Landbouwberichten Feuilleton- vertellingen Gemengde Berichten BRABANTSCKE BRIEVEN. Ulvenhout, 19 October 1936. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 19 October 1936, in het Landbouwhuis te Goes. O.m. werden de volgende onderwerpen besproken: Adviseerend lid. Ingekomen was een schrijven van het in de vorige Dagelijksch Bestuursvergadering benoemde adviseerend lid, den heer Ir A. J. Markvoort, Inspecteur van de Rijkswerkverschaffing te Middel'burg, waarin deze mededeelt zijn benoeming te aanvaarden. Eerstelingenteelt voor pootdoeleinden. Bij het Landbouw-Comite was het verzoek ingeko men pogingen in het werk te stellen om te komen tot een uitbreiding van de teelt van Eerstelingen voor pootdoeleinden, daar gebleken zou zijn dat de laatste jaren aan de buitenlandsche vraag naar goedgekeurd Eerstelinigpootgoed niet geheel kon worden voldaan. Alhoewel het Dagelijksch Bestuur van oordeel is, dat dient te worden gewaakt voor het al te sterk aan banden leggen van de bedrijfsvrijheid, waardoor de verhoudingen te zeer verstarren, mag toeh niet uit het oog worden verloren, dat de afzetmogelijkheid voor Eerstelingen altijd beperkt blijft en zelfs bij een klein overschot de prijzen zoo sterk zullen dalen, dat geen loonende teelt meer mogelijk is. Varkenspest. In verband' met het in emstige mate voorkomen van varkenspest in sommige deelen van ons land meent het Dagelijksch Bestuur dat middelen dienen te wor den beraamd om het vervoer van dieren lijdende aan deze ziekte te beperken. Het komt n.l. thans voor dat in dezelfde wagens, waarin besmette dieren worden vervoerd het volgend oogeniblik weer biggen naar de boerderij worden ge- bracht. Besloten werd tot het Landbouw-Comite een schrij ven te richten waarin zal worden venzocht bepaalde voorwaarden te doen stellen aan het vervoer, het toe- zicht, e.d. van door deze ziekte aangetaste dieren. Prijsregeling zware varkens. !Het Dagelijksch Bestuur heeft zich vereenigd met een voorstel van een der zusterorganisaties waarin wordt venzocht via het Landtoouw-Comitd bij den Minister te willen aandringen op het vaststellen van een minimumprijs van de zware varkens op een prijs van 3% pond meel 10 cent. Beperking veehouderij. De geldende teeltregeling opent de gelegenheid een erkenning te verkrijgen, hetzij als stamboekbedrijf, hetzij als t.b.c.-vrij bedrijf. Deze erkenning geeft het recht voor een onbepaald aantal koekalveren schetsen te verkrijgen, waarvoor echter een zeker bedrag ver- schuldigd is. De aandacht van het Land'bouw-Comitd wend er op gevestigd, dat nu er een groot prijsverschil bestaat tusschen geschetste en ongeschetste kalveren, vrijwel alle kalveren, die op erkende bedrijven geboren wor den ook al voldoen deze niet aan matige eischen, van een schets worden voorzien, daar hiermede winst be- haald kan worden. Van de zijde der veehouderij worden hiertegen terecht bezwaren ingebracht. Besloten werd het Landbouw-Comite mede te deelen, dat het gewenscht is de afgifte van boventallige schet sen aan erkende t.b.c.-vrije bedrijven aan een sterke beperking te onderwerpen, door een hooger bedrag te berekenen veer een schets, daar de aankoop van ge schetste kalveren voor niet-erkende bedrijven hoe lan- ger hoe meer bezwaarlijk wordt. Uitbreiding jongveestapel Zeeland. Bij de invoerinig der teeltregeling voor het rundvee heeft Zeeland ca. 40 van zijn jongveestapel moeten beperken. Herhaaldelijk zijn door de Z. L. M. in samenwerking met de andere landbouworganisaties in Zeeland de be zwaren van deze regeling o.a. aan de Veehouderij-Cen- trale onder het oog gebracht, daar de opfok van jong- vee in Zeeland een geheel andere beteekenis heeft als in verschillende andere provincies. Het aanhouden van het jonigvee in Zeeland geschiedt daarentegen vooral met het oog op de mogelijkheid het afvalvoer tot waarde te brengen. Men voedert op de bedrijven waar jongvee wordt gekweekt, dan ook slechts een kleine hoeveelheid krachtvoer en overwegend afvalvoer uit het eigen bedrijf. Daar de aankweek van jongvee in Zeeland zeer sterk is beperkt en de aankoop van geschetste kalveren te duur is, wordt het bedrijf door de teeltregeling in emstige mate ontwricht. Daartoij mag niet uit het oog worden verloren1, dat juist deze bedrijven de beste kwaliteit vleesch leveren. In verband met bovenstaande werd besloten nog- maals aan te dringen op het beschikbaar stellen van een grooter aantal kalverschetsen voor Zeeland. Indien dit onverhoopt voor vaarskalveren niet moge lijk mocht blijken, dan dient toch in elk geval een grooter aantal schetsen voor ossen te worden beschik baar gesteld. Algemeen was men van oordeel dat onder de huidige omstandigheden de teeltregeling nog niet kan worden gemist, doch dat de zeer sterke beperking welke op de veestapel van Zeeland is toegepast, dient te wor den verminderd. Landbouw en devaluatic. Het Dagelijksch Bestuur heeft met groote belang- stellinig kennis genomen van een schrijven, dat door een der zusterorganisaties aan het Landbouw-Comite was gezonden met betrekking tot den toestand in den landbouw na de devaluatie van den gulden. De verhoogde kosten van de te importeeren benoo- digdheden voor den landbouw zullen een compensatie moeten vinden in een verhoogden eindprijs van het product. Daar de Regeering dezen eindprijs niet wenscht te verhoogen, bestaat er gegronde reden om te vreezen dat de importheffingen zullen worden ver- laagd. Voor zoover deze importheffingen dienen om via het Landbouwcrisiisfonds toeslagen te verstrekken op den eindprijs onzer landbouwproducten kunnen deze niet worden gemist. Het Dagelijksch Bestuur is dan ook met deze zuster- organisatie van oordeel dat waakzaamheid is geboden voor het behoud dezer heffingen. De bestemming van de gelden van het Landbouw crisisfonds zal stellig een wijziging moeten ondergaan. De bedrijfstakken die het engst getroffen zijn door de prijsverhooging van hun te importeeren benoodigd- heden zullen een naar evenredigheid grooteren toeslag uit het Landbouwcrisisfonds moeten verkrijgen. Hierbij dient allereerst te worden gedacht aan de veehouderij. Besloten werd zich met kracht achter dit stand- punt te plaatsen. Voorts werd besloten het Landbouw-Comitd te ver- zoeken in verband met de gewijzigde omstandigheden een nieuw urgentieprogramma voor den landbouw dodr de 3 centrale landbouworganisaties te doen samen- stellen. Tarwesteun regeling. In verband met de stijging der wereldmarktpTijs voor de granen wordt in sommige streken ook van landbouwzijde aangedrongen op het prijsgeven van de tarweregeling en deze geheel vrij te laten. Het Dagelijksch Bestuur acht dit momenteel een zeer gevaarlijk en voor den landbouw nadeelig streven, daar z.i. alles er op dient te worden gezet -dat de tarweregeling blijft behouden. Het Dagelijksch Bestuur acht de tijd niet gekomen om de tarwesteunregeling los te laten. De geheele tarwe-afzet gou bij een loslaten van de Tarwewet wor den gedesonganiseerd en de binnenlandsehe prijs zou tot een ongekend laag peil zakken, door het groote aanbod van inlandsche tarwe. Richtprijs tarwe. Naar aanleiding van een verzoek dat de Z. L. M. tezamen met de andere landbouworganisaties in Zee- land heeft gericht tot de 3 centrale landbouworgani saties betreffende eene verhooging van de richtprijs der tarwe werd "bericht ontvangen dat de 3 C. L. O. den Minister hebben verzocht op zijn beslissing" van de verlaging van den tarwerichtprijs voor oogst 1936 te willen terugkomen. Inmiddels is bekend gemaakt dat op dit verzoek door den Minister afwijzend is beschikt. Wei is in de bestaande regeling eenige verandering gebracht, waar door de richtprijs, welke voorheen eerst omstreeks 1 Februari werd bereikt, thans reeds op 1 September wordt verkregen. Waardeering tarwe. De kringen Oostelijk Zuid-Beveland en Schouwen en Duiveland hebben medegedeeld dat naar hunne mee- ning de standaardmonsters der tarwe te hoog zijn vastgesteld, daar de gemiddelde kiwaliteit der tarwe van oogst 19S6 aan deze standaardmonsters niet kan voldoen. Medegedeeld werd dat door een gewijzigde vaststel- ling der monsters, aan de bezwaren van de praktijk tegemoet zal worden gekomen. Algemeene Vergadering Landbouw-Comite. Besloten werd naar de algemeene vergadering van het Landbouw-Comite, welke op 23 en 24 October a.s. te 's-Gravenhage wordt gehouden af te vaardigen de heeren L. Kranenburg te Wilhelminadorp en Abr. Haak te Zaamslag. Buitengewone Algemeene Vergadering Z. L. M. In verband met de gewijzigde omstandigheden door de devaluatie va^ den gulden zal op Maandag 26 Octo ber a.s. een buitengewone algemeene vergadering der Z. L. M. te Goes worden gehouden, opdat de Zeeuw- sche .Landbouw zich nader zal kunnen beraden over de te volgen richtlijnen voor het te volgen landbouw- beleid. Het Dagelijksch Bestuur wekt zijn leden op deze vergadering in grooten getale bij te wonen. Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering Z. L. M. Besloten werd de e.v. vergadering van het Hoofd- bestuur te houden op Maandag 16 November a.s. en de algemeene vergadering op 30 November a.s. beide te Goes. In de Hoofdbastuursvergadering zal de heer J. P. Mesu te Rilthoven een uiteenzetting geven over de cul- tuurtechnische verbeteringen die in werkverschaffing in de provincie Zeeland kunnen worden aangebracht, terwijl de heer Ir. S. Smeding, directeur van den Wie- ringermeerpolder te Alkmaar zich bereid heeft ver- klaard/ voor de algemeene vergadering een voordracht te houden over „het in cultuuribrengen en de uitgifte der Wierin'germeergronden". Deze lezing zal met een film worden verduidelijkt. Uitvoer van Belgische uien naar Engeland. In verband met het feit, dat het niet onmogelijk moet worden igeacht dat zal worden getracht Belgische uien via ons land naar Engeland te zenden, daar door het optreden van de Coloradokever in Engeland dit land den invoer van Belgische uien heeft verboden, hebben de 3 centrale landbouworganisaties zich met den Minister van Landbouw en Visseherij in verbinding gesteld. De Minister heeft medegedeeld dat hij in sa menwerking met den Minister van Financien een rege ling heeft kunnen treffen, waardoor men hoopt te kunnen voorkomen, dat Belgische uien via ons land naar Engeland worden gezonden. Indien deze regeling niet genoegzaam mocht blijken zal de Minister niet aarzelen krachtiger op te treden. Rapport Pachteommissie Groninger Maatschappij van Landbouiw. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich vereenigd met de conclusies uit een rappor^ uitgebracht door een com- missie uit de Gron. Mij. van Landbouw over de wijizi- gingen door de Regeering aangebracht in de Ontwerp Pachtwet. De commissie komt o.m. tot de volgende conclusies: 1. het wetsontwerp is alleen dan aanvaardbaar, wanneer alsnog een bepaling wordt opgenomen, waar door het mogelijk wordt dat een eigenaar, die zijn gronden zelf wil gaan gebruiken, dan wel in huur wil geven aan zijn naaste bloedverwanten, daartoe ten alien tijde gelegenheid heeft tenzij den rechter mocht blijken dat de goede trouw niet aanwezig is. 2. Het begrip naaste bloedverwanten" zou nader moeten worden bepaald tot familie in de rechte lijn. 3. Ten aanzien van het continuatierecht moet uit- drukkelijk in de wet bepaald blijven, dat telkens om de 10 jaar de eigenaar het recht heeft de pachtovereen- komst op te zeggen, zonder dat dit tot gevolg heeft, dat de pachter zich tot den rechter kan wenden om de op- zegging ongedaan te maken. 4. De wijziging die is inigesteld met betrekking tot het tegengaan van buitensporige pachtovereenkom- sten acht de commissie een verbetering. In het bij'zon- der verdient het waardeering dat de Regeering hierbij een belangrijke taak aan het particulier initiatief wil overlaten door het instituut van de Bachtbureaux. 'Dambelasting. In de laatstgehouden vergadering van het Landbouw- Comite is de aandacht er op gevestigd dat voor het ge- bruik van den uitweg van perceelen naar een Rijksweg in sommige provincies een z.g. ,,dambelasting" wordt geheven. Deze belasting wordt gevoeld als een ver- kapte grondbelasting. Ook in Zeeland blijkt deze be lasting te bestaan. Daar het Dagelijksch Bestuur de billijkheid van deze belasting, die in den loop der jaren zelfs hooger is geworden, niet kan inzien werd besloten op afschaf- fing daarvan aan te dringen. Steun schapenhouderij. Op initiatief van de Z. L. M. is in samenwerking met de andere organisaties aan den Minister van Land bouw en Visseherij een schrijven gericht, waarin met gegevens werd aangetoond, dat er in Zeeland veel houders van kuddeschapen zijn, voor wie het houden van kuddeschapen een hoofdbedrijf is en die, evenals de schapenhouders op Texel, alleen op het houden van kuddeschapen zijn aangewezen. Venzocht wordt om deze schapenhouders alsnog in aanmerking te doen komen voor een uitkeering uit het bedrag van 30.000, hetwelk door den Minister uit het Landbouwcrisisfonds is beschikbaar gesteld voor de schapenhouders op Texel. Dienst der kleine bedrijven. De Voorzitter der Centrale commissie van den Dienst der kleine boerenbedrijven heeft verzocht in overleg met den bedrijfsconsulent voor Zeeland, de andere land bouworganisaties der gewestelijke commissie van ad- vies voor deze dienst in het leven te roepen, teneinde voomoemde Dienst van Voorlichting te dienen inzake de gewestelijke aangelegenheden der kleine boerenbe drijven. Het Dagelijksch Bestuur besloot zijn medewerkinig voor de instelling dezer commissie te verleenen. Werkverschaffing in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De landbouwbedrijfsraad voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen heeft een tweetal vragen gesteld aan den Minister van Sociale Zaken met betrekking tot de te werkstelling van ruim 100 arbeiders uit Vlissingen en Middelburg door middel van de werkverschaffing bij het Waterschap „(Hulster en Axeler Ambacht", terwijl ter zelf der tijd een belangrijk aantal werkzoekende landarbeiders bij de organen der arbeidsbemiddeling in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen was ingeschreven. Het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. heeft een onderzoek doen instellen naar deze inderdaad onge- wenschte toestand, waarbij is gebleken dat het voor de verschillende gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen fi- nancieel voordeeliger is de werkloazen in een steun- regeling onder te brengen dan deze menschen in de werkverschaffing te werk te stellen. Vandaar dat werkloazen uit een ander gedeelte der provincie zijn tewerkgesteld. Benoeming land,bouwhuishoudleerares. Het Dagelijksch Bestuur besloot aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter benoe ming voor te dragen als leerares in landbouwhuishoud- kunde mej. L. M. Cammaert te Hulst. Begrooting Z. L. M. 1937. De begrooting voor het dienstjaar 1937 werd zonder bemerkingen goedgekeurd en zal aan het Hoofdbe- stuur onigewijzigd ter vaststelling worden aangeboden. Veevoederbureau. Voor het in Zeeland op te richten Veevoederbureau heeft het Dagelijksch Bestuur als vertegenwoordigers der Z. L. M. de navolgende personen aangewezen: C. J. M. Klompe te Dreischor, A. W. Cevaal te Grijpskerke en M. de BruijnePoissonnier te Cadzand. Uitzicht zijwegen op hoofdweg. Besloten werd naar aanleiding van een desbetreffend verzoek pogingen in het werk te stellen om het hout- gewas langs de Rijkswegen in de onmiddellijke nabij- heid der dammen te doen wegnemen, zulks met het oog op een beter uitzicht op den hoofdweg. Stijging koop- en pachtprijzen. Het Dagelijksch Bestuur nam met eenige verontrus- ting kennis van de stijging van koop- en pachtprijzen der landerijen, welke geenszins in een natuurlijke ver- houding staat tot de prijzen der landbouwproducten en veeleer een gevolg moet worden genoemd van o.a. een tekort aan cultuurgrond. Het Dagelijksch Bestuur meent dan ook, dat een emstige waarschuwing om geen hoogere pacht- of koopprijs te bieden als met een economisch gebruik van het goed overeenkomt, thans zeer zeker op zijn plaats is. Vraagpunten. Besloten werd een tweetal vraagpunten ter beant- woording aan de afdeelmgen te zenden. Het eene vraagpunt heeft betrekking op de richting waarin de veehouderij in Zeeland zich zal bewegen en de beteeke nis van de jongvee-opkweek in Zeeland mede in ver band met de teeltbeperking, terwijl het tweede vraag punt onder oogen zal zien of het dorschen met een eigen dorschgamituur, welke op vele Zeeuwsche be drijven nog aanwezig is, onder de huidige omstandig heden gerechtvaardigd is. Amico, D'n Wester buil- de dwars over de velden en 't ak- kerland den weg op, ons dorpke in. 'Nen natten poeier stoof teugen de raimen. En als we gisterenmiddag ons Zondagsmaal g'ad hadden, dan was 't eigenlijk nog geen dag geweest. 'n Loojen locht hing laag over de daken. 't Was 'nen triesten Herfistdag. Van den vroegen morgen af, als ik wakker wieid, tikkerden de dikke druppen, die uit den notenleer flier- den, teugen 't glas en de deur van den aeh- terfront van 't huis. En na den eten v^as 't al zoo duister, dat d'n rossen gloed van de piattebuis te weme- len stond onder de schouw. "t Was killekes mee al dat nat! De rui- ten waren beslagen. 't Was... winter in den huis. Want nie al leen dat den gloed van 't vuur gloorde in de donkere schouw, dat de kiepen op den erf heel zelden te heuren waren, dat de stilte van den buiten deur de spleten binnenkroop, maar 't gerueht van de runders en den Bles in den stal naastaan, stommelde weer deur 't huis. Want veur 't eerst, na den zomer, had ik z'op stal gelaten. 't Wierd veur de beesten te armoeig in de wei, die trouwens geef blank stond van den regen. Maar ook veur ons eigen is 't geenen doen meer, buiten te mel- ken en te voeieren. Terwijl 't stouwen teu gen den avond deur de natte velden, over de papperige wegels en in den vroegen duister ook nie meer om te doen is! ALs we gegeten hadden, was ik dus verders veur den heelen Zondag vrij van alien arbeid. want Tvoeier-koken is Trui d'r taak. „Goed dat we de beesten binneng'ouwen helbben, Drd," zee Trui op deuizen moment, terwijl ze de tafel afruimde. Ja, amico, als ge zoolang samen zijt, dan denkt ge dikkela allebei aan 't zelfde! ,,'k Hbef er gedank nie meer uit vandaag.'" ,,Docht ik ook zoo, Trui." Onderwijle stopte ik m'n pep,ke van-na-den- eten, om bij de piattebuis, in m'nen gemak- kelijken stoel m'n eigen 'n bietje in den dut te smoren. En zoo ben ik dan, na 'n half uurke, lekker deurgewarm.d, volgeschranst en mee 'n ge- voel over me als 'nen vorst, naar de „Gouwen Koei" gestapt, naar de kameraads. Brrr wat 'n weerke! 't Was of ik m'nen warmen kop teugen allegaar natte lakens stootte. D'n Wester schoof onder m'nen bonker. Maar 'k zette m'nen kraag lekker op, draaide m'nen pijpekop omlaag en op 'n kiepedrafke liep ik schuins-over, naar de „Gouwen". De deur klemde van 't nat. En mee 'nen hcllen knoers draaide ik z'open. Aan 't ge- luid kost ik heuren, dat 't stil was, in de „Gouwen", leeg. 'k Moest efkens goed turen, zoo donker was 't er. En mee da'k naar ons tafeltje keek, riep den Blaauwe: ,,doe da gat dicht, Dre, 't tocht als 'n sluis „Hah! Ook goeienmiddag Blaauwe. Al leen ,,Stik-alleen! Kee", z'nen kop wees naar den toog: „Kee liet me zelfs alleen." ,;Waar is ze dan?" „Ze beweert da ze rimmeltiek hee, maar... eh... ik denk dat 't snert is! Ruikt ge 'm ook, Drd?" Ja, ik rook 'm. Den ziwaren erwtsoepgeur dreef dik deur 't cafd. 'k Hing m'nen natten bonker over den leu- ning van 'n sboeltje bij de warme kolom- kachel, toen pookte-n-ik 'm wat op en als ik dan wat kolen opgooide, dan flakkerde 'nen oranje vuurschijn teugen den witten muur in deus donker hoi. Daar kwam Kee verom. „Is de rimmeltiek eruit, Kee?" vroeg den Blaauwe. ,,'t Wordt minder," zuchtte Kee opgelucht. ,,Goeiendag, Dre!" ,,Keeke! Kee, oewen snert ruukt goed, horre!" ,,'n Bordeke hebben?" Jammer! 'k Heb sjuust m'n maaT op." „Zijde gek. 't Vult de gaten," drong Kee aan. En zoo, amico, als den Fielp binnenkwam, zaten den Blaauwe en ik aan den snert! D'n eerste van 't jaar. ,,Daar heurt 'nen pint bier en 'n stapeltje roggetmik bij, Kee," zee den Blaauwe. lEn als we dat allemaal binnen hadden, amico, nou, dan kost ik den bovensten knoop van m'nen broeksband gaan losmaken. ,,Zoude nie 'ns 'n jichtje waken Kee," vroeg den Fielp, die nog altij sjuust praat of ie 'ns 'n citroentje mee glas-en-al heeft inge- slikt. jDalijk, dalijk," zee Kee, 'n bietje lastig: ,,borden opruimen en de lamp aansteken..., ik heb ook maar twee handen meegekregen van m' moeder, horre!" ,,j3op naar de pomp," zee den Fielp: ,,dan za'k 't zejjevers doen en nou de kaaten, velug zzekkoe!" j begint alweer 'n heel stukske beter te klasjeneeren, bakker!" zoo verlakte d'n Blaauwe hum. ,,2zeek ik zeg zekes," antwoordde den Fielp. „Ik peraat aweer ewoon, woon gwoon zeg ik!" ,,Ja, zoo is "t," zee den Blaauwe. „Ge kunt weer best oew redevoerings in den Raad gaan afsteken, bakker!" ,,Pest, pesst," zee den bakker. En hij knikte mee z'nen grooten, witten, somberen kop na- drukkelijk naar ons: ,,ppesst!" ,,Zeg, Fielp," zee den Tiest toen: ,,zeg me 's na, maar rap: „de kat die krabt de krul- len van den trap" Als ge dat rap kunt, dan is alles dik in orde!" D'n Fielp zette z'n oogen wijd open, nam, om zoo te zeggen 'nen goeien aanloop en toen zee-t-ie: „de kkat tie kwapt de kuTlen vullen brrbroebeldetrap." ,,Nog 'ns, Fielp!" ,,De krat kwapt dje kjullen vattrup!" ,,Puik! Nou twee keer achter mekaar en zoo vlutg meugelijk." „De kwattietraptkwatta drap ik zeg de krat tie kwapt de kullen fajderajderiere! Is ie ggoed ,,Hij is zeldzaam dik veur malkaar," zee den Tiest seerjeus en toen ben 'k maar ef kens weggegaan. Als ik langs den toog kwam vroeg Kee: „Ook last van rimmeltiek, Dre?" Toen heb ik buiten, in dieen speldenpunte- kesregen maar 'ns efkens staan schokken van den laeh! Kee, dat frummes, dee de deur heelegaar toe, mee heur smoesje! En als ik weer binnenkwam, dan heurde- n-ik den Blauwe enthousiast beweren: ,,en als ik jou was, Fielp, dan ging ik naar de eerst- volgende Raadszitting en als z'oe daar wel- kom toeroepen dan stak ik 'nen spiets af, wel, eenen van 'n uur lang!" Ik ibleef nog maar efkens uit de buijurt...! ,,'k Heb hal 'nen "Bjoonen haansputter ik zeg haanspraakk in m'n oofd," zee d'n bak ker, maa 'n nuur is w-w-w-we wh lang. 'k Had docht er maa 'n naif uur van te waken!" ,,Afijn," zee dat Blaauwe zwijnjak nuehter: ,,gij weet 't beter dan ik, Fielp, maar 'n half uur is toch wel 't minste wat gedoen kunt. We zullen dalijk ook 'ns den Dre z'n gedacht vragen!" 't Zweet brak me uit. Wat dieen Blaauwe al lang deur had! Toen kwam den Jaan binnen. ,,Middag, mannen!" groette-n-ie. „Middag, man," zee den Tiest. ,,Jj-aan," zee den Fielp. „Hah, den Dr6!" ,,'Hah, Janeke! Alles kits?" ,,Eh jawel," aarzelde den Jaan! ,,Jawel. Naar omstandigheden, ee; naar omstandig heden!" ,,Wie zijn die omstandigheden, Jaan?" vroeg den Blaauwe. ,,Rokt jou dat iets?" vroeg den Jaan vuil. „Niks," zee den Blaauwe: „niks! 't Is al- t leen maar belangstelling, Janus, naar oew omstnaar Tonia, zal 'k maar zeggen!" „H6h6hoho," lachte den Fielp zijnen buik (z'n gezicht bleef stroef) ,,hdhdhoho, kom, jonnes, jongens zek, we bloeginnen!" Mee dat ,,bboe" spoegde-n-ie den Tiest nat, die z'n eigen toen mee veul beweging begost af te drogen. ,,Gij hebt 'n lekkage in oew spraak," zee den Blaauwe. Maar den bakker decide de kaarten en keek stroef. Hij is altij nog zo'n bietje samberkes, amico, na z'n ziekte. Hij kan nog maar nie op voile toeren komen. „Dem Joep schijnt nie te komen?" vroeg ik. ,,Die mot bboe," (den Tiest schoot opzij!) bakeren," zee den Fielp. „Is er dan weer 'nen kleine, Fielp?" Hij knikte. Deelde. ,,Z'n bboe" (den Tiest keek mee angstige oogen naar den bakker z'nen mond). „iZ'n boekske is vol," zee den Fielp. ,,'k Heb daar gg-gisteren veur den te-te-te ik zeg te. Veur den twe-twaalfden keer muisjes gge-leverd. Piekk!" Wij- pasten. D'n Fielp kwam er deur! Ik had echter 'n fout gemaakt. „Kever!" schold den Jaan: „stommeling! Is dat nou Toen stond Tonia achter 'm. Hij merkte er nog niks van. ,,Is dat nou kaartspeulen Zoo spult m'n wijf nog nie en die kan schup- penkoning nie onderscheien van ruiten zeu- ven!" „iHee ze zulke slecht' oogen, Jaan?" vroeg den Blaauwe kurkdroog. „Slecht' oogen? Neee, maar ze draagt op de plek waar 'n ander hersens hee, daar draagt zij 'nen mop Zeuvenbergschen kleif „Pats!!" En daar kreeg den Jaan 'n lei am z'nen kop, amico, genoeg om veur heel z'nen leven kleurendoof te zijn! ,,Naar huis," comimandeerde de spdehtige Tonia: ,tnaar huis!" 't Lampelicht schampte venijnig van heuren bril. „Naar huis! Me alleen laten zitten, als m'n familie over is! Naar huis!" Janus was spierwit geworden. En daarom kost ge Tonia's handje in z'n geheel op den Jaan z'n wang zien staan. „Is jouw faanilie oovervroeg den Blaauwe verontweerdigd en verwonderd. ,,Ja! En wat zegde daar van, Blaauwe? Om dan weg te loopen „Ik ken alleen jou, van oew familie," zee d'n Tiest. ,,Maar as de rest navenant is, dan kan ik 'm geen ongelijk geven. Toontje Panlat." Janms was intusschen stillekes uitgeknepen. D'n bakker z'nen buik dee al vijf minuten: „hdhdhoho!" Amico Gelachen, gelachen! Gelachen op deuzen triesten middag't Is mee geen pennen te beschrijven. Klanten zijn er nie meer binnengekomen mee 't slechte weer. Toen hebben we nog 'n uurke gekaart mee Kee als vierden „iman". Toen hebben we 'n afspraakske in malkaar gezet veur de Kermis in de stad, die deuze week begonnen is en daar heurt ge, als alle jaren, volgende week 't verhaal van! Ondertusschen zit d'n Blaauwe den Fielp op te jutten veur zijnen eerten spiets in den Raad...! Wat ook nog wel iets belooft! 'En als ik 's avonds in de bed'stee lag, dan zee Trui ineens: ,,Zeg, Dr6, zou den Jaan z'n „omstandigheden" nog naar den trein gebrocht hebben, vandenavond iLachende ben 'k in slaap gevallen. Kom, amico, m'n velleke is meer dan vol, dus: Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRA 100 JAAR. Zaterdag is de heer Gerrit van der Gang te Ezumazijl bij Anjum in het Noorden van Friesland 100 jaar geworden. CLANDESTIEN CAFETJE. Woensdagavond was de politie te Goes op zoek naar een tweetal minderjarige meisjes. Ze vond ze ten huize van mej. G. de K. in de St. Jacobstraat, maar haar bleek daarbij tevens, dat in de aohterkamer een clandestien cafetje werd gehouden. Zes personen bevon- den zich daar op dat moment en aan alien was zwak-alcoholische en alcoholvrije drank ver- kocht. Wegens overtreding van de drankwet is toen proces-verbaal opgemaakt. HET GRIEKSOHE S.S. „OKEANIS". Het Grieksche stoomschip „Okeanis", het welk den 21sten October in zinkenden toe stand door L. Smit en Co's sleepdienst den Waterweg werd binnengesleept, nadat het zoo- als de lezers zich herinneren op zee in nood verkeerd had en door de bemanning was ver- laten, is Zaterdag door de Scbeepvaart- inspectie aangehouden in verband met den zeer ondeugdelijken toestand van het schip. Het zal een groote reparatie moeten ondergaan voordat het zeewaardig kan worden verklaard. PAARD SPRINGT BOVEN OP RIJDENDEN AUTO. Vrijdagmiddag heeft te Rouveen, gemeente Staphorst, een niet alledaagsch ongeluk plaats gehad. Toen een handelsreiziger uit Amster dam in zijn auto door Rouveen reed, is een paard boven op den wagen gesprongen. De auto werd totaal vemield. De reiziger die al leen in den wagen zat, werd zoodanig gewond, dat hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden overgebracht. Het paard werd gedood. EEN VLIEGTUIG VOOR 44 PERSONEN. Een maatschappij te Baltimore is op het oogenblik fcezig voor Rusland een vliegtuig te bouwen, dat 44 passagiers kan vervoeren en dat grooter en krachtiger is dan de z.g.n. clip pers, die thans den dienst over den Stillen Oceaan doen tusschen Californie en Manilla. Het vliegtuig kost meer dap een millioen dol lar. Het krijgt vier Wright Cyclone G-moto- ren van 1000 p.k. De snelheid is 160 mijl per uur en er kan 4000 mijl gevlogen worden zon der dat benzine geladen behoeft te worden. JJEN VACCINE TEGEN GRIEP. Het instituut Rockefeller te New York deelt mede, dat een nieuw vaccine is samen- gesteld tegen griep en daarmede samsnhan- gende complicaties. Bij dertig zieken, die men ermede heeft be- handeld, heeft het vaccine volledig succes ge had.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6