ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest akker's Abdijsiroop No. 9517 tweede blad VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 76e Jaargang Binnenland Buiteniand De burgeroorlog in Spanje KONING LEOPOLD SPREEKT VOOR BELGIe. DE VEERBOOTEN DOVERDUINKERKEN. het beproefde hoest-geneesmiddel TER NEUZEN, 16 OCTOBER 1936 ■lilll'IMi 1111.1,UU1 IIIIIII II11 I— ■HlliMI I1 r ITTTlTip 7 u ■'L1MU' ■- -■ —MB IB11H IK IIW 7 TER NEUZENSCHE COURANT NED. HAN DELS - MA AT SCH A FPU NEEMT GELDERSGHE CREDIETVEREENIGING OVER. Aan de op 26 dezer te houden vergadering van aandeelhouders van de Geldersche Cre- dietvereeniging zal een voorstel gedaan wor- den om aan de Nederlandsche Handel-Maat- schappij optie te geven om het geheele bedrijf te 'koopen. De Ned erl andschc Handel-Mij. heeft zich bereid verklaard bonders van geiwone aandee- len in de gelegenbeid te stellen hun aandeelen om te wisselen tegen gewone aandeelen Ned. Handel-Maatischappij op basis van 3 aandee len ad 500 tagen 4 aandeelen N. H. M. ad f 250. Naar aanleiding van boivengenoamde voor- stellen heeft de direetie van de Nederlandsche Handel Maatschappij medegedeeld, dat de re- snltaten van haar vennootschap over het ver- streken gedeelte van het boekjaar 1936 aan haar verwachtingen beantwoorden. HET CONFLICT BIJ DE ORANJE- NASSAU-MIJN OPGELOST. Het conflict, dat bij de Oranje-Nassaumijn dreigde te ontstaan wagenis verandering van werktijd, is zooais verwacht werd, in der minnen brjgelegd. De toestand wordt weer zoo ais hij vocrheen was. SCHORSING UITVOER ONZER LANDiBOUWPROD UCTEN NAAR BELGIe? De correspondent van het Handelblad te Brussel meldt, dat, naar verluidt, het Belgi sche ministerie van Landbouw met het oog op de depreciatie van den gulden en het daar- uit voortvloeiende gevaar eener Nederland sche valuta-coneurrentie op de Belgische markf, zou hebben besloten den invoer van landbouw- en zuivelproducten uit Nederland tijdelijk te sehorsen. Het was niet mogeiijk Woensdagavond een bevestiging van dit ge- rucht te verkrijgen. Uit latere berichten blijkt, dat omtrent de juiste toedracht geen positieve gegevens te verkrijgen waren. In Den Haag wist men van dien maatregel niets. Ook in Brussel werd er geen bevestiging van gegeven. Wei schijnt de betrokken Belgische administratie enkele dagen te hebben gestopt met het afgeven van consenten, omdat men de ontwikkeling van de valuta in de gedevalueerde landen wenschte af te wachten, om te voorkomen, dat invoe- ren tegen valutadumpingsprijzen zouden plaats hebben. MILITAIRE HERVORMINGEN IN BELGIe. Rede van koning Leopold. Onder voorzitterschap van koning Leopold is Woensdag te Brussel een ministerraad ge- houden, die de ministers van binnenlandsche zaken en nationale verdediging machtigde een wetsontwerp in te dienen, dat wijzigingen brengt in de wet op de militie, recruteering en dienstverplichtingen. Het ontwerp zal voor- zien in twaalf maanden dienst voor het groot- ste deel van de dienstplichtigen en achttien maanden voor het kleinste deel. Totale per- manente dekking zal verzekerd worden. Zekere garnizoenen zullen gereed staan naar de grens te worden gezonden in geval van gevaar. De cavalerie zal worden gemotoriseerd en de vrij- willige dienstneming zal worden uitgebreid. De kwestie zal tegen 27 October in een buiten- gewone zitting van het parlement behandeld worden. In zijn rede in den ministerraad verklaarde koning Leopold, dat hij zijn eed op de Grond- wet inzake handhaven van de integriteit en onafhankelijkheid van het land zal handhaven. Vervolgens verklaarde hij, dat een versterking van het leger noodzakelijk is. De militaire politiek en de buitenlandsche politiek, welke deze eerste bepaalt, moet geen oorlog voor- bereiden, doch een oorlog op eigen gebied voorkomen. De wederbezetting van het Rijnland en de schending van de verdragen van Locarno plaatsen Belgie bijna terug in den toestand van v66r den oorlog. Zijn aardrijkskundige ligging dwingt Belgie een militair apparaat te onderhouden, dat in staat is iedere buur- staat, welke het Belgisch gebied wil leenen om een ander aan te vallen, te weerhouden. Door zich van deze zaak te kwijten bewerkt Belgie op eminente wijze den vrede in West- Europa en dwingt het eerbied af van de lan den, welke bij dezen vrede belang hebben. De verplichtingen van Belgie moeten evenwel niet verder gaan, iedere eenzijdige overeenkomst verzwakt 's lands positie, ook een defensief verbond, want hoe snel de hulp van een bondgenoot zou kunnen komen na een aanval van een vijand, welke bliksemsnel zou zijn, toch zou Belgie van het begin af geschokt zijn. Daarom moet Belgie, zooais kort geleden de minister van buitenlandsche zaken zeide, een zuiver Belgische politiek volgen, welke zich plaatst buiten de conflicten va de buur- staten. Dit beantwoordt aan het Belgische ideaal en kan zich handhaven door redelijke militaire en financieele pogingen en zal Belgie plaatsen in de rijen van alien, die den vrede verlangen. Hen, die twijfelen aan deze mogelijkheid wijst de koning op het trotsche en vastberaden voorbeeld van Nederland en Zwitserland. Zij moeten zich herinneren, welk gewieht het angstvallig handhaven door Belgie van zijn statdut van neutraliteit ten gunste van Bel gie en zijn bondgenooten gedunende den ge- heelen oorlog in de schaal legde en gedurende de regeling na den oorlog. De koning herhaalt daarom, dat Belgie door zijn militair systeem den oorlog moet voorkomen. Dit systeem be antwoordt niet meer aan de mogelijkheden van een plotselingen inval en dit moet ten spoedigste worden hersteld. De regeering zal het land tegelijk geven een zuiverheid van geest ten aanzien van de ge- beurtenissen in het buiteniand en een gevoel van veiligheid, dat noodig is voor de algemeene welvaart. Zij zal de belangen van Belgie v66r alles laten gaan. De Belgische regeering heeft schrijft de N. R. Crt. iets heel ongewoons gedaan: Zij heeft een rede, welke koning Leopold in den ministerraad gehouden heeft, openbaar ge- maakt. Constitutioneele vorsten houden, bui ten de troonrede, waarvan ontstaan en karak- ter bekend zijn, geen politieke redevoeringen, tenminste niet in het openbaar. Het buiten- gewone feit van deze rede, die door haar pu- blicatie tot een openbare'rede geworden is, ge houden op de eenige plaats, waar de Koning haar kon houden, wijst op buitengewone om- standigheden. Een dergelijk in het openbaar ingrijpen in de politieke orientatie van het land door den Koning, zou het karakter van een staatsgreep kunnen dragen. Dat echter was nu in Belgie zeker niet het geval. Wat de Koning zeide, en blijkbaar ook de publicatie daarvan, heeft de voile instemming gevonden van het „natio- nale" kabinet, waarin de drie groote partijen van Belgie alle vertegenwoordigd zijn. De op- positioneele bewegingen in het land, waarover wij geschreven hebben, kunnien die woorden ook al niet anders dan toejuichen. Koning Leopold kan er van overtuigd zijn, dat vrijwel het heele Belgische volk achter zijn woorden staat. En hij had tevens de zekerheid, dat zij, die misschien formeele, constitutioneele be- zwaren hadden kunnen koesteren, dit niet heb ben gedaan, maar integendeel gaarne den on- gewonen vorm hebben aanvaard, waarin een ongewoon besluit van het Belgische volk ter kennis van de wereld gebracht is. De binnen landsche politieke verwarring in Belgie was zoo groot geworden, dat een instantie van het allerhoogste gezag, ver boven alien partijstrrjd verheven, namens de natie tot de wereld moest spreken. Tot zekere hoogte is Van Zeeland een man, die boven den strijd der partijen staat, echter sleohts boven den strijd der drie regeeringspartijen, die wel de overgroote meer- derheid van het parlement, maar op het oogen- blik misschien een veel kleiner deel der, in opschudding gebrachte, openbare meening vertegenwoordigen. Het optreden van»den Koning is een groot, nationaal feit voor Belgie. En voor de consti tutioneele monarchien is het een voorbeeld, hoe, op een welgekozen oogenblik, de vorst met vrucht voor zijn land, zijn met zijn positie verbonden terughouding kan laten varen. Zulk een oogenblik was voor Belgie aange- broken, omdat koning Leopold, zooais gezegd, tot uiting kon brengen, waarnaar nu het heele, politiek actieve, Belgische volk streeft. Over het politiek sensationeel karakter der koninklijke verklaring kan geen twijfel be- staan. De Koning heeft de eenzijdige opzeg- ging van het verdrag van Locarno aangekon- digd. Als de scherpzinnigste der Fransche schrijvers over buitenlandsche politiek, Perti- nax, de verklaring in wezen gelijk stelt met de verklaring van Hitler op 7 Maart van dit jaar, heeft hij formeel volkomen gelijk. Over wezen en omstandigheden, die een verschil vormen, zou heel wat te zeggen zijn, maar een derge- lijka vergelijking ligt nu niet op onzen weg. Pertinax constateert terecht, dat Belgie te kennen heeft gegeven, zich niet meer door dit verdrag gebonden te achten. Het wil een an- deren weg gaan, den weg van Nederland. Het verdrag van Locarno was nu, in hoofdzaak, voor Blgie een gevaar geworden. Op dit ge- vaarlijke karakter is in dit blad reeds in een hoofdartikel van 8 Maart 1936 gewezen. Het verdrag, dat in zijn oorspronkelijken vorm, ten minste formeel, geen eenzijdige orientatie voor Belgie insloot, was door het uittreden van Duitschland, tot een eenzijdige, defensief tegen Duitschland gerichte groepeering geworden. Engeland beloofde, zijn verplichtingen volgens dat verdrag verder te erkennen, Italie deed dat niet. Belgie aanvaardde de bescherming die deze Engelsche belofte het land bood, maar daarmede ook het risico, dat het, in geval Duitschland Frankrijk aanvallen zou, tot hulp aan Frankrijk gedwongen zou zijn, en dat tevens Duitschland zich genoopt zou moeten zien, den bondgenoot van Frankrijk onmiddel- lijk onschadelijk te maken. Dit risico was al te groot voor een land van geringe oppervlak- te, dat in zeer korten tijd onder den voet ge- loopen en verwoest kan worden. Koning Leo pold heeft daarop zeer terecht in zijn rede ge wezen. Belgie zat, door het verdrag van Lo carno, vast in een verband, waarvan het de gevaren en het karakter, zooais deze zich sedert Maart van dit jaar hebben ontwikkeld, in 1925 niet heeft kunnien voc_'zien. De kansen, daaruit door een nieuw .Locar no" jjevrijd te raken, waren zeer onzeker ge worden. Het denkbeeld der nieuWe conferen ce was voorloopig meer op een methode van diplomatiek manoeuvreeren gaan ljjken, dan op een politieke waarschijnlijkheid. Intusschen groeide het gevaar met den dag. Het is begrij- pelijk, dat de openbare meening in Belgie, waarin het toch waarlijk nooit aan sympathie voor Frankrijk ontbroken heeft, daarover in groote onrust was geraakt. Vijandige gevoe- lens tegenover het tegenwoordig bewind in Frankrijk mogen daarbij van invloed zijn ge- weest, dit was toch zeker niet het geval met de socialisten, die een zoo sterke positie in- nemen in het tegenwoordige, Belgische kabi net. Er was een nationale communis opinio ontstaan. Een bekend Fransch publiciste, meer bekend echter om haar vele inlichtingen dan om haar politieke scherpzinnigheid, mevrouw Tabouis, i trekt een te verre ccmclusie uit de rede van j den Koning. Zij ziet daarin tevens de aan- 1 kondiging van een breken met den Volken- bond. Dit is een voorbarige gevolgtrekking. Immers, als Belgie in zijn nieuwe positie geen I lid van den Volkenbond kan zijn, hoe zou dan Nederland het kunnen wezen, dat de nieuwe Belgische politiek, naar uitdrukkelijk erkend wordt, tot voorbeeld heeft gediend? Wij zwij- 1 gen nu nog over Zwitserland. De rede van koning Leopold hoeft volstrekt niet te betee- kenen, dat Belgie den Volkenbond wil ver- j laten, maar slechts, dat het zich niet meer I verantwoord acht, deel te nemen aan politieke groepeeringen van een eenzijdig karakter. Het moge waar zijn, dat deze eenzijdigheid is ont staan en nog voortbestaat buiten verantwoor- delijkheid van de overgebleven deelnemers, maar dit maakt in effect geen verschil. Merkwaardig valt samen met de rede van koning Leopold de rede van Eden te Sheffield. Engeland kan waarlijk, door zijn bemoei'ingen met het vasts land, zonder ondragelijk risico, den vrede bevorderen. Het zal de vervulling van die taak niet laten afhangen van het feit, of Belgie al dan niet lid is van een „Locarno". Het heeft ook bij Nederland nooit daamaar gevraagd. Londen zal zich waarlijk niet be- klagen over een Belgische neutraliteit, die de j verdediging van Belgie zoo noodig opnieuw tot j een moreeel leuze zou kunnen maken. BINNENSCHIPPERS BLOKKEEREN TWEE KANALEN. De stakingsbeweging die op sommige plaat sen in Frankrijk is uitgebroken onder het scheepvaartpersoneel, heeft nog verder om zich heen gegrepen. De arbeiders, die werkzaam waren in de haven van Bayonne, hebben thans het werk neergelegd. Naar uit Vitry-le-Frangois wordt gemeld, heeft het stakende personeel van twee groote binnenscheepvaart ondernemingen de door- vaart in het Mame-Rijn-kanaal en die in het Mame-Saone-kanaal geblokkeerd. Woensdag- avond waren reeds honderd schepen genood- zaakt voor anker te gaan, daar verder varen onmogelijk was. Ook te Rouaan hebben sta kende sehippers op twee plaatsen de doorvaart gestremd. De Matin vertelt, hoe de ingenieur de moei- lijkheden met eb en vloed in het Nauw van Calais ten opzichte van de nieuwe veerbooten ondervangen hebben. Te Boulogne wisselt het zeepeil van 0.60 tot 8 M. 50 en te Calais en Duinkerken zijn die verschillen niet veel min der. Te Dover is een bekken met sluis inge- richt, waar de boot invaart, waarna water wordt weg- of erin gepompt, totdat het even- wieht bereikt is. Voor Duinkerken heeft de Fransche ingenieur Broquarie een brug ont- worpen, die zich van links naar rechts en van voren naar achteren beweegt en een helling van 7° bereiken kan. Deze brug maakt het de treinen mogeiijk bij elken waterstand de boot op te rijden. Voor de auto's is het nog eenvoudiger. Zij bereiken langs een flauwe helling en over een andere brug het bovendeel van de boot. Men verwacht van deze verbinding veel nut voor het vervoer van bloemen, vruchten, pri- meurs, wijnen en in 't algemeen bederfelijke goedereh. Producten uit het Zuiden van Frankrijk, die 's avonds te Duinkerken aan- komen, kunnen den volgenden ochtend op de markt te Londen zijn zonder overgeladen te worden of een schok noch tijdverlies geleden te hebben. De spoorbreedte is in beide landen gelijk, maar de rijtuigen voor passagiers en goederen zijn in Engeland smaller. Met het oog hierop moesten bizondere wagons worden aange- maakt, die het Britsche departement van oor log, aldus nog steeds de Matin, in staat stellen in geval vatf nood het materiaal rechtstreeks naar de Rijngrens te dirigeeren. DEGRELLE CONTRA JASPAR. De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt: In een Wloensdagavond te Molenbeek bij Brussel gehouden rede heeft Deigrelle tegen over duizenden penmen andermaal minister M. H. Jaspar van oneerlijke daden beschul- digd. Hij verzekerde authentieke documenten te bezitten, die omtrent de oneerlijkheid van den minister geen twijfel lieten voortbestaan. Blijft de heer Jaspar zich aan zijn minister- portefeuille vastklemmen, dan zullen de 60 rexisten en Vlaamsch nationalisten in Kamer en Senaat gezamenlijk ontslag nemen en nieurwe verkiezingen uitlokken. Het blijkt wel. dat een dergelijke mogelijk heid uitdrukkelijk voorzien werd in den loop der besprekingen, welke geleid hebben tot de vers tan dh'ouding tusschen rexisten en VI.- nationaai verbond. Degrelle zeide nog, dat hij zidh blijft ver- heugen in de afspraak met de Vlaamsch na tionalisten. In een land, waarin politieke recht- vaandigheid heerscht, en de cultureele autono mic van binnen hetizelfde staatsverband leven- de volken is verzekerd, moet het separatisme verdiwijnen. Telkens, wanneer de rexistische leider in zijn rede op de regeering Jaspar zinspeelde, steeg een oorverdoovend gejouw uit de menigte op. Na de meeting verlieten de rexisten in mas- sa het grondgebied van Molenbeek. Tegen het verbod van burgemeester Max in wisten zij in dichte drommen de centrale boulevards te be reiken waar een sterke gendarmerie en poli- tiemacht was opgesteld. Bij de beurs voerde de bereden gendarmerie een charge uit en brak zich door de rexistische eolonnes heen. Ook de politie chargeerde herhaaldelijk met de blanke sabel, terwijl de bereden gendarmes de vluchtende betoogers tot op de trottoirs na- zetten. Overal tusschen Beurs en Brouckfere-plein raakten de cafe's vol met rexisten die luid- keels zongen en schreeuwdenRex zal toch winnen. Dertig personen werden gearresteerd. Om I uur was de rust weergekeerd. DE >1 ON ETA IKE ENTENTE. Hoe het gaat met de vaststeUing van den goudprijs. Reuter meldt uit Washington Het departement van de schatkist heeft me degedeeld, dat de dollar den steun zal hebben van een goudreserve groot 10.985 millioen dollar als sluitsteen van het nieuwe stabilisa- tie-systeem voor Engeland', Frankrijk en de Ver. Staten. Alleen de Ver. Staten zullen den verkoopsprijis van het goud bekend maken. Engeland en Frankrijk zullen hun prijzen ge- heim houden. Wanneer de Ver. Staten goud zullen koopen in Engeland en Frankrijk, zal de prijs door particuliere besprekingen wor den vastgesteld. Aimibtenaren van de schatkist gaven te ken nen, dat wanneer goud gekocht wordt voor het Britsche staJbilisatiefonds, de prijs waar- schijnlijk niet ver verwijderd zal zijn van de noteering op de vrije Londensche goudmarkt. Er zijn geen aanwijzingen omtrent een met Frankrijk overeen te komen verkoopprijs voor het goud. Woensdag bleef de goudprijs in de Ver. Sta ten 35 dollar per ounce. DISCONTOVERLAGING TE PARIJS. De Bank van Frankrijk heeft Donderdag haar disconto verlaagd van 2% tot 2 pro- cent. De vorige week Donderdag was, gelijk men zich herinneren zal, het disconto van de Bank van Frankrijk van 3 op 2^ pet. gebracht. Daaraan was op 1 dezer een verlaging van 5 tot 3 pot. voorafgegaan, waarmee de verhoo- ging van 2 pet. aan den vooravond van de de valuate dus reeds weer teniet was gedaan. Uit de opeenvolgende verlagingen kan bdij- ken, dat de Fransche autoritedten streven naar een toestand van goedkoop geld, welke in het kader van de politiek van Blum moet bij- dragen tot een opleving van handel en bedrijf en een verlichting van de lasten voor de debi- teuren, waarvan de schatkist er een is. HET GRONDSTOFFENGEBREK IN DUITSCHLAND EN WAARMEDE MEN ENKELE ARTEKELEN VERVANGT. Men schrijft aan de N. R. Crt. In het nieuwe vierjarenplan, aldus Adolf Hitler in zijn rede te Neurenberg, moet Duitschland zoover komen, dat het van het buiteniand onafhankedijk is op het gebied van de grondstoffenvoorziening, voorzoover deze op eenigerlei wijze door de Duitsche bekwaam- heid, de Duitsche chemie, machine-industrie en bergbouw zelf kunnen worden verkregen. We weten, dat in Duitschland reeds sedert geruimen tijd in die richting wordt gewerkt en het is wel interessant de resultaten en de wijze, waarop deze bereikt zijn op het ge bied der bouwtechniek na te gaan, veel is .dit intusschen nog niet. Van looden buizen heeft men de dikte tot een derde weten te beperken door aan het lood 1 pet. antimonium toe te voegen, waar- door de vastheid van het lood zoodanig werd verhoogd, dat genoemde beperking in de dikte mogeiijk werd. Voor bliksemafleiders gebruikt men inplaats van messing, verzinkt vloeistaal en zuiver alu minium. De mofverbindingen van gietijzeren drukleidingen worden gesloten met aluminium wol, in plaats van loodwol„ in plaats van hen- nepstrikken gebruikt men gevlochten houtwol. Voor beslag van meubels, haarden, deuren en ramen wordt reeds langer wit metaal ge bruikt evenals voor krukken. Knoppen en grepen maakt men ook van porcelein in plaats van het vroeger gebruikte messing of brons. Voor deze laatste wordt ook veel kunsthars toegepast. IJzeren kexnen met een bekleeding van kunsthars worden voor deze artikelen zooveel voordeelen toegekend, dat men van meening is, dat ze niet meer zullen verdwij- nen, ook wanneer koper weer in voldoende mate verkrijgbaar zal zijn. In de plaats van koper, messing, ibrons enz. zijn de met kleuren behandelde aluminium- legeeringen getreden. Geemailleerd gietijzer vervangt messing, kookpannen van tegen hitte bestand glas vinden ingang. Van porselein maakt men buizen en kranen voor wasch- tafels en badkuipen. Er blijven niettemin nog een groot aantal artikelen over, waarvoor men een surrogaat of vervangingsmiddel moet zoeken en waar van men wel het doel ziet, doch niet den weg. Zoo zit men met de anmaturen voor gas- en waterleidingen. De vervangingsmiddelen zijn veelal te duur, terwijl andere artikelen als b.v. koperen ketels of keteldeelen voor wasch- machines moeilijk te vervangen zijn, althans op volwaardiige wijze en zoo gaat het met vele andere artikelen. Er worden met verschillende surrogaten nog proeven verricht en als resultaat daarvan komen er wellicht dingen voor den dag waar- mede landen zonder grondstoffenschaarschte ook hun 'voordeel kunnen doen. DE VOEDING VAN HET VOLK. Bij de opening van een nieuwe Adolf Hitler- halle heeft de plaatsvervanger van den FUh- rer, Rudolf Hess, gesproken over de levens- middelenvoorziening van het Duitsche volk. O.m. zeide hij, dat het Duitsche volk voor hon derd procent door de Duitsche productie kan worden voorzien, van brood, meel en aard- appelen, suiker en melk. Groente, vleesch, eieren en zuivel en ook vet moet voor een zeker percentage worden ingevoerd. Dit kan evenwel alleen geschieden tegen uitruilen van Duitsche producten. De Joodsche Boycot- hetze heeft dit bemoeilijkt. De pogingen om een arbeidzaam volk tot uithongeren te bren gen zijn mislukt en zullen ook verder misluk- ken en niemand moet gelooven, dat als de eco- nomische oorlog mislukt, Duitschland door geweld van wapenen bedwongen kan worden, zooais door het binnenrukken van Sowjet- Russische troepen. Indien noodig zullen de Duitschers ook in de toekomst wat minder vet, varkensvleesch en eieren eten, want ook nu nog geldt het wachtwoord: ,,kanonnen in plaats van boter". Aangezien de wereld Duitschland gedwongen heeft te wapenen, zal het ook bewapenen. Ieder kanon, iedere tank, ieder vliegtuig meer, is een zekerheid meer voor de Duitsche moe- ders, dat haar kinderen niet worden uitge- moord in een onzaligen oorlog of doodgemar- teld door bolsjewistische bendien. Hess ver- I klaarde verder, dat men er in geslaagd is de stijging van de levensmiddelenprijzen te ver- hinderen en met draconische middelen zal deze nog verder worden voorkomen. De lijdensweg i van een inflatie zal het volk niet nogmaals j doormaken. De FUhrer heeft den weg gewezen. De we reld moet grondstoffen ter beschikking stellen door Duitschland kolonien te geven, aangezien het anders gedwongen wordt te exporteeren j en de andere landen schade aan te doen. Ver der het winnen en verwerken van grondstof fen in eigen land: reeds worden vele mstalla- ties gebouwd tot dit doel. j Tenslotte verklaarde hij nog dat Joden en Bolsjewieken in Duitschland nimmer meer zullen zegevieren. Na de triomfantelijke berichten uit Madrid over de ontwikkeling van den toestand te Oviedo, komen de laatste dagen berichten binnen, die er op wijzen, dat de regeerings- troepen maar slechts zeer langzaam vorderen in de stad zelf. De troepen van de opstande- is de vanouds beproefde Akker's Abdij- siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude iijden bekende „genees-kruYden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe- gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu Vedaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. (Ingez. Med.) lingen, die tot ontzet van Oviedo oprukken, meldden nu een belangrijk succes: de Gali- cische colonne, die naar Oviedo oprukt, moet namelijk een verbinding met den strijdmacht van generaal Aranda, de commandant van de opstandelingen te Oviedo hebben tot stand gebracht. De situatie om Madrid is weinig veranderd. De opstandelingen deelen mee, dat zij verder oprukken en de regeeringstroepen trekken zich langzaam terug op hun in goeden staat van verdediging gebrachte stellingen. Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat de gevechten in de straten van Oviedo voort- duren. De regeeringstroepen hebben de artillerie- kazeme in de wijk Casayeda bezet en de kathedraal, waarin zich opstandelingen had den verschanst, gebombardeerd. Te Gibraltar zijn door generaal Queipo de Llano voor de radio van Sevilla uitgesproken berichten opgevangen, waarin de generaal der opstandelingen er melding van maakt, dat de Galicische colonne, die den belegerden van Oviedo ter hulp is gezonden, er in is geslaagd contact te krijgen met de in het nauw ge- dreven opstandelingen in die stad. De radioclub van Teneriffa heeft om elf uur Woensdagavond bevestigd, dat de Galicische colonne, die naar Oviedo oprukt, bezit heeft genomen van den berg Narago en de verbin ding tot stand heeft gebracht met de strijd- krachten van generaal Aranda. De regeeringstroepen zijn op de vlucht ge- dreven met achterlating van bijna 2000 dooden. Het socialistische dagblad Claridad maakt melding van een verklaring van een uit Gra nada' ontvlucht linksch politicus, volgens welke de opstandelingen meer dan 5000 personen in deze stad, onder wie den beroemden dichter Garcia Lorca, gefusilleerd zouden hebben. Van de fronten in het centrum des lands wordt door de opstandelingen gemeld, dat de colonne van kolonel Monasterie zich heeft meester gemaakt van het dorp Chapineria op den weg naar Madrid, ten oosten van San Mar tin de Valdeiglesias. In het bezette gebied zou het volkomen rustig zijn. Queipo de Llano heeft via radio-Sevilla medegedeeld, dat de regeeringstroepen in den slag bij Lecicena ten zuiden van Huesca meer dan 250 dooden hebben verloren. Hij verklaar de verder, dat de bezetting van Pennaroya van zeer groote beteekenis is, daar vandaar dage- lijks vijf treinen met steenkolen naar Madrid vertrekken. Franco dreigt. Het D.N.B. meldt uit Burgos dat generaal Franco voor de radio een officieele verklaring heeft afgelegd, waarin hij zich richt tegen de regeeringen van alle landen, en waarin hp protesteert tegen den uitvoer van de reserves aan goud door de regeering te Madrid. De regeering te Madrid, aldus Franco, is niet gerechtigd over Spanje's goud te beschik- ken, dat immers volgens de goudwet bestemd is tot dekking. Uitvoer van goud is zonder toestemming van de lasten op grond van art. 8 van de Grond- wet verboden. De raad van beheer van de Spaansche nationale bank te Burgos heeft on- langs reeds tegen den ongeoorloofden uitvoer van goud geprotesteerd. Die staten, die niettegenstaande dit protest Spaansch goud aannemen, maken zich schul- dig aan schending van de neutraliteit. Generaal Franco deelt mede, dat hij alles zal doen, om het wederrechtelijk uitgevoerde goud terug te krijgen, hij zal hen die hebben deel gehad in den gouduitvoer wegens onge- oorloofde handel, bedrog en roof vervolgen. DE WINTER IS GEKOMEN. Uit alle deelen in Noord-iSpanje wordt strenge koude gemeld. Hier en daar sneeuwt het. De hevige koude, die vooral in de geberg- ten heerscht, bemoeilijkt de operaties (vooral aan het Aragon-front) in hooge mate. De regeeringstroepen worden geregeld door versche afdeelingen afgelost; laatstgenoemde zijn echter ten deele verplicht de wapens der afgelosten over te nemen, daar men niet over voldoende wapens beschikt, om alien afzon- derlijk, te kunnen uitrusten. Aan levensmid- delen hebben de linkschen daarentegen geen gebrek, daar, dank zij de verbinding met de kust, voldoende vleesch, visch en fruit aange- voerd worden. OMHOOG GEVAREN. Tijdiens de vaart op de Westersfhelde is het Belgische motonschip ,,Estella' schipper Ch. de Smet, omhooggevaren en blijven zitten. Met sleepboothulp is men er in geslaagd het schip weer vlot te krijgen waarna de reis is vo'crtgezet. De ..Estella" was geladen met 232 ton pek, en was op weg van Duisburg/Ruhrort naar Routoaix. VLOT GEKOMEN. De reeds gemelde Nederlandsche zeilklip- per ,,Voorwaarts", welke op de Molenplaat omhoog was geloopen is thans op eigen kracht vlot gekomen waarna de reis naar Ter Neu- zen is voortigezet. De „Voorwaarts" heeft geen averij be- komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5