De burgeroorlog in Spanje TER NEUZEN, 2 NOVEMBER 1936 VEREENIGING VOOR VOLKENBOND EN VREDE, AFD. TER NEUZEN. ZAAMSLAG. STOPPELDIJK. WEERVERWACHTING. Inwijding Kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente te Axel. druk te verleenen, en zelfs als men bet iheele geval als een bl'uf beschouwt, nochtans is het niet van belang ontbloot, dat zich de omtrek van de practische resultaten der toenadering begint af te teekenen. Men weet dat de commissie van Duitsche in- dustrieelen, die op het oogenblik een reis door Italie doet, dezer dagen naar Duitschland terugkeert. In ernstige politieke kringen neemt men aan, dat het resultaat van deze reis Duitsche concessies zouden zijn voor ka- toen en koper in Zuid- en Zuidwestelijk Ethiopie. Daar Italie binnen afzienbaren tijd nog niet aan de exploitatie van geheel Ethiopie kan denken, vooral niet in voornoemde streken, welke nog niet eens gepacificeerd zijn, ware het voordeel evenzeer aan de zijde van Italie, als die van Duitschland, dat aldus kans krijgt op de grondstoffen, waaraan het groot gebrek (heeft. In verband met een en ander zou een ge- regelde luchtverbinding en eventueel een lucht- schipverbinding tusschen Duitschland en Ethiopie tot stand komen waarvoor de eerste voorbereidingen reeds zijn getroffen door gene- raal Milch bij zijn jongste inspectiereis door Ethiopie. HET GEBREK AAN GRONDSTOFFEN. De Duitsche staatscourant bevat een decreet, dat het verbod van het gebruik van koper, nikkel en zink en hunne alliages inhoudt voor het meerendeel van de takken van de Duit sche bouwnijverheid. Een uitzondering wordt gemaakt voor or ders voor rekening van het buitenland, aan- gezien deze uitgevoerd moeten worden, om aan deviezen te komen. POGING TOT VERKOOP VAN GEHEIM FR AN SOU WAPElf? Aan de Fransch-Belgische grens Iheeft de politie van Rijssel twee Parijzenaars gearres- teerd, die een bijzonder model machine-pistool trachbten te smokkelen. Zij bleken ook in het bezit te zijn van een technische beschrijving van dit wapen. Men vermoedt, dat de beide aangehoudenen het wapen, dat waarschijnlijk een geheim model van het Fransche leger- bestuur is, in het buitenland hebben willen verkoopen. ROOSEVELT ZAL TE NEW-YORK SPREKEN. De laatste ronde van de verkiezingscam- pagne is Vrijdag ingegaan. Zoowel Roosevelt als Landon trachten de overwinning te ver- zekeren in de staten New-York en Pennsyl vania. Deze brengen onderscheidenlijk 47 en 36 stemmen uit in het kiescollege. Ofsc'hoon de staat New-York gewoonlijk voor de republikeinen is, meent men, dat Roosevelt het in dezen staat zal winnen, waar- door zoo goed als zeker de overwinning aan Landon zal ontgaan. Zaterdagavond heeft Roosevelt in Madison Square Garden te New-York de laatste rede in deze verkiezingscampagne uitgesproken. Wallstreet sluit thans weddenschappen af op de overwinning van Roosevelt, die 3 tegen 1 noteeren. Ook wordt 9 tegen 5 afgesloten tegen Landon, waaruit blijkt, dat men deze minder kans op de overwinning geeft dan zijn tegenstander. De verkiezingskoorts in New-York is Don- dagdag tot kookhitte gestegen door een rede van Landon in Madison Square Garden, waar- hij Roosevelt uitdaagde een duidelijke uiteen- zetting te geven van zijn voornemens en be- doelingen. De rede werd luide toegejuicht. In een te Wilkesbarre (Pennsylvania) uit gesproken redevoering heeft president Roose velt de methoden gelaakt van zekere werk- gevers, die volgens hem in de loonzakjes van het personeel propagandabiljetten stoppen, waarin de maatregelen van de New Deal wor den aangevallen. De enquetes van verscheidene dag- en weekbladen zouden uitwijzen, dat president Roosevelt met groote meerderheid zal wor den herkozen. Alleen volgens het weekblad ,,Literay Digest", dat met opmerkelijke nauw- keurigheid de resultaten der verkiezingen van 1924, 1928 en 1932 voorspelde, zou Landon winnen. DE REDE VAN GOERING. De Times schrijft naar aanleiding van de rede, die Goering Woensdagavond heeft ge houden en waarin hij protesteerde tegen den roof der kolonien en diefstal van Duitsch- land's goud: De uitbarsting van Goering over de gestolen kolonien en over gestolen goud is zoo grof be- driegelijk, dat zij er toe bestemd is de hinder- palen, die overeenstemming tusschen zijn land en Engeland in den weg staan, te doen toe- neinen. De cijfers, waarop hij zijn betoog ba- seert, zijn volkomen onjuist. Goering zeide, dat de gebieden, die onder Britsch mandaat staan, en die vroeger aan Duitschland toebe- hoorden, Duitschland werden ontrukt na een „ongelukkigen oorlog". De Times schrijft, dat de oorlog niet door Engeland is begonnen, noch door dit land is gewenscht. De bedoelde gebieden zijn in feite niet geannexeerd. Duitschland zou bereid zijn aldus ver- volgde Goering grondstoffen met goud te betalen, maar dit is eveneens geroofd". Ieder- een weet echter dat het totale bedrag van de herstellingsbetalingen, door Duitschland ver- schuldigd, lager is dan (het bedrag dat Duitsch land van Amerika en Engeland heeft geleend. De stelling van Goering zal overeenkomstig de regelen van de propaganda, door geheel Duitschland worden verspreid. Wat dit punt aangaat bestaat er een conflict en geen ac- coord, tusschen Engeland en Duitschland. En dat is geen gelukkige introductie voor een nieuwen ambassadeur. DE STAATSGREEP TE BAGDAD. De staatsgreep te Bagdad blijkt gelukkig van onbloedigen aard te zijn geweest. Naar Reuter uit officieele kringen te Londen ver- neemt, had het leger druk uitgeoefend op Jassin pasja, den premier, opdat hij zou af- treden. Jassin, die zich voor het alternatief zag geplaatst van een militairen opstand en bloedvergieten, begaf zich naar koning Ghazi en bood den vorst Donderdagmiddag om 6en uur zijn ontslag aan, dat werd aanvaard. 's Middags nog benoemde de koning Hik- mat Salaiman tot eersten minister, die onmid- dellijk een ministerie vormde, waarin hij zelf de portefeuille van binnenlandsche zaken op zich nam. De staatsgreep is zonder bloedvergieten volbracht en het is te Bagdad rustig ge- bleven. Te Londen kon men geenerlei verklaring krijgen van de redenen van dezen staatsgreep, doch te Ka'iro zijn particuliere beridhten ont- vangen, volgens welke Beg Zidky, de aan- voerder van de Koerden, het kabinet tot af- treden heeft gedwongen. Eerst vlogen er vliegtuigen over de stad, die vlugschriften uit- wierpen om Jassin's aftreden te eischen. Twee uur later keerden deze vliegtuigen terug en wierpen bommen op de regeeringsgebouwen, waarop Jassin besloot af te treden. De nieuwe premier is 47 jaar oud. Hij heeft zijn opvoeding genoten te Stamboel en is vroeger reeds minister van justitie en van binnenlandsche zaken geweest. Het Escorial nog steeds in handen der regeeringstroepen. Uit de berichten van beide kampen blijkt, dat de regeeringstroepen in den sector ten Zuiden van Madrid in den aanval blijvem. Zoo weet Havas uit Madrid te melden, dat men aldaar zeer tevreden is over den gang van za ken ten Wjestein en ten Noord-Wetsten van den Oceaan. Te Aranjuez, dat, zooals bekend, thans ongeveer door de rechtsiche troepen om- singelld is, heeft men in de voorsteden een groot ajamtal verdedigers samengetrokken. In militaire kringen aldaar is men ervan over- tuigd, dat deze effectieven erin zullen slagen de rechtsche troepen te verhinderen naar Va lencia op te trek ken. Van aanvallen der re geeringstroepen wordt van die zijde geen mel ding gemaakt; Havas meldt echter uit Rabat, dat de regeeringstroepen opnieuw aanvallen hebben ondermoimen in den sector van Grinon en Sesena, vender op den riechtervleugel van generaal Varela. Beide aanvallen zouden ech ter zijn afgeslagen. Verder is het affensief geopend op het plaatsje Esquivias, waar de regeeringstroepen groote verliezen zouden hebben geleden. Ma drid en Barcelona zijn opnieuw gebombar- deerd. Het Escorial is nog steeds in handen van de regeering. Naar Reuter uit Rabat meldde, Zou Zaberdagmiddag de definitieve strijd om het paleis zijn aangebonden. Resultaten wor den echter nog niet gemeld. Een vertegen- woordiger van Havas vertelt verder als merk- waardige bijzonderheid, dat door den burger oorlog het vervoer meer dan ooit door middel van p aard en en muilezels geschiedt, aange- zien de benzine vrijWel uitsduitend voor oor- logsdoeleinden wordt gelbruikt. Belgie en Spanje. Door een paar Brusselsche kranten wordt gemeld, dat de Belgische zaakgelastdgde te Madrid, burggraaf Berryer, als protest tegen de huiszoeking, door de Spaansche regeering in het Belgische legatiegebouw gedaan, Ma drid zou hebben verlaten om zich naar St. Jean de Luz te begeven, waar hij reeds gerui- men tijd zou verblijven. Van officieele Belgische zijde wordt deze lezing evenwel tegengesproken. De heer Ber ryer zou sleohts tijdelijk Madrid verlaten heb ben voor zaken, verband houdend met zijn functie. Naar men verzekert, zal hij binnen enkele dagen weer op zijn post zijn. Mede naar aanleiding van de gefoeurtemissen in Spanje wordt bevestigd, dat vorige week een honderd jonge communisten uit Vlaande- renland naar Marseille zijn vertrokken, waar zij zich zouden inschepen naar Bercelona, om dienst te nemen bij de Spaansche regeerings troepen. Een tiweede groep zou op het punt staan te vertrekken. De Libre Belgique en andere niet-socialisti- sche bladen stellen de vraag of de Belgische autoriteiten wel op de hoogte zijn van deze feiten. Wapenzendingen door de Dardanelles Turkije blijft neutraal. De Londensche correspondent van de Matin vemeemt, dat de Turksche regeering besloten heeft een strikt neutrale bonding aan te nemen voor het geval Russische schepen met wapen zendingen voor de regeering te Madrid de Dardanellen zouden passeeren. Fransche vliegers boven stellingen der opstandelingen. M het hoofdkwartier der opstandelingen wordt bekend gemaakt, dat de" opperbevelheb- ber der rechtsche troepen erop gewezen heeft, dat eenige vliegtuigbestuu rders der Air France van het traject ToulouseAlicanteMadrid in samenwerking met de regeeringsstrijd- krachten op geringe hoogte boven de stellin gen der opstandelingen hebben gevlogen, om incidenten te verwekken. De bevelheblber deelt daarom mede, dat zijn troepen voortaan op elk bui'tenlandsch vliegtuig, dat boven hun linies vliegt, het vuur zullen openen. De verantwoor- ding voor dergelijke gebeurtenissen wijst de bevelhebber van de hand. DE AAN STAANDE HUWELIJKSFEESTEN. Teneinde mogelijk misverstand te venmijden, is j.l. Zaterdag door den burgemeester dezer gemeente, Mr. Tellegen, als voorzitter van het comite, per plaatselijke radio-omroep onder de aanidacht der ingezetenen gebracht, dat de imzameling van gelden op lijsten en met bus- jes, die deze week in de gemeente door een aantal jonge dames zal worden gehouden, is bestemd voor het nationaal huwelijksgeschenk. Deze inzameling staat dus buiten die welke vermoedelijk in de volgende week zal aan- vangen vanwege het comite voor de plaatse lijke feestviering. J.l. Vrijdagavond werd onder leiding van den burgemeester, Mr. Tellegen, e4n verga- dering gehouden door het comite voor de te organiseeren feestviering, teneinde een even tueel programma nader te bespreken, alsmede het voorbereiden van sub-commissies voor de leiding daarvan. De aan te wijzen leden van het comite werd tevens volledige volmacht verstrekt voor de uiitvoering van het hun toegewezen deel van het programma meerdere leden aan te zoeken. Voor het muzikale deel werden aangewezen de heeren N. J. Harte en J. F. de Cooker. Klokgedui en car ill onbespel ing de heer B. van der Griendt. Wijdingsbijeenkomsten en feestvergadering de heer Mr. Tellegen. Zanguitvoeringen de heeren M. de Jonge, B. van den Berg en J. Brinckman. Lichtstoet de heeren J. N. 'it Gilde, L. Dubois en J. A. Struijk. Verlicbte fomtein de heer N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem. Wedstrijd met zweefvliegtuigmodellen en vliegers de heer J. Oiijslager. (Volksspelen de heeren M. de Jonge, C. Wind van Merkesteyn, J. A. Struijk en L. Dubois. Volksuitvoeringen de heeren N. J. Harte, J. F. de Cooker en A. C. L. Weijnen. Vuurwerk de heeren M. de Jonge en C. Wind van Merkesteyn. Buurtversieringen de heeren H. Ribbens en B. van der Grienldt. Uit vorenstaande blijkt, wat het comiite zich ongeveer als programma denkt uit te voeren. Het zal natuurlijk afhangen van de te ver- krijgen persoonlijke en financieele medewer- king der burgerij en de verschillende ver- eenigingen, om de verschillende onderdeelen te kunnen uitvoeren. De daartoe aangewezen sub-commissie zal zich o.m. in verbinding stellen met de hoofden van scholen, of en in hoeverre het in ver band met het jaargetijde mogelijk zal zijn de schoolkinderen in de uitvoering van het programma te betrekken. Zal een lichtstoet slagen, dan zullen de al- hier bestaande vereenigingen daaraan moeten deelnemen met transparamten, fakkels, lam pions enz. Dm volksuitvoeringen te kunnen geven, zoo als dit ook is geschied ter gelegenheid van het huwelij'k van H. M. de Koningin, in ver schillende zalen, zullen de bestaande vereeni gingen die uitvoeringen geven op ontspan- ningsgebied, zich behooren voor te bereiden, om aan zulke uitvoeringen in de verschillende besichikbare zalen leiding te geven. Daar het jaargetijde zich niet leent voor concerten of uitvoeringen in de open lueht, heeft het comite gemeend te moeten trachten voor de ingezetenen de feestavond te moeten aamvullen op deze wijze. Aangezien het te verwachten is, dat in den loop der week nog meerdere feestavonden zullen worden gegeven, werd besloten om, in- dien de finanicien zullen toelaten een vuur werk af te steken, dit tot slot van het feest te doen op Zaterdagavond. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONT WIKKELIN G. Naar men ons meldt, zullen door het In- stituut voor A nbeid e rs oiitwi k k el ing alhier, in den loop van dezen winter weer verschei dene filmavonden worden georganiseerd, welke aan zeer gereduceerden prijs toegankelijk zul len zijn. Op 29 Oct. j.l. sprak op een openhare bij- eenkomst het lid Mr. P. Tellegen over ,,!Hugo de Groot en het tegenwoordige Volkenrecht". iSpreker liet uitkomen, dat D^\jroot als 21- jarig jurist zich voor het eerst in het open- baar met het Volkenrecht bezig hield in zijm boek over het „Recht van Buit", waarin hij concludeerde, dat de staten, evenals de afzon- derlijke menschen, door plichten gebonden zijn. Zijn ideeen heeft hij in 1625 uitgewerkt in zijn ,,Recht van oorlog en vrede", waarin hij zich kant tegen de vermeenide vrijheid der staten om oorlog te verklaren. In zijn plich- tenleer zet De Groot uitden wat voor de sta ten plichten en rechten zijn, wat staatsmisda- den zijn en hoe deze moeten worden bestraft. Het is, volgens De Groot, een staat slechts varoorloofd, en dan ook geboden, om de wa- pens op te nemen tegei een andere staat, welke het Volkenrecht heeft geschonden. Volgens spreker heeft De Groot bij de orga- nisatie van de vredehandlaving en strafvol- bremging niet aan een soort Volkenbond ge- dacht. Aan de aanbeveliigen van De Groot t.a.v. het intemationale recht ontlbrak nog de aanwijzing van een rechter, van een strafvol- trekker en van het crilerium van aanvals- oorlog. Het criterium van aaivalsoorlog is thans in het Volkenbondshandvtst vastgelegd, ter- wijl de instelling van het Hof van intematio nale justitie voorziet in <ie (behoefte aan een intemationaal rechter. Een boven de staten staande strafvoltrekker b echter ook thans nog niet aanwezig. Of de verdere theoretsche uitwerking tot practische resultaten giat leiden, hangt af van de bereidheid der statm om boven de eigen souvereiniteit het volkeniondsgezag te willen erkennen. Na de pauze werd een evendige gedachten- wisseling gevoerd, waana de voorzitter, de heer G. Westerhof, onder dankzegging voor de heldere en interessaate leizing, de bijeen- komst sloot. DIRBX)TEUR P.T.1.-KANTOOR. Bij besefcrikking van dea directeur-generaal van de Posterijen, Telegaaf en Telefonie is met ingang van 1 Decerfber aangewezen als directeur van het P.T.T.-tantoor te Groenlo, de commies van de P.T.T, de heer J. F. van de Ven, thans directeur vaa het P.T.T.-kantoor te Axel. DE MOSSEL-AFFAIRE. Naar de Thoolsche Crt. verneemt heeft Mr. A. J. van der Hoeven oij den officier van Justitie te Middelburg o<ik een klacht inge- diend wegens laster tegen Hugo Bol, dagblad- correspondent te Ierseke, In verband met „on- juiste en lasterlijke berfchten omtrent zijn handelingen als voorzitter van het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen. LLEFDADIGHEI]>SDAGEN. Het bestuur der Vincentiusvereeniging te Uzendijke heeft voor de Zondagen 8 en 15 November a.s. een Fancy Fair en bonten avond georganiseerd. Hetdoel van deze avon- den is om van de opbrengst de allerbehoeftig- sten gedurende de winternaanden te steunen. DE OVERVAL TE KLOOSTERZANDE. In verband met den overval gepleegd in den nacht van 23 op 24 October te Kloosterzande, heeft, naar het Handelsblad meldt, de politie te Apeldoorn thans een 24-jarigen timmerman afkomstig uit Zutpaen aangehouden. Men neemt aan, dat deze man in den nacht van den roofoyerval te Kloosterzande heeft vertoefd. De man schijnt tezamen met een 37-jarigen Hagenaar, die nog door de politie wordt ge- zocht, op bezoek te zijn geweest bij den smok- kelaar te Kloosterzande, die thans in het huis van bewaring te Middelburg is opgesloten. Deze laatste werd tezamen. met nog twee an dere smokkelaars op den morgen na den over val gearresteerd, doch hij moest korten tijd later weer op vrije voeten worden gesteld. De moeder van den eerstgenoemden smok- kelaar heeft aan de politie bij stukjes en beetjes medegedeeld, dat haar zoon vddr den overval contact heeft gefci&d met den man uit Zutphen en den Hagenaar. Voorts is nog ge- bleken, dat een der beide mannen op Zaterdag- morgen 24 October, dus daags na het gebeur- de, van Kloosterzande over Ter Neuzen naar Vlissingen is gereisd. Men deelt ons mede, dat de beide in deze zaak door de politie gezochte personen, waar- van thans de 24-jarige timmerman is ge arresteerd, destijds verdacht zijn geworden van den inbraak in het Ter Neuzensclj Waren- huis alhier. Vrijdagmorgen reed per rijwiel de heer d. V. alhier over den Ter Neuzenschen weg nabij de Kraag, teneiiyle aldaar in de Ottienesche- kreek te gaan visschen. Een auto kwam hem tegemoet gereden, terwijl een tram op dat oogenblik hem achterop kwam. Waarschijn lijk werd hjj door de lichten van beide ver- voermiddelen op zijn pad misleid, zoodat hij teveel uitweek naar de tramzijde, waardoor de looomotief zijn hengel die hij op zijn schouder droeg opving en d. V. tegen den grond viel. De chauffeur van de auto die hiervan niets bemerkte reed gewoon door, terwijl het per soneel van de tram die dat wel had opge- merkt de,tram tot stilstand bracht. Het bleek hun, dat de V., behalve den schrik, geen let- sel was toegebracht. De gemeenteraad van Vcgelwaande besloot alhier een gemeenitehuiis en burgemeesters- wondng te bou/wen. Daartoe zijn twee be staande perceelen aangekocht. De burgeme-es- tersiwoning zal gelbouwd worden ter plaatsie waar thans het gemeentehuis staat, terwijl dit laatste komt op de plaats der perceelen van de heeren Goossens en Fruyt'ier. Zrwakke, tot matige Zuid-Wlesten tot Wes- ten of Noord-Westenwind. Later weer krim- pend-en wind, tijdelijk opklarenid, later toene- mende beiwolking. Weinig of geen regen, later toenemende kans op regen. Koude nach- ten. Weinig verandering in temperatuur. De dag van 30 October is voor de Gerefor meerde gemeente hier ter plaatse een dag van buitengewone en zelfs historische betee- kenis geworden, omdat het fraaie nieuwe kerkgebouw in de Walstraat ter zelfder plaatse waar het voormalige meer bescheiden kerkgebouwtje gestaan heeft, officieel in ge bruik werd genomen. Dit gebouw is niet alleen voor de onmiddellijke omgeving, doch voor de geheele gemeente als een sieraad te beschou- wen en imponeert door de eenvoudig rustige en sierlijke, ofschoon bijna strak moderne bouwstijl wat het uitwendige betreft. De noordoostkant van het kerkgebouw bezit een pittoresk torentje, hetwelk een aardigen in- druk aan het geheel geeft. Onder deze toren bevindt zicfn de hoofdingang. Het voorfront van het gebouw is, voor wat het eigenlijke kerkgebouw betreft een behoorlijke afstand binnen de rooilijn daar ter plaatse gebracht. Een eenvoudig smaakvol hek van ijzercon- structie bevindt zich langs dit voorfront aan de straatzijde. Ook langs de achterzijde kan men toegang tot het gebouw verkrijgen en aan het Zuidelijk gedeelte van het gebouw is oa. ten deele bestemming gegeven voor con- sistoriekamer en vergadergelegenheid. Het gebouw is geheel in Hollandsche steen opge- trokken en fraaie glas in loodramen geven het kerkgialbouw een bekorend aanzden. Het straksombere dat vaak het kenmerk is van vele onzer Protestantsche bedehuizen heeft hier plaats gemaakt voor een allervriendelijkst aandoende bouwtrant en (het moet aanstonds gezegd, dat de architect van het gebouw de heer M. J. van den Berg alhier, met dit ge bouw eer heeft ingelegd en opnieuw blijken van bekwaamheid als bouwkundige heeft ge geven. De behagelijk stemmende indruk, die van buiten reeds zoo gunstig is ondergaat een cli max wanneer men vanuit de Weststraat het behuis betreedt. Het oog valt dan allereerst op het podium met het daarboven geplaatste orgel, hetwelk gebouwd door de firma A. S. J. Dekker en naar de beschrijving die ons daar van gewerd, voldoet het aan hooge muzikale eischen. Met de preekstoel, die sober van eenvoud in het keurigst oud eiken een zeer stemmige indruk maakt, bevindt Ihet orgel dat ook voor wat het uiterlijk betreft in zijn eenvoudig moderne stijl volkomen met het overige interieur harmonieert zich aan de Zuidzijde van het gebouw. Voor het podium bevindt zich een ruime tuin en ter weerszijden van deze tuin en van de muurzijde bevinden zich de zitplaatsen voor de mannen. De mid- denbanken (in het eigenlijke schip van de kerk) zijn bestemd voor vrouwen zitplaatsen. Met de zich op de Noordkant (dus aan de Weststraat) bevindende galerij, biedt het ge bouw plaats aan pl.m. 350 personen. Alle binnenbetimmeringen (banken, enz.) behalve de spanten, zijn mat eikenhout geschilderd. De keurige glas in loodramen stemmen vanuit de binnenzijde tegenover de licht creme gesausde muren en de roodbruine lambrizeering a.h.w nog rustiger en aangenamer. Het pla fond is ellipsvormig en bestaat uit Damster- platen. De uitgewerkte spanten zijn geleverd door een op dit gebied gerenomeerde Doetin- chemsche firma. Naast (het kerkgebouw zijn voorts de toiletten en de verwarmingskelder gebouwd; want het geheel is voorzien van een aan de nieuwste eischen voldoende centrale voetverwarming, die geleverd is door de Twentsche verwarmingsindustrie te Enschede. De verlichtingsornamenten werden geleverd door de firma Ruitenburg alhier. Onder de leiding en het opzicht van de architect de heer M. J. v. d. Berg, werd het gebouw door de volgende Axelsche aannemers voltooid: M. van Alten (metselwerk)J. A. Butler (tim- merwerk); H. J. Harte (sclhilderwerk)Gebr. van Rijn (loodgieterswerk)M. P. Butler (smidswerk) en W. Ruitenburg (electrische installatie). Tegen half 6 ure vulde zich het gebouw, hetwelk reeds geruimen tijd van tevoren door tal van genoodigden gedeeltelijk bezet was. Nadat de bijeenkomst plechtig geopend was, door het zingen van Psalm 84 1, werd de onberijmde 84ste Psalm voorgelezen en ging Ds. A. Verhagen, predikant bij de Middelburg- sche Geref. Gemeente, die deze bijzondere dienst zou leiden, voor in gebed. Nadat vervolgens nog gezongen waren de verzen 11 en 12 van de 118de Psalm, werd voorafgaande aan de eigenlijke preek door Ds. Verhagen stilgestaan bij dat beerlijke en groote, dat de in getal zoo kleine Gerefor meerde Gemeente van Axel door dit liefelijke kerkgebouw uit de hand des Heeren had ont- vangen hetgeen hem deed instemmen met het dichterlijke woord van den 103den Psalm dat wij toch nooit geen van Zijn weldadigheden mogen vergeten. Spreker gaf daarop een be- knopt historisch overzidht en wierp een blik terug in het verleden, toen (nu 73 jaren ge leden) Ds. Daan Bakker in de landbouw- schuur van Maarten van Dixhoorn voor het eerst binnen Axels muren, aan de Gerefor meerde Gemeente het woord gebracht heeft. Deze zoo eenvoudige plaats, die simpele boe- rensehuur, waarin de aloude waarheid van het rijke Evangelie gebracht werd is wel een tref- fend getuigenis geweest van de wondere wegen die God soms met zijn volk voor heeft. Eerst in 1896 werd besloten dit plekje gronds, het welk tot dien tijd een bestemming had als een timmermanswerkplaats, toebehoorende aan de familie Van 't Hoff, aan te koopen en werd daarop het eenvoudige bedehuis gesticht dat ons alien nog zoo duidelijk voor den geest staat. De inventaris werd hoofdzakelijk over- genomen van de Geref. Kerk bier ter plaatse, die in die dagen juist tot verbouwing was overgeigaan. Het is behalve Ds. Bakker verder ook gegeven geweest aan Ds. Ruben deze ge meente met Woord en Sacrament te bedienen. In vereeniging met de overige Geref. Ge- meenten in Nederland verkregen wij op 25 Januari 1908 de Koninklijke erkenning. Zoo was tal van jaren op eenvoudige wijze, door eenvoudige menschen, zij het dan meestal door de bediening van de geschriften der Oude Schrijvers, de aloude waarheid aan deze ge meente verkondigd en spreker herdenkt in verband daarmede de broeders-diakens Die- leman en Van Hoeve. Hunne bijzondere toe- wijdinig blijven in dankbare gedachten voort- leven. Spreker noemt naast hen de breeders Butler en Mieras, welke laatste nog betrek- kelijk kortgeleden het tijdelijke met 't eeuwige hebben verwisseld. Wij moeten bekennen, tot roem van Gods oneindige genade, dat wij, schoon met schaamte voor onze zonde in het hart, door Hem bijzonderlijk zijn begiftigd en mogen uitroepen: Tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen! Ook de naam van Ds. Kievit, die inmiddels de strijdende kerk met de triom- feerende heeft verwisseld, is aan de gemeente van Axel verbonden, welke hij gediend heeft door middel van een stichtelijk woord, totdat hij als oefenaar naar Aagtekerke is geroepen, waar hij in de voile bediening van Woord en Sacrament tot een rijke en eeuwige zege, is ingeslapen. Hoe zijn wij, dit kleine begin ziende, ver- vuld met dank voor 's Heeren weldadigheden, zegt spreker. Het stemt hem tot voldoening in dit plechtige oogenblik daarom ook de plaatselijke Overheid, met den Edel Achtb. heer Burgemeester aan het hoofd, van deze plaats te mogen verwelkomen en hij prijst zich gelukkig, dat hij in het hier vertegenwoordig- de college van Burg, en Weth. van Axel man nen Ziet, die zich het EVangelie niet schamen. Het stemt hem ook gelukkig, dat de architect die zich op buitengewoon loffelijke wijze van zijn taak heeft gekweten, met de geheele staf van aannemers en ambachtslieden hier is ver- tegenwoordigd en hij hoopt dat hun werk der kleine gemeente van Axel tot zegen en lang- durige voldoening moge strekken. Want wel klein is deze gemeente, maar dat belet niet de sterke innerlijke kracht die daarvan toch kan uitgaan en waarvan dit tot stand gekomen gebouw een getuigenis is. De Geref. Gemeente telt hier ter plaatse slechts 43 mannelijke en 38 vrouwelijke lidmaten eh voorts nog 105 doopleden, alzoo tezamen slechts een beschei den getal van 186. Wij zouden geneigd zijn alzoo deze gemeente te vergelijken met een brandend braambosch, waarbij wij tot roem der gemeente dan mogen getuigen, dat het wel gebrand heeft, maar dat het vuur er niet in geslaagd is het werk van God te verteeren. Spreker smeekt ootmoediglijk, dat op het vaste fundament, waarvan Jezus Ghristus de hoek- steen is, zal worden voortgebouwd en kiest daarop tot zijn tekstwoord Psalm 84 2: „Hoe liefelijk zijn Uwe woningen, o Heer der heir- scharen". Dit woord wenscht spreker in dit bijzondere gedachtenisvolle oogenblik te belichten. In de eerste plaats om deze liefelijkheid in de letter- lijke beteekenis des woords maar tevens uit een andere gezichtshoek bezien, als in oot- moed het gemis van het kunnen opgaan naar Gods altaren zoo diep gevoeld wordt. Wel is dit. een aangrijpend woord alzoo; want wij kunnen ons nimmer ontveinzen dat 's Heeren woning in de meest volstrekte zin des woords toch een geestelijke werkplaats is, waar wij door de vrije Goddelijke genade kunnen ge maakt worden tot de werktuigen in Gods hand. Naar het woord van den Zaligmaker, luidende: ,,0, alle gij dorstigen, die vermoeid en belast zjjt, komt tot de Wateren en drink! moeten wij dit wel innig aanvoelen. Wanneer het werk der bekeering met ons plaats heeft, dan kan het immers niet anders, of telkens en steeds meer worden wij van de liefelijkheid van Zijn woningen doordrongen en wordt deze ook pas recht beseft, beleefd en gevoeld! Spreker stelt daartegenover de algemeene verwildering en geestesverdwazing van dezen tijd, die het zoe ken doet in bioscoop of herberg. Dat dit gebouw er toch toe bij mocht dra- gen dat velen. zich eens als arme zondaars en zondaressein op de borst gingen kloppen uitroepende: O God wees mij arme zondaar genadig en redt m(j, arme tollenaar, van de schrikkelijke zonden dezer wereld en doe mij eens opgaan met dat volk, waaraan hij be- loofd heeft dat hij hen zal verheugen in Zijn huis. Op Elia wijzende, die door Hem onder- steund en geschraagd werd, wees spreker er op, dat God de Heer de raadselen van ons hart ontraadseld en de knoopen waarmede wij aan de verleiding en de verlokking des Werelds ge bonden zijn ontbinden zal. Verder is daar de beleving in Gods liefelijke woning van het Woord en van de Sacramenten, zooals de doop en het Heilig Avondmaal, de hoogtijden van ons Kerkelijk leven. Dat deze toch bij tijden en oogenblikken (en voortdurend steeds meer) bedacht worden. Maar ook in het gemis komt vaak pas recht de liefelijkheid van Gods woningen tot uiting. Ook de dichter-Koning David ervoer door het gemis deze waardeering temeer aan zijn hart en gemoed en welk een zegen was dit voor Hem en welk een zegen is dit tevens voor elk volk dat zich op een Overheid mag beroepen die voor God de Heere de knie buigt. O, als deze overheid zich tot de aloude waarheid en tot God getrokken voelt, wat een dubbele zegen is dit. Als spreker ihet oog richt naar Rusland, waar men de woningen des Heeren sloopt en afbreekt en beelden oprieht voor Judas Iskariot en schreeuwt: „Weg met het ijzeren juk van de Godsdienst!" dan deinzen wij vol schrik terug voor de onbeschrijfelijke gevolgen die dit alles na zioh moet sleepen; want wie God verlaat, heeft smart op smart te vreezen. Ook Duitschland is een ernstige waarschu- wing, een vreeselijke spiegel, en hij durft voor- spellen dat de mensch in zijn overmoed, zoo als daar op het schild verheven, zijn eigen graf graaft, door zich van God af te wenden en in letterlijken zin terug te keeren tot het heiden- dom. Hij is daar bij niet blind voor het vele wee en de afvalligheid in ons eigen diep ge- zonken land. Het is niet te verheien, dat de dagen aanstaande zijn, waarin degenen die God willen dienen opnieuw zullen vervolgd worden. Maar spreker houdt zich daarbij vast aan Zijn onfeilbaar woord; want de Heere staat voor zijn kerkje. Wat een voorrecht daarom zoo als David naast een plaats op den troon, die nederige plaats te kennen en te weten in Gods huis. Toen hij niet meer op dien troon kon zetelen was dit gemis voor hem het ergste. Dat hij niet meer in Jeruzalem kon zijn was voor hem niets tegenover het diepe gemis dat hem pijnigde niet meer neder te kunnen zit- ten in Gods huis en het deed hem in innig verlangen zingen dat wel de mensch en de zwaluw een plaats vonden bij Zijn altaren. Alzoo wordt de liefelijkheid door het gemis ge- waardeerd. Mogen wij ons samen als Ruth met Boaz op den akker bevindend, evenzeer opgaan naar deze woning en als wq dan als Israel weleer, in de woestijn door donkere wegen moeten, dan zal God het manna steeds voor ons doen nederdalen! Hoe vaak, zegt spreker inzonderiheid tot de jangelingen en jongedochteren, hooren wij de harte- en smartekreet: „Toen ik kon, wilde ik niet en nu ik wil, nu kan ik niet!' Spreker maakt vooral hen hierop indachtig, omdat het in dit opzicht (het moet hem bij deze gelegen heid van het hart) in A^el in geestelijk op zicht met de jeugd niet gaat, zooals het gaan kon en zou moeten. Er is werkelijk veel goed te maken Het laagste en geringste plaatsje in 's Hee ren woning, het was David het liefst en hij was er tevreden mede. Dan voelde hij zioh geen koning maar een plaats op de dorpel was voldoende en als de grootste zegen geacht door hem.' De nederigste plaats in Gods huis, welk een verheven plaats kan dat zijn! Dat ervoer deze Koning-dichter. Als hij slechts in staat was een oog te mogen slaan op Ghristus heer- lijkheid, dan smaakte hij de hoogste voldoe ning. Mochten er zoo in ons midden steeds meerderen gevonden worden die zich niet meer thuis voelen en zich afwenden van de zonden der wereld en elkanders lasten dragende. Boo mogen wij met David steeds meer in ootmoedigheid het verlangen naar de liefelijk heid van X Heeren woningen deelachtig zijn, opdat liefde, vrede en eehheid in het midden der gemeente van Ghristus mag verblijven. De prediking van Hem leidt tot 's menschen ver- nedering. Nogmaals wendt spreker zich tot de jeugd,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2