ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! No. 9514 VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 76e Jaargang Binneniand. Buitenland. De burger-oorlog in Spanje TWEEDE BLAD DE RUSSEN ALS HET GEWETEN VAN DE DEMOORATIE. TER NEUZEN, 9 OCTOBER 1936 AXEL. ZAAMSLAG. arCTa«WCTgiWEBBg7igt"» I. ^Trw'iUf/^fcpiawiiSMess^-- KblK&IKP'j* NEUZENSCHE CO U RANT DE INTERNATIONALE TELEGRAM- EN TELEFOONTARIEVEN. Uit zeer betrouwbare bron wordt ons mede- gedeeld, dat de intemationale telegram- en telefoontarieven, in verband met de waarde- daling van den gulden, niet verhoogd zullen worden. (N. R. Crt.) DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. (Dank zij een conferentie, die een commissie uit Gedep. Staten met de gemeente- en polder- besturen op Noord-Beveland bield, is weer een en ander bekend geworden van den stand der plannem tot overbrugging van de Zandkreek. De pogingen om de weigerachtige polders tot medewerking te bewegen, zijn zonder resuitaat gebleven. Daardoor moet van de ge meente- en polderbesturen, die wbl meedoen, meer gevraagd worden dan indertijd is toege- zegd. Ged. Staten hebben zicb bereid ver- klaard aan de Prov. Staten een verhoogde bij- drage te vragen. Als vorm van exploitatie dacht men zich eerst een stichting. Op advies van prof. mr. F. G. Scholten te Amsterdam werd echter later een vereenlging gekozen. Deze beet „de Noord-Bevelandsche brug". Ged. Staten krijgen daarin 51.8 aanspra- kelijkheid. Voor besleohting van eventueele gescbillen is een beroepsinstantie ingesteld, bestaande uit den Commissaris der Koningin, den presdent van de rechtbank te Middelburg en den boofdingenieur-directeur van den Rijks- waterstaat in Zeeland. Ged. Staten hebben de voorloopige brug- plannen laten ontwerpen door den Prov. waterstaat. Na de voltooi'ing zal de vereeni- ging de brug in eigendom en exploitatie over- nemen. Er zijn nog moeilljkheden. De plannen zijn gebaseerd op een rentevoet van 3% En deze is thans booger. Ook de monetaire ge- beurtenissen zullen invloed hebben op den prijs van sommige materialem. De aanwezige gemeente- en polderbesturen zegden wederom medewerking toe en zullen de plannen van Ged. Staten in de diverse ver- gaderingen verdedigen. Door Ged. Staten werd nog medegedeeld, dat als 6dn polder of e6n gemeente zich terug- trekt, ook Ged. Staten zich onberroepelijk zul len terugtrekken. Dan komt de brug er niet. De brug is zoo ontworpen, dat bet midden- gedeelte beweegbaar is. De besluiten van gemeenten en polders moeten v66r 17 October bij Ged. Staten be kend zijn. Gedeputeerden verklaarden zich bereid de vergaderingen der polders bij te wonen. Deze zullen a.s. Maandag worden ge- houden. DE LES DER LEGERDEFENINGEN. De geoefendheid dient te worden opgevoerd. De „N. R. Crt." bevat een bescbouwing over de in Noord-Brabant gehouden legeroefenin- gen. De schrijver is vol lof over wat gepresteerd werd. De leiding was uitnemend en de geest van de troepen liet niets te wenschen over. „Maar zoo vervolgt hij, bij de oefeningen bleek nog iets anders, wat den toeschouwer ook niet zal zijn ontgaan. Wij vernamen ten minste van talrijke officieren die de oefeningen bijwoonden, dat zij naast onverdeelden lof voor den geest van den troep zeer groote tekortkomingen hadden ontwaard in de ge oefendheid der troepen. Voor ons is er, na alles wat wij 'in de laat- ste jaren zagen en van anderen vernamen, slechts 6en conclusie mogelijk, n.l. dat die geoefendheid (tient te worden opgevoerd. Wij willen Diet besluiten zonder er op te wrjzen, dat bij de legeroefeningen herhalings- licbtingen onder de wapenen waren. Dit zijn lichtingen, die nog niet zoo heel veel jaren den eersten oefeningstijd achter den rug hebben. De geoefendheid onzer oudste lichtingen zal nog aanmerkelijk geringer zijn. Daarom is het bittere noodzaak, dat bet contingent vergroot worde, opdat de oorlogs- organisatie uit minder lichtingen kan worden samengesteld. Daarom is bet mede nood- zakeljjk, dat een derde herhalingsoefening worde overwogen in de Dienstplichtwet. Daar om, tenslotte, dienen wij te streven naar een verleginging van den eersten oefeningstijd. Want z6<5 kan en mag het niet langer. HET BEHEER VAN DE GELDMIDDELEN BIJ DEN BIJZONDEREN VRIJWUEIGEN LANDSTORM. Op de vragen van het Eerste-Kamerlid Miendels, betreffende malversaties bij het be- beer van de geldmiddelen van den bijzonderen vrijwilligen landstorm in de gewesten Lim- burg en Zeeland heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken het volgende geantwoord: Wat de malversaties bij den bijzonderen vrij willigen landstorm in het gewest Limburg be- treft, is bij het gerechtelijk onderzoek komen vast te staan, dat de delinquent door bet stel- len van valscbe handteekeningen onder qui- tanties en door het alleen uitbetalen van gel- den aan ben die daarom vroegen, zich gedu- rende een aantal jaren geleden .heeft weten toe te eigenen, welke bestemd waren om in kleine bedragen aan plaatselijke leiders en af- deelingen te worden uitgekeerd. Blijkens bet door de arrondissementsreOhtbank te Maas tricht gewezen vonnis is met de gepleegde malversaties een bedrag van pl.m. f 26.000 ge- moeid. Het acbterbalen van de gepleegde on- regelmatigheden is bemoeilijkt door de uit- zonderljjke omstandigheid, dat de rechthebben- den nimmer hebben te kennen gegeven, dat de bedragen niet door hen ontvangen waren. Ten aanzien van bet gebeurde met betrek- king tot de geldmiddelen van het gewest Zee- land is nog een gerechtelijk onderzoek loopen- de. TJiteraard is bet den Minister niet moge lijk, hangende dat onderzoek, ztjnerzijds in- licbtingen te verstrekken, omtrent den aard en den omvang van bedoelde onregelmatig- heden. Tot voor korten tijd was bet beheer van de geldmiddelen der nationale landstormcommis- sie, voor zoover deze van rijkswege werden verstrekt, alsmede de controle daarop, als volgt geregeld. Van de rijksgelden, welke door het departe- rnent van Binnenlandsche Zaken voor den bij zonderen vrijwilligen landstorm worden be- steed, werden door de nationale, landstorm commissie bedragen ter bescbikking gesteld van de onderscheidene gewestelijke landstorm- commissien voor bet doen van betalingen. De verantwoordingsstukken der gewestelijke com- missien werden ten bureele der nationale land- stormcommissie nagezien, daama door bet de- partement van Binnenlandsche Zaken onder- zocbt en vervolgens aan de Algemeene Reken- kamer aangeboden. I Bedoelde verantwoordingsstukken moesten voldoen aan de eischen van gelijken aard als die, welke volgens de comptabele voorschrif- ten aan bewijsstukken voor rijksuitgaven wor den gesteld. Overigens wordt driemaandelrjks vanwege bet departement van Binnenlandsche Zaken controle ter plaatse bij den comptabele van de nationale landstormoommissie uitgeoefend. Deze controle betreft zoowel de kasgelden als de verificatie van de in het kasgiroboek voor- komende uitgaven. Tevens wordt nagegaan of alle door de nationale landstormcommissie aan de gewestelijke commissien gedane geld- verstrekkingen en de door die commissien ge dane uitgaven in de betreffende rekeningen- courant zijn geboekt. Een voor akkoord ge- teekend exemplaar dier rekeningen-courant geldt als bewijs, dat overeenstemming bestaat tusschen de administratie van de nationale landstormcommissie en die van den betreffen- den comptabele van de gewestelijke commissie. De controle op de uitgaven is na het voor- gevallene aanstonds verscberpt in dier voege, dat in bet algemeen de betalingen van de ge westelijke commissien thans loopen over de nationale landstormcommissie, die voorts door middel van steekproeven voortdurend controle uitoefent op de noodzakelijk contante beta lingen, welke de gewestelijke commissien daar- naast nog uit te verstrekken kleine voorschot- ten moeten doen. Voorts zijn de plaatselijke commissien niet gemachtigd, zelfstandig uitgaven te doen boven een zeer gering bedrag aan kasgeld, dat gemiddeld jaarlijks 15 bedraagt. Op de be- steding van dit kasgeld wordt bovendien nog toezicbt gehouden door de gewestelijke com- Het schier onvermijdelijke is, schrijft de N. R. Crt., gebeurd. De Sowjet-Regeering heeft te kennen gegeven, dat zij zich ontsla- gen acht van de overeenkomst van niet- inmenging in de Spaanscbe zaken, indien niet onmiddellijk maatregelen worden getroffen om de schending van deze overeenkomst te belet- ten. De coordinatie-commissie is van dit besluit in kennis gesteld. Toen in de eerste dagen van Augustus van Frankrijk het voorstel uitging van neutrali- teit van de mogendheden in den Spaansehen burgeroorlog, hebben wij al op het paradoxale van dit verschijnsel gewezen. „Het merkwaar- dige", zoo schreven wij toen, „is, dat een regeering van het volksfront dit voorstelt. Wij voelen niets voor volksfronten, om het even of zij in Frankrijk dan wel in Spanje regeeren, en wij hebben hier reeds vaak uit- eengezet, waarom wij ze zoo verkeerd achten. Maar wij voelen nog wel voor de r-echten van een wettige regeering. In Spanje regeert een wettig en regelmatig tot stand gekomsn, bur- gerlijk bewind. Dat is een zwakte. Want wie uiterst rechts of uiterst links is, kan op fellen aanhamg en op de diensten van partijdige bui- tenlandsche berichtgeving bouwen. Niet echter een ouderwetsche, democratische regeering. Zij kan niet op vurige verdedigers, laat staan op de bulp van buitenlandsche propaganda- organisaties rekenen". Een paar dagen daarna (6 Augustus) kwa- men wij op de kwestie terug en schreven, naar aanleiding van den Italiaanschen en Duitsohen steun aan de opstandelingen: ,,Wat beide fascistische landen doen, is zeker niet zonder voorbeeld. Zij beschouwen zich zelf als revolutionnaire regeeringen, en steunen elders de revolutie. Waarscbijnlijk zou Rusland, als de omstandigheden het ver- oorloofden, niet anders hamdelen. In overeen stemming met de intemationale opvattingen is het niet, maar dit wenschen de revolutio- naire landen slechts te eerbiedigen, als bet bun te pas komt. En dat kan ook bet geval zijn. Daarom b.v. blijft Italie lid van den Volken- bond. En daarom is Rusland nu bereid, het Fransche voorstel van neutralitedt in Spanje aan te nemen". Wij wezen toen verder op bet bijzondere van de houding der mogendheden, die met het Spaansche volksfront sympathiseeren, maar niettemin dit embargo wilden aanvaarden. Wij achtten dit een gevaarlijk precedent en stelden de vraag, of bet werkelrjk wel aanging in een land met een erkende regeering rebellen tot gelijkwaardige oorlogvoerend^ partij te verklaren. Hoe gevaarlijk deze houding was, is achteraf eigenlijk pas goed gebleken. Terwijl de lan den, die sympathie gevoelden voor de Spaan scbe regeering, inderdaad hun best deden te beletten, dat haar oorlogsmiddelen werden ge- leverd, zijn de landen, die met de opstande lingen sympathiseeren, doorgegaan met levering van bet modemste oorlogstuig, ge- heel in de lijn met bun minachting voor inter- nationaal gebruik en recht, waarvan wij toen- maals gewaagden, maar ook geheel in strijd met hun belofte bij het aangaan van de over eenkomst van non-interventie, Dit heeft de leiders van den opstand, die onder de bevol- king slechts geringen aanhang bad, in staat gesteld in de eerste moeilijke dagen den strijd vol te houden en geleidelijk een overwicht te verkrijgen, dat op den duur op hun overwin- ning moet uitloopen, tenzij men aan regee- ringszijde de beschikking krijgt over gelijk waardige wapens, waarna bet nog de vraag zal zijn, of men dan nog wel den acbterstand die nu eenmaal ontstaan is, zal kunnen in- halen. Daar komt echter nog bet noodige bij. Door aan de regeering, die in ieder geval op demo cratische grondslagen opgetrokken was, den noodigen steun tegen de opstandelingen te onthouden, heeft men aan dien kant een radi- calisatie teweeggebracbt, die voor bet oogen- blik een overwinning van links, zooal niet uit een oogpunt van intemationale politiek, dan toch zeker voor Spanje zelf, al even noodlottig dreigt te maken als een overwinning van rechts. Het moge te begrijpen zijn, dat de groote Westersche mogendheden in Augustus door vrees voor emstiger intemationale conflicten him toenmalige houding hebben laten bepalen, maar zij badden daarbij moeten overwegen, dat bij een mislukking van de non-interventie, gelijk die thans aan het licbt is getreden, terugkeer op de dwalingen huns weegs die ge- vareo even sterk, zoo niet sterker zou doen herleven. Wij gaan bij deze beschouwing uit van de veronderstelling, dat dc Russische klachten waarbeid bevatten, en gozien de feiten, die zoo af en toe ook door neutrale of althans met vooringenomen personen uit Spanje be kend worden, lijkt dat inderdaad wel het geval te zijn. Men vraagt zicb alleen af, of de andere betrokken mogendheden, die toch ook wel, en al eerder, von deze feiten op de hoogte zullen zijn geweest, daarin geen aanleiding hebben gevonden stappen te ondernemen bij de overtreders en of deze stappen dan totaai vruchteloos zijn gebleven. En zioo dit bet geval is, waarom zij dan niet, vroeger reeds, die overtredingen bij de coordinatie-commissie aanhangig hebben gemaakt. Door dit te ver- zuimen, hebben zij de Sowjet-Unie gelegenheid gegeven, nu al voor de tweede maal in korten tijd men denke aan bet optreden van Lit- winof bij de Abessijnsche kwestie te GenSve voor het geweten van de democratic te spelen. Dat Rusland dat niet doet uit liefde voor die democratic, maar alleen ter bevorde- ring van de bolsjewieksche belangen, is duide- lijk. Het moet terecbt hopen, hierdoor meer vat te krijgen op de niet-communistische, en zelfs ook op de ndet-marxistiscbe arbeiders in de parlementair geregeerde landen van West- Europa, een macbt, die het, naar het Fransche voorbeeld duidelijk leert, weer gebruikt, om niet te zeggen misbruikt, om de democratic in de bedoelde landen te ondermijnen. Doordat men Rusland in de gelegenheid stelt deze Farizeesche houding aan te nemen, bevordert men niet alleen de zaak van het communisme, maar evenzeer die van het fascisme, doordat men de van die zijde zoo graag geuite leus tot waarbeid scbijnt te maken, dat de democratic niet meer meetelt, doch dat de strijd over de ideologic, die in de komende tijden bet staatsleven in Europa zal beheerschen, gaat tusschen deze beide uiter- sten, welke voor hen, die nog hechten aan de beproefde beginselen van vrijheid van woord en gedachte en aan den parlementairen regeeringsvorm beide even verwerpelijk zijn. DE ARRESTATIlf VAN RADEK BEVESTIGD. Reuter meldt uit Moskou, dat de arrestatie van Karl Radek thans officieel bevestigd wordt. Het onderzoek zcu hebben uitgewezen, dat hij dealgenomen heeft aan een samehzwe- ring van het Vereenigde Centrum. Radek, die van buis uit een Oostenrijkscbe Pool is, is in den strijd, welke na den dood van Lenin tusschen Stalin en Trotski gevoerd is, een vurig aanbanger van den laatste geweest. In 1927 werd bij met zoovele anderen uit de ccmmunistische partij gezet en verbannen. In 1929 kwam hij echter, tezamen met Smilga en Presbrasjenski, met een oproep voor den dag die den terugkeer van vele vroegere Trotskis- ten tot de communistisebe partij heeft inge- leid. In 1930 wend bijzeif weer in bet lidmaat- scbap hersteld en heeft opnieuw een zeer voor- aanstaande positie weten te verwerven, met name als woordvoerder van partij en sowjet- regeering in zaken van buitenlandsche poli tiek. Als medewerker van de Izwestija scbreef bij langen tijd de eene bescbouwing na de an dere, die ook in bet buitenland als de officieuse weergave van bet standpunt van de sowjet- macbt aandacbtig werd gevolgd. Hij was ook langzamerband weder een positie van persoon- lijk vertrouwen bij Stalin zelf gaan innemen en was een van de vooraaestaande leden van de commissie, welke de nieuwe Grondwet heeft opgesteld. DISCONTOVERLAGING IN FRANKRIJK. De Bank van Frankrijk heeft haar disconto verlaagd met een half procent tot twee en een half procent. De rentevoet voor voorschotten op effecten is verlaagd van 4 tot 3% en voor voor schotten van 30 dagen van 3 tot 2% De omsingeling van Madrid vordert langzaam. Met de omsingeling van Madrid begint bet thans emst te worden. De recbtsche troepen trekken langzaam maar zeker in de richting van de boordstad op. Aan bet somosierra- front, ten Noorden van Madrid, is de toestand de laatste dagen vrijwel niet gewqzigd. De opmarscben gescbieden thans uit drie ver- schillende ricbtingen. Uit Avila, gelegen ten Noord-Westen van Madrid, bewegen zicb twee oolonnes in de richting van de hoofdstad. Deze zijn St. Cruz de Pinares reeds voorbij.getrok- ken en marcheeren thans in de richting San j Martin de Valdeiglesias op. Men verwacht dat deze stad, gelegen op 70 K.M. van Madrid, hitmen enkele dagen in handen der rechtsche troepen zai vallen. Uit Talavera en uit Toledo I dus uit Zuidoostelijke en Zuidelijke richting trekken vieT colonnes op. Een via den straatweg MaquedaSanta Cruz. Santa Cruz is nog steeds in handen der regeeringstroepen. Volgens Havas is de val van Santa Cruz voor de recbtsche troepen van groot belong, aange- zien dit de opstandelingen in staat zal stel- len gebruik te maken van den weg Avila Maqueda, waardoor een snelle verbinding tus schen den sector Toledo, de Sierra de Gredos en de Sierra de Guadarrama mogelijk zal zijn. Wat den opmarsch van de troepen via den straatweg ToledoAranjuez betreft, uit de berichten valt op te maken, dat deze de laat ste dagen uiterst langzaam gesebiedt. De recbtsche troepen bevinden zicb nog steeds op een aistand van 10 K.M. van Aranjuez. Maar Reuter uit Lissabon meldt, heeft Largo Caballero een bezoeik gebracbt aan Aranjuez en is bij, toen bij per auto naar Madrid terug- keerde, ternauwernocd aan den dood ontsnapt. Een vliegtuig der opstandelingen achtervolgde den auto en liet eenige bommen vallen. Largo Caballero zou onder een brug dekking hebben mobten zoeken. Nieuwe successen voor generaal Franco's troepen ten Westen en Zuid-westen van Madrid. Bombardement van Aranjuez. Donderdag werd gemeld, dat de rageerings- troepen Navalperal hebben moeten ontruimen om zich terug te trekken op Las Navas. Beide plaatsen liggen in den sector ten Westen van Madrid aan den spoorweg van daar naar Avila en op ongeveer 60 kilometer van de hoofd stad. De vrjand bad Navalperal gedurende den geheel en nacbt van Woensdag op Don derdag gebombardeerd en evenals bet geval was bij Toledo, is deze nederlaag voor de regeeringstroepen voomomelijk te wijten aan de groote overmacht hi inn er tegenstanders, die gebruik konden maken van modeme drie- motorige vliegtuigen. Een ander succes voor generaal Franco is de bezetting van Escalona in de streek van Maqueda. De regeerings troepen hadden er een versterkte positie in- genomen, die zij met verliezen aan menschen en materiaal hebben moeten ontruimen. Schade is Donderdag toegebracbt aan den voor Madrid zoo belangrijken spoorweg naar de Oostkust tengevolge van een bombarde ment bij Aranjuez. Deze stad, 40 kilometer ten Zuiden van Madrid gelegen, is een der naaste doelpunten voor de rechtsche troepen bij bun opmarsch van Toledo in noord-ooste- Iijke richting. De bescbadigde spoorlijn kon spoedig hersteld worden en bet verkeer is reeds weer normaal. In den opmarsch naar Bilbao scbijnt nu weer voortgang te komen. De opstandelingen zeggen op sommige punten nog slechts 8 kilo meter van de stad verwijderd te zijn. Van de innemmg van Oviedo door de regeeringstroe pen zijn totnogtoe geen verdere bijzonder- heden bekend geworden, dan dat een afdee- ling mijnwerkers in de stad is doorgedrongen en er verschillende strategiscbe punten bezet heeft. Aan de versterking van Madrid en omgeving wordt hard gewerkt. Verdedigings- werken worden aangelegd in de verschillende plaatsjes, die op 1525 kilometer van de stad liggen. Te Valencia zijn Donderdagmiddag ruim 6000 kinderen uit Madrid aangekomen van welke er 1200 verder getransporteerd worden naar Barcelona. Vandaag zou nog een transport volgen Van ongeveer 4000 kinderen. Nieuwe transporten manscbappen uit Manokko zijn Donderdagmiddag over de straat van Gibraltar gebracbt. Eerst begaven zicb tien modeme vliegtuigen van Ceuta naar Algeciras, waama vier stoomschepen met troepen en materiaal te Algeciras binnenlie- pen. Tezelfder tijd brachten twee andere scbepen 4000 man uit Melilla. Tenslotte kwam Donderdagavond laat nog uit Burgos bet bericht, dat de recbtsche troe pen Sigiienza hebben ingenomen, Sigiienza is een gewicbtig punt ten Noord-oosten van Madrid; bet is langen tijd door de regeerings troepen hardnekkig verdedigd. De regeeringstroepen z.ijn Oviedo binnengetrokken. Regeeringstroepen, bestaande uit mijnwer kers uit Asturie, 'zijn naar Reuter uit Madrid meldt, Oviedo binnengetrokken. In de straten werd buitengewoon beftig ge- vochten. De opmarsch naar de wapenfabriek Lavega, een der sterkste steliingen der op standelingen duurt voort. De gevangenis, die gelegen is in een wijk van groote strategiscbe beteekenis, is vrijwel geheel omsingeld. De recbtsche troepen wijken langzaam naar het midden van de stad terug. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN. Heden slaagde voor diploma C ('t boogste snellbeidsdiploma) van bet Instituut Rients Bait te Den Haag, de dames: A. van de Cas- teel te Axel en N. Gulden te Ter Neuzen. AANVARING. Gisteravond is een voor Belgie bestemd motorscbip met een lading vaten met haring op de trombrug over de Oostelijke kanaalarm geloopen, vermoedelijk door een defect aan de stuurinricbting. Het motorschip liep hierbij een gat in den boeg ter hoogte van bet kluis- gat op en maakte direct water. De schipper heeft om volloopen te voorkomen direct een gedeelte van zijn lading op den wal gezet, en slaagde erin bet gat boven water te krijgen. Na een door deskundigen der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Mij ingesteld onderzoek der brug bleek de schade gering te zijn. De schipper verklaarde zicb tot schadever- goeding bereid en heeft bedenmorgen zijn reis voortgezet. VAST GELOOPEN. OmStreeks half elf bedenmorgen liep het Nederl. tankschip „Duivendrecht" vast ter hoogte van Driekwart. Na ongeveer een half uur wist bet echter op eigen kracht weer vlot te komen en kon zonder schade de reis voort- zetten. MISSIEFILM. Woensdag werd in het R. K. Vereenigings- gebouw een missiefilm vertoond, 's namiddags voor de kinderen, 's avonds voor de volwas- senen. De film was getiteld ,,Amorira" en speelde in 't bloeiende missiegebied van Flores, waar tegenwoordig reeds 270.000 Katholieken zijn. In de film zien we de strijd van twee stam- men, waarvan de oorzaak eigenlijk een liefdes- geschiedenis is. Keli is door haar vader ver- kocht, maar zij Wil Wesa niet, daar zij reeds trouw aan een ander heeft beloofd. De voor- bereiding van den strijd: offeren, dansen, de strijd zelf en daama weer dansen om te dan- ken en uit vreugde. De missionaris komt; bij treedt als scheidsrechter op en dan zijn werk; zijn mooi, maar zwaar werk onder die wilden. En het resuitaat! Zie nu in Flores: 'n bloeien de Katholieke missie, zeer hoopvol voor de toekomst. De belangstelling was 's avonds niet bizon- der groot, reden waarom de pater hoopte bij een volgende gelegenheid meer bezoekers te zien. BRAND TE SLUIS. Te Sluis is de landbouwschuur van de Br. afgebrand ten gevolge van het omwerpen van een stallantaarn door een kalf. Scbuur en in- De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd- zaak berust op de geneeskracht van exiracien, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruYden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel I De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nog krachtiger en nog doeltrefiender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen Een ongeevenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar- loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere ilacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger! (Ingez. Med.) boedel gingen verloren, doch vee kwam niet in bet vuur om. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 27 September tot en met 3 October kwamen in onze provincie 2 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. edn geval van paratyphus te IJzendijke en een geval van roodvonk te Ritthem. HET CENTRUM. „Van het Westelijk front geen nieuws". Na bet filmwerk van Charlie Chaplin, waar- in onder den mom van scberts feitelijk de tragiek van den mensch tot uitbeelding is ge bracbt, komt thans een grootscb filmwerk van de tragiek der menschheid, die de wereld geeselt en de volkeren uit den grooten wereld- krijg, die zoowel overwinnaars als overwon- nenen in een chaos brachten waaruit men na lange jaren van ellende en ontwrichting slechts met groote krachtsinspanning weer welvaart zou krijgen, was bet niet dat schijnbaar uit die les geen leering is getrokken. De landen gaan nog gebukt onder de gevolgen van die wereld- krijg, die nu toch bijna 20 jaar geleden is. En ziet, overal wordt met grooten spoed aan de versterking der bewapingen gearbeid, wat zal van dien wedloop het einde zijn? Na den oor- log tusschen Italie en Abessinie is reeds een conflict tusschen Japan en China ontstaan en thans woedt een afschuwelijke burgeroorlog in Spanje. Overal gist en borrelt het. Zouden de offers in den grooten wereldoorlog tevergeefs zijn gebracht? De ouderen onder ons zullen zich de gruwe- len van den oorlog nog goed berinneren, doch voor de jongeren zal alles vreemd en onge- looflijk scbijnen. Een -kreet van afschuw zou over de wereld moeten klinken, die zoo inter national was, dat geen enkel land meer ten oorlog kon trekken. Er zijn na den oorlog verschillende anti-oorlogsfilmwerken versche- nen die tot strekking hadden de barbaarsch- iheid van zoo'n verdelgingsoorlog tot uiting te brengen om daardoor den vrede te dienen. Een van zulke werken was of be ter is ,,Van het Westelijk front geen nieuws". Men ziet de volkeren onder groot enthousiasme ten strijde trekken, jongens, kinderen nog, gaan juichend naar de slagvelden, waar de verschrikkingen hen al spoedig omringen, en zien wij hoe van de negen vrijwilligers er ten slotte e^n over- blijft, die door zijn ouderen vriend Katczinski telkenmale wordt beschermd en moed inge- sproken. Juist als deze Paul weer opmontert volgt plotseling een geweldige ontploffing en Katczinski wordt zwaar gewond. Paul zal hem naar het hospitaal dragen en op den weg daarbeen volgt voor den gewonde bet doode- lijk schot. Als dan Paul in de loopgraven is teruggekeerd ziet hrj een vlinder in het zon- licbt zweven, hij ricbt zich op, strekt zijn hand uit en de laatste der vrijwilligers is gevallen. Nog een moeder zal om haar zoon in diepe wanhoop treuren. Met vollen aandacht zal men ongetwijfeld dit groot anti-oorlogsdrama volgen en was het te bopen dat alleen dit reeds voldoende zou zijn om den vrede tusschen de volkeren te be- waren. Na de pauze volgt „De geluksster". Deze film is wel geschikt om als tegenpen- dant te dienen van de eerste film. Hier ziet men de wereld van een andere zijde, zonder eenige tendenz. Een film met onderboudende muziek, met vlotte melodieen, die al spoedig populair worden en zonder ingewikkelde in- triges. Kortom een amusementsfilm die ge- richt op oor en oog, een inleidende historic en daaruit volgende lichte verwarring en dan bet happy end." Feestplannen, Naar men ons meldt, heeft de plaatselijke Oranjievereeniging, in navolging van andere gemeenten, een breede actie op touw gezet ten- einde plannen te vormen voor de feestviering ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prai ses Juliana en Prins Bernhard. Hiertoe zijn de besturen van alle vereenigingen tegen Dinsdag avond uitgenoodigd tot een samenspreking ten gemeentebuize, waarna het, naar we nader vememen, in de bedoeling ligt op een nader te bepalen datum een vergadering te beleggen in het Vereenigingsgebouw, waartoe zij, die met de te vormen plannen sympathiseeren, van hunne belangstelling zullen kunnen doen blijken. Dqkverzwaring Eendragtpolder. Nadat vorige week de onder langs den zee-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5