SSHAC Bustenland. Dobbelmcmn PLAATSEN VOOR DEN KRONINGSOPTOCHT. TER NEUZEN, 7 OCEOBER 1936 SLUISKIL. VOOR DE PUP. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. WEERVERWACHTING. RECHTSZAKEN. WELDOENERS I>ER MENSCHHEID. Als er iemand reden heeft tevreden te zijn over de Fransche devaluatie, dan is het schrijft de N. R. Crt., Mussolini; vooral politiek be- schouwd. De positie van de lire, die hevig uitgeput was door de Abessijnsche geschiede- nis, was reeds lang onhoudbaar. Feitelijk bestond zij ook niet meer, zoomin als dfc goud- mark. Italie kon zijn toerisme en de verdere betrekkingen met bet buitenland slechts hand- haven door tegen sterk verlaagde prijzen lires ter beschikking van de buitenwereld te stellen. Haar formeel loslaten kon Mussolini niet. Daarvoor had hij te hoog en te heilig beloofd het niet te doen, ja, dit tot een criterium ge- maakt voor zijn politiek slagen. Nu echter kon hij Frankrijk achterna. Rome heeft zich niet gehaast. Een groote beslissing moest genomen worden. Nu moest de gelegenheid ten voile worden gebruikt en vooral de fout vermeden worden van de vorige devaluatie, toen men uit overwegingen van nationale ijdelheid in het bijzonder tegenover den frank, het peil veel te hoog had vastgezet. Nu heeft men er ruim 40 pet. afgedaan en zich vrijheid voorbehouden zelfs tot halveering over te gaan. Het was voor de Italiaansche regeering een groote opluchting, dat zij dit heeft kun- nen doen en haar intemationale oeconomische positie heeft kunnen vergemakkelijken. Om een stijging van de prijzen, die onder het regime van de kunstmatige lire toch reeds haar intrede gedaan had, in toom te houden, zijn de reehten op belangrijke levensmiddelen verlaagd. Intusschen hebben te Geneve in het finan- cieele comitd van de Assemble belangwek- ken'de discussies plaats gevonden. De Fran- schen hebben er gesproken over hun maat- regelen, die zij getroffen hebben tot verge- makkelijking van den internationalen handel; zooals Paul Bastid, de Fransche handelsminis- ter het voorstelde, zou Frankrijk de keuze hebben gedaan tusschen dwang tot autarkie door een kunstmatig gehandhaafde markt en het tegenovergestelde uiterste, bevordering van het handelsverkeer met de buitenwereld, ei uit verstandigheid en intemationale gezind- heid het laatste gekozen hebben. Op zich zelf is dit juist, maar het klonk te onschuldig, zoo als hij het formuleerde. Het Fransche finan- cieele beleid is sedert jaren van dien aard, dat het op een kwaden dag misloopen moest met den franc. De tegenwoordige regeering heeft het tempo van den loop van zaken nog versneld. Zoo kwam Frankrijk voor de keuze te staan van twee vormen van bankroet. Het maakte van den nood een deugd en koos den besten en eerlijksten vorm. Het deed die keuze echter niet omdat het tot de overtuiging was gekomen, dat de tijd aangebroken was om de wereld en zich zelf een grooten dienst te be- wijzen. Bij eenigszins behoorlijk financieel be leid zou het aan den maatregel niet hebben gedacht. De Fransche voorstelling van zaken heeft aan Engelschen kant een vrij koele ontvangst gevonden. Volgens de Engelsche voorstelling zrjn niet de Franschen de weldoeners der menschheid, maar zij, de Engelschen, waren het juist zelf. Als de Franschen nu him reeh ten en contingenten beperken, dan is dit niet meer dan een staaltje van hun plicht. Zij heb ben die immers ingevoerd ter verdediging tegen concurrence uit de landen met gedeva- lueerd betaalmiddel, zooals Engeland. Eerst als dit verdedigingsstelsel is opgeruimd, dan, zoo redeneerde de Engelschman, is men quitte, en kan men de opheffing van verdere weder- zijdsche handelsbelemmeringen bepraten. Daarbij betoogde hij, hoe ongekend edelaardig Engeland zich gedragen had, door niet naar aanleiding van de Fransche devaluatie tot een nieuwen beperkenden maatregel of wellicht tbt efen niehwe dalifeg van het pond zijn toe- vlucht te nemen. Als de landen, die nu gede- valueerd hadden of den gouden standaard hadden verlaten, niet verder alles deden om zich door eenzijdige opheffing van handelsbe lemmeringen deze edelaardigheid waardig te betoonen, kon de druk van de openbare mee- ning in Engeland op de regeering wel eens zoo sterk worden, dat deze haar onzelfzuchtige houding niet zou kunnen handhaven. Was dit een dreigement met een nieuwe verlaging van de waarde van het pond? Generaties van eer- lijke Engelsche financiers zullen zich bij deze woorden toch weer eens in hun graf hebhen omgedraaid, hoe onaandoenlijk zij voor het overige tegenover de financieele en oeconomi sche daden van het nieuwe Engeland al door de gewoonte geworden mochten zrjn. Men heeft de woorden van den Engelschman in het bijzonder als tegen Nederland gericht beschouwd, omdat Zwitserland en Frankrijk reeds een begin hebben gemaakt met de een zijdige opheffing van reehten. Wij weten niet of dit juist is. Immers, de zelfgenoegzame woorden van den Engelschman, hadden toch ook vooral ten doel Franschen en Zwitsers duidelijk te maken, dat zij zich niet moesten inbeelden reeds iets gedaan te hebben, dat hun recht gaf op eenige tegenprestatie van Enge land. Zelfs het ermede verbonden dreigement wordt nu verklaard als mede aan hun adres gericht, voor het geval zij niet voldoende ver willen gaan op den ingeslagen weg. Wat tot nu toe was gebeurd, hadden de betrokken landen in hun eigen belang ter voorkoming van duurte en het nutteloos worden van hun devaluatie gedaan, zoo merkte de Engelsch man, voor het overige niet zonder goeden grond op. Zoo blijft de weldaad geheel op Engelsche zijde. Het Engelsche financieele en oeconomische beleid moge niet meer klassiek zijn, de Brit- sche zelfgenoegzaamheid blijkt bij deze ge legenheid nog niets van de oude kracht en eigenschappen verloren te hebben. Engeland heeft met zijn geld geknoeid, gelijk anders on der de rijke landen slechts Amerika. Amerika dan nog onder den druk van veel onmiddel- lijker binnenlandsche gevaren. Engeland heeft bovendien met zijn managed money een menigte van den handel beperkende bepalingen verbonden. Het heeft in dit opzicht andere landen en vooral ook Nederland het voorbeeld gegeven. Het is niet bij ons achterna ge komen. Verder is het Nederlandsche geld niet gedevalueerd; het is op het oogenblik zelfs nog betrekkelijk het duurst gehouden en eer- lijkst gehandhaafde geld ter wereld. Daarom is het antwoord begrijpelijk, dat onze regeering Dinsdagmorgen bij monde van den heer Van Lanschot heeft laten geven. Nederland is uiteraard gaame bereid tot In ternationale medewerking tot opheffing van handelsbeperkingen, maar het wil dit slechts doen bij wederzijdschheid. Het kwam er op neer dat Nederland de Engelsche vermaning, als 'zij tegen Nederland gericht mocht zijn, van de hand wees, maar zich bereid toonde tot intemationale medewerking tot opheffing van handelsbeperkingen, hetgeen thans het zwaarst op den export ter wereld drukt. Wij kunnen ons bij dit alles toch slechts verheugen over de maatregelen, die in Frank rijk en Zwitserland en nu weer in Italie ge nomen zijn ter vergemakkelijking van den handel, ook al zijn zij in het welbegrepen eigenbelang genomen. Al was het kenmerk van het laatste lustrum, dat men aan agres- sieve of defensieve oeconomische politiek zelfs het besef van eigen belang opofferde, als men weer begint het eenvoudige en het nuttige te doen, is dat reeds een vooruitgang, zooveel te meer nog Ms het tevens de intemationale handelsbeweging ten goede komt. EEN FINANCIEEL SCHANDAAL. Volgens de ,,K61nische Zeitung" is in Belgie een financieel schandaal uitgebroken, dat alle voorgaande schandalen in de schaduw zal stel len. Er is een bedrag van honderden millioe- nen francs mee gemoeid, dat niet voor de oor- spronkelijke bestemming gebruikt is. Het ernstige van het geval is, dat er verschillende persoonlijkheden bij betrokken zijn, die hooge posten bekleedien. In April failleerde de grootste Belgische autofabriek, de Minerva Motors in Antwerpen. Deze ondememing werkte gedurende haar laatste jaren met de voor de erediet-instellin- gen van den Staat beschikbaar gestelde mid- delen. De raad van beheer zou zich aan ongehoorde vergrijpen hebben schuldig gemaakt, naar thans door den liquidator van de maatschappij aan het licht gebracht wordt. Ongeveer 26 personen, waaronder de leden van den raad van beheer, de leiders van de Belgische Circulatiebank, zoomede de leiders van de grootste Belgische financieele instelling de Socidtd Generale de Belgique, zullen zich binnenkort voor het gerecht te verantwoorden hebben. Tegen de beschuldigden zullen boek- en financieele vervalschingen gedurende de jaren 1930, 1931, 1932 en 1933 zoomede valsche opgaven bij de fixeering der activa naar voren gebracht worden. Dit financieele schandaal heeft in verband met de hooge persoonlijk heden, welke er bij betrokken zijn, in heel Belgie groot opzien gebaard. Er wordt voorts medegedeeld, dat de vroe- gere minister van financien, Gutt, vice-presi dent van de Fordfabrieken in Antwerpen, die bijzonder belang had bij het snelle tot stand komen van de AmerikaanschBelgische han- delsovereenkomst, waarin door de overijlde afsluiting geen rekening met de belangen van de Belgische auto-industrie gehouden zou zijn. de Minerva-motors den doodsteek toegebracht heeft. Ook deze aangelegenheid zal thans door den rechter van onderzoek behandeld worden. BESPREKINGEN OVER FINANCIEELE EN ECONOMISCHE ZAKEN IN VOLKENBONDSCOMMISSIE. Dinsdagmorgen zijn te Geneve de debatten over economische en financieele problemen in de tweede commissie van de As#emblde voort- gezet. De Roemeensche gedelegeerde verklaarde, dat zijn land bereid is mede te werken aan het bestudeeren van concrete maatregelen, die tot een daadwerkelijke verwerkelijking zouden leiden van de Engelsch-Fransch-Amerikaan- sche verklaring, vooral ten aanzien van de ontheffing van contingenteeringen en van de maatregelen tot deviezen-controle. De Nederlandsche gedelegeerde van Lan schot, hield vervolgens een redevoering, waar in hij als het standpunt der Nederlandsche regeering uiteenzette, dat de monetaire over- eenkomst tusschen de drie landen een gunstige zaak is voor zoover daardoor een afschaffing van de tariefmuren mogelijk zal worden. De Nederlandsche Regeering zou het leven- dig betreuren, wanneer deze overeenstemming beperkt mocht blijven tot monetaire kwesties en niet gevolgd zou worden door een commer- cieel accoord. Voortgaande verklaarde de Ne derlandsche afgevaardigde, dat het systeem van den gouden standaard het best beant- woordt aan de economische behoeften. Neder land is bereid mede te werken aan het herstel van dit systeem. Zoolang echter de betrekkin gen tusschen de intemationale valuta's insta- biel zullen blijven zal de Nederlandsche Regee ring haar volledige vrijheid van handelen be- houden. Spr. besloot met zijn goedkeuring uit te spreken ten aanzien van het Fransche plan over te gaan tot bestudeering van de kwestie van den toegang tot de grondstoffen. Hij herinnerde er in dit verband aan dat de preferentieele tarieven door Nederland verre van gaarne gezien worden. Nadat nog de vertegenwoodigers van Haiti en Argentinie het woord hadden gevoerd werd de zitting om 12 uur 40 gesloten. Er wordt hevig geklaagt te Londen over de bedrijvigheid van speculanten, die ramen en kamers in beslag nemen langs de route van den kroningsoptocht en er buitensporig hooge prijzen voor vragen aan de menschen die reeds thans zich een kijkplaats voor den op- tocht willen verzekeren. Hoe hoog de aanhiedingen zrjn, blijkt o.a. uit de persoonlijke advertentiekolommen van de Times, waarin b.v. een kamer wordt aange- boden met ramen die uitzien op den weg van den stoet. De adverteerder vraagt voor het verblijf in die kamer gedurende den optocht 990 pond sterling; hij voegt er aan toe, dat er 40 personen in kunnen vertoeven en van dat wonderlijk vertrek uit den optocht goed kun nen zien. Het schijnt dat het ministerie voor openbare werken roet in dit speculatie-eten zal gaan gooien. Want het gaat tribunes op- richten langs den weg, meestal op de beste plaatsen, waar 60.000 menschen zullen kunnen zitten voor een maximumprijs van 2.20 per persoon. In officieele kringen wordt deze speculatie ter gelegenheid van een plechtige historische gebeurtenis, ten zeerste afgekeurd. Regee- ringsdepartementen gaan dan ook meer kijk- plaatsen voor redelijke prijzen verschaffen dan tot nu toe in zulke gevallen gebruikelijk is geweest. Namens de overheid wordt het pu- bliek ook thans reeds gewaarschuwd tegen de praktijken van speculanten en wordt het op het hart gedrukt niet in te gaan op buiten- sporige aanhiedingen. Indien het publiek wei- gert fantastische prijzen te betalen, kan, zoo wordt van officieele zijde opgemerkt, worden verwacht, dat lang voor den kroningsdag die nog acht maanden in de toekomst ligt prijzen voor kijkplaatsen aanmerkelijk zullen zijn gedaald. DE VOLKENBOND. Hervatting van de ontwapenings- besprekingen. In de gisteren te Geneve gehouden zitting van de Volkenbomdscommissie voor ontwape- ning, hebben de gedelegeerden van Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken en Neder land, die het initiatief hebben genomen tot bij- eenroeping van de commissie, achtereenvolgens hun standpunt uiteengezet en o.a. hun instem- ming betuigd met het Fransche voorstel, het bureau der ontwapeningscommissie bijeen te roepen. Paul Boncour zette daarop de redenen uit- een van het door Frankrijk genomen initiatief. De commissie zal zich over dit initiatief heb ben uit te spreken. Het wil ons voorkomen, al- dus Boncour, dat, indien wij zoo wijs zijn om onze strijdkrachten te beperken, zich mpgelijk- heden tot welslagen zouden bieden." Hij zeide van meening te zijn, dat zich op het oogenblik naar de meening van de Fransche regeering mogelijkheden voordoen om op het gebied van de ontwapening practische resultaten te be- reiken. Vervolgens sprak de Engelsche minister Malcolm MacDonald, die zeide, dat Engeland zijn bewapeningsprogramma slechts zoolang zal blijven uitvoeren, zoolang de volken het niet eens zijn geworden over de vermindering hunner bewapening. Welke ook de ondervon- den teleurstellingen mogen zijn, de pogingen om tot dit doel te geraken, moeten worden hervat. Hij betwijfelde het nut van de onmid- dellijke vorming van een permanente ontwa peningscommissie. Tot de onderwerpen, aldus MacDonald, die onmiddellijk bestudeerd zouden kunnen worden, behooren o.a. openbaarma- king der kosten van bewapening en controle op den handel in en de vervaardiging van wa- pens. De Britsche regeering zou voor een over- eenkomst op dit punt zijn. Nadat nog het woord gevoerd was door de vertegenwoordigers vein Argentinie, Belgie en de Sovjet-Unie, preciseerde de Nederlandsche gedelegeerde, dat de vorming van een perma nente ontwapeningscommissie uitsluitend wordt overwogen, om de toepassing te verzekeren van de resultaten, hoe bescheiden ook, die thans op het gebied der bewapening worden bereikt. De besprekingen zullen worden voortgezet en tot slot zal dak een motie in stemming wor den gebracht. De Engelsche en de Fransche delegatie hebben reeds in gemeensehappelijk overleg een ontwerp-resolutie opgesteld, die zij tezamen aan de commissie willen voorleggen. TIENDUIZEND WERKLOOZEN IN ENGELAND MEER DAN EEN MAAND GELEDEN. Het aantal werkloozen in het Vereenigd Ko- ninkrijk heeft op 21 September 1.624.339 be- dragen, d.i. 10.399 meer dan op 28 Augustus het geval was. Een deputatie van 200 werkloozen, bestaan- de uit vertegenwoordigers van alle politieke partijen in den gemeenteraad van Jarrow (Durham), is op marsch naar Londen gegaan, waar zij een verzoekschrift met 11.572 hand- teekeningen aan het parlement wil voorleggen, waarin wordt verzocht, maatregelen te nemen tot werkverschaffing in de stad. 'Het doel van dezen opmarsch naar Londen is de aandacht te vestigen op het feit, dat de stad Jarrow een van de grootste percentages werkloozen heeft in het land en dat kort geleden de hoop op ver- betering werd te niet gedaan door de rationa- lisatie in de metaalindustrie. V66r hun vertrek werden de leden van de deputatie gezegend door den bisschop van Jar row en de burgemeester hield een toespraak. Vl.RMOLDLLI.JK VERDRONKEN. Een stoker van het alhier in lossing liggende Grieksche s.s. ,,Kosti", is nadat hij zich aan den wal had begeven niet meer aan boord teruggekeerd. Men vermoedt dat de man in Ihet kanaal is verdronken. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft tot op heden nog geen enkel resultaat gehad. DRIJVENDE GEVONDEN. Tijdens de vaart op de Wester-,Schelde heeft een te Ter Neuzen thuisbehoorende sleepboot tusschen Baarland en de Margarethapolder drijvende gevonden het Belgische motorvaar- tuig „Meuse", schipper Dobbelaere, hetwelk machineschade had gekregen. De sleepboot heeft het schip opgepikt en de haven van Ter Neuzen binnengebracht. De „Meuse" was op weg van Hansweert naar Belgie. OMHOOGGEVAREN. In het Schaar van Waarde is de zeelichter Neerlandia getrokken door de zeesleepboot Lauwerzee omhooggevaren en hlijven zitten. Sleepbooten die direct ter assistentie uit voeren zijn er in geslaagd de schepen weer vlot te trekken nadat eerst een gedeelte der benzinelading uit de Neerlandia was overge- pompt. De schepen hebben daarna de reis naar Antwerpen voortgezet. Tijdens de vaart op de Wester Schelde is het Belgische m.s. Elise, schipper Breijs, op den z.g. Rug van Baarland, omhooggevaren en blij ven zitten. Met sleepboothulp is getracht het schip weer vlot te trekken, waarin men echter niet geslaagd is. Bij hoog water zal opnieuw worden getracht het schip in diep water te brengen. De Elise die geladen is met 50 ton gerst, was op weg naar Ter Neuzen. BLXNDENGOLLECTE. De dezer dagea te Hoek en Ter Neuzen gehouden collecten„ten bate van de stichting ,,Wolfheze", tehuis voor alleenstaande blinden, brachten resp. op -J 48;22 en f 171,34. GEMEENTERAAD VAN HOEK. In de gisterochtfend gehouden vergadering boden Burg, en Weth. na proces-verbaal van kasopname en mededeeling van het bericht van het districtshoofd der telegrafie en telefo- nie te Vlissingen, dat het telegraaf- en tele- foonstation te Boerengat op 4 Augustus 1.1. in dienst is gesteld, aan do begrootingen voor den dienst 1937 der gemeente en die van het burgerlijk armbestuur voor dien dienst. Bij monde van den heer Jansen werd gerap- porteerd door de commissie tot nazien der rekening en over den dienst 1935, dat de reke ning der gemeente en die van het Burgerlijk Armbestuur door bedoelde commissie waren nagezien en in orde bevonden. Met algemeene stemmtsn werd tot voorloopige vaststelling dezer rekeningen besloten. Tot controleur voor de crisis-steunregeling werd na 2 vrije stemmingen en een herstem- ming, bij loting tenslotte benoemd de heer A. J. Jurrij. Uitgeloot werd aandeel no. 17 van de lee- ning 1927. Op voorstel van Burg, en Weth. werd met algemeene stemmen besloten tot vaststellen van een wijziging in de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldi- ging der veldwachters. Vastgesteld werd het suppletoir kohier Hon- denbelasting dienst 1936 op een bedrag van 34, Van de beide besturen der bijzondere scholen in de gemeente was ontvangen een verzoek tot afkoop der gebruikswaarde ingevolge art. 205ter der L. O. wet 1920. 2 Na breedvoerige discussie, waarbij wethou- j der Haak betoogde, dat het voor de gemeente nadeelig zou zijn, en deze gedurende 14 jaar een belangrijk bedrag meer moest betalen dan thans, indien het voorstel van de meerderheid van Burg, en Weth., het verzoek toe te staan, zou worden aangenomen en ter verkrijging van de benoodigde gelden een leening te slui- ten met een looptijd van 20 jaar, weld met algemeene stemmen besloten, tot afltobp van de gebruikswaarde over te gaan en alsnog te trachten voor eventueele aflossing der leening gunstiger voorwaarden te verkrijgen. Met algemeene stemmen werd besloten tot toetreding tot de Stichting ,,Zeeuwsch- Vlaamsch Borgstellingsfonds" te Ter Neuzen en het verleenen van een kapitaalbijdrage van 10 ct. en verder gedurende 5 jaren een bij- drage in de inkomsten der stichting van 3 ct. per inwoner. Eveneens met algemeene stemmen werd be sloten tot verhooging van de steunbedragen met 50 ct. per week, ingaande de eerstvolgende uitkeering. Bij de omvraag verzocht de heer De Kra- ker het aanbrengen van een schelletje bij de woning van den telefoonstationhouder te Boe rengat, waartoe werd besloten. WATERSOHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf van den Prosperpolder (Ned. gedeelte), P. V. M. Vercauteren, te Clinge; tot gezworene van den Prosperpolder (Ned. gedeelte) L. C. Smet te Clinge en D. Burm te Clinge. COMMISSIE VEEFOKKERIJ. A In plaats van wijlen den heer D. Koopman Pzn. te Nieuwerkerk, hebben Ged. Staten van Zeeland benoemd tot lid der Provinciale com missie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, den heer L. J. van Gastel te Schuddebeurs, gemeente Noord- gouwe. ANTI-REV. KIESVERELNIGING. De heer P. G. Laemoes heeft dezer dagen bedankt als voorzitter der anti-rev. kiesveree- niging te Vlissingen en tevens als penning- meester van het centraal comitd van anti-rev. keisvereenigingen in Zeeland. VISSCHERIJ-BINNENVAART SCHOOL. In de openbare school te Breskens vond Zaterdagavond een vergadering plaats van de Visscherij-binnenvaartschool. De voorzitter, de heer A. Salom6, opende de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat de opkomst zoo groot is. Hierna trad als spreker op de heer De Haan uit Vlissingen, expert op 't gebied der scheep- vaart-inspectie. Hij vertelde enkele dingen over het onderzoek van luchtketels, dat om de 4 jaar moet plaats hebben. Enkele vragen omtrent bovenstaande werden door den heer De Haan beantwoord. De directeur der Breskensche Visscherij- school, de heer Termeulen, reikte daarna de diploma's uit, waarna gelegenheid gegeven werd-zich aan te melden als leerling voor den volgenden cursus, die nog in October zal be- ginnen. Er gaven zich 35 nieuwe leerlingen op, waaronder vele van de oudere visschers. Met een slotwoord van den heer Salomd werd de vergadering beeindigd. LUXOR-THEATER. „Mazurka". De pers schrijft over deze film: Aangrijpende film Van Willi Forst. Pola Negri's roemrijke rentree. Ben prachtig werk uit een oogpunt van filmregieDank zij Forst's voortreffelijke spelregie, dank 'zij zijn meesterschap in de camerabehandeling. dank zij de vrijwel onfeilbare intu'itie <Jie hem schijnt te leiden... is Mazurka" een film ge worden van zeldzame overtuigingskracht, die geen toeschouwer oriberoerd zal lat^n... ,,Mazurka" is m.i. juist een van die films, die ware filmliefhebbers de tweede maal ten min- ste even geboeid zien als de eerste maal... In het middelpunt van de aandacht staat natuurlijk Pola Negri, wier rentr&e in deze film na zooveel jaren een formeele triomf be- teekent, voor haar en voor Forst, die het met haar aandurfde. Pola Negri blijkt te beschik- ken over een diep en donker stemgeluid, dat zich voor de geluidsfilm uitstekend leent en dat niet minder expressief kan zijn dan haar gelaat en handen. Een verrassing zooals ze hier her-verschijnt op het tooneel van een dancing, een vrouw, die door het leven hard en koud en cynisch ge worden is, maar die, blijkens het vervolg van de film, althans door een groot menschelijk gevoel beheerscht wordt (en hoe!). Een ver rassing, zooals zij haar chanson 'zingt, op een eigen wijze. Bewonderingswaardig is het aan- passingsvermogen voor het zooveel sotoerder spel der laatste jaren, waarvan zij blijk geeft... Naast Pola Negri moet vooral Ingeborg Theek, een nieuwe verschijning, als het jonge meisje Lisa, genoemd worden, een uiterst een- voudig, maar zeer gevoelig en menschelijk gespeeld rolletje. Prachtige figuren zijn verder Franziska Kinz als de moeder, Friedrich Kayssler als de president van de rechtbank. Edwin Juergen- sen als de officier van justitie, Paul Hartmann als Kidow en Albrecht Schoenhals als de echte marqu£ Michailow. Een superieure bezetting. Dit heeft niets meer met verfilmd tooneel te maken, dit is camerakunst van de hoogste ordeMen lette niet in de laatste plaats op de tallooze prachtige beeld- en geluidsovergan- gen, waaraan de film Mazurka" een continui- teit dankt als weinige andere Waarlijk, regisseurs, die de filmmogelijkhe- den zoo goed beheerschen en ook zoo goed ge- bruiken als Willy Forst behooren op het oogenblik nog zoozeer tot de excepties.Een woord van lof tenslotte nog voor de voortref felijke, met zeer veel goeden smaak en inzicht toegepaste muzikale illustratie van Peter Kreuder. Deze film loopt vanaf Zaterdag a.s. in het Luxor-Theater alhier. Vergadering Comite van Actie. Maandagavond had het Comity van Actie tot regeling van feestelijkheden te Sluiskil bij den heer De Krijger een vergadering belegd, waar alle plaatselijke vereenigingen en orga- nisaties waren uitgenoodigd, teneinde gezame- lijk plannen te maken voor de feestviering ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bemhard. Vrijwel alle ver eenigingen en organisjities waren door bestuur of afgevaardigden vertegenwoordigd, zoodat de heer Nobels in zijn openingswoord een zeer goed bezette zaal kon begroeten. Tevens be- °roette de voorzitter den Edachtb. heer Tel- legen, eerevoorzitter van het Comit<5, die ook aanwezig was. Bij het nagaan van de lijst der Kees IBIS SHAG is geen droge tabak, zooals gewone pijptabak. Daarom moet de pijp met IBIS SHAG niet gestopt worden. Om het voile ge- not van IBIS SHAG te hebben, gaat men als volgt te werk: Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haait de tabak goed uit elkaar en vult er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilljk trekken en daar door brandt de rook op de tong. Probeert U het maar eens op deze manier en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt. IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp ge wone rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. Maakt Uw pijp geregeld schoon en rookt IBIS SHAG bij voorkeur uit een pijp met kleine kop en van goede kwa- liteit, zooals b.v. de IBIS 'pijp. Bl| Uw winkelier verkrijgbaar. (Ingez. Med J aangeschreven vereenigingen en organisaties bleek, dat vrijwel alle vertegenwoordigd wa ren. Vervolgens zette de heer Nobels uiteen, hoe het Oomitd zich had voorgesteld de feest- dag te vieren. Met deze plannen bleek de ge- heele vergadering zich te kunnen vereenigen, terwijl alleen over de mogelijkheden van de practische uitvoering eenige discussie ge voerd werd. Uit de vergadering werd een voorstel gedaan om, afgezien van officieele maatregelen dienaangaande, indien mogelqk een eventueel overschot van de voor het feest bijeen te brengen gelden te bestemmen voor de werkloozen en armen. Dit voorstel werd na eenige discussie aldus aangenomen. Bij de rondvraag werden eenige toezeggin- gen van medewerking gedaan en enkele wen- schen kenbaar gemaakt. Tegen 9 uur sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwezigen. Over 3 weken zal een nieuwe vergadering plaats vinden, waar de diverse vereenigingen en organisaties met uitgewerkte voorstellen zullen komen betreffende hun deel aan de feestelijkheden. Volgens beschikking van den betrokken Minister is de verkoopprijs van de melk aan de particulieren vastgesteld op 9 cent per liter terwijl de melk door den melkventer aan den boer 7 cent moet worden betaald. Aangezien enkele verkoopers in deze ge meente andere prijzen hadden bepaald, wordt door de politie alhier onderzocht of aan de voorschriften streng de hand wordt gehouden. Indien nu mocht blijken, dat de vastgestelde prijs niet wordt gevolgd, heeft men onherroe- pelijk een proces-verbaal te wachten. Tragisch ongeval met doodeiyken afloop. Gisteravond zou de heer C. W. op het erf van den heer D. F. van Cadsand de vracht- auto welke daar gestald is binnenrijden, waar bij zijn 13-jarig stiefzoontje E. M. behulpzaam was. Tengevolge van de hiervoor noodige ma noeuvre werd het knaapje door de wagen aan- gereden en deerlijk inwendig gekneusd opge- nomen, waarna directe overbrenging naar het ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk bleek. De inwendige verwondingen waren van dien aard dat het ventje nog hedennacht aldaar is overleden. De deelneming der bevolking is algemeen. Gevonden voorwerpen. Door den Gemeente-veldwachter te Zaam- siag worden inlichtingen verstrekt omtrent de hieronder vermelde gevonden voorwerpen: 1 kosteloos rijwielbelastingmerk; 2 rijwiel- belastingmerken1 dames armbandhorloge; 1 heerenarmbandhorloge1 slippover; 2 groote breinaalden; 1 vulpenafsluiter; 1 kinder- sokje- 1 autolantaam voor rood achterlicht en or'anje stoplicht; 1 zakmes; 1 damesporte- monnaie met inhoud; 1 ceintuur; 1 onduleer- kam en elf roode koolen. Verwachting zwakke tot matige wind uit Noordelijke richting, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. POLITIERECHTER TE MIDDELBTJRG. Zitting van Dinsdag 6 October 1936. De volgende personen werden gedagvaard: A. D., oud 28 j., particulier-veldwachter, wonende te Biervliet, wegens mishandeling van Abraham Wisse te Biervliet op 17 Augus tus 1.1. door hem te slaan. Eisch 25 boete of 20 dagen hechtems. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. E. T., oud 23 j., arbeider, wonende te Schoon- dijke, wegens beleediging van den gemeente- veldwachter 't Jong, te Schoondijke op 27 Augustus 1.1., toen deze ambtenaar in uniform gekleed surveillancediensten verrichtte. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtems. Uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2