BHOCHES 25 30^ PIIROL Predikbeurten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Het minste tandbederf, SAS VAN GENT. WEER VERWACHTIN G. EUWE DE N RECHTSZAKEN. VOETBAL. Ernstig spoorwegongeluk bij Woerden. Bieten rooien dijk van den calamiteuzen polder Eendragt voerende geheel verbeterde weg, in verband met de verzwaring van dien dijk over een ongeveer 2275 M., wederom voor alle verkeer werd opengestel-d, beginnen de werkzaam- heden, dank zij de gunstige weersomstandig- hed-en, een bijzon-der vlot verloop te krijgen, zoodat naar we vernemen, dezer dagen zal worden aangevangen met bet opbergen en in- laden der in gebruik geweest zijnde rails, etc., waartoe ter plaatse reeds een schip ligplaats heeft gekozen. Spoediger dan werd verwacht, n-adert alzoo de uitvoering haar voltooi'ing, wesbalve reeds enkele daarbij tewerkgestelde personen bun toevlucht zocbten tot de pas begonnen bietencampagne, welke allic-ht eenige weken langer arbeid waarborgt. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Campagne. Ma-andagmorgen bij bet slaan van bet zesde uur in den vroegen morgen -heeft de suiker- fabriek Sas van Gent baar campagne ingezet. Dagen van te voran waren reeds de noodige maatregelen genomen om een goeden gang van zaken te waarborgen. Proefdraaien noemen de technici deze werkzaamheden, die ten doel bebben zich te vergewissen of alle machines behoorlijk de functie, die zij gedurende een tiental weken te vervullen hebben naar den eiscb kunnen presteeren, of alle leidingen be- boorlijk op elkander zijn aangesloten, kortom proefondervindelijk vastgesteld, dat aan alle techniscbe eiscben, waaraan een zoo gecompli- ceerd bedrijf, waarin de kleinste fout groote financieele nadeelen kan doen ontstaan, vol- daan is. Het is lange jaren geleden, dat zich aan een der grootste suikerfabrieken in Noord-Brabant een geval heeft voorgedaan, waarbij bleek, dat een technische fout in de leidingen voor dui- zenden guldens schade veroorzaakt beeft. Gedurende den beelen nacbt, nadat duizen- den kilogrammen bieten versneden worden, bleek er'geen suiker geproduceerd te zijn ge- worden. Wei bleek de heele vischvoorraad die zich in de langsstroomende rivier bevond, als ten prooi aan een verstikkingsproces was ten offer gevallen. Duizenden doode visschen dreven de rivier af en wat nog leefde hapte aan de op- pervlakte naar lucbt. Begrijpelijkerwijze maakte iedereen, die daartoe in de gelegenheid was, van de om- standigheden gebruik om zich van een be- boorlijken voorraad viscb te voorzien. Het verscbijnsel stond natuurlijk in verband met een interne fout en gaf aanleiding tot een scheikundig onderzoek van bet rivierwater. Dit bleek n.l. zooveel suiker te bevatten, dat de visch in dit element niet in leven kon blijven. Eindelijk werd na een nauwkeurig onder zoek de oorzaak van de bovengenoemde ver- schijnselen ontdekt, nadat zooals reeds ge- zegd voor duizenden guldens in de rivier te- recbt gekomen was. Intusschen gaat bet bedrijf bier zijn ge- regelden gang, zoowel binnen als buiten de fabriek. Begunstigd door bet mooie weer is de aan- voer van grondstof van dien aard, dat op voile kracht kan doorgewerkt worden. Alle soorten van vervoermiddelen zijn druk in de weer om bet suikerhoudende product van Zeelands vetten kleibodem ter bestemder plaatse te bezorgen. Een groot aandeel in dit bedrijf speelt thans de vrachtauto, terwijl ook de boerenwagen op luchtbanden zijn recht- matig aandeel daarin opeischt. Zwakke tot matige wind uit Noord-Ooste- lijke tot Zuid-Oostelijke ricbtingen, belder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig ver- andering in temperatuur. PER 20 STUKS (Ingez. Med.) ZONDAG 11 OCTOBER 1936. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, H. A.; 2 u., Dt. L. J. Cazemier, dankz. H. A. Bevestiging diaken. SLUISKIiL. 9.30 u., de beer W. J. Fournier. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren en 2 u., de beer W. J. Fournier. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAiAMiSlLAG. 9 en 2 u., Ds. W'. J. J. Bakker, van Melis en Marienkerke. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds Akersloot van 'Houten Roos. PHXLdPPINE. 2.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u„ leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. ARRON.-DISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van heden werd behandeld de zaak tegen A. L„ oud 18 j., slagersknecht te Ter Neuzen, wien ten laste was gelegd dat hg in 1936 te Ter Neuzen opzettelijk verschil- lende geldsbedragen tot een gezamenlijk be- drag van omstreeks f 80, die bij als knecht bij P. Overbeeke bij clientele had ontvangen voor geleverde vleescbwaren heeft verduisterd. De eisch luidde 10 boete, subsidiair 10 dagen hecbtenis en 2 maandten gevangenis- straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtsteUing van bet Ge- nootscbap. EEN PAS-GEROREN KIND VERMOORD. Met gesloten deuren is voor de rechtbank te 's Hertogenbosch behandeld de zaak tegen den 63-jarigen B. W. uit Wellerlooi, wien ten laste was gelegd, dat hij op 5 Januari 1936 al- daar opzettelijk, na rijp beraad en kalm over- leg het pasgeboren kindje van zijn docbter heeft vermoord. Hij bad het bij de keel ge- grepen en proppen watten in neus en keel- holte geduwd. Het kind is gestikt. Het O.M. eischte 15 jaar gevangenisstraf. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Eerste klasse. De eerste wedstrijd die op bet programma staat aangegeven is die tusschen PSV en Ju liana, waarbij de Philipsmenschen ongetwijfeld de beste kansen bebben en zij hun eerste plaats in de ranglijst zullen behouden. Het krachts- verschil tusschen deze ploegen is wel reeds tot uiting gekomen, dit in tegenstelling met de ontmoeting LONGAEindhoven, waar twee elftallen tegenover elkaar komen te staan, die met een gelijk aantal punten onderaan de ranglijst prijken. 'Het is wel heel moeilijk om te voorspellen wie van bei-de clubs de gelukkige zal zijn, zoo er geen gelijk spel tot uitslag komt. RoermondNAC zal ongetwijfeld een zeer spannende strijd te zien geven, waarbij NAC vermoedelijk wel, zij het na groote krachtsinspanning, er in zal slagen de beide punten mede naar huis te nemen. BW N'OAJD zal eveneens groote beiangstelling trekken, want beide clubs schijnen emstig er naar te streven om bij de leidende clubs te blij ven en tot de emstige candidaten te behooren naar den beslissenden eindstrijd. Beide clubs hebben in den laatsten wedstrijd hun tegen- standers overtuigend geklopt en zullen nu moeten uitvechten wie naar een lagere plaats in de ranglijst zal worden gederigeerd. De Bosschenaren zullen wel op bun vertegenwoor- digers de beste papieren toed-enken docb even groot zoo niet grooter zal bet aantal derge- nen zijn die de overwinming aan NOAD's zijde zullen voorspellen. BleijerheideMW zal wellicht eindigen in een kleine overwinning van MVV, docb die overtuiging kan toch niet uit voile borst worden uitgesproken, daarvoor is het verschil werkelijk te gering. Tweede klasse. BredaDe Zeeuwen. Gntegenzeggelijk bebben De Zeeuwen het seizoen zeer goed ingezet en bebben alien ver- rast door bun aan den dag gelegd enthou- siasme en bun strijdlust, docb zij komen nu tegenover een club die reeds jarenlang bun kleuren in de Tweede Klasse verdedigen en daarin een goede plaats imnemen. Dat de zwartjes er in zouden slagen om Breda op eigen veld een nederlaag toe te brengen, ge- looven wij niet en verwachten wij dus een overwinning der thuisclub. HeroZeelandia. Zette Hero bet seizoen sl-echt in, de daar- op volgende ontmoetingen waren alle over- winningen, zoodat Hero baar plaats weer in de nabijheid van Middelburg beeft opgezocht. Zeelandia kon uit 3 wedstrijden slecbts edn ge lijk spel balen tegen De Zeeuwen en al was baar tegenstand tegen Middelburg goed te noemen, toch zien wij een volgende nederlaag voor ben tegen Hero tegemoet, temeer waar Hero wel zal bemerkt hebben welke snoode plannen Middelburg in bet schild voert, en een achterstand van 4 punten voor baar als hope- loos zou kunnen aangemerkt worden. MiddelburgVlissingen. De eertijds zoo gigante stedenwedstrijd is dit jaar als voorbij te beschouwen. De rood- witten zullen wel in zich zelve overtuigd zijn dat groen-wit den toon aan zal geven en hun geen schijn van kans zal bieden. Welke club kan er zich op beroepen in 4 wedstrijden reeds 27 doelpunten te hebben gemaakt? Het ziet er dan ook naar uit, dat na deze ontmoeting het derde tiental ver zal zijn overscbreden. Het zal ons aileen benieuwen welke club in staat zal zijn om Middelburg een halt toe te roepen op haar weg der overwinningen. TSCRBC. Ziehier twee clubs, die vorige w&ek voor een verrassing hebben gezorgd, de eerste door haar groote nederlaag tegen Goes en RBC door baar groote overwinning op Terneuzen. Zou TSC werkelijk een slechten dag hebben gebad en RBC een fortuinlijke, zij het dan ook door den geringen tegenstand van Terneuzen? TSC maakte in Ter Neuzen nu niet bepaald een zwakken indruk en bet is best denkbaar, dat bij deze ontmoeting de rollen w-eder om- gedraaid worden en nu Fortuna aan de zijde der thuisclub zal zijn. TerneuzenGoes. In Goes zal zeer zeker een groote beiang stelling bestaan naar de verrichtingen van hun club tegen Terneuzen en na de mooie en welverdiende overwinning op TSC zal hun ver- wachting wel een overwinning inhouden, temeer waar bet in de gelederen van Terneu zen niet wil vlotten. Nochtans hebben wij wel eens vroeger een seizoen van de rood-zwarten gekend dat iedere uitwedstrijd een gebeide nederlaag beteekende, doch zij op eigen ter- rein elke club in bet zand deden bijten. Of het dit seizoen weer zoo zal gaan? Wij zou den tegen ons gemoed in spreken zoo wij dit in deze bespreking zouden neerschrijven. Zoo wij de ontmoeting tegen Middelburg uitscha- kelen, waar bet krachtsverscbil al be groot bleek, constateerden wij in den strijd tegen TSC reeds de zwakke plek juist op een plaats die van zoo'n groot belong is en dit kwam nog duidelijker tot uiting bij d-e ontmoeting tegen RBC. Wij zijn overtuigd dat de elftal- commissie ook dit niet zal zijn ontgaan en haar voile aandacht bieraan wijdt, doch laat ens hopen dat zij de moeflijkheid zal weten op te lessen. Ondanks de sombere toon, die den laatsten tijd gehoord werd, verwachten wij in den komenden strijd toch een overwin ning van Terneuzen. Derde klasse. OostburgAxel De flinke overwinning van Axel op haar emstigsten tegencandidaat heeft baar positie zeer versterkt en zal onze naburen wel tot goede voo-rnemens b-ebben bezield. De strijd tegen Oostburg zal ongetwijfeld ook wel in haar voordeel eindigen, en zoo zal Axel aan de spits blijven staan. Docb of zij geen en kele maal zal struikelen, staat nog te bezien en dan zouden baar rivalen haar weer bebben benaderd. HulstIJzendijke. Het moet voor de Hulstenaren w-el een teleurstelling zijn geweest dat Axel haar de beide kostbare puntjes ontfuts-elde en de revanche-partij te Hulst zal wel met beiang stelling worden tegemoet gezien, want dit zou de kans bieden om weer op gelijken voet te komen. De wedstrijd tegen IJzendijke zal haar wel niet zooveel zorgen bar-en en mag men de thuisclub wel als v-erzekerd toeschrijven. HoofdplaatBiervliet. Wij verwachten een stevige overwinning van de thuisclub, die nog vorige week Breskens overtuigend klopte, een club die Axel meer- malen den voet dwars zette. Biervliet kan wel als het zwakste zusje beschouwd worden, hetgeen nie-t te verwondieren is, daar zij voor het -eerst baar intred-e in de Derde Klasse maakt. Sluiskii'Breskens. In tegenstelling met de drie overige wed strijden, is dit een ontmoeting waarvan de vocrspelling heel wat moeilijker is. Imm-ers beide clubs verschillen niet v-eel in kracht en bescbikken over een voorhoede die in staat is om doelpunten te maken. Zou Breskens iets sterker zijn, bet spelen op eigen terrein kan voor Sluis-kil reeds voldoende zijn om de over- winnipg aan zich te houden. Of zal het een verdeeling der punten worden? Zeeuwsche Voetbalbond. Oostburg H ontvangt die reserves van Axel en bet laat zich aanzien, dat deze ook ditmaal het voorbeeld van bun eerste elftal zullen vol- gen, al zou het moeten lukken of bet met ge- lijke cijfers zal zijn. Biervliet II komt tegen over Groede te staan en hier vermoeden wij een overwinning van Groede, die thans een minder combineerend elftal be bestrijden zal krijgen als de vorige week het geval was. De Corn Boys* uit Sag van Gent ontvangen de jeugdige spelers van bet derde elftal van Ter neuzen en verwachten wij dat bun krachten wel te zwak zullen blijken om de Corn Boys, die reeds 2 overwinningen bebaalden uit even- veel wedstrijden, te weerstaan. De Ter Neu- zensch-e Boys krijgen op bezoek de reserves van Hulst en bier zal ook de thuisclub de overwinning w-el weten te behouden. De reser ves van Breskens moeten geen verre reis maken want zij gaan op bezoek bij Schoon- dijke. Bij een gelijk opgaande strijd verwach ten wij een kleine overwinning van de bezoe- kers. NEDERLANDSOH ELFTAL NIET NAAR ENGELAND. Hongarije wordt uitgenoodigd. De beslissing is gevallen. De commissie uit de Football Association beeft besloten Honga rije uit te noodigen, dit seizoen een wedstrijd tegen Engeland te komen spelen en wel op Woensdag 2 December, op bet terrein van Arsenal. Naar bekend waren Hongarije en Nederland de meest serieuze candidaten voor een invi- tatie. Hongarije bad de ou-dste recbten en gezien ook de uitstekende resultaten van dit land in de laatsfe interlandwedstrijden zullen dit wel factoren geweest zijn, die de s-chaal der stemmen in bet voordeel der Hongaren heeft doen overslaan. Volgend jaar? 'De secretaris der F. A. deelde nog mede, dat mogelijk Nederland volgend jaar aan de beurt zal zijn, te word-en geinviteerd. Doniderdagnacbt ojn half twaalf heeft op de lijn UtrechtGouda ;vlak bij bet station Woer den, ter hoogte van Kattebroek, een spoorweg ongeluk plaats gebad van zoo emstigen aard als in vele jaren niet in Nederland is voorge- komen. Twee mens-chen zijn bij bet ongeluk -omge- komen; de heer F. J. Bulterman, majoor van het Lager des Heils en de heer Van Muylwijk, een zoon van den oud-wethouder van Gouda. Het ongeluk is, meldt de N. R. Crt., ontstaan dioordat de laatste trein van Utrecht naar Gouda eenige honderden meters vddr bet sta tion Woerden door tot nu toe nog niet opge- helderde oorzaak ontspoorde. Eenige wagens van den trein kwamen bierdoor dwars over de spoorbaan, ook over de naastliggende paren rails te staan; bijna onmiddellijk nadat dit was gescbied kwam met een flinke vaart een goe- derentrein uit tegenovergestelde richting aan- rijden. Deze kliefde als bet ware de eerste dwars over de rails staande wagon, sleurde bet grootste gedeelte van den anderen trein mee en scbiep een onbeschrijfelijke ruine, waarin de wagons huizenhoog op elkaar toomden. Hoe het gebeurd is. Ter plaatse van het ongeluk bestaat de baan uit vier sporen, met eenige wissels yoor bet nabijgelegen statioris-empla-cement. Er staan daar twee groote constructiebruggen met sig- nalen over de rails. Een van deze bruggen is bij de botsing mee verwrongen in den wirwar van in elkaar gel-oopen trei-nen. De trein uit Utrecht is eigenlijk geregis- treerd als Dieseltrein, maar werd dezen keer als stoomtrein gerfeden. Hij werd getrokken door een locomotief van bet gewone type, uit de serie 3700 P.O.3. De trein was te 23 u. 16 uit Utrecht vertrokken en zou te 23 u. 28 te Woerden arriveeren.Hij bestond uit een ba- gagewagen, vier wagons voor Den Haag, nog een bagagewagen en vier wagons voor Rotter dam. De snelheid van den trein was op het moment van de ontsporing ongeveer negentig kilometer. De machinist was, in verband met de nadering van het station, juist begonnen met remmen. Voorfan waren de eerste- en tweed-e klas wagons,- daaracbter volgden de Haagscbe derde klas' wagens, bieracbter liep een gelijk samengesteld gedeelte voor Rotter dam. In totaal waren er 42 passa-giers in den trein; deze zaten in hoofdzaak in het achter- ste gedeelte van den trein. Aan deze omstan digbeid is het voomajnelijk te danken, dat er nog niet veel meer persoonlijke ongelukken zijn geschied. Op het moment van de ontsporing stonden alle vereischte sigijalen op veilig (groen) zoodat de machinist geen reden had om bij- zondere maatregelen te nemen. Van de andere zijde naderde, gehe-el aan de linkerzijde van de spoorbaan, uit de richting Gouda, een goederen-sneltrein, met een flinke vaart, pl.m. 60 kilometer per uur. De 38 wa gons waren gedeeltelijk geladen met stukgoe- deren. Toen machinist H. J. Suiker. van den passa- giierstrein, op ongeveer -500 M. afstand van het station Woerden begon te remmen, gevoelde hij tot zijn ontzetting, dat de machine uit de rails liep; zij bolderde even over de dwarslig- gers, om zich daarna bijr.a oogenblikkelijk met het onderstel in den grcn-d te werken, waar zij in scheeve positie bleef zitten. Drie of vier wagons voorin den trein liepen eveneens uit de rails, waarbij een wagon dwars op het tegenliggende spoor kwam te staan en daar omviel. Op dit oogenblik was er nog niet sprake van een spo-orwegramp. De tender van de ont spoorde locomotief werd door den schok eenigszins ontzet, zoodat een groot gedeelte van den steenkolenv-oo-rraad machinist en sto ker geheel in hun enge cabine insloot en de bewegingsvrijheid van deze mannen zeer be- lemm-erde. Slecbts met de grootste moeite slaagde de machinist er in, zich uit -de kolen- massa los te maken. Ondanks het feit, dat hij een lichte verwonding aan het oog had opge- loopen, zette hij onmiddellijk de stooml-eiding af en doofde hij het vuur onder den ketel. In- middels had de stoker zich o-ok weten te be- vrijden, waarbij hij echter in een sloot langs de baan tenecht is gekomen. De machinist was oogenblikkelijk nadat hij de no-odzakelijkste manualen had verricbt uit de machine gesprongen. Toen zag hij tot zijn grooten schrik, uit de richting Gouda met flinke snelheid den goederentrein aankomen op het buitenste spoor. Suiker greep de eerste de beste lantaam van de locomotief en liep daar- me-de al zwaaiend den anderen trein tegemoet. De botsing kon echter niet meer worden voor- komen, omdat de goederentrein reeds veel te dicht bij den tot stilstand gekomen passa- gierstrein was genade-rd. 4 De botsing. De gevolgen waren ontzettend. -E'en luide slag werd tot ver in den omtrek gehoord. De goederentrein kliefde als het ware den dwars op het spoor staanden wagon uit den trein uit Utrecht. En dit had tot gevolg de onmid- d-ellijke ontsporing van de goederentrein-loco- m-otief met -een reeks van wagens, welke uit de rails werden gelicht en her- en derwaarts geslingerd, over en door elkaar geworpen als- of het blokken van een bouwdoos waren. Over alle vier sporen strekte zich nu, over honderd- vijftig meter van de spoorbaan, een vreeselijke ruine uit. Zelfs buiten de spoorbaan, in de slooten welke aan weerszijden van den dijk loopen, lagen wagons of brokstukken ervan. De locomotief van den goederentrein is geheel van den dijk afgeslagen en zij heeft zich diep in den slootkant in-gegraven, zoodat eigenlijk slecbts een klei-n gedeelte van den ketel en de cabine zi-cbtbaar blteven. Een vloedgolf van modder en water had zij over een breedte van verscheidene meters over het aangrenzende weiland uitgeperst. Aan de omstandigheid, dat de cabine net boven water uit bleef steken, dankt het be- dienend personeel van de locomotief van den goederentrein waarschijnlijk het leven. Het chaotisch aspect van de dampende ruine was onbeschrijfelijk. De sneltreinlocomotief straal- de nog langen tijd warmte uit en dampte als het kadaver van een pas gestorven paard Men mag van geluk spreken, dat er geen brand is ontstaan in de versplinteTde hout- massa. Enkele van de passagiers beweerden n.l. vlammen te hebben zien uitslaan, maar deze beweringen zijn vermoedelijk toe te schrij- ven aan d-e angstspychose, welke zich van de menschen, naar zich gemakkelijk denken laat, had meester gemaakt. Mloeilijk laat zich indenken, welk een ver- bijsterende ervaringen de treinreizigers heb ben beleefd. Velen stonden dadelijk na de ont sporing, dus vddr de botsing reeds gereed om den trein in paniekstemming te verlaten. Oogenblikkelijk op dezen eersten schrik volg- de toen de botsing, welkie de eerste sensatie in hevigheid geheel overtrof. De hulpverleening. Bijna oogenblikkelijk nadat de botsing had plaats gehad, werden door den stationschef van Woerden, den heer E. Eisses, hulpkrachten gestuurd n-aar de puinhoopen en alle maatre gelen getroffen welke de ramp vereischten. In koortsachtige haast begon men te zoeken naar slacbtoffers. Onder de ruinen van een van de wagens vooraan den trein vond men al spoedig het zwaar verminkte lijk van den ma joor van het Leger des Heils, Bulterman, uit s Gravenhage. Hij moet op slag dood geweest zijn. Zijn lichaam is vervoerd naar het alge- meene ziekenhuis te Woerden. Aan de andere zijde van de baan vond men het tweede slacht- offer, den 30-jarigen ongehuwden cargadoor Ginjaar uit Leiderdorp, die een bekkenfrac- tuur, een schouderbreuk, inwendige kneuzin- gen en een hoofdwond bleek te hebben. Zijn toestand is zeer emstig. H-et aantal lichtge- wonden, die alien naar het R.K. ziekenhuis te Woerden zijn vervoerd, bedraagt zes. Ver scheidene van hen konden na verbonden te zijn, het ziekenhuis weer verlaten. De eerste hulp werd verleend door twee mi- litaire ar-tsen, die toevallig in den trein zaten en weldra assistentie kregen uit Woerden van dr. Van der Giessen, dr. Schrijver en dr. Griet- hu'izen, die met cnmiddellijk gerequireerde brancards en ander medisch materiaal deden wat ze konden om zoo snel mogelijk afdoende hulp te bieden. Kleine werktreintjes brachten in den loop van den nacht alles wat noodig was om het reddingswerk en de opruiming te bespoedigen. Dit werk werd, zooals gezegd, aanvankelijk zeer bemoeilijkt door de duister- nis. Eerst behielp men zich met het schijnsel van fakkels, welke het tooneel van de ramp fantastisch en onrustig verlichtten. Later gebruikte men olie- en andere lampen De werktreinen brachten tegen vieren de car- bidl'ickt-installaties die het werk zeer bespoe- digden en nauwkeuriger onderzoek mogelijk maakten. Na eenige uren werken was men er in geslaagd weer drie goederenwagens op het spoor te brengen. Plm. 20 wagens zijn in den loop van den nacht vrij vlot weggeran- geerd. Het tweede slachtoffer. Bij het Dondendagmorgen bij daglicht met groote voortvarendheid voortgezette oprui mingswerk heeft men helaas ontdekt, dat de vrees, dat de 28-jarige J. W. Muylwijk, uit Gouda, een zco-n van den oud-wethouder P. D Muylwijk uit Gouda, zich misschien nog onder de puinhoopen bevond, niet ongegrond was. In den loop van den ochtend heeft men zijn lijk gevonden. Eenige onrust had in den nacht het feit verwekt, dat op het terrein een-jus en een tasch in het bezit van den thans ontslapene waren gevonden. Thans blijkt, dat de heer M. Woensdag met zijn verloofde naar Amhem was .gereisd en met den laatsten trein naar zijn woonplaats terug was gekeerd. De gevolgen van deze ramp zijn wel vreese- lijk. Behttlve de twee slachtoffers is de mate- rieele schade buitengewoon groot. Omtrent de oorzaak van het ongeval spnak een ingenieur als zijn oordeel uit, dat deze is toe te schrij- ven aan de te groote snelheid waarmede de machinist van den personentrein heeft gere- den. Deze reed met een vaart van 90 kilome ter, terwijl ter plaatse slechts een snelheid van 45 kilometer was toegestaan. De oorzaak. Dr. H. van Manen, directeur van de Neder- lan-dsche Spoorwegen, heeft aan een verslag- gever van „Het Volk" op diens vraag, wat de oorzaak van het derailleeren van d-en perso nentrein zou kunnen zijn geweest, geantwoord, dat de machinist van dien trein zich vergist heeft in de signalen. Er stonden twee signaien boven elkaar. Het laagste stond op veil.g, hetgeen beteekent, dat de trein met een snel heid van 45 K.M. door den wissel mag rijden. De machinist beweert echter dat het hoogste signaal op veilig stond, hetgeen een toegestane snelheid van 90 K.M. beteekent. Hierm-ee is hij dan ook door den wissel gereden met het noodlottige gevolg. BRAND OP DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE". Lloyds' radiostation te Landsend heeft Don- d-erdagnacht om 22 u. 38 een radiobericht van het aan de maatsohappij Nederland toebe- hoorende motor-passagiersschip ,,Mamix van St. Aldegon-de", dat in de Middellandsche Zee op 40 graden 44 minuten Noorderbreedte en 6 graden 8 minuten Oosterlengte voer, ont vangen, meldende, dat brand in een der rui- men is ontdekt. Aan in de nabijheid varende schepen is antwoord op dit bericht gevraagd. Het schip is Dins-dag van Algiers vertrok ken en werd gister te Genua verwacht. Om half een des nachts is het volgende radiobericht van de „Marnix van St. Aldegon- de" opgevangen: ,Het Britsche stoomschip „Strathnaver" en het oorlogsschip „Condrington" komen ons te hulp. Verdere assistentie niet noodig." De directie van de Stoomvaart Mij. Neder land heeft Donderdagochtend van den gezag- voerder van de „Mamix van St. Aldegonde" telegrafisch bericht ontvangen, dat het schip des ochtends te half acht op de reede van Ajaccio is aangekomen. Men is het vuur meester. Ruim .2 wordt onder water gezet. Het schip zal waarschijn lijk doorgaan naar Genua en zal waarschijn lijk niet voor Maandagochtend van Genua ver- trekken. Passagiers en bemoaning zijn alien wel. tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. POGING TOT MOORD? In Den Haag is Woensdagmiddag een man gearresteerd, die een paar weken geleden ge- tracht heeft een dame van het leven te be- rooven. Hij is naar Amsterdam overgebracht. De man woon-de vroeger met zijn gezin te Amsterdam. Bij hem was aanvankelijk een vriendin van zijn vrouw in pension. Deze was echter verhuisd, omdat zij door -den heer des huizes werd lastig gevallen en zij van den man niets wilde weten. Het gezin is kort daarop naar Den Haag vertrokken. Aanvankelijk was den man niet bekend, waar de vriendin van zijn vrouw was gaan wonen, maar tenslotte kwam hij te weten, dat zij in een pension in Zuid haar intrek had genomen. Een paar weken geleden heeft hij een bezoek aan dit pension- gebracht en de pensionhoudster, die van niets wist, heeft hem toegang verschaft tot haar pensionnaire. Het is daar toen tot heftige tooneelen gekomen. De man, iemand van 38 jaar, heeft haar na een heftige woordenwisseling tegen den grond gegooid en uit een browning twee schoten op haar gelost. Beide schoten hebben geketst. Op het lawaai zijn de pensionhoudster en an dere bewoners toegeloopen en dezen heeft hjj met zijn browning, waarop zes scherpe patro- nen zaten, bedreigd. Inmiddels inziende, dat het voor hem mis- liep, verklaarde hij zich bereid heen te gaan en de dame niet meer lastig te zullen vallen, als men het geval niet aangaf. -Hij liet zelfs het wapen in het pension achter. Vermoede lijk zou er dan ook ver-der van de zaak niets aan het licht zijn gekomen, als men hem dezer dagen niet weer in de buurt van het pension had gezien. De vrouw werd hierdoor angstig en tenslotte is zij Woensdag, op aanraden van anderen, naar de politie gegaan en heeft daar het gebeurde meegedeeld. Deze heeft Woens dagmiddag -den man in Den Haag laten arresteeren. Woensdagavond is -hij op het bureau Overtoom opgesloten. In een voorloopig verhoor heeft hij toegegeven, de dame in haar pension te hebben lastig gevallen, maar hij ontkent -dat hij getracht heeft, haar door re- volverschoten van het leven te beroovem. KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. AFELDOORN. Met den Koninklijken trein, welke heden te 9.50 uur van Apeldoom is vertrokken, zijn H. M. de Koningin, H. K. H. Primes Juliana en Z. H. Prins Bernhard hedenochtend naar Rotterdam vertrokken. Even voor het vertrek werd op den locomotief den Koninklijken standaard ontrold. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. ROTTERDAM. Rijkelijk is de Rotterdam- sohe bevolking vandaag met het Koninklijk bezoek bedeeld. Direct na den tocht door de haven hebben H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard een rijtoer door de stad gemaakt over een parcours van niet minder dan 28 K.M. lengte. Begrijpelijkerwijze was het pu- bliek volop in de gelegenheid den Koninklijken stoet gade te slaan, hoewel op enkele punten, waar het publiek zich concentreerde, de politie moeite had, den weg vrij te houden. Langs den weg hebben zich geschaard in totaal 350 organisaties, waarvan ruim 40 van buiten Rotterdam, met een totaal ledental van ongeveer 80.000, daar Rotterdam heeft moeten afzien van het houden van een defile. Na de aankomst te Rotterdam om 12.29 voigde een kortw rijtoer, waarna de vorstelijke personen zich inscheepten aan boord van de „Stad Rotterdam", teneinde een tocht over d-e Maas te maken. Des middags voigde een ontvangst ten stadhuize, waar de burgemees- ter H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard toesprak. Hiema begaven H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard zich op het balkon van het raadhuis aan den Cool- singel, waar zij met een daverend gejuich van de wachtende duizendkoppige menigte werden begroet. ROTTERDAM. Het bezoek aan het stadhuis duurde een half uur. Daarna reden de konrnk- lijke auto's weer voor. Hier,op voigde het langste gedeelte van den rijtoer door Rotter dam. Geen enkele wijk kan zich over het Ko ninklijk bezoek beklagen, want onvermoeibaar bleef de Koningin het geestdriftig gejuich be- antwoorden, bleven Prinses Juliana en Prins Bernhard .met onverstoorbare opgewektheid de enth-ousiaste toejuichingen van het publiek in ontvangst nemen, steeds weer vriendelijk wuivende. PAMFLETTEN EN BOMMEN OP MADRID. TENERIFFE. De radioclub maakt bekend, dat vliegtuigen 50.000 proclamaties boven Madrid hebben uitgeworpen waarin de regee- ring en de bevolking worden uitgenoodigd, zich over te geven. Een bom kwam terecht op een fabnek van wapentuig, welke in brand vloog. Verschei dene vrouwen werden gewond. 2 torpedojagers hebben Motricon in Astune met bommen bestookt. In Galicie is een regeeringscolonne door de nationalisten verslag-en. Dit stelt de recht- schen in staat, vlug naar Oviedo op te trekken. DE ONLUSTEN IN PALESTINA. JERUZALEM. Bij Toelkarem zijn tanks door de rebellen beschoten. De tanks beantwooTdden het vuur. 15 Arabieren werden gedood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6