ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ter Neuzensche Courant De Tweelingzusters. Feuilleton No. 9519 WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 76e Jaargang B inne nlan d. Buitenland EERSTE BLAD Maandag 19 Oct. 1936 No. 9518 TWEEDE BLAD nwrnir^r«T»W®l TER NEUZENSCHE COURANT irvumrrr'r «MJ»iMMoniw»»-M«»w L»ieM8wi^d«aBBSHm*^m*«KCTKk»:<*»eae6#«s,w jahw ■■■MBBBBBBMaHaBHaUBMaMBMH ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen yoor bat buitenland alleen bij vooruitbetaling. - - - Tn* m miai i 1 'I1 ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehfi's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgavo. VAN De K.N.M.V. schrijft een sterrit uit en zal evenals A.N.W.B. en K.N.A.C. baar leden op- wekken zooveel mogelijk Vrijdags naar Dord recht te komen, waar een feestelijke voor- avond voor alle vreemdelimgen wordt georga- niseerd. Deze zal o.m. bestaan uit de opening der Vetemo, de verkeerstentoonstelling. Het logies-tvraagstuk zal worden opgelost door bet beschikbaar stellen van een modem I passagiersschip dat alle comfort biedt. t Op den openingsdag zullen alle deelnemers aan de te houden tochten gezamenlijk over de brug naar Breda gaan. DUITSCH-NEDERLiANDSOHE ONDERHANDELINGEN. iHet D. N. B. meldde Donderdagavond uit Berlijn De Nederlandsche monetaire maatregelen hebben een aanpassing van de betalingsmoge- lijkheden voor bet goederenverkeer wemsche- lijk gemaakt. De Duitsche en Nederlandsche regeerirugscommissies bebben in een buiten- gewone bijeenkomst te Berlijn over een derge- lijke aanpassing gesproken, waarbij zij zich DR. OOLIJN KAN RILLEN! j „De Haagscbe Post" beeft de vorige week een interview gepubliceerd met den minister- j president dr. H. Oolijn. "Het gaf ons aanleiding j er een artikel aan te wijden onder het op- i scbrift ,,Rooken en rillen". Het blad citeert j nu op zijn beurt ons artikel en vermelde er j nog een paar aardige bijzonderheden bij, o.a. dezej „Elk jaar gedurende een bepaalde periode van eenige weken rookt dr. Oolijn in het ge- heel niet. Dan laat hij iedere sigaar liggen. co o_r En dit doet bij, omzijn wil te oefenen. Hij j neten leiden door bet verlangen een verstoring van net clearingsverkeer te voorkomen. Verder is overeengekcwnen de onderhande- lingen oiver de vemieuwing van de verreke- nings-overeenkomst, welke in September te Hamburg zijn begonnen, in November weer te henvatten. Van welingelichte zijde wordt erop opmerk- zaam gemaakt, dat bovenstaand bericht bet gemeeniscbappelijk communique van de beide regeeringscommissies is. BELEID VAN HET CENTRAAL VERKOOP- KANTOOR VAN MOSSELEN. De Minister van Landbouw en Visscberij heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Drop betreffende het be- leid van het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom ten aanzien van den handel in mosselen in Frankrijk en Belgie nog medegedeeld, dat de geregelde handelaren in mosselfen op Frankrijk en Belgie voor dezen handel combinaties hehben gevormd. De voor- zitter van het bestuur en de directeur van het Oentraal Verkoopkantoor bebben met mede- weten van de overige bestuursleden aan de totstandkoming van deze combinaties mede- gewerkt. In de combinaties zijn opgenomen de handelaren, die het afzetgebied, waarvoor de combinaties zijn gevormd, in vroeger jaren geregeld van mosselen hebben voorzien. Inder- 1 daad zijn in de combinatie voor Parijs drie Bel- gische firma's opgenomen. De mosselhandel op Belgie en die op Parijs waren echter ook voor de totstandkoming van de crisismaatregelen voor het mosselbedrijf voor een groot deel in handen van Belgische firma's. Onjuist is, dat in de combinaties in hoofdzaak buitenlandsche ondernemingen zijn opgenomen. Het bestuur van het Centraal Verkoopkan toor ziet in het vormen van combinaties van handelaren uiteindelijk een voordeel voor de kweekers. De voorzitter van het bestuur en de directeur van het oentraal verkoopkantoor, die tevens zijn opgetrecjen als voorzitter en directeur van de combinatie voor Parijs, heb ben een gratificatie ontvangen. A1 is zulks door het bestuur goedgekeurd en in de notulen opgenomen, toch acht de Minister dit zeer on- gewenscht, omdat de voorzitter en de direc teur daardoor gemakkelijk in hun vrijheid van erkent, dat dit een groot offer is, maar hij onderwerpt er zich aan." En dan volgt deze anecdote: „De Minister zat eens in een trein met ver- schillende heeren en zei: ,,Ja, ik zou u gaame een sigaar aanbieden, maar ik kan het niet, want ik heb er zelf maar 25 bij me!" Se mon 5 vero Met instemming herhaalt de ,,H. P." onze coniclusie, dat dr. Coltjn zich niet schaamt voor zijn „rilboeken". ..Minister Colijn schaaimt er zich niet voor en dit strekt hem tot eer. Dat ook onze (van de „H. P.") lezerskring zijn openhartigheid waardeert, moge blijken uit het feit, dat hem drie dagen na publicatie van het interview reeds uit alle deelen des lands22 detec- tiveromans hadden bereikt." Nu kan de minister-president rillen, als de politiek en de sigaren hem in den steek laten! (Handelsblad. DE OPENING VAN DE VERKEERSBRUG BIJ MOERDIJK. Men schrijft uit Dordrecht aan de N. R. Ct.: Gmtrent de organisatie van de op den dag, die aan de opening der nieuwe Moerdijksche brug voorafgaat, vermoedelijk 11 December, in Dordrecht te houden feestelijkheden, die, zooals reeds bericht is, onder meer zullen be staan uit het openen van een verkeerstentoon stelling in Kunstmin en de ontvangst van de deelnemers aan de, door de Nederlandsche ver- keersbonden naar de brug te houden tochten, kan nog het volgende worden meegedeeld: De A.N.W.B., die een grooten sterrit zal houden, laat dezen op Vrijdag 11 December aanvangen. De deelnemers komen dan te- zamen op de reiinie, die hun bond 's avonds in Dordrecht houdt. Voor de inschrijvers be- staat echter ook gelegenheid op den openings- dag zelf, hoogstwaarschijnlijk 12 December, naar Dordrecht te komen en vandaar den eer- sten tocht over de vaste verbinding over het Hollandsch Diep naar Breda mee te maken. De B. B. N. zal een demonstratierit, die het groote nut en helang van de bedrijfsauto's voor verkeer en samenlerving moet aantoonen, samenstellen, terwijl de K.N.A.C. zich in be- ginsel bereid heeft verklaard een sport-evene- ment voor haar leden te organiseeren, dat zijn eindipunt Vrijdags in Dordt en Zaterdags in Breda zal vinden. optreden ten opzichte van den handel konden worden belemmerd. De betrokkenen hebben verzocht van hun functies bij het Oentraal Verkoopkantoor te worden ontheven. Een zelfde verzoek is ge- daan door den vertegenwoordiger van den Mi nister in het bestuur. De gevraagde ontslagen zijn reeds verleend. Uitdrukkelijk wordt hier- aan toegevoegd, dat het tot nu toe ingestelde ruime onderzoek van den crisis-accountants- dienst geen enkel gegeven aan het licht heeft gebracht, dat op het bestaan van financieele onregelmatigheden bij het Centraal Verkoop kantoor zou wijzen. Het gold bier een onder- deel van het beleid, dat de instemming van den Minister niet kan hebben, maar dat de in- tegriteit van betrokkenen volkomen onaange- tast laat. Ten gevolge van de concurrentie, welke de kweekers aan hun afnemers, de handelaren, aandeden en ten gevolge van het overvoeren van bepaalde markten was het mosselbedrijf voor de. kweekers niet meer loonend. Een ge- ordende toestand kon eerst worden verkregen door den financieelen band tusschen den pro- aucent, den kweeker en den handelaar te ver- breken. Dit heeft plaats gehad door de op- richting van het centraal verkoopkantoor. Aan dit verkoopkantoor moeten alle kwee kers hun mosselen leveren. Wil het verkoop kantoor aan de kweekers echter goede prijzen kunnen uitkeeren, dan moet ook de concurren tie tusschen de handelaren binnen redelijke grenzen worden gehouden. De Minister is aan- vankelijk van meening, dat ordening van den mosselhandel op eenigerlei wijze noodzakelijk is om de door het Oentraal Verkoopkantoor tot dusverre voor de kweekers bereikte goede re- sultaten te behouden. Door de leiding van het Oentraal Verkoopkantoor wordt thans onder- zocht, welk standpunt ten deze moet worden ingenomen, zoodat de Minister op het oogen- blik geen verdere mededeelingen dienaangaan- de kan doen. In ieder geval zal een beroepsinstantie in het leven worden geroepen, opdat degenen, aan wie het Oentraal Verkoopkantoor meent niet te moeten leveren, zich tot die instantie kun nen wenden. De Minister is van meening, dat het Centraal Verkoopkantoor voor het mosselbedrijf in zijn geheel gunstig heeft gewerkt. Dit blijkt uit de bedrijfsuitkomsten van het seizoen 1935 1938 en uit de voorloopige resultaten van het seizoen 19361937. Ook de kleine kweekers hebben door de werking van het Centraal Ver koopkantoor voordeelen genoten. De Minister kan niet ontkennen, dat de toestand van ver- schiilende kleine kweekers, die tevens hande laar zijn, zorglijk is. Hij moet echter opmer- ken, dat dit voor de totstandkoming van de tegenwoordige regeling in den regel nog veel meer het geval is. Maatregelen ten behoeve van deze categorie van belanghebbenden in het mosselbedrijf worden door hem ernstig over- wogen. Op de vragen van den heer Van Dis betref fende het vrijlaten van den mosselhandel door het Centraal Verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, en het tot 15 October stop- zetten van den mosseluitvoer naar Parijs, heeft den Minister van Landbouw en Visscherij ge- antwoord, dat het hem bekend is dat eenige mosselhandelaren in Zeeland zich benadeeld achten, aangezien het Centraal Verkoopkan toor van mosselen geweigerd heeft hun mos selen te leveren. Dat een groote meerderheid der mossel- kweekers voorstanders zijn van een vrijen mosselhandel, is den Minister niet bekend. Inderdaad is de uitvoer van mosselen naar Parijs dit jaar eerst mogelijk met ingang van 15 October. De Minister is niet in staat mededeeling te doen van de redenen, welke hebben geleid tot stopzetting van den uitvoer van mosselen naar Parijs, aangezien het hier een maatregel be- treft welke door de Fransche regeering is ge- nomen. De tijdelijke leiding van het Centraal Ver koopkantoor stelt op korten termijn een onder zoek in, welk standpunt ten opzichte van den mosselhandel behoort te worden ingenomen. DE HANDELSBETREKKINGEN MET BELGIe. De corr. der N. R. Crt. te Brussel telefo- n'eerde Zaterdagavond: Van. Belgische officieuse zijde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandsche gezant, Mr. Patijn en de Belgische minister van buiten landsche zaken, Mr. Spaak, Zaterdag een on- derhoud hadden op het departement van bui tenlandsche zaken betreffende de moeilijk- heden, welke zijn gerezen in verband met den invoer van Nederlandsche landbouwproducten in Belgie. Volgens de officieuse mededeeling zouden als gevolg van dit onderhoud de moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. Nederland is bereid de prijzen zoodanig te controleeren, dat van overdreven concurrently op de Belgische markt geen sprake kan zijn;* Belgie van zijn kant zou een nieuw contin gent van 25.000 K.G. voor den boterinvoer hebben vastgesteld. Voor het schapenvleesch is de toestand hersteld, zooals hij vroeger was. Deze week zullen onderhandelingen worden gevoerd over de verdere regeling van de han- delsbetrekkingen tusschen de beide landen. Reuter meldt nog, dat het contingent var- kensvleesch 75.000 K.G. zou bedragen. DE FRANSCH-BELGISCHE MILITAIRE OVEREENKOMST. De rede van koning Leopold beeft, schrijft de N. R. Crt., heel wat opschudding gewekt, in gansch Europa. Van alle kanten stroomt ons commentaar toe. Maar in dien commen- taar heerscht veel verwarring. Duidelijk is de toestand ook nog lang niet. Dat zal hij eerst zijn als de Belgische regeering te Londen en te Parijs heeft laten mededeelen, dat Belgie ontheven wenscht te worden van zijn verplich- tingen volgens het verdrag van Locarno, en volgens de briefwisseling van 19 Maart 1936, waarin Belgie zijn toezegging van steun aan Frankrijk, ingeval van Duitsche aggressie, bevestigde. Dat echter is nog niet geschied. De constitutioneele monarchie werkt nu een- maal langzamer dan de dictatuur. Reeds is gebleken, zooals ook stellig te ver- moeden viel, dat de Koning in zijn rede niet het uittreden van Belgie uit den Volkenbond heeft aangekondigd. Een ander punt blijft nog twijfelachtig: Hoe het met de Fransch- Belgiscbe militaire overeenkomst zal gaan. Dit zal velen in ons land hebben verbaasd. Bij ons heeft men altijd veel meer aanstoot genomen aan deze overeenkomst, dan aan het deelnerqen van Belgie aan het verdrag van Locarno. Weinigen in ons land hebben aan de gevaren van dit verdrag aandacht geschon- ken; het hoofdschudden over genoemde over eenkomst echter is van den beginne af alge- meen geweest in Nederland. Immers, dat was een eenzijdige militaire band, welke tegen Duitschland gericht was, en die haast van zelf Belgie moest meesleepen in een Fransch- Duitsch conflict. Daarom zijn ook steeds vele Belgische politici vijanden van deze overeen komst geweest. In Nederland werd zij in overweging genomen bij iedere politieke aan- raking met Belgie. Zij kwam b.v. op den voorgrond in de discussie hier te lande over het Belgisch-Nederlandsch tractaat van 1925. Zij vormde een zoo belangrijk punt in dien strijd, dat de toenmalige Belgische minister van buitenlandsche zaken, de heer Vandervelde, het noodig vond geruststellende verklaringen af te leggen, naar aanleiding van opmerkingen in ons blad. Wij hadden gewezen op het ge- vaarljjke, dat er stak in het geheime karakter van deze overeenkomst. Zij mocht dan in wezen nog zoo onschuldig zijn, een met Frank rijk in oorlog geraakt Duitschland zou met de verst mogelijke strekliing ervan rekening moeten houden. De heer Vandervelde wees er toen op, dat de overeenkomst bij den Volken bond naar behooren geregistreerd was. Dit was een zwak argument, daar slecbts van bet bestaan van de afspraak en niet van zijn tech- nischen inhoud, waarop het aankwam, maar die, voor het overige, in de eerste jaren ter- nauwemood bestond, te Geneve officieel mede deeling was gedaan. Na 1927 heeft het verdrag nog zeer ge- spookt in de Nederlandsch-Belgische betrek- kingen, naar aanleiding van de publicatie van zekere nog lang niet vergeten ,,Utrechtscne' documenten, waarvan de juistheid van den in houd slechts zeer ten deele in twijfel kon wor den getrokken. Een gelukkig politiek effect heeft deze overeenkomst voor Belgie nooit gehad. Men heeft te Brussel steeds vastgehouden aan het onschuldige karakter van de regeling. Men zeide, dat Belgie zelf te beslissen had, of reden tot toepasing ervan bestond. Eerst als dat het geval was, zou zij in werking treden. Zou Belgie, uithoofde van Locarno, volgens zijn volkenbondsverpliehtingen, of eenvoudig uit verweer als medeaangevallene, tot samenwerking besluiten, dan had de over eenkomst het nut, dat men tenminste onmid- dellijk zou weten, hoe die samenwerking moest worden verwezenlijkt. Dit was het Belgische betoog. En dat heeft op den duur menig tegenstander in Belgie gerustgesteld. Het ge- vaar van de geheime overeenkomst was daar- mede echter niet verminderd, daar een met Frankrijk in conflict geraakt Duitschland er niet door zou zijn gerustgesteld, en zich allicht genoopt zou zien, het zekere voor het onzekere te nemen. V56r het verdrag van Locarno door Duitsch land werd opgezegd, heeft de militaire over eenkomst met Frankrijk dan ook veel meer een punt van politieke zorg voor het kabinet- Van Zeeland uitgemaakt, dan het groote ver drag tot wederzijdschen steun. Het had zelfs reeds het besluit genomen tot een pogmg, de militaire overeenkomst haar eenzij dig karak ter te ontnemen. Het is bekend geworden, dat Van Zeeland op 12 Maart in de Belgische Kamer een rede zou houden, waarin hij Enge- akkerbouw en veehouderij. TUINBOUWUITVOERBESLTJIT. Verschenen is het Staatsblad no. 772, hou- dende het Besluit van den 16en September, tot toepassing van de artikelen 8 en 11 der Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 38) Vervolg. ,,Hoe zeldzamer een stuk, hoe minder risico men loopt. De markt voor dergelijke dingen is klein, en er zijn te veel menschen op' de hoogte de kunstkenners, de handelaars, de douane, de politie. *Het gevaar om gesnapt te worden is groot en de kanis om zooiets met een behoorlijke winst weer kwijt te raken, gering. Het loont de moeite niet." „Juiweelen gaat zeker beter?" informeerde John. „Zijn er een tijd geleden niet parels bij u gestolen?" Mr. Pollard spreidde in een gebaar van hulpeloosheid de handen uit. Parels? Ach, ja! Parels. Het snoer wordt doorgeknipt en pfft! Wie zal zeggen, deze zijn van mij. die van jou, behalve dan als ze bijizondere ken- merken hebben: kleur, vorm, grootte iets speciaals dat ze van andere onderscheidt." „Maar er zijn u toch parels ontstolen, niet- waar? Ik las het in de krant, toen het gebeurd was. En eigenlijk hen ik daardoor bij u ge- komen. Toen ik uw naam op het bord bij de deur zag staan, herinnerde ik mij dien en dacht bij meizelf, ik zal hier maar eens bin- nengaan. U hebt die parels ook weer terugge- kregen, is 't niet?" „Ja, ik heb ze terug. Ik heto geboft ik heb trouwens altijd nogal geluk gehad, be halve toen ik pas begon." „Hoe zijn ze er in vredesnaam mee wegge- komen luue ueiangnjR oveneg met rveoenaxru zou zijn voorafgegaan. Beide landen zouden, in geval een conferentie ovee een nieuw Locarno tot stand kwam, in nauwe samenwerking, de deelnemende groote mogendheden venzoeken om een garantie van hun landen als neutrale gebieden in Wtest-Europa, die buiten ieder „Vraagt u dat welMaar als het u interes- seert, wil ik het u met genoegen vertellen. Ik was zelf in den winkel, net zooals nu. Ik hielp een heer en een dame, pas verloofde jongelui, leken ze me. Ze zochten een ring uit; eerst wilde de dame een robijn, toen een saffier, tenslotte een diamant, dus ik stal een heele collectie voor ze uit. En terwijl ik weer met een nieuwe hezending ringen kom aandragen, neem ik tegelijk een pakje mee, dat ik zoo juist ontvangen heb vijf strengen parels, pracht-exemplaren. Ik denk, dat is wel wat voor edn meisje dat gaat trouwen. Niets is zoo geeigend voor een huwelijkscadeau als een snoer parels. Dus ik leg ze op de toonbank neer. Ondenwijl zei ik dat er een dame met mijn bediende staat te praten. Later vertelde hij me dat ze den prijs vroeg van iets uit de etalage. Ze was jong en chic, heel chic in een grijis mantelpak en een coquet zwart hoedje. Opeens hoor ik haar zeggen; „Wlat een schit- terende parels! Mag ik ze eens even zien?" Mijn ibediende komt bij me en ik geef hem het pakje met de parelsnoeren. Ik kijk langs de toonbank en zie dat het jonge meisje haar handischoenen uittrekt. Ik denk bij mezelf: Zij houdt van parels en heeft er verstand van; ze wil ze met de bloote hand betasten. Daar kunt u inkomen, nietwaar? Je betast iets wat je mooi vindt niet met handschoenen aan. Ik zie dat ze een kostbaren ring aanhad en dat brengt me op het idee dat ze de parels niet alleen bekijken en betajsten wil, maar ook koopen. Maar ik keek niet langer, want ik moest mijn aandacht bij de klanten bepalen die ik zelf stond te helpen bij dat verloof de paar. Ze kochten mijn mooisten diamanten ring, een prachtsteen niet den grootsten, begrijpt u, maar den mooisten. Ik vond het prettig ik vind het altijd prettig als koo- pers goeden smaak toonen dat doet je als vakman goed, dat -beiwijst, dat de menschen tische vergadering, te laten optreden als aan- kondiger van een contra-offensief der regee- ringspartijen, waarvoor hun samenwerking veel inniger zal moeten zijn dan in de regee- ringscoalitie Spaak is nog niet zoolang ge leden ternauwernood eraan ontsnapt, uit de I II H..II-HM i i aamiimin mil i apprecieeren waar je zelf in opgaat. Enfin, het tweetal neemt hie verder heelemaal in be- slag, doordat er nog een inscriptie in den ring moest. En toen ik klaar was, wais de jongedame in het grijze mantelpak verdwe- nen." Pollard zweeg een oogenblik. „Nu komt het. Ik ga de parels terughalen en zeg tegen mijn bediende: ,,Dus ze heeft er geen gekocht en hij schudt van neen. „Zou ze terugkomen?" vraag ik. Hij antwoordt: ,,Ik weet het niet." Daarop neem ik de strengen die in watten lagen op en zie dat een streng iets langer is dan de anderen. Hij steekt uit het scheelt maar twee parels, maar zooiets ontgaat mij niet. Ik zeg: „Wat beteekent dat kerel, wat beteekent dat?" En mijn bediende wordt zoo wit als een doek. Wat was het geval? Er waren vier snoeren echte parels en een streng nagemaakte, een goedkoope imitatie zooals je ze voor dertig shilling overal kunt krijgen! Ik roep m'n be diende toe: ,,Welken kant is ze uitgegaan?" en ren meteen Bond Street in. Maar of ik links of rechts kijk: nergens een grijs man telpak te zien geen spoor van een chique winkeldievegge. Ik terug en de politie getele- foneerd en daarna geef ik mijn bediende er van langs en niet zoo'n klein beetje ook want die parels moeten voor zijn neus verwis- seld zijn! Ik was helsch, dat begrijpt u, en hij huilde letterlijk. En de politie kon me niet veel meer vertellen dan ik al wist, name- lijk dat er weinig hoop was. Er waren de laatste twee, drie maanden zoo dikwijls parels verdrwenen de kranten stonden er vol van en niemand van de benadeelden had er ook maar een stuk van teruggezien." ,,Maar u hebt ze toch teruggekregen, niet waar?" vroeg John, in gedachten langs den voet van een der candelabres strijkend. ,,Ja, het is in een woord ongelooflijk wat ralen twee zetels. Bij de kleine partijen is een .kleine verschuiving in de stemmenverhou- ding waar te nemen. De Nasjonal Samling van majoor Quisling heeft, naar uit de tot dusver ontvangen be- richten blijkt, geen zetel kunnen veroveren. ik voor geluk gehad heb. Den volgenden dag sta ik buiten om even iets in de etalages te zien. Er schiet een taxi langs en wie kijkt uit het raampje? Niemand anders a,Is die jongedame van giisteren met haar grijs man- telcostuum en haar zwart hoedje. Ik holde zooals ik nog nooit in imijn leven gehold heb ik zie het nog voor me. Ik spring in een taxi die juist stilstaat voor een kantwinkel om een dame te laten uitstappen. „Houdt dien wagen voor je in de gaten!" schreeuwde ik tegen den chauffeur ik ben Pollard ik ben bestolen! Je krijgt ,vijf pond als je die taxi inhaalt de dievegge zit erin!" Wij volgen. Ik zie de andere auto een honderd vijftig meter verder in een verkeersopstop- ping. Ik eruit en weer hollen. Plotseling zie ik het grijze mantelpak ze was ook als de wind eruit gegaan en rende voort. Ik schreeuw. Zij den hoek om ik den hoek om. ,,Houd de dief!" roep ik en een agent pakt haar bij den arm. Wij gaan naar het politiebureau. Mijn parels zitten in haar tasch. Ze zegt niets geen woord ze built niet eens. Ze vertelt dat haar naam Annie Jones is; ze bekent direct, voor den rechter en krijgt een jaar gevangenisstraf, als afschrikkend voorbeeld, omdat er zooveel dergelijke diefstallen hebben plaats gehad. „Nu", meende John, „u was wel gelukkig. Ze moet een dekselS koelbloedige jongedame zijn. Wat voor type was het eigenlijk zoo op het oog?" „Heel elegant, wat je noemt chic, dat had ik al dadelijk in de winkel opgemerkt." „Qp de films," hernam John, .hebben dames, die parels stelen, altijd donker haar en schitterende oogen. Was bet een van dat slag?" Pollard glimlachte 'n tikje sarcastisch. ,,'Haar haar was donker, dat hab ik in het politiebureau en later in de rechtzaal gezien, Madrid zijn schaarsch. Generaal Queipo de Llano deelde in zijn radiorede mede ,dat de rechtsche troepen door de bezetting van Robledo een spoorwegstation in handen heb ben gekregen, dat op 5 K.M. van deze stad ligt. Verder bevmden de voorhoeden der rechtsche troepen zich thans op een afstand maar als iemand in de beklaagdenbank staat of door een inspecteur verhoord wordt, schit- teren de oogen in den regel niet..." „Neen, dat zou ik ook niet denken. Maar in den winkel, toen u haar voor het eerst zag zijn haar haren en oogen u toen niet op- gev alien?" De juwelier haalde de schouders op. „Och, in den winkel zag ik alleen een knappe, goed- gekleede jongedame. Van haar haar en oogen heb ik geen notitie genomen. Ik zag het elegante costuum en haar ring met een steen, dien ik best had willen koopen." ,,Wat voor steen zat erin?" ,,Een smaragd, een zeldzaam-mooi exem- plaar, zooals ze niet veel voorkomen. Later vroeg ik me af van wien ze dien ring wel ge stolen zou hebben en waar ze hem had ver- borgen, want toen ze den volgenden dag ge- pakt werd, droeg ze ihem niet meer. De parels waren in haar tasch, maar de ring met den smaragd was nergens". „Dus in den winkel zag u niet of ze donker was?" Met zijn intelligente .oogen keek Pollard John plotseling onderzoekend aan. ,,Interes- seert u zich dan voor die jongedame, mijn- heer?" vroeg hij. „De geschiedenis interesseert me, ja." ,,En het haar van de jongedame, dat inters- seert u ook?" ,,Dus het komt hierop neer," klonk John's wedervraag de laatste vraag van den ju welier negeerde hij ,,dat u er in den winkel geen acht op geslagen hebt, nietwaar?" Mr. Pollard knikte. „Juist: zoo is het." Even bleef het stil; toen zei John: „Ik ge- loof dat ik die candelabres maar neem. Hoe zwaar zijn ze ook weer?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5