De van ouds heroemde en beproefde AkksrsEloosterbalsem. 7X Onthulling Huizinga-Bank. blijft ongeeven a a rd als won d-middel, a Is wrijf mi d d el, als huid mid del. het beproefde huismiddel Buitenland. DE GOUDVOORRAAD DER NED. BANK. TER NEUZEN, OCTOBER 1936 DE K. L. M.-DIENST OP ZEELAND WORDT STILGELEGD. ZAAMSLAG. SELZAETE. Snijwonden Rhenmadek Brandwonden want dit is het bijzondere voordeel van Akker's Kloosterbalsemeen verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens en tegelijkertijd een won* dere uitwerking op spieren, weefsels en ge- wrichten. Daardoor bij zonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Als wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uilslag, dauwworm, zonne- brand, winlervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won- de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeevenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan- doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledemalen, zadelpijn, versluikingen, heupjichl, enz. enz. Overal verkrijgbaarDoosje van 10 Gram 35 cent, Potten van25 Gram 62'/2 cent, 50 Gram f. 1.04 en 100 Gram f 1.82. De groote potten zijn voordeeliger Spit in den rug Spierpijn Winlervoeten (Ingez. Med. regeling zonder bezwaar in deze wet te kunnen onderbrengen. De thans voorgestelde regeling is, behou- dens een enkele redactiewijziging van onder- geschikt belang, geheel gelijk aan die van artikel 5 van het vaste-lasten-ontwerp. In de memorie van antwoord op genoemd ontwerp merkte de regeering o.a. op: „De regeering kan zich vereenigen met de opvatting der leden, dat de verplichting tot aflossing der obligaties gelijken tred moet houden met de verplichte peroidieke aflossin- gen van de zijde van hypothecaire debiteuren. Ten einde duidelijk te doen uitkomen, dat de verplichte aflossing op obligatie leeningen zich niet mede uitstrekt over hetgeen aan vol- gens contract verschuldigde extra-aflossing op hypothecaire leeningen is betaald, is de term „verplichte periodieke aflossing" gebezigd. Aan den wensch (geuit in het voorloopig verslag op het vaste-lasten-ontwerp) om den hypotheekbanken slechts toe te staan zoodanig bedrag op de overeengekomen aflossing van obligaties in mindering te brengen, als zij zelf, ingevolge rechterlrjke beslissingen inzake ver- laging van perodieke aflossing op hypotheken in het voorafgaande jaar minder hebben ont- vangen, is niet voldaan. Immers zou een dergelijke beperking remmend werken op de geneigdheid der hypotheekbanken om, buiten den rechter om, met haar debiteuren tot een regeling te geraken. Voorts is ter bescherming van de rechten van obligatiehouders bepaald, dat het gebruik- maken van de bevoegdheid om op obligatie- leeningen minder af te lossen, dan is overeen gekomen, afhankelijk is gesteld van een fiat van den president op een hem voor te leggen gewijzigd aflossingsplan." Overeenkomstig een door de practijk uitge- sproken wensch, zal, in afwijking van de bij het vaste-lasten-ontwerp voorgestelde regeling het aflossingsplan slechts betrekking hebben op het loopende boekjaar. Voor ieder volgend jaar, waarin aanspraak op vermindering van aflossing op obligatieleeningen wordt gemaakt, zal dus opnieuw het fiat van den president moeten worden gevraagd. Tenslotte wordt, ter herstelling van een commissie, voorgesteld, dat de crisis-hypo- theek-aflossingswet mede van toepassing is ten aanzien van hypotheken op de onroerende goederen, gevestigde rechten. Honderd millioen voor het egalisatiefonds. De per 5 October j.l. opgemaakte verkorte balans van de Nederlandsche Bank geeft o.m. eene vermindering van den goudvoorraad te zien ten bedrage van ongeveer honderd mil lioen gulden. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat deze vermindering is ontstaan door- dat de Bank een gedeelte van haar goudvoor raad als werkkapitaal ter beschikking heeft gesteld van het krachtens art. 1 der wet van 30 September 1936 (Staatsblad no. 403 inge- stelde egalisatiefonds. De stijging van den post „beleeningen (inclusief voorschotten in rekening-courant op onderpand") op den weekstaat der bank houdt voor het grootste gedeelte verband met deze goudtransactie. DE WISSELMARKT. De kentering op de buitenlandsche wissel- markt, die zich Dinsdagoohtend reeds begon te voltrekken, heeft schrijft de N. R. Crt. Woensdag verderen voortgang gemaakt. Bij flinke omzetten viel er opnieuw steun voor den gulden waar te nemen, die in een voortgezette daling van de hoofddeviezen tot uitdrukking kwam. Het sterkst was zulks het geval voor wat het pond sterling betreft, dat aanvankelijk tpsfschen 9.23 en 9.26 zich bewoog, maar ten slotte tegen 9.20 gelaten werd (Dinsdag 9.23 a 9.24, Maandag zelfs 9.36). In minder sterke mate kwam de appreciate van den gulden in den dollarkoers tot uit drukking, daar het pond zich t. o. van het Amerikaansche devies in dalende richting be- weegt. De koers van den dollar bewoog zich binnen zeer nauwe grenzen, n.l. 1.88 k 1.88%, wat intusschen toch iets beneden de Dinsdag genoemde koersen was. De rest van de valuta's, die hun lot aan den dollar, resp. aan het goud, verbonden hebben, volgdien de beweging in ongeveer gelijke mate als het Amerikaansche devies. Zoo had de handel in den aan den dollar gekoppelden Fransehen franc plaats tegen 8.75 a 8.80, wat per saldo een kleinigheid lager was dan Dinsdag. Belga's werden tegen 31.50 a 31.75 verhan- deld, Zwitsersche francs tegen 43.25 k 43.50. Het opmerkelijke verschil, dat zich laatste- lijk heeft voorgedaan in de appreciate t.o. van goud eenerzijds en t.o. van gouddeviezen an- derzijds, schijnt geleidelijk kleinere afmetin- gen aan te nemen. Als prijs van goud in baren werd Woensdag 1985 k 2005 genoemd. De termijn-agio's loopen eenigszins terug. Voor driemaands ponden was het Woensdag 9 a 12 fcent. Het verloop van de markt, waar de bewe- gingen zich nu reeds binnen veel nauwere grenzen voltrekken dan in het begin van de vorige week het geval was, heeft de vraag doen opperen, of het egalisatiefonds, dat, naar men weet met behulp van 100 millioen goud van de Nederlandsche Bank thans van werk kapitaal voorzien is, bezig is zijn reguleerende invloed te doen gelden. ENGELSCHE PERSPECTIEVEN UIT GENeVE. Zooals te verwachten was heeft, schijft de N. R. Crt., Geneve nog geen bepaalde gege- vens opgeleverd voor een oeconomische con- ferentie. Uit de debatten bleek, dat deze kwestie op zijn hoogst zich nog in een sta dium van voorloopige besprekingen bevindt. Intusschen is het onderwerp nu in behandeling gekomen. Men moet afwachten met welke snelheid of langzaamheid men gang zal weten te brengen in deze zaak. Zeker is, dat de om standigheden ervoor zijn verbeterd. Men kan helaas niet hetzelfde zeggen van een ander onderwerp, dat eveneens ter tafel is gebracht, dat der ontwapening. 'Het gevoel van onveiligheid is nu zoo groot geworden in de wereld en in Europa in het bijzonder, dat er weinig staatslieden zijn, van welke richting ock, die er nu met op sxaan het zekere voor het onzekere te nemen. Wij vermoeden ook niet Litwmof, hoewel hij op nieuw overleg heelt aangedrongen. In het bijzonder in En- geiand is dat ook het geval. Men weet, dat ae Engelsche regeering nu het standpunt in- neemt, dat zij zich door geen besprekingen mag laben afleiden van haar onmiddellijke doei, een onaamascoare bewapening. De ten einde loopende Assemblee heeft haar in dit voornemen zeker nog versberkt. Zij biacht de Engelsche politiek een voldoening, waarvan de Engelschen geen geheim maak- ten: dat de toeiatmg van den Negus Musso lini niet allieen geen aanleiding gaf tot het verlaten van den Volken'bond, maar niet eens tot tel protest. Niet slechts om het diploma- tieke ovarwinninkje beviel dat den Engelschen, maar vooral ook om de bedachtzaamheid, die daarui't sprak. De Engelschen hebben liever geen gespannen toestand in de Middellandsche J Zee. Als men met welingelichte Engelschen sprak, dan bleek, dat een ding op hen bijzon- deren indruk had gemaakt, de zenuwachtig- heid, ja, de vreesachtigheid, die de Fransche politiek op het oogenblik kenmerkt. Zij scheen bevangen door een schrikwekkende onzeker- heid omtrent de politieke omstandigheden. Dit beviel den Britten minder. Zij wenschten een rustige politiek in deze woelige omstan digheden en die wordt door de gemoedsge- soeidheud van de Fransehen, die toch een zoo belangrijken factor vormt in de Europeesche politiek van Engelanid, er niet gemakkelijker op. De Engelschen zijn .voor afwachten. Op al- lerlei gebied. Wei beseffen zij natuurlijk ten voile, welk een gevaarlijke crisis de loop van zaken in Spanje zal kunnen te weeg brengen voor hun positie in de Middellandsche Zee, maar voorloopig gelooven zij daar nog niet erg aan en achten zij de kans het grcotst, ook na de waarschijnlijke overwinning der opstande- lingen, dat niet veel in de politieke positie ver- anderen zal. Eenigszns geamuseerd vragen zij zich zelf af wie zich beieurgesteld zal zien in Spanje, Rome of Berlijn, daar de belangen van deze beide landen zoo ujteen loopen, dat Franco het moeilijk beide naar den zin za. kunnen maken en in stilte hopen zij natuurlijk, dat alle twee bedrogen zullen uitkomen. De Engelschen schetsen nu hun politiek on geveer zoo, zich zoo sterk mogelijk te maken en af te wachten. Zij hebben nu een zeker genoegen in het tempo van hun bewapening, dat hun sportinstincben en ook zekere Nngei- sche tradities bevredigt. En vender overwe- gen zij van allerlei. Zooals gezegd bevalt hun ae zenuwachtigheid der Fransehen weinig en even weinig de verschijnse.jen van onevenwich- tigheid, die Frankrijk in zijn binnenlandsche pol'ijbiejt vertoont. ,,Men stelle zich voor", zoo redeneeren zij, „dat er juiat op een critiek punt bij oniderhandelingen van vriendelijken of onvriendelijken aard met Duitschland, ern- stige ohgeregeldheden van rechts of links, wat in effect niet veel verschil zou uitmaken, in Frankr^k zullen uitbreken." Zij spreken ook veel over de wantrouwige ongerustheid van Rusland, waarin zij 'een merkwaardig ver- schijnsel van zwakheid zien, maar die zij voor het overige van minder belang achten. Een stellige reden tot tevredenheid is voor hen de houding van Japan geweest in de moei- lijke periode van het Abessijnsche conflict, toen de Engelsche oorlogsschepen de havens in het Verre Oosten verlieten om de Roode Zee en de Middellandsche Zee te gaan bewa- ken. Japan is eigenlijk niet zoo gevaarlijk als het lijkt, zeggen zjj. ,,Zoo driemaal in het jaar krijgeu wij te Louden een droog-geformuleerd voorstel om de traditioneele vriendschap tus- schen Japan en Engeland te herstellen, zoo op de wijze waarop men een tramsactie voor ka- toen en olie vcorstelt." 'Het is een typisch ver-' schijnsel van het Engelsche optimisme, dat Engelanid zoo weinig ongerustheid heeft ge- toond ten opzichbe van het Japansche gevaar in de critieke dagen van het Abessijnsche con flict.. Nu is de poging tot staatsgreep van de Japansche officieren in Februari, die Japan een tijd lang als het ware het een aardbeving heeft verlamd, wel zeer gelegen gekomen, maar reeds v66r Februari had er veel kunnen gebeuren. Ten opzichte van de conferentie van vijf zijn de Engelschen niet optimistisch gestemd. WSj moeten het pro'beeren, dat is al, zeggen zij. De houding van Berlijn valt hun nog mee, maar houdt hen tegelijkertijd bezig wat de bedoe- ling betreft. Een scheidingslijn t'e weeg te brengen tusschen Oost- en West-Europa zullen zij zeker niet dulden. Voor ous moet het Handvest van den Volkenbond de overkapping zijn en tegen het Fransch-Russische verdrag hebben wij geen bezwaar, aldus zeggen de En gelschen. Hiermee is het probleem voor Groot-Britan- nie echter niet volledig gesteld. Het is bereid zich voor West-Europa te binden, maar weet dan niet welke verrassingen het daardoor uit Oost-Europa zouden kunnen overvallen. Men krijgt den indruk, dat de Engelschen het ook niet noodig vinden, dat nu speciaal te weten. ,,Voor velen onzer is het groote probleem", kan men hooren opmerken: ,,is een oorlog bin- nenkort, als het dan toch zijn moet, te verkie- zen boven een oorlog in veel ongunstiger om standigheden over tien jaar? Wij zien dat pro bleem als een volstrekte onvermijdelijkheid, maar de kans is groot, al zijn ook de gevaren groot, dat er noch nu noch over tien jaar een oorlog komen zal. Wij kunnen ons slechts ver- sterken en dan niet te veel er over tobben en de toekomst kalm afwachten. Of wij voor Oost- Europa zullen vechten of niet, wordt bij de ge- aardheid van ons volk toch eerst op het laat- ste oogenblik beslist als het gevaar Noordzee en Kanaal nadert." Onder die omstandigheden is het ter sprake brengen van de ontwape- ningskwestie niet meer dan eeh gebaar ge weest. Het is misscWfen goed, dat men iets ge- daan heeft om de kweste niet te vergeten. Eens zullen er toch wel weer eens rustiger tijden aanbreken! DE HEER MASKENS BLIJFT BELGISOH GEZANT TE DEN HAAG. De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft: Naar men weet is er reeds sedert geruimen tijd sprake van, dat de heer Ch. Maskens, de Belgische gezant te 's Gravenhage, benoemd zou worden tot opvolger van Prins de Ligne, Belgisch ambassadeur te Rome. Dinsdagmor- gen is dit gerucht. opnieuw in de Belgische pers opgedoken en men voegde er aan toe, dat de oud-minister Van Cauwelaert, wiens rol in de politiek immers vrijwel is uitgespeeld, wel bereid zou zijn als Belgisch gezant naar Den Haag te gaan. Volgens het laatste nieuws zou men dit ook in sommige Vlaamsche kringen wens chen. Het blijkt echter, dat men in deze kringen de huid reedis aan het verdeelen is, voor de heer is geschoten. Naar ons ter oore komt is de heer Le Tellier, pie sedert ruim een jaar Belgisch ambassadeur te Moskou is, benoemd tot opvolger van Prins De Ligne als ambassa deur te Rome en de 'heer Maskens blijft zijn land te 'a Gravenhage vertegenwoordigen. MR. MOOLENBURCH KANTONRECHTER TE MIDDELBURG. Tot kantonrechter te Middelburg is be noemd mr. J. Moolenburgh, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Met hem waren aanbevolen mr. A. H. D. F. Essers en mr. J. J. A. F. Greebe, in gelijke functie te Apeldoorn en Zaandam. Naar wij vernemen, zal met ingang van 11 Oct. a.s. de dienst AmsterdamRotter damHaamstedeVlissingen van de K. L. M. worden stilgelegd. De reden hiervan is, dat deze lijn gedurende de wintermaanden steeds aanzienlijke tekorten heeft opgeleverd, te aanzienlijk voor de K. L. M. om te dragen. Intusschen zullen het provinciaal bestuur van Zeeland en de betrokken gemeente-bestu- ren trachten middelen te vinden, om de lasten voor de K. L. M. te verminderen, opdat in den vervolge het geheele jaar door evenals voorheen de lijn weer geexploiteerd kan worden. Van het hoofdkantoor der K. L. M. te Den Haag vemamen wij nog, dat mochten deze pogingen slagen, vroeg in het voorjaar van 1937 de heropening van den dienst zal plaats vinden. Het ligt natuurlijk niet in de bedoeling om bij onverhoopten tegenslag ook den zomer- dienst op te heffen. (Midd. Crt.) LUXOR THEATER. „Mazurka". De „Telegraaf" schrijft over deze film: Mazurka" is de rentree van Pola Negri, en als ooit een rentree glorieus genoemd mocht worden, dan is het deze: van een vrouw die eens een der grootsten van het witte .doek was, die daarop scheen te verdwijnen, en die slechts weer een film behoefde te maken om de voile waarde van vroeger te herwinnen. De voile waarde, en nog me6r. Zij heeft geen groot aantal meters celluloid noodig om opnieuw te overtuigen. Ze komt op als lledjeszangeres in een Weensch cafe- jhantant; een seconde slaat u de angst om t hart, dat men haar zal laten Dietrich-en, m dan zingt ze en beweegt ze, en leeft haar even van groot artieste en groote persoonlijk- ieid, en slaat uw terughouding in alle hoeken en uw angst aan gruizels. En triomfeert! Het is het oude metier, het mdtier van de onvergetelijke, weergalooze Nielsen. En bij de muzen: het is een mooi en sterk en fascinee- rend metier, zooals het thans naast de Ame- kaansche persoonlijkheidsvervlakking weer opduikt en u naar het hart grijpt: het is vleesch en bloed. Na den close-up weet ge welk een concentratie hier gegeven wordt, welk een elan, welk een vervoering: het is „spdl". Het is een groote rol. Om 't even of het melodramatiek is die hier heerscht: de onweerstaanbaarheid alleen telt, de hartstoch- telijke overgave, de enorme spanning. De romantiek! Forst zet haar in de ideale entourage van zijn knapste regie, zijn levendigste afwisse- ling, zijn meest virtuoze stemmingssprongen en zijn prachtigste acteurs. Daar is een Kays- sler in zijn wijze rust van bejaard rechter, een Ingeborg Theek in de prille zuiverheid van haar jongemeisjesfiguur, een Franziska Kinz in de ontroerende stilte van een moederlijke liefde, een Jiirgenssen en een Schaufuss als reChtbankfiguren van een brille die slechts door het Duitsche theater in zijn beste jaren benaderd werd, een Schoenhals, een Hart- m^in. Daar zijn de feesten, de bals die van- ouds Forst's liefde hebben, daar zijn tien groote zaken, honderd dat sinds „Maskerade" werd gemaakt. En men aanvaardt het alles dankbaar, doch als een bijna overbodige weelde naast de pracht der hoofdrol. Negri, rauwer en forscher dan men zich haar herinnert, natuurlijker en grooter nog geworden, triomfeert over de heele linie van haar concurrenten door haar wezen dat edn stuk temperament, een stuk geladen- heid is. Dat zich meedeelt aan den toeschou- wer, vanaf het eerste oogenblik, dat „loslegt" met de gansche batterij van kracht, van pas- sie, van leven waar de grooten van haar gene- ratie over beschikken en dat met een storm van menschelijkheid op u losbreekt: de actrice met een groote A. De film laat u niet los door al haar vond- sten en haar levende en sterke menschen; Negri laat u niet los, zooals zij haar moeder- beproeving ondergaat, en moordt en lijdt en zich opoffert, door haar ontzagwekkendheid als spelende figuur. Haar grandioze kracht trekt heel uw hart naar haar persoonlijkheid, niets van haar beweging en haar woord ontgaat u, over alles wat in het geval dat zij te spelen heeft pathetisch lijken zou als men het koud bekijken kon, sleurt zij u heen: zij staat er en ge geeft u over. Het is het oude, ware vak van het tooneel en van de ware ster op het tooneel; het is het losbarsten uit de vlakheid en het vernietigen van de middelmatigheid, de glorieuze rentree van een waarachtige diva! Mais-proef. Naar we vememen, werd dit jaar bij den landbouwer L. KosterOppeneer, alhier, een uitgebreide proef genomen met de verbouwing van mais, ook wel genoemd Turksche tarwe, waartoe in April een perceel bouwland, ter grootte van circa 80 roeden werd bezaaid. De eigenaardigheid of liever gezegd de moeilijk- heid, verbonden aan de teelt van dit gewas, bestaat voomamelijk in het drogen van de zoogenaamde klossen, waarop de mais zich be vindt en die bij het oogsten worden inge- zameld, waama deze klossen in het zonlicht worden geplaatst, hetgeen een eigenaardig ge- zicht oplevert. Het laat zich aanzien, dat de opbrengst groot zal zijn, waardoor deze aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden, terwijl de proef in verband hiermede en afgezien van een volledige droging der mais, voorzeker geslaagd mag heeten. Zedenfeit. De rechtbank te Gent heeft tot 7 jaar ge- vangenisstraf en vijf jaar ontzegging van zijn burgerrechten veroordeeld K. D., beter be- kend als „Donki", wegens aanranding der eer- baarheid van een minderjarige. Begunstigd door een fraai herfstzonnetje had gistermiddag de onthulling plaats van de 'Huizinga-bank, tot den bouw waarvan het comite tot huldiging van den Edel Achtb. heer J. Huizinga, bij het verlaten van zijn ambt, het initiatief had genomen. Tegen half drie verzamelden de genoodig- den, burgemeester Tellegen en zijn echtge- noote, de leden van den gemeenteraad en van het huldigingscomit6 zich aan de Axelsche- straat, waar dit monument is gebouwd. De EdelAchtb. heer Tellegen, burgemeester, sprak er zijn verheuging over uit, dat genoo- digden en belangstellenden in zoo grooten ge- tale aanwezig waren. Vervolgens zeide hij, dat het hem een groot genoegen was, dat de heer Huizinga er een reis van zijn tegenwoor- dige woonplaats naar hier voor over had ge- had, om bij de ingebruikstelling van de bank, die gesticht was als een huldiging voor het bewind van den heer Huizinga, tegenwoordig te zijn. Toen de gemeenteraad in zijn ver- gadering van 28 Mei 1.1. besloot, de bedoeling van het huldigingscomite over te nemen, bleek, dat er animo bestond voor het stiehten van een blijvende herinnering aan zijn bewind. Men heeft zich dan ook ingespannen, aan die bedoeling uiting te geven, en spreker ver- trouwt, dat een waardig resultant is bereikt. Velen hebben hieraan medegewerkt, hiervoor betuigt spreker aan alien dank. Doch met alleen is dit monument tot stand gekomen met de medewerking van het ge- meentebestuur, ook de Woningbouwvereem- ging „Werkmansbelang", welke in den heer Huizinga een ijverige en serieuze voorzittei had, heeft hieraan haar deel bijgedragen. 'De heer Harte, vervolgens het woord ver- krijgende, deeldie mede, aat de voorzitter van het Huldigingscomite, de heer Van Rompu, door ambtsbezigheden als lid van Ged. Staten tot zijn spijt verhinderd was, tegenwoordig te zijn. Hij memoreerde, dat toen bij het aanstaande_ afscheid van burgemeester Huizinga het comite van huldiging in het leven geroepen werd, dit geschiedde omdat de behoefte .be- stend, uiting te geven. aan die gevoeiens vaii dankbaarheid en belangstelling, die bij de im- gezetenen leefden. Bpreker vercoikte vervolgens de gevoeiens van dankbaarheid, die zoowel bij het comite als bij de womngbouwvereeniging „WerK- mansbelang" bestonden, toen door het besluii van den gemeenteraad in zijn vergadering van 28 Mei 1.1. bleek, dat het initiatief van het huldigingscomite in zeer goede aardt bleek te vallen. Reeds bij verschillende gelegenheden was geblek'en, dat men er prijs op stelde dat de gemeente een blijvend gedenkteeken zou be- zitten, en het is wel opmerkelijk, dat juist hel ver trek van den heer Huizinga, wiens koms. ook in vele opzichten een keerpunt beteekendt voor Ter Neuzen en ook de omgeving, aan leiding is geworden, dat Ter Neuzen emdehj. m het bezit is gekomen van het gewenschtt monument. Bij het afscheid van den heer Huizinga bleek de dankbaarheid en de belangstelling in verschillende fcocnaarden, het is dus voor spreker niet noodig, deze nogmaals te her- halen. Nam ens het comite dankt spreker Burg, en Weth. van Ter Neuzen voor het genomen ini tiatief, den raad voor den daaraan verleenden steun. Men is thans zoover, dat het monu ment, dat is gesticht als blijk van waardee- ring voor het 24-j'arig bewind van den heer Huizinga, aan het puhliek kan worden ver- toond. Hij hoopt en vertrouwt, dat het tot ieders genoegen zal zijn. Sprekende namens de Woningbouwvereeniging „W!erkmansbeliang", zeide spreker, dat deze vereeniging inzonder- heid dankbaar is, in den persoon van den heer Huizinga te hebben gevonden een pionier voor de volkshuisvesting in Zeeuwsch-Vlaanderen, inzonderheid te Ter Neuzen. De heer Hui zinga heeft er zeer veel toe bijgedragen, dat de leden der vereeniging wonen in goede, doelmatige en flinke woningen. De Wtaningbouwvereeniging „Werkmansbe- lang" heeft bij het afscheid van den heer Huizinga aan haar waardeering uiting gege ven, doch voldaan was zij niet. Er waren ver schillende plannen gemaakt, om een passend geschenk aan te bie'den, doch in dien tijd wer den zoovele plannen gemaakt, dat meermalen de vereeniging het gras voor de voeten was weggemaaid. Zij was dan ook verheugd, toen de gemeentebouwmeester, de heer Van der Griendt, het ontwerp maakte voor een bank, waarin een afbeelding op zijn plaats was. De vereeniging vend hierin een goede aanleiding, een blijvende gedachtenis daar te stellen voor haar Stichter, die ook steeds haar leider is geweest. Zij was zoo gelukkig, door de bemiddeling van den directeur van Rijksmonumentenzorg, Dr. Kalf, in kennis te komen met een uit- nemenid kunstenaar op dit gebied, de heer Van der Schaft, beeldhouwer te Wassenaar, terwijl de heer Huizinga zoo vriendedijk is geweest, eenige malen voor het maken van zijn beel'tenis te poseeren. Spreker hoopt, dat het werk aan alien zal bevallen. Hij spreekt den wensch uit, dat dit monu ment, het eerste van dien aard in de gemeente, tot in lengte van d@gen een herinnering zal mogen zijn aan het zegenrijk bestuur van de gemeente door den heer Huizinga, en dat voomamelijk velen, die den avond van hun leven hier doorbrengen, op de bank een wel- kom plaatsje mogen vinden, om op hun wan- deling eenigen tijd uit te rusten. Spreker verzocht hierna mevr. Tellegen de bank te willen onthullen, aan welk verzoek zij voldeed, waarop terstond onder de aan- wezigen een geest van voldoening over het monument merkbaar was. De heer Huizinga verklaande, op dit oogen blik hier met eenige aandoening te staan. Toen spreker ter oore kwam, dat te zijner eere een huldiging zou worden gereed ge maakt, heeft hij gezegd: mijne vrienden, het is te veel. Spreker heeft .dan ook steeds de overtuiging medegedragen, diat zijn arbeid die hij in de gemeente heeft verricht, niet meer was dan het doen van zijn plicht. Dit heeft hij ook gezegd, toen bij zijn vertrek een comitd werd ingesteld tot zijn huldiging. Allen waren hem even lief, al kwam hij met alien niet steeds even nauw in aanraking. Later vernam hij, dat een blijvende her innering aan zijn bewind zou worden daar- gesteld, ten bewijze van de waardeering die voor zijn arbeid werd gevoeld. Hij kan dan ook niet anders dan verklaren, dat hij simpel zijn plicht heeft mogen doen op de plaats, waar God hem heeft geleid. Zijn weg heeft naar Ter Neuzen geleid, hij heeft hier gewoond, hij heeft met enkele bijzondere menschen vriendschapsbetrekkingen aangekneopt, omdat hij met hen kon samen- arbeiden, en het strekt hem tot groote vreug- de, dat men heeft gemeend, deze herinnering aan zijn bewind te bioeten daarstellen. Hij dankt alien hiervoor, ook namens zijn geheele familie, hartelijk. Een opmerking wenscht spreker nog te maken. De heer Harte heeft zooeven gezegd, dat een bank dient tot rust, men gebruikt deze om zich te verpoozen, om eens rustig na te denken, en hierbij denkt spreker dan aan den tijd dat hij in deze gemeente in functie kwam, toen de plaats waar men hier thans staat, nog vesting, wallen en grachten was. Hij wil besluiten met een wensch. Deze wensch is, dat de bank moge dienen voor hen die rust zoeken, doch niet mag dienen om luie menschen te maken. De gemeenschap heeft behoefte aan ijverige menschen, en die ook iets voor elkander willen doen. Namens zijn geheele familie dankt spreker alien die aan de totstandkoming van dit monument hebben medegewerkt, recht hartelijk. De burgemeester, de heer Tellegen, wees er op, dat, waar dit monument door de zor- gen van het gemeentebestuur tot stand ge komen is, het wel vamzelf spreekt, dat dit goed onderhouden zal worden. Dit is echter niet mogelijk, indien het publiek daartoe niet medewerkt, waarom hij ook op de burgerij een beroep doet eraan mede te werken, dat van de bank een behoorlijk gebruik wordt ge maakt. Hierna vereenigden het gemeentebestuur, het huldigingscomite en de verdere genoodig- den zich aan een thd in de Ambachtsschool. Wlij meenen, bij beschouwing van het ont- hulde monument, onze woonstad te mogen ge- lukwenschen met de totstandkoming. Het is niet alleen een uiting van dankbaarheid van gemeentebestuur en bevolking, die volkomen op zijn plaats geacht moet worden, maar strekt tevens tot versiering, eene versiering die reeds lang door velen werd gewenscht. Een gelukwensch aan hen, die het initiatief namen, is natuurlijk op zijn plaats, maar zeker geldt dat ook den ontwerper, den heer Van der Griendt, gemeentebouwmeester. Wanneer men het monument beziet, zal blij- ken, dat deze den vorm der bank heeft ont- leent aan de eerste letter van den naam van den heer Huizinga, namelijk een J. De zit- ting, welke in teakhout is uitgevoerd, wordt geflankeerd door fcrsche pilaren, uitgevoerd in harde tegels. De als men er voor staat linksche zuil, ter hoogte van ongeveer 4 M. draagt de plaquette van den heer Huizinga, gebeiteld in Fransche kalksteen, terwijl de steen die het beeld ter linkerzijde flankeert de datums van het bewind van den heer Hui zinga aangeelt. Ter zijde en aan de achterzijde wordt het terrein waarop de bank staat afgesloten met een ligusterhaag, terwijl daaracbter ook eenige boompjes zijn geplant, die daar metter- ajd ook hun schaduw zullen verschaffen. Het geheele bouwwerk is uitgevoerd door gemeentewerken, ook de beplantmg, en ver- dient in alle opzichten een woord van lof. Ook de Axelsche straat vddr de bank heeft een bewerking ondergaan, om deze stofvrij maken, daarvoor is door tusschenkomst /an den heer E. van Hecke door het verkoop- xantoor en exploitatiemaatschappij N.V. Bris- _ar te Amsterdam een vat Bristomuls, een .oort koud asphalt, dat een gesloten wegdek ,ormt, beschikbaar gesteld. Wij meenen goed te doen, met de bevolking ,.e verwijzen naar de woorden van burgemees-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2