HU/D -2 Buitenland. DE BURGEMEESTER J. HUIZINGA-BANK in het plantsoen aan de Axelschestraat te Ter Neuzen. TER NEUZEN, 12 OCTOBER 19.86 SLUISKIL. ZAAMSLAG. den standaard nog niet terstond tot groote veranderingen in den landbouwsteun zal leiden. A1 wordt devaluatie hier een feit, dan zijn we er nog niet: men denke niet, dat wij het ten aanzien van den landbouw voorloopig zonder steun of ordening zullen kunnen stel- len. Om *een voorbeeld te noemen: wanneer de melkproductie vrijgelaten zou worden, zou- den al heel gauw tal van bedrijven weer in moeilijkheden komen, doordat kleine gemengde bedrijfjes veel goedkooper meer koeien er bij kunnen nemen. Niemand moet nu, met het verlaten van den gouden standaard opeens grootscheepsche wij- zigingen verwaohten. We hopen alien op dien ommekeer, doch naar mijn vaste overtuiging zullen we, voor alles, geduld moeten hebben. Devaluatie is geen toovermiddel, gelijk ze ons wel wordt afgeschilderd. Zoo is het elders niet geweest, zoo zal het ook hier niet zijn voor den tuinbouw evenmin als voor andere takken van het bedrijfsleven. Schra/e Lippen Gesprongen Handen (Ingez. Med.) Men kan een Stap verder gaan en zeggen, dat devaluatie nimmer een landbouwbelang als zoodanig is geweest. Van de zijde van industrie, handel en scheepvaart is de invloed ten goede van devaluatie alleen misschien wel eens overschat. Voor het geheele bedrijfsleven en voor den boerenstand in de eerste plaats, geldt onge twijfeld: Hoe eerder het vrije handelsverkeer weer op gang is, des te beter zal het zijn. Zoo- lang het zoo ver nog niet is, zal de steunrege- ling moeten blijven werken bij wijze van over- b rugging smaatregel. Zoolang intemationaal de normale wisselwerking van goederen niet hersteld is, zullen wij steunmaatregelen niet kunnen missen. Doch eer het normale verkeer terug kan komen zullen eerst de groote landen er van doordrongen moeten zijn, dat ook hun belan- gen hierbij ten nauwste betrokken zijn. Laat ik het nog eens zoo zeggen: We zit- ten nog altijd in een wereldoorlog, een econo- mischen ditmaal, en ook voor louter defensieve doeleinden moet men zich bewapenen. Neder- land heeft nog nooit aan een offensief ge- dacht en in de crisismaatregelen bezitten wij een uitnemende bewapening. Hierin moet en kan men vertrouwen hebben en overigens: Geduld en rust. DE VASTE KOERS. Zooals bekend zijn er een vrij groot aantal fascistische- en nationaal-socialistische par- tijen in Nederland, die geen kans laten voor- bijgaan elkaar in de haren te vliegen, sehrijft de C. H. „Nederlander". De geamuseerde toeschouwer kan daarbij nog wel eens iets leeren. Zoo heeft „Hier Dinaso", het blaadje van als wij ons niet vergissen de Dietsehe Nat.- Socialisten, een fraaie uitspraak te voorschijn gehaald, die op 1 Maart 1935 verscheen in het wetenschappelijke tijdschrift der N. S. B. ,,Nieuw Nederland", welke uitspraak in het l'icht der jongite gebeurtenissen op monetair gebied actueele beteekenis krijgt. iHet N.S.B.-blad schreef als volgt: „A1 kunnen wij devaluatie dus niet tot een vast programpunt proclameeren, de geestelijke •sfeer, waanuit het streven naar devaluatie ontluikt, is wel degelijk wezenseigen aan het karaktfer der NjS.B. Wanneer wij v66r devaluatie zijn, dan spruit dit voort uit onze eigen wereldbeschouwing, en is zij voor ons een der vele middelen om het bestaande stelsel te vemietigen. Een N.S.B.-er, die principieel tegen devalua tie zou zijn is onbestaanbaar, want dan zou hij met zijn lichaam in de N..S.B. zijn en met zijn ziel in het kamp der tegenstanders". Wij leggen hiernaast die andere uitlating van dezelfde N.S.B., de beruchte circulaire, waarin wij lezen: ,,Het Nederlandsche volk slachtoffer! Devaluatie, het begin van het failliet". En wij onthouden ons verder van commen- taar. DE S. D. A. P. EN HET KONINGSCHAP. In de „iSociaal-Democraat" stelt de hoofd- redacteur, de heer E. Boekman, naar aanlei- ding van in sommige soc.-dem. kringen ge- rezen bezorgdheid over het republikeinsche karakter der partij, de vraag waar en wan neer het republikanisme tot de karakter van de sociaal-democratische partij was vast- gesteld. Mag ik er aan herinneren, dat in geen enkel beginselprogram van de partij ooit over de kwestie van koningschap of republiek een woord is gesproken? Behoorde het republi kanisme tot het karakter van de partij, dan, zoo mag men verwaohten, zou zij het toch wel eens, zooal niet in een program, dan toch in een congres-resolutie hebben opgenomen. Ook daarvan is geen sprake. Natuurlijk beteekent dit ook niet het tegen- overgestelde, dat de partij dus altijd voorstand- ster was van het koningschap. Het beteekent alleen: dat de partij den vorm van het hoog- ste gezag in den staat nimmer als een prin- cipieele aangelegenheid heeft beschouwd. Men zal toch goed doen dit in de discussie te bedenken. De S. D. A. P. staat tegenover het, koning schap niet anders dan onze zusterpartijen in Engeland en Scandinavie. Alleen is men daar geloof ik, wat verder dan hier, daar discus- sieert men niet meer over de vraag welk be- ginsel principeel juister is in het gezicht van het feit, dat het instituut van het koningschap goed werkt. In ons land is het niet anders. Het eonstateeren van dit feit de over- tuiglng ook, dat de republikeinsche staats- vorm op dit oogenblik een achteruitgang voor ons land zou beteekenen doen mij tegenover veel van wat als nadeelen van het koning schap worden aangewezen en waarvan men ook erkennen moet dat het nadeelen zijn, wat gelijkmoediger staan. Die nadeelen betreffen trouwens vaak bijzaken. En of de ervanng met de hoofdzaken van de republiek nu zoo aanlokkelijk is? SCHUSCHNIGG DICTATOR IN OOSTENRIJK. Reuter meldde Zaterdagochtend uit Weenen: Naar aanleiding van de oneenigheid tusschen Starhemberg en het kabinet ten aanzien van het statuut van den Heimatschutz, had Star hemberg verklaard, dat hij uit het kabinet de ministers terugtrok, die daarin sedert Mei 1936 zitting hadden als afgevaardigden van den Heimatschutz. Bondskanselier Schnusch- nigg heeft daarop pogingen in het werk ge- steld het dezen ministers mogelijk te maken in het kabinet zitting te blijven hou- den als persoonlijke en technische medewer- kers. Getracht werd de moeilijkheden te om- zeilen door de uitwerking van een decreet, dat de militie tot een verplichte instelling zou maken en de gelegenheid zou bieden daarin van ambtswege den geheelen Heimatschutz als militaire organisatie op te nemen. In den ministerraad van Vrijdag is de mogelijkheid besproken om deze laatste hervorming in overeenstemming te brengen met het hand- haven in het kabinet van de ministers en on- dersecretarissen, die bij den Heimatschutz zijn aangesloten. Mocht een dezer ministers of secretarissen toch nog willen aftreden, dan zou Schuschnigg bereid zijn voorloopig de functies van de aftredenden op zich te nemen. De beraadslagingen van den ministerraad hebben den geheelen nacht geduurd. Pas Za terdagochtend om zeven uur waren zij ten einde. Besloten is alle paramilitaire formaties Heimatschutz en Sturmscharen te ont- binden. De ministers, die aangesloten zijn bij de ontbonden paramilitaire formaties, blijven alien in functie. In het kabinet wordt der- halve geen enkele wijziging gebracht. Be- paald is, dat de leden van het kabinet door geen enkele andere verplichting gebonden zijn dan hun grondwettigen eed. Wat dezen eed betreft, wordt nader gemeld, dat Schuschnigg zou hebben besloten, dat de leden van het kabinet een eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Hiermede is Schuschnigg in den loop van den nacht tot dictator van Oostenrijk gewor- den, besChikkende over vrijwel onbeperkte be- voegdheden. Het standpunt, door Schuschnigg inge- nomen, heeft de overhand behouden bij de op- lossing van deze crisis, die meer een politieke crisis dan een ministerieele crisis is geweest. Het beginsel heeft gezegevierd, dat de front- militie de eenige secundaire militaire formatie mag zijn en dat deze volkomen ondergeschikt zal zijn in administratief opzicht aan het bondsleger. Intusschen is nog een ander belangrijk punt bereikt; de ministers uit de burgerwacht, die geplaatst waren voor de keus tusschen hun grondwettigen eed en hun verplichtingen jegens Starhemberg, blijven aan de zijde van Schuschnigg en zijn formeel ontheven van elke verplichting jegens hun para-militaire forma ties. Deze maatregel geldt voor alle ministers, die bij een van deze formaties waren aange sloten. Dat zijn Baar Baarenfels, Draxler en Pernter, die bij wijze van formaliteit eerst zijn afgetreden en daarna onmiddellijk door den bonds-president weer in hun vorig ambt zijn benoemd. Op die wijze zijn zij niet meer ge bonden door hun trouw aan de organisatie, waarvoor zij zitting hadden. Tot zoover de berichiten van Reuter. Het- geen des nachts gebeurd is, is niet meer dan een bevestiging van de overwinning op Star hemberg, die Schuschnigg al behaald had, toen hij den prins in Mei uit de regeering ver- wijderde en zelf het leiderschap van het vader- landsche front op zich nam. Van dat oogen blik was hij, en hij alleen de onbetwiste leider van het huidige Oostenrijk. Men heeft zich toen verbaasd, dat Starhemberg zich niet krachtiger verzet heeft. Nog sterker werd de verbazing, toen de regeering besloot tot ont- binding van de para-militaire formaties en daarin ook de burgerwacht begreep, zonder dat zulks verzet van deze eens zoo machtige organisatie uitlokte. Wat bij de toeschouwers verbazing wekte, wekte groote ergernis in den kring van de Heimatschutz zelf, waarvan de fronde tegen Starhemberg, die Fey in zijn functie van leider te Weenen terugriep, getui- genis aflegde. Deze verdeeldheid heeft echter de zaak van de burgerwacht niet gediend, maar is tenslotte de aanleiding geworden tot deze laatsite en afdoende bevestiging van Schuschnigg's macht. Het is mogelijk, dat het besluit der regeering hier of daar nog verzet zal ontmoeten, maar het valt niet aan te nemen, dat dit verzet van beteekenis zal zijn. Reuter meldt al uit Innsbruck, dat de ont- binding van de politieke schutterijen daar zon der ongenoegen door de bevolking is ontvan- gen en met kalmte door de para-militaire for maties zelf, die er, na alles, wat eraan is voorafgegaan, niet door werden verrast. Zal het doorhakken van dezen Gordiaan- E schen knoop dus geen rechtstreeksohe gevol- gen hebben, het kan toch op dten duur voor den loop van zaken in de binnenlandsche poli- tiek van Oostenrijk wel van belang worden. Starhemberg en zijn Heimwehr vertegen- woordigde het zuiver fascistische en volstrekt Italiaansch gezinde element in de regeering. Sinds de overeenkomst met Duitschland van 11 Juli is ongetwijfeld de invloed van de Duit- sche nationalisten in Oostenrijk op de regee ring toegenomen. Men kan deze Duitsch- Oostenrijksche nationalisten beschouwen als de gematigde aanhangers van het nationaal- socialisme. Zij zullen geen staatsgrepen onder- nemen met toepassing van geweld of list, maar wel zullen zij trachten de regeering steeds ver der te drijven in den koers, die op vereeniging met Duitschland moet uitloopen en die te meer kans van slagen heeft, naarmate de leiders van het nationaal-socialisme in het Duitsche rijk zelf zich onthouden van elke politick, die op een rechtstreeksohe aantasting van de Oos- tenrijksche zelfstandigheid zou kunnen ge- lijken. Door den gang van zaken sinds 14 Mei heb ben deze nationalisten ongetwijfeld hun zaak een aanzienlijk eind vooruitgebracht. Van de drie voomaamste hinderpalen, het Italiaansch- gezinde fascisms, het monarchisme en het ver zet van de groote mogendheden is nu het eer ste overwonnen. Het laatste ligt buiten het bereik van de binnenlandsche Oostenrijksche politiek. Voorloopig blijft dus ter bestrijding alleen nog het monarchisme over. Weliswaar wordt ook het herstel van de monarchie even- tueel - bepaald door de kracbt of zwakte van machten van buiten, maar dat neemt niet weg, dat men in de binnenlandsche politiek toch duidelijk genoeg kan aangeven, welken koers men uit wil gaan. Schuschnigg en de zijnen heeten monarchist. Bij het herstel van het militieleger en bij andere gelegenheden is ge- toond, dat zij terug willen gaan tot de tradi- ties van voor def omwenteling. Hun verzet tegen het legitimisme wordt verklaard uit overwegingen van buitenlandsche politiek, maar velen legitimisten zijn zij te voorzichtig. Deze vreezen, dat een te lang wachten met herstel van de monarchie ertoe zal leiden, dat Oostenrijk reeds te ver de Duitsche richting wordt opgedreven. Nu, zooals te verwachten valt, Starhemberg en de zijnen hebben afge- daan, valt voor den eerstkomenden tijd een scherper tegenstelling en een duidelijker wor- steling om de overhand tusschen de Duitsch- nationalistische en de legitimistische richting te verwachten. Evenals de strijd om de macht tusschen Starhemberg en Schuchnigg, zal ook deze strijd voor het grootste gedeelte achter de schermen gestreden worden, en zal men slechts af en toe door dramatische benoemingen of ontslagen, of door verrassingen als van Zater- dagnacht een aanwijzing krijgen van de rich ting, welke Oostenrijk uitgaat. De officieele bekendmaking. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog, dat Zaterdagochtend een officieele verklaring over den buitengewonen ministerraad is verschenen waarin o.a. gezegd wordt: „De bondskanselier heeft betoogd, dat het drinigend noodzakelijk is alle belemmeringen weg te nemen, die van storenden invloed zou- den kunnen zijn op den loop van zaken, waar- toe de wet op den bondsdienstplicht en de nieuwe wet nopens het vaderlandsche front (frontmilitie) den weg hebben gebaand. In dezen zin heeft de bondskanselier een wets- ontwerp bij den ministerraad ingediend, dat eenige bepalingen van de bondswet nopens het vaderlandsche front inzake de frontmilitie in- houdt." Na dit rapport van den bondskanselier heb ben vice-kanselier Baarenfels en de bonds- ministers Draxler en Pernter den bondskan selier, met het oog op hun verbondenheid met de schutterijen, hun ontslag aangeboden, waar van de bondskanselier den bondspresident in kennis stelde. De ministerraad besloot vervolgens tot het aannemen van een wet, waarbij alle schutte rijen worden ontbonden verklaard. SAMENWERKING TUSSCHEN REXISTEN EN VLAAMSOH NATIONALISTEN. Vrijdagmiddag vergaderden de kamerleden van Rexisten en Vlaamsch-nationalisten. Na de vergaderinig werd een communique uitge- geven waarin werd gezegd, dat de besprekin- gen hebben doen eonstateeren, dat een ge- meenschappeljjk programma bestaat, dat vol- doende ruim is om samen- te werken, vooral tegen het communisme. In politieke kringen gelooft men, dat deze coalitie andere Vlaamsche groepen en een deel der liberalen tot zich zal trekken. Reeds zijn stappen in ^Jeze richting gedaan. Rex heeft 20 zetels in de Kamer en Vlaam sche nationalisten 18. POLITIEKE REDENEN TOT ECHTSCHEIDING. Te Halberstadt is een huwelijk op aanvraag van de vrouw ontbonden omdat de man voort- durend bezwaar opperde tegen haar werk- zaamheid in de nat. soc. Frauenschaft, welke werkzaamheden hij als het houden van koffie- praatjes enz. betiteld had. In het vonnis stond o.a. dat hij door zijn gekanker tegen de werkzaamheden van de vrouw niet alleen zijn plicht als volksgenoot had verzuimd, maar ook inbreuk had gemaakt op den gemeenschapsplicht als echtgenoot. GESLAAGD. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is voor het propaedeutisch examen voor civiel- ingenieur geslaagd de heer A. K. Huineman, alhier. INGENIEURS-EXAMEN KOLONIALE LANDBOUW. Geslaagd aan de Bandbouwhoogeschool te Wageningen voor het dngenieurs-examen kolo- niale landbouw, de*heer P. de Feijter, geb. te 'Hontenisse. DIEFSTAL. Een dezer dagen verscheen bij een winke- lier hier ter stede een persoon uit Rotterdam met de vraag, of deze uit de mode geraakte kileeren te verkoopen had. Daar de winkelier iniderdaad zoo'n partij had en die ook wilde verkoopen, is hij met den koomnan naar den zolder van zijn woning gegaan, alwaar de goederen waren opgeslagen. Nadat de koop gesloten was hebben zij tezamen die goederen ingepakt. De winkelier ging even naar be- neden om touw te halen, teneinde daarmede een 15-tal kartonnen doozen, waarin de goe deren waren verpakt, te kumnen vastbinden. Op den zolder stonden ook noig andere doo zen, die iOverjassen bevatten. Een paar dagen daarna kwam een klant in den winkel om een jengensoverjas te koopen. De vrouw van den winkeilier zou die jas van den zolder halen en kwam toen tot de ontdekkimg, dat 5 van zulke jassen en 9 heerenjassen waren ver- dweinen, vertegenwoordigende een gezamen- lijke waaiide van ongeveer 130. Het ver- moeden viel toen direct op den koopman in ongeregeld goed en men verdacht dezen er- van de goederen te hebben ontvreemd. Een partij der jassen werd te Rotterdam opgespoord en thans wordt onderzocht of die goederen door den koopman zijn ontvreemd dan wel bij vergissinig medegenomen. EEN PLAN VOOR EEN KANAAL VAN GENT NAAR DE ZEE. Oud-minister ir. van Caenegem, admini- strateur van de zeehavens van Brugge en Zeebrugge, heeft een ontwerp voor een directe verbinding van de stad Gent met de Noord- zee over Belgisch grondgebied voltooid en ge- publiceerd, meldt de N. R. Crt. Dft cntwerp gaat uit van een plan, ruim een halve eeuw geileiden opgevat door den Brugischen edelman baron de Maere, die als de vader van de haven te Zeebrugge kan wor den beschouwd'. Volgens het ontwerp-van Caenegem zou het aanbeveling verdienen, geen nieuwe werken meer uit te voeren aan het zeekanaal Gent Ter Neuzen en de daarvoor bestemde bedragen te besteden voor het graven van een groot nieuw kanaal tusschen Gent en Heyst. Dit kanaal zou 10 meter diep en 120 meter breed zijn van het dorp Balgerhoeve bij Eeckloo tot aan de Noordzee zou het aldaar bestaande af- wateringskanaail kunnen worden benut. Te Heyst aan de mending voo.rziet de heer van Caenegem een schutsluis van 250 M. lang en 26 M. breed. Voor het onderhoud en verbeteringswerken aan het nieuwe kanaal zou men, aldus de ont- werper, niet meer afhankelijk zijn van vreem- de tusschenkomst. De vaart zou veel minder last van bruggen en sluizen hebben, terwijl ook de afstand kleiner zou zijn. Van het lichtschip „(De Wandeilaar" langs de Westerschelde en Ter Neuzen is de afstand 95 K.M. Deze afstand zou voor schepen, ge- bruik makend van het nieuwe kanaal, onge veer 32 K.M. bedragen en in drie en een half uur kunnen worden afgelegd. Thans doen zij er zes uur over. Wiat de kosten betreft, meent de heer van Caenegem, dat deze vrij spoedig geamorti- seerd kunnen zijn, vooral wanneer men be- denkt, dat Belgie voor het onderhoud van de vaart GentTer Neuzen sedert 1909 jaarlijks aan Nederland een rente van 94.500 moet betalen, terwijl verder met den bonw van een zoo dringend noodig geachte nieuwe schut sluis *e Ter Neuzen reeds een bedrag van 50 millioen francs gemoeid zal zijn. Plaquette met het beeld van den Ed. Achtb. Heer J. Huizinga, vervaardigd door den beeldhouwer Nic. van der Schaft, ge plaatst in de zuil ter linkerzijde van de bank. LIJK DRIJVENDE GEVONDEN. Gistermorgen werd door schdpper Lauret in het kanaal nabij de trambrug over den ooste- lijken kanaalarm drijvende gevonden een lijk. Hij. gaf daarvan kennis aan de Rijkspolitie, welke maatregelen nam om het lijk op te vis- sohen en naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats over te brengen, waar het zal worden begraven. Men heeft hier zeer ver- moedelijk te doen met het lijk van den op- varende van het Grieksche stoomschip „Kosti" die, zooals destijds is gemeld, werd vermist. Dit is een Turksch onderdaan, genaamd M. Y. Osman, geboren te Istamboel 5 Aug. 1892, wonende te Konstantinopel. KONIJNEN ONTVREEMD. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn 11 konijnen ontvreemd, behoorende aan den heer C. Stoffijn, die gehouden werden in hok- ken staande op het sportterrein der R.H.B.S. aan de Van Steenbergenlaan. De politie stelt een onderzoek in. OMHOOGGELOOPEN. Bij het binnenvaren van de Middelhaven alhier is het Nederlandsche motorschip „Neer- landia" op het Westelijke havenhoofd omhoog- geloopen en blijven zitten. Met sleepboothulp is het schip vlotgebracht waarna het de reis naar Frankrijk heeft voortgezet. LID PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Pro- vinciale Staten heeft benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten in de vacature- P. G. Laemoes, den heer H. van Mazijk te Sluis. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand September werd aan het kantoor der posterijen te Ter Neuzen op spaarbankboekjes ingelegd f 38562,16 en te- rugbetaald 44717,Derhalve minder inge legd dan terugbetaald 6154,84. Het aamtal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 24. AANVARING OP HET HEETEN. .Het mobormosselvaartuig BRU 16 vain Gebr. De Koning te Bruinisse met mosselen op weg naar Ierseke is op 't Keeten aangevaren door het motorschip „Ida" van den N.V. De Schelde te Ter Neuzen. De BRU 16 bekwam een groot gat in den voorstevan en begon snel te zinkem. De schip- per slaagde er op het nippertje in, het vaar- tuig op de slikken aan den grond te zetten. Door bet bergingsvaartuig „Zeehond" van Van der Tak's Bergings Mij. is het schip, na dat het gat eenigszins was gedicht, in de Vluchthaven te Bruinisse gesieept. (Midd. Crt). DE RIJKSCOMMISSIE VOOR DE WERKVERSCIHAFFING. Donderdag heeft de Commissaris der Ko- ningin de rijkscommissie voor de werkver- schaffing geinstalleerd. Deze commisaie is als volgt samengesteld (Mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. StaMr), mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, ir. W*d- land, directeur Rijkswaterstaat, ir. van Leeu- wen, hoofdingenieur Prov. Waterstaat, Van Tuinen, chef le af.d. Prov. Griffie, Magen- dans, chef 2e afd. Prov. Griffie en mr. Pilaar, seoretaris. De regeering zal nog iemand aanwijzen, die namens haar in deze commissie zitting zal nemen. Het ligt in het voomemen elken Donderdag- middag om de veertien dagen in de Abdij te Middeiburg te vergaderen. Bedrijfsongeval. Donderdag is op de cokesfabriek alhier een bedrijfsongeval voorgevallen, wat emstige gevolgen had kunnen hebben. Twee van de 4 steunpunten van de loopkat der kleine los- kraan aan het kanaal braken af tengevolge van gietfouten in het materiaal, zoodat het bedieningsbuis met den grijper naar beneden viel, slechts gesteund door de beide over- gebleven steunpunten. Gelukkig viel de grijper juist op het plankier dat de weggebruikers moet beschermen, zoodat het bedieningsbuis hangen bleef. De 2 mannen, die zich erin be- vonden, konden hun gevaarlijke post ongedeerd verlaten. De reparatie van de kraan heeft inmiddels plaats gehad. Vastgeloopen. Vrijdagavond ongeveer kwart over 7 is H. Ms. mijnenlegger Hydra" door een ver- keerde manoeuvre alhier vastgeloopen op de ondiepte tusschen de oude en de nieuwe arm van het kanaal. Terstond«heeft men met be- hulp van het zoeklicht van den oorlogsbodem een kabel uitgebracht naar een der ducdalven en naar den Oostelijken oever, waardoor het na ongeveer 3 kwartder gelukken mocht het schip los te krijigen. Het spreekt vanzelf, dat door het felle liciht van den schijnwerper vele belangstellenden aangelokt werden eens een kijkje te nemen. Lichtverschijnsel. Vrijdagavond om half 10 werd alhier een lichtverschijnsel waargenomen, dat zich met groote snelheid in de richting Zuidoost- NoordWest vrijwel in horizontale lijn voort- bewoog. Men vermoedt hier met een meteoor- steen te doen gehad te hebben. Jaarvergadering. Vrijdagavond hield het plaatselijk muiziekge- zelschap „De Volharding" onder voorzitter- schap van den heer F. C. Jansen Verplanke hare jaariijksche algemeene vergadering op de bovenzaal van het cafd ,,De Vlasbloem" bij den heer H. P. Lensen, alhier. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn genoegdoening uit over het feit, dat alle weirkende leden acte de presence gaven en heette hen naast het voltallig aanwezige be- stuur hartelijk weilkom, waarna hij een en an der omtrent het afgeloopen vereenigingsjaar mededeelde, dat zich, naar hij releveerde, in het teeken der festiiviteiten heeft gestaan. iSpreker verklaarde met genoegen te mogen terugizien op datgene, wat zich zoo al in en om de vereeniging heeft afgespeeld. Nadat de secretaris, de heer J. L. de Krij- ger voorlezing had gedaan der notulen, welke ender dankzegging aan den samensteliler wer den aanvaard, volgde daarop het jaarverslag van denzelfden functionaris, waaromtrent wij aansitiippen, dat het aantal der werkende leden alsmede dat der leden-donateurs, zich in stij- gende lijn beweegt, met dien verstande, dat de vereeniging thans 6 eere-Ieden telt, bene- venis 96 leden-donateurs, 33 werkende leden en 6 aspirant-leden. Gememoreerd dient te wor den, dat de secretaris in zijn uitgebredd jaar verslag gewaagde van het Op 15 Aug. j.l. ge houden festival, ter gelegenheid van het gou den jubileum der vereeniging, dat keurig ge slaagd mocht heeten en waarvoor hij dan ook den flank bracht aan de burgerij voor de daar bij ondervonden bijzondere welwillende en vol- lediige medewerking, hetgeen de vereeniging aangenaam heeft getroffen. Het hierna volgende jaarverslag van den penninigmeester, den heer J. N. F. Serrarems, was, dank zij het uitnememd geslaagd festi val, in optimistischen toon gesteld. De ont- vangsten bedroegen in totaal 667,85, terwijl de uitgaven een bedrag vergden ad 548.08, iSodat een batig saldio ad 119,77 overbleef Vermeldenswaard is het feit, dat het gehou den festival een batig Slot ad 80,10 aplever- de, hetgeen met instemminig der vergadering werd omtvangen. Vervolgens werd aangeboden een ontwerp- begrooting voor het komende dienstjaar, wel ke met algemeene stemmen werd goedge- keurd. De aftredende bestuursleden, de heeren F. C. Jansen Verplanke, J. L. de Krijger en C. de Marde, werden bij acclamatie van stemmen herbenoemd. In principe werd besloten om in den a.s. winter een uitvoering te geven, waarvoor een bedrag ad 50 beschikbaar werd gesteld, on der voorwaarde dat dit de begrooting niet te boven zal gaan. iOp voorstel van het bestuur werden bij ac clamatie van stemmen tot eereleden benxiemd de heeren J. Stolk Lzn en C. P. de Regt, bei- den ex-voorzitter en C. H. H. Wisse, voorheen vice-voorzitter,, een en ander in verband met buitengewoon verrichtte diensten jegens de vereeniging.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2