De burger-oorlog in Spanje Vetwormpjes PUROL doet ze verdwijnen Maak los die kou! DAMPO daar lucht je van op. i^Het minste tandbederf, TER NEUZEN, 23 OCTOBER 1936 haarden van wanorde te Bombay, waarbij 75 aanhotudingen zijn verricht. Reeds 200 lieden, die wegens deeineming aan die relletjes ver- oordeeld zijn, hebben een dracht stoxsiagen ontvangen. Gedurende de onlusten zijn er 58 menschen gedood en meer dan 500 gewond. De toestand is thans betrakkelijk kalm. TEEORT AAN STEENKOLEN IN FRANKK1JK. De Fransche bond van eigenaars van steen- koolmijnen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin geizegd wordt, dat de stakingen in de mijnindustrie en de nieuiwe wetsbepalmgen be- treffende den arbeidsduur en de ibetaalde va- cantie de oorzaak zijn van een schaarschte aan steenkolen voor huiselijk gebruik, die in Frankrijk gevoeld wordt bij de nadering van den winter. In het tijdperk van Juni tot September was de productie van huisbrand in de mijnen van de departementen Nord en Pas de Calais 589.000 ton minder dan in dezelfde periode van 1935. De mijneigenaren voegen bieraan toe, dat de staking in de binnenvaart bet te- kort nog sterker beeft doen gevoelen, door- dat veel vracbtgoed per trein moest worden vervoerd, zoodat minder spoorwegruimte voor kolentransport bescbikbaar was. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doot 20 ct. IVOROL. (.Ingez. Med.> GOERING DICTATOR VAN HET VIER-JAREN-PLAN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt De benoeming van Goering tot gevolmach- tigde van den Fiibrer voor de ten uitvoer- legging van het grondstoffen-programma, is wel niet de gebeurtenis op internationaal ge- bied, welke door de Engelsche en Franscbe pers vorige week werd verwacbt, maar tocb van groote beteekenis. Ver strekt de nieuwe' bevoegdbeid aan Goering als grondstoffen- commissaris verleend. 'Hij kan verordeningen en algemeene maatregelen van bestuur uit- vaardigen, en zoowel de regeering als de in- stanties der partij zijn gebonden aan zijn com- missarische instructies. De benoeming van een alieen aan den Fiibrer verantwoordelijk gevolmachtigde ter uitvoering van een bijzondere taak, ligt ge- beel in de lijn van bet nationaal-socialisme en bet is geen toeval, dat de gevolmachtigde in dit geval een militair is. Het grondstoffen- programma staat principieel in nauw verband met de weerbaarheid. In den grooten oorlog beeft Duitschland bitter ondervonden dat bet wel met de mogelijkheid van een oorlog op twee fronten rekening had gehouden, maar niet met die van een langdurige bloikkade. In de oorlogsjaren moest Duitsobland autark zijn, zonder dat bet daanop voorbereid was. Of bet dit had kunnen boiwerken, indien er wel voorbereiding was geweest, is de vraag; stellig zou dit ecbter de weerstandskas aani- zienlijk bebben versterkt. Voor de toekomst is met een dergelijke oorlogsblokkade als eventualiteit nauiwelijks te rekenen. Deze geschiedenis zal zicb in den zelfden vorm wel niet berhalen, maar er wer- ken nu twee factoren samen: een dwang en een wil. De ter band nieming van bet nieuwe pro ject is eenerzijds een erkentenis, dat op de gewone manier om grondstoffen binnen te krijgen, nd. ze te betalen in een mumtsoort die internationaal waarde heeft, voor afzien- baren tijd geen kans meer is. Duitschland beeft geen tijd meer om te wacbten of mis schien door een Internationale regeling, waar- bij bet rijk overigens concessies zou moeten doen nog eens de mogelijkheid wordt her- opend om door uitvoer aan voldoende buiten- landsche betaalmiddelen te komen. De bin- nenlandsche opbloei berust voor een groot deel op een immens werkverschaffingsprogramma, hetwelk intusscben de beboefte aan grond stoffen doet stijgen, wat in bet bijzonder geldt voor de herbewapening. Blijft Duitsch land in den toestand zooals het nu is, afwach- ten, dan dreigt er gevaar dat de resultaten, die in de vorige vier jaren zijn bereikt. ge- deeltelijk weer te niet zullen gaan: gevaar voor nieuwe werkloosheid, gevaar ook voor de weerbaarheid. Want Duitschland is op het oogenblik in vollen vrede wel niet geblok- keerd, maar toch in een toestand van oecono- miscbe geisoleerdheid, welke in zijn gevolgen daarmede gelijkenis vertoont. Het rijk is dus wel gedwongen om de moge lijkheid van een eigen grondstoffenproductie ter hand te nemen, ook uit een oogpunt van behoud der weerbaarheid, want indien een oorlog naar een kant zou uitbreken, zou Duitschland zicb voor de voorziening van bet noodige reeds bij den aanvang in een soort blokkadetoestand bevinden. Geen wonder dan ook, dat op bet program- ma de z elf voorziening van benzine staat, dat het onderdeel „Kriegswirtschaft" van bet rijksministerie van oordoig veel met de zaak te doen beeft, en dat juist aan den chef van de gezamelijke luchtstrijdkrachten de leiding van de uitvoering is opgedragen. Dat is matuurlijk niet de eenige reden, waarom juist Goering voor dezen post werd uitgekozen, men moest voor deze moeilijke taak, welke zware offers zou eischen, een man nemen die op bet oogenblik naast den Fiibrer het meeste gezag en de grootste popu- lariteit taezit. Deze man is Goering. In de partij zoowel als daarbuiten zal men de of fers juist van hem bet eerst aanvaarden. Zijn loopbaan als pour le merite-oorlogs- vlieger en waardig opvolger van von Richt- hofen was roemrdjk. Bij de revolte van Mtin- cben in 1923 werd bij zwaar gewond en bij heeft in de perioden van strijd telkens weer opdrachten gekregen, waarbij moed en door- tastendheid werden vereischt. Na de revolutie werd hem de hooge post van Bruisisch minister-president toevertrouwd met de taak de hervorming door te zetten, noodig ter voorbereiding van de rijkseenheid, welke gelijk bekend de volgende jaren ook formeel haar beslag zou krijgen. Toen deze taak was voltooid, scheen het eerst of Goering op den achtergrond ging geraken, maar deze schijn werd gewekt, door- dat hij zich geheel aan de schepping van de nieuwe luchtmacht wijdde. Ook toen reeds moet op den achtergrond het voomemen heb ben bestaan hem vervolgens te doen ingrij- pen in hetgeen nu reeds de oeconomische be- virijdingsoorlog wordt genoemd. ,,Wij beboeven ons geen illusies te maken zoo laat men de bladen openlijk scbrijven de toestand is ernstig en om bet doel te bereiken moeten de kracbten van alien op dit eene punt worden geconcentreerd, in het bij zonder die van arbeiders en werkgevers". Voorts wordt erkend, dat de verwezenlijking van het nieuwe plan misschien nog moeilijker is dan die van het oude. Dat is het ook, al heeft de Fiihrer er bij de afkondiging een kleine beperking aan toegevoegd, ingeleid door de woorden „voor zoover zij", voor zoo- ver n.l. eenig uitzicht bestaat ze in Duitsch land hoe dan ook te produceeiren. Daarom zijn ook de uitzichten ten opzicbte van de metalen het mgunstigst. De synthe- tische rubber is bruikbaar voor huishoudelijke' en sportvooTWerpen, maar de autobanden van synthetische rubber voor een redelijken prijs is nog een toekomstbeeld. Op dit getoied kan misschien de koloniale kwestie oplossing brengen. Op het stuk van kunstmatige wol en katoen is stellig meer te bereiken en men hoopt ten minste binnen een jaar of twee de productie van deze artikelen op 800.000 ton per jaar te brengen, waarvoor ecbter de oprichting van een groot aantal fabrieken noodig is, waar- mede, zooals men trouwens al in een andere rubriek heeft kunnen lezen, reeds is begonnen. Daar zoowel particulier kapitaal als Indus trie te kort schieten, moet opnieuw de staat ingrijpen, en zoo heeft ook het nieuwe plan voor vier jaren met het vorige, waarvan het de logische voortizetting is, het karakter van werikverschaffing gemeen. Bekend is dat Duitschland nu reeds voor een derde zijn eigen benzine wint en dat dit 100 pet. kan worden, acht men zeer wel mogelijk. Daartoe moet ecbter overal in het maat- scbappelijk leven en in bet leven der indivi- duen worden ingegrepen, dit zal nu met blt- teren emst geschieden. Duitsche persstemmen. De Voelkiscbe Beobacbter schrijft over de opdracht, die minister-president kolonel-gene- raal Goering gekregen beeft tot uitvoering van bet vierjarenplan: De Fiihrer beeft, toen hij Herman Goering aanwees, den man met de grootste energie, waarover de beweging na den Leider beschikt, achter het vierjaren plan geplaatst. Het Duitsche volk kent Her man Goering. Het vertrouwt hem, zooals de leider hem vertrouwt. Goering heeft het be vel gekregen: in vier jaren moet Duitschland van het buitenland onafhankelijk zijn wat be- treft alle grondstoffen, die op eenigerlei wijze door Duitschland door onze chemie, door onze industrie, door onzen mijnbouw kunnen wor den verschaft. Nu dit bevel aan Goering ge geven is, weten wjjbinnen vier jaar zal Duitschland oeconomisch onafhankelijk zijn. Te Madrid De vijand staat voor onze poorten. Laat bet geheele volk tegen de opstandelingen ten strijde trekkenHet uur biertoe is thans geslagen. Met deze woorden beeft de Madri- leensche pers een einde gemaakt aan de at- mosfeer van geheimzinnigheid, die sinds weken te Madrid beeft gaheerscht en den bewoners van Madrid medegedeeld, dat de republiek wenkelijk voor baar bestaan vecht. En tege- lijkertijd is een nieuwe radiocampagne ont- staan vecht. En tegelijkertijd is een nieuwe radiocampagne ontstaan, waarin alle weerbare manschappen te wapen worden geroepen. Sindsdien wordt alles, wat niet dringend verricht behoort te worden, in den steek ge- laten om de stad in staat van verdediging te brengen en loopgraven te graven. Bars, cafe's cabarets, dancings enz. zijn gesloten, aange- zien dergelijke instellingen een beleediging vormen voor menschen, die van het front terugkeeren. Madrid is verstild. Honderden hebben direct gevolg gegeven aan den nieu- wen oproep, zich voor het leger op te geven, maar ze trekken niet meer zingend en lachend ten strijde, zooals dit een maand geleden het geval was. In groepjes van twee of drie komen ze bij de recruteeringscentra met vastberaden sombere gezichten. Ze dragen dekens, om zicb tegen het koude winterweer te beschermen en enkelen waren van wapens voorzien, toen ze later op den dag in autobussen de stad ver- lieten naar bet front. Sommige zullen in bet bezit van geweren worden gesteld, wanneer ze daar zijn aangekomen, anderen zullen onmid- dellijk beginnen mee te helpen om een groot netwerk van loopgraven te graven. De correspondent van de Times te Madrid weet verder te melden, dat slechts een vierde gedeelte van den cirkel om de hoofdstad nog open is en dat het nieuwe oppercommando maatregelen neemt om den voomaamsten spoorweg en de wegen, die door dit gebied lei- den, te verdedigen. Aranjuez, de stad aan den Taag, is een centrum, waarom de regeering vele verdedigingstroepen bijeen heeft gebraeht. Deze troepen zijn niet alleen in staat den spoorweg te verdedigen, maar zijn verder bij zonder goed gelegen om de rechtscbe troepen, wanneer zij naar Madrid optrekken, in den flank aan te vallen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. De Voorzitter opende de vergadering met een berdenkingswoord bg de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prim? Bern- hard von Lippe-Biesterfeld op 8 September I.1. Deze verloving werd met algemeene in- stemming begroet. Bij de viering er van op 12 September 1.1. bleek dan ook hoe dit heu- gelijk feit werd meegevoeld. Hij wenschte het verloofde paar voor bet vervolg Gods besten zegen toe. Aan P. M. Geelhoedt werd met ingang van 1 Januari 1937 ontslag verleend als armen- bezoeker, met dankbetuiging voor de in deze functie aan de gemeente bewezen diensten. Enkele verzoeken om toekenning van sub- sidie werden aangehouden tot bij de behande- ling van de begrooting voor het jaar 1937. Omtrent het tarief voor de electrische ver- lichting berichtte de N.V. P.Z.E.M., voorne- mens te zijn, in de toekomst over te gaan tot het heffen van een gelijk tarief als voor de kom der gemeente geldt. De heeren Duurinck en Colsen bepleitten invoering van een gelijk tarief voor de geheele gemeente, waama de Voorzitter naar de gedane toezegging ver- wees. Heit verzoeik van enkele Itaxj-chauffeurs naar aanleiding van den getroffen maatregel, hen vaste standplaatsen aan te wijzen en waarin zij verzochten, deze standplaatsen zoo- danig aan te wijzen, dat een zekere omwisse- ling plaats bad, gaf de beer't Gilde aanleiding dit verzoek te ondersteunen, waarbij zicb ook de beer Colsen aansloot. Na een geanimeerde discussie, waarbij tenslotte de Voorzitter mededeelde, dat deze materie berust bij Burg, en Weth., werd verzocht, een regeling als door de belanghebbende exploitanten verzocht, te treffen en de thans gevolgde regeling, die een proef was, zoo spoedig mogelijk in te trekken. De vraag van den heer Colsen: is het waar- heid, dat Burg, en Weth. meubels hebben aan- gekocht voor het gemeentehuis buiten Ter Neuzen? Zoo ja, wat zijn de reden daarvoor geweest, dat onze menschen zijn uitgesloten? mocht zich verheugen in een breedvoerige dis cussie. In antwoord op deze vraag deelden Burg, en Weth. mede, dat bedoelde aankoop aldus was gedaan in verband met den te be talen prijs. Deze mededeeling werd door enkele leden in twijfel getrokken, waarbij ze er vooral nadruk op legden, dat geen der in de gemeente gevestigde meubelleveranciers in de gelegen- heid waren gewieest, mede te dingen. Na een volledig verslag van den gang van zaken door Burg, en Weth. moest worden toegestemd, dat mderdaad een goedkoopere aanschaffing niet mogelijk was geweest. Tenslotte stelde de heer Colsen de volgende motie voor: ,,De raadj gehoord de bespreking bij aankoop van meubelen, spreekt zijn afkeuring uit, dat het niet bij inschrijving is gesehied". Burg, en Weth. erkenden, bierin eenigszins den schijn te bebben verwekt, als zouden de in de gemeente gevestigde middenstanders zijn voorbijgegaan en namen de voorgestelde motie over. In antwoord op een door den beer 't Gilde gestelde vraag deelden Burg, en Weth. mede, niet bereid te zijn tot den aanleg van een rij- wielpad in de Nieuwstraat. Deze weigering werd gemotiveerd door de .hooge kosten, die een dergelijke aanleg met zicb zou brengen. De beer 't Gilde stelde aanvankelijk voor, het bestaande pad, dat voor bet verkeer in de richting postkantoor 'niet als rijwielpad kan worden gebruikt, op te breken, en met keien te bestraten, hetgeen ook de goedkeuring van Burg, en Weth., om bovengemelde reden, niet kon verkrijgen. Tenslotte werd men bet er over eens, dat bet dan aanbeveling verdiende, aan den toestand, zooals die aldaar bestaat. en die voor velen misleidend werkt, een einde te maken en werd besloten tot het plaatsen van waarschuwingsborden. Op de vragen van het lid M. de Vos betref- fende eventueele distributie van „doorgedraai- de" groente (gepubliceerd in ons nummer van Maandag j.l.) deelden Burg, en Weth. mede, een onderzoek te hebben ingesteld, waarbij ge- bleken was, dat distributie hiervan niet moge lijk was. Burg, en Weth. hadden overwogen of de mogelijkheid bestond, deze groente aan te koopen Deze bestaat niet, aangezien bet gemeentebestuur niet beschikt over de noodige erkenning tot bet koopen aan de veiling en deze ook niet verkrijgen zal. Betreurd werd, dat deze toestand bestaat, doch de mogelijk heid om aan de bestaande wenschen tegemoet te komenis niet aanwezig. In bet nieuwe uitbreidingsplan „Noordpol- der" werd aan enkele straten namen gegeven en wel ,,Leeuwenlaan", „Wilhelminaplant- soen, Julianastraat'en „Bernardstraat". Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school A werd met ingang van 1 Januari a.s. benoemd mej. M. S. L. Trapman te Melissant. Ter voorziening in de kosten, ontstaan door den afkoop der gebruikswaarde voor de Kath. en Bijzondere school te Sluiskil werd besloten tot het aangaan van een leening met rekening- courant-overeenkomst bij de Nederlandsche Bank. Met algemeene stemmen werd besloten tot toetreding tot de stichting „Zeeuwscb- Vlaamsch BorgsteUimgsfonds" te Ter Neuzen. Eveneens met algemeene stemmen besloot men tot bet aanvaarden van de door bet comity tot huldiging van den heer J. Huizinga bij diens afscheid als burgemeester gedane scbenking van 100 tot bet opricbten van een bank of andere blijvende herinnering. De vaststelling van een wijziging der be grooting voor den dienst 1936 bleek thans eveneens weinig moeilijkheden op te leveren. Door den beer Lambrechtsen van Ritthem werd hulde gebraeht aan den penningmeester der Vereeniging „Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstreken" voor zijn lijvig rapport inzake de kwestie der betaling van een bedrag van pl.m. f 1700 door de niet-afrekening door de gemeente van de bijdrage aan die vereeni ging over 1921. De heer Van Aken sloot zich daarbij aan. Aan P. van Leemput werd een tegemoet- koming ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 verleend. Eveneens aan L. van Cadsand. Medewerking werd verleend tot het beschik- baar stellen van gelden voor aansluiting op de waterleiding en aanleg van wasch- en drinkgelegenheid enz. in de Kath. Lagere school em school voor U.L.O. in de kom. Op verzoeken om ontheffing van honden- belasting dienst 1936 werd beschikt als door Burg, en Weth. voorgesteld. Vastgesteld werd een verordening tot ver- deeling van de gemeente in stemdistricten. De vaststelling van een gewijzigde school- gel dverordening gaf den heer Lambrechtsen van Ritthem een pleidooi in den hiond, zich tegen de wenschen van Gedep. Staten in deze zaak te verzetten. Zijn oppositie vond hoofd- zakelijk baar grond in het feit, dat de ge- meemtelijke autonomic door Ged. Staten steeds meer wordt beknot. Hij stelde dan ook voor, bet voorstel van Burg, en Weth. niet te aan vaarden. Na een uiteenzetting van den gang van zaken werd conform bet voorstel van Burg, en Weth. besloten. Vastgesteld werd een gewijzigde overeen- komst met de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg betreffende de straatverlichting, waardoor wordt bereikt, dat meer licht zal worden ver- kregen met eenzelfde uitgaaf als thans het geval is. Enkele leden hadden op- en aanmer- kingen omtrent de overeenkomst waarop Burg, en Weth. toezegden, de naar voren ge- brachte punten ter kennis van die instelling te zullen brengen. Aangeboden werd de gemeentebegrooting en de begrooting van het woningbedrijf voor den dienst 1937, en had het trekken der afdeelin- gen plaats. Uit de omvraag stippen wij aan het verzoek van den heer Van Driel tot het geven van antwoord op de verscbillende, door hem in verband met het conflict in de haven gestelde vragen. Hierop diende de Voorzitter van ant woord. De heer Lambrechtsen van Ritthem deed een woord van protest hooren tegen de wijze. waarop deze zftSJc door deb heer Van Driel in de vorige vergadering naar voren was gebraeht en vooral tegen zekere uitlatingen aan het adres vbn den directeur der Arbeids- beurs. De heer Van Driel hierop antwoordende, gaf een nadere uiteenzetting van bet stand- punt van zijn fractie in deze zaak. OPENBARE VERGADERING DER C.D.U. Maandag j.l. hield hier ter plaatse de afdee- ling Ter Neuzen der Christelijke Democratische Unie haar eerste openbare vergadering in het winterseizoen 1936/37. Na de gebruikelijke opening en een inlei- dend woord door den voorzitter verkreeg de beer Van Houten, lid van de TWeede Kamer der Staten-Generaal het woord voor bet uit- spreken van zijn rede, met als onderwerp: ,,Wat is en wat wil de C.D.U." Spreker begon met er op te wijzen dat het toch eigenlijk niet meer noodig moest zijn over dit onderwerp te spreken. De onware beschouwingen echter welke over de C.D.U. worden gegeven noodzaken gedurig de men schen op de hoogte te houden van hetgeen wij willen en door ons wordt verricht. De snelle groei der C.D.U., welke met sprekende cijfers werd aamjgetoomd, is aan deize oniware bericht- geving niet vreemd. Alle krachten, zelfs de kerk, worden aangewemd deze groei te stui- ten. Gaame wordt beweerd dat de C.D.U. rood zou zrjn, een argument wat vooral tegen- woordig van kracht is en waarbij men zich dan gaame beroept op Ds. Buskus met een onvolledig citaat uit de bekende brochure C.D.U. en S.D.A.P. Gp duidelijike wijze zette spreker het onder- scheid uiteen tusschen de C.D.U. en de S.D. A.P. Inderdaad aanvaarden wij voor honderd procent het protest van de SjD.A.P. tegen de huidige samenleving. Naast politieke partij is ecbter de S.D.A.P. ook draagster van een eigen cultuur, van een eigen levensbeschou- wing. Hier nu houdt iedere aanraking op. De C.D.U. is een protestantsch-christelijke partij, welke geen andere grondslag dan de Christelijke voor ons volksleven erkent, en deze grondslag ook in het politieke leven tot gelding wil doen brengen. iSpreker gaat vervolgens na wat christelijke politiek behoort te zijn en waarom de C.D.U. meent een eigen taak in ons volksleven te hebben. Hij wijst op de voorbeelden uit het verleden o.a. op Dr. Kuyper en Talma en wat zij voor ons volk gedaan hebben en vergelijkt biermede de in de laatste 25 jaar gevoerde politick der christelijke partijen, in bet bijzon der die der laatste jaren. Wel is er heel veel veranderd. Sprak Dr. Kuyper bet bekende woord: ,,Deze kapitalistische maatschappij vloekt tegen de geest van het e-vangelie, in 1935 spreekt Dr. Colijn het uit dat wij dank- baar moeten zijn in deze kapitalistische maat schappij te mogen leven. Christelijke politiek moet allereerst zijn christelijke daad. Deze is echter ver te zoe- ken. Als voorbeelden schetste spreker de houding onzer tegenwoordige christelijke voormannen ten opzicbte der kleine luiden. De door ben gevoerde of gestemde eenzijdige aan- passingspolitiek legde de lasten der crisis op de schouders van hen welke deze bet aller- minst konden dragen. Met tail van voorbeel den maakte spreker duidelijk dat deze politiek bevoorrechting gaf aan de eene kant, terwijl een groot deel van ons volk -aan de andere kant gebraeht werd ver over de rand der armoede heen. De rapporten van de Inspec- teur voor het lager onderwijs spreken ten dezen boekdeelen. Voor het lenigen van deze nood is geen geld beschikbaar. Dezelfde chris telijke voormannen welke voor dit doel de schatkist altijd leeg achten, (jntzien zich niet voor het aanschaffen van oorlogsmateriaal met millioenen te gooien. Voor vernietigings- materiaal geld in overvloed, voor het in stand houden van menschen en menschelijke waarde geen geld. meeeters, pukkels en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Deze aanpassingspolitiek moest vastloopen, en is ook inderdaad vastgeloopen. Het be- oogde doel, handhaving van de gulden is niet bereikt. Nederland moest devalueeren. Spr. legt hiervoor niet de schuld op de regeering. Zij werd inderdaad thans door de omstandig- heden hiertoe gedwongen. Ingewijden wisten echter dat dit komen moest, ook zonder Frankrijk en Zwitserland was het slechts een kwestie van maanden. Zal men thans in Nederland een andere koers gaan volgen? iSpreker vreest het erg- ste. De regeeringspers spreekt ten deze duide- lijke taal, terwijl de leider der anti-revolution- naire Kamerfractie evenals die der liberate fractie op verdere aanpassing aandringt. Groote winsten zijn door de devaluatie ont staan. Spreker toont dit met cijfers aan. Laat men deze winsten productief maken. Noodig is thans o.a. het uitvoeren van groote werken en een doelmatige ordening van ons productiestelsel. Ongezocht krijgt spreker hier gelegehheid een artikel in het Friesch Dagblad over de C.D.U. getiteld ,,Potverteeren en dan?" over- genomen door de Ter Neuzensche Courant tot zijn juiste afmetingen terug te brengen, slechts een klein staatje van unfaire bestrijding. Spreker besluit zijn aandachtig aangehoorde rede met een krachtige opwekking tot steun aan de Christelijke Democratische Unie. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Enkele vragen uit de ver gadering werden door den spreker beantwoord. lOndanks het zeer slechte weer, was deze openbare vergadering goed bezocht. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJKE WINTERLEZINGEN Bovengenoelmde vereeniging hield Woens- dagavond in „Ons Huis" haar jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer H. Heersema. Na opening op de gebruikelijke wijze en verslag over den afgeloopen winter, volgde het financieel verslag, dat een batig slot aangaf van 52,63. Medegedeeld werd dat in de aan- staanden winter hopen op te treden: op 19 Nov. Ds. P. D. Kuiper, Geref. predikant te Sasseniheim, 16 of 17 Dec. Ds. J. Fokkema, Herv. predikant te Heereniveen, in Jan. Dr. C. Bouma, Geref. predikant te Den Haag en in Febr. Ds. J. K. F. Maniz, Herv. predikant te Rotterdam (Z.). De juiste datums, benevens de onderwerpen, worden t. z. t. in dit blad per advertentie be kend gemaakt. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Leunis en D. H. Littooij, werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer M. C. Hack, die bedankt had, werd gekozen de heer K. J. Hoving. Na een geanimeerde rondvraag werd de ver gadering met dankgebed gesloten. VOORLIOHTINGSCURSUSSEN. Dit jaar zullen ook in Sluiskil, gelijk dat in Ter Neuzen reeds eenige jaren het geval is, cursussen worden gehouden tot voorlichting van vrouwen uit den werkenden stand. Op deze cursussen, die elk ongeveer 6 weken duren en welke onder leiding staan van mej. J. Dek- ker, worden huisvrouwen en ook meisjes, welke bij ontstentenis der moeder het huis- houden doen voorgelicht hoe zij met weinig kosten toch goede en lekkere maaltijden kun nen bereiden en goed en goedkoop kunnen naaien. In Sluiskil zullen deze cursussen ver- moedelijk worden gehouden in het gebouw der Zondagsschool aan den Kanaalweg, waar, be- Ihoudens ander bericht, Woensdag 28 Oct. a.s. de eerste bijeenkomst zal worden gehouden. Vrouwen, die aan deze cursussen wenschen mee te doen, kunnen zich reeds nu opgeven bij mevr. Fournier, Middenstr. 5, en worden ver zocht op de eerste bijeenkomst kop en schotel, bord, vork, mes en lepel mee te nemen. DE SPORTAFDEELING C. K. W. O. De heer P. K. Dees, voorzitter van den Kring Zeeland van het N.C.G.V. schrijft, naar aanleiding van het door ons aan de VI. Crt. ontleend bericht omtrent bovenstaande organi- satie in ons nummer van j.l.' Maandag, dat dit geheel op een misverstand berust. De heer C. de Zwart zal alleen als voorzitter der ont- vangende afdeeling een welkomstwoord spre ken. De technische leiding zal niet bij dezen heer, doch bij de juryleden berusten. De ove- rige leiding berust bij den Kringvoorzitter. Ook is het geen voortzetting van een drie- steden wedstrijd Goes, Ter Neuzen en Vlissin- gen. De turndag in den loop van den zomer te Ter Neuzen gehouden, was alleen bedoeld als propaganda, ten behoeve der afdeeling E. M. M. alhier, welke ook het beoogde resul- taat heeft opgeleverd. Uit bovenstaande blijkt alzoo, dat men te Vlissingen niet bijzonder goed op de hoogte is geweest van den vorm, waaronder op 28 November aldaar de turners bijeen zullen komen. Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med. i LUXOR THEATER. „Wilde ballast". Er zijn vele van onze medemenschen die met geen mogelijkheid een vlieg kunnen van- gen. En als meh dan den man ziet die het wel kan lijkt het doodeenvoudighij steekt zijn hand uit, grijpt, en heeft de vlieg. Zooals een bekwaam vliegenvanger vliegen vangt, zoo vangt Franck Buck tijgers, luipaar- den, neushoorns, olifanten, apen, reuzenslan- gen, vliegende honden en wat er verder in de wildernis kruipt, loopt en vliegt. Hij spant eenvoudig een net onder een der gevaarljjke heeren der wildernis die hoog in een boom zit, schiet den tak door, waarop hij zit, en doet op het juiste oogenblik het net dicbt. Dat is alles, en als men het verkeerd doet ligt men waarschijnlijk onder een zwarten panter, een orang-oetan of iets van dien aard. Maar Frank Buck doet het niet verkeerd, al moet hij het wel eens over doen, en die schijnbaar zoo eenvoudig lijkende vangsten en die paar mislukkingen geven ons het ware vertrouwen dat men hier werkelijk met een groot wilde-beestenjager in het oerwoud op stap is. Een paar maal is het duidelijk, dat de op- name oerwoud-tooneel is: als de reuzenslang ontsnapt in het kamp, of de cobra uit haar kist valt, of de boa Frank Buck te pakken krijgt juist wanneer hij een dwergantilope uit een val verlost. Tenzij de reuzenslang en haar familie zelf met den filmoperateur hadden af- gesproken: Dinsdag te 10.30 v. m. bjjt ik Buck in zijn linkerarm, hebben Buck en de opera- teur dat afgesproken. Maar zelfs die enkele, onnoodige, sensatie- nummers zijn aantrekkelijk. De angst der kleine dieren voor de slang levert prachtige opnamen en Buck speelt de gevallen als een eerste-rangsacteur. Wat de film echter vooral zoo boeiend maakt is het wisselende rijke oerwoudleven, de mooie natuuropnamen, de spannende vangst der wilde dieren en de bewonderenswaardige kordaatheid waarmee ze gefilmd en gevangen worden. Als Buck een tijger van den valkui! in de kooi werkt is er geen sprake van comedie en eer men den neushoorn rustig en wel aan boord ziet hijschen is er ook een en ander gebeurd dat niet voor de poes is. Deze expeditie-film is dus een welkome af- wisseling tusschen de vele die op vele andere lijken: natuur, dieren en avonturen maken haar boeiend en ze bezit kostelijke humoris- tische intermezzo's van een strijdlustigen fla mingo en allervermakelijkste episodes uit een vriendschappelijken guerilla-oorlog tusschen 'n kleinen beer en een aap, waarbij de gemoede- lijke beer steeds weer het onderspit delft door de onverwachte valschaardigheden van zijn tegenstander, om diens perfidie terstond weer te vergeten voor een nieuw robbertje speelsche oneenigheid. Van apendomheid tot neushoornkracbt is er veel interessants te zien in Wilde Ballast". ..Roberta". Stel dat ge een tante bezat, die een van Parijs' vermaardste modezaken bezit, en zelf een vermaard Amerikaanscb voetballer waart, en haar bezoekt omdat beneden in de cour uw vermaarde dansband op zwart zaad zit, en stel bovendien dat ge, de deuren dier modezaak passeerend, alreeds plotseling verliefd waart geworden op een overbeeldschoon meisje, ge- heeten Stephanie, dat een Russische prinses is zoudt ge dan nog meenen in deze alle- daagsche wereld te zijn, of in een operette, of in een film, of in een revue? Ge aarzelt? Ge zijt inderdaad met deze film in alle drie. Wie maalt en daarbij om de historie? Dacht ge soms dat John Kent z'n Stepahnie niet krijgt, of Fred Astaire zijn Ginger niet? Dan hebt ge het mis. Zulk een cocktail van licht blijspel, modeshow, songs en dansen behoort geen bitteren nasmaak te hebben, men vraagt alleen hoe goed ze ge- mengd is. En dat is ze voortreffelijk. Er loopt juist genoeg draad door deze comedie- operette-revue-film om als handeling te boeien de tekst is geestig, de liedjes en dansen vin- den hun plaats als vanzelfsprekend en dat er in een groote modezaak groote mode-shows gehouden worden het is een kniesoor die er de logica van ontkent. Het is de bedoeling ons een anderhalf uur met die diverse genoegens te amuseeren en bezig te houden en die bedoeling slaagt vol- komen: ..Roberta" is een met veel zorg ge- maakte, doorwerkte en beschaafde amuse- mentsfilm. De titelheldin komt wel is waar bij een Russisch lied zacbt en beschaafd aan haar einde, maar dat is alleen om den voet- b^ller-band-leider tot haar erfgenaam en com- pagnon van Stephanie te maken en Stephanie die Irene Dunne is zingt wel is waar met een traan in haar keel in. het Russich restau rant waar John Kent uit wanhopige liefde het wereldrecord cocktail dreigt te verbeteren, maar dat is alleen uit de wanhoop die de ver- zoening zoeter maakt. En tusschen al die ernstige zaken door dansen Fred Astaire en Ginger Rogers, m wie van dansen en zien dansen houdt weet dat ze een der puikste paren ter wereld zijn. Men kan hem of haar zelfs in het oor fluisteren, dat de film een presenteerblaadje is voor deze twee. Wat zou het: ze zijn het waard. De helft van het genoegen van een goed menu, in het culinaire en het amusante, is de bediening. Men wordt voortreffelijk geser- veerd, in deze film. Het menu is goed: licht, zorgvuldig, verrassend; het service is voor treffelijk: beschaafd, onmerkbaar, en precies op tijd. Ge hebt geen last van het spektakel der muziek, als bij de revue; ge bemoeit u vanwege de goede muziek niet al te veel met de hartsbeslommeringen der comedie, en de dans is een lust voor het oog, als het oor ge noeg heeft van den tekst. Afwisselend en beschaafd amusement van de goede soort, voortreffelijk gemengd uit alles wat men er een avond lang van verlangen kan, dat is ..Roberta", een filmcocktail waarvan u geen enkele zwarigheid in het hoofd zal blijven hangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2