De burgeroorlog in Spanje Buitenland. TER NEUZEN, 19 OCTOBER 1936 M1DDELLIJK EFFECT. Wij hebben, sc.hrijft de N. R. Crt., geen oogenblik kunnen aannemen, dat de rede van koning Leopold een aankondiging zou zijn van bet uittreden van Belgie uit den Volkenbond, ondanks zekere opmerkingen uit Parijs. Te Londen beeft de Belgische regeering dan ook uitdrukke'ijk laten meedeelen, dat de woorden des konings in geen enkel opzicbt de verplieb- tingen raakten, die, volgens zijn lidmaatschap van den Volkenbond, op Belgie rusten. De stap van Belgie kon zelfs wel eens van belang blijken voor de versteviging van bet statuut van Geneve, nu een bervorming van dat sta tuut aan de orde is. Immers Belgie keert zicb af van bet stelsel van speciale bondgenootscbappen, dat thans zoozeer in zwang is in Europa. En zijn bou- ding lijkt gescbikt, bet toch reeds twijfelach- tige aanzien van dit stelsel nog verder te schokken. Men zal dit vooral te Parijs zeer onaangenaam vinden, maar zicb ernaar moeten inricbten. Parijs krijgt nu nog weer eens ingepeperd, wat Laval gedaan heeft, toen bij de actie tegen Italie vrijwel wist te verlammen. Op zijn beleid is nieuw licbt gevallen door de open- bartige mededeelingen van maarschalk de Bono. Toen bad de Volkenbond een kans, op eens groot prestige te verwerven. Een oogen blik koesterde iedereen verwacbtingen, zelfs bet Geneve tocb niet bijster vriendelijk ge- zinde Berlijn. Frankrijk bevond zicb aan den kruisweg. Het bad op dat oogenblik de keuze tusschen een Volkenbondspolitiek welke geen land, sedert jaren, feller bad voorgestaan dan de opeenvolgende Franscbe regeeringen, en een stelsel van onderonsjes van groote en kleine mogendheden. De keuze leek gemak- kelijk. De grondvesten van bet Volkenbonds- statuut mogen dan al niet van bet allerzwaar- ste beton zijn, de onderonsjes zijn slecbts vlucbtige constructie, op drijfzand opgebouwd. Wij bebben er bier zoo vaak op gewezen. Een voor een bepaalden staat of voor een bepaalde groep gunstige constellatie in Europa, pleegt zelden langer dan- zes weken te duren. Wij gelooven niet, dat onze lezers dat zullen bestrijden. Laval, in zijn onervarenbeid, ge- loofde nog in Stresa, toen dit reeds lang dood en begraven was. Of besefte bij wel, boe bet ermede stond, maar kende bij zijn Italiaanscbe politiek de wonderdadige kracbt toe, bet tot herrijzenis te brengen? Hoe bet ook zij, Laval koos verkeerd. De versterking van den Vol kenbond, die Frankrijk steeds bad nagestreefd, werd door Frankrijk gesaboteerd. Frankrijk beeft er niets voor gekregen, zijn positie is zelfs moeilijker en moeilijker geworden. Het moest in Maart ontdekken, wat zijn Locarno waard was, waaracbter bet zicb misscbien nog veilig bad geacbt. Men weet te Parijs zeer goed, waarom En- geland zoozeer een conferentie over een nieuw Locarno wenscbt. Engeland streeft naar een groepeering van mogendbeden, die sterk ge- noeg is, om iederen onrustigen staat van oor- log af te scbrikken, en die dus Engeland van de noodzakelijkbeid zou kunnen bevrijden, tocb weer op een kwaden dag op bet vasteland van Europa te moeten meevecbten. Door zicb zelf vast daaraan te binden, wil bet verbinde ren, dat elders de meening opkomt, als zou bet twijfelacbtig zijn, of bet Engelscbe volk op bet critieke oogenblik een inmening in Europa zou gedoogen. En in een dergelijken twijfel kan, gelijk de gescbiedenis leert, ontzaglijk gevaar scbuilen over enkele punten van de rede van den ko ning. Naar Reuter verneemt, kan Engeland eerst na de ontvangst van nadere toelichtin- gen aan Belgie zijn standpunt kenbaar maken ten aanzien van de nieuwe houding van Belgie ten opzichte van de westeljjke veiligbeid. Winston Cburcbill beeft in een te Epping uitgesproken redevoering verklaard, dat de jongste rede van koning Leopold van Belgie aangaande de neutraliteit een nieuwe droe- vige en verbijsterende gebeurtenis is. iSpr. boopte nocbtans, dat de redevoering veeleer zou mogen word-en uitgelegd als een Aiitdrukking van een natuurlijke, ernstige on- gerustbeid van bet Belgiscbe volk dan als een politieke beslissing. Churchill voegde hieraan toe, dat dit jaar misscbien bet laatste is om een waarlijk col- lectieve veiligbeid tot stand te brengen tegen eenige agressie. Op bet oogenblik zijn Enge land en Frankrijk samen waarschijnlijk nog minstens even sterk als Duitscbland. Geholpen door alle regeeringen, die uit boofde van bet Volkenbondspact verbonden zijn, zouden wij een bolwerk tegen de agressie kunnen opricb- ten om een fatale ramp te bezweren. Het volgend jaar, wanneer de Duitscbe bewape- ning overwegend zal zijn, zal het te laat wezen. DE DOOD GELIJKGESOHAKELD. Naar de correspondent van de Daily Tele graph verneemt, zullen in bet vervolg alle Ber- lijnsche kerkhoven gestandaardiseerd worden. Grafsteenen zullen slecbts 6en vonm en gelijke afmetingen mogen bebben, h-oewel het mate- riaal nog door individueele keuze mag worden bepaald. Voorts zullen de kerkhoven een open ruimte voor begrafenis-plechtigheden moeten vrijhouden. SCHUSCHNIGG OVER DEN OOSTENRIJKSCHEN STAATSVORM. Onze Weenscbe correspondent der N. R. Crt. meldt: De groote betooging van bet Vaderlandsche front is Zaterdag met een programrede van den bondskanselier en leider van het Vader landsche front, dr. Schuschnigg, uitgesproken in de vroegere vergaderzaal van bet Oosten- rijkscbe parlement, begonnen. Tegen acbt uur waren een 1200 vooraan- staande personen van bet bewind bijeen. Dr. Schuschnigg werd bij zijn entree met een enorm-e ovatie ontvangen. In de rede van den bondskanselier, die anderbalf uur geduurd beeft, zeide bij, dat degenen, die vandaag aan den dag tegenstan- stander van bet regime is, zicb tegen een gra- nieten rots richt. Nadat de bondskanselier een overzicbt bad gegeven van de ontwikkeling van den toestand in Oostenrijk en van bet Vaderlandsche front, legde bij een reeks ver- klaringen af waarvan de hieronder volgende de belangrijkste zijn: Van bijzondere beteekenis was wat de bondskanselier zeide over de monarcbie. Met stemverbeffing en zeer duidelijk zei bij, dat de autoritaire leiding van Oostenrjjk iedere band ontkent met ben, die beweren dat bet Huis Habsburg geen Duitsch buis is en dat bet op de een of andere wijze den Oostenrijkscben staat beeft geschaad. De belijdenis tot de traditie van het Oostenrijkscbe keizerlijke buis is een belijdenis, die voor het Vaderlandsche front vanzelf spreekt. De vraag welke staatsvorm Oostenrijk zal aannemen, is nog niet opgehelderd. Geen staatsvorm is eeuwig. De beste staatsvorm is die welke het volk het beste dient. Met stem- verheffing zeide de bondskanselier dat Oos tenrijk nu in elk opzicbt zijn volledige souve- reiniteit beeft gekregen en dat bet over zijn Vroeger is Locarno voor Engeland nooit een I staatsvorm slecbts naar zijn eigen souvereine zoo ernstige aangelegenheid geweest. Het tot stand komen van het verdrag werd meer toe- gejuicht als blijk van vredelievende gezindheid der deelnemers, dan als verzekering van den vrede. Op den duur vergat men het verdrag zoozeer, dat de Engelsche regeering soms aan zijn bestaan meende te moeten herinneren. Maar toen de eiscben ervan acuut werden, duurde bet tocb een week, voor zij besefte, dat zij werkelijk voor een ernstige aangelegen heid stond. Het nieuwe Locarno stelt de Engelscbe regeering zicb voor als een rechtvaardiging voor toekomstige regeeringen, om, zoonoodig een verder vooruitziende, maar voor 't Engel scbe volk tijdelijk zeer bittere politiek te voe- ren, waarvan anders 'n begrijpelijke scbroom van het volk op bet critieke moment, zijn regeering zou kunnen afhouden. Engeland beeft dit door den Volkenbond willen bereiken Toen Hoare in de Assemble van 1935 zijn bekende toezegging deed, dat Engeland bereid was, voortaan zicb voor den vrede van Europa te interesseeren, ook buiten de sfeer van Zijn eigen belangen. Het aanbod was voor Laval bedoeld. Hij liet het voorbijgaan. De Volken bond had gefaald, daarom voelt Engeland be- hoefte aan een nieuwe constructie. Het zag er al niet naar uit, dat deze gemakkelijk tot stand zou komen. Duitscbland beeft er een bedoeling mee, precies tegenovergesteld aan die van Engeland, Frankrijk en Italie. Er moeten baast wonderen gebeuren, wil men bet eens worden, maar er kunnen in dezen storm achtigen tijd wonderen gebeuren. Men hield en houdt dus vol. Het loslaten van zijn mogendhedenpolitiek door Belgie is nu een nieuwe, zware, moreele sla" voor het tocb al moeilijke streven naar een Locarno. Feitelijk boefde bet niet zoo te zijn. Een Locarno kan gesloten worden zon der Belgie, ja, is voor alle partijen misscbien zelfs beter zonder Belgie. Dat Belgie een neutrale bouding in dit spel gaat innemen ge lijk Nederland, zou eigenlijk ieder moeten toejuichen. Maar de innerlijke tegenzm, van zeer uiteenloopenden aard bij veien in Enge land, in Duitscbland, in Italie, vindt nieuw voedsel. Mislukt nu „Locarno", dan blijft er voor Engeland, voor Frankrijk en voor Italie wei- nig anders over, dan te probeeren den Volken bond tot een bruikbaar instrument ter bevei liging van den vrede te maken. Het diep- gaande verscbil tusschen dezen vorm van be^ veiliging en een „Locarno", is in ons blad reeds in het, vroeger al aangehaalde hsofd- artikel van 8 Maart uiteesgezet. Engeland meende tocb al den Volkenbond in zijn systeem niet te kunnen missen, en zou een „Locarno slecbts gesloten hebben onder zijn overkap- ping Frankrijk zal, als groepspolitiek slecbts verpiicbtingen in Oost-Europa oplegt, en geen speciale beveiliging schenkt in West-Europa, eieren kiezen voor zijn geld. Italie wil, wi dens graaf Ciano, met genogen op algemeene, Internationale basis meewerken. Als de groepspolitiek faalt blijft slechts stevige Vol- kenbondspoiiteik over of heelemaal met. Er is dus een mogelijkheid. Men moet nu wel zeer optimistisch zijn om nog te kunnen hopen. Maar, zooals gezegd, Belgie kan toch een stootje in de goede ncbting gegeven hebben. KONING LEOPOLDS REDE. „Een verbijsterende gebeurtenis zegt Churchill. Minister Eden heeft den Belgischen am- bassadeur de Marchienne opbeldering gevraagd beginselen zal beslissen, zonder zicb daarbij door welken invloed ook van buiten af te doen beWerken. Over de vraag van zijn staatsvorm en over de weder-invoering van de monarchic zal Oostenrijk in een volksstemming beslissen, zonder dat men echter mag zeggen, dat deze volkstemming onmiddellijk nabij is. Maar wanneer Oostenrijk een dergelijke volksstemming op baar plaats acbt, zal bet deze uitscbrijven, vooral daar vele Oosten- rijkers monarchistisch gezind zijn. De bondskanselier besloot met de verzeke ring, dat bij werkelijk geen dictatuur wilde, en geen dictator wilde zijn. Hij wilde slecbts een goede Oostenrijker zijn. De rede van den bondskanselier is met groot enthousiasme ontvangen. Na afloop werd het volkslied gespeeld. Op de straten voor bet parlementsgebouw was een groote menschen- menigte verzameld. Zondag werd de betoo ging van bet Vaderlandsche front voortgezet. De politie beeft uitgebreide voorzorgsmaat- regelen genomen, tot dusver zijn geen berich- ten betreffende incidenten ontvangen. HET GESCHIL TE BOMBAY IS BIJGELEGD MAAR DE V ECHTP ART IJ E N DUREN VOORT. De onlusten tusschen Hindoes en Moham- medanen in een der buitenwijken te Bombay hebben, wordt 16 dezer gemeldt, nu in twee dagen tijd reeds 22 dooden geeiseht. Honder- den personen, waaronder ook een vrij groot aantal politiemannen, bebben verwondingen veelal zeer ernstige opgeloopen. De politie staat bier voor een moeilijke taak. Telkens moet zij uitvallen ondernemen ten einde te verhinderen, dat een verbitterde menigte tempels of moskeeen in brand steekt. En dan worden de politiemannen door de menigte met steenen en flesscben bekogeld. Het is zelfs voorgekomen dat met steekwapens tegen de politie werd opgetreden. In de wijk, waar de onlusten zich afspelen, is bet tram- verkeer geb-eel stopgezet: de meeste winkels zijn, wegens gevaar voor plundering, gesloten, zoodat de straten, als er ten minste weer niet gevocbten wordt, leeg en verlaten zijn. De onlusten breiden zicb steeds verder uit, zoo dat het thans in alle Hindoe-wijken van Bom bay zeer roerig is. Intusschen is bet conflict, dat de aanleiding tot de onlusten werd, reeds bijgelegd. De Mo- hammedanen bebben zicb namelijk bereid ver klaard, den bouw van den Hindoe-tempel die in de onmiddellijke nabijbeid van 'n moskee zal worden opgericht toe te laten, mits er maatregelen genomen worden, dat de reli- gieuze muziek der Hindoes de godsdienstoefe- ningen der Mohammedanen niet zal kunnen storen. Het ontzet van Oviedo. Nadat Oviedo dertien weken door de Astu- riscbe mijnwerkers, de gevreesde „dynamite- ros" van den Spaanschen burgerkrijg, was be- legerd, is bet den nationalisten Zaterdag ge- lukt d'e stad te ontzetten. Zaterdagavond trokken de bevrijdmgstroe- pen in het flakkerend sehijnsel van tallooze fakkels door de gehavende straten der stad, terwijl nog slecbts een enkel geweerschot door de duisternis klonk. Dat was bet einde van een dag, waarin uren achtereen verbitterd gestreden werd In de ochtenduren was in het nationalistische kamp het teeken tot den aanval gegeven. Onder een fnoordend mitrailleurvuur renden de Mooren en de afdeelingen van het Vreemdelingen- legioen van de hellingen der Sierra de Na- ranco, waar zij zich genesteld hadden, op de stad toe. Langen tijd werd daarop verwoed gevochten zonder dat een beslissing viel: eerst toen de nationalisten ook hun bommenwerpers in den strijd wierpen, werd het pleit ten gunste van de aanvallers beslecht. Met mathematische zekerbeid werd het ge- scbut der linkscben tot zwijgen gebracbt door de vliegers. Toen konden de aanvallers er in slagen de eerste straten van Oviedo te berei ken. Onder de troepen die de stad binnenruk- ten, bevond zicb ook een gemotoriseerde colonne. De nationalisten baanden zich een weg door de batterijen der rooden, die door de recbtsche vliegers zwaar bescbadigd waren. Een mee- doogenloos gevecht van man tegen man ont- wikkelde zicb in de straten en tusschen de puinboopen van de door de ,,dynamiteros" tijdens het beleg vernielde huizen. Scbrede voor scbrede weken de mijnwerkers terug. Onweerstaanbaar drongen de Mooren- en legionnairs voorwaarts. De verliezen, die bij deze gevechten geleden werden,* moeten buitengemeen hoog zijn en men spreekt bier zelfs van vijfduizend dooden aan Madrileensche zijde. Andorra en Frankrijk. De miniatuur-republiek Andorra, die zich er op beroemen kan bet kleinste leger ter we- reld te hebben in totaal zijn er 7 man onder de wapenen - schijnt een miSverstand met de Franscbe regeering te bebben gekregen in verband met de recente sluiting der grenzen aan de -Spaansche zijd# aldus meldt het A. N. P. uit Parijs. De vo-rige maand, toen het gevaar bestond, dat Spaansche anarchisten de republiek zou den binnentrekken, richtte de Andorrasche raad een dringend verzoek tot den prefect der Oostelij-ke Pyreneeen, die officieel den presi dent der Franscbe republiek, welke tevens medevorst is van Andorra, vertegeniwoordigt, militairen bijstand te zenden. Een detaehement Franscbe garde mobile werd daarop ijlings over de grens gezonden om het „leger" van Andorra te versterken. De passen, die uit Spanje naar Andorra leiden, werden gesloten. Thans is een Andorraansche delegatie uit naam van den algemeenen raad der valleien in Parijs aangekomen. De vier gedelegeerden, onder wie zicb de burgemeester van Andorra bevindt, hebben opdracbt den minister van buitenlandsche zak-en een verzoek, gericht tot den president der republiek, te overhandigen, waarin gevraagd wordt de Franscbe garde- troepen terug te trekken. Zij arguimenteeren dit verzoek met er op te wijzen, dat deze troepen naar Andorra gezonden waren, voor- dat bet plebisciet over de raadzaamheid van het aanvragen van Fransche beseherming ge- houden was. Tevens protesteeren zij tegen de sluiting van de Andorraanscbe Zuidelijke grenzen, aangezien deze maatregel het onmogelijk maakt bet noodige in het land in te voeren, doordat de passen aan den Franscben kant des winters niet begaaifbaar zijn. Het land is gedurende het laatste deel van den herfst en in den winter practisch gebeel van Frankrijk argesneden, daar het verkeer alleen gesehie- den kan over de booge bergpaissen. Andorra ligt als een kleine wig aan het zui- den der Pyreneeen in Catalonie. Het beeft een bevolking vein 5200 zielen, die in zes dorpen leven. SPAANSCH MARRIES TRAPPELT VAN ONGEDULD. De Spaansche markies van Portago, die een suite beeft in bet Dorchester hotel te Londen en die daar een soort diplomatiek kwartier van de Spaansche nationalisten beeft geves- tigd, wacht thans met spanning op den val van Madrid. Want generaal Franco beeft hem beloofd, dat hij tot Spaanscb ambassadeur te Londen zal worden benoemd, zoodra de hoofd- stad in de handen der „rechtschen" is. De markies is, volgens de personen in zijn omge- ving, in een staat van hevige opgewondenheid. Hij verwacht zijn aanstelling over drie of vier dagen en trappelt sneller van ongeduld, naar- mate de dagen verder verstrijken. Het beeld is niet in overeenstemming met de waardig- heid, die Spaansche edellieden in bet algemeen ook in deze woelige en zenuwverwoestende dagen, nog weten ten toon te spreiden. Moge deze voorstelling niet beelemaal waar zijn, zeker is, dat de markies zrjn benoeming tot Franco's gezant verwacht. De vraag rijst, wat het Britsche ministerie van buitenland sche zaken zal doen, wanneer deze benoeming afkomt. Op bet oogenblik kan de markies van Portago alleen met dit ministerie in ver- binding treden langs onpersoonlijken weg, met brieven door een van de vele invloedrijke vrienden, die hij in Londen heeft bezorgd. Een andere vraag is, of de markies straks in bet fraaie gebouw van het Spaansche gezantschap zal kunnen trekken. In de suite in bet Dor- chester-botel spreekt men over bet Spaansche gezantschap als van de „Roode Ambassade". Op die „Roode Ambassade" wordt verklaard, dat men niet voornemens is, de diplomatieke vertegenwoordiging en bet gebouw prijs te geven, omdat „de gangsters van Franco" Madrid zouden bebben bezet. Wat er ook met gezantschappen in andere landen mag gebeu ren, die officieele staf van bet Spaansche ge zantschap te Londen blijft, zoo lang ze de er- kenning geniet van de Britsche regeering. 2. 3. 5. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag 22 October 1936 des na- middags twee uur te bouden openbare ver- gadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Vaststelling notulen. Ingekomen stukken. Voorstel van Burg, en Weth. tot bet niet-aanleggen van een rijwielpad aan de recbterzijde van de Nieuwstraat. Idem tot vaststelling van een verorde- ning betreffende exploitatie van bouw- terreinen. Benoeming onderwijzeres aan de open- bare lagere school A. De voordracht luidt als volgt: 1. Mej. M. S. L. Trap- man, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Melissant. 2. Mej. W. J. v. Koppenhagen, idem te Sellin- gen. 3. Mej. F. R. Baas, idem te Usquert. Voorstel van Burg, en Weth. tot bet aangaan van een geldleening met het -Genootschap tot Opvoeding te Roosen- daal: Idem tot wijziging van de overeenkomst met de N.V. Ned. Bank te Amsterdam inzake beleening van gelden. Idem tot het verl-eenen van een bijdrage aan het Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstel- lingsfonds. Idem tot aanvaarding van een aan de gemeente gedane schenking door het huldigingscomite Burgemeester Hui- zinga. 7. 8. 9. 10. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1936. 11. Idem tot het verleenen van een tege- moetkoming ex-art. 13 der L. O. wet 1920 aan P. L. van Leemput en L. van Cadsand. 12. Idem tot het verleenen van medewer- king ex-art. 72 der L. O. wet 1920 voor de verandering van inrichting der R.'K. U.L.O.- en lagere jongensschool in de kom. 13. Idem tot bet verleenen van ontheffing bondenbelasting dienstjaar 1936. 14. Idem tot vaststelling van een verorde- ning, regelende de indeeling der ge meente in stemdistricten. 15. Idem tot wijziging van de sehoolgeld- verordeningt 16. Idem tot wijziging van de overeenkomst met de N.V. „P.Z.E.M." te Middelburg betreffende de straatverlichting in de kom. 17. Aanbieding gemeentebegrooting en be- grooting woningbedrijf voor bet dienst jaar 1937 en benoeming commissies voor onderzoek dier begrootingen. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Door het lid van den gemeenteraad alhier den heer M. de V-os, zijn aan Burg, en Weth. de -volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is bet Burg, en Weth. -bekend, dat bijna dagelijks meer of minder groote hoeveelheden op de veiling ,,doorge-draaide" groenten (voor- namelijk of uitsluitend kool) op de vuilnis- belt worden geworpen en vernietigd? 2. Zijn Burg, en Weth. bereid om de moge lijkheid te onderz-oeken daze groenten, voor zoover daaraan behoefte blijkt te bestaan, ter beschikking te stellen der werkloozen en an dere steunbehoevende dngezetenen dezer ge meente, en, indien een directe distributie der gebeele ter beschikking komende hoeveel heden niet mogelijk blij-kt, het resteerende deel overeenkomstig de toezegging door den Minister van Sociale Zaken in de Tweede Kamer gedaan, te doen inlblikken voor de distributie op een later tijdstip waarop moge lijk. schaarschte aan versche groenten op- treedt? 3. 'Indien bet antwoord op vraag 1 en 2 bevastigend luidt, willen Burg, en Weth. dan zoo spoedig mogelijk de noodige stappen doen, opdat, voor zoover zij dat kunnen verhinderen, een verdere vernietigimg van etenswaren in ieder geval worde voorkomen? HOOG WATER. Door den fellen Noord-Westenwind was gistermiddag bet water in de Schelde tot een buitengewone boogte gestegen en werd bij hoogwater den stand 3.45 M. boven N.A.P. ge- noteerd. Het water stond ver tegen de kruin der zee- dijken en ook was de ponton der Provinciale boot niet te bereiken zonder door bet water te waden. De golven sloegen nu en dan over de buiten- havenhoofden en velen sloegen dit scbouwspel vanaf de Scheldekade gade. Ondertusschen werd onder de rattenkolonies aan den waterkant een flinke opruiming ge- bouden, want deze moesten door het water bun bolen verlaten en verdronken of werden afge- tv-1 nol/f OMHOOG GEVAREN. Bij bet binnenvaren der Middelhaven alhier is het ledige Belgische sleepschip „Egina" dat deel uitmaakte van een sleep van drie schepen welke getrokken werden door de sleepboot „Leonora H" op een der havenhoofden omhoog gevaren en later met behulp van een albier gestationneerd liggende sleepboot vlotgetrok- ken. De „Egina" was op weg van Antwerpen naar Gent. Oogenschijnlijk heeft bet scbip geen sohade bekomen. EEN NIEUW BAN8KGEBOUW. Zooals uit de advertenties in de vorige nuim"- mers van ons blad 'blijkt, beeft de N.V. Am sterdam,sche Bank haar kantoor alhier over- gebracbt van de Nieuwstraat naar het voor haar in de Noordstraat bij de Kandeelstraat gebouwde nieuwe pand. Voldoend-e aan de tot ons gericbte uitnoo- diging, namen wij een kijkje in het kloek op- getrokken, doch van buiten geizien vrijiwel pretentieloos gdbouiw, dat ook van bmnen sober, doch smaakvol is ingericht. Wanneer we de draaideur, een unicum voor Ter Neuzen zijn gepasseerd, komen wij in een ruime hal, waarop uitkomen 6 loketten voor de bedie- ning van het pu'bliek. Wij hebben vandaar ook een kijkje op bet zeer ruime k-antoor, ter wijl daarachter is geibouwd een brand- en in- braakivrije kluisinricbting, m-et deur en safe- loketten van de firma Lips. Er zijn geplaabst 86 safeloketten en er bevinden zich ook 3 cou- ponkamers. Allies geeft den indruk van groote degelijkbeid. Het gebouw is gebouwd volgens bet ont- werp van den architect Jos. Scbagen te Am sterdam en gebouwd door de aannemersfirma Voet De Waal. De cenbrale venwarmings- installatiie m-et oliestookinricbting is geplaatst door de firma Heringa Wuttrich te Haarlem. De bovenverdieping van bet gebouw is in gericht als woning voor den kantoorbouder. I .IRFRAT.F, STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. De centrale kieskring Zeeland van de Libe rale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de heeren: 1. Dr. S. E. B Bierma 2. "mr. G. A. Boon. 3. H. D. Louwes. 4. mr. J. Linthorst Homan. 5. J. M. van Bom- mel van Vloten. SFORTAFDEELING C.K.W.O. De reeds vroeger aangekondigde serie drie stedenwedstrijden van bet N.C.G.V., kring Zeeland, is nu definitief vastgesteld. De 2e serie dus, zal plaats bebben op Zaterdagmid- dag 28 November a.s. in bet Concertgebouw te Vlissingen. Hieraan zal worden deelgenomen door de afdeelingen Goes, Ter Neuzen en Vlissingen. De jury, samengesteld uit 3 plaatsen in Zee- land, zal voor Vlissingen bestaan uit de heeren J. de Jong en S. v. a. Linden, terwijl het ge beel zal worden gcleid door den heer C. de Zwart, voorzitter van de afdeeling Vlissingen. DISTRICTS ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aantal ingescbreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen over de maand September 1936. Aardenburg Axel 90, Biervliet 1, Bres- kens 6, Cadzand Clinge 20, Eede Graauw en Langendam 11, Groede Hoek 52, Hontenisse 54, Hoofdplaat 8, Hulst 75, Koewacbt 3, Nieuwvliet Oostburg 1, Over- slag Philippine 22, Retranchement Sas van Gent 92, Schoondijke St. Jansteen 7, St. Kruis 2, Sluis 5, Vogelwaarde 23, Water- landkerkje Westdorpe 48, IJzendijke Zaamslag 12, Zuiddorpe 3, Zuidzande 1, Ter Neuzen 683. Algemeen totaal 1219, w.o. 211 landarbeiders. INVOER IN BELGIe. Nader is gebleken, dat de Belgische regee ring inderdaad een groot deel van den invoer naar dat land op 29 September 1.1. heeft ge- schorst, zonder daarvan evenwel kennis te geven aan de Nederlandsche Regeering. De bedoeling van dien maatregel was een aanpas- sing van de Belgische invoerrechten aan de nieuwe omstandigheden, die door ineenstorting van het goudblok zijn ontstaan. De wijze waarop men dit deed kan echter weinig be- wondering wekken, daar men, in plaats van ruiterlijk aan belanghebbenden mede te deelen wat men voornemens was, deze in het onzekere liet, omtrent het ontvangen van invoercon- senten. Zooals uit een ander bericht in dit nummer blijkt, is na onderhandeling een rege- ling voor den invoer getroffen. DE RIJKSKWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. In December van dit jaar zal bet 60 jaar geleden zijn, dat de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Middelburg werd gesticbt. Een comite van voorbereiding is gevormd om op 29 December dit feit feestelijk te herden- ken. Het comitd hoopt, dat heel veel oud- leerlingen, zoowel die ver weg wonen als die uit de naaste omgeving, zicb gedrongen zullen gevoelen om deze herdenking en de daaraan verbonden reunie mede te maken. -Het comite koos tot zijn secretaris den beer J. J. van Doeselaar te Middelburg. VERGADERING DER NjS.B. TE VLISSINGEN. Vrijdagavond hield de N. S. B. in bet Con certgebouw te Vlissingen, een druk bezochte vergadering. Ds. Van Duijl sprak daar over Indie, terwijl daarna Ir. Mussert in een rede ongeveer gelijk aan die te Amsterdam gehou- den sprak over „de gave gulden". FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING IN NEDERLAND. Zaterdagmiddag kwamen op uitnoodiging van bet bestuur der Federatie van Vereeni- gingen voor ziekenhuisverpleging in Neder land in de bovenzaal van het Nederlandsch Koffiehuis te Middelburg bijeen, afgevaardig- den van enkele der in Zeeland bestaande ver- eenigingen voor Ziekenhuisverpleging. De voorzitter der bijeenkomst, de beer L. Onderdijk, secretaris-penningmeester van de Vereeniging op Walcberen, heette alien harte- lijk welkom en zeide dat de reden tot deze bij eenkomst waren de bezwaren, die in den kring der federatie gerezen zijn tegen bet ontwerp- ziekenverzorgingswet. Om deze bezwaren mondeling toe te licbten waren aanwgzig de voorzitter en den secretaris van de Federatie en spr. gaf gaame het woord aan den voorzitter, den beer C. Stolk. Deze wees er in zijn uiteenzetting op, boe bet ontwerp van wet vele artikelen wijdt aan de ziekenfondsen, die nu ook de ziekenhuis verpleging voor bun leden zullen moeten ver- zorgen, als zij daarvan geen vrijstelling hebben gekregen. Aan de vereenigingen voor zieken huisverpleging wijdt het ontwerp slecbts 2 artikelen. Dit komt omdat men zich beroept op art. 50 der ziektewet, waarin aan de arbei- ders alleen dan loon wordt toegekend bij ziek- te als zij behoorlijk voor de zieke dagen ge- zorgd hebben, dus lid van een ziekenfonds zijn. Het gaat bierbij dus alleen om de arbeiders in loondienst. De Minister spreekt dan ook al leen met enkele woorden over het vastkoppe- len aan deze kwestie van de belangen van de middenstanders. Na verder de bezwaren die tegen dit ont werp moeten worden ingebracbt, te bebben uiteengezet hoopte hij dat de aanwezigen zich eenstemmig zouden verklaren voor een nader in te dienen motie. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen of het maken van op merkingen, waarvan door enkele aanwezigen gebruik werd gemaakt en door den beer Stolk werden beantwoord. Hierna werd z.h.s. aangenomen eene motie, waarin de vergadering constateert, dat de in het Wetsontwerp ontworpen regelingen strij- dig zijn met een goede regeling van de Zieken huisverpleging, zooals die door middel van de Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging voor alle groepen der bevolking bereikbaar is; dat derhalve door het ongewijzigd tot standkomen daarvan de volksgezondbeid niet wordt be- vorderd, doch wordt geschaad; en doet een beroep op de Kamer, om hare medewerking aan de totstandkoming van deze regeling niet te verleenen. Ten slotte heeft de Federatie-secretaris, de beer Buijze, aangedrongen op de vorming van een streekverband ook in Zeeland met het re- sultaat, dat in principe tot oprichting werd besloten en de heeren Onderdijk uit Middel burg en De Jonge uit Ter Neuzen voorloopig als voorzitter en secretaris zullen fungeeren. De heer Onderdijk bracbt dank aan den in- leider en Dr. Dekker deed bet namens de gas- ten voor de ontvangst. RING ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN DEN GEREF. JONGELINGSBOND. De Ring Zeeuwsch-Vlaanderen kwam Zater dag in Ringvergadering bijeen in de Geref. kerk van Aardenburg. Op de gebruikelijke wijze opende de beer C. Herrebout van Zaamslag de vergadering. In zijn openingswoord wees hij er op, dat we midden in de wintercampagne staan. Niet alleen op de propaganda moeten we letten maar ook onze bouding t.o.v. ons eigen werk bepalen. Dat werk moeten we zien als een plicbt van God ons opgelegd. Deze If de geloofskracht als die onzer vade- ren moet ook de onze worden, willen wij waar lijk bun zonen zijn. De heer M. Beun van Aardenburg hield nu een referaat over: „De taak van het bestuur iu onze vereenigingen". Spr. bebandelde acbtereenvolgens: de taak van bet bestuur t.o.v. bet werk der vereeni ging; t.o.v. de leden der vereeniging; t.o.v. de propaganda der vereeniging. Een drukk^en levendige bespreking volgde hierop, de praktische dingen van het vereeni- gingsleven betreffende. In de pauze onthaalde de Aardenburgscbe vereeniging baar gasten op thee en koekjes. Na enkele bestuursmededeelingen was nu bet woord aan den heer P. J. Jansen van Oost burg, om te spreken over: „Inleider en in- leiding". Spr. wijst op het belangrijke van voorstudie voor den inleider. Hij moet zich grondig op de hoogte stellen van de te behandelen stof. Niet copieeren, maar bet stempel van zijn per- soonlijkheid moet de inleiding dragen. Hij stipte verder aan het contact dat er tusschen den inleider en de overige leden der vereeni ging zqn moet. Na bet zingen van Gezang 29 emdigt de heer A. Catsman van Aardenburg met dank- gebed. TUSSCHEN EEN SNIJMOLEN GEKOMEN. Te Middelburg is een 74-jarige arbeider, die het boerenwerk over bad genomen van zijn zoon, die onder de wapenen is, met zijn hand onder een snijmolen gekomen. Het droeve ge- volg was dat hand en arm deerlijk verminkt werden en bij aankomst in bet ziakenhuis tot boven den elleboog moest worden afgezet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2