Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand RECHTSZAKEN. DAMMEN. i SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. ter Tellegen, waar hij dit openbaar monument aan de zorgen van alle Lngezetenen aanbe- veelt, pm mede te werken, dat zij voor be- schadiging worde gevrijwaard. Door den burgemeester waren de gasten nog uitgenoodigd tegen 7 uur des avonds in de raadzaal, waar door den heer But, fotograaf en kinohandel alhier, een filmvertooning zou worden gegeven. Op bet bepaalde uur waren velen der genoo- digden tegenwoordiig. Vertoond word de reeds meer vermelde fibn van bet vertrek der fami- iie Huizinga uit Ter Neuzen, doch thans aan- gevuld met een film in beeld brengende de aankomst van burgemeester Tellegen met zijn familie. Vervolgens een film opgenomen tijdens de reis der ouden van dagen met den radiotrein naar den Kluisberg, de reis die door een tal- rijke groep Ter Neuzenaars in het afgeloopen seizoen is gemaakt naar Engeland, een lange band betreffende de laatstgehouden braderij- week, waarvan zeer interessant waren de op- namen in natuurlijke kleuren, vervolgens wer- den ook vertoond opnamen van de Klimop- koopdag en ten slotte films van den geduren- de de feestweek te Axel gehouden optocbt, zoowel in wit-zwart als in kleuren. Bij de ge- kleurde films komt vooral de vlaggentooi in de straten bijzonder tot zijn rechit. Algemeen trof bij de toeschouwers de groote beteekenis van dergelijke opnamen, aangezien daarmede allerlei historische gebeurtenissen kunnen worden vastgelegd en later vertoond. De beer But had met deze vertooning groot LIEFDE EN GELD. Een Tsjechiscbe dienstbode maakte eenige maanden geleden kennis met een 29jarigen koopman te Amsterdam. A1 spoedig was bet tweetal op goeden voet met elkaar, de man vroeg haar ten buwelijk en de Tsjechiscbe gaf gaarne haar jawoord. Zij stelde zooals dat gewoonlijk gaat het volste vertrouwen in haar a.s. man. Hij had haar verteld een zaak te hebben, waarin wel- dra een compagnon met f 3000 deel zou ne- men. Ook de vrouw zou deelgenoote in de ven- nootschap kunnen worden. Maarer was direct geld noodig en de juffrouw wilde niets liever dan haar toekomstigen echtvriend hel- pen. Haar spaarduitjes, ruim 800, gingen in handen van den koopman over. Inplaats van zaken met het geld te doen, kocht hij er klee- ren voor, betaalde priv6-schulden en ging van het geld uit. Toen de spaarduitjes verdwenen waren, bleek ook des koopmans liefde te zijn afgekoeld. Noch van zaken, noch van het hu- welijk kwam iets. Ook bij de dienstbode ver- keerde de liefde in haat en zij ging met haar verhaal naar de politie. In Juni j.l. stond de man terecht en hoorde hij zich veroordeelen tot twee jaar gevangenis- straf, met aftrek van voorarrest. Dinsdag diende de zaak in hooger beroep voor het Hof. Tijdens de behandeling bleek dat de haat van het meisje sedert eenigen tijd weer in liefde is verkeerd. Pres. (tot de juffrouw)„Gaat u toch met hem trouwen? Het meisje aarzelde even en keek dan schuchter om naar het verdachten- bankje. De verdachte begreep de bedoeling en knikte haar geruststellend toe. „Ja, edelachtbare, als ik weer vrij ben, moet de bruUoft toch maar doorgaan De procureur-generaal wilde hem blijkbaar tijd gunnen om zich op dat huwelijk nog eens te bezinnen, want hij vordere bevestiging van het vonnis (twee jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest). BRAND TE BUSSUM. Dinsdagavond tegen 12 uur ontdekte een chauffeur, dat er rook kwam uit deuren en ramen van een winkelhuis tegenover de kerk aan de Brinklaam te Bussum. De bewoners van den winkel, het echtpaar Schouten, lag reeds ter ruste, evenals de 83-jarige heer 448. Voor beginners. (Vervolg.) We plaatsen alle schijven in de aanvangs- stand, zoals het diagram toomt, waarmee we onze vorige rubriek besloten. Allen gereed? Dan gaan we een praatje houden over de loop der stukken. De schijf gaat schuin vooruit, telkens 6en rait, uitgezonderd bij het si aan van een of meer vijandelijke stukken, in welk geval de schijf na het slaan van het laatste stuk hier- achter wordt neergezet. Hieruit blijkt, dat een schijf op het dambord twee handelingen kan verrichten, n.l. schuiven en slaan. Beide handelingen zijn eenvoudig te begrijpen. U kent alien nu de notatie, willen we hopen Welnu, dan schuiven we de schijf op 33 naar 28. Wit heeft zijn zet gedaan. Het is nu de beurt van zwart. Deze schuift de schijf op 18 naar 23. In de intemationale dammers-taal worden die zetten resp. aangeduid als 3328 en 1823. Wie nu in de krant een gespeelde partij, bijv. tussen Springer en Vaessen, ge- noteerd ziet, is thans reeds in staat, die partij geheel na te spelen. Een bekend openings- spel, de z.g. Hollandse of klassieke opening, beglnt als volgt. Wit: 1. 33—28 2. 31—27 3. 34—30 4. 39—33 Zwart: 18—23 20—24 17—21 12—18 Het schuiven gaat dus altijd in voorwaartse richting. Achteruit schuiven mag niet. Men kan wel achteruit slaan. Dit slaan duidt men meestal aan door een kruisje. Laat ons alle schijven weer in de aanvangspositie plaatsen, dus de zwarte schij ven op de velden 1 tot en met 20; de witte schijven op de velden 31 tot en met 50. Wit speelt 3228. Zwart antwoordt 1923, waarna wit moet slaan. Dit geschiedt door de witte schijf 28 over de zwarte schijf 23 op 19 te plaatsen en schijf 23 weg te nemen. Wit heeft dus geslagen van 28 naar 19. In ons dammerstaaltje heet dat 28X19- Men spele nu uit de beginstand de volgende zettenreeks eens na. 1. 2. 3. 4. 5. Wit: 32—28 33—29 37X28 39—33 41—37 Zwart: 18—23 23X32 19—24 14—19 20—25 Faber, die met een verpleegster de bovenver- dieping bewoomt. Toen de brandweer reeds in huis was, en de rook tot de bovenkamers was doorgedron- gen, bereikte men den ouden heer, die zoo in de war was, dat hij weigerde zijn kamer te verlaten en door twee agenten naar beneden gedragen moest worden. De geheele winkel, achterhuis en bovenverdieping zijn uitgebrand. De brandweer werkte met vier slangen. Tegen half twee was het gevaar geweken. Het huis was verzekerd, evenals de inboedel van den heer Faber, doch inboedel en inventaris van het echtpaar Schouten was niet verzekerd, zoodat hier de sc'hade enkele duizenden be- draagt. De oorzaak is vermoedelijk ontstaan door een vonk uit een sigaret., AUTO IN VLAMMEN. Woensdagmiddag is een ernstig ongeluk ge- beurd op den toegangsweg naar de Waalbrag te Nijmegen. Een vierpersoons Citroen-auto, waarin be- halve de bestuurder de heer J. R. uit Leuth, nog twee andere personen waren gezeten, kwam den oprit opgereden. Op een gegeven moment is de bestuurder de macht over het stuur kwijt geraakt en de wagen, die over den weg zigzagde, reed in voile vaart tegen een Benz-auto van den heer A. K. uit Nijmegen. De botsing was zoo hevig, dat de Citroen aanstonds in brand vloog. Toesnellende per sonen wisten evenwel de drie inzittenden uit den wageh te trekken. De bestuurder was zwaar gewond en bewusteloos; de beide ande- ren hadden minder ernstig letsel opgeloopen. De Citroen brandde geheel uit. De Benz was zwaar gehavend. De heer R. en twee van de andere slachtoffers zijn naar het zie- kenhuis gebracht. De toestand van eerstge- noe-mde was zeer zorgelijk. MANOEUVRE-HUMOR. Men schrijft aan het Hbld: Bij de jongste manoeuvres werd op een bepaald punt een brag gemarkeerd met het opschrift ,,Opgeblazen", Dit beteekende, dat in den ontworpen strategischen toestand deze brug niet meer bestond en dan ook niet als overgang kon worden gebezigd. De korporaal en tien manschappen, uitge- zonden op patrouille, stonden voor de brag die er, ondanks het opschrift, stevig en zeer bruik- baar uitzag. Na eenig beraad vervolgden zij hun wegover de brug. Een controleerend officier maakte de pa trouille opmerkzaam op 't bordje ,,Opgebla- zen" en gelastte haar terug te keeren en des- gewenscht de rivier door te waden. Uit een verdekte opstelling aan de overzijde zag hij korporaal en manschappen beraadslagen over de beste manier om, met een minimum aan natte kleeren, over de rivier te komen. Op een bepaald moment scheen de vergade- ring tot een resultaat te hebben geleid. Een der manschappen nam een blad papier en zette daarop letterteekens. Even later zag de offi cier tot zijn stomme verbazing de optocht weer de brug betreden. Zij passeerden het bord „op- geblazen" en liepen achter elkander voort. De voorste-man droeg het papier op zijn bajonet igeprikt. Het bleek de woorden te bevatten: ,,Wij zwemmen BOTSING TUSSCHEN TWEE VLIEGTUIGEN. Bij het vliegveld Fyrare zijn OLnsdag, aldus meldt A.N.P. uit Rome, twee bombardeervlieg- tuigen van de Italiaansche luchtvloot tegen elkaar gebotst en vemield. Van de bemanning zijn acht personen om het leven gekomen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermel den. OVER DIPHTHERIE, SNOT EN ONTSMETTIN GSMIDDELEN. In verband met een aantal brieven die ik de laatste weken ontving moet ik nog eens 6. 29X20 25X14 Bij de laatste zet had zwart alzo keuze tus sen vooruit en achteruit slaan. Hij koos het laatste, hetgeen hem vrij stond. Alleen als er in een bepaalde richting meer stukken gesla gen kunnen worden, dan moet men de meeste stukken slaan. Dit heet kortweg: Meerslag gaat voor. Damslag gaat dus nimmer v66r! We komen hier nog uitvoerig op terug, maar beginners doen er goed aan, deze belangrijke spelregel alvast in hun oren te knopen. Thans iets over het dam-halen. Een schijf wordt dam, als zij de onderste lijn van het bord bereikt, dat is dus waar de tegenstander zit. Een schijf wordt een dam, door er een tweede schijf van dezelfde kleur bovenop te plaatsen. Een schijf blijft echter schijf, als zij niet op de onderste lijn eindigt, maar verder moet slaan. t Wit kan alleen dam halen op de velden 1, 2, 3, 4 of 5. Zwart kan alleen dam halen op de velden 46. 47, 48, 49 of 50. Onderstaand diagram geeft een voorbeeld van dam halen. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Zwart: 7 schijven op 3, 5, 9, 12, 16, 20, 29. Wit: 7 schijven op 27, 28, 31, 36, 40, 43, 48. Wit is aan zet en speelt 28«-23 (zwart moet slaan 29X18); wit 2721 (zw. 16X27); en wit slaat drie schijven 31X4 dam! Als in de diagramstand de zwarte schijf 5 op 10 had gestaan, dan zou wit verplicht ge- weest zijn verder te slaan over de schijven 10 en 20. De witte schijf zou dan schijf geble- ven zijn, omdat zij niet op de damlijn eindigde. Voor vandaag laten we het hi^rbij. Tot vol gende week. (Wordt vervolgd.) weer teragkomeii op een paar z'iekten die thans heerschen :en waar massa's pluimvee- houders, ondanks de vsortdurende voohlich- ting daaromtrent, toch nog Steeds ernstig mee tobben. Allereerst de volgende brief: ,,Ik he'b een kcppel van 400 jonge hennen, waarvan de helft ziek. Ik heb ze ongeveer begin Jtfli laten inenten niet door een vee- arts. Nu heb ik den veearts laten roepen en deze zegt: het is diphtherie. Ik heb nu daarom een kip naar de Rijksseruminrichting gezonden ter nader onderzoek. Nu heb ik vandaag weer laten enten door den veearts en we zullen afwachten wat er van terecht komt. Heb ik ook recht op schadevergoeding tegen die eerste enter of hoe is dat?" Hoe vaak heb ik in mijn artikelen niet ge- waarschuwd om bijtijds te laten enten door den dierenarts. Toch vemeemt men telkens weer gevallen dat de menschen den deskun- dige wel meenen te kunnen missen en het werk door den een of anderen leek laten doen. Ja, er zijn zelfs voederfgbrikanten die bij de pluimveehouders ook al door leeken laten en ten. Knoeierrj en kwakzalverij dus genoeg en dat in deze tijden, waar juist alleen de groot- ste vakkennis op dit moeilijke gebied ons kan redden. Behalve nog het feit dat deze kwakzalvers meestal niet over betrouwbare ents.tof be- schikken en er maar op los enten met de rommel die ze hier of daar koopen en die meestal, doordat ze niet goed bereid is of te oud is, niet goed werkzaam is, kunnen door dit ondeskundig enten ook nog allerlei be- smettelijke ziekten verspreid worden. Het in enten door leeken is een groot gevaar voor den gezondiheidstoestand van het pl.uimvee geheel het tegendeel dus van wat er met het inenten beoogd wordt. Hier zieif we nu zoo'n geval bij een eigenaar die er geweldig door gedupeerd is. Terwijl hij van zijn 400 kippen nu toch zeker een flink aantal eieren per dag kon rapen is de helft ziek aan diphtherie en de andere helft heeft het waarschijnlijk onder de leden. De enting is dus absoluut waardeloos geweest en zal toch ook nog wel geld gekost hebben. Niet alleen dat er massa's kippen zullen sterven, de dieren die er door heen komen zullen voor- loopig niet meer leggen en ik voorzie dan ook een leelijke schadepost. met deze geheele koppel j<)nge hennen. Thans moet toch de veearts te hulp geroepen worden, iederen dag zullen de zieke dieren behandeld moeten wor den, ontsmettingsmiddelen zullen in groote hoeveelheid gebruikt moeten worden, dus heel wat extra kosten. Ik spreek daar juist van ontsmettingsmid delen, ook daaromtrent heerscht groote on- kunde en verwarring en ik zie zelfs attesten van pluimveehouders over ontsmettingsmidde len die tegen diphtherie en snot maar heel weinig of geen effect kunnen sorteeren. De verschillende besmettelijke Ziekten wor den door verschillende smetstoffen veroor- zaakt. Legt men een druppeltje bloed van een aan cholera of kleinsche ziekte gestorven kip onder het microacoop dan ziet men bij ongeveer 1000 maal vergrooting de smetstof fen als klgine staafjes of zooals men ze met een vreemd woord noemt, bacterien of bacil- len. Zulke smetstoffen worden dus bij de vergrooting zichtbaar (natuurlijk zijn ze met het bloote oog onzichtbaar). Maar neem ik nu bloed van een kip die aan diphtherie lijdt en vergroot ik dat onder de microscoop, dan zie ik geen, smetstof. Deze smetstof is zoo ontzettend klein, dat ze met de sterkste ver grooting nog niet zichtbaar te krijgen is. Varf- daar dat men ze noemt: onzichtbare smetstof of met een vreemd woord: virus. We moeten dus onderscheid maken tusschen besmettelijke ziekten die door bacterien en ziekten die door een virus veroorzaakt wor den. Om de verschillende soorten van smet stoffen te dooden zrjn er ook verschillende ontsmettingsmiddelen hoodig. De gewone be- kende, oudere ontsmettingsmiddelen werken wel tegen bacterien maar niet tegen virus. Zoo doodt creoline, carbol, lysol, c'hinosol, superol, enz. wel cholerabacillen, pulloram- bacillen, maar niet het virus van diphtherie en snot. Bij snot hebben we met een nog moeilij- ker geval te doen, daar hier naast het virus ook nog vaak bepaalde bacterien een rol spelen. Tegen virus-ziekten heeft men ontsmettings middelen die weer niet zoo sterk tegen bac terien werken, o.a. sulpholiquid en virusol, stoffen die berusten op de virus doodende Lokzet voor gevorderde spelers. ZWART 12 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en verlokt zwart tot een foutieve voortzetting. Oplossing in de volgende rubriek. De Max Lange-aanval. Na 1. e4 e5, 2. Pf3 Pc6, 3. Rc4 Rc5, 4. d4 ed4:, 5. 00 Pf6, 6. e5 d5 ontstaat een stelling, waarin Wit een pion geofferd heeft, maar goede aanval heeft verkregen. De ver- dere voortzetting 7. ef6: dc4: 8. Telf is door Max Lange omstreeks 1860 aangegeven; men noemt de variant daarom naar hem. Deze variant rekenen wij maar tot de Ita liaansche opening, maar zij kan ontstaan uit allerlei andere openingen, bijv. Pruisisch (eerst 3. Pf6 en pas 5. ...Rc5) of Schotsch, gelijk in de onderstaande partij. Natuurlijk kan van de gegeven voortzetting worden afgeweken, maar dan is het geen Max Lange-variant meer. De theorie van deze voortzetting is zeer sensationeel. Eerst voor Wit zeer sterk ge- acht, daarna „weerlegd", dan weer versterkt en dus goed. Tegenwoordig acht men het voor Zwart beter, de gewone paden te vermijden, al is nog lang niet alles nauwkeurig bestudeerd. Wit: F. J. Marshall. Zwart: tlr. S. Tarrasch. Hamburg 1910. 1. e2e4 e7—e5 2. d2d4 e5Xd4 3. Pgl—f3 Pb8—c6 Nu is door zetomwisseling de Schotsche par tij ontstaan, of liever het Schotsch gambiet, werking van bepaalde zwavelverbindingen. Deze beide zwavelverbindingen hebben het voordeel dat ze ook uitstekend in het drink- water toeg^past kunnen worden en dus "voo.rt- durend den snavel der hennen kunnen ont- smetten. Met de andere middelen tegen bac terien (creoline enz.) gaat dat niet zoo goed. Creoline geeft in 1 oplossing al een onaan- gename smaak en chincsol en superol geven in de sterkte die er noodig is om bacterien te dooden ook een ondrinkbaar mengsel. Van deze laatste stoffen wordt wel opgegeven dat men ze 1 op 10.000 meet mengen met het drinkwater, doch ze werken dan absoluut niet kiemdoodend, zelfs in een oplossing van 1 op 5000 nog niet. Ze houden dan wel den groei van bacterien min of meer tegen, doch tegen virus werken ze ook niet. Hieruit blijkt wel, dat ontsmetten niet ieders werk is en dat men bij emstige ziekten ook weer veel beter doet den dierenarts te raadplegen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 1 Sept. Dominicus Vertenten (van De Klinge, B.), oud 21 j., jm. en Clara Maria Tock, oud 21 j., jd. 23 Sept. Joseph van der Gucht (van De Klinge, B.), oud 25 j., jm. en Angelina Stephania Weemaes, oud 22 j., jd. 28 Sept. Josephus Alphonsus Muller (van Vogelwaarde)oud 22 j., jm. en Henriette Picavet, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Sept. Theodo ras Jacobus van Damme (van Hontenisse), oud 28 j., jm. en Bartina Leonia Pollet, oud 23 j., jd. Florent van der Gucht (van De Klinge, B.), oud 23 j., jm. Angelina Maria Pollet, oud 20 j., jd. 8 Sept. Emiel Joannes van Rujjmbeke, oud 30 j., jm. en Eliza Maria van Roeijen, oud 29 j., jd. 25 Sept. Remi August van der Heijden, oud 27 j., jm. en Blon- dina Christina Everaart, oud 26 j., jd. Domi nicus Vertenten (van De Klinge, B.), oud 21 j., jm. en Clara Maria Tock, oud 21 j., jd. Geboorten. 2 Sept. Brigitta Elza, d. van Alphons Vlaeminck en van Valentina Behiels. 5 Sept. Edmond Baptist, z. van Franciscus de Block en van Maria Huberta Herreweijers. Elodie Hilda Anna, d. van Leonardus de Theije en van Anna Judoca de Blieck. 11 Sept. Ho- nore Albert, z. van Petrus Lambert de Kever en van Philomena Wilssems. 14 Sept. Alina Clementina, d. van Albertus Seghers en van Louisa Joanna van den Brandon. Emilienne Leonie, d. van Petrus Vlaeminck en van Maria van den Branden. Georgette Madeleine Maria, d. van Georges van Daele en van Ma deleine Delagaye. 18 Sept. Maria Christina Leonie, d. van Desire van Geertraij en van Eliza Maria de Kaning. 30 Sept. Theophiel Edgard, z. van Alfons Lambin en van Emeren- tia de Wilde. Overlijden. 6 Sept. Adrianus Winkels, oud 87 j., echtg. van Adriana Willems. 14 Sept. Maria Blommaert, oud 78 j., echt. van Fran ciscus de Smet. 15 Sept. Franciscus Mari- man, oud 70 j., echtg. van Florentina de Bot. Maria Sylvia Galle, oud 67 j., echtg. van Leo- poldus Goedemont. 30 Sept. Franciscus de iSmet, oud 84 j., wed. van Maria Blommaert. GRAAUW. Geboorten. 15 Sept. Emilie Rene Maria, z. van Josephus Franciscus Mangnus en van Fiorina Joanna van Oevelen. 20 Sept. Ro- zette Maria, d. van Eduardus Augustinus Baart en van Maria Dorothea Strijdonk. 23 Sept. Petrus Josephus, z. van Henri Josephus Marie Koster en van Leonie Claris Scependom. HOEK. Huwelijks-aangiften. 17 Sept. Franqois Jacobus van Cadsand (van Ter Neuzen), oud 25 j., jm. en Levina Andriezina Pieternella Dekker, oud 24 j., jd. Geboorten. 15 Sept. Adriana, d. van Wil- lem de Bok en van Adriana Tollenaar. 19 Sept. Pieter Frederik, z. van Jannis Pieter Vergouwe en vaA Sara van Es. 22 Sept. Jacoba Cornelia, d. van Meeuwis de Putter en van Adriana van Hoeve. Overlijden. 25 Sept. Maria de Zeeuw, oud 77 j., echtg. van Salomon Cornells de Groote. want Wit neemt op den volgenden zet niet op d4. 4. Rflc4 Rf8c5 5. 0—0 Pg8f6 Door d7d6 had Zwart hier de Max-Lange- voortzetting kunnen vermijden. Maar in den tijd, dat deze partij werd gespeeld, was zij juist „weerlegd". 6. e4e5 d7d5 Tegenwoordig wordt in dezen stand aahbe- volen 6. ...Pg4. Wij achten dat inderdaad sterker. 7. e5Xf6 d5Xc4 8. Tfl—elf Hier kan Wit afwijken, en volgens de laat ste opvattingen met voordeel, door 8. fg7 Tg8. 9. Rg5 Re7. 10. Re7: Ke7: (beter dan De7: of Pe7: wegens verlies van d4) 11. Telt Re6. 12. Te4. 8. Rc8e6 Hier heeft Zwart weer de keus, nl. 8. ...Kf8, 9. Rg5, gf6:, 10. Rh6t en er ontstaan zeer moeilijke stellingen, waarover de geleerden het nog niet eens zijn. Wie daarvan op de hoogte wil komen, raadplege den Bdlguer. 9. Pf3g5 Dd8d5 Er dreigde (bijv. na 9. ...Df6:?) 10. Pe6: fe6:, 11. Dh5t en 12. Dc5:. De. verdediging 9. ...g6 komt ook in aanmerking. 10. Pblc3 Maakt gebruik van den ongedekten stand van de zwarte dame (Re6 is gepend). 1 0Dd'5f5 11. Pc3—e4 De critische stand. Is deze voor Wit of voor Zwart gunstig In 1910 was juist de zet 11. ..TRb6 opgegeven wegens een aantal onge- lukken. Thans spreekt men over 11. ...RfS, welke zet weerlegd wordt op biz. 5 van Kagan's Neueste Schachnachrichten, jaargang 1922, welke weerlegging echter weer wordt weerlegd op biz. 143 van denzelfden jaargang. Het laatste nieuws is: 11. ...Rf8, 12. g4!? Dg4:f, 13. Dg4: Rg4:, 14. fg7: Rg7: 15. Pf6|t Kf8, 16. Pgb7:f (Pg4: h5! en krijgt het betere spel) Th7:, 17. Ph7:f Kg8, 18. Pg5 Pb4, 19. Te7 Pc2:, 20. Tbl Rh5, 21. Tc7: b5, 22. Rf4 Rg6 en de zwarte pionnen wor den overmachtig. Wij laten de analyse voor rekening van anderen. 1 100—0 Dat was toen het laatste nieuws. 12. Pg5 X e6 f7Xe6 13. g2g4 Maakt gebruik van de binding der dame door de dekking van Rc5. 13Df5e5 14. f 6 X g7 Th8—g8 15. Rclh6 Deze raadsiheer kan zoo noodig door g4g5 worden gedekt; dat is de beteekenis van den 13en zet van Wit. ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGEKS. Hulpbehoevend door rheumatische pijn. De heer R. G. S. schrijft ons: ,,Ik had rheu matische pijn in handen, knieen en voeten. Het was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen, en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijnstillende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den raad opvolgde om Kruschen Salts te probeeren. Nadat een flacon gebruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke verbetering; voordat ik de tweede flacon ophad, was mijn rheuma tische pijn volkomen verdwenen, en zij is ge- lukkig nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan, zoodra wij van iemand weten dat hij aan rheumatiek lijdt." Rheumatische pijnen "en kwalen als spit, ischias, jicht, entstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur, een der afvalstoffen van het organisme moet uit het lichaam verwijderd worden door de afvoerorganen. De zes mine- rale zouten, waarait Kruschen Salts is samen- gesteld, bevorderen sterk en op geheel natuur lijke wijze de werking van deze organen, waardoor de gevaarlrjke afvalstoffen, als urinezuur e.d., zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw geheele gezondheidstoe- stand verbeteren. Uw levenslust, weerstand en energie keeren terug, zooals in Uw beste jaren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten A f 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas- ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) SAS VAN GENT. Geboorten. 1 Oct. Silvia, d. van Ignazio de Grandi en van Margherita Cravaro. Rectificatie. In de opgave over de week van 17 tot en met 23 Sept. 1936 is onder Over lijden vermeld Elisabeth Marie de Pauw, d. van Honore en van Catharina Louisa Cammaert, dit moet Geboorten zijn. WESTDORPE. Geboorten. 3 Sept. Irma Cornelia, d. van Richard van Vooren en van Anna Francisea D'hert. Diomede Gerard, z. van Alphonsus Comelis Goethals en van Leonards Maria van Vooren. Overlijden. 6 Sept. Claris Buijsse, oud 59 j., echtg. van Leontinus Remerij. SAS VAN GENT. In de week van 1 tot en met 7 Oct. hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. Th. Hemelsoet en gezin, van Koeta- radja (N. O.-I.). C. Bonne en gezin, fabrieksarbeider, van Westdorpe. A. Freijzer en gezin, fabrieksarb., van Axel. D. Schaalje en echtg., Rijksveldw.-brig., van Klaaswaal. R. A. van Hootegem en gezin, handelaar, van Oostburg. C. Maas, zonder beroep, van Boxtel. Vertrokken: R. Ph. M. Andriessen, zonder beroep, naar Hulst. j A. J. van Acker, zonder beroep, naar Wage- ningen. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Joh. C. H. Oostdijk geb. de Koeijer, van Sas van Gent. Ivona Magd. de Tollenaer, van De Klinge. Irma Kaes, van Wachtebeke. Metje G. Jagtenberg, van Amsterdam. Vertrokken: Conn. J. A. Aertsens, naar Ter Neuzen. Flora E. E. Heijman, naar Etten en Leur. Roger P. A. Spuesens, naar Vught. Hend. Scheele met gezin, naar Ter Neuzen. 15d4—43 De stelling wordt beiderzijds steeds wilder. Het gaat er nu om, met verdedigingszetten zoo zuinig mogelijk te zijn. 16. c2c3 Rc5d6 In een partij MarshallLeonhardt (Ham burg 1911) volgde 16. ...d2, en de partij ein digde met remise, maar latere analyses heb ben voor Wit weer betere voortzettingen ge- vonden dan door Marshall toegepast werden. Men kan zich voorstellen, dat de Max- Lange-variant zoowel door Wit als door Zwart gevreesd wordt. Het laatste woord is nog niet gesproken. 17. f2f4 De5d5 En nu niet 18. Pf6? wegens Rc5t, Kfl, Dhl mat. Beide spelers dansen op een vulkaan. 18. Ddlf3 Rd6e7 Overvoorzichtig. Maar Zwart heeft geen groote keus. 19. g4g5 Dd5f5 20. Pe4g3 Df5f7 21. Df3g4 Td8e8 Wanneer nu pion e6 genomen wordt, wint Zwart door Rc5f. 22. Tel—e4 Nu heeft Zwart de keus, pion c4 en daarna waarschijnlijk ook d3 te verliezen, of die pion nen te dekken, ten koste van zwakten in de rochadestelling. Zwart kiest het laatste. 22. b7b5 23. a2a4 a7a6 24. a4Xb5 a6Xb5 25. Kgl—g2 Heft de dreiging Rc5f op en dreigt nu wel degelijk Te6: 25 26. Dg4f3 27. Te4d4 Nu dreigt Ta8 mat. 27 Pc6d8 Df7—g6 c7c6 27. ...Rd6, om de d-lijn dicht te stoppen, helpt ook niet, wegens 28. Td6: c6. 29. Da8f Kc7, 30. Ta7t Pb7, 31. Db7:f Kd8, 32. Ta8 mat. 28. Td4Xd8f! Kc8Xd8 Na Td8: Of Rd8: gebeurt ook Dc6: maar dan met schaak. 29. Df3Xc6 Zwart .geeft op, want mat is niet te voorkomen. Schaakclub Ter Neuzen. De winterwedstrijd vangt aan Dinsdag 13 October om half 9. De indeeling in groepen is dan definitief vastgesteld. Om half acht zal een uurtje theorie worden behandeld, zoolang daar belangstelling voor blijkt te bestaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3