aangenaam is, dat de landbouwcooperaties zicb op uitgebreid bandelsterrein gaan bewe- gen. bit beeft dan ook de voile aandacht van de regeering en van den Middenstandsraad en een commissie uit dien raad beeft overleg ge- pleegd met de cooperaties. Men kwam wel tot elkaar, maar een afdoend resultaat is nog niet bereikt. De Regeeringscommissarissen bij bandel en bij landbouw letten goed op een en ander. Als men klachten beeft is bet de weg om door tusschenkomst van de Kamer van Koophandel deze bekend te maken bij de departementen. Spr. wijst op bet gevaar dat wat de landbouwcooperaties zouden laten val- len, door de verbruikscooperaties zou worden opgenomen. Inzake de vestigingseiscben zegt spr., dat bet de bedoeling is, ieder in bet vak te brengen, waar bij tbuis boort. Men moet met die kwestie voorzicbtig beginnen en bet zal vak voor vak plaats bebben, waarbij men veel leeren kan. De eiscben zullen ook gelden voor cooperaties en groote winkelbedrijven. Wat betreft bet inscbakelen van den midden stand bij de verstrekking van waren tegen lagen prijs aan werkloozen, zeide spr., dat de ervaring leert, dat men voorzicbtig moet zijn en volledig op het bonafide medewerking der middenstanders moet kunnen rekenen. Inzake de borgstellingfondsen is hier en daar vertra- ging ontstaan, omdat de gemeenten, die onder toezicht staan, nog niet zeker waren te mo- gen medewerken. Tbans heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald dat dit mag. Inzake de zakelijke belasting op bet bedrijf zeide spr., dat dit een gemeentelijke zaak be- treft. Met dank aan spreker en vragenstellers sloot de voorzitter de bijeenkomst. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE VRACHTAUTO'S IN FRANKRIJK OVERROMPELD. Uit Tourcoing, aan de Belgisch-Fransche grens, wo^'dt aan bet Handelsblad van Ant- werpen gemeld: Drie macbtige autocamions van een firma uit Breskens, in Holland, met aardappelen geladen en op weg naar Linseles, reden voor- bij de kolenstapelplaatsen van de mijnen van Bruay, te Tourcoing, toen zij door een sta- kingspiket werden aangevallen. Deze laatsten, in den waan, dat er kwestie was van een kolenvervoer, wierpen steenen naar de auto bus en sneden de banden door. De plaatselijke politie werd overrompeld en moest een beroep doen op de mobiele wachten, .die er in slaagden zeven der aanranders aan te houden. Zij zullen vervolgd worden voor in- breuk op de vrijheid van den arbeid. OM EEN RAADHUIS. Men scbrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt.: Amsterdam, Leiden en Den Haag denken misscbien, dat zij de eenige gemeenten in ons goede vaderland zijn, waar de stadbmsbouw een probleem vormt. Hoezeer is zulks bezijden de waarheid. Immers, in bet hartje van Zeeuwsch-Vlaanderen ligt Groede, en de be- volking van dit dorp is ter wille van het nieu we gemeentehuis in opstand gekomen tegen zijn gemeentebestuur. Men meene daarom niet dat de 2000 inwoners van deze gemeente revolutionairen zijn. Integendeel! Nergens vindt ge, op zoo kleine oppervalkte, zooveel deugdzaamheid, degelijkbeid, bezonkenbeid, waardigheid en voorzichtigheid opeengehoopt; maar nergens ook is men minder gesteld op verandering of hunkert men minder naar meu- wigheden dan juist daar. Het moet dan ook wel heel erg zijn, wat de vroede vaderen be- sloten en het zij gezegd dat is het ook Groede nu beeft, behalve deze uitmuntende bevolking, ook een marktplein. Rondom wo- nen, in statige behuizingen, de dokter, de notaris, de veearts, de ontvanger, kortom, bet neusje van den dorpszalm. Midden op bet nlein omgeven door oude boomen, een plant- soen'en een fraaien put, die bij brand goede diensten bewijst, staat de groote kerk, met een toren, die uren ver te zien is. Niemand, Groede bezoekt, ontkomt aan de bekormg van dit plekje, liet centrum, het hart van het dorp. Wat er nu in des burgervaders brein o^ge- gaan is, weten wij niet precies. Wellieht heeft bij aan den groei van Johannesburg gedacht, dat heden tei* dage een wereldstad is en zicb 50 jaar geleden nog niet met Groede meten kon, misscbien ook hadden alleen de fraaie nieuwe gemeentehuizen van Zoutelande en Biervliet onmatige begeerten bij Z.E.A. opge- wekt, maar een feit is bet, dat hij op zekeren dag zijn raadsleden verrast met een project voor een nieuw gebouw. Het plan is prach- tig, de bouw kost maar een sohijntje, de archi tect verlangt geen honorarium, het overtollige kasgeld wordt opgeruimd. Aan zooveel voor- deelen biedt geen plattelandsgemeenteraad weerstand: men hapt toe en besluit, dat het nieuwe gemeentehuis aan den buitenkant komen zal, langs den nieuwen provincialen weg. Raad en ambtenaren zullen het uitzicbt op de oude kerk en rustige voetgangers ver- wisselen voor dat op moderne scbablonebuisjes en racende auto's. Maar nu breekt de oppositie buiten den raad los. Nagenoeg de geheele bevolking roept de beslissing van Gedeputeerde Staten in; men betwijfelt de noodzakelijkjieid van een nieuw gemeentehuis, men beeft bezwaren tegen een Belgischen architect en bovenal wil men het raadhuis op de Markt bebouden en niet verplaatst zien naar een terrein acbter een tram-emplacement. Het conflict neemt sc'herpe vormen aan: de plaatselijke en provin- ciale kranten staan vol; oud-Groedenaars voe- len zich geroepen door ingezonden stukken van hun medeleven blijk te geven; Nederland- sche architecten protesteeren bjj de regeering; ,,pro-markters" en ,,pro-tramwisselaars" groe- ten elkander niet meer; vreest de burgemees- ter bloedvergieten, dat hij de nachtpermissie voor de societeit der notabelen intrekt? Gedeputeerde Staten komen tenslotte zelf kij- ken en besluiten, na ampele overweging, dat het plan niet door zal gaan en Groede her- ademt. Maar inmiddels is de gemeentebuis-affaire uitgegroeid tot een prestige-kwestie; de vroed- schap acht haar gezag door het besluit van het hoogere college ondermijnd, booger beroep wordt aangeteekend en ziet, de Kroon stelt waarlijk de tramwisselaars in het gelijk, om dat zij 's raads vrijheid van keuze van een architect niet bekorten wil! Andermaal gordt Groede zich ten strijde. Tbans wordt bet steeds-indruk-makende fi- nancieele geschut in stelling gebracht en met spanning ziet Zeeland toe, wie uiteindelijk de winnaar zijn zal: de burgerij of de raad, de markt of de tramwissel! Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter albier zijn de volgende voorwerpen als gevonden gedepo- neerd: Een doos inhoudende tubes Zebralin, een stuk zeep, een autodop, een kosteloos rijwiel- belastingmerk en een z.g.n. boerenmes. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Winteravondcursus. Hiertoe door het bestuur uitgenoodigd, woonden wij j.l. Maandagavond de opening by van de cursus die vanwege de moderne arbeidersbeweging bier ter plaatse in een der I lokalen der openbare lagere school, na de ontvangen gunstige beschikking op een ver- zoek om een lokaal aan den raad gedaan, dozen winter zal plaats h ebb en. Het doel van dezen cursus is de op de lagere school verkre- gen kennis aan te vullen of datgene wat ver- geten en verleerd blijkt, weer aan te vullen. De voorzitter van daze ontwikkelingscur- sus, die uitgaat van het Instituut voor Arbei- dersontrwikkeling bier ter plaatse, de heer C. Hamelink, sprak daarbij een opwekkend openingswoord, waarbij hij de cursisten en be- langstellenden verwelkomde. Hij sprak daar bij zijn voldoening uit, dat een betrekkelijk groot aantal deelnemers voor dit doel bijeen zijn gekomen die den drang gevoelen datgene wat teloor ging van de op d'e school opgedane kennis terug op te halen. Hij verwacht dat men met emst en met de tanden op elkaar dit doel zal weten te bereiken, want het is niet alleen de betere klassie die in daze tijd en behoefte heeft een betere ontwikkeling en kennis. Deze cursus is de eerste op dit gebied in Zeeuwsch-Vlaanderen en daar zijn wij trotsch op, zegt spreker, die zijn spijt uit- drukte dat bet college van Burg, en Weth. niet vertegenwoordigd was, ofscboon hij an- derdeels woorden van waardeering bad voor de gemeenteraad die dit lokaal voor het be- oogde doel heeft willen afstaan. Hij las daar een instemmend schrijven voor van den leider van bet Instituut in Nederland, den heer Dr. H. Brugmans, waarin sympathie werd uitge- sproken voor bet moedige initiatief van S. D. A. P. en A. B. B. hier ter plaatse. In deze warm gestemde brief werd de hoop uitgedrukt dat men in dit overjordaansche zal weten te volharden. Woorden van lof bad spreker voor den beer A. Pieterse, die met groot enthou- siasme (en aanvankelijk belangeloos) bereid bleek de lessen te geven, een bewijs, dat hij zijn vroegere aibeidersleerlingen niet in den steek wou laten. Spreker riehtte bet woord ook nog tot de bestuurders der organisaties, 'waama deze ook nog kortelings bet woord voerden en ver- volgens de heer Pieterse met de eerste les begon. De cursus telt 24 leden en zal twee winters duren. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van den heer burge- meester Dbooge, werd Vrijdag j.l. een open- bare vergadering gebouden van den raad dezer gemeente. Aanwezig waren de wethouders C. Barbe en E. Arbroscbeer, de leden F. Wijne en Alb. Rammeloo, alsmede secretaris Van Hoek. A fwezig waren de beeren R. Everaard, Aug. van Hiurck en Raym. de Mul. Tegen de notulen van de vergadering van 26 Aug. 1936 werden geen bezwaren inge- bracht en alzoo met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Bij de ingekomen stukken waren eenige raadsbesluiten, voorzien van de goedkeuring door Ged. Staten van Zeeland, een bericht van aanneming zijner benoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim door R. Guilliet, alsmede een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 29 Sept. 1936, waarbij in kas was en moest zijn f 5852,15. Op voorstel van Burg, en Wetb. werd met algemeene stemmen besloten van gemeente- wege een bijdrage te verleenen in het kapi- taal van de stichting Zeeuwscb-Vlaamsch Borgstellingsfonds, berekend naar 10 cent per inwoner, alzoo 1113,20, en van 3 cent per inwoner per jaar voor de volgende 5 jaren. In verb and met de inwerkingtredinig van de onderwijsbezuinigingswet, werden op voor stel van Burg, en Wetb. vastgesteld nieuwe verordeningen op de heffing van besmettelijke ziektegelden en van de heffing van school- gelden voor bijizonder lager onderwijs. Subsidies werden verleend over 1937 aan de directie van het E.K.-werk en van het vrou- welijk K.J.V.-werk in het bisdom Breda tot een bedrag van 15aan de ziekenvereeniging ,,Onderllngen Bijstand" te Philippine tot een bedrag van 200 en aan het ziekenfonds ,,Door broederlieflde sterk" te Bouchaute (B.) tot een bedrag van /"40, aan het algemeen burgerlijk armbestuur te Philippine tot een bedrag van 'f 3000, aan het Wit-Gele Kruis afd. Philippine werd ten slotte een bijdrage verleend van 75. De begrooting van den Vleeschkeurings- dienst Sas van Gent over bet dienstjaar 1937 werd met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op 2744. De begrooting van het algemeen burgerlijk arm bestuur tiver 1937 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 3005,89. Vervolgens werd in behandeling genomen de begrooting der gemeente over het dienst jaar 1937. Doordat de gemeente komt te staan tegenover verscbillende nieuwe uitga ven, als daar zijn de subsdie aan de zieken- fondsen, de bijdrage wegens het bezoek van een leerling aan de R.H.B.S. te Ter Neuzen, e.a., alsmede doordat eenige belangrijke ont- vangstposten verlaagd zijn, waren Burg, en Weth. genoodzaakt den raad voor te stellen om de opcenten op de personeele belasting te verhooigen en te brengen van 150 op 200 op- qpnten. Nadat nog eenige posten breedvoerig waren besproken, werd ten slotte de gemeentelbe- grooting over bet jaar 1937 vastgesteld met 3 stemmen voor en een onthouding, in ont vangsten op f 35.447,18 en in uitgaven op f 34.214,06, alzoo met een post voor onvoor- ziene uitgaven van 1233,12. Aan eenige personen werd alsnog gedeeilte- lijke teruggave verleend tot bet betalen van schoolgeld over 1936. Daar geen der leden van de gebruikelijke rorudvraag wenschte gebruik te maken, sloot de voorzitter deze vergadering te 8 ure. Zwakke tot matige Zuidwesten tot Zuiden wind. Nevelig tot zwaar bewolkt, aanvanke lijk weinig of geen neerslag. Weinig veran dering van temperatuur. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Afd. IV. Eerste Klasse. N'QAD—LONGA. EindhovenRoermond. BleijerbeidePSV. NACJuliana. BW—MW. Tweede Klasse A. TSCMiddelburg. De ZeeuwenHero. ZeelandiaVlissingen. GoesRBC. TemeuzenBreda. Derde Klasse A. DHoofdplaatHulst. IJzendijikeSluiskil. BiervlietAxel. OostburgTemeuzen II. Derde Klasse B. Vlissingen IIHansweert. Burgh—Zeelandia H. EUand BoysZeeuwsche Boys. EMMGoesche Boys. Zeeuwsche Voetbalbond. Hoofdplaat IIH.ulst II. Biervliet HAxel II. Oostburg HTemeuzen HI. GroedeBreskens II. ScboondijkCom Boys. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zittinig van Dinsdag 3 Nov. 1936. De volgende* zaken werden bebandeld: le. J. C. H., 41 j., zonder beroep en 2e. J. A. H., 38 j., varensgezel, beiden te Ter Neuzen, wegens diefstal van 2 zakken ajuin, toebe- hoorende aan J. D. Janse te Hioek, op 5 Sept.; le. J. A. H. voom.; 2e. J. H., 21 j., werkman en 3e. J. C. H. voom., alien te Ter Neuzen, werden ten laste gelegd, dat zij op 19 Sept. te Hoek een boeveelheid hout, toebehoorende aan een ander, h ebb en weggenomen en op 19 Sept. 1.1. te Hoek te zamen en in vereeniging hebben weggenomen 3 zakken met aardappe len, toebehooreide aan G. Pladdet. Eiscb voor ieder 25 boete of 20 dagen hechtenis plus 1 maand gevangenisstraf voor- waardelijk met 3 jaar proeftijd. Uitspraak: J. C. H. 25 boete of 10 dagen hechtenis plus 1 maand gevang., met voorw. proeftijd van 3 jaar; J. A. H. 20 boete of 10 dagen hecht., plus 1 maand gevang. met voorw proeftijd van 3 jaar en J. H., 20 boete of 10 dagen hecht. M. F. B., oud 23 j., bandelaar te Tbourout, was op 22 Sept. door den Politierechter te Middelburg wegens diefstal van een autolamp, toebehoorende aan H. Picavet te Hulst, op of omstreeks Maart of April 1.1. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De verdachte was tegen dat vonnis in verzet gekomen. Eiscb: vrijspraak. Uitspraak: idem. Mr. Dieleman Jr. vereenigde zicb met den eiscb. HET WRAK VAN DE SCH. 179 GEVONDEN Het wrak van de SOH. 179 is gevonden. Het laatste sprankje hoop, dat de Scheveningsche logger misschien toch nog heel laat zou terug- keeren, is gedoofd. In den loop van Dinsdagmorgen was te Umuiden een zeemanslijk aangespoeld. Het was van een van de mannen van de SCH. 179. 's Middags voer de loodsboot uit. Vier Scheveningsche visschers gingen mee. Nabij bet wrak stapten zij van de loodsboot over in een jol, in gezelscbap van den commissaris van het loodswezen te IJmuiden, den beer R. Dobbenga en een broer van den schipper van de SOH. 179, en roeiden naar het wrak. Hier vond men een stuk van een krib, welke was geteekend met het cijfer 187. Dit was bet oude merk van de SCH. 179, dat nog op ver- schillende onderdeelen van het vaartuig voor- kwarn. Het wrak voor IJmuiden is hiermede vol- doende geidentificeerd. Ter waarschuwing van de scheepvaart zal het loodswezen een lichtboei bij het wrak van de SOH. 179 leggen. STELEND ECHTPAAR OP HEETERDAAD BETRAPT. In de Valeriusstraat te Amsterdam zagen Woensdagavond twee rechercheurs van de centrale recherche, dat 'n bekend zwijntjes- jager aan een fiets zat te morrelen, terwijl zijn vrouw op den uitkijk stond, zoo meldt de „Msb.". De rechercheurs stapten onmiddellijk op het echtpaar af, en terwijl de een de vrouw arresteerde, wilde de tweede den man grijjmn. Deze sprong echter op de fiets, die hij jmst van het slot had losgemaakt en reed weg. De rechercheur liet zijn buit evenwel zoo maar niet glippen, en had den man weldra te voet hard loopend ingehaald. Kracbtig stelde de fietsendief, die een oud- worstelaar is, zich teweer, zoodat de twee mannen al vecbtend over de straat rolden. Eenige agenten, die juist passeerden, kwa- men bijtijds te bulp, zoodat tenslotte de dief ingerekend kon worden. Na op bet bureau Overtoom voorloopig verhoord te zijn, werden de man en de vrouw naar bet hoofdbureau overgebracbt. De man bleef ingesloten, ter wijl de vrouw later op vrije voeten werd gesteld. DIEFSTALLEN TE GRONINGEN. De politie te Groningen heeft aangehouden den 24-jarigen A. d. W., die verdacbt wordt van een groot aantal diefstallen. Er zijn bij hem gevonden twee radiotoestellen, een hee- renpak, een damestasch en tal van andere voorwerpen. Hij bekende een radiotoestel uit een bodewagen te bebben gestolen, het andere uit de garage de Slingelij en een doos met damesschoenen aan de Ossemarkt te hebben ontvreemd. Van geen van deze diefstallen was nog aangifte gedaan. Ook heeft bij een damestasch gestolen uit een school. D. W. is reeds eerder met de politie in aanraking geweest. ZIJ TROK STEUNMAAR BEZAT 18.000 GULDEN. Een ambtenaar van Maatsohappelijk Hulp- betoon te Schiedam heeft in samenwerki®g met de Schiedamsche recherche huiszoeking gedaan bij een inwoonster van Schiedam, een weduwe, op vermoeden, dat zij een groot bedrag aan geld in huis zou bebben, zonder dat de bezitster, die steun trok, hiervan aangifte bad gedaan bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Het vermoeden bleek juist, want de vrouw bleek f 18.000 in bankbiljetten, rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen in huis te bebben. Behalve het feit, dat zij eenige duizenden guldens aan de gemeente Schiedam moest terugbetalen, is tevens tegen haar proces-verbaal opgemaakt. De weduwe D., die in een arbeiderswijk in Schiedam in een heel armoedig huisje woont, is sedert twee jaar weduwe. Toen haar man nog leefde, ging hij, omdat hij werkloos was, stempelen en kreeg hij uitkeering. De man teekende, zooals alle werkloozen, die steun ontvangen, een verklaring dat hij geen bezit- tingen had. Na den dood van den man ging zijn zoon stempelen ten behoeve van de weduwe. Die zoon behoefde een verklaring, dat hij of zijn moeder geen bezittingen hadden, niet te teekenen. Echter kreeg de vrouw een erfenis, waarvan thans nog 18.000 over is. Hiervan deed zij geen aangifte bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Zij werd zelfs op kosten van de gemeente eenigen tijd in een ziekenhuis verpleegd. Even- min gaf zij baar vermogen op voor de belas- tingen. Bij de huiszoeking bleek, dat bet geld door het geheele huis was verborgen. Tegen -de weduwe is proces-verbaal opge maakt wegens bet doen van valsche aangifte voor de Rijksinkomstenbelasting en voor de Vermogensbelasting. Het steungeld en de kosten voor de zieken- huisverpleging, ten bedrage van enkele duizen den guldens, heeft zij aan de gemeente terugbetaald. Nu zijn ook de 13.000 weg. De in het Nieuwsticht te Schiedam, wonende weduwe de R.D., is, meldt -de N. R. Crt., nu ook het slachtoffer geworden van een han- digen oplichter, die kans beeft gezien, haar een som geld van 13,125 afhandig te maken. De weduwe was niet te bewegen geweest het, na aftrek van de som waarvoor Maat schappelijk Hulpbetoon was benadeeld, over- schietende geld op een veilige plaats te bren gen, wat tot gevolg beeft gebad, dat zij tbans alles kwijt is. Vrijdag j.l. kwam een man by baar aan huis, die zeide W. de Jong te heeten en, zich uitgevende voor een ambtenaar van den opsporingsdienst, met haar en haar zoons over een boedelscbeiding wenschte te spreken. Na inderdaad over een en ander gesproken te hebben, ging „de Jong" been, met de toezeg- ging Maandag terug te zullen komen. Dinsdag vervoegde hij zicb andermaal bij haar aan huis en na eenig gepraat zond hij de beide zoons naar Rotterdam om op 't stad- buis een acte van onvermogen te gaan halen, met de boodschap_ er bij, daar ter plaatse op hem te wachten. "intusschen zou bij bet geld natellen en," een groote enveloppe uit zijn zak halende en de noodige stempels te voorschijn brengende, maakte bij aanstalten bet bank- papier in de enveloppe te doen en deze te ver- zegelen. Toen de juffrouw, die den man een oogen- blik alleen had gelaten om op diens verzoek een doek te halen, ten einde de stempels schoon te vegen, terugkeerde, was de enve loppe gevuld, werd gelakt en daama in het kistje gedaan, dat ook alweer werd verzegeld. Na deze plichtplegingen is de heer De Jong verdwenen. De beide zoons, die al te lang naar hun zin te Rotterdam moesten wachten, begonnen argwaan te krijgen en toen zij haastig naar huis teruggekeerd waren, bebben zij het kistje open gemaakt, waaraan de zegels niet veel houvast hadden en vonden in de enveloppe een opgevouwen krant. Het bankpapier was met den sluwen oplichter verdwenen. iHet signalement van den man luidt: 1.75 M. lang, leeftijd pl.m. 37 jaar, flink postuur, bruin gelaat, een brll ipet nikkelen montuur, grijze overjas, bruine pantalon, licht grijze gleufhoed met zwart lint, lage bruine scboenen, glad achterover gekamd haar en in bet bezit van een kleine bruine actetasch. DE INBRAAK BIJ HET LOO. In het Huis van Bewaring te Zutfen zijn op- gesloten W. J. P. B„ monteur, zonder vaste woon- en verlbljjfplaats en W. P., bakker te Apeldoom, verdacbt van den diefstal van bronzen voorwerpen uit de villa van H.M. de Konmgin nabij Het Loo. Verdachten geven toe deze voorwerpen te hebben ontivreemd, doch blijiven ten aanzien van mogelijke andere dief stallen zwijgen. Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver- keer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar. 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! ONGELUK IN EEN PAPIERFABRIEK. In de Berghuizer Papierfabriek v.b. firma B. Craimer te Berghuizen, gemeente Heerde, is de 59jarige arbeid er J. Langeniberg, uit Wapenveld, toen bij bezig was bij een kuip papderstof, uitgegleden en in de kuip terecht gekomen. Daarbij kwam de man in aanraking met de in de kuip werkende machines. De borstkas werd hem ingedrukt. Hoewel andere aribeiders onmididellijk te bulp snelden, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het slachtoffer was gehuwd. VIER ARBEIDERSWONINGEN AFGERRAND. Dinsdagochtend omstreeks tien uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een uit vier arbeiderswoningen bestaand huizen- blok, gelegen bij het dorp Tirns in de nabijbeid van Sneek. Deze vier woningen, die twee aan twee achter elkaar gebouwd zijn, hadden den schoorsteen met een z.g.n. houten boezem, zoodat de oorzaak gezocht wordt in schoor- steqnbrand. De buisjes werden bewoond door J. Koeling, een weduwnaar met een meisje van ongeveer 10 jaar, S. Veen, S. de Jong met twee meisjes van resp. 2 jaar en 10 maanden en A. Friezinga. Toen de brand door een van de vrouwen werd ontdekt, had het vuur reeds zoo'n om- vang aangenomen, dat er aan redding van den buisraad niet meer te denken viel. In de belendende koemelkerij van den beer Stoffel- sma waren zeven koeien gestald, die met bet oog op bet gevaar van uitbreiding losgesneden werden door den heer de Jong, een van de be- woners van de brandende huisjes. Toen hij hiermee klaar was, kwam zijn vrouw tot de vreeselijke ontdekking, dat bun meisje van tien maanden nog in bet branden de huis lag. De man is toen onmiddellijk naar binnen gevlogen en slaagde er met moeite in zijn jongste kind uit de vlammenzee te redden. Het duurde geruimen tijd voor de motor- spuit van de gemeente Wijmbritseradeel kon optreden daar deze spuit met veel moeite over een smal modderpad door 't weiland gebracht moest worden. Toen zij bij den brand, aan- kwam viel er aan blusschen niet meer te den ken en moest alle aandacht besteed worden om uitbreiding te voorkomen. Alle vier woningen met inboedel waren ver- zekerd. DE STEEKPARTIJ TE NISTELRODE. De rijkspolitie he&Et Zaterdag naar 's Her- togenboscb overgebracbt den 62-jarigen land- bouwer P. v. d. W., uit Nistelrode, verdacbt van zware mishandeling, gepleegd op den land- bouwer L. P. aldaar. V. d. W., die nog geen bekentenis heeft afgelegd, is voor den officier van justitie geleid en na verhoord te zijn in het huis van bewaring ingesloten. Verscbil lende feiten zouden erop wijzen, dat men den dader van de steekpartij, die Woensdagavond te Nistelrode heeft plaats gehad, in handen heeft. Zoo had v. d. W. verscbeid^ne verwon- dingen aan voorhoofd, neus en banden, terwijl hij niet verklaren kon, hoe bij deze bad opge- loopen. Verder bestond tusschen hem en bet slachtoffer reeds jaren een veete, welke baar oorzaak vond in een familiekwestie. Het mes, waarmee de steek is toegebracht, is tot heden niet terug gevonden. DEVIEZENSMOKKELARIJ. Voor de rechtbank te Krefeld heeft terecht- gestaan de 58-jarige M. H., firmant van de batterijen- en elementenfabriek Rbenania te Venlo, die ervan werd besehuldigd zicb ge- durende de jaren 19321935 aan overtreding der deviezenverordening en clearingovereen- komst te bebben, scbuldig gemaakt. H., die groote hoeveelheden batterijen en elementen, doch hoofdzakelijk electrische lampjes voor zak- en rijwiellantaarns uit Duitschland naar Nederland invoerde, zou daarvoor onder val sche voorwendsels 32.000 mark aan export- premie van den Duitschen staat hebben ont vangen en voor een bedrag van 54.000 mark aan genoemde artikelen buiten de clearing ons land bebben ingevoerd. De rechtbank veroordeelde H., die reeds bijna een jaar in voorloopige hechtenis zit, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 10 maanden en een geldboete van 116.000 mark ,te vervan- gen door 3 maanden en 10 dagen gevangenis straf Aangezien H. Duitscher is werd hem gedurende 2 jaar bet burgerrecht ontnomen. Zijn zoon, die de fabriek te Venlo exploiteert en met de handelingen van zijn vader niets uitstaande bad, is vrijgesproken. A M KRI K A A N SC H SCHIP VERGAAN. De reddingboot van Saint Ives beeft Zon- dagnacht 33 leden van de bemanning van bet Amerikaansche stoomschip Sessemer City gered, dat te pletter was gestagen op de rotsen van Saint Pennemis Point, drie mijlen uit de kust van Saint Ives (Cornfallis). OVERSTROOMINGEN. Het water van der» Weichsel en de zijrivie- ren daarvan is Dinsdag verder gestegen en ten deele reeds buiten de oevers getreden. In het gebied van Pinczow, ten Zuiden van Kiel- ce heeft de Weichsel drie dorpen gebeel onder water gezet. Ook in bet gebied van Ostrau- Karwin zijn talrijke plaatsjes overstroomd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2