Ter Neuzensche Courant Binnenland. Buitenland. Gemengde Berichten Vrijdag 16 Oct. 1936 No. 9517 DERDE BLAD Biefen rooien VAN JHR. I>E JONGE GEOPEUEERI). Donderdagochtend heeft de oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, Jhr. Mr. B. C. de Jonge, in het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam de voorgenomen operatie met goed gevolg ondergaan. De toestand van den patient is. bevredigend. Jhr. de Jonge zal waarschijnlijk ongeveer vijf weken in het ziekenhuis moeten worden verpleegd. De operatie is verricht door Dr. J. G. Re- mijnse. DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIEL BESCHIKKING VERSCHENEN. In de Staatscourant van Donderdag is gepu- bliceerd de beschikking van den Minister van Waterstaat van 9 October j.l., waarbij een aantal wijzigingen wordt gebracht in de motor- en rijwielbeschikking. Deze waren noodig in verband met de veranderingen In het motor- en rijwielreglement, die vorige week zijn verschenen. Ook thans heeft het A. N. P. met welwillen- de medewerking van den Koninklijke Neder- landschen Toeristenbond A. N. W. B., een over- zicht samengesteld van de talrijke nieuwe be palingen, borden, enzoovoorts, die in de ge- wijzigde motor- en rijwielbeschikking (welke een boekje van 72 pagina's vormt), te vinden zijn. Hoofdinhoud. 1. Oranje bordjes met witten rand (punt naar beneden) zullen evenals oranje koppen op afstandspaaltjes de voorrangswegen aan- duiden. 2. Voor het einde van een voorrangsweg zal het „algemeen gevaarteeken" roode drie- hoek met punt naar boven, voorzien van ver tical zwarte balk en vermelding „einde voor- raTng") aangeven dat verderop het gewone „rechts gaat voor" weer geldt. 3. Voor de kruising met een voorrangsweg komt op een zijweg een nieuw waarschuwings- bord, bestaande uit een rooden driehoek met de punt naar beneden. 4. Gedetailleerde voorschriften voor de remmen. 5. Na 1 Januari 1938 zal het gebruik van nietgoedgekeurde koplampen en gloeilampjes verboden zijn. Verder wordt o.m. de plaats van de lichten nauwkeurig voorgeschreven. 6. Nauwkeurige eischen voor het geluid van den signaalhoorn. 7. De datum, waarop de nieuwe beschik king in werking treedt (gelijktijdig met het gewijzigde motor- en rijwielreglement) wordt nog nader vastgesteld. De remmen. Zooals reeds uit het nieuwe motor- en rij wielreglement bleek, wordt er nu eenheid ge bracht in de beoordeeling van de eischen, waaraan de remmen moeten voldoen. De eisch, dat hand- en voetrem volkomen onafhanke- lij.k moeten zijn, vervalt, maar ais de con- structie niet aan dit criterium voldoet, moet zij in elk geval behooren tot een officieel goed- gekeurd type. In verband hiermede zrjn ver- schillende voorwaarden vastgesteld. Wordt daaraan niet voldaan, dan blijft de goedkeuring uit en dan is het dus verboden, met dergelijke remmen te rijden. Van groot belang is het feit, dat nu in de motor- en rijwielbeschikking op uniforme wijze voor het geheele land wordt bepaald binnen hoeveel meter men bij bepaalde snelheden zijn motorrijtuig tot stilstand moet kunnen bren- gien. Deze remafstanden („remwegen" zijn als volgt vastgesteld: Maximum remwegen bij uitsluitend gebruik van de handrem. snelheden: 10 15 20 25 30 40 K.M. per uur motorrijwielen 2 5 8 12 18 31 pers.-auto's, bussen en vrachtauto's tot 2400 K.G. wieldruk 2 4 6 9 13 23 vrachtauto's boven 2400 K.G. wieldruk 3 6 11 16 23 41 Maximum remwegen bij uitsluitend gebruik van de voetrem. snelheden: 10 15 20 25 30 40 K.M. per uur motorrijwielen 1.5 3 5 8 12 21 pers.-auto's, bussen en vrachtauto's tot 2400 KG. wieldruk 1 2.25 4 6.25 9 16 vrachtauto's boven t 2400 K.G. wieldruk 2 4 6 9 13 23 Al deze remwegen gelden op een drogen of nagenoeg drogen weg. Keuring van lantaarns. Na 1 Januari 1938 zullen slechts koplampen op motorrijtuigen mogen worden gebruikt, die door of vanwege den Minister van Waterstaat zijn goedgekeurd. Hetzelfde geldt ten aanzien van de erin voorkomende gloeilampen. In dit verband herinneren wij eraan, dat een dergelijke verplichte keuring in Frankrijk reeds langen tijd bestaat. Overigens wordt in de nieuwe motor- en rij wielbeschikking nauwkeurig de plaats voorge schreven, waar de lampen bevestigd moeten zijn; de soortgelijke bepalingen, die al gerui- men tijd voor richtingaanwijzers gelden, wor den verscherpt. Voor het roode rijwielachterlicht wordt be paald, dat dit op het witte achterspatbord moet zitten (met ingang van 1 Januari 1938). Verblindend lioht. Van groot belang zijn de bepalingen ten aanzien van verblindend licht, waarin tevens het gebruik van stadslichten, die verblindend kunnen werken, verboden wordt. De controle op het al dan niet verblindend zijn van een koplamp zal worden uitgeoefend met een grijze schijf van 40 c.M. middellijn. De controleeren- de politieman houdt deze schijf 10 meter voor de lamp; dan moet daarop een duidelijke schei- ding tusschen licht en donker te zien zijn, welke 10 c.M. lager moet liggen dan het hart van de koplampruit. Indien de gerichte stralenbundel van een rijwiellamp op den weg valt verder dan 20 M. voor de lantaarn, wordt die lamp als verblin dend beschouwd (wat op fietsen steeds ver boden is.) Ook worden gedetailleerde voorschriften ge- geven om vast te stellen, wat onder verwar- rende verlichting moet worden verstaan. Vol- gens deze bepalingen zal men b.v. tijdens het rijden naar voren geen rood licht mogen uit- stralen en aan de achterzijde geen wit of geel licht. Ingrijpend zijn deze bepalingen overigens niet: elke normale verlichtings- installatie voldoet aan de nieuwe eischen. Auto's, die b.v. ten behoeve van het trek- ken van een schip geautoriseerd zijn om on der bepaalde voorwaarden links te houden, zul len overdag een blauwe schijf voeren en bij avond van voren een extra blauw licht en van achteren een wit licht. Andere bepalingen. De signaalhoorn moet een geluidssterkte van ten minste 70 decibel hebben, doch mag onder geen omstandigheden de 95 decibel overschrij- den. Het lawaai, dat het motorrijtuig van na ture produceert (knalpot) is in het vervolg aan een maximum van 85 decibel gebonden. De gevaren, welke voor de weggebruikers worden geschapen door ladingen, die achter voertuigen uitsteken, worden in de nieuwe be schikking verminderd, omdat nu overdag aan het meest prominente deel een rood' doek moet hangen en des nachts een roode lantaarn. De snelheid van dergelijke voertuigen wordt geli- miteerd op 20 K.M. per uur en in bochten mogen zij niet sneller rijden dan 6 K.M. per uur. Nauwikeurige voorschriften worden gegeven voor de aanduiding van tijdelijke wegomleg- gingen, waarvoor in hoofdzaak bestaande bor den zullen moeten worden gebruikt. De uni forme wijze van aanduiding, die nu dwingend wordt voorgeschreven, is vooral voor het door- gaande verkeer van groote beteekenis. Ook de liehtsignalen, die voor de verkeers- regeling worden gebruikt, moeten in het ver volg aan uniforme eischen voldoen. Geel licht mag nog slechts na groen verschijnen als waarschuwing: ,,het sein zal aanstonds rood worden". Op het roode licht volgt dus direct groen. Bij de beschikking behooren talrijke voor- beelden van borden, verkeerszuilen, enz. POTVERTEEREN EN DAN? De „Strijder", het orgaan van de C. D. U., achit het noodig, ze:gt „iFr. D-aigbl.", dat thans „eindelijk een actieve welvaartspolitiek wordt gevclgd". De C. D. U. wil ,,geen halve maatregelen" en slaat alvast aan 't potventeren. Wlant moeilijk kan het anders genoemd worden, wat haar als begeerltjk voor oogen zweeft. ,,IDe ,,Strijder" gaait ones voorrekenen hce het moet. iBij een gou.dlvoorraad van* 700 millioen en een devaluatie van 30 pet. komt door .herwaar- deering van deze voorraad 280 millioen be- sobikbaar. Die moeten als volgt besteed: Opheffing of sterke verlaging van de in- voerrechten op grondstoffen en voedingsmid- delen 40.000.000. Opheffing accijns op geslaeht 5.000.000. Opheffing omizetbelasting 60.000.000. Opheffing coup o nt e 1 as bin g 5.000.0C0. Verlaging zegel- en registratiekosten 5.C00.000. Precies geteld is er dan f 115.000.0CO prijs- gegaven. De rest 165.000.000 wordt besteed voor een behc-o-rlij-ke vertiooging der axfcte- naarssailaricsen en een egalisatiefcnds. Klaar is Kees. Netjes voorgerekend hoe de regeering in een jaar het „potje" opso-upeeren kan of liever een jaar voor Sinterklaas spelen. Alleen is ons 6en ding opgeivallen. Namelijk, dat er heelemaal niet over gerept wordt ocik een deel te bestelden voor „aJid en earm", aan staatspensioen. Hoe .kon men! Nu men tcch aan 't verdeelen was. Van Houiten toch! En dan vraagt ge? Want de schatkist zal het volgende jaar de op'brengst der invoerrechiten, der omzet- en oouponbelastinig alsmede der zegelreohten missen, teriwijl de uitgaven aan salarissen zijn ver'hoogd. Waar bij. komt, dat ook na de dervaluatie be- zuiniging, zoolang geen eivenwicht in de be- grociting is bereikt, geboden blijft. Dan is er geen 280 millioen aan goud meer achter de hand. Wiser devalueeren Och, daar maakt de „Strijder" zich niet druk mee. ,,Laat men" schrijft hij „het dan eens een jaar aanzien hoe de toestand zich oratwik- kelt. Wij zijn overtuigd, dat dan op de meeste dezer maatregelen niet zal behoeiven te wor den terug gekomen, omdat het bedrijfsleven verlost van den druk een belangrijke opleving zal vertoonen. De uitwerking van een en ander is uit den aard der zaak minder gemakkelijk dan wij dit hier neerschrijven, doch als 't ooit de tijd is geweest voor een stoutmoedige eco- nomische politiek, dan is het nu". ,,Wij zijn niet bang." Dat sichijnt ook het levensliedje te zijn van deze kleine politieke partij die zoo schitterend rekenen kan „op papier" en averigens be- schikt over een grenizeloos optimisme, waar voor niemand iets vermag te kcopen. Van de overtuiging der C. D. U. wordt niemand beter. Als staaltje van politieke kwakzalverij waaraan het ons tegenwoordig op de markt des levens niet cntbreeJct is het werkelijk aardig. De „iSitrijder" is een humoristisch weekblad. De ..stoutmoedige" financieel-eeonomische politieke beschouiwingen der C. D. U. toch be- ginnen de lachspieren te kittelen. Afijn, we weten nu weer wat zij onder „ac- tiove welvaartspolitiek" verstaat. MAAKT DE RADIO DICTATORS Welk een nerveuze wereld! De minister voor de coordinatie van de landsverdediging in Engeland, sir Thomas Inskip, heeft in een redevoering gezegd, dat hij soms gekweld wordt door de gedachte dat de menschelijke vindingrijkheid de wereld zoo onrustig heeft gemaakt. Hij had het ge- voel, dat dictators alleen mogelijk waren ge- worden door de uitvinding van de radio. Vroe- ger kon een politicus hoogstens 6000 menschen tegelijk toespreken. De radio stelde hem thans in staat het woord te richten tot 6 millioen menschen of desnoods nog meer. De dictator kon de menschen bij honderdduizen- den laten bijeen drijven op een uitgestrekt veld en de microfoon opgesteld voor zijn lippen, kon dan zijn woorden verstaanbaar maken voor die honderduizenden. Men kon zich de vurige opgewondenheid en het gejuich van zulk een massa-bijeenkomst voorstellen. Zooiets hielp den dictator en bevestigde hem in zijn staat. De stemming steeg naar zijn hoefd en naar de hoofden van zijn gehoor. De tijdingen van gebeurtenissen gingen binnen vijf minuten over de gansche wereld. De menschen voor wie de tijdingen bestemd waren hadden geen tijd er over na te denken. De ontstellende berichten volgden elkaar op met groote snel heid en het maakte de wereld zenuwachtig, rusteloos en opgewonden. DE BAEEAREN EEN GEVAAR London selitiw of misleid. Vernon Bartlett, de vermaarde diplomatiek correspondent van de News Chronicle, die eenige weken in Spanje en omgeving heeft rondgekeken, heeft in een reeks artikelen in zijn blad zijn bevindingen weergegeven. Hij geeft belangwekkende bijzonderheden over Majorca. Het eiland werd, toen regeerings- gezinde troepen er de opstandelingen bestre- den elken dag gebombardeerd door Italiaan- sche vliegers die de opstandelingen bijstonden in hun strijd tegen de uit Catalonie gezonden expeditie. Deze vliegers kwamen rechtstre-eks uit Italie of uit Italiaansch gebied. Vele Ita- lianen vochten in de gele&eren der opstande lingen. Zij waren te herkennen aan hun hals- doeken in nationaal-Italialmsche kleuren. De Italiaansche graaf Rossi is thans practisch gesproken gouverneur van het eiland. Bijna elken dag worden er Italiaansche bommen en vliegtuigen gelost en iedereen te Palma weet hoeveel oorlogsmiddelen generaal Franco van de Italianen heeft ontvangen. Het is niet meer noodig van Portugal gebruik te maken om oorlogsmateriaal aan de opstandelingen in Spanje te zenden. Het kan gemakkelijk aan land worden gebracht in de Balearen of in havens langs de Spaansche kust die in de handen van Franco's soldaten zijn. De genoemde correspondent merkt op, dat generaal Frabco zooveel verzekeringen kan geven als hij wil over de Balearen, Marokko en de Kanarische eilanden, maar dat dit het feit niet kan veranderen, dat hij aan Italie een invloed geeft in het westelijk deel van de Middellandsche Zee die Britsche zee-officieren hindert en dif Britsche diplcmaten ontstelt. Waarom dan heeft de Britsche regeering niet gedaan de rebellen in Spanje to hinderen of om de iSpaansche regeering bij te staan? Het antwoord is, volgens dezen correspondent, dat de Britsche regeering of hopeloos schuw iS geweest of verschrikkelijk misleid is geworden. De correspondent heeft zijn artikelenreeks besloten met de overtuiging uit te spreken dat de verovering van Madrid door de troepen van Franco niet het einde zal brengen van den oorlog. Een stilte in den storm zd!l wellicht intreden maar daarna zal hij met hernieuwd geweld weer losbreken. AANSLAG OP EEN SCHIP MET LEVENS- MIDDELEN, VOOR SPANJE BESTEMD. Dinsdagochtend hebben aanhangers van de Spaansche opstandelingen getracht in de haven van Marseille een Spaansch zeilschip in de lucht te laten vliegen, waarvan zij dachten dat het levensmiddelen en kleeren door de Fransche vrienden van het Spaansche volks- front verzameld, aan boord had. De aanslag is mislukt door de waakzaam- heid van twee douanebeambten die op de kade een brandende lont ontwaarden. Bij onderzoek bleek de lont te leiden naar een op het achter- dek van het schip geplaatste mand met spring- stoffen, voldoende om het geheele schip in de lucht te laten vliegen. Het onderzoek wees uit dat de aanslag niet tegen het schip in kwestie was gericht maar bedceld moet zijn geweest om een ander zeil schip dat echter den aVond tevoren de haven van Marseille reeds verlaten had, in de lucht te laten vliegen. Dit laatste schip was met levensmiddelen naar Barcelona vertrokken. Reeds een uur na het vertrek kwam het zeil schip, waarop de aanslag weid gepleegd op de zelfde plaats aan de kade te liggen. Het is waarschijnlijk dat de daders van den aanslag van de verwisseling der schepen onkundig zijn geweest. Tot nu toe hieft men geen spoor van de daders gevbnden. DE BRANDSTICHTING OP HET WELSCHE VLIEGVELD. 4 De drie Welsche nationalisten, een hoog- leeraar, een dominee en een hoofdonderwijzer, die op 7 September brand gesticht hebben op het nieuwe oefenkamp van de koninklijke Britsche lu.chtmacht ten Penrhos bij Pwlhelly, omdat het Welsche volk zich verzet tegen de vestiging van militaire garnizoenen en vlieg- kampen in Wales, hebben Woensdag voor het hof van gezworenen te Carnarvon terecht- gestaan. De nationalisten trachtten voortdurend een verhoor in het Welseh af te dwingen, wat den rechter op een gegeven oogenblik de verzuch- ting ontlokte: ,,Hoe lang moet die comedie nog duren?" IEr bestond een groote belangstelling voor het proces. De drie beklaagden verklaarden zich in het Engelsch, maar onder protest niet schuldig. De jury heeft ten slotte geweigerd uitspraak te doen, waarop de rechter te kennen gaf, dat de beklaagden aan een nieuw proces zullen worden onderworpen. Men twijfelt er editor aan of er in Wales een jury te vinden zal zijn, die de nationalistische leiders wil veroordee- len. Tosn de yerdachten de rechtzaal verlieten werden zij door hun aanhangers op de schou- ders genomen en in triomf weggedragen. ZWEEDSCH UITVOERVERBOD VOOR GRAAN. De Zweedsche regeering heeft een uitvoer- verbod voor rogge en tarwe uitgevaardigd. Men heeft hier to doen met een voorzorgs- maatregel, daar de regeering wil verhinderen, dat veel broodgraan als gevolg van de hooge prijzen op de wereldmarkt zou worden aange- boden. Te Stockholm hebben de bakkers besloten de prijzen van brood met eenige ore per K.G. te verhoogen, teneinde de prijzen in de hoofd- stad aan die in de provincie aan te passen. DE RELGISCHE WAPENLEVERANTIES. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldde: Den laatsten tijd hebben verschillende Bel- gische bladen geschreven, dat niettegenstaande het Belgische regeeringsverbod, toch nog al- tijd uit Belgische havens wapenen en munitie voor iSpanje bestemd, vertrekken. De Ant- werpsche courant, La Metropole, j meldt Woensdagochtend, dat het s.s. .America", het- welk onlangs, zoogenaamd met bestemming naar Mexico, de haven van Antwerpen verliet, met een groote lading producten dienende voor het fabriceeren van springstoffen, op 7 dezer te Barcelona is aangekomen. In de haven van Antwerpen liggen thans een tiental schepen, die in dienst zijn van Moskou of Madrid. Een van deze booten, de ,,Wolga", heeft onlangs te Alicante in Spanje een lading munitie ont- scheept, twee Spaansche treilers, die thans op no. 261 van de Antwerpsche haven gemeerd zijn, kregen Dinsdag het bezoek van een Spaansche roode propogandiste, er werd volop feest gevierd. De Metropole voegt eraan toe: bet wordt ons meer en meer di(jdelijk, dat zij die zich met den sluikhandel in wapenen en munitie bezighouden van hooger hand op een machtige bescherming mogen rekenen en dat de Belgische autoriteiten de niet-inmengings- overeenkomst geenszins loyaal toepassen. EEN DURE bVHANDELING. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Een bewoonster aan de Rembrandtlaan te Naarden kreeg dezer dagen bezoek van twee mannen, die haar mededeelden dat zij uit Aakmeer kwamen en voor zaken te Naarden moesten zijn. Zij waren als ervaren tuinlieden getroffen door de rozenstruiken en andere planten in mevrouw's tuin, welke alle zonder twijfel door kanker waren aangetast. Geluk- kig hadden zij een serum b(j zich, dat zij als erkende kweekers hadden gekregen van het Rijkstuinbouwproefstation te Wageningen en dat niet in den handel is. Aarigegrepen door het lot, dat de plant-en te wachten stand, wilden zij het serum tegen den kostenden prijs 20 beschikibaar stel len en om geen tijd te verliez-en waren zij zoo vriendelijk zelf de planten te gaan behandelen. Zij waren weliswaar op weg naar een bekenden kweeker te Naarden, maar deze zou wel wach ten als daar door het leven van de'planten kon worden gered. Beide mannen gingen aan het :puiten in den tuin en mevrouw E. betaalde de f 20. Toen de beer des huizes, een hooggeplaatst militair, sinds lang te Naarden woonachtig, bij zijn thuiskomst hoord-e van de welwillendheid, vond hij deze al te mooi. Hij telefoneerde naar den kweeker, wiens naam genoemd was, doch deze had geen bezoek van de mannen gehad en vroeg of mevrouw de waarschuwing niet had gelezen, die in de kranton had gestaan tegen oplichters, die zich als „plantendokters" voordoen. EEN VROUTVV MET TACHTIG HUURKOOP- CONTRACTEN. Zonderlinge dingen gebeuren er in de wereld der afbetalingen Zoo is er nu een vrouw, wonende in de Bestevaerstraat te Amsterdam, die er in ge- slaagd was bij een winkelier in de 2e Nassau- straat niet minder dan tachtig huurkoopcon- tracten af te sluiten, schrijft het Handelsblad. Van alles kreeg zij geleverd: kachels, meu- belen, kleeren, tapijten, enz. De winkelier geloofde en slikte al haar ver- halen, die o.a. hierop neerkwamen, dat zij de geleverde goederen bij kennissen wist te slijten. Er waren weken, dat de vrouw een „afbe- talingstermijn" van f 68 had te voldoen. Natuurlij-k liep tenslotte de zaak spaak, er werd niets meer betaald en de geleverde goe deren bleken verdwenen. Aangifte bij de politie volgde wegens op- lichting, c.q. verduistering van goederen tot een totaal bedrag van pl.m. /4500! De politie heeft thans de vrouw in verhoor genomen en daarna is het wcord aan de justitie. BIOSCOOP-VOORSTELLING IN DE SLAAPKAMER. Twee 16-jarige jongens uit Diemen zijn op heeterdaad betrapt bij diefstal van films uit een fabriekje aan den Muiderstraatweg aldaar. Daar uit het fabri-ekj-e, waarin deze bioscoop- films vernietigd moesten worden reeds vaak rollen celluloid waren weggenomen, heeft de Diemensche politie in de ouderlijke woning een huiszoeking gedaan, aldus het „Handels- blad". Het resultaat was verrassend. Vele duizendien meters filmlint, in den loop van eenige weken gestolen, werden te v-oorschijn gehaald. Het bleek, dat de jongens voor eenigen tijd een klein toestel hadden weten te bemachtigen, waarmee de films op doek kon- den worden geprojecteerd. Hun slaapkamer was spoedig als bioscoop- zaaltje ingeri-cht, een -beddelaken aan den muur gespannen was het witte doek, en hier- over flitsten de beelden. Eenige voorstellin- gen door vriendj-ss bijgewoond, waren even zooveel sucessen voor de twee. Hierdoor aangemoedigd gingen zij er op uit hun repertoir aan te vullen. En in het be- wuste fabriekje aan den Muiderstraatweg, waarvan steeds een tuim-elraam openstaat, vonden zij films te kust en te keur. Daar lagen groote hoeveelheden journaal- en teekenfilms en rolprenten, welke eertijds in de groote oioscopen werden vertoond. De jongens na- men wat van hun gading was weg en thuis draaide db film avond op avond. Thans hebben de voorstellingen plotseling een roemloos einde gekregen. Alle films zijn door de Diemensche politie in beslag genomen. Naar men medede-elde, vertegenwoordigde de rollen geen waarde van beteekenis. Voor den fabrikant had de ontvreemding echter minder prettige gevolgen kunnen hebben. Hij staat er n 1. borg voor, dat de films welke de maat- schappijen uit de circulatie nemen, om ver- klaarbare redenen ook inderdaad worden ver nietigd. ZW VLUWEN IN VLIEGTUEGEN OVER DE ALPEN GEBRACHT. Vcriige week zijn op het vliegveld varw Ve- neitie twee vliegtuigen uit Weenen en Mun- chen aangekomen met ongeveer 100 zwalu- vven aan bo-or-d, die door vereeniigingen van d;erenvriend-en naar het Zuiden zijn gezonden, om de dieren niet te doen sterven in den kou- degolf, welke op het* ootgenblik in Beieren en Oostenrijk heerscht. De dieren werden in de mild-ere temperatuur van Italie onimiddellijk vrijgelaten. WOLVEN. Stefani meldt, dat hongerige wolven binnen- gedrongen zijn in do-rpen in de districten Koejbyssjef en Tsjeljabinsk. De wolven heb ben twee kinderen en verscheidene stukken vee verseheurd. LOODVERGIFTIGING DOOR DRINKWATER. Zcoals men zich wellich't zal herinneren, is een zestal jaren geleden te Leipzig een groote reeks van gevaillen van loodvergiftiging waar- genomen, weike hun oorzaak vonden in ver- ontreiniigig van het drinkwater. Deze epidemie van 1930 m-oet blijkens de conclusies van het onderzoek niet worden verklaard door een be paald vermogen van het water aan te nemen, waardoor de looden bui'zen zouden worden aangetast, veeleer moet men een werking aannemeh van bepaalde stoffen in het water, die tot duisver onbekend zijn en zich aan schei- kundige analyse ontltrekken. iln de tcekomst zal men dergellijke gebeur- tonisBen moeten vermijden, doordat men het loodigehalte door geregeld onderzoek van het water nagaat en tevens een waakzaam oog gevestilgd houdt op h-et vermogen van het wa ter het load van nieuwe buizen in zekere mate op te lossen. Het locdgehalte is met be- hulp van. scheikundiige reacties uiterst nauw keurig te bepalen. GODSDIENSTWAANZIN. In de desa Tambaksarie Koelon van het onderdistrict Soembang (Banjoemas) heeft een misdaad pSaats gehad, waarbij een 11- jarig meisje, het zusje van Sen dader, het slachtoffer is geworden van een waanzinnige. De d-ad-er W., lecd s'nds geru'men tijd aan gcdidienstwaar.zin, waarbij .hij zich zelf uitgaf v or drekoen (dekter, kwakza'.veren bij zijn desagencoten alle hun wen1 ..hen zou verhoo- ren als zij" zich door ham zouden laten lei den etc. Aangezien ds desagenccjen op zijn predi- kingen niet ingingen, besloot hij aanhang te krijgen bij zijn broers en zusters. Op genoem- den avond was hij met zijn jongere zuster alleen thuis. Wat de oorzaak is geweest ligt nog in het duistar, doch gecons-tateerd is geworden, dat het meisje met een stuk hout het hoofd is in- geslagen en het lijk in een kist is verborgen. iWaarschijnlijk om zijn misdaad te verber- gen heeft hij al het huisraald kort en klein geslagen en getraohlt dit in brand te steken. Op dit tijdstip kwam de vader thuis, die tusschen de ravage het lijk van zijn kind be- tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ingez. Med. merkte in de half geopende kist. Onmiddellijk werd alarm geslagen en de waanzinnige door het toeschietende desavo-lk, na hevige worste- ling overmeesterd en verder aan de politie overgelevend, die hem naar de gevangenis te Banjoemas brachlt. EEN PROCES TEGEN SHIRLEY TEMPLE. Welke biosoo-opbezoeker zou het over zijn hart kunnen verkrijgen, vraagt de Telegraaf, Shirley Temple een proces aan te doen? En toch is zoo iets gebeund. De beer Jack Hays, een filmregisseur te Hollywood, wil een mil lioen dollar van hat kind hebben. Waarom? 'Hays beweert, dat hij in 1932 een contract heeft geteekend met Shirley's -oudera waarin atond, dat hij Waar twee jaar lang zou mcigen opleide-n tot fil-m-ster en dat ze uitslui tend onder zijn ragie zou mogen optreden. Een jaar lalter, zoo zegt Hays, hebben de oudsrs het contract geschonden door Shirley's artistieke opvoeding verder toe te veitro-uwen aan de Twenieth Century Fox. En de kleine me id verdient langzamerhand genoeg ('tot dusve-r twee millioen dollar, is de raming), cm eindelijk eens in rechten te worden a^nge sproken. Het is niet bekend, of Shirley zelf veel weet van het geding, dat de stoute meneer Hays tegen haar op touw heeft gezet. Maar als. haar medegedaagden treden op: haar ouders, de Twentieth Century Fox, plus nog twee ban- ken. Dus haar kinderlijke belangen lijken wel goed te worden behartilgld. BRAND OP EEN ZEILJACHT TE BUENOS AIRES. Kort voor den start van de internationale regatte, die te Buenos Aires georganiseerd was ter gelegenheid van Columbusda'g, is het jacht Facundo Primero op de rivier Lujan in brand gevlogen. Een persoon vond den dcod in de vlammen, zes anderen werden gewond. SPRITISTISCHE VOORSPELLING OF MOORD. Te Oslo is dezer dag-sn een eincl gekomen aan een geruchtmakende recbtzaak met de vrijs-praak van mevr. IngeborgKoeber. De vrouw was beschuldigd van moord op haar vader, wijien Ludvig Dahl. De beer Dahl, rechter in Frederikstad, was een beikende figuur in Noorwegen en had ook in het buitenland naam gekregen als scorijver van spiritistische werken, waarin hij bescbreef, hoe hij door middel van zijn dochter, die als medium optrad, contact had gekregen met zijn beide overleden zoons. De heer Dahl nu ver- dronk in Augs. 1934 tijdens het baden. De eenige getuige van zijn dood was zijn dochter, mevr. Koeber. Het onderzoek naar de doods- oorzaak wees uit, dat hij niet alleen was ver- dronken, maar dat zicb een barst bevond in een van zijn nekwervels. Men dacht, dat deze barst ontstaan was toen mevr. Koeber tracht- te baar vader tusschen de klippen door aan land te trekken. Eenigen tijd later echter kwam men tot de ontdekking, dat de juiste datum van den dood van den rectiter voorspeld was door mevr. Koeber, ongeveer 'n jaar tevoren, toen zij eens in trance was. Zij had toen verscheiden brie- ven in cijferschrift gedicteerd, gericht aan ver schillende personen, en hierin had zij melding gemaakt van den datum van haar vaders dood, die haar was medegedeeld door de ,,geesten". De brieven werden onmiddellijk verzegeld en mochten niet geopend worden, voordat door de ,,:geesten" daartoe verlof was gegeven. Op den middag van den d-aig, waarop de rechter verdronk, werden de personen, die de gezegelde brieven ontvangen hadden, opgeroe- pen voor seance, waar hun gezegd werd de brieven te openen. Na decodeering van de cij- fers lazen zij de voorspelling van den dood van Dahl, een jaar geleden gegeven. Er ging nog eenigen tijd voonbij en toen deden zich moeilijkheden voQr met betrekking tot de uitbetaling van het bedrag, waarvoor de rechter zijn leven had verze-kerd. Het ging om een som van 60.000 kronen. In de v-srzeke- ringspolis was een clausule opgenomen, dat de pdlis zou afloopen op den zeventigsten ver- jaardag van den verzekerde, na dien datum zou zijn familie niets krijgen. De verzeke- ringsmaatso'aappij betaalde het bedrag uit, doch toen v-ersoheen in e'en der dagtoladen een berichtje dat vermeldde, dat de heer Dahl ver- moord was om de verzekeringsgelden. De zaak kwam voor het gerecht en de weduw-3 van den rechter, mevr. Dahl, en de dochter mevr. Koeber, werden als getuigen gedagvaard. De uitspraak luidde, dat er geen sprake was geweest van moord. Slechts een week later echter pleegde de w-eduwe, mevr. Dahl, zelfmoord en 'den volgen- den dag werd ontdekt, dat zij zich schuldig had gemaakt aan verduistering. Gedurende verscheiden jaren had zij het beueer der gel den, die de rechter ex officio onder zich had, in haar handen gehad en in dien had zij den staat benadeeld voor 60.000 kronen. Dit geld was terugbetaald met de uitkee- ring der verzekering na den dood van den rechter. Hierop werd mevr. Koeber, haar dochter, openlijk beschuldigd van moord op haar vader. De behandeling van haar zaak heeft lang ge- duurd. Maar, gelijk de vrijspraak uitwijst, zijn er geen bewijzen gevonden. Het geval heeft langen tijd in het middelpunt der belangstel ling in Noorwegen gestaan, waarbij zich twee partij-en hadden gevormd, nl. de spiritistische, die geloof sloegen aan de mediumieke eigen- schappen van mevr. Koeber en aan de voor spelling en de ongeloovigen, die alles voor be- drog versleten. DE TAIFOEN IN DE PHILIPPIJNEN. De taifoen, die de Philippijnen heeft geteis- terd, is een van de verschrikkelijkste geweest in de geschiedepis van de eilandengroep. Er

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 9