Gemengde Berichten AXEL. het centrum. VERGADERING van de Afd. Zeeland van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. S.O.S. S.S. „0KEANIS". MAE west beroofd. Dit winterseizoen schijnt al heel rijk aan publiektrekkende films te zijn want het eene goed samengestelde programma volgt het andere op en zoo zal ook deze week de belang- stelling naar de beide in dit programma op- genomen films groot zijn want naast een zeer boeiende rolprent als „Begeerte", waarin de ster Marlene Dietrich optreedt, volgt de span- nende film na de pauze met Anna May Wong in de hoofdrol, zoodat er voor elck wat wils geboden wordt en men verzekerd is een suc- cesvol programma te kunnen gadeslaan. „Begeerte". Desire" heet de nieuwe Dietrich-film, die onlangs in Amsterdam zijn premiere beleefde, en zulk een stormachtig succes oogstte. De Nederlandsche titel „Begeerte", die men er hier aan gaf, is dus voor deze keer eens een woordelijke vertaling van de Amerikaansche titel. Deze gelijkheid van inzicht tusschen de Pa- ramount-menschen hi6r en ,,over there" wekt de verwachting, dat de nieuwe film van Mar lene er een is, waarin heftige verlangens, waarin begeerte de hoofdpersonen bezielt, en wel op zulk een op de voorgrond tredende wijze, dat de film er zyn naam aan kon ont- leenen. Dit is dan ook inderdaad het geval. Deze titel vat heel aardig samen de hoofdthema's, waarop deze modeme film-compositie is ge- houwd. In de eerste plaats wordt in .Be geerte" een paarlen halssnoer van groote waarde door diverse personen begeerd. Door Marlenen Dietrich in de eerste plaats, maar ook door haar partner John Halliday. Ernest Oossart, in de komische rol van een juwelier, heeft verder alle reden om naar het halssnoer te verlangen, en tenslotte gaat ook Gary Coo per, die naast Marlene Dietrich de mannelijke hoofdrol vervult,—de pareltjes begeeren. Dat Gary interesse toont voor juweelen staat echter in het nauwste verband met zijn begeerte naar Marlene. En dit andere soort begeerte treffen we ook nog bij andere per sonen in deze film aan, zoodat men werkelijk kan zeggen, dat deze productie onder een toe- passelijke titel wordt uitgebracht. Het begeerte-motief geeft .Desire" een ster- ke spanning, is aanleiding tot enkele bewogen scenes en geeft den hoofdpersoon gelegenheid tot prachtig spel, waarin hun groote persoon- lijke roem eens te meer bevestiging vindt en verantwoord blrjkt. Regisseur Frank Borzage heeft echter nauwlettend gewaakt voor mejo- drama en wist onophoudelijk een luchtige, geestige toets aan te brengen, zoodat „Begeer- te" als geheel gedefinieerd kan worden als een pittige, modeme comedie, vol tempo en tem perament. De naam Borzage heeft een goede klank en waar bovendien deze film gemaakt werd onder supervisie van productieleider Ernst Lubitseh, dan is dat een bizonderheid, die terecht de verwaohtingen omtrent „Be- geerte" z66r hoog gespannen maakte. Die verwachtingen werden niet teleurgesteld „Begeerte" is een geestige, boeiende, een meesterlijke film geworden! Na de pauze volgt dan Nachten in Chinatown. Voor wie van spanning en emotie houdt, valt hier te smulien want in Londen's duistere Chineeizenwijk vechten 2 mannen om de leiding in de smokkelaarswereld, Harry Young, een kleurling, en Puck Talbot een onguur type uit de wereldstad. De politie heeft het aldaar heel wat moeilijker dan hier in onze landelijke omgeving en hun leven is dan ook in voort- durend gevaar, was het niet dat zij heel vaak gewaarschuwd worden door leden uit die on- derwereld die de politie zeer goede diensten bewijzen, dooh daardoor zelf ieder moment het leven kunnen verliezen zoo zij worden ont- dekt. Talbot geeft de politie een aanwijzing waardoor zij Young op heeterdaad kunnen be- trappen maar een snelle motorboot doet hem juist op tijd ontsnappen daar Toni, Talbot's stiefdochter, hem juist op tijd had kunnen waarschuwen. De wraak van Young volgt en Talbot valt als slachtoffer. Hier zou de film uit kunnen zijn, doch dit was een voorspel voor een veel spannender geschiedenis, want nu komen de vrouwtjes in het spel daar Young uit dankbaarheid Toni onder zijn bescherming neemt, hetgeen weer niet in den smaak valt van Tu Tuan, het Ohineesche meisje en nu zal deze op haar beurt Young aan de politie ver- raden. Ook thans gelukt het hem aan de politie te ontkomen doch een mitrailleurkogel verwondt hem zoodanig dat ook zijn rol is uit- gespeeld, maar Toni bereikt toch tijdig haar doel om een opgezette val voor haar verloofde onschadelijk te maken. Deze afdeeling vergaJderde op 21 dezer in hotel Centraal te Ter Neuzen. Ze werd, bij ontstentenis van de presidente, geleid door mevr. Van Cruijningen te Oost- fourg en bijgewoond door ruim 60 dames, leden van verschillemde afdeelingen in de provincie. V66r de pauze werd het huishoudelijk ge- deelte van de agenda afgewerkt, hetgeen tot weiinig bijzonderheden aanleiding gaf. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Nederlandschen Bond werd aangewezen mej. M. de Feijter. Een door mevr. Koopman van Zierikzee sa mengesteld verslag over de voorjaarsvergade- ring van den Nederlandschen Bond te Utrecht, werd uitgebracht bij monde van mevr. Kooij- man van St. Annaland. Van dit goed verzorgd verslag werd met be- langstelling kennis genomen. Na de pauze kwam nog een twintigtal dames ter vergadering. Ingeleid werd door Mr. P. Dieleman, Alge- meen Voorzitter der Z. L. M., het onderwerp: „De taak en roeping der vrouw ten platte- lande in onzen tijd". Spreker achtte zich gelukkig voor den bond te mogen spreken. Platteland en stad staan eenmaal tegen- over elkaar. Toch moet er een geestestoestand ontWikkeld worden, dat beide elkaar verstaan Allen zijn geneigd te beperkt te zden. De stedeling ziet vaak den plattelander verkeerd en omgekeerd. Erger is nog, dat de plattelander de betee- kenis van zijn platteland niet ziet en zich verkeerdelijk laat leiden door bladen met ste- delijke tendenz. Te betreuren is ook, dat er plattelanders zijn, die zich laten leiden door politieke perso nen, die beiwust of onbeiwust aan het platte land op onjuiste wijze richting willen geven Veilig kunnen we zeggen, dat de helft van ons volk op 't platteland woont. Het platte land is dus ook van belang uit een oogpunt van staatsbelang. Datgene wat een volk tot iets apart maakt, wordt het best bewaard op 't platteland; o.m. zedelijke en godsdienstige waarde. De vrouw heeft als moeder en zuster zeer grooten invloed daarop. DRIE WEKEN HUEPELOOS IN BED. Eheumatisehe rugpijn nu labsoluut verdwenen. ,,Ik wil graag dat U weet wat ik aan Kruschen Salts te dank-en heb. Een jaar ge- leden had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar (het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misere. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zond-er die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd bij mij, en ik ben overtui-gd dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kru schen Salts niet hoog genoeg roemen, en tel- kens als zich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dik- wijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerals zou- ten, die Uw afvoerorganen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze vol-komen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheumatische pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, 0,70 en 1,60 per flacon, omzetbelas- ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. (Adv.) huishoudcursUBSen geen ballast "wordt gegeven. Jammer, - dat nog zoo vele moeders er -fran overtuigd moeten worden, dat' meer kennis noodig is. Zag men het beter: in, dan- zou het dikwijls niet zooveel moeite kosten een cur- sus bevolkt te krijgen. -De plattelandsvrouw heeft ook aandacht te wijden aan de vorming der arbeidersvr-ouw. De vrouw heeft een groote verantwoorde- lijkheid. Maar juist daardoor moeten alle platteJandsvrouiwen-doordrongen zijn van het: Vereenigt U, werkt samen. Daarbij moet ingezden worden de beteekenis van het echt menschelijke. Moeilijkheden- des tijds worden niet opgelost in de vergaderzalen der Overheid, doch in eerste en laatste mo ment in den huiselijken kring. iDe vrouw is de voedster der gemeenschap. Daarom zijn noodig vereenigingen om 't gees- telijk leven op hooger pe-il te brengen. Bij de vrouw is zjelfS het hoofd hart. Toont een wil te hebben om het platteland en zijn bewoners te verheffen. Toont een- hart te hebben, gereinigd en ge- louterd, staande in het teeken der eeuwige liefde. In diepe ootmoed- en afhankelijkheid ver- vulle men de taak, die op Uw schouders ligt tot heil en zegen van ons volk. (Applaus.) Mevr. van Cruijningen dankte hierop den spreker voor zijn keurig en gevoelvol woord en dankte de Afdeeling voor de officieele ont- vangst. De ter verwelkoming aangeboden fruit- mand werd ter beschikking gesteld van mevr. Groenewege, die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan. Mr. Dieleman werd een hartelijk tot weer- ziens toegeroepen, waama de vergadering werd gesloten. Land- en tuinbouw hebben het platteland een apart karakter gegeven. De stedelijke cultuur is anders. -Elk dorp is een eigen gemeenschap. Alle dorpen verschillen, dus zeker is er verschil tusschen dorp en stad. 't Verschil komt zoo karakteristiek uit bij het samenvoegen van gemeenten (Vogel- waarde) Laten we niettemin blij zijn met de ver schillen. F-out is alles gelijk te willen maken. Een oud gezegde is: ,,Stadslucht maakt vrij Dit wijst er op, dat er te plattelande een an- der recht was. De geschiedkundige ontwikikeling heeft ook grooten invloed op r-ichtinig en godsdienst in een streek. De dorpshuishouding voonzag veeleer in eigen behoefte, mede door de geisoleerde lag ging. Dit bevorderde de ontwikkeling van zeker beroepsegoisme. Beknotting van vrijr heid ging daarmede gepaard. 't Rechtsgevoel is in1 de eene streek dik- wijls heel anders dan in de andere. Zede en wet dekken lang niet altijd elkaar. Het platteland. bewaart zeker fundament. Moet daarin wijziging gebracht, dan oefent de vrouw een grooten invloed uit. Tu wezen is de Nederlandsche natie even- min een politieke als een militaire. Leiders van buiten het platteland oefenen daarop dikwijls een heel verkeerden invloed. De vorm mag bij velerlei niet overheer- schen; vooral bij godsdienst niet. Het leidt tot partijzucht. 'Hoofdzaak is het innerlijke. Noodig is opvoeduite, leiding en tucht. De vrouw als moeder heeft hier een groote taak. In de middeleeuwen werd het gezins- en familieleven geleid door de kerk. Die in vloed is nu voor een groot deel weg. Des te meer komt het op de moeder aan. Grooten invloed op het gezin hebben: pers, radio en snelverkeer. De van uit de stad gebrachte cultuur is dikwijls wanstaltig. Het platteland is daar- tegen een goede rem. Wordt bij onderwijs niet gelet op de eischen van het gemoedsleven, dan vermate- rialiseert men. Ook ten plattelande is hier en daar veel materialisme, waarvan om. een jong proefschrift getuigt. Zeeland heeft door zijn geisoleerde ligging zich dikwijls te veel laten beinvloeden door vreemde heeren van buiten. De boom der cultuur is clikw(jls vermolmd. Het plattelandsvolk moet tot rijke ont- plooi'ing komen. Noodig is de leiding en invloed van de vrouw. De oude gemeenschap, die nog zoo veel goeds heeft, kan dan frisch hervormd worden. Het familieleven moet verstevigd. De vrouw speelt daarbij een overwegende rol. Geen macht ter wereld brengt de vrouw terug tot haar voormalige onfbewustheid. De vrouw is zich zelf bewust geworden. De plieht van onze plattelandsvrouw is het goede in -stand te houden en het onjuiste modemisme te bekampen. Het komt aan op daden daarbij en niet op dogmatiseering en de macht. De vrouw moet betrachten dienende liefde en de hooge roe ping hefbben het gedacht op beter plan te brengen. Het schoolkind vraagt het eerst naar moe der- eveneens de vermoeide vajder na ver- richten daktaak. Is het anders, dan deugt het niet in zoo'n geizin. De moeder is als de tafe in de kamer. Neem haar weg en de kring is gebroken. Het huidige gezin is veel meer afhankelijk geworden van het patriarchale van vroeger. Velen moeten zich wel een beroep buiten de huiselijke kring kiezen. De vrouw kan bij velerlei een werkkrmg vinden. De getrouwde vrouw heeft naast moederlijke- en huisiioudelijke- ook nog maat- sdhappelijke plichten. (Boermnenbond.) Loonarbeid is in vele gezinnen noodzakelijk (arbeidersdochter enz.). Opvoeding, onderwijs en samenwerking zijn noodig. De vrouw is daarbij de groote zede lijke kracht. Zedelijk en geestelijk staat de vrouw hoo ger dan de man; dit in tegenstelling met b.v. Cats. De vrouw staat op de verhevenste sport van den ladder. God schiep de vrouw naast den man, niet onder of boven hem. Niettemin zijn ze niet gelijk. Gelijkwaardig doch met natuurlijk onderscheid. Bij de vrouw treedt meer 't gevoel op: het hart; bij de man de koele berekening. Diezelf- de vrouw is de bewarende en wakende kracht ook ten plattelande. De vrouw moet dienen en niet heerschen, ze heeft daardoor grooten invloed op de be- slissingen. In Zeeland 50 a 60 jaren geleden, waren we veel beter aangepast bij de omstandigheden van toen dan nu. In 1862 waren er in Amerika reeds plannen om de vrouw op boerderijen meer te bekwa- men. In 1870 werd een Deensche juffrouw vanwege de Z. L. M. aan-gesteld om hier beter onderricht te brengen. Op den voorgrond moet staan, dat op de Dinsdagmorgen kwart over tien. Zoojuist tijdens een fietstochtje ondervonden dat er kracht zit bij den Noord-Wester. Wie weet zou er niets te beleven zijn op de Noordzee! De 600 M.-golf wordt aangezet en nauwelijks heeft de PjZ.EJM. de lampen op temperatuur gebracht of daar rolt het al uit den luidspre- ker: please confirm if our assistance accepted on basis Lloyd open form and wire pisition" (gelieve te bevestigen of onze assis- tentie wordt aangenomen op basis Lloydcondi- ties en geef ons uw positie). Inderdaad er is wat te beleven, want als er geen vuiltje aan de lucht is gooit men zulke dingen niet in den aether. Dit bericht is nau welijks verstomd of Scheveningen-Radio (iPCH) roffelt: „nw tug Utrecht (PICS) left denhelder (de sleepboot „Utreeht" voer zoo juist Den Helder uit). Men zal zich uit onze vorige „aetherreportage" deze sleepboot her- inneren; ook bij het Zondag j.l. in noodver- keerende s.s. „Atlantikos" was PICS van de party. 10.32 uur. PGH de QSA 3 R 41 west? PCH hier is Antwerpen ik heb verstaan 3 graden 41 minuten west, is dat juist?). „Het is west", aldus PCH. Nu hebben wij genoeg gegevens; er moet een schip in nood zitten en over de opgegeven positie bestaat verwonde- ring. 10.33 We warden volledig ingelicht. CQ PCH here s.o.s. from s.s. Okeanis greek QTH about 52 R 4 N, 3 R 41 W, says has big leakage .tugs and lifeboats of ymuiden left to his assistance (Algemeene oproep van Sche- veningen-Radio hier is een s.o.s. van s.s. Okeanis, 'n Griek, positie ongeveer 52 gr. 4 min. Noord, 3 gr. 41 min. West, zegt dat hij een flinke lekkage heeft, sleep- en redding- booten zijn IJmuiden uitgevaren om hem te helpen.) We slaan een atlas op om te zien waar dat ergens is en vinden dat deze plaats ergens in Wales is op een hoogen berg. Na tuurlijk zit in de positie opgave een behoorlijke blunder, vandaar ook het veelzeggende vraag- teeken van Antwerpen. Een of andere verwar- de brein heeft dit op z'n geweten. Grieken bij ondervinding kennend, negeeren we dit „west", laten de passer naar „oost" draaien en komen dan in de Noordzee terecht, onge veer 45 KM. ten westen van IJmuiden. Voor deze plaats valt tenminste iets te zeggen. 10.45. Daar is onze Griek, hij geeft een telegram voor Londen af aan PCH. 't Gaat over z'n lekkage, gevolgd door de mededeeling dat hij assistentie heeft ingeroepen van Ter- schelling en dat vandaar al een sleepboot op weg is. Na een poosje van volledige aether- stilte komt de Griek weer los: Klagend snerpt z'n vonkzendertjesos sos sos sos sos s.s. OkeanisDe .Utrecht" tracht hem te kal- meeren: „We komen met een 10 mijls vaart naar je toe". Op de sleepboot „Witte Zee" heeft men zich ook het hoofd gebroken over die niet te ver klaren positie. „Moet het geen „east" zijn" vraagt hij aan PCH. „Hebben wij ook steeds gevraagd", zegt PCH. 10.47. De „Witte Zee" tracht ook wat te verdienen voor z'n baas. Hij roept de Okea nis" en zegt: ,,Hier is de ,,Witte Zee", k ben een sleepboot". Wie gedacht had, dat na deze „voorstelling" de „Okeanis" met „aangenaam" zou antwoorden moet 'k teleurstellen. De Griek swijgt, hij heeft immers al accoord met de .Utrecht". Op Scheveningen zitten ze nog steeds met dat ,,west" in him maag. Ze gaan nog eens probeeren bij de Okeanis". ,,U gave 3 R 41 west but must be east". (Je gaf ons 3 gr. 41 min. west maar dat moet oost zijn.) De Griek blijft geabonneerd op west! Dan gaat PCH motiveeren; „Sorry olcj man but following QTE you are 3 R 41 east", ('t Spijt me beste kerel maar volgens onze peilinrichting ben je beslist 3 gr. 41 min. oost.) De ..Utrecht" vraagt hierop aan PCH: „Laat hem eens een serie v's geven zoodat ik hem peil." Aldus gedaan en de Griek seipt een halve minuut telkens de letter „V". 11.02. De „Utrecht" zegt tpt PCH: „zijn lengte is „east", peil hem recht vooruit". In- middels heeft PCH ook z'n berekening klaar, hij krijgt: 52 gr. 29 min. noord en 3 gr. 54 min. oosterlengte. 11.14. Een DUitsche boot meldt te zijn op: 52/12 noord en 4 graad oost, „'k ga er op af", seint hij. Dan verschijnt het Ned. s.s. „Beurs- plein". Hp vraagt den Griek welke assisten tie hij wenscht. Geen antwoord. De ..Beurs- plein" meldt slechts enkele mijlen van de door PCH opgegeven plaats te zijh en komt van PCH te weten dat de Griek om „tugs and lifeboats" verzocht had (sleep- en redding- booten)™-,TT 11.22. De ,,Beursplein" seint aan PCH: „er drijft stoomschip op korte afstand van hem bemanning is in twee booten we kunnen ze waarschynlijk aan boord nemen. PCH geeft dit bericht in 't Engelsch aan de „Okeanis" door doch wederom geen ant- woord. 11.30. Booten nu los van het schip aldus de „Beursplein". 11.40. Een grappig incident. De marconist van het Italiaansche s.s. „Masilia" heeft een en ander gevolgd. De Nederlandsche Is*'t:~ grammen tusschen PCH en de ,,Beursplein' gewisseld zijn voor hem natuurlijk onverstaan- baar en daarom weet hp. ook niet dat de red ding al zoo nabij is. Hij seint aan PCH: ,,Hier s.s. ,,Masilia" ongeveer 30 mijl van s.s. „Okea- nis" ik koers voile kracht noord". Schevenin gen wil hem dus nuttelooze koersverandering sparen en brengt ter algemeene kennis: ,,PDBR (Beursplein) is near s.s. „Okeanis", says crew is now in two boats will pick up crew". (De „Beursplein" is bij de „Okea- nis", zegt dat de bemanning nu in twee booten is zal de bemanning oppikken".) 11.58. Even schrikken we als de .Beurs plein" seint: „zie maar een boot op 't water", doch hij vervolgt, ,,-de andere waarschijnlijk opgepikt door Grieksche boot die ook hier is". Dit is dus het schip geweest wat om 11.22 uur door de .Beursplein" werd gesignaleerd. ,,Een boot drijft dus nog", zegt PCH ten tee- ken, dat hij de situatie begrijpt. 12.05. De .Beursplein" is thans zoo dicht genaderd, dat hij den naam van den reddenden Griek kan lezen. „Beide booten nu bij s.s. „Belgion". PCH bedankt voor dit bericht en zegt: ..direct waarschuwen als ze opgepikt zijn en of.geheele crew (bemanning). Vlug slaan we 't roepnamenboek op, geen „Belgion" te vinden, dus schip zonder draad- looze. Op Scheveningen-Radio hebben ze in- middels in 't zelfde boek gezocht en komen derhalve ook tot mijn conclusie. „Kent u z'n callsignal (roepnaam) Ook de ..Beursplein" heeft dezelfde ervaring opgedaan en zegt: „No." Dan neemt PCH het eenig resteerende middel ter hand en roept bij gebrek aan roep naam maar voluit: Belgion, BelgionEen antwoord blijft uit. Nog enkele malen her- haalt PCH dit systeem, 't zou immers moge- lijk dat de „Belgion" wel van radio voorzien was doch door omstandigheden van officieele zijde geen kennis hiervan gegeven werd! Om 12.14 krijgt PCH het verlossende woord; onmiddellijk schakelt hij zijn Engelsche tong in en daar gaat het: ,,s.s. Beursplein reports two boats with crew from s.s. Okeanis are picked up by greek s.s. Belgion, last position of wreck is about 52 R 25 North, 3 R 56 East QSR". (Het s.s. ..Beursplein" rapporteert dat twee booten met de bemanning van het s.s. Okeanis opgepikt zijn door het Grieksche s.s. Belgion", de positie van het wrak is volgens de laatste gegevens: 52 gr. 25 min. noorder- breedte en 3 gr. 56 min. oosterlengte dit sos is geeindigd en het normale verkeer kan doorgaan). Met dit happy end" zou 'k willen sluiten; de Grieken zijn gered, dit te hooren was ons doel. DE SOHEEPSRAMP IN NEDERL.-INDIe. Een verslag van ooggetuigen. Het was aanvankelijk moeilijk zich voor te stellen, welk een ontzettende ramp de onder- gang van de Van der Wijck beteekende, maar toen allengs de details meer bekend werden en de eerste geredden zich op het agentschap van de K.P.M. kwamen melden en daar hun verhalen deden, ging men pas ten voile den omvang van deze verpletterende ramp ge- voelen. De verhalen in alien eenvoud gedaan, klon- ken bijna alle gelijkluidend. Zij gaven weer hoe plotseling de ramp gekomen was, zoo ab- soluut onverwacht, terwijl iedereen sliep. Het schip helde geweldig en het water drong bin nen. Niemand kon zich verder staande houden en een ieder gleed in zee. De gezagvoerder, de heer Akkerman, werd tot het laatste toe aan boord gezien en men kon waamemen hoe hij alle krachten inspande om de sirene te doen loeien. Trouwens er bestaat onder de geredden slechts 66n meening: De equipage heeft zich uiterst flink gehouden en deed wat nog moge- lijk was. Allerlei voorwerpen zag men op het water drijven, van het schip weggespoeld: kisten sinaasappelen, stoelen, fauteuils, banken, tafels en wrakhout- Slechts enkele sloepen konden worden ge- streken Hartroerende tooneelen speelden zich af op zee toen de drenkelingen zich trachtten drij- vende te houden, zich vastklampend aan alles wat zij maar onder het bereik konden krijgen. Ooggetuigen verhalen hoe bijna iedereen gil- de uit doodsangst. Doch weldra werd het stil ler en probeerde iedereen zich zoo goed moge- lijk drijvende te houden. De toestand was angstwekkend totdat in den vroegen ochtend de ..Plancius" (eveneens van de K.P.M.) voor- bij voer op ongeveer 100 meter afstand van de plaats des onheils, waar de drenkelingen ronddreven. Toen zoo verhalen ooggetuigen begon opnieuw het gegil, opdat men hen op de Plan cius zou hooren, en men vandaar redding zou kunnen brengen. Een ontzettende teleurstelling en de grootste wanhoop maakten zich meester van de dren kelingen, toen men bespeurde dat de beman ning van de. „Plancius" niets yan dit alles had gelhoord. Tot geweldige schrik van alle schipbreuke- lingen voer de Plancius door in de richting van Soerabaja. Deze ontzetting, toen de redding nabij scheen en met het schip voorbij zag gaan was wel zoo verhaalde men den vertegenwoordiger van Aneta het vreeselijkste moment in dit ver schrikkelijke drama. Verder was ook de doodsangst voor haaien de voomaamste reden tot ontzetting van de ronddrijvende drenkelin- gen. ,s Bij het reddingswerk door de Dormer-vlieg tuigen, welke van de marine-basis Soerabaja onmiddellijk waren afgezonden, speelden zich ontroerende tooneelen af. Een 7-jarig meisje het dochtertje van mevrouw Hartman, die boven op een tafel ronddreef, wilde daar zelfs niet vandaan toen de bemanning van de Dor- nier haar probeerde weg te halen. Voort- durend scthreeuwde zij mammie en toen zij eenmaal gered was en op het Soerabajasche vliegveld Morokrembangan was aangebracht, bleef zij doodverschrikt in een hoekje zitten. Mevrouw Wisse werd by de redding nog levend aangetroffen, doch te Morokrembangan bleek zij reeds te zijn overleden tot ontzetten de ontsteltenis van haar echtgenoot, dr. Wis se uit Modjokerto, die reeds zeer vroeg ge waarschuwd was en wien men aanvankelijk had medegedeeld dat zijn vrouw nog leefde. De heer Hudson, die gered is, kon niet meer spreken, daar hij door het hevige gegil om hulp zijn stem was kwijtgeraakt. De heer Franken, uit Batavia afkomstig, werd opgenomen in het ziekenhuis Darmo te Soerabaja, ihij was niet gewond -doch was totaal overspannen van zenuwen. Behalve door de bemanning van de Dor mers is schitterend reddingswerk verncht door de visschersbevolking van de dessa Bron- dong waar vele schipbreukelingen werden aangebracht. Ook te Lamonan op Toebang werden drenkelingen aan wal gezet. DE BERJGrING VAN DE OKEANIS. De kapitein van de sleepboot Witte Zee ver telde daarover aan de N. R. Crt. Omstreeks negen uur Dinsdagmorgen werd te H-oek van Holland een S.O.S. bericht ont- vangen, waarin het Grieksche koopvaardij- schip Okeanis, geladen met kolen en onder- weg van Stettin naar Pyraeus, assistentie verzocht, daar het schip een lek aan het stook- hol had gakregen en zich in zinkenden toe- stand bevond. Wat de oorzaak van het lek- slaan is, is tot op heden niet bekend. Wel wordt verondersteld, dat dit te wijten is aan het zware werken van het schip, doch dit mag niet als een vaststaand feit worden aangeno men. De Witte Zee is toen onmiddellijk van Hoek van Holland, waar de sleeper gestation- neerd is, uitgevaren en met behulp van den richtinigizoeker, die andermaal goede diensten heeft bewezen, was zij spoedig in de nabijheid van het schip. De Witte Zee is daar ongeveer twee uur v66r de andere sleepschepen uit Den Helder en Terschelling aangekomen. Op dat moment echter had het Grieksche s.s. Belgion, op weg naar Antwerpen, de bemanning reeds in zijn geheel overgenomen. Hoewel de Witte Zee zich vlak bij het verlaten schip bevond, was er weinig kijk op, dat een verbinding tot stand kon worden gebracht. De Noordiwester storm, die een hooge en moeilijke zee veroor- zaakte, was echter van dien aard, dat de Bel gion geen boot wilde strijken om de Griek sche bemanning over te brengen op de Witte Zee. Kapitein Weltervreden heeft toen vrijwil- ligers voorgeroepen en hoewel men wist, dat het baantje, waarvoor zij zich aanboden, wel eens levensgevaarlijk zou kunnen zijn, hebben de bootsman J. van Es, de lichtmatroos P. Snoek en de stoker M. van Dijk zich onmid dellijk beschikbaar gesteld. In een notedopje hebben zij de wilde zee getrotseerd en hebben de Belgion geenterd, waarop de kapitein van de Okeanis en drie leden van de bemanning naar de Witte Zee werden ovengebracht. De kapitein van het koopvaardijschip, de heer Paleokrass heeft den kapitein toen het contract tot het binnenbrengen van zijn schip gegeven, doch hij'ze-lf was te uitgeput om ae- tief aan het werk te kunnen deelnemen. Van het lichtschip Elbe I tot het moment, waarop hij noodseinen uitzond, had hij met zwaar weer te kampen gehad, en zich geen slaap gegund. Toen de drie Grieken eenmaal aan boord van de Witte Zee waren, ikon men beginnen met te trachten het contact met de Okeanis tot stand te brengen. Daartoe is de Witte Zee met de sloep in de richting van het ver laten schip gestoomd en toen men dicht ge noeg bij het zinkende gevaarte was, is het reeds genoemde drietal van de Witte Zee met de Grieken in het sloepje gespirongen. Zij heb ben zich naar de Okeanis geroeid en toen zij goed en wel, na heel wat manoeuvreeren, aan boord waren, was de achttienduims-tros, die bij het sleepen een lengte had van 120 vaam, weldra bevestigd. Het weer, dat gedurende den avond ontzet- tend slecht was geweest, knapte later in den nacht wat op en dat kwam zeer van pas, want het sleepen bracht vele moeilijkheden met zich mede. De stoomketels waren namelrjk nog in tact toen de Okeanis om lei te maken naar bakboord het roer omgooide, doch spoedig daama is de stoom er af gegaan, doordat het water, dat in het stookhol en de machine- kamer steeds hooger werd tenslotte boven de stoomketels kwam te staan. Met geen man of macht was er toen meer beweging in te krij gen en zoo moest het schip gesleept worden met een roer, dat vrijwel dwars stand, waar door het schip niet recht achter de Witte Zee bleef liggen, doch steeds een neiging had om haaksch om de vaarrichting te gaan staan. Hierdoor was het voordeel, dat even boven het merk mooi gelijklastig was geladen, weer te niet gedaan. Bovendien waren van de vijf- tien man bemanning van de Witte Zee er drie overgegaan, zoodat men op de Witte Zee bij het vieren en inhalen van den tros, handen vol wenk had. Het sleepen is dan ook vanzelf- sprekend een zeer langdurige geschiedenis ge worden. Kapitein Weltevreden zeide, dat men in het gunstigste geval slechts twee tot twee- en-een-halve mijl liep. Bij het binnenbrengen zijn de Maas en de Blankenfburg behulpzaam geweest. Deze stoo- mers waren reeds vroeger op den avond naar zee gegaan, omdat men wel begreep, dat de Witte Zee alleen het steeds dieper zinkende schip niet in den Waterweg zou kunnen bren gen. Gedrieen hebben de sleepfoooten de Okea nis echter veilig binnengebracht en hoewel er nog een oogenblik het gevaar heeft bestaan, dat de Okeanis op het noorderhoofd zou te- rechtkomen, is ook dit goed afgeloopen. In den Waterweg zijn nog twee riviersleep- bootjes gerequireerd om de Okeanis naar Rot terdam te sleepen, zoodat bij Schiedam de Witte Zee in den vroegen ochtend kon los- gooien en terugkeeren naar Maassluis. In Hoek van Holland is direct het bergings- vaartuig Meermin langszij gekomen om te pompen. Kapitein en bemanning van de Witte Zee hebben met dozen moeilijken sleeptocht ander maal bewezen tot welke schitterende presta- ties de Nederlandsche menschen op zee in staat zijn, want, wij willen hier het kranige Maassluische drietal niet den pluim onthou- den, die kapitein Weltevreden hen op den hoed heeft gestoken, het is toch wel een staaltje van moed, dat men zich vrijwillig op een zinkend schip, dat evengoed elk moment had kunnen ondergaan, begeeft, om daar den ganschen nacht te blijven. De Witte Zee vaart weer uit. En nauwelijks had kapitein Weltevreden ons zijn relaas over dezen moedigen en avon- tuurlijken tocht gedaan, of het schip kreeg order om zich naar Vlissingen te begeven, waar de Noorsche tanker Beth op de Sehelde een gat in den scheepswand van plus minus 70 centimeter heeft gekregen. EEN „MUSSERT WI.NT '-BAM). Het is den laatsten tijd meermalen voorge- komen, dat te Bilthoven en in De Bilt de wegen bekalkt waren met politieke leuzen. Zoo heeft men onlangs gebruik gemaakt van een auto, voorzien van een band met het op- schrift: ,,Mussert wint". Door steeds verf op den band te laten loopen maakte men afdruk- ken van deze leuze op den openbaren weg, waardoor geheele wegen werden beschilderd. Het gemeentepersoneel kon daama weer aan het werk gaan om de besc'hilderingen te ver- wijderen. Thans hebben B. en W. van De Bilt een be- paling vooi'gesteld, waarbij het verboden is het aanbrengen van letters op den openbaren weg. Tot dusver kon men tegen dit feit nog niet strafrechtelijk optreden. Tevens zal straf- baar worden gesteld het des nachts vervoeren of het bij zich hebben van voorwerpen, welke gebruikt kunnen worden voor het aanbrengen van opschriften op het wegdek, tenzij kan worden aangetoond, dat die voorwerpen met zijn bestemd voor het beschilderen van weg- dekken. Gemaskerde bandieten zijn de woning van Mae West in Hollywood binnengedrongen, waar zij de filmster en acht gasten, die aan tafel zaten, beroofden van hun geld en siera- den.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3