De burgeroorlog in Spanje Dobbelmcmn lekkermanV TER NEUZEN, 14 OCTOBER 1936 burdemeesters. HOEK. VOOR DE PUP. ZAAMSLAG. WEER VER W ACHTIN G. RECHTSZAKEN. Staten, Engeland en Frankrijk in de twee andere landen goud zou kunnen krijgen voor de deviezen, waarover het mocht beschikken. Dit vraagstuk, dat delicaat was juist vanwege de- in de drie landen afzonderlijk bestaande rnonetaire stelsels, is op een gelukkige wijze opgelost kunnen worden. Voortaan zullen in de betrekkingen tusschen de drie groote oen- tra deviezen verwisseld kunnen worden tegen goud. Aldus wordt op een punt van princi- pieele fceteekenis practische samenwerking bereikt, nadat die samenwerking was aange- kondigd door de driehoeks-verklaring van 25 September. De dollar het plechtanker der toekomst De N. R. Crt. schrijft daaromtrent: Het schijnt tegenwoordig gewoonte te wor den om alle afspraken, oak al zijn zij van geen belanig, welke er tusschen vertegenwoordigers van groote mogendheden worden gemaakt, vergezeld te doen gaan van de mededeeling, dat hiermede een nieuwe stap is gedaan in de richting van internationale samenwerking, waardoor een betere toekomst zou worden gewaarborgd. Zoo ook nu weer met de regeling voor de afigifte van goud, welke er tusscben Amerika, Frankrijk en Engeland is getroffen. Het ziet er op bet eerste geziciht heel gewichtig uit en de beer Morgenthau heeft reeds gesproken van „een nieuw type gouden standaard", waaruit een argelooze wereld derhalve zou kunnen afleiden, dat de internationale gouden standaard spoedig in eere zal worden her- steld. Maar in de praktijk veranderd er wei- nig of niets. In werkelijkheid tocb de Engelscbe bla- den wijzen daarop reeds komt de regeling hier op neer, dat, nu er geen landen meer zijn met den gouden standaard, men niettemin bet goudverkeer op de een of andere wijze mogelijk wenscht te maken. Elk land blijft vrij, gelijk de Engelscbe bladen opmerken, op zijn valuta naar eigen verkiezing te regelen, of zooals men dat noemt, te ,,managen". Het Engelsche pond blijft zwevend, terwijl Amerika en Frankrijk elke 24 uur een andere waarde- betrekking tusschen goud en valuta kunnen afkondigen. Vooral uit deze laatste restrictie moge blij- ken, hoe instabiel ook met deze jongste „sta- bilisatie-overeenkomst" de toestand blijft. Feitelijk is niet alleen bet pond-sterling, maar zijn ook de dollar en de franc „zwevend". Het ziet er naar uit, dat, nu de vroegere goud- valuta's niet meer hun functie van plechtanker kunnen vervullen, deze taak in de toekomst door een dollar zal worden overgenomen. Hoe men dit zal „managen", blijft voorloopig bet geheim van het Amerikaansohe valutafonds, dat, als alle egalisatiefonAsen, in het geheim werkt. De gevechten ten Zuiden van Madrid en in de straten van Oviedo duren voort. De berichten van de Spaanscbe gevechts- terreinen zijn, schrijft de N. R. Crt., uiterst sohaarscb. Zij bepalen zich in hoofdzaak tot een mededeeling uit Madrid, dat Oviedo ge- leidelijk in de macbt der regeeringstroepen geraakt. De rechtsche troepen zouden zich met zware verliezen uit hun stellingen moeten terugtrekken en zich verschansen in de kazer- nes en openbare gebouwen van de stad. Reu- ter weet verder Uit Madrid te melden, dat bombardementen zijn geleverd aan het Noor- delijk front in de omstreken van Mondragon (Guipuzcoa). Verder heeft de luchtmacht van generaal Franco, naar uit Teneriffe wordt ge meld, de haven van Bilbao gebombardeerd. Een der bommen trof een oorlogsschip, dat ernstig beschadigd werd. Nopens het Zuidelijk front deelt het radio- station van La Coruna mede, dat de troepen van generaal Mola in den sector Avila de dor- pen Navalvilla, Rosa del Cuerpo en Casalsode de los Vidri03 hfcbben bezet. In den sector San Martin de Valdeiglesias zijn de regee ringstroepen, toen zij hun oude stellingen trachtten te hernemen, door de luchtmacht verdreven. In de provincie Huesca is de toestand onver- anderd. Dit ondanks eenige bombardementen en schermutselingen in het gebergte. De evacuatie van kinderen uit Madrid. Het aantal Madrileensche kinderen dat zich thans te Valencia bevindt, bedraagt 8000. Zij zullen in verschillende kolonies aan de Oost- kust worden ingekwartierd. Arrestaties en in-vrijheid-steilingen. Uit Madrid wordt vernomen, dat aldaar een kolonel van het Spaansehe leger, kolonel Lechay, met zijn rie dochters is gearresteerd. De kolonel zou hebben verklaard aan de zij.de der rechtsche troepen te zullen strijden, wan- neer deze Madrid zouden .binmentrekken en een van zijn dochters zou drie bedienden heb ben opgesloten om hen aan te rechtsche troe pen uit te leveren. Zij zullen voor het volksgerecht terecht- staan. De volksrechtbank heeft overste Carlos Morena, van den generalen staf van het leger, ter dood veroordeeld, omdat hij weigerde zich aan de regeering te onderwerpen. Verder is Ramon. Oarbajal Colon, de laatste afstsmmeling van Columbus, die reeds eenige weken te Bilbao werd gevangen gehouden, in vrijheid gesteld en naar Frankrijk vertrokken. Zooals bekend had de Argentijnsche zaak- gelastigde stappen bij, de Spaansehe regeering gedaan om zijn in vrijheidstelling te verzoe- ken. Aan het Catalaansche front. Een speciale correspondent van de Times heeft een bezoek gebracht aan een vrijwel voor dwarskijkers geheel verboden zone van het front van de regeeringstroepen in de buurt van Teruel, waar een leger van anarchisten zonder bevelhebbers, dat befaamd is als de ijzeren colonne, zich inspant om de opstande lingen uit Teruel en de bergen ten Noorden daarvan te verdrijven. Op zijn weg naar het front zag de schrijver hier en daar biljetten aangeplakt van de plaatselijke revolutionnaire comite's, waarin de bevolking werd opgewekt om ter vemietiging in te leveren alle „beelden, schilderijen en andere godsdienstige voorwer- pen, symbolen van aanbidding en van ver drukking uit naam van den godsdienst". Uit- zonderingen waren gemaakt voor voorwerpen van kunstwaarde, die in de plaatselijke musea bewaard zouden worden. Men bereikte Sarrion, dat in het bezit was geweest van de opstandelingen, doch nu de onderscheiding genoot een ,,communistische stad" te zijn. De bewoners van deze stad heb ben het geld afgeschaft en trachten geheel naar het communisme te leven. Iedere plaats mag klaarblrjkelijk zelf beslissen, of zij vol- ledig communistisch, half communistisch zal zijn, of zal voortgaan op de oude burgerlijke wijze. Deze zelfbeschikking van den kant van de gemeenten met hun plaatselijke revolution naire commissies vloeit voort uit de leer van het, „Comunismo libertario", dat gepredikt wordt door de anarchistische syndicalisten, die van oordeel zijn, dat het communisme van onderop, door het volk, moet worden ingesteld en niet van bovenaf mag worden opgelegd. Het laatste dqrp voor Turel is La Puebla de Valverde. Valverde is voornamelijk hospi- taal en levensmiddelendepot. Het is een ge- woon boerendorp van slordige huizen en stra ten. Langs den wegkant stonden verscheiden vrachtauto's met levensmiddelen en zieken- •vagens. Ook stond er een vrachtauto, inge- richt als drukkerij, waarin de Linea de Fuego, de vuurlinie, het blad van de ijzeren colonne, wordt gedrukt. De zware, vestingachtige kerk midden in het dorp, was totaai uitgebrand. Het was de volledigst verwoeste kerk die ik tot dusver had gezien. Het antwoord op de vragen wat de oorzaak was van den haat, die deze boeren tot een dengelijke verwoesting had gebracht, was de herhaling van de vaak gehoorde geschiedenis caciquismo, oftewel de politieke baasspelerij van de priesters over de bevolking. Te Puebla de Valverda zijn 65 leden van de militie en him leiders, met inbegrip van een socialistisch Kamerlid, door de civiele garde en de opstandelingen, die verraderlijk samen- werkten, vermoord. Zij hadden het verhaal uit de eerste hand en hadden den van bloed doorweekten grond en de graven gezien. "Een mijl voorbij Valverde bevond zich de keuken, waar het voedsel voor het front werd t gereed gemaakt. Spoedig daarop begon de I weg niemandsland te worden. Hij liep daar door een zeer betwiste engte, de Puerto de Escandon, die dagelijks uit de lucht gebom bardeerd werd. Zij begaven zicih daarop naar een nieuw aangelegden weg, die tusschen de bergtoppen doorliep, tot hij op de loopgraven stuitte, welke tegenover die van de opstande- _het winnen van de gronds toff en door de Sun lingen gelegen waren. Daarachter lag Teruel. De milities hebben dte gewone troepenfor- maties afgeschaft. Zij bestaan uit tienman- schappen, die een afgevaardigde kiezen, wiens functies ongeveer gelijk staan met die van korporaal. Tien groepen vormen een centuria, die ook haar afgevaardigde heeft. Tien, twin-, tig en meer centuria's vormen een kolonne. De centuria's zijn genummerd, maar de groe pen hebben namen,' als de Zeewolven, de Terreur, de Leeuwen, de Onovenwinnelijken, de Groep zonder vlag, de Zwarte groep, de Zweedsche groep, de Bakoenin groep. Maandag is, schrijft de N. R. Crt., in heel Spanje het „feest van het Spaansehe ras" gevierd de verjaardag van Columbus' ge- boortedag en velen hadden gemeend, dat dit voor generaal Franco het sein zou zijn voor den aanval op Madrid. Doch op dien dag, noch Dinsdag is iets in desituatie rondom de hoofdstad veranderd, anders dan dat de regee- trekiken door het land en zijn lied laten hoo- ren, het oud-Nederlandsche lied en liederen van luim en lente". Reeds wist hij op talrijke plaatsen grooten bijval te verwerven. Zoo schreef b.v. het Amers'foortsch dag'blad, na een avond v.cor de plaatselijke Volksuniversiteit,,Veel van de ou'de zediem en gelbruiiken zijn verloren gegaan. Van somtmige oude zaken is 't goed dat ze wederkeeren: dit is 't geval met veel schoons uit overoude tijden. Van dit schoon heeft de zaniger D'ils ons ten voile doen genieten." Na een optreden voor het Nutsdepartement HaamstedeBungh schreef de Zierikzeesche Nieuwsbode: „De heer Geert Dils bracht met begeleidimg op de theorbeluit eene reeks oude liederen ten gehoore; een en ander viel, ge- tuige het krachtig applaus, zeer in den smaak." Een beoordeeling van het Nieuwsiblad van het Zuiden te Tilburg luidde: ,,Het eigen ka'rakter van ons lied deed htj spreken met al de gevoelfgh£id die hij leggen kan in zijn ste+nHet was overweldigend." De aangekondigde liederenavond belooft onigetwijfeld iets moois te worden. RAID I ON-PROPAGANDA. Naar wij vememen zullen binnen zeer kor- ten tijd in Ter Neuzen do#r de Sunlight Zeep Fabrieken de bekende Radion Propaganda- voorstellingen worden gegeven. Omtrent den inhoud van deze voorstellingen wordt ons medegedeeld, dat deze bestaan uit: Als eerste punt de vertooning vhn een kboe;end joumaal met de meeste actueele on derwerpen van den laatsten tijd. Vervolgens de vertooning van een prachtvolle film over light Zeep Fabrieken, gebruikt voor haar be- roemde producten. Deze film geeft een schit- terend beeld van de zeden en gewoonten van onize overzeeeche gewesten en is rijk aan schitterende natuuropnamen. Als bijzonder- heid kan worden vermeld, dat deze film spe- ciaal ten dienste van de Sunlight Zeep Fabrie ken in Indie is opgemcmen. Als derde punt in het programma staat een aardige teekenfilm, speciaal ingelascht om de lachspieren van de aanwezigen oak cent, aan het werk te zetten. Daama het optreden van den alom bekende gochelaar- illusionist, den heer Williamss in zijn reper toire van Radion goochelaar-buikspreker. In het bijzonder worden de aanwezigen door dit gedeelte sterk geboeid. De komische scene® tijdens het buikspreken doen de zaal vaak daveren van het lachen. Na de pauze vindt een zeer attractieve Radion-demonstratie plaats. Ook deze demonstratie, die het bijwo- nen terdege waard is, is in alle opzichten ringstroepen hebben getracht hun verloren I bijzonder verzorgd. In een zeer korten tijd 1 |J1 AkA«a nnvt rumrrvSo TTrOiDoVl ovrvortQ positie in de streek van San Martm de Val deiglesias te herwinnen. Gemeld is dat zij op dit punt een wig bezaten tusschen de legers van generaal Mola in het Noorden en Franco in het Zuiden. In den loop van de laatste dagen had de regeering weer belangrijke artillerie- en mitrailleureenheden hierheen ge- dirigeerd en vrachtauto's met manschappen en munitie zag men zich over alle wegen van Madrid naar het Westen begeven. Een hevige aanval van deze zijde wordt nu verwacht, doch nadere berichten zijn nog uitgebleven. Een correspondent schrijft den bevelhebbers der regeeringstroepen de bedoeling toe, de bezet- ting van ongeveer 1000 man uit San Martin te drijven, Navalperal te heroveren, alsook El Hoyo de Pinares en den vijand terug te drin- gen tot voorbij Peguerrinos. Ook ten Zuiden van Madrid heeft de volks- militie nieuwe activiteit aan den dag gelegd. Zij heeft een aanval gedaan op de versterkin- gen, die haar tegenstanders in Bargas hebben aangelegd, nabij den straatweg van Toledo naar het Noorden en voorts verstrekt zij haar positie te Aranjeuz, waarheen de vijand thans oprukt. Het is het gewichtige knooppurtt van spoorwegen, die o.a. de verbinding vormen met de Oostkust en de voedselkanalen voor de hoofdstad zijn. Veel levensmiddelen wor den overigens uit deze richting de eenige zijde vanwaar Madrid nog ongehinderd te be- reiken is per vrachtauto aangevoerd. Uit alle andere richtingen liggen thans de wegen naar de hoofdstad voor de rechtsche troepen open: uit Toledo, uit Maqueda, uit San Mar tin, uit El Escorial en uit Siguenza. In Oviedo gaan de gevechten in de voor- naamste straten voort, doch te Madrid heeft men alleen belangstelling voor de verdediging van de hoofdstad. Heden trad het nieuwe distributiestelsel voor levensmiddelen in wer- king. De uittocht van kinderen uit Madrid wordt voortgezet; het zijn voornamelijk wee- zen en kinderen van gesneuvelde miliciens of van vluchtelingen. Tenslotte wordt nog gemeld, dat het laatste bombardement van Madrid veel heviger is ge weest dan de voorgaande. Het feest van het Spaansehe ras. (De speciale correspondent van Havas te Saragossa meldt: Maandag heeft heel Spanje het feest van de Virgo del Pilaz en het feest van het ras ge vierd. Het laatste feest, ingesteld voor alle volken van Spaansehe afkomst en Spaanschen tongval, wordt altijd gelijk met het eerste gevierd.- Vanwege den ernstigen toestand de vijand staat op 30 K.M. van de stad droegen de feesten een zeer bijzonder karakter. Sara gossa was overstroomd met pelgrims uit alle oorden des lands. Overal woei de oude Spaan sehe vlag, maar men zag ook Italiaansohe, Portugeesche en Duitsche vlaggen. Wegens het slechte weer moesten de mees te feestelijkheden worden afgelast. De menig- te verdrong Zich in de kerken en op de straten waar de optocht van de Spaansehe phalanx, de Carlisteri en de Renovacion doortrok. De processie van de H. Maagd bleef echter we gens het slechte weer aohterwege. OMHOOG GEVAREN. Hedenmorgen is een op weg van Hansweert naar Ter Neuzen zijn'de geladen Nederlansch zeilschip, schipper G. Schaart, op den Molen- plaat vastgeloopen en blijven zitten. Vanuit Hansweert is een sleepboot der- waarts vertrokken voor het verleenen van assistentie. Bij Kan. besluit van 22 Aug. is aan J. L. Oostertooff, vroeger gemeente-secretaris te Ter Neuzen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als bur- gemeester der gemeente Westdongeradeel. AIkiEM. NEDERL. VERBOND. Aanstaanden Dinsdag zal, naar men ons meedeel't, in het Luxor-Theater, Westkolk- straat, alhier, optreden de bekende zanger, de heer Geert Did®, met een keur van Neder- landsche liederen. De heer Dils begeleidt zich zelf zelf bij de luit en duidt, naar ouden trant, zijn beroep aan als dat van ,,minne- streel". Zijn doel is het eigen Nederlandsche lied van vroeger en nu meer te doen leven in ons volk dan het geval is. Als de oude minnestreels plachten te doen wil hij rond- wordt u door een bakwame wasch-experte een volledige waachbehandeling gedemon- streerd, waarbij niets onbeproefd wordt ge- laten het besprokene practisch aan te toonen. Op een eenvoudige, doch zeer interessante wijze worden de toeschouwers ingelic'ht over de juiste waechbehandeling van verschillende stoffen, zooals zijde, kunstzijde, wol, enz. met Radion, Neenlands zelfwerkend waschmiddel, dat door zijn speciale eigenschappen over- vloedig schuimend sop, gecombineerd met zijn ongeevenaarde, doelmatige zuuretofwer- king in duizenden gezinnen een geheele omwenteling heeft teweeggebracht. Na afloop van de voorstellingen vindt een gratis verloting plaats onder de aanwezigen van eenige huishoudelijke .voorwerpen. Boven- dien ontvangt iedere bezoek®ter aardiige ver- rassingen in den vonm van: boekjes, legpuzz- les voor de kinderen en tot slot een waarde- bon, die het voordeel heeft, dat men 2 pakken Radion kan koopen tegen de prijs van 0,45 met een standaardbus Vim gratis, een groot voordeel dus van 1,0,15. Moge een groot beizoek de voorstellingen van de Sunlight Zeep Fabrieken, waaraan zooveel zorgen besteed zijn, bekronen. Het is ten voile verdiend. AUTOBUSOONCESSIE. Ged. Staten van Zeeland hebben aan Jos. WautersVerbist te 'Hulst concessie verleend voor een autobusdienst op Woensdagen van Hulst over Axel naar Ter Neuzen. Zij zagen geen reden om te voldoen aan het verzoek van de directie der N.V. Zeeuiwsch-Vlaamsche tram om die vergunning niet te verleenen en ook niet am deze alleen te verleenen voor het traject Hulst(Drie Schouwen in aansluiting op de tramdienst der Zeeuwsch-Vlaamsche of wel om het vervoer in locaal verkeer tusschen Drie Schouwen en Ter Neuzen aan Wauters te verbieden. Wel stelden Ged. Staten vast, dat het locaalvervoer van reizigers is verboden, tusschen Drie Schouwen en het punt, waar de trambaan van de N,.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij van den fhavincialen weg Ter NeuzenAxel afbuigt in de richting Zaamslag en tusschen het punt, waar genoem- de trambaan, komende uit de richting Zaam slag, den Prov. weg Ter NeuzenAxel weder ontmoet en Ter Neuzen; van Drie Schouwen, van eenig punt tusschen Drie Schouwen en het punt, waar de trambaan van den Prov. weg afbuigt in de richting Zaamslag of van dit punt naar het punt, waar genoemde trambaan, komende uit de richting Zaamslag den Prov. weg Ter NeuzenAxel weder ont moet, naar eenig tusschen dat punt en Ter Neuzen gelegen punt of naar Ter Neuzen of omgekeerd. EEN EERVOLLE TJITNOODIGING. De Nederlandsche Vereeniging te Parijs heeft aan mevrouw E. J. van den Broecke De Man te AardenbUng, die een groote naam heeft als voordrachtkunatenares, een uitnoodi- ging gericht cm aver te komen en ook de leden van genoemde vereeniging te doen ge nieten van haar talent. RIJKSCOMMISSIE VOOR DE WERK- VERSpHAFFING. In de Rrjkscommissie voor de werkverschaf- fing is door de regeering aangeweizen Ir. A. J. Markvoort, rijksinspecteur voor de werk- verschaffing in de pAivincie Zeeland. Het lid van Ged. Staten Mr. P. Dieleman, treedt als voorzitter der commis-sie op. VERZENDING VAN MOSSELEN NAAR FRANKRIJK ZAL DEZE WEEK BEGINNEN. Naar gemeld wordt, kan met de verzending van mosselen naar Frankrijk nog deze week worden begonnen. Hoewel dit betrekkelijk ver in het seizoen is, is dit op zichzelf geen teleur- stelling. In de vorige jaren kon echter met de verzendingen reeds begin September worden aangevangen. Daarna is de export echter stop- gezet van 15 December tot 15 Januari. Het betreft hier de bekende regeling ten be- hoeve van de Fransche kweekers, waardoor voor korten of langen tijd de import van Zeeuwsche mosselen op de Parijsche markt kan worden stilgelegd. Zooals reeds eerder werd gemeld, zijn te Parijs ook Duitsche mos selen aangevoerd ten gevolge van welk feit, de vrees bestond, dat daaruit voor de export van Zeeuwsche mosselen belangrijke schade zou voortvloeien. In hoeverre zulks inderdaad het geval zal zijn, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. Het prijsverschil zal wel- licht een rol hebben gespeeld. Wat qualiteit betreft zijn de Zeeuwsche mos selen echter superieur en dat weet men in Frankrijk dan ook te waardeeren. Er is een levendige vraag naar Zeeuwsche mosselen. HET C. V. K. VOOR MOSSELEN TE BERGEN OP ZOOM. Naar het „D. v. Z." verneemt,. heeft de Minister van Lanidbouw en Visischerij het be sluit van het bestuur van het Centraal Ver- koopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom, om het verzoek van den voormaligen directeur om eervol ontslag niet in te willigen, vemietigd. Zoowel aan den voorzitter", Mr. A. J. v. d. Hoeven, als aan den directeur, den heer v. d. Voort, is thans het door hen aangevraagde ontslag verleend. VERGADERING VAN UITGESLOTEN MOSSELHANDELAREN. In een te Bergen op Zoom gehouden ver- gadering van mosselkweekers en mossellhande- laren uit Zeeland is gesproken over de nood- zakelijkheid van het voeren eener actie in het belang van dien groep, welke niet tot de com- binaties van mosselhandelaren en kweekers behoort, de z.g. uitgeslotenen. De toestand is op het oogenblik allerminst bevredigend, en kan dan ook niet zoo blijven. Het optreden van het bestuur der leiding van het Oentraal Verkoopkantoor voor" mosselen heeft de belangen voor de niet bij de z.g. com- binaties aangesloten personen ernstig ge- schaad. Hierin dient verandering te komen. De oude toestand handhaven ligt trouwens ook niet in de bedoeling van den Minister. Aan den wensch van de mosselkweekers om den handel volledig vrij te geven zal intus- schen niet kunnen worden voldaan. Maar de verkoopsorganisatie dient gewijzigd te worden en combinatievorming, waarbij tot nu toe voorzitter en directeur van het Centraal Ver- koopkantoor geldelijk waren betrokken met uitsluiting van bepaalde groepen, moet vol ledig uitgesloten zijn. Het schijnt intusschen in de bedoeling te liggen maatregelen te treffen, zoodat de tot nu toe uitgesloten handelaren gemakkelijker kunnen toetreden en aan een van de voor- naamste grieven zal hiermede in beginsel zijn tegemoet gekomen. De leiding van het Centraal Verkoopkan- toor overweegt om in de legering thans ook op te nemen de handelaren en kweekers, die in het seizoen 1935/'36 naar Belgie exporteer- den. Een dergelijke keuze van het basisjaar is echter naar het oordeel der vergadering niet juist te noemen, wijl op den export in dat jaar het Centraal Verkoopkantoor reeds invloed uitoefende. Algemeen werd het beter geacht de basisjaren vroeger dan 1934 te kiezen. Of het tot een dergelijke regeling zal komen valt thans nog niet te zeggen. Dat de regelingen voor den mosselhandel over meer dan e6n ministerie loopen, achtte de heer Drop een zeer ernstig bezwaar. Hier- door is de kans, dat in de uitvoering der maat regelen moeilijkheden ontstaan, vanzelf veel grooter. De aanwezigen hebben vervolgens vier han delaren en kweekers en den heer Mr. A. A. J. Dirven te Bergen op Zoom belast met de taak besprekingen te voeren met de directie van het Oentraal Verkoopkantoor. Het belangrijkste punt hierbij zal zijn de vraag om naast de bestaande combinaties ook de thans uitge sloten groepen toe te laten tot export van mosselen naar Belgie en Frankrijk. A. J. VAN LUIJK. f Zooals kort geleden gemeld is, hadden Ged. Staten met ingang van 1 Januari 1937 eeArol ontslag verleend als hoofdeommies ter Pro- vinciale Griffie aan den heer A. J. van Luijk. De heer Van Luijk, die 18 December 1870 te St. Annaland is geboren, kwam op 1 April 1.898 op de Prov. Griffie en doorliep daar ver schillende rangen, totdat hij met ingang van 1 Augustus 1923 hoofdeommies werd. Vooral voor de bootdiensten heeft de heer Van Luijk grooten arbeid verricht. Toen de heer H. J. G. Hartman met ingang van 1 April 1919 griffier der Staten werd, nam de heer Van Luijk zijn plaats in als secretaris der commissie van toezicht op de Provinciale boo- ten en toen aan de griffie een afzonderlijke af- deeling voor deze takken van dienst werd in gesteld, kwam deze onder leiding van den heer Van Luijk. Sedert kort is deze afdeeling in tusschen weder opgeheven en zijn de boot diensten naar de eerste afdeeling overge- bracht. De verdiensten van den heer Van Luijk zijn officieel erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De geziene ambtenaar heeft helaas niet meer van zijn pensioen en van welverdiende rust mogen genieten. Een dag of tien geleden moest de heer Van Luijk zijn tijdelijik werk staken en bleef hij ziek thuis. Maandagmorgen is hij op bijna 66-jarigen leeftijd voor goed heengegaan. DE BRUG TUSSCHEN NOORD- EN ZUID-BEVELAND. Te Wissenkerke vergaderden elf polders uit Noord-iBeveland over de plannen tot overbrug- ging van De ZandKreek. Alle polders besloten onvoorwaardelijfc toe te treden tot de vereeni ging ,,De Noord-Bevelandsche Brug" en de verhoogde financieele last te dragen. Ook te Colijnsplaat werd een soortgelijike vergadering gehouden van het waterschap „Oud en Nieuw Noord-Beveland". Ook deze polders besloten tot onvoorwaardelijke toe- treding. Als nu ook de gemeentetoesturen meewer- ken en sjraks ook Prov. Staten geen bezwaar maken, is de financieele kant van het bruig- plan in orde en kan na verloop van tijd de brug gelegd worden. Zanguitvoering. Als propaganda voor haar vereeniging gaf de Chr. zangvereeniging Excelsior" alhier, Dinsdagavond een zanguibvioering in de Gere- formeerde kerk. De voorzitter, de heer C. Zagers, sprak een woord van welkjom. Hij drukte zijn spijt er over uit, dat het bezoek niet erg druk was. Maar de zangers verliezen den moed niet en blijiven doorwenken. Hij liet hierffa zinigen ps. 103 1 en ging dan voor in gebed. Hiema liet de vereeniging, onder leiding van directeur Van der Peijl, ons meerdere liederen hooren. In de pauize sprak Ds. J. A. Vink een kort woord ter aanbeveling van Excelsior". Spre- ker vroeg de aandacht am enkele dingen te zeggen die op een avond als deze wel eens geizeigd mogen worden. 'Hij wees er op, dat het zingen ons niet vreemd is. Ook niet het ge- meenschappelijk zingen. Zioodra de Refonma- tie kwam werd dit laatste weer de plaats in de eeredienst gegeven die het nu nog bezit. En met ons gezong willen wij den grooten Sc'hep- per loven. Dat heeft de Chr. Kerk altijd ge daan. Maar het vreemde, het nieuwe, is het zingen in de zangvereeniging. Daarvoor moet men de menschen wel eens trekken om ze er bij te krijlgen. En daarvoor juist is deze avond. Reed's enkele jaren is Excelsior" bezig haar doel na te streven, n.l. de zanigkunst bevorde- ren. Dit doel kan ons alleen sympathiek zijn. Hij wekte dan ook van harte op. om lid te worden van Excelsior". Een flinke Chr. zang vereeniging heeft op Hoek zeer zeker be- IBIS SHAG Kees - neys/ IBIS SHAG is geen droge tabak, zooals gewone pijptabak. Daarom moet de pijp met I BIS SHAG niet gestopt worden. Om het voile ge- not van IBIS SHAG te hebben, gaat men als volgt te werk: Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en vult er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daar- door brandt de rook op de tong. Probeert U het maar eens op deze manier en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt. IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp ge wone rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. Maakt Uw pijp geregeld schoon en rookt IBIS SHAG bij voorkeur uit een pijp met kleine kop en van goede kwa- iiteit, zooals b.v. de IBIS pijp. BIJ Uw winkelier verkrijgbaar ROOKT IBIS EN GiEN ANDERE SHAG. (Ingez. Med.) staansmcgelijikheid. Het moet worden: Ex celsior" steeds grooter in leidental, steeds booger in zangkunst. De voorzitter dankte den spreker bartelijk voor zijn opwekkende en propagandistische rede en gaf gaame gelegenheid tot het op- geven van nieuwe leden. Nadat nog verschillende stukjes gezongen waren, sprak de heer Zagers een slotwoord, waarin hij zijn dank uitsprak voor bet gratis gebruiik van bet kerkgebouw. Ds. Vink eindigde met dankgebed na het ge- meenischappelijk zingen van ps. 100 1. Door vorst aangetast. In de voorafgegame kouide dagen zijn par- tijen op het land liggende en reeds gerooide koebieten, die ter afhaling germed lagen, door de vorst aangetast, wat tot gevolg bad, dat enkele landbouwers hun te velde staanden voorraad in veiligheid brengen. Rectificatie. Het bericht in ons nummer van Vrijdag j.l. aangaande de in voorbereiding zijnde feest- plEtnnen, dient in zooverre vCrbetering, dat niet de vereenigingen tot een samenspreking tegen gisteravond waren uitgenoodigd, hetgeen op een misverstanid onzerzijds berustte, doch dat enkel en alleen een bestuursvergadering der Oranjevereeniging werd gehouden, waar in, naar wij van welingelichte zijde vememen, werd besloten om de besturen van vereenigin gen, alsmede de ingezetenen uit te noodigen tot een samenkomst op Zaterdagnamiddag 24 dezer, welke zal worden gehouden in het Ver- eenigingsgebouw en in welke vergadering als- dan een commissie van voorbereiding zal wor den gevormd. Zwakke tot matige, later toenemende Zui- delijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met regenbuien. Aanvankelijk zachter. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 13 October 1936. De voigende personen waren gedagvaard: S. J. L., buisivr. van J. B., oud 55 j., zonder beroep, wonende te Hoek, wegens diefstal van een zwarten wollen omslagdoek, toebehooren- de aan Maatje Buijze, te Ter Neuzen op of omstreeks December 1932. Subsidiair werd aan haar verduistering van dien doek te laste ge legd. Eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis. UitspraaJk: vrijspraak. C. D., oud 45 j., koopman, wonende te Zuid- dorpe, wegens huisvredebreuk te Zuiddorpe op 24 Augustus 1.1. Eisch: 14 dagen gevangenisstraf. Uibspraak: idem. C. C., oud 59 j., zonder beroep, wonende te Zuiddorpe, wegens mishandeling van P. F. de Smet te Zuiddorpe, op 29 Augustus 1936, door hem te slaan. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. L. F. G. de V., oud 21 j., ajbeider te Vo- gelwaarde (Boschkapelle)wegens beleediging van Mathilda Crombeen te Vogelwaarde op 14 Augustus 1936. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. de Z., oud 36 j., landbouiwer, wonende te Zaamslag, wegens mishandeling van Herma nns de Regt te Ter Neuzen op 9 September 1936, door hem te slaan. Eisch15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. M. R. de B.,huisvrouiw van Th. C., oud 36 j., zonder beroep, wonende te Meerdonck (Belgie), wegens verboden invoer van 100 st. versche baring, in het arrondissement Middel- burg op 20 Augustus 1936. (Eisch/20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. Th. C., oud 41 j., leurder, wonende te De Klinge (Belgie), wegens eenzelfde over- treding in het arrondissement Middelburg om streeks 20 Augustus 1936. Eisch: f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. D. R., oud 35 j.., koopman, wonende te Ter Neuzen, wegens mishandeling van P. J. de Buck te Hontenisse op 26 Juli 1.1., door hem te slaan. De verdachte was hiervoor door den Politie- rechter bij verstek veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en was tegen die veroordee- limg in verzet gekomen. Eisch: bekrachtiging van het verstek- vonnds. Uitspraak: idem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2