Ter Neuzunsche Courant Binnenland. Buitenland. De burger-oorlog in Spanje Woensdag 14 Oct. 1936 No. 9516 TWEEDE BLAD telegram van nationaal herstel DE ACHTERUITGANG VAN DE BEVOLKING IN ENGELAND. TER NEUZEN, 14 OCTOBER 1936 COoPERATIE EN HANDEL IN ZEELAND. VAN INZAKE SPANJE. Het hoofdbesituur van het Verbond voor Nationaal Herstel he eft aan den Raad van Ministers het volgende telegram gestuurd: „<Daar aJle berichten er op wij'zen, dat in Madrid de wreedste terreur zal zijn te ver- wachten, doen wij dringend beroep op Neier- landsohe regeering om te Geneve bij Volken- bond, waar huidiige regeering van Madrid nog steeds erkemd is, en bij Internationale Rc-ode Kruis te -intervenieeren, teneinde allies in bet werk te stellen om die bloediige gebeurtenis- sen, waarbij mogelijkheid van aanvallen op legaties en consulaten niet is uitgesloten, te beletten. BRANDSTOFFENBIJ SLAG. De Minister van Sociale Zaken heeft een brief gericht tot de gemeentebesturen waarin hij mededeelt, dat in bet tijdvak van 1 Novem ber tot en met 3 April 1937, evenals den vori- gen winter is geschied, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werkloo- zen een brandstoffenbijslag van ten hoogste 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongebuwde kostwinnerg en voorts zij, die den steun voor alleenwonenden ontvangen. Aan hen, die bij axjderen inwonen, mag geen brandstoffenbijslag Worden verstrekt. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag In zooverre tot gevolg heb- ben dat de maximum-uitkeeringen van de be- kende schalen overschreden worden, dat bij ge- heele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en bij gedeeltelijke werk loosheid de som van het loon van den onder steunde, het steunbedrag en den brandstoffen bijslag, ten hoogste bedraagt 95 pet. van het loon, dat de betrokken arbeiderten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf aou kun- nen verdienen, indien hij niet werkloos was. Zij, die geen voile week bij de werkverschaf fing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn te- werkgesteld, kunnen den bijslag slechts ont vangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij bij de werkverschaffing arbeiden, bij bijv. 4 dagen plaatsing dus maximaal 4/6 van een gulden. Ook dezen winter mag, indien bijv. door verstrekking van cokes van de gemeente-gas- fabriek of door aankoop van brandstoffenbij slag, hetzij dat deze in geld dan wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk ge- acht moet worden. Indien bijv. cokes wordt verstrekt tegen 50 cts. per H.L. en een hoe- veelheid van anderhalve H.L. per gezin vol- doende geacht kan worden, dan mag niet meer dan anderhalve H.L. beschikbaar worden ge- steld. Het verschil tusschen de waarde van laatstgenoemde hoeveelheid, 75 cts., en den maximum-bijslag van 1 dus 25 cents, mag dan niet bovendien uitgekeerd worden, ook al zou bij uitbetaling van dat verschil het boven- genoemde percentage niet overschreden-wor- den. In de kosten van verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen. die in de steunregeling zijn opgenomen of bij een ge- subsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zai uit het Werklooslheidssubsidiefonds een- zelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing wordt verleend. OP DE YERSEKSCHE BANK WILLEN NOG OESTERS GEDXJEN. Zooals we reeds meldden schrijft men uit Ierseke aan „De Telegraaf" zijn in het be gin van dit jaar voor een bedrag van 65.000 aan Fransche oesters uitgezaaid. Eerst was een som van f 100.000 door de Tweede Kamer uitgetrokken om Fransche oesters aan te koo- pen, maar door te laten aankoop heeft men slechts voor 65.000 kunnen krijgen. De uit- gezaaide oesters zijn door de ambtenaren van de Visscherij uitnemend bewaakt en ongeloofe- lijk gegroeid, veel beter dan de Fransche oes ters, die door particulieren op de perceelen be- neden Zieriikzee zijn uitgezaaid. Een en ander bewijst wel, dht de Yerseksche bank nog niet versleten is. Men schat den groei op 30 a 40 K.G. per 1000. M. a. w. uitgezaaide oesters van 30 K.G. per 1000 wegen nu pl.m. 65 K.G. per 1000. Naast den grooten groei is de kwa- liteit niet anders dan te roemen. Ze zijn heer- lijk van smaak. De sChelpen zijn onberispelijk en geheel vrij van de zoo gevreesde en in hevige mate onder de Zeeuwsche oesters heer- schende schelpenziekte. Het bestuur van de Vebo, de Vereeniging tot bevordering der oestercultuur, is door de betrokken autoriteiten in staat gesteld op de bezaaide perceelen een kijkje te nemen. Deze heeren, die zeker deskundigen zijn, hebben dit natuurlijk volgaarne geaccepteerd en er per motorboot „Ye 60" een bezoek aan gebracht. Ze waren enthousiast over den groei en de kwaliteit en meenen te mogen gelooven, dat de perceelen op de Yerseksche Bank aan ge- zonde oesters nog een goeden groei kunnen garandeeren. Opvallend is het geringe sterfte- percentage. ONTWERP-ZIEKENVERZORG1NGSWET. De landelijke federatie ter behartiging van het ziekenfondswezen heeft inzake het ont- werp-ziekenverzorgingswet een adres gezon- den aan de Tweede Kamer, waarin den leden met den meesten aandrang wordt verzocht om in het belang der volksgezondjheid hun stem tegen dit wetsontwerp te willen uitbrengen. Ten eerste wordt er de aandiacht op geves- tigd, dat er in het ziekenfondswezen van ons land nieuwe verhoudingen groeiende zijn. De belangrijkste groepeeringen in het zieken fondswezen zijn tot toenadering gekomen, er heeft zich eerf oentrale commissie gevormd, waarin deze groepeeringen zijn vertegen- woordigd, deze centrale commissie heeft tot heil van het ziekenfondswezen reeds belangrijk werk verricht. Er ontwikkelt zich een beter onderling begrip, een veelbelovend begin van vreedzame samenwerking is in het zieken fondswezen gemaakt, waardoor moeilijkheden tot oplossing zullen kunnen worden gebracht. Adressante is ervan overtuigd, dat een rege- Hng door onderling overleg van alle belang- hebbenden zelve te prefereeren is boven een ingrijpen van staatswege, terwijl de krachten, voortgekomen uit het ziekenfondswezen zelve, veel beter in staat zouden zijn in onderling overleg eventueele misstanden en gebreken uit den weg te ruimen en het ziekenfondswezen geleidelijk te ordenen. Voorts bestaat er bij de leden der zieken- fondsen een sterke drang naar contributie- verlaging. De slechte maatsphappelij'ke positie waarin 'n groot deel der ziekenfondsen ver- keert, maakt dezen drang verklaarbaar. Het nu ingediende wetsontwerp maakt niet alleen contributieverlaging onmogelijk, maar zou contributieverhooging waarschijnlijk onvermij- delijk maken. Immers, wordt dit wetsontwerp tot wet, dan worden zware financieele lasten op de ziekenfondsen gelegd. Terwijl er tenslotte op wordt gewezen, dat door een eventueele verheffing van dit wets ontwerp tot wet, het geheele zelfbeheerde zie kenfondswezen in ons land tot ondergang zou zijn gedoemd. HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND 70 JAAR IN GEBRUIK. De vaarweg van den Rijn en Rotterdam af naar Antwerpen en verder Belgie in liep tot 1866 door het Kreekrak langs het fort te Bath. Toen in 1360 met den aanleg van den spoor- weg Roosendaal—Vlissingen werd begonnen en een dam in het Kreekrak werd gelegd, moest, teneinde de scbeepvaart op Belgie met te belemmeren, een nieuw kanaal worden ge- De vaart door het kanaal van Walcheren zou te lang duren en zoo werd een circa 8 K.M. lang reoht kanaal gegraven in een smal ge- deelte van Zuid-Beveland, namelijk van Wemeldinge naar Hansweert. Het gemeentebestuur van Goes heeft nog pogingen aangewend om het kanaal langs Goes te "laten loopen, maar het kreeg nul op het request. Ware het kanaal langs Goes gegraven dan zou deze stad nu zeker een industrieplaats van beteekenis zijn geworden. In 1866 op 12 October, werd het kanaal door Zuid-Beveland voor de scheepvaart openge- steld en het is dus nu 70 jaar geleden, dlat de nieuwe vaarweg werd in gebruik genomen. DE POLITIEKE GEBEURTENISSEN IN BELGIe. Minister-president Van Zeeland, die geheel hersteld blijkt te zijn, heeft Maandag zijn gewone werkzaamheden hervat. Onmiauel- liik na zijn teruigkeer in zijn kabinet, heeft hij, met verscheiidene leden van de regeering en diverse hooge ambtenaren, over den brn- nenlandschen politieken toestand geconfe- reend. In opdracht Van den eerste-minister heeft diens ka'binetschef Maandag, aan den leidei van Rex ontvangst gem-eld van het Zondag door Leon Degrelle verzonden telegram, waar in o.m. de ontslagneming van den minister van Transportwezen, mr. M. H. Jaspar, wordt o-eeischt De tekst van dit telegram ver- scheen gelijktijdiig in het Rexistische dag- blaid ,,Le Fays Reel". In het aan Leon Degrelle gerichte antiwoord zegt de kabinets chef dat zoowel de toon ails het procidd, door Degrelle aangewend, den „premier verbieden er zelf op te antwoorden." Voorts aldus het antwoord, heeft de heer Van Zeeland mij op- gedragen u mede te deelen, dat de heer Mar cel Henri Jaspar u, als gevolg van uwe aan vallen, voor de rechtlbank daagt wegens be- leediiging en last-er. Het is aan de justitie, dat u de documenten, welke in uiw bezit kun nen zijn, moet ov-ermaken. Terwijl minister M. H. Jaspar Maandag een klacht indiende bij het Brusselsche packet tegen den Rexistischen leider Degrelle, heeft deze laatste op zijn beu-rt -een klacht inge- diend tegen de gewezen administrateurs van de geliquideerde maatschappij Constructa, minister M. H. Jaspar incluis. Hij beschul- digd-e ze van bedrog en het opmaken van val- sche balansen. DegreUe zou zich m deze zaa_k als civiele partij aanstelien. Bovendien heeft de Rexleider aan den stafhouder van de ad- vocatenord-e te Brussel een dosiSier overge- maakt betreffende -zekere daden door mr H Jaspar als adtvocaat begaan. In zekere politieke krinigen is m-en van oor- deel dat tengevolge van de nieuiwe wending, door het conflict Degrelle—Jaspar genomen deze laatste zich ongetwijfeld mo-reel genood- zaakt zal z-ien ontslag te nemen als minister van transportmiddelen. Doet hij het niet dan kan aan de klacht, door Degrelle tegen de administrateuren van Oonstructa ingediend, slechts gedeeltelijik gevolg worden gegeven Artikel 90 van de Relgische grondwet be- paalt immers, dat alleen het Panlement het reciht bezit de in'ini'siters in besclmldiging te stellen. In dit (geval zijn het de leden van het ■Hof van Cassatie, die over hem recht spreken. Minister Jaspar kan dus niet voo-r de ge wone rechtlbank worden gedaagd en heeft zich ook niet te verantwoorden. Maar in dit geval, nu le Pays Re61 een begin heeft ge maakt met het publiceeren van zekere docu menten, is naar velen meenen ten onrechte I 0p den jongen minister een zware verden- king geworpen die, misschien, in geval hij niet door de recht-ers kan worden gehoo-rd, zou blijven voortbestaan en waarvan de Rexisten een dankbaar gelbruik zouden blijven maken voor het doorzetten van hun actie tegen het huidiige regime. Het zou dus geen verwon- derinig moeten w-ekken indien mr. M. H. Jas par, dezer dagen, om dit be voorkomen, zijn portefeuille ter beschikking stelde van hoofd der regeering. listische winkelbedienden. Hij had zich ten doDl o-etibeld het z.g. winkelprcletariaat uit zijn gtaat van doffs bemstirg te wekken en door zijn voorbeeld tot revolutionaire klassenstrij- ders te vormen. Voortdurend was hij erop uit stakingen uit te lokken en dit bracht -hem tel- kens opndeuw in conflict met de politie en de gendarmerie. Vergissen we ons niet, dan werd Ihij zelfs bij herhaling tot gevangenisstraf ver- oordeeld. Toen na de oorlog de socialisten zitting namen in het kabinet van Nationale Unie ge- voelde Jacquemotte de revolutionair, zich niet langer thuis in „de partij der sociaal-monar- chisten", zooals hij de Belgische werklieden- partij verachtelijk noemde. In 1921 trok hij eruit en richtte de Belgische communistische partij op, die hem in 1925 naar de Kamer zond, waar hij sedert dien ononderbroken ge- zeteld heeft. Hij was een kundige kop die aan alle groote debatten steeds actief deelnam en rwiens redevoeringen zich vaak verhieven boven het doctrinaire legativisme, dat zoo vaak de redevoeringen van communistische volksver- tegenwoordigers kenmerkt. Jacquemotte met zijn onafscheidelijke jockeypet was te Brussel een populaire figuur. Men herinnert zich wellicht de belangstelling waarmede iedereen bier na de jongste kamer- verkiezingen het bezoek van den communisti- schen leider ten paleize tegemoet zag. „Wat zal Jacquemotte opzetten" vroegen de bladen zich af. ,,Zal hij bij zijn bezoek aan den koning zijn pet dragen?" En groot was de hilariteit, toen men daar op dien grauwen regenachtigen morgen den scherpgebexten communistischen agitator die nog niemanl ooit, anders dan met een pet op had gezien op het plein voor het paleis zag aankomen met een zomersChen stnoohoed op... Dat was echt Jacquemotte. Zijn laatste lachsucces behaalde de thans overleden communistische voorman op den dag, toen de Rexistische afgevaardigde Sindic zijn met zooveel ophef aangekondigde interpella te zou houden maar op het aangegeven uur niet aanwezig bleek te zijn. Jacquemotte trok er onmiddellijk op uit om zijn Rexistischen collega in het parlementsgebouw te gaan zoe- ken, maar kwam onder algemeene hilariteit met een doodbiddersgezicht verklaren, dat Sin dic nergens te vinden was en dat de interpel late deswegen bij ontstentenis van den inter- pellant maar moest vervallen. W. M. Marshall, de secretaris van de Scot tish Association of Insurance Committees heeft op het congres van de nationale asso ciate van verzekeringscommissies te Bourne mouth een redevoering gehouden over den loop van het bevolkingscijfer in Engeland. Hij zette daarbij uiteen, dat het aantal geboorten in Engeland en Wales in een enkele generate met een derde gedaald is. Het geboortecijfer van thans toont, dat er over dertig jaar slechts tweederde van het aantal moeders van thans zal zijn. Tenzij het gemiddelde aantal leden van een gezin verdubbeld wordt aldus luidt zijn conclusie is het onvermijdelijk, dat de bevolking in aantal achteruitgaat. M. het der ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN CHRISTENEN EN MOHAMMEDANEN. Te Aleppo heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen leden van de christelijke ver eeniging H-et witte Teeken, en jonge Moham- medanen. De politie moest een beroep doen op militaire hulp, waama de vechtenden ver- spreid konden worden. Toen waren echter reeds drie personen, van wie twee Armeniers, neergestoken, en dertig menschen waren ge- wond. De christelijke winkels en de Armeensche slagerijen bleven gesloben. De staking typografen heeft een kalm verloop. JACQUEMOTTE OVERLEDEN. De Belgische Kamerafgevaardigde Jacque motte leider der communistische partij, is zooals wij meldden, in den trein, die hem naar Brussel terugbracht, tusschen Luik en Thienen plotseling overleden. Naar aanleiding van dit bericht schrijft de Brusselsche correspondent van het ,,Handels- Jacquemotte is dood. Wij zullen in de Kamer zijn rauwe stem, zijn altijd vinnige en niet zelden geestige interrupties, zijn gewoonlijk breed opgezette en goed gebouwde redevoerin gen niet meer hooren. Wij zullen den eigen- aardigen kop met den kalen schedel en da,ar- onder de felle stekende oogen niet meer zien. Een eigenaardige eft wel markante figuur ver- dwii-nt uit de parlementaire wereld. Zijn groote slagvaardigneid en zijn bijtende bitse ironie hebben menig droog debat een beetje opge- vroolijkt en hij had dan ook in den regel de lachers op zijn hand. De in 1883 geb. Jacquemotte werd omstreeks 1907 socialist, en al spoedig zag men hem als secretaris van een vakvereeniging van socia- EEN DUITSCH LUCHTSCHIP VOOR AMERIKA? Dr. Hugo Eckener heeft, volgens een bericht van de U. P. uit Lakehurst, de vorming van een Amerikaansch syndicaat voorgesteld voor de financiering van den bouw van een Zeppe lin op een Duitsche werf. Dit luchtschip zou dan onder Amerikaansche vlag vliegen. De Vereenigde Staten moeten toch ongetwijfeld zelf een modern luchtschip, volgens de nieuw- ste methoden gebouwd, bezitten, meent dr. Eckener. De daarvoor benoodigde manschap- pen en het grondpersoneel kunnen desnoods in Duitschland opgeleid worden. In ieder ge val zou zoo'ri luchtschip echter niet voor 1939 klaar kunnen zijn. In hoeverre dr. Eckener's voorstellen in Amerikaansche kringen weer- klank hebben gevonden is niet bekend. HET EINDE VAN DEN ARABISCHEN OPSTAND. Maandag is in de moiskee van Omar be Je rusalem de gemeenschappelijke oproep van de vier Ara'bische vorsten, de koningen van Ara bia en Irak, den imam van J em en en den emir van Transjordanie, voorgelezen. waardoor een einide gemaakt wordt aan de Arabische alge meene staking en hopelijik ook aan de ongere- geldheden, waarmede deze gepaard gegaan is. De oproep luidt: Wij zijn diep bekommerd over den huidi- gen toestand in Palestina. Wij roepen if op den vrede te herstedlen en een eind te maken aan het bloedvergieben. Wfj verlaten ons op den goeden wil van de Engelsche regeering, die reeds verklaard heeft, dat zij gerechtig- heid zal betrachten. Weest daarom overtuigd, di^it wij onz-e bemoeiingen zullen voortzetten om u te steunen." Te Jerusalem is men optimistisch gestemd. Een aan'zienlijk Arabisch leider heeft als zijn overtuiiging te kennen gegeven, dat de meer- derheid van de opstandelingen aan den oproep gehoor izou geven. Het was echter mogelrjk, dat kleine groepen de guerilla zouden voort zetten. Reuter seint nog uit Jeruzalem, dat in den lande algemeene opgeduchtheid schijnt be heer- schen. Na een half jaar gestaakt te hebben, maakten tweehonderdduizend A-rabieren zich op om het werk te hervatben. Te Jeruzalem, Haifa en Nabloes heerschte ongewone bedrij- viglheid. De meeste winkels waren reeds weer open en opgewekt gingen de aibeiders naar hun werk. In de straten heerschte een druk verkeer van open'bare en particuliere vervoer- middelen. De laatste nacht voor het eimde der staking is in het geheele land zeer onrust-iig verloopen. De petroleumleiding van Irak is opnieuw be- schadigd en de olie is in brand gestoken. Bp een nachteilijken aanval op een Joodsche kolonie is een man ged'ood en verscheidene personen liepen verwond'ingen op. Op een plantage zijn ettelijke duizenden sinaasappelenboomen vernield. De uitzonderingstoestand zjal in vele steden blijVen bestaan. Handel en verkeer worden echter hervat. Een afdeeling, bestaande uit negen officie- ren en 354 manschappen en onderofficieren van het regiment der NoordxLancashires, is naar Suez vertrokken, waar zij zieh zal voe- gen bij bet tweede babaljon troepen, dat naar Sjanghai wordt verscheept. Aan de stad Hebron is een collectieve boete van dui'zend pond sterling opgelegd. Bovendien is het den bewoners der stad verboden, hun huizen gedurende 22 uren van den dag te ver laten. ic- ;jr DE COMMUNISTISCHE BETOOGINGEN IN ELZAS-LOTHARINGEN. De communistische agitatie in de departe- menten van de-n Moezel, Boven- en Beneden- Rijn is Zondag zender ongelukken afgeloo- pen. De overheid had alle voorzorgen ge- troffen: tot uit de buu-rt van Marseille had zij marechaussee laten komen. Deze heeft er in sommige steden gediend c.m de commu- nisten te beschermen. Zij hebben zich aan de maatregelen van orde gehouden. Ernstige botsinigen bleven uit en d-e ontmoetingen met de .nationale" -elementen namen volstrekt niet het scherpe karakter aan, dat zij te Parijs en elders zouden gekregen hebben. Te Stfaats'burg kwam het voor, dat de eene stoet den andere liet voorgaan. In een d-orp kreeg een communistLsche redenaar zeven minuteri om zijn v-olgelingen mee te deelen, dat de ver- gadering niet kon doorgaan en het licht, dat in de bijeenkomst van Metz uitging, naar spoedig weer gerepareerd was, heeft evenmin mcidenten uitgelokt. Volgens de Matin waren in verband met deze toumee de Duitsche grensposten ver- sterkt. De andere partijen van het Volksfront w -r- den met dezen goeden afloop van een zorg bevrijd. Te Mulhouse, waar ongeveer 2000 personen de communistische vergadering bezoimtcn, hebben het Kamerlid Rammete en Ducloa, de vice-president van de Kamer, geprotesteer. tegen de beperking van het rech-t van ver gadering in den Elzas. Zij oordeelden doze capitulatie voor het binnenlandsche fascisme niet duldbaar. Duclos critiseerde de devaluatie en ver- klaarde, dat thans meer dan ooit de lenze der communisten „de rijken moeten betalen verwezenlijkt moet word-en. Verder verlang- de hij de ontbindinig van de Parti Social Fran- gais en de airestatie van den leider hi ervan, kolonel de la Rocque. Ten aanzien van de Spaansche kwestie verlangde hij herziening van d-e neutraliteitspolitiek. De propagandatoumee is 's middags geem- digd met een groote bijeenkomst in de Wai kenzaal te St-raatsburg, die door o-ngevt. 10.000 personen werd bijgewoond. Het groote .aantal ord-ebeiwaarders, dat in de nabijheid van de zaial was geposteerd, behoefde niet op te treden. De leden van verschillende orga- nisaties, die deel uitmaken va,n het S-owjet- front, hielden hunnerzijds een bijeenkomst in de Beursizaal. Na d-eze laatste bijeenkomst werd een optocht van ongeveer 3000 personen gevormd, die onder het zingen van de Mar seillaise door de straten trok. Op de Place de Broglie gingen de betoogers zonder inci- denten uiteen. Op de bijeenkomst in de Wackenzaal werd het woord gevoerd door den senator Marcel Cachin, die zich richtte tegen de pogingen der pers, tweedracht te zaaien onder de par tijen van het Volksfront. Wij zullen. aldus Cachin, niets doen tegen het Volksfront, doch alles v66r het Volksfront. Vervolgens sprak de secretaris-generaal der communistische partij, Maurice Thorez, die herziening eischte van de politick van niet- inmenging in de Spaansche aangelegenheidem. Voorts richtte Thoren-z een scherpen aanval op het Hitler-regiem. Hitler heeft. zoo zeide spr., slechts een doel: de vemietiging van Frankrijk. Wlij willen desondanks met Hitler besprekinigen voeren, doch alleen in het kader van den Votkenbond en voor de totstandko- minig van den ondeelbaren vrede, want iedere andere vrede zou geen ware vrede zijn. iSlech-ts in negen plaatsen, waar de bijeen- komsten veiboden waren, hebben de commu nisten toch nog getracht betoogingen te hou den De politie had echter voor een sterke afzetti-nig van de betrokken gebouwen gezorgd en de sp-rekers deden verder geen moeite de zaak te forceeren: rustig trokken de commu nisten huiswaarts. Duitsche persstemmen. Het 12 Uh-r Mittagblatt beklaagt zich over de ..ongehoorde beschimping" van Hitler in de rede van Thorez. „Het feit, dat zij ,,iiber- h-aupt" gehouden 'ko-n worden, is voor de Fransche regeering zoo besckamend, dat ons de woorden ontbreken, om er de juiste ken- achetsiinig voor te vinden. Op een oogenblik, waarop de staatsiieden van de geheele wereld bezig zijn om overeenstemmmg tusschen Frankrijk en Duitchfland tot stand te bren- gen, om den Europeeschen dijik tegen het bin- nendringende bolsjewisme te versterken, ver- oorlooft de Fransche regeering den commu nistischen partijleiders de-n dijk weer te slo-o- pen Wij vinden noch een verontschuldigmg, noch een menschelijke verklaring voor het feit, dat Thorez een dergeiijke rede kon houden." De B.Z. am Mittag schrijft, dat het beslis- senide punt is, dat men zich moet afvragen, of de Fransche regeering werkeloos mag toezien dat de eer van het Fransche voi-k en het In ternationale aanzien van Frankrijk op zoo'n lage wijze door het communistische vuil wor den gehaald. tusschen fascisme en communisme, waar En geland zich bu'ilten m-oet houden, en F-rankrijk, dat zelf, ondanks zijn sympathie voor de toenmalige Spaansche regeering, het mitia- tief tolt nie-t-inmenging nam, zal ook zoolang het eenigsizins mogelijk is een wij'ziging van politiek vermijd-en. Toch is het te vreezen, dat Italie op den verkeerden weg is, ook ten aanzien van zijn eigen belang. Tot goed begrip hiervan houde men voor oogen, dat weliswaar de mededee- ling in den ministerraad moge zijn ingegeven door de Spaansche kwestie, maar dat de fei- ten, waarop zij sloeg geheel los staan van deze kwestie. Die feiten komen hierop neer, dat Italie, sinds lang bezig zich tot de tan- den te wapenen, deze wapening sinds het uit- breken van het Abessijnsche geschil met koortsachtige haast is gaan versnellen, en dat het ook, na ten aanzien van Abessinie zijn doel te hebben bereikt, daarmee is voortge- gaan. De Italiaansche regee-rders, of liever hun spreektrompetten, trachten het te laten voor komen of de onrush in Europa Italie t;t een dus.danige ve-rsiterking van zijn weermiddelen dwingt. Deze gaat echter verre uit boven hetgeen een land als ItaliS, zelfs bij het aan- nemen van een zekere veiligheidsmarge voor zijn verdediging van nooide heeft. De mili taire machit, die Italie gaat opbouwen en voor een goed deel zelfs reeds heeft opgebouwd, heeft langzamerhand een agressief karakter aangenomen. Men besohouwt, blijkens Reuters corres pondent, in Italie zelf de haast, die er nu ge maakt wordt speciaal met de uitbreidin-g van vloot en lU'Chtmacht als een antwoord op En- gelands besluit tot verSterking van zijn wape ning. Engeland heeft inderdaad erkend zich op het oogenlblik maritiem te zwak t-e ge- voel-en om een oorlog in de Middellandsche Zee te ondememen en traoht zijn positie daar in militair en politiek opzicht te versterken. Italie Wil klaarblijkelijk gaarne den huidi- gen toestand laten voontduren en den voor- spronig, die het thans heeft, beho-uden. Van- daar zoowel zijn versterking van zijn vloot als zijn steun aan de opstandelingen in Spanje. Dit is een toestand, waar Engelanld zich op den duur niet bij zal kunnen neerleggen. Het verlies van zijn hegemonie, of juister gezegd het verlies van -het evenwiohlt van krachten in de Middellandsche Zee, waardbor Engeland verzekerd kan zijn van de veiligheid van dezen beaanigrijken verbindingsweg naar het Oost-en, kan het zonder strijd niet dulden. Het Abessijnsche geschil heeft hat met schrik bij- gebracht hoezeer het dit verlies al genaderd was. Het wapent zich thans om deze ver- bindingslijn afdoende te beschermen. Als Italie het daarbij in den weg treedt, zal het stellig voor geen middel terugdeinzen om zijn bedreigde positie opnieuw te bevestigen. -Lang heeft het ged-uurd eer Engeland in beweging kwam. Nog toonlt het zich bij zon der lijdizaam. Italie heeft een zwak punt, een heel zwak punt, in zijn imperialistische wapenrusting. Dat is zijn gemis aan mid- d-elen. Naarmate hat fascisme zich echter ook buiten Italie versterkt, krijgt het meer kans daarvoor een vergoeding in den vorm van leentngen, leveringscontracten enz. te krijgen. Tot dusver heeft Enigeland er klaarblijkelijk op vertrouwd dat Italics oeconomische zwakte het een vol'doende rem zou oplegg-en. Als die rem blijkt -te falen en Italie doorgaat met zijn uitbreiding van wapening in agressieve rich- ting, wordt de toestand dreigend. Engeland moge lang lijdzaam blijven; als het zij-n hoog ste belangen in gevaar ziet gebracht, dat leert zijn verleden afdoende, durft het ook de ultima ratio van een oorlog wel aan. Zou de huidige leider van de Italiaansche politiek het inderdaad daaro-p aan durven sturen? Zou hij inderdaad Engeland de hege monie in de Middellandsche Zee willen betwis- ten? Voo-rloopig zien wij hem slechts han- delen naar zijn woorden, dat hij Italie ster- ker, steeds sterker wil maken om tegen alle denkbare mogelijkheden opgewassen te zijn. Welke imperialistische d-roomen achter deze woorden schuil gaan, blijven ons voorlo-opig nog verhuld. DEGRELLE BESOHULDIGT MINISTER JASPAR VAN KNOEIERIJEN Leon Degrelle, de leider der Rexisten,heeft Vrijdagavond op een betopging te Antwerpen den (libe-rallen) minister van transportmidde len, mr. M. 'H. Jaspar, beschu-l-diigd van fraude en .knoei-erijen. Van een d-rietal maats-chappijen welke failliet zijn gegaan, zou hij groote be- dragen in zijn zak gestoken hebben. Mr. Jaspar beVond zich te Geneve, toen De grelle zij-n beschuldiigingen uitsprak. Zo-odra hij Zaterdagmiddag uit de Volkenbondsstad te Brussel was teruggekeerd, heeft hij door den radi-o-omroep het volgende dementi laten uit- zenden: -De heer Marcel Henri Jaspar, minister van transportmiddelen zal de lasterlijke aan vallen van den heer Degrelle beantwoorden zooals het past, met alle milddelen, die ge- wenscht kunnen -zij-n. Hij hecht er tevens aan te verklaren, dat de beschuldigi-ngen aan zijn adres op de Vrijdagavond te Antwerpen ge houden rexistische vergadering geuit, vol strekt alien gron-d missen". Minister Jaspar heeft zich vervolgens naar minister-president van Zeeland begeven en ge- ruime-n tijd met hem geconfereerd. Later is aan de pers medegedeeld, dat de heer Jaspar een klacht tegen Degrelle heeft ingediend we gens laster. DE VERSTERKING VAN DE ITALIAANSCHE WEERMAOHT. -De Europeesche toestand, welke door het optred-en van de Sowjetunie inzake d-e mst- inmenging in Spanje toch al weer een gro-o- tere spanning verkregen had, za.1 er. schrijft de N. R. Crt., door de mededeelingen nopens Italie's oorlogstoerustingen in den minisiter- raad van Zaterdag te Rome, niet beter op worden. Reuters correspondent te Rome merkt op, dat deze mededeelingen gedaan zijn om m- druk in den vreemde te maken op het oogen blik dat de besprekingen in de commissie van' niet-inmengmg een nieuw element van onrust in Europa hebben gebracht. Men moet ze dus klaarblijkelijk zien als een dreipment. De methode, met zooveel profijt in het Abes sijnsche geschil toege-past, wordt voortgezet. Wie maar even een vmge-r naar Italie dur uit te steken, wie maar eenige cntiek durft uit te oefenen op de -onmaatschappelijke hou- dine van diit land, dat zieh aan geen Inter nationale wetten stoort, wordt met dreige- menten ontva-ngen. ®r zijn land-en, waarop dergeiijke dreige- menten indruk plegen te maken. Zijn in het Abessijnsche geschil -niet Frankrijk en Enge- land er beide voor bezweken? Zal het nu w-eer'zoo gaan? Het is heel goed mogelijk. Wii hebben al meer opigemerkt, dat vele En gelsche conservatieven in den Spaanschen burgeroorlog niet anders zien dan een stijd 123 gijzelaars uit Bilbao bevrijd. Dank zij de tusschenkomst van het Inter nationale Roode Kruis heeft Aguirre, de on- langs gekozen president van het Baskenland, bevel gegeven, 123 vrouwen en kinderen uit San Sebastian, die sinds twee maanden als gijzelaars te Bilbao gevangen gehouden wer- den, te laten vertrekken, aldus meldt Reuter uit Bayonne. Zij zijn aan boord van de Britsche torpedo- jagers Exmuth en Esk naar St. Jean-de-Luz in Frankrijk overgebraeht. De vrijlating der mannelijke gijzelaars heeft men niet gedaan kunnen krijgen. Aan boord van de gevangenis- schepen te Bilbao, waarop men de gijzelaars beeft ondergebracht, zouden zich thans geen vrouwen en kinderen meer bevinden. De vrijgelaten vrouwen en kinderen zijn in- tusschen te San Sebastian teruggekeerd. Ont- roerende tooneelen speelden zich af, toen de vrijigelatenen op het stadhuis aankwamen, waar zich hun familieleden verzameld hadd-en. Voor het stadhuis had zich een dichte menigte verzameld, die de vrouwen en kinde ren met gejuich begroette. Een schrille tegen- stelling met deze uitingen van vreugde vorm- den evenwel de jammerklachten en snikken van anderen, die treurige tij-dingen uit den mond der vrijgelatenen vernamen. President Aguirre had opnieuw een onder- houd met den president van het Internationale Roode Kruis, dr. Junod, benevens met den Argentijnschen ambassadeur en den Zwitser- schen consul te Bilbao. Te Barcelona. De generaliteit van Catalonie heeft besloten, dat de gemeenteraden van iedere stad en ieder dorp in Catalonie gevormd zullen worden door vertegenwoordigers van de verschillende anti- fascitische partijen en verder van de vakver- eenigingsorganisaties van de arbeiders, in de- zelfde verhouding als in d-e generaliteit van Catalonie bet geval is. Verder is besloten, dat de plaatselijke commissies, bestaande uit anti- fascistische - miliciens van het volksfront, die van 19 Juli af tot op den dag van heden in de Catalaansdhe steden en dorpen voor de ge meenteraden in de plaats waren getreden, zul len ophouden te functionneeren. Naar aanleiding van de ministerieele be schikking dat de Cooperatieve Aankoopver- ,mi»g MienM Bureau uit h.t Nader- landsch Landbouw-comite G. A. gevestigd te Rotterdam, wordt ingedeeld in de groepvan erkende pakhuisboudsters van de Stichtmg Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland, voor het aan de cooperatieve vereeniging voor- noemd toebehoorende pakhuis te Breskens heeft de Ver. van handelaren in granen, zaden en peulvruchten in Zeeland een adres gezon-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5