ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Tweelingzusters. No. 9516 WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 76- Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland. Sukkell Gij met Uw spijsverlering? M.S.S.-cachets EERSTE BLAD De zoogenaamde „nieuwe gouden standaard". ii mm m—wnmr >r rnr wnaMHiam: ,L< 11 jiii1 w«i>' nrrr -T-nnmnn mil NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPKIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post 1,55 per 3 maanden B0 vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruittetaling. (iitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO "38150 TELEFOON No. 25. VERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 E ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. andelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag ijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRWDAGAVOND. CRISIS-STEUNBESCHIKKING 1936 ROGGE. De Minister van Lanidlbouiw en Visscherij heeft de crisis-steunbeschikking 1936 Rogge in dien voege gewijizigd, dat de steun per 100 K.G. gedenatureerde rogge 2 bedraagt voorzoover de denaturatie is gesohied na 27 September, doch voor 12 October. Voorzoo ver de denaturatie is geschied na 27 Septem ber, docb voor 12 October. Vioonzoover de denaturatie is geschied of geschiedt na 11 October, bedraagt de steun per 100 K.G. ge denatureerde rogge 1,50. DE PRIJS DER HUISBRANDKOLEN EN DE CONTINGENTEERINGEN. Vragen van den heer Wijnkoop. De beer Wijmkoop, lid van de Tweede Kamer beeft aan den minister van handel, nijverbeid en scbeepvaart de voigende vragen gesteld: Is bet den minister bekend, dat de staats- mijnen reeds ongeveer 10.000 ton antbraciet in hun leveringen ten achter zijn en dat ook de andere Limburgsche mijnen overstelpt zijn met orders? Kan de minister meedeelen of deze achter- stand aan onvoldoende productie te wijten is of aan commercieele overwegingen, en zoo dit laatste bet geval mocbt zijn, aan welke? Welke maatregelen denkt de minister te nemen met alleen om voor voldoende huis- brandkolen zorg te dragen, maar ook om ervoor te zorgen, dat voor deze brandstof geen prijsstijging plaats vindt? Is de minister niet van meaning, dat door de belangrijke prijsstijging van Engelsche en Belgiscihe huisbrandkolen ernstige concurren ce van die zijde niet meer is te duchten, en dat waar in verband met die boogere prijzen de ammo om deze kolen te importeeren is ver minderd, bet noodzakelijk wordt om de belem- meringen in den aanvoer van die branidstoffen thans op te beffen? Wil de minister maatregelen treffen, opdat ten spoedigste ten minste de contingenteering van Engelsche en Belgische huisbrandkolen wordt opgeheven, opdat bij een eventueelen strenigen winter ons land niet voor een kolen- tekort zal komen te staan? DE SALAELEERJNG VAN HET OVERHEID SPERSONEEL. Het A.N.P. meldt: Een deputatie uit bet oomite van zes, ge- vormd uit de modeme, christelijke en roomsch- katholieke algemeene bonden van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst, is door den minister van binnenlandsche zaken in buiten- gewone audientie ontvangen. De deputatie bestond uit de beeren W. van der Have, L. F. Guit en W. Luberti. Zij kreeg in ruime mate gelegenheid te be- pleiten, dat in verband met de door de regee- ring getroffen monetaire maatregelen, alle nog loopende onderhandelingen terzake van ver- dere salarisverlagingen voor het personeel der lagere oiganen zouden worden opgesobort en dat de minister medewerking zou verleenen om die veriagingen waarvan een gedeelte nog op een lateren datum in werking zal treden, eveneens te doen uitstellen. Ondanks de toelicbting en de argumenten door <je deputatie aangevoerd, bleek, dat de minister niet bereid was aan deze verzoeken te voldoen. De minister stelde zich n.l. op bet standpunt, dat de veriagingen, waarover de onderhandelingen gaande zijn, de reeds vast- gestelde en de nog in gedeelten uit te voeren veriagingen uit een oogpunt van rechtvaardig- heid tegenover de vele gemeenten, die reeds tot de door de regeering verlangde aanpas- sing overginjgen, moeten doorgaan. Wei was de meening van den minister, dat, met het oog op den onzekeren toestand waarin ons land, voor wat de prijisbeweging betreft, verkeert, eventueel verdergaande maatregelen voorshands dienen achterwege te blijven. Naar bet Engelscb van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 35) Vervolg. XXVI. Innerlijke strijd. Toen ze weer op den grooten weg reden, was John's ernstige stemming radicaal omge- slagen. Door een door zijn gezellig niet te defineeren oorzaak was hij buitengewoon goed in zijn humeur en hij praatte zoo opgewekt en zoo aan een stuk door, dat Anne heelemaal niets behoefde te zeggen. Ze was er blij om; haar onstuimig verweer had haar inwendig een schok gegeven; ze voelde een reactie, alsof er iets in haar geknapt was. Waarom bad ze dat allemaal gezegd? Misschien lachte bij haar nu wel uit; misschien dacht hijPlot- seling kreeg ze een gewaarwording alspf zijn opinie over haar, haar niet kon schelen en ze dwong zich met al haar geestkracht er niet meer aan te denken. Het was zoo'n zalige dag; het nog in lichte tint genuanceerde groen der boomen en de feestelijke met gele brem bespikkelde hellingen schoven als kleu- rige wonderen voorbij. Waarom zou ze zich ergens 'het hoofd over breken, waarom niet zooveel geluk en vreugde van deze uren pluk- ken als ze kon. John deed haar verhalen over zijn tochten met Rudolphus Peterson; hoe hij met deze door gevaarlijke moerassen was gekropen om ge- vaarlijke slangen van nabij te fotografeeren ROEMEENSCH GRAAN MAG NAAR NEDERLAND WORDEN UITGEVOERD. In verband met geruchten omtrent een Roemeensch graan-uitvoerverbod ten opzichte van met name de goudbloklanden, welke het langst hebben stand gehouden, is bij informa- ti'e vamvege onze regeering te Boekarest gebleken, dat hiervan ook wat Nederland be treft, geen sprake is. lets anders is, dat op grond van de gesloten handelsovereenkomst dioor particulieren aamgegane verkoopcontrac- ten de goedkeuring van de Roemeensche regeering behoeven met name ten aanzien van den prijs. Wanneer de door b.v. Nederlandsche koo- pers te betalen prijs voldoet aan door de Roe meensche regeering gestelde voorwaarden, maakt zij geen bezwaren tegen uitvoering van het contract en zal dus Roemeensch graan naar het buitenland geleverd mogen worden. IR. MUSSERT SPREEKT IN DE HOOFDSTAD. In de twee groote vergaderingen van de N.S.B., die Maandag te Amsterdam zijn ge houden in het Concertgebouw en in de Apollo- hal, heeft ook de algemeene leader, ir; A. A. MUssert, het woord gevoerd. Ruim anderhalf uur sprak ir. Mussert. Wij zullen hier de waarheid zeggen en hebben ook altijd de waarheid gesproken, zoo Ving hij zijn rede aan. Jaar in, jaar uit, hebben, aldus spreker, dr. Colijn, minister Oud en de heer Trip het Nederlandsche volk bezworen, dat de gouden gulden veilig was. Zij, die het tegendeel durfden beweren en op devaluatie aandrongen, waren „valsche munters of on- vaderlandsche sohobbers". De nationaal- socialisten hebben steeds him stem verheven tegen de aanpassingspolitiek der huidige re geering. Deze, zoo zeide spreker, moest ten slotte spaak loopen. Voor ons stond het van den aanvanig al vast, dat de devaluatie moest komen. In den breede ging spreker nu de gebeurte- nijsen van de laatste weken na en hij noemde het feit, dat Nederland devalueerde, omdat ten slotte Zwitserland het ook deed, een drogreden. In zijn verder betoog verklaarde ir. Mussert, dat het goud en de gulden niet beslisserid zijn voor het bestaan van een volk. De werkelijke waarde is z.i. 't voortbrengingsvermogen voor de geestelijke en materieele goederen: geloof, geestkracht, saamhoorigheid, ondernemings- geest, eer, karakter en betrouwbaarheid. Deze waarden, zeide hij> beSlissen over de toekomst van ons volk. Onize strijd gaat niet om een gaven gulden, doCh om een gaaf volk. Scherp veroordeelde spreker voorts het gevoerde beleid, dat hij noemde: „den dans om het gouden kalf". De devaluatie betitelde spreker als een financieel bankroet, dat voortgevloeid is uit het fank- roet van het ,,politieke-partijenspel". Als wij aan het bewind komen, zoo zeide ir. Mussert, staan wij voor een geheel faillieten boedel. Na de halve aanpassing deugt immers deze devaluatie niet. Wij zullen bij aanvaarding van dien faillieten boedel eerlijk gaan oprui- men. Geen goederen meer voor een appel en ei over de grenzen en geen levensmiddelen meer op de mestvaalt! Onze leuze is: het vaderland te dienen en niet aan het vaderland te verdienen. (Applaus.) Het slot van sprekers betoog was een felle critiek op het overheidsbeleid en op o.a. minis ter Oud. NEDERLAND EN DE OVEREENKOMST INZAKE DE GOUDAFGIFTE. Bij navraag ter bevoegder plaatse is het A.N.P. gebleken, dat de Nederlandsche regee ring nog geen mededeelihg van de tussohen Amerika, Frankrijk en Groot-Brittannie ge troffen overeenkomst, waarbij de goudafgifte tusschen de wisselkoersfondsen dezer drie landen geregeld wordt, ontvangen heeff, en dus op het oogemblik zelfs geen gelQgenheid De voorraad spannende en grappige episoden uit dit avontuurlijke tijdperk van zijn leven scheen onuitputtelijk; daarbij toonde John zich een aller-amusantste verteller en Anne, de oogen soms half gesloten, luisterde geboeid. Op een gegeven moment luisterde hij een geschiedenis zelfs op met een even vroolijk als onmuzikaal geneuried liedje, om daarna wetenswaardigheden mee te deelen over een pad, Caractus geheeten, die hij eens het leven had gered. Het was schemerdonker toen ze terug- kwamen. Ze stopten op den hoek van Mal- mesbury Terrace en toen ze stilstonden zij John zakelijk: „Als je me een lijstje stuurt van de kleeren, die je noodig hebt, kan juf- frouw Jones zorgen dat je ze krijgt." ,/Och neen," antwoordde Anne een beetje onthutst, alsjeblieft niet. ,,Ik heb nog nooit van mijn leven iemand ontmoet die zooveel neen zegt als jij," pro- testeerde John lachend. „Pas maar op, dat het geen gewoonte wordt, dan zou je het mis schien niet meer kunnen afleeren." „Ik denk niet „Je hoeft niet te denken. Je hebt een jas noodig, want het zal niet altijd zoo warm zijn als vandaag. Ik veronderstel, dat je kleeren ook wel ergens zullen zijn. Als dat „ergens" op Waterdene is, dan kan juffrouw Jones ze daar vandaan halen. Wanneer ze op Wave- ney zijn, rijden we daar den volgenden keer heen; dan kun je zelf zien wat je kunt mee- nemen." „Neen, dat zou ik onmogelijk kunnen." Nu had hij haar alweer pijn gedaan. Je kon ook niets zeggen zonder haar te bezeeren. ,,Nu goed. Dan kan juffrouw Jones wel gaan." ,,Neen, ik wil niet..." ,,Daar heb je het alweer! Je moet je klee ren hebben. Maak nu maar een lijstje op en iftuur me dat. Maak je maar niet ongerust, voor haar aanwezig is, om te overwegen, of er aanleiding zou bestaan om zich bij een der- gelijke regeling aan te sluiten. VAN ZEELAND BIJ KGNTNG LEOPOLD. Minister-president Van Zeeland heeft Dins- dag een langdurig onderhoud gehad met ko- ning Leopold, ten paleize. Dit onderhoud zal, naar men in doorgaans goed inigelichte krin- gen meent te weten, geloopen" hebben over het militaire vraagstuk, over de huidige moeilijk- heden in de binnenlandsche politiek en de be- schuldigingen, door den leider van Rex, Leon Degrelle, geuit aan het adres van minister M. H. Jaspar. Een mislukte Parijsche reis van Degrelle. Dinsdagochtend 9 uur vertrok Leon Degrel le, in gezelschap van een Fransch journalist, met den gewonen sneitrein naar Parijs. Te Quevy, aan de Fransche grens, werden de passen nagezien en ook de papiereen van den Rex-leider vermoedelijk in orde bevonlden. De reis ging dus verder, op Fransch grondgebied tot Aulnoye. Op het oogenblik dat die snei trein, na een kort oponthoud, weer ging ver- trekken, kwam een inspecteur van de Fran sche suretd" Degrelle verzoeken, uit te stap- pen, aan welk verzoek werd voldaan. Ver- volgens deelide de inspecteur den leider van Rex mede, dat den toegang tot het Fransche gebied hem ontzegd was en dit, niettegen- staande het feit, dat hij zich naar Parijs be- gaf, niet voor het houden van een politieke meeting of bijeenikomst, maar alleen om al- daar eenige persoonlijike vrienden, die hem vruohteloos in de Garde du Nord" zullen hebben opgewacht, te ontmoeten. Degrelle is door een rechercheur naar den eersten trein met bestemming naar Belgie, gebracht en kort na den middag te Brussel teruggekeerd. De rechter van- instructie, belast met het voorloopige onderzoek inzake de klacht, inge- diend door Leon Degrelle tegen minister Jas par en de klacht van dezen laatste tegen De grelle, heeft den leider van Rex ten gerechts- hove ontboden en hem een aantal vragen ge steld. Degrelle overhandigde den rechter, tot staving van zijn beschuldigingen aan het adres van den minister van transportwezen een vrij lijvig dossier. JAPAN OP WEG NAAR EEN MILITAIRE DICTATUUR? Reuter meldt uit Tokio, dat de ministers van oorlog en marine aan den premier Hirota een plan inzake hervorming der regeering hebben voorgelegd, waarvan zij de onmiddel- lijke verwezenlijking eischen. Het plan behelst een vermindering van het aantal ministers, van wie elk ver-scheidene portefeuilles zou heb'ben en de installing van een onafhankelijk organisme, belast met de coordinatie van alle ministeries met de ver- eischten van de natiomale verdedilging als richtsnoer. Dit organisme, waarin in hoofd- zaak militairen zouden zitting hebben, zou worden geleid door een man, staande buiten de politieke partijen en aangewezen door het leger. Het organisme zou de verbinding vor- men tusschen leger en*vloot eenerzijds en de burgerlijke regeering anderzijids. Wfelingelichte waarnemers achten het zeer waarschijnlijk, dat Hirota binnenkort zal af- treden. Hij zou, naar zij meenen, zulk een plan, waarvan de toepassing gelijk zou staan met een militaire dictatuur, niet kunnen aan- vaarden. VOORBEREIDING VAN JEUGD OP OORLOG IN ITAUe. Zondag werd de zesde verjaardag van de organisatie der jonige fascisten gevierd, en men kon een indrukwekkend idee krijgen van de voorbereiding van de Italiaansche jeugd op den oorlog. juffrouw Jones zal heusch wel niet achter je adres komen, hoor, als dat soms de reden is van je bezwaren. Ik zal haar alles laten in- pakken en dan moet ze het aan mij sturen; ik zal je den boei laten bezorgen door bode Peterson. Het is zoo eenvoudig als 't maar kan." Hij was vreeselijk koppig en vasthoudend als een terrier. Maar het zou toch ook wel prettig zijn haar eigen di'ngen weer te hebben. Die twee gedaohten kruisten elkaar in Anne s brein. „Zul je aan niemand vertellen waar ik ben?" ,,Op dezelfde voorwaarden als de vorige week", verklaarde John beslist. „Als je die snoezige mevrouw Fossick Yates vermoordt, en er vandoor gaat, verwacht ik dat je me zult laten weten waar je een schuilplaats hebt gezocht." Anne lachte met een lichte huivering; er was iets triest in haar lach. Nu was haar zalige vrije dag weer voorbij. In alle huizen brandde nu licbt; de zon, die over een wereld vol zomerschen gloed en geur had geschenen, was ondergegaan. Ze gaf John een hand en zei, zoo luchtig als ze kon: „Dank je wel voor de heerlijke picnic en den prettigen dag". Hij hield haar hand enkele seconden in de zijne; daarop liet hij haar abrupt los. Anrie was nog maar een paar passen van hem verwijderd, toen ze achter zich hoorde roepen: „Goeden nacht, miss Jones." Juffrouw Brownling liet Anne binnen met een waarschuwend gebaar in de richting van den salcn, waarvan de deur op een kier stond. „Ben jij het, Anne?" klonk de stem van Mrs. Fossick Yates, toen ze voorbij liepen. „Ja mevrouw." Het schrikbeeld van de honderd ^rie en tachtig dagen doemde weer voor Anne's geestesdog op. „Ik ben blij, dat je op tijd bent. Ik ver wacht het in het vervolg altijd van je." De leden van de organisatie, 1.270.000 in getal, met 15.500 officieren, alien tusschen 18 en 21 jaar oud, krijgen een militaire trai ning, welke hen practisch tot soldaat maakt, woordat zij onder de wapenen worden ge- roepen. Even buiten Rome hielden 14.000 leden van de organisatie onder bevel van 700 officieren, onder het oog van Mussolini, een aantal demonstraties met tanks., rookgordijnen, ka- nonnen en cairolerie zooals geroutineerde sol- daten het hun niet verbeterd zouden hebben.. Na af'loop prees Mussolini de jonge facisten en eindigde met hun te vragen of zij bang waren voor den strijd en of het Romeinsche Imperium tot in den dood op hun kon reke- nen. Op de eerste vraag weerklonk een mas- saal ,,neen", op de tiweede een donderendi ,,ja". DE OOMMUNISTISOHE BETOOGINGEN IN ELZAS-LOTHARINGEN Naar men in officieele kringen vemeemt, aldus meldt Reuter uit Parijs, heeft Dirk Forster, de Duitsche zaakgelastigde te Parijs, een bezoek gebracht aan de Quai d'Orsay. Bargeton, directeur van de afdeeling politieke en handelszaken, van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, heeft hem ontvangen. Forster legde tijdens zijn onderhoud den na druk op zekere omstandigheden tijdens de commuinstische betooging te Straatsburg. Voligens aanivullende inlichtinigen zou de stap van Forster in het bijzonder betrekking heb ben op de oaricatuur van Hitler, die in de vergaderzaal, waar de communistische afge- vaardigde Thoreiz zijn rede heeft gehouden, was aangeplakt. Dit feit zou eenige wette- lijke maatregelen betreffende beleedigingen aan het adres van vreemde staatshoofden van toepasisinig maken. Men verwacht, dat het eenig gevolg van dezen stap een proces zal zijn, door de Duit sche ambassade te Parijs te voeren tegen hen, die de bijeenkomst te Straatsburg hebben ge- organiseerd. Forster schijnt echter een der- gelijk proces niet te hebben aangekondigd. BRANDSTICIHTING IN LOKAAL DER FASCISTEN IN HET EAST END. Dinsdagnacht is een begin van brand ont- dekt in het lokaal van de Britsiche Unie van fascisten in Bethnal Green in het East End te Londen. De buitendeur bleek in brand te staan. De brand was spoedig gebluscht. Volgens een ooggetuige hadden twee per- sonen de deur met petroleum begoten en deze in brand gestoken. Zij hadden met een auto de wijk genomen. Dagelijksche vaststelling van de wisselkoersen. Maandag is bekend gemaakt een aanvulling op de monetaire entente tusschen Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, door welke aan vulling de mogelijkheid van goudafgifte tus schen de egalisatiefondsen geopend wordt. In zijn toelichting zeide minister Morgen- thau, dat men nu feitelijk te doen heeft met een „nieuw soort gouden standaard", daar deze de vrije goud-uitwisseling mogelijk maakt tus schen de valutacontrble-fondsen der drie lan den. Het belangrijke gevolg van het accoord, al dus Morgenthau, zal zijn, dat aan de speculan- ten de onverantwoordelijke macht wordt ont- nomen om in goud te handelen. Deze macht berust voortaan in handen der regeeringen. Andere landen zullen welkom zijn, indien zij wenschen toe te treden. Deze overeenkomst kan worden opgezegd door elk der deelnemende landen, met inacht- neming van een opzeggingstijd van 24 uur. De overeenkomst trad Dinsdag in werking. Er zijn geen bepaalde koersverhoudingen vastge- steld voor de drie deviezen. Goudtransacties door particulieren zijn niet geoorloofd. ,,Ja mevrouw." De keuken was rommeliger en viezer dan ze die ooit eerder geizien had. Anne was er als vamzelf toe gekomen, meer dan de helft van juffrouw Browling's werk op te knap- pen en in de uren dat ze was weggeweest, had zich een onrwaarschijnlijke hoeveelheid gebruikte borden en schalen pogehoopt. Tus schen de onafgewasschen thee- en dinergerei was een spel patience in v.ollen gang. lets met een onaangenamen geur was op het for nuis gemorst. „Het is een geluk dat je niet te laat was," begon juffrouw Browling, toen ze de deur achter zich gesloten had. ,,Heb ik je niet vooruit gezegd, dat ze met de deur open op je zou zitten wachten? Eigenlijk zou het haar. liever zijn geweest, als je te laat was dan had ze om zoo te zeggen haar hart kun nen luchten. Nu zal ze het morgen wel op haar heupen hebben, let maar eens op. Ik heb nog een beetje soep voor je bewaard, daar in die pan. Ze vindt het wel niet goed, dat je hier s avonds nog wat krijgt, als je een vrijen middag hebt gehad, maar ik heb wat -voor je overgelaten, want ik weet hoe ellendig het is met een hoi gevoel van binnen naar bed te moeten gaan. Eet het nu maar vlug op." Anne apprecieerde de attentie meer dan de soep Den volgenden Zaterdag ontving Anne een pakje. Het bevatte een blocnote, enveLoppen, een vulpotlood, een vulpen, voor vijf shillings aan postzegels en een brief van John Wiaveney. Beste Miss Jones, Ik geloof, dat 't het beste zal zijn me te oefenen om je Miss Jones te noemen. Maar dat zal me toch niet makkelijk afgaan. Ga jij je nu oefenen om me als Sir John .te betitelen. Of zal ik ook den familienaam Jones aan Beslagen long Beladen gevoel Gebrek aan eellust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd Ziet Gij er daar- door slecht uit Lusteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe? Maak Schoon Schip, neemt: Zij bewerken een wonder. Al Uw klachlen verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vroolijk, als verjongd. Uw eetlusl keen weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver- dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerusl twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med. De Ver. Staten beoogen met deze monetaire entente in de eerpte plaats een bescherming van het Amerikaansche zakenleven tegen hef- tige koersfluctuaties van de buitenlandsche wissels. Morgenthau voegde heiraan toe, dat een en ander geenerlei gevolgen zal hebben voor de internationale waarde van den dollar. In een verklaring tegenover de pers deelde Morgenthau nog mede, dat het niveau van de internationale wisselkoersen der drie betrok- ken landen kan worden vergeleken met een driehoekig vlak, waarvan elke hoek rust op het egalisatiefonds van elk land. Elk van de onderteekenaren van het accoord zal zijn valutafonds gebruiken om zijn munt in even- wioht te houden door het koopen of verkoopen van buitenlandsche wissels. Geen enkel land wenscht door die operaties een te groote hoe veelheid papier van de andere landen op te koopen. Teneinde dit te vermijden stellen wij voor, de deviezen tegen goud in te wisselen tegen een dagelijks vast te stellen prijs. Deze beslissing brengt met zich mede, dat de wis- selcontrole onttrokken wordt aan de handen van de internationale speculanten. De voor haar volken verantwoordelijke re geeringen zullen nu samenwerken teneinde minimumfluctuaties harer wisselkoersen te verzekeren. Kooplieden, die buitenlandsche pro- duoten verkoopen of importeeren, zullen door hun banken hun transacties kunnen sluiten. De wisselkoersen, aldus de minister, zullen dagelijks op grond van vraag en aanbod wor den vastgesteld. Wat betreft den koers van den dollar, welke thans gefixeerd is op 35 dollar per ounce goud, deze koers, aldus Morgenthau, zou kunnen worden veranderd na overleg tusschen de onderteekenaars en na een opzegtermijn van 24 uur. Dit voorbehoud is gemaakt voor het geval het functionneeren van het accoord op de vastgestelde basis zou blijken gebrekkig te zijn, een mogelijkheid, die, aldus besloot de minister, echter zeer weinig waarschijnlijk is te achten. Een gelukkige oplossing van^en delicaat vraagstuk, zegt men te Parijs. De verklaring van Morgenthau is te New- York, Londen en Parijs gepubliceerd, met te Londen en Parijs een gelijkluidend commen- taar er bij. Hieraan werden te Parijs, blijkens een bericht van Reuter, nog de,voigende op- merkingen toegevoegd. Het voornaamste op te lossen vraagstuk om te komen tot een effectieve samenwerking tusschen de drie lan den, welke partij waren bij de gemeensohap- pelijke verklaring van 25 September j.l., was hoe elk der egalisatiefondsen in de Vereenigde nemen. Als jou dat liever is, mij kan het niet schelen. Maar John Jones klinkt niet erg, he? Je zou me dan met Mr. Jones kunnen aanspreken, als je daar erg op gesteld bent. Denk er maar eens over en deel me Zondag je besluit mee; dezen Zondag ben je toch vrij, niet waar? Om half drie zal ik op de bekenide plaats op je wachten. IHierbij zend ik je wat schrijfmateriaal, omdat je me nog niet geschreven hebt; ik dacht, dat je misschien geen blocnota had en niet uit kon om er een te koopen. Voor zoover ik kan nagaan, ben je me nog vijf brieven schuldig. Wlil je het lijstje opmaken van de klee ren, die je noodig hebt, en het me Zon dag geven? Je J. M. W. alias Jones. Anne staarde hulpeloos naar het epistel. Ze kon hem eenvoudig niet afschepen zijn vasthoudendheid spotte met iedere paging daartoe. Ze pleitte voor de rechtbank van haar geweten, dat ze eerlijk had getracht hem van 't lijf te houden, maar als hij nu met alle geiweld den omgang met haar wilde voortzetten, lieve hemel, wat kon ze er dan tegen doen Maar de stem van dat geweten gaf met gestirengen ermst onmiddellijk een antwoord: „je kunt toch je ontmoetingen met hem sta- ken en zijn brieven ongeopend terugsturen." Maar dat zou toch vreeselijk onhebbelijk zijn,''' voerde Anne hier tegen aan. ,,Ga morgen niet met hem uit," vermaande de onplezierig-gestTenge stem. ,,Ja, maar ik wil zoo dolgraag! „Je behcort het niet graag te willen!" Anne schudde energiek het hoofd. ,,Ik ben niet van plan1 me op die manier de wet te laten voorschrijven." (Wford't vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1