ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Tweelingzusters. No. 9522 WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 70e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland. De burgeroorlog in Spanje wnamwmK in—in nil1 h>hmii m i i i iii'ii ii"wtfwnwTi**)-■!?-i~ aaMmrnjNmaomin&iK,!>*aniiuiPsi ABONNEMENTSPRUSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 28. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicM's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. To/.ending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNARD TERUG. Prinses Juliana en Prins Bernard zijn Zon- dagmiddag om half 4 per auto uit Duitsch- land op Het Boo teruggekeerd. De Volkisdhe Beobachter meldt uit Det- moM: De Nederlandsche kroonprinses Juliana heeft, begeleid door haar verloofde, Prins Bernard, bet land Lipipe bezocht, waar het bruidspaar hartelijk werd ontvangen. Uit Nederland waren velen naar Lippe gekomen. In gezelscbap van bet bruidspaar bevonden zicb de waamemende staatsmlnister van Lippe, Wedderwille, en de vertegenwoordiger van den go uwl eider en rijksstadlhouder. Er werd een bezoek gebracbt aan de oude Hanza- stad Lemgo, waar bet beroemde Hexenibur- germeisterhaus en bet museum werden be- zicbtigd. Tenslotte werd bet jacbtslot van den Fiirst zu Lippe te Lopshom in bet Teuto- burgerwoud beizocbt. De Kroonprinses verzekerde, dat zij spoe- dig wederom een bezoek aan Duitschland zal brengen. EEN TAART VOOR HET PRINSELIJK PAAR. De Nederlandsche banketbakkersvereeni- ging beeft bet initiatief genomen tot het aan- bieden van de huiwelijkstaart ter gelegenbeid van bet huwelijk van onize Kroonprinses. Op een desbetreffende vraag mocbt bet hoofdlbestuur van den secretaris, Mr. J. C. baron Baud, namens Prinses Juliana de me- dedeeling ontvangen, dat deze buwelij kstaart gaame zal word'en aanvaard. De taart zal op de vakschool te Amster dam worden vervaardigd. De leden van de vereeniging kunnen bun medewerking ver- leenen door inzending van ontfwerpen of oor- spronkelijke ideeen. PRINS BERNARD GROOTKRUIS NEDERLANDSCHE EEEUW. Naar wij vememen heeft de Koningin Prins Bernard van Lippe-Biesterveld be- noemd tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. PRINS BERNHARD NAAR EINDHOVEN. Naar vemomen wordt, zal Z. H Prins Remhard a.s. Vrijaag 30 Octocer een bezoek brengen aan de Philipsfabrieken te Eind hoven. Prins Bemhard zal Donderaagavond per auto in Eindhoven aankomerwaar hij ten huize van dr. A. F. Philips overnachten zal. Vrijdags worden de vsrscnillende fabri- cage-afdeelingen, laboratorla en sociale ,n- stellingen bezichtigd. De Prins zal Vrijdag- avond te ca. half zes we -r uit Eindhoven vertrekken. PETROLEUM WORDT OOK DUURDER. Naar gemeld wordt, zijn ook de prijzen van de petroleum door de groote maatschap- pijen met l/2 cent per liter verboogd, terwijl de prijzen van de z.g. donkere olien, een ver- zamelnaam voor alle andere olien, als olie voor de dieselmotoren, buisbrandobe etc., verboogd zijn met prijzen, varieerende van 20 tot 40 cent per 100 liter. DE PRIJSSTIJGING VAN LEVENS- MIDDELEN. Het secretariaat van den Centralen bond van Ned. Verbruikscooperaties meldt: Het economisch bureau van den bond beeft over de week van 1924 October gegevens ontvangen over de prijzen van 25 levensmid- delen van 18 aangesloten cooperaties. Uit een vergelijking van deze opgaven met die van de week voor bet afkondigen van de monetaire maatregelen door de regeering, bleek, dat de prijzen gemiddeld met 0.85 pet. zijn geste- gen. Bij peuiivruohten, griesmeel, tarwetoloem, kaas, eieren en zachte (groene) zeep is de Naar bet Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 41) Vervolg. Anne's linkerband, die bovenop lag, om- klemde haar rechter. Zonder dat ze er een poging voor deed was ze weer boos boos en beangst; niet voor John of voor baarzelf maar om iets, dat ben beiden scheen te stu- wen en te drijven. Ze tracbtte John boos aan te kijken maar door bet onbestemde dat haar schrik aanjoeg, keek ze hem heelemaal niet aan. Een hand van John legde zicb op haar ban- den. ,,Anne, ben je nog boos? Je kunt toch niet den beelen tijd door boos zijn?" ,,Zeker, dat kan ik wel." De woorden waren uitdagend genoeg geko- zen, maar de stem was van een trillende ver- rader. „W!aarom ben je boos?" Er kwam geen antwoord. ,,Je weet dat ik veel van je houd. Dat moet je toch weten." Anne schudde het hoofd. Ze was niet meer boos op John; ze was nu vreeselijk boos op zich zelf. Om je hart zoo wild te voelen klop- pen, om geen stem en geen woorden te kun- prijsstijging echter aanmerkelijk sterker. In de opeenvolgende weken sinds 26 September was de prijsstijging telkens vergeleken met de prijzen van 24 September, resp. 0.18 pet., 0.27 pet., 0.58 pet. en 0.85 pet. KRANSLUGGING OP HET GRAF VAN DE RUYTER. Maandagmid'dag heeft in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een korte en eenvoudige plech- tigheid plaats gehad. De bemanning van den kruiser „De Ruyter", die in de hoofdstede- lijke haven ligt, heeft een krans gelegd op het praalgraf van onizen grooten admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter, wiens stoffelijk over- schot rust in de devote stilte van het koor in de Nieuwe Kerk. Met deze kranslegging eerde de bemanning de nagedachtenis van onzen groolsten zeeheld, wiens naam de nieuwe kruiser voert. Een groote groep bel'angstellenden had zich voor het portaal van de kerk opgesteld, om de komst van een gedeelte der etat-major en van de bemanning af te wachten. Vlot en martiaal marcheerde de troep over den Dam naar de Kerk, twee pijpers en tam- boers voorop. In de kerk hadden zich de leden van de suib-commissie voor bet praal graf opgesteld, Ds. A. G. H. van Hoogen- huyze en de beer F. A. v. d. Bosch. Voorts waren aanwezig de ondercommandant van de marine te Amsterdam, kapiteiri ter zee Meyer Ranneft, de commandant van de „De Ruyter", kapitein ter zee Van de Sande Lacoste, de onder-commandant De Bruijne en de adju- dant Laman Trip. Ook eenige predikanten woonden de plechtigheid bij. De organist preludeerde op motieven van vaderlandsche liederen tot het plechtige mo ment, dat de commandant, geassisteerd door een matroos, de krans versierd met de vader landscbe kleuren, aan den voet van het praal graf neerlegde. Direct daarop speelde de organist het Wil- helmus, dat door de marinemannen stram in de houding werd aangehoord. Enkele oogenblikken later marcheerde de troep af via den N.Z. Voorburgwal1 naar de ligplaats van den kruiser. RELGISOHE ERKENTELIJKHEID. Oud-vluchtelingen zullen een gescihenk aanbieden aan Prinses Juliana. Naar het „Laatste Nieuws" meldt, beeft een aantal Belgische staatsburgers, die gedurende den oorlog in Nederland hebben vertoefd, een commissie opgericht, waarvan de heer Mas- kens, de Belgische gezant te 's-Gravenhage, het eere-voorzittersehap beeft aanvaard. Deze commissie stelt zich ten doel in Belgie giften in te zamelen voor den aankoop van een geschenk, dat de voormalige Belgische vluchtelingen als dankbetuiging voor de geno- ten gastvrijbeid aan Prinses Juliana ter gele- genheid van haar huwelijk met Prins Bernard zullen aanbieden. DE KONINKLIJKE l Mil.II OP DE DE RUYTER. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Ber nard zullen 4 November een vaartocht met Hr. Ms. de Ruyter maken, waartoe zij om- streeks 11 u. 20 te IJmuiden zullen embar- keeren. Hr. Ms. de Ruyter zal, na verschll- lende vaaroefeningen te hebben gebouden, omstreeks 14 u. 45 ter reede van Texel ten anker komen. Het debarkement van de hooge gasten zal in den Helder plaats hebben om 15 u. 15 per motorsloep van Hr. Ms. de Ruy ter of bij ongunstig weer, met Hr. Ms. Mer- cuur, welk schip zoo noodig ter reede gereed zal liggen. Hr. Ms. d'e Ruyter brengt bij bet verlaten van het schip door de Koningin de vodrge- schreven eerbewijzen, waartoe o.a. een saluut van 35 schoten behoort. Het hooge gezel- schap zal ongeveer half vier des middags landen in de haven van Nieuwediep voor het directiegebouw, al/waar een eerewacht van het corps adeltoorsten eerbewijzen zal brengen. Na inspectie van genoemde eerewacht gaat de Koninklijke familie per auto rechtstreeks nen vinden, om met je tranen te moeten vechten op een moment dat je je zelfbeheer- schtng zoo hoog noodig had bet was on- uitsprekelijk vemederend. Ze moest „neen" zeggen en ze moest het met zoo'n nadrukkelijk onbewogen koelheid zeggen, dat hij overtuigd zou zijn dat bet er hopeloos Voor hem uitzag. Ze moest hem zoo enengiek beduiden haar verder met rust te laten, dat hij bet niet in zijn hoofd zou krij- gen weer bij baar terug te komen. Maar hoe kon ze dat in 's hemelsnaam, terwijl ze niet in staat was hem aan te zien en haar stem kalm en vast te laten klinken? Eensklaps voelde ze zijn arm om haar heen. Ze slaakte een lichten kreet en kroop in een hoekje van de voorbank. „Neen, neen; alsjeblieft niet ,,Anne, liefste stil nu. Ik zal je niet aan- raken als je dat niet hebben wilt. Het is alleen zoo vreeselijk moeilijk alsje er zoo uit ziet. Vind je het erg ik bedoel werkelijik erg als ik je hand vasthoud?" Anne vond het heelemaal niet erg, dat was het afschuwelijke geval. Ze wilde niets liever dan die pezige, stevige hand op baar handen blijven voelen; ze wilde niets liever dan dat bij zijn arm weer om haar heen zou slaan om haar tegen de wereld te beveiligen. Met een heftige wilsinspanning hief ze de oogen op en keek hem door een nevel van tranen aan. „Toe, liever niet." John nam 'zijn hand dadelijk weg en ging rechtop zitten. ,,Goed dan. Maar we moeten toch praten. Ik houd van je." ,,Dat moet je niet doen." „Wat heeft het voor zin te zeggen, dat ik dat niet moet doen, ik doe het en daarmee uit."' naar het station, teneinde met den trein van 15 u. 55 te vertrekken. Bij het stationsge- bouw zal een eerewacht, bestaande uit hon- derd mariniers en de stafmuziek der Konink lijke marine eerbewijzen brengen. ZAL ROOSEVELT WINNEN? De eerste van Engelsche zijde georganiseer- de proefverkiezing met het oog op de a.s. pre- sidentsverkiezingen in de Vereenigde Staten, heeft tot resultaat gehad, dat president Roo sevelt in 32 van de 48 staten een meerder- heid kreeg boven zijn tegencandidaat Landon. Volgens deze proefverkjezing, georganiseerd door de 48 AmerikaaHsche correspondenten van Reuter, verzekeren, de staten, waar Roo sevelt een meerderheid kan verwachten, hem 314 stemmen in het collpge van electoren, ter wijl hij er maar 266 noodig zal hebben om gekozen te worden. Landon zou slechts 217 stemmen krijgen. BELGISCHE SPOORWEGEN. Stefani meldt uit Brussel, dat de Nationale Maatschappij der Belgische spoorwegen aan de regeering machtiging heeft gevraagd tot verhooging van haar tarieven, daar het tekort in 1936 frs. 180 millioen bedraagt. IJZER EN GOUD. Mussolini heeft Maandagochtend te Bologna op "het Carthiuizer-kerkhof een mis bijgewoond voor de slachtoffers van den oorlog en de fascistiscthe revolutie. Vervolgens opende hij het nieuiwe gebouw van een groot plaatselijk dagblad, bezocht de nieuwe gebouwen van de universiiteitsstad en nam deel aan een plech tigheid in de aula van de universiteit. Hier bood de rector den duce naar oud gebruik een zwaren gouden ketting aan, welke om den hals gedragen moet worden. Onder luide toejuichingen antiwoordde de duce hierop: „Vervang dit kenteeken door het fascisti- sche metaal, het ijizer, wie ijzer heeft, heeft brood, maar als het ijzer goed gesmeed is, zal hij waarschijnlijk goud1 ook vinden." EEN MONUMENT VOOR DE GESNEUVELDEN IN OOST-AFRBKA. Tot de vele openbare werken die ook dit jaar weer op 28 October zullen; worden inge- wijd, behoort, naar Stefani uit -Vercelli meldt, ook de ,,vuurtoren van het Imperium", die gebouwd is op dpn hoogsten top van den berg Mucrone. Deze vuurtoren, gewijd aan de na gedachtenis van ben, die in Oost-Afrika zijn gesneuveld, is gejbouiwd van fgelden, die vrij- willig door de bevolking bijeengebraoht zijn. Het licht bevindt zich op een hoogte van 2300 meter en zal van een afstand van 150 K.M. zichtbaar zijn, zoodat het ook voor de luchtvaart van belang is. DEGRELLE SPREEKT. Maandagavond heeft Degrelle in het Rex- gebouw voor 600 personen het woord gevoerd over de betoogingen van Zondag, die, naar hij verklaarde, een groot succes waren geweest. Hij schatte het aantal betoogers op 50.000 en niet 5000, zooals algemeen wordt gezegd. Degrelle verklaarde voorts: ik vraag de regeering om verlof, nog een meeting te mo- gen organiseeren. Wij zullen dan 400.000 per sonen uit alle deelen van bet land op de been brengen. Na afloop van de bijeenkomst der rexisten deden zich geen incidenten voor. DE WAPENDIEFSTAL TE LUIK. In verband met den wapendiefstal van een groot aantal pistolen en ook van enkele kara- bijnen uit het wapenmuseum te Luik zijn thans reeds zeven personen gearresteerd. Allen bleken te behooren tot de fascistiscb ge- zinde organisatie Legion nationale. Het be- stuur van deze organisatie heeft echter aan de pers een brief gezonden, waarin het de daad van de zeven personen afkeurit en de verzeke- ring geeft, dat de leden van de Legion natio nale geen wapens mogen dragen. Twee groote tranen vielen in Anne's schoot. Zij werden niet door de ruwe stof opgenomen, maar lagen op het: blawwitgroenepatroon als glinsterende regendroppels. Nu de tranen ge- vallen waren kon ze ziecn hoe opstinojat John's gezicht stond. Hiet was heelemaal niet het ge- zicht van een verliefden jongeman. Er was een grimmig vastberaden trek om zijn mond en zijn kind stak naar voren. ,,Het is heusch verkeerd", kiwam het bevend over haar lippen. ,,Nonsens. Je houdt niet van iemand omdat het goed of niet goed is. Je neemt je niet voor het te doen of te laten; het gaat buiten je om het gebeurt eenvoudig. En als het gebeurt, geeft het niets om te beweren of je het niet doen moet. Dat kun je net zoo goed tegen iemand zeggen die van een dak van een huis valt." Anne zocht haar zakdoek, vond dien niet en knipperde met de oogen. ,,Dus je ziet dat het voimaakt nutteloos is dat te zeggen. Ik houd van je. En daar kun jij niets tegen doen. Ik kan het zelf niet. En als ik het kon, zou ik het nog niet willen ik vind het heerlijk ik vmd het zalig ik ver- lang er reusachtig naar je alles van het begin af te vertellen." Anne dlwong zifeh tot zelfbeheersching. Ze had het gevoel of ze iets wat te zwaar voor haar was, uit een heel diep water moest trek- ken; maar ze deed het. Ze ging rechtop zitten en zei wat ze zich voorgenomen had te zeg gen. „Het is beter dat je me dat niet vertelt. Ik kan niet luisteren ik' verlang niet te luisteren." Precies in het midden van de laatste zin be- gaf baar stem haar, omdat John haar aan- keek met oogen, die haar ononiwogen van een leugen beschuldigdien. De toestand op de geveohtsterreinen schijnt weinig te zijn veranderd. De radioclub te Teneriffe deelt mede, dat de rechtsche troe- pen Donderdag vlakbij de hoofdstad zullen zijn en dat dan bet bevel tot den definitieven aanval op Madrid zal worden gegeven. Alvo- rens hiertoe over te gaan zal generaal Franco de regeering te Madrid een ultimatum over- handigen, waarin van de stad wordt geeischt zicb onmiddellijk over te geven. Intusschen heeft de luchtmacht der rechtsche troepen de kazernes en spoorwegstations van Madrid op- nieuw gebombardeerd. Op hot vliegveld voor de civiele luchtvaart van Barajas zouden alle vliegtuigen zijn vernietigd. De magazijnen en benzine-opslagplaatsen zouden in vlammen zijn opgegaan. Wat den toestand ten Noorden van Madrid betreft, weet de correspondent van de Matin te Henday te melden, dat de rechtsche troepen Maandag Guadalajara hebben bezet, een be- richt, dat van andere zijde niet bevestigd wordt. Uit de gevechtsterreinen ten Zuiden van Madrid bereiken ons geen berichten van de zijde der rechtsche troepen. Reuter te Madrid weet echter te melden, dat alle aanvallen der rechtsche troepen in den sector Toledo door den tegenstand, geboden door de regeerings- troepen, zijn mislukt. Het Escorial is bijna geheel omsingeld. Blijkbaar is men van plan geen aanvallen op het beroemde klooster, waarin zich sterk roode troepen hebben verschanst, te doen, om de onvervangbare historiscbe kunstschatten van het Escorial niet verloren te doen gaan. In de tunnel bij Robiedo de Chavela worden twee pantsertreinem der roode troepen, die 400 man versterking uit Madrid naar het Escorial moesten vervoeren, door de nationale troepen belegerd. De plannen van generaal Franco. Volgens mevrouw Tabouis schijnt de aanval op Catalonie in de gelederen van Franco met groote haast voorbereid te worden, gesteund door Italiaansehe en zelfs Duitsche atrijd- krachten. Op 19 October zijn's avonds vijftien Duitsche duikbooten door de straat van Gi braltar gevaren en 23 October werd men ervan in kennis gesteld, dat vijf bombarde- ments- en jachtvliegtuigen en een contingent infanteristen gereed waren bij verrassing het offensief op Barcelona en de provincie Tarra gona te beginnen. Van andere zijde komt het bericht, dat Italiaansehe fascisten, die de Spaansche phalanxen op Majorca aanvoeren, met groote haast bun plannen ten uitvoer brengen: acht duikbooten, naar men gelooft op werven in Noord-Italie vervaardigd, ge- sdhilderd in de Spaansche kleuren, zijn gereed om hun basis te verlaten met bestemming naar de Balearen. De bemanning bestaat uit leden van de Spaansche fascistische pantij van Primo de Rivera, maar staat onder bevel van Italiaansehe officieren. Zij zullen tot taak hebben, om zonder ophouden tusschen de Balearen en Catalonie te patrouilleeren. Successen voor de regeeringstroepen. Reuter meldt uit Madrid, dat de regeerings troepen in de streek van het Escorial eenige belangrijke operaties hebben kunnen uitvoe- ren. Zij beheerschen op het oogenblik het dorp Robiedo (ten Zuidwesten van het Esco rial). Indien deze operaties gelukken, zullen de regeeringstroepen in het bezit zijn van een zeer gunstige stelling. Ook in den sector van Navalcarnero zouden de regeeringstroepen successen te boeken hebben, welke het hun mogelijk hebben ge- maakt vier kilometer in de richting van Naval carnero op te rukken. Maandag tegen den ochtend lagen de wederzijdsche stellingen on geveer halverwege MostolesNavalcarnero elk aan een zijde van een brug. Eenige uren later begonnen de regeeringstroepen een groo ten aanval, welke hun tot op 1 kilometer van Navalcarnero bracht. „H«t komt me voor, dat je toch maar luis teren moest", zei hij verdacht bemiimelijk. „Neen, ik kan niet het het is werke- lijk doelloos." John zuchtte. „Mijn lieve kind, wat geeft het nu om zoo'n ontzettenden onzin te pra ten. Ik spreek je over mijn liefde, omdat ik het heerlijk vind om dat te doen." Anne schudde het hoofd. „Je moet het niet doen." ,,Waarom niet?" Ineens was de navel voor haar oogen en de brok in haar keel verdiwenen. Het leek een wonder en de opluchting was heel groot. Ze kon hem nu aankijken en vragen: ,,John, wat weet je precies?" ,,Ik weet dat ik van je houd en ik weet dat ik kan maken dat jij ook van mij gaat hou- den". Ze hief haar hand op als cm iets weg te vegen. ,,Je weet best dat ik dat niet bedoel. Ik be doel wat jij van mij afiweet." John greep haar hand en hield die een oogenblik vast. ,,Je bent Anne Belinda dat is genoeg." „Neen, John, dat is niet genoeg. Speel niet met mij. Vertel mij wat je weet." ,,Ik geloof, dat ik alles weet," anfawoordde hij heel vriendelijk. ,,Dan," ze trok haar hand terug „dan hoef ik je niets meer te zeggen. Als je alles weet, dan weet je ook dat ik niet naar je kan luisteren.'" „Neen, dat weet ik nu juist niet. Eerlijk gezegd, Anne, jij doet veel te tragisch mis- schien is zelfs theatraal wel het goede woord. En er is geen enkele reden om tragisch of theatraal te doen. Ik houd ontzettend veel van je en ik wil met je trouwen en ik zie Het offensief werd uitgevoerd door de infan- terie met hulp van twee lichte tanks en door veldgeschut. Het schijnt dat de rechtschen in deze streek niet over groote troepencontin- genten beschikken. Zij zouden geen tegen stand geboden en de regeeringstroepen geen man verloren bebben. Van het strijdtooneel. Van de schaarsche berichten, die uit de streek random Madrid binnenkomen, is nog het belangrijkste, dat generaal Varela nieuwe vorderingen heeft gemaakt ten Zuiden van de hoofdstad. Zijn troepen hebben daar bet dorp Torrejon bezet en bevinden zich thans op nog slechts 25 kilometer van Madrid. Het eerstvolgende punt, dat zich aan den weg naar het Noorden voordoet, is het vliegveld Getafe. Van de rechtsche zijde wordt nog gemeld, dat de regeeringstroepen een nieuwen aanval in den sector van het Escurial hebben gepro- beerd; bevestigd wordt, dat de plaats nage- noeg omsingeld is. Ook Aranjuez, dat men totnogtoe heeft laten liggen, is thans omsin geld en men verwacht een spoedige overgave van de stad. Madrid is wederom gebombardeerd. Van regeeringszijde wordt nog vemomen, dat de aanval der mijnwerkers op Oviedo, welke tot staan werd gebracbt, door den komst van versterkingen, opnieuw is begonnen. De regeeringsgezinden zouden langzamerhand de posities heroveren, welke zij genoodzaakt waren te verlaten. Het hoofdkwartier van hete noordelijk leger der opstandelingen zal dezer dagen van Valla- dolid worden overgeplaatst naar Avila. Volgens correspondenten van Lissabonsche bladen, die zicb aan de fronten der recht schen bij Madrid bevinden, valt bet sterk op, dat men nergens meer regeeringsvliegtuigen in actie ziet. Men wijt dit o.m. aan het sterk verminderde aantal vliegtuigen aan deze zijde, dat in reserve wordt gehouden voor het be- slissende oogenblik van den strijd. ALVAREZ DEL VAYO ANTWOORDT DE BRJTSOHE REGEERING. Uitwisseling van gijzelaars acht hij onmogelijk. In antwoord op den stap van de Britsche regeering tot uitwisseling van gijzelaars tus schen de oorlogvoerende partijen, heeft Alva rez del Vayo, de Spaansche minister van bui- tenlandsche zaken, met betrekking tot de gij zelaars, die te Madrid gevangen worden ge houden, den Britschen zaakgelastigde te Madrid de volgende nota overhandigd: „Uw verzoek is erop gerieht over te gaan tot een uitwisseling van politieke gijzelaars die wellicht aan repressaillemaatregelen zouden kunnen blootstaan. Ik moet u echter mede- deelen dat zich op het oogenblik te Madrid niemand bevindt, die aan deze definitie beant- woordit. Natuurlijk hebben wij een groot aan tal politieke gevangenen. Deze zijn echter ge nomen, aangezien zij zich in den opstand tegen de republiek hebben gemengd. Hen te bevrij- den zou gelijk staan met het verleenen van hulp aan de opstandelingen. Het Spaansche volk is tot wanhoop gedreven door het feit, dat het verstoken is van wapenleveranties uit het buitenland en dat het sinds het niet-in- mengings-accoord lijdelijk moet aanzien, dat de opstandelingen wel hulp uit het buitenland krijgen, zoodat het zich tegen alle regels van imternationaal recht in geheel geisoleerd voelt. Vergun mij uitdrukking te geven aan de over- tuiging van mijn regeering, dat het Britsche rijk de menschheid een grooten dienst zou kun nen bewijzen, door al zijn invloed aan te wen- den om aan dezen betreurenswaardigen stand van zaken een eind te maken. De omstandigheden, waarin wij thans ver- keeren, zullen niet alleen den toestand in Spanje' beslissen. De houding, die de democra tic van West-Europa inzake dit onderwerp aannemen zal nauw verband houden met den vrede in Ehiropa." niet in waarom dat niet zou gejbeuren. Het maakt mij ziedend als ik bedenk dat jij de lepels en vorken van dat verschrikkelijke Fossick Yates-mensch schoonmaakt en haar erbarmeldjke dingen opdient hoe meer ik er aan denk, hoe razender ik mij opwind. Als je niet wilt dat ik stapeldol word, dan moet je mij toestand je daar weg te halen. Je kunt me niet wijsmaken dat je lust hebt bij zoo'n mirakel te blijiven! Trouw subiet met me! Ik zal z66 goed voor je zijn, Anne Belinda!" „John, houdt op! Het is buitengesloten. Neen wacht! Je zegt dat je alles weet; maar ik geloof het niet anders zou je niet met me willen trouwen. Ik weet niet wat je gehoord hebt ik weet niet wat de men- schen zeggen. Jenny heeft aan iedereen ver- teld dat ik ziek was en met Aurora naar Spanje gegaan ben. Ik was niet ziek en ik ben niet in Spanje geweest. Ik heb in de gevange- nis gezeten wegens diefstal." Terwijl ze het laatste woord sprak, opende ze het portier van de auto en sprang eruit. Ze had gedacht dat ze het kon zeggen. Nu. ze had het gezegd. Maar nu het eruit was, kon ze niet zoo vlak bij hem blijven, zoodat ze hem haast aanraakte en afwachten wat hij zeggen zSu. De impuls om weg te locpen en hem niet weer te zien was zoo sterk en plotseling, dat ze uit de auto was en wegrende voor ze eigen- lijk wist wat ze ging doen. Ze hield met een ruk haar vaart in, toen ze niet meer dan twintig meter geloopen had. John vond haar, leunend tegen een boom. Haar handen drukten tegen de ruwe schors acbter haar; haar hoofd, door het kleine hoedje omsloten, was achterover gebogen. Ze zaig eruit alsof ze door omzichtbare handen gekneveld was. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1