Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland. Gemengde Berichten Feuilleton-vertellingen Maandag 12 Oct. 1936 No. 9515 TWEEDE BLAD DE DEVALUATIE EN DE LANDBOUW. OP ZOEK NAAR VERLOREN GOEDERENWAGENS. DOOR EEN GLAZEN LANTAARN GEVALLEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. VAN De Chr.-Hist. Nederlander wijst er op, dat over het algemeen de stemming van de leiders over het Nederlandsche bedrijfsleven gematigd optimistisch is. „Nieuwe mogelijkheden, die aan den ge- zichtseinder rijzen, doen de ondernemersener- gie weer opveeren. Vooralsnog geldt dit eeht-er niet voor de stemming in landbouwkringen. Daar ligt de situatie dan ook wel anlders. Eenerzijds is daar van stonde af aan een prijs-stijging ingetreden van de gron-dstoffen welke de veehouderij en de gemengde bedrij- ven (met varkens- en kippenhouderij als hoofdbronnen van bestaan) noodi-g hebben. Terwijl anderzijds de regeering krachtige maatregelen neemt om een overeenkomstige stijging van de eindprodueten te verhinderen. Melk, eieren, spek en consumptie-vetten staan op de lijst van artikelen, die niet duurder mogen worden. De stijging, die de boterprijs in guldens ten gevolge van de monetaire ver- anderingen heeft ondergaan is vrijwel geheel gecompenseerd door de verlaging van den toe- slag. Wanneer men daarbij in oogenschouw neemt, dat een ongunstige verhouding is ge- weest tusschen de graanprijzen en die van de veredelingsproducten van onze veebouderij en gemengde bedrijven, dan is het duidelijk, dat deze nu in een moeilijke positie geraken, om dat het gevaar dreigt, dat de landbouw in het bijzonder de schokken zou moeten opvangen, hetgeen uiteraard niet de bedoeling kan zrjn. Het moet dan ook wel zeer gewenscht wor den geacht, dat de plannen omtrent de te nemen maatregelen betreffende den landbouw spoedig vasten vorm zullen hebben aangeno- men, daar de toestand, zooals die thans is stijgende uitgaven tegenover op een bepaald niveau gehouden inkomsten om voorziening vraagt. Men kan niet verlangen dat de na- deelen der devaluatie in het bijzonder gedra- gen zullen worden door de landbouwende be- volking, wier productieprijzen reeds waren aangetast belangrijk beneden het voor-oorlog- sche niveau. Er zrjn uiteraard verschillende wegen van compensatie aan den landbouw mogelijk. Wij denken b.v. in het bijzonder aan maatregelen ten aanzien van het artikel consumptiemelk, waarop" in heel veel plaatsen een marge drukt van 100 pet. van den grondprijs. En wij heb ben met erkentelijkheid vernomen, dat de crisiSheffing op varkensvleesch is vervallen, waardoor de stijging van de prijzen bij den producent weer wordt opgevangen. Het is echter noodzakelijk, dat deze inciden- teele maatregelen als het ware samengevat worden in een complex, dat ten doel moet heb'ben den landbouw zoo veel mogelijk in zijn huidige moeilijkheden tegemoet te komen. DUITSCHE VLUCHTELINGEN. De gastvrijheid van het Fransche volk heeft tengevolge gehad, dat een groat aantal vluchtelingen uit Duitschland in Frankrijk een toevlucht hebben gezocht. Het is lang het streven van Frankrijk geweest het groote getal dergenen, die uit Duitschland zijn ver- dreven, voor materieelen en moreelen onder- gang te bewaran. Na lange en moeilijke voor- bereiding is thans een wettelijke regeling tot stand gekomen, die in September in werking is getreden en aan het lot van de Duitsche vluchtelingen een einde zal maken. De be- langrijkste verbetering bestaat in de invoe- ring van een „certificat de voyage", een vluchtelingenpaspoort, dat den houder het recht geeft, vrij te reizen. De houders van deze passen zullen bovendien bij de uitreiking van werkvergunningen voorrang hebben. Volgens de nieuwe regeling zullen in de toekomst geen vluchtelingen meer over de grens worden gezet. Reeds genomen beslui- ten tot uitzetting worden opgeschort. Boven dien wordt amnestie gegev-en aan die vluch telingen, die hebben verzuimd hun verblijf- papieren in orde te maken. Behalve dit paspoort blijven de volgende papieren van kracht: de „carte d'identite", een verblijfsvergunning voor alle buitenlanders, de oude ,,titre d'identite et de voyage", die voor de statenloozen, die niet uit Duitschland komen en willen reizen, geldig blijft en het bekende „certificat d'identitb" of „Nansen- pas", welke voor bepaalde statenloozen uit Rusland, Armenie of het Saargebied van kracht blijft. AOOOORD TUSSCHEN REXISTEN EN VEAAMSCH-NATIONALISTEN De Vlaamsche Nationalisten van Kamer en Semaat hebben een vergadering gehouden, tij- dens welke een voorstel werd besproken, uit- gaande van de Vlaamsche Rexisiten, dat ten doel had, een coalitie tusschen deze twee oppo- sitiegroepen tot stand be brengen. Dit voorstel werd gedaan in het Vlaamsch-Rexistisch or- gaan „De Nieuwe Staat" door den directeur van dit blad, Paul de Mont. Deze is senator en wordt beschouwd als de leider der Vlaamsche Rexisten. Hij is de neef van den bekenden 1-et- terkundige en dichter Pol de Mont en heeft zelf verschillende tooneelwerken geschreven. BEWAPENING, WAARHEEN IS UW VEUOHT? De 2500 vliegofficieren, die de Britsche luchtmacht noodig had voor haar uitbreiding, zijn reeds op 100 na in dienst. Van de 20.000 manschappen, die tot het-zelfde uitbreidings- plan behooren, zijn er reeds 17.000 in dienst getreden. Hierin ziet men een aanwijzing van de snelheid, waarmede het uitbreidingsprogram van de luchtmacht wordt uitgevoerd. Reuter verneemt, dat het ministerie van luchtvaart wederom bestellingen heeft ge- plaatst voor den bouw van een groot aantal zware en middelzware bommenwerpers met grocten actieradius. Deze bestellingen zijn het resultaat der be- slissing de verhouding van het aantal zware en middelzware bommenwerpers tegenover dat der lichte bommenwerpers te vergrooten. Het aantal bommenwerpers staalt tot dat der ge- vech-tsvliegtuigen nog steeds in een verhou ding van twee tot een em deze verhouding hlijft in het uitbreidingsprogram gehandhaafd. STAATSAIONOPOLIE VOOR 'DEN BUITENLANDSCHEN HANDEL IN LEVENSMIDDELEN. In Duitschland is een staatsmonopolie voor den buitenlandschen handel in zekere levens- middelem. Een door de rijksregeering uitge- vaardigde noodverordeming stelt een staats- bureau in, dat groenten, planten, zaden, fruit en wijn voor invoer zal aankoopen en deze vol gens de behoeften zal verdeelen. De maatregel heeft ten doel te verhinderen, dat de invoer dezer artikelen een madeeligem invloed zal uif- oefenen op de prijzen van dergelijke Duitsche producten. Volgens deze wet zal iemand, die in Duitschland deze productem zou willen invoe- ren, ze moeten aanbiedem aan het bureau in kwestie. In geval van goedkeuring zou het bu reau het artikel koopen van den importeur en het hem onder zekere voorwaarden terugver- koopen. Indien het bureau zulks weigert, zal het betreffende artikel niet kunnen worden ingeklaard. Voor het oogenblik zijn slechts eenige soor- ten groenten en fruit aan deze bepalingen on- derworpen, doch zij zullen geleidelijk aan op andere soortem groenten, fruit en wijn worden toegepast. De nieuwe wet doet de bezorgdheid blijken der regeering de ccntrole te behouden c-p alle factoren, welke van invloed op de prijzen kun nen zijn, om, wat ook gebeure, het evenwicht tusschen de prijzen en de loonen tie hand haven. EEN NAKLANK VAN DE ABESSIJNSCHE KWESTIE. Naar wij in de Evening Standard lezem, heeft Leo Chertok, de Amerikaansche finan cier, die bij het uitbreken van het Abessijn- sche conflict de wereld verbaasde met de ont- hulling van een belangrijke concessie in Abes- sinie, aan den negus en aan Grandi, den Ita- liaanschen ambassadeur te Londen, elk een brief geschreven, waarim hij afstand doet van zijn concessie. Aan Grandi schrijft hij, dat hij na rijp beraad tot dezen stap is overgegaan, in de hoop, daarmee de vriendschap en ver- zoe-ning onder de naties te bevorderen. In een interview zei Chertok blij te zijn, dat hij van de concessie af is. Laten zij het nu maar onder elkaar uitvechten; dat zal onge veer tietn jaar tijds kosten. Intusschen komt het opgevem van de concessie Chertok met zijn deeigenooten, een Amerikaan en twee Engelschen, op aanzienlijk verlies te staan. Dit bedraagt voor Chertok ongeveer 50.000 pond sterling. Hij had o.a. wapens aan Abes- sinie geleverd ter betaling van de concessie. °P ©en vraag, of Chertok op h^t oogen blik nog andere bezigheden had van soort- gelijken aard, antwoordde hij, dat zulks met dit geval niets te maken had. JONGETJE ONTVOERD. Gistermiddag, ruim 12 uur, is op de Z.O. Ruitensingel in Den Haag, de 8-jarige M. V., toen hij uit school kwam, ontvoerd. Vader en moeder van het jongetje leefden gescheiden van tafel en bed en men vermoedt, dat het kind door of op last van de moeder ontvoerd is. Toen men ten minste bij de moeder huis- zoeking deed, was er niemand aanwezig, zoo- dat belt vermoeden bestaat, dat de moeder met haar zoontje, dat aan den vader was toege- wezen, voortvluchtig is. BABY IN EEN TAXI VERGETEN. Een zeldzaam geval van „vergeetachtigheid' zoo daarachter geen andere motieven ge zocht moeten worden werd Domderdag- ochtend ontdekt -door een blokbandtaxi. Deze chauffeur stond Donderdagochtend met zijn auto aan de standplaats Emmastraat te Am sterdam, toen uit de richting van het Luther- scbe Diaconessenhuis een vrouw op hem kwam toeloopen met een goed „ingepakte" baby van naar sohatting vijf maanden op haar^arm. Zij stapt-e in den auto en verzocht den chauffeur, die den indruk kreeg, dat zij nogal geagiteerd was, haar naar het R.A.I.-gebouw te brengen. Daar aangekomen stapte zij uit, betaalde den ritprijs en verwijderde zich. De chauffeur keek haar even na en ontd-ekte daarbij, dat zij zonder baby was. Gnmiddellijk stelde hij in de passagiersruimte een onderzoek in en trof daar het kind rustig op de kussens lig- gend aan. Aangezien de vrouw nog niet uit het gezicht was, liep hij haar achtema en wees haar op hetgeen zij vergeten had. De vrouw kwam naar den auto terug en nam onder veel dank- betuigingen de vergeten baby weer in ont- vamgst SPOORWEGARBEIDER DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagochtend is even voorbij het station Ede de arbeider, C. van Nieuwamerongen werkzaam aan de eleCtrificatie van den spoor- weg, door den locaaltrein van Arnhem naar Barneveld die ongeveer elf uur in Ede aan- komt, aangereden en gedood. 11ij is ongeveer 5 a 600 M. meegesl-eurd. De machinist had de aanrijding niet bemerkt, en werd er door een verder op werkenden arbeider op attent ge- majakt. De man was ongeveer 30 jaar en vader van een groot gezim. DRONKEN AUTOMOBILIST GEARRESTEERD. Op <^n Franschen kampweg bij Hilversum is Woensdagavond laat de beer G. S. uit Bus- sum, die daar fietste, door een auto overreden. Hij kreeg een schedelbasisbreuk en is in zor- gelijken toestand naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. De automobilist de J. eveneens uit Bussum, die onder den invloed van sterken drank ver- keerde, had den van rechts komenden wiel- rijder geen voorrang verleend en was na de aanrijding doorgereden. Later is hij in zijn woning gearresteerd en naar Hilversum ge- brachlt. EEN GEFINGEERDE INBRAAK In een perceel aan de Rechterboomsloot te Amsterdam is eenige maanden geleden een in- braak gepleegd, waarbij voo^ eenige duizen- den guldens aan stoffen is gestolen. De eige- naar was tegen diefstal verzekerd. Eenigen tijd geleden zijn in verband met deze inbraak drie helers aangehouden, en Woensdag is de politie opnieuw overgegaan tot de arrestati-e van twee personen, o.w. een drukker, de ervan wordt verdacht, dat hij de stoffen uit zijn drukkerij heeft doen vervoe- ren. De politie van. het bureau Warmoes- straat, die het onderzoek in deze zaak leidt, had reeds geruimen tijd vermoeden, dat hier niet van een diefstal sprake is geweest, doch dat deze zaak, in verband met de verzekering van de stoffen, door de belanghebbenden op touw was gezet. De politie bracht thans dien eigenaar van de partij, die een zwager is van den drukker, op te sporen, teneinde een en ander tot klaarheid te brengen. Eenige weken- na den inbraak werden de ge stolen goederen in beslag genomen, waarna de arrestatie van de helers is gevolgd. DRADEN DOORGEKNIPT VAN MILTTAIRE TELEFOON-VERBINDING. Bij het gebruik van de militaire telefoon- verbinding tusschen de Hembrug en den mili- tairen centraalpost te Amsterdam, werd Woensdag een emstige storing ontdekt. Toen technici op onderzoek uitgingen bemerkten zij, dat aan den Hemweg de telefoondraad over eenige honderden meters was verdwenen. De onbekende daders hadden den draad door- geknipt en over grooten afstand verwijd-erd. Onmiddellijk werd de politie van het bureau Admiral de Ruyterwag van het gebeurde in kennis gesteld. Een uitgebreid onderzoek wordt thans door de recherche van dit bureau en door de militaire autoriteiten ingesteld. Of hier van kwaadwilligheid of van diefstal sprake is, is nog niet bekend. PLATTELANDSBESTELLERS IN AUSTRALIe. Dat het bero-ep van postbesteller in het al gemeen geen sinecure is weet vrijwel iedereen. Wie het nog niet weten mocht moet maar eens een bestelling meemaken, b.v. 's winters op het vlakke land in een sneeuwstorm, of in de stad in wijken met portiekwoningentrap op, trap af eindeloos. Er zijn echter landen, waar dit beroep nog honderdmaal moeilijker, gevaarlijker en ver- antwoordelijker is, met name b.v. in de bin- nenlanden en het Noorden van het vasteland van Australie: In The Empire Review", een te Londen verschijnend blad, troffen we daar- omtrent een belangwekkehde beschouwing aan waarvan we hier eenige gedeelten laten vol- gen. De mannen, wien de overbrenging en uit reiking van de post in deze verlaten oorden is toevertrouwd, zijn echte, in het Australische achterland geboren en getogen ,,verkenners". (Wie denkt hierbij niet onmiddellijk aan de boeken van Karl May Alleen deze geharde menschen kunnen het inspannende werk vol- houden en bezitten de ijzeren wilskracht om de eenzaamheid, de eentonigheid en het toeh zoo avontuurlijke van de honderden kilometers lange tochten door de wildste, eenzaamste en onherbergzaamste gebieden ter wereld te over- winnen. Er zijn daar geen op kaart gebrachte wegen, integendeel, er zijn feitelijk in het ge heel geen Wegen; de eenige mogelijke wijze van transport is die met paarden of kameelen. De taak van deze postboden is, niettegen- staande de groote eenzaamheid, rrjk aan be- levenissen engevaren. Nog niet zoo 1 ang geleden beet een krokedil een postbode in den rechtervoet, terwijl het te paard een poel doorwaadde. De man wikkelde zijn leelijk ge- havenden voet in eenkranten reed zoo nog 300 K.M. verder naar den „dichtsbij" woneden dokter in Derby, een rit van 1% dag! Na verbonden te zijn zette hij reeds den volgenden morgen zijn bestelling voort. Ongeveer tezelfder tijd ontrukte een reuzen- krokodil een postbode bij het oversteken van een rivier, ergens in het Noorden van Queens land, zijn paard. De man zwom naast zijn trouwen viervoeter, toen deze plotseling aan een der pooten onder water werd getrokken. De postbode bereikte gelukkig veilig en wel den overkant, maar hij was zjjn paard kwijt en moest nu een meer dan 30 K.M. lang, woest en tevoet vrijwel onbegaanbaar gebied door- worstelen .alvorens hij zich een ander rijdier verschaffen en zijn bestelling beeindigen kon. Eten van de langste en eenzaamste postver- bindingen is die tusschen Alice Springs, een uit golfijzeren hutten bestaand dorpje in Mid- den-Australie, aan het eindpunt van de spoor- lijn van Adelaide, en Birdum, een anderen af- g-elegen voorpost in het noordelijke territo- rium. Tusschen beide plaatsjes ligt een groot nog vrijwel onbekend gebied. Tienmaal per jaar maakt een onverschrokken postbode met een wagen de meer dan 1100 K.M. lange reis en brengt den op grooten afstand van elkaar wonenden veefokkers, bergbewoners en erts- gravers de voor hen bestemde brieven, kran- ten en paketten. Een draadtelegraafverbinding voert 2900 KiM. over het vasteland, van Adelaide naar Darwin. Op strategische punten bevindt zich een hut welke tevens dienst doet als tusschenstation. In deze eenzame hutten leven mannen soms met vrouw en kinderen die voor doorzen- ding c.q. afgifte van de telegrammen moeten zorgen en tevens belast zijn met het in stand houden van de geleidingen. Voor deze een zame menschen is de postbode de eenige leven- de verbinding met de wereld. Zooals reeds -opgemerkt, bestaan er in deze verlaten gebieden geen gebaande wegen. Vaak moeten de postboden door woestijnen rijden, welker zandheuvels zich telkens verplaatsen, zoodat zij den weg moeten zoeken met behulp van een kompas. Menigeen vergist zich daar bijpenige maanden later wordt zijn ver- bleekt gebeente misschien gevonden. In het droge seizoen zijn de beken en rivie- ren niet meer dan enkele meters breede, on- diepe plassen, maar gedurende den regentijd worden ze tot machtige stroomen, welke met geen mogelijkheid zijn over te steken. Dikwijls zijn postboden tusschen twee gezwollen rivie- ren ingesloten geworden en genoodzaakt ge weest zich in het leven te houden met levens- middelen uit postpaketten, welke voor een eenzamen kolonist bestemd waren Wanneer wegens den doorweekten bodem pakpaarden moeten worden gebruikt, zinken de dieren soms tot den hals in het zuigende slik en moeten noodgedwongen doodgeschoten worden. Er zijn echter streken, waar paarden en andere middelen van vervoer absoluut on- bruikbaar zijn. Hier is de kameel alleenheer- scher. Deze ,,schepen der woestijn" worden ook door de postboden veelvuldig gebruikt. Maar een blanke raakt moeilijk op kameel- rijden ingesteld en geen postbode zal een ka meel lang berijden zonder hem tenslotte gion- dig te verwensohen. Het voortdurend heen en weer schommelen, het hots-en en hobbelen op een kameelrug is zelfs voor de sterkste maag funest. Mannen, die maandenlang dagelijks op een kameel moeten rijden, beginnen op den duur met hun gezondheid te sukkelen. Het is een merkwaardig gezicht een rij postkam-eelen door de woestijn te zien trek- ken, waarbij de op zijn rij kameel gezeten post bode de neuslrjn houdt van het tweede dier, welks staart weer met een lijn aan den neus van het derde is gebonden en zoo vervolgens. De postbode in deze verlaten streken is de vriend en vertrouwde van alien. Het komt slechts sporadisch voor, dat hij niet op tijd is, want hij weet, dat zijn veel vrienden hem zul len gaan zoeken, wanneer hij te lang weg- blijft. Maar dikwijls komen ze te laat! En- dan heeft ver in de binnenlanden van Austra lie 6dn van die prachtkerels zijn leven voor den postdienst gelaten (P.T.T.-nieuws.) De Engelsche Zuidspoorweg heeft aan al haar stations, een oproep gezonden om mee te deelen, of zich daar vijftien betrekkelijk nieuwe goederenwagens bevinden, die voorzien zijn van Engelsche en Fransche opschriften, met het verzoek deze onmiddellijk terug te zenden naar het depot te Battersea, daar zij bestemd zijn voor den pontveerdienst tusschen Engeland en Frankrijk, die gisteren is inge- gaan. Toen verleden jaar de totstandkoming van het veer verzekerd was, hebben de Engelsche spoorwegen 1500 wagons laten maken, zoo in- gericht, dat zij zoowel op de Europeesche lijnen als in Engeland dienst kunnen doen, ondanks het feit, dat er een klein verschil in spoor- breedte is tusschen Engeland en het continent. Deze wagens zijn eenst gewoon in dienst ge steld om te worden ingereden. Thans, nu de veerdienst geopend is, blijken er vijftien te kort te zijn. Dit zal natuurlijk voorloopig de normale functie van den veerdienst in het minst niet belemmeren, maar voor de goede orde van zaken is het toch wenschelijk dat men althans weet, waar de vijftien wagens geble- ven zijn. Erg druk maakt men zich op het hoofdkantoor van dien Zuidspoorweg niet over het verlies, wegloopen kunnen ze niet, dus van- daag of morgen komen ze toch wel weer te- recht. In pand 80 in de Rontgenstraat te Rotter dam, bewoond door de familie Verbeek, is Woensdagmiddag het zesjarig dochtertje, samen met een vriendinnetje, de zev-enjarige FHostink, een buurmeisje, dat op no. 78 in die straat woont, bij het spelen op een platje achter het huis, dat uitkomt op een pakhuis, door een glazen lantaam gevallen en op een 4% a 5 meter lager gelegen steenen vloertje terecht gekomen. Beide meisjes zijn met snij- wonden aan -hoofd en handen in vrij emstigen toestand per particuliere auto naar den hulp- post Maashaven gebracht, vanwaar zij per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekehhuis aan den Coolsingel zijn vervoerd. DE III.IKS KM DOODT VOETRALSPELERS. Uit Kanton in Ohio wordt gemeld, dat de bliksem een onderwijzer en zeven leerlingen heeft gedood van een school, die aan het voet- balspelen waren. VLIEGONGELUK IN ENGELAND. Twee Engelsche legervliegtuigen van een vliegbasis in Lincolnshire zijn Donderdag bij een oefening in botsing gekomen. Beide vlie- gers maakten een prachtigen en geslaagden parachutesprong, maar luitenant Bartlett had het ongeluk in de baan van het vallend vlieg- tuig van z(jn collega te geraken en hij werd verpletterd. Luitenant Burton kwam onzacht met zijn parachute neer en heeft enkele ver- wondingen opgeloopen. EEN AUTOBUSSTAKING IN LONDEN. Woensdagmorgen is te Londen een autobus- staking afgekondigd. Er hebben zich 1400 man bij de beweging aangesloten, 548 auto- bussen zijn in de verschillende remises blijven staan. 'De stakers protesteeren tegen de in- voering van nieuwe reglementen, die Woens dag ten uitvoer zouden hebben moeten worden gelegd. Men vreest, dat de staking nog ver der om zich heen zal grijpen. DE ETNA IN DE SNEEUW. Binds enkele dagen is de Etna geheel met sneeuw bedekt. Dit zeldzame schouwspel trekt tal van toeristen. MELAATSOHEN PROTESTEEREN TEGEN ISOLATIE. Dinsdag zijn eenige honderden melaatschen ontsnapt uit het leprozenhuis San Lazaro te Manilla (Philippijnen)Zij trokken door de straten naar het paleis van den president, hoe- wel de politie hen trachtte tegen te houden. De secretaris van den president stond hen te woord. De melaatschen protesteerden er tegen, dat zij geisoleerd werden gehouden en verklaar- den, dat tuberculose gevaarlijker is dan melaatschheid. Tuberculeu-zen mogen vrij rondloopen en de melaatschen worden geiso leerd gehouden. Hiema werden de melaatschen door de poli tie naar het ziekehhuis teruggevoerd. De secretaris van den president beloofde hun pro test voor te leggen aan den president. Ulvenhout, 6 October 1936. Amico, De avonden zijn weer lang. Te lang bekans veur oew krant. Ik wil daar mee zeggener blijft nog tijd over, waarin ge, bij oew warm plattebuiske en onder de sui- zende lamp, 'n uurke kunt nakij- ken de blaauwe krinkels van oew pijp, die daar slie- ren uit den kring van 't lamplicht, naar de hoeken van de kamer, waar den duis- ter te wemelen staat in muggendans. 't Is dan stillekes hier. 't Is of de stilte van den buiten, die daar te fosforeseeren ligt on der den groenen glans der maan, 't is of die stilte van den buiten dan deur de muren in oew huiske dringt. Kostelijk uur van den dag, dat teste! Uur, waarin den mensch z'n ziel vrij komt van de beslommering van alien dag, van zor gen dikwijls, van alderhanden rompslomp- veur-niks. Uur, waarin ie z'n eigen onttrekt aan de eischen van de brute en brutale weareld, -die doet of den mensch veur haar en ni-e veur z'n eigen is! Weareld, brutale salamander! Maatschappij zakkenrolster, die den mensch z'n ziel ontfutselt! Samenlevipg die den mensch vendort! Een uurke kunt ge 'r oe aan onttrekken. En... 't is. 'n gelukkig, 't is 'n weerdevol uurke! t Is 'n vrijgevochten uur, waarin ge efkens los zijt van die weareld-matnone, .die op den mensch beslag legt als 'n alles-eischend wijf, dat nooit, nooit dankbaar is, maar altij onte- vrejen over alles, alles wat ge geeft! Wat ge soms losscheurt van oew ziel. Zij is, d-euze weareld-matrone, als. een, in heur hammen schommelend wijf, dat knor- rende lijk 'n varken vet wierd; knorrende op 't „voedsel" op... den man, dien zij al onte- vrejen oppeuzelde. Qntevrejen knorrende want, ze zou zoo geren al etende slank blijven Z6o is de weareld; die '.r eigen ongelukkig schanst aan 's menschen geluk! Ik zeg: zoo 's avonds, veur 't .rozenhoeike en den avondpap, als den Herfst nou en dan ef kens ritselt deur den groenglan-zenden Octo- beravond, die daa'r stilleken-s te mijmeren hangt om den leeggevallen notenleer, in dat uurke dat ge't lest ndeuws van Madame Wea reld vernomen hebt uit de krant, 'n bietje verdraaid, 'n bi-etje langs de waarheid henen, hier wat overdreven, daar wat mooier v-eur- gesteld, hier wat verzwegen, daar wat ver- zonnen, kortom zo'n bietje leugenachtig als vette, egoistische matronen nou eenmaal zijn als ze't over heur eigen hebben, als ik dan zoo 't ,,Nieuws" vernomen heb van Madame van Eerdklotum, dan flieren m'n gedachten lijk losgevallen herfstbl-aren om m'n hoofd. Dan zie ik ze gaan, zichtbaar, alsof ze waren van 'nen anderen kwiebus, die veur 't oog zoo netjes en zoo gelukkig getrouwd is, mee Madame van Eerdballum de Eetzak tot Hart- vervettum En als ik dan gisteravond zoo aan m'n pijpje te zu-igen zat, in dat gouwen vrije uurke, dan kreeg ik 't gedacht, dat die eeuwig-eischende dame toch in de gaten begint te loopen. Want dat de devaluatie van alle munten ter weareld 'n begin van 't ehd is, van heur men- schengeluk-verslindenid bestaan! Devaluatie! W]at is er al te doen geweest, om deus on- vermijdelijkheid in 't groote weareldproces, dat heel de maatschappij aan 't veranderen is. ,,Muntvervalsching" noemd'e 't den een! ..Rechtveerdigheid" den ander! Jan noem-de 't „bedrog". Piet noemde 't „recht". Den een ging er aan ten onder, den ander kwam er mee bovenop, dus: den een noemde 't „misdaad", den ander „zegen". Z66 is den mf-nsch, hij praat naar z'n porte- monnaie. En zoo kwam 't geweten van den mensch te hui-zen tusschen de microben op de rijksdaalders, in plek van in 'n rein hart. Geld! Daar is 'nen tijd geweest en wij hebben 'm toevallig allemaal gekend, dat iedereen er- over beschik'te. 't Waren maar weinige jaren. Maar nog zitten we mee de stukken! Wat hebben we 'r veur gekocht, amico Op z.g. cultureel gebied schaften we ons eigen aan: de muziek uit de negerkroegkes uit de achterbuurten van Amerikaansche stejen. 'n Schilder,ikunst'van kleine kinders, die mee verfpotten knoeiden. 'n Beeldhouwkunst van wangedrochten. 'n Bouw,,kunst", die de menschen arm en belachelijk maakte! Dat hebben we allemaal veur ons geld aan- geschaft tot ,,cultuveering", tot verheffing, tot groei van den menscheldjken geest. Wat hebben we veur dat geld allemaal ge kocht, amico? Op maatschappelijk gebied schaften we ons eigen aan: auto's en we rejen de wegen, onzen rust, en 'n ander z'n lichaam aan puin. Dancings en we „stepten" bovenop onze ziel. 'Nen anderen echtgenoot en we spleten ons leven als brandhout. Veul meer is er veur 't overdadig geld nie gekocht. -En wat hebben we veur al dat geld overge- hcuwen, amico? Radio-lawijt na elven 's avonds, dat we mee 'nen vloek afzetten. Beelden, die plat ter eerde liggen onder afgevallen blaren in de parken. Schilderijen waar schilder en bezitter d'r eigen veur schame-n, dus den rommel op zolder. -Gefailleerde bouwers en bouwwerken, die op den inslag van den bliksem wachten. En veur de rest bleef over: eenen bonk ongeluk! Dat is er mee 't geld gekocht! -Onvrede. Ongeluk. En toch... den mensch doc-ht z'n eigen sjuust 'n bietje, als 't kon veul, geluk te koopen. Wat mee geld nie kan!- Ongeloof in 't Menschdorh, ongeloof in z'n eigen, ongeloof in God, dat is den mensch overgebleven, -die z'n ziel verkwanselde aan de dingen die veur geld te koop waren. Stilaan is wetenschap en techniek veuruit gegaan. En minder en minder spult gel-d 'nen rol. Den man die vijftlg gulden in de week te verteren heeft, besc-hikt over dezelfste din gen, als den man, die tien keer zooveul be- stejen kan! Ze rijen allebei auto (en vroeger ree alleen den baron). Ze hebben altebei radio (en vroeger had alleen den rijke muziek in huis). Ze hebben allebei 'n badkamer, stroomend werm water, tuin veur en achter 't huis, met garage. Ze hebben, kortom, allebei 't zelfde com fort in 't leven, al rijdt den eene dan in 'nen duren en den andere in 'nen goeikoopen wagen. Al flee den eene dan 'n radlotoestel van duuzend gulden en den andere distributie, ze kunnen in de studio's maar een program- ma tegelijk uitzenden. Al is den eene z'n bad van tegels en den andere z'n bad van zink of emaille, ze heb ben 't zelfste water van een waterleiding. Veur een kwartje hebben ze allebei 'nen tros druiven om d'r eigen ziek te snoepen, want zelfs de natuur wordt technisch gefor- ceerd tot overproductie. Ik kan 'n krant vol overeenkomstige din ger opsommen, maar ge verstaat me z66 wel! En 't is alles t resultaat van de teste twin-tig jaren. 't Geld devalueerde over heel de weareld. 't Geld verminderde in weerde, want: ge kunt mee geld nie veul meer doen! 'k 'Heb lest gelezen, van 'nen Engelschen .financier", laat ik zeggen: den Engelschen Trip, dat de wetenschap de groote fout maakt, van nooit te denken aan den over- gang, aan d-e veranderingskes, aan de omme- keeren die de deffrente uitvindingen in de maatschappen te-weeg brengen Da's klagen om 't feit dat 't water nat is! Da's de klacht ook van 'nen mensch, die altij nog denkt, dat de maatschappij om 'nen gouwen as van 't geld draait! Da's nie meer waar. De maatschappij draait om den as van menschelijk-kunnen Te lang is de bij-zaak hoofdzaak geweest. Te lang was de arbeid bijzaak, en 't geld, waarveur ge 'm kocht, hoofdzaak! Te lang was den m-enschelijken geest on- derg-eschikt aan dood, gee 1 m-etaal, dat onder d'eerde uitgewroet wierd! Te lang was den levenden geest onderge- schikt aan doo-d metaal. 't Levende onder- geschikt aan 't levenloo-ze. Ten langen leste win-t natuurlijk 't leven'de. Wint den levenden geest op alle machten ter weareld, die saamverbon-den waren mee 'nen gouwen ketting, wat ,,financieele politiek" ge- noemd wordt. Da's naar mijn gedacht, de diepste'oorzaak van de devaluatie over alle mogendhed-en. -Want den levenden geest brocht ook de sociale gedachte, dat den werkloozen mensch toch... eten mot! En zoo zien we 't grootste deel van 't menschdom lev-en, zonder te pr-oduceeren. De techniek produceert. De devaluatie is 't begin van 't end van den grooten ongeluksfactor „geld", die de mens-c-hheid eeuw-en tiraniseerde. Die de verkeerde prikkel-s in den mensch

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5