Ter Neuzensche Courant Goud-uitvoer-verbod en Egalisatiefonds Binnenland Buitenland. Woensdag 30 Sept. 1936 No. 9510 TWEEDE BLAD De maatregelen tegen prijsopdrijving VAN TIJDELIJKE STOFZETTING VAN EENIGE P.T.T.-DIENSTEN. In verband met de omstandigheid, dat voor het oogenblik geen wisselkoers voor den gul den aanwezig is, worden de diensten der post- wissels naar het buitenland, der kwitantie- en verrekenzendingen, der verrekenpakketten, der vrij uit te reiken zendingen en pakketten naar en uit het buitenland tot nader order ge- staakt. Uit het buitenland aankomende zendingen en pakketten met verrekeningen zullen om dezelfde redenen voorloopig worden aange- houden. OONFERENTIE INZAKE l>E GOEFEENGTEN. Onze 1815 M.-golf. Naar vernomen wordt is de intemationale conferentie te 's-Gravenhage inzake een nieuwe regeling van de „hooge" omroepgol- ven en den scheepsband, geeindigd. De be- sprekingen hebben allerminst een vlot verloop gehad, want er waren tal van moeilijkheden te overwinnen. Men weet, dat de bedoeling was, den scheepsband (voor radio-scheepsbe- richten) omhoog te brengen tot 1900 a 2000 M. teneinde de mogelijkheid te scheppen een nieuwe, hoogere golflengte voor Kootwijk of Bod (Roemenie) te kiezen. Beide omroep- stations werken thans. naar men weet, op de 1875 M.-golf, met het gevolg een onhoudbare onderlinge storing. De ibedoeling zou nu zijn den van beide stations naar een der golfleng- ten van den huidigen scheepsband te doen verhuiizen, maar daartoe was een wijziging van dien scheepsband noodiig, waartoe alle landen, die daarbij belang hebben (Engeland, Duitschland, de Skandinavische landen, enz.) dienen mede te werken. Op verzoek van onzen P.T.T.-dienst zijn de vertegenwoordigers van die landen nu in Den Haag bijeen geweest onderd presidium van den hoofdingenieur-directeur der P.T.T., ir. H. J. Boetje. Na eindelooze discussies is, overeenstem- ming bereikt omtrent het principe van de op- schuiving van den scheepsband, waarbij voor- al de bereidwilligheid van Engeland den door- sLag hpeft gegeven. De gedelegeerden zullen thans omtrent de fiaagsche besprekingen verslag aan hun P.T.T.-administraties uit'brengen, waama de beslissing bij die administraties, c.q. regeerin- gen berust. Gaan deze met de Haagsche plan- nen accoord, dan zal men over 2 a 3 weken opnieuiw in Den Haag bijeenkomen, teneinde tot definitieVe resultaten te geraken. Men mag verwachten, dat alsdan een goede op- lossing voor de kwestie KootwijkBod zal worden gevonden! ABBESS EN. Het bestuur van den Bond van Nederland- sche graan- en zaad-importeurs heeft in een adres aan den minister-president gewezen op de sterke prijsverhooging voor buitenlandsche tarwe en voedergranen tengevolge van de nu blijkende lagere waardeering van den gulden op de Londensche en de New-Yorksche wissel- markt. Hierdoor is buitenlandsche tarwe onge- veer 1,25, rogge 1,20, gerst 1, mais 1 per 100 kg gestegen, terwijl onafhankelijk daarvan de graanprijzen reeds aanmerkelijk gestegen waren. Derihalve gelooft adressant, dat een overeenkomstige verlaging van de monopolie- rechten op deze artikelen in het algemeen landsbelang noodzakelijk te stellen is, welke verlaging zoo spoedig mogelijk ingaand in overweging wordt gegeven. Het college van importeurs van versche zuidvruchten enz. verzoekt den ministerraad thans „nu de primaire oorzaak van crisis- heffingen, namelijk devaluatie van pond en dollar ten deele te niet gedaan is, onverwijld de crisisiheffing op versch fruit te doen ver- vallen, daar anders bij handhaving het levens- peil onnoodig en onvermijdelijk voor deze de volksgezondheid ten goede komende artikelen aanmerkelijk verhoogd moet worden". De dagelijksche besturen van den Neder- landschen slagersbond en den R. K. Hanzebond van slagerspatroons hebben in een onderhoud met den regeeringscommissaris dr. Groene- veld Meijer een emstig beroep op de regeering gedaan om tot afschaffing of opschorting van de crisis'.ieffingen over te gaan. Zij meenen dat hiertoe gereede aanleiding kan bestaan, nu de regeering de bijslagen op vleesch- en vee-export heeft opgeschort en bij de nieuwe oeconomische toestanden aan afslachting van vee niet meer behoeft te worden gedacht, zoo- dat de gronden waarop crisisheffingen op var- kensvleesch en rundvleesch werden ingesteld, voor de naaste toekomst kunnen worden ge- acht te zijn vervalien. HOEVEEL IS DE GULDEN GEZAKT De wisselmarkt was Dinsdag weder geopend en zoo kon men, schrijft de N. R. Crt., beter dan Maandag, toen alleen in z.g. ,,straathan- del" zaken werden gedaan, er een beeld van krijgen, waar de gulden nu op gewaardeerd wordt. In het beursoverzicht van Dinsdag- avond iheeft men kunnen lezen, dat de gulden in den loop van den dag gestegen is. De ten- slotte te Amsterdam tot stand gekomen koers van het pond was 8,91 tegen 7,46 Zaterdag, terwijl de dollar 1,80 noteerde, tegen 1,48. Afgaande op deze prijzen heeft derhalve de gulden tegenover het pond 16.3 pet. van zijn oude waarde verloren en tegenover den dollar 17.8 pet. Dat de daling in vergelijking met het pond kleiner is dan tegenover den dollar, komt, doordat de dollar sedert Zaterdag tegenover het pond is gestegen. NATIONAAL HERSTEL VRAAGT ONTBINDING DEB COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een adres gezonden aan den voorzitter van den ministerraad, waar- in dit verbond zijn leedwezen te kennen geeft over het voortschrijdend kwaad, dat door het communisme (Marxisme) en de revolution- naire groepen in ons volk wordt aangericht, wat o.a. zou blij'ken uit de vele pamfletten met suggestieve ophitserij, welke onder ons volk worden verspreid en waarvan een tweetal exemplaren bij het adres zijn gevoegd. Genoemd hoofdbestuur dringt er bij den minister ten krachtigste op aan, scherpere maatregelen tegen dit kwaad te treffen en allereerst, doch onmiddellijk, tot de ontbinding van de-communistische partij Holland over te gaan, opdat ons volk wete, dat ook de regee ring het communisme veroordeelt. Ingediend is het wetsontwerp tot verbod van uitvoer van gouden munt en goud-munt- materiaal. Ter toelichtirrg merkt de regeering op: De Regeering heeft zich, teneinde den goud- voorraad in Nederland tegen verdere afvloeiing te beschermen, verplicht gezien bij Koninklijk Besluit van 26 September 1936 den uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal te verbieden. Zij heeft dit verbod moeten uitvaar- digen zonder daartoe wettelijk bevoegd te zijn, daar, ingeval zij gewacht zou hebben op de totstandkoming eener wettelijke machtiging, inmiddels zonder twijfel een afvloeiing van grooten omvang zou hebben plaats gehad. Reeds vroeger heeft een dergelijk geval zich voorgedaan met het Koninklijk Besluit van 31 Juli 1914 (Staats'blad" no. 333), dat ook onder buitengewene omstandigheden zij het an- dere dan thans dezelfde materie regelde en achtema kracht van wet gekregen heeft door de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 344). Deze sedert meermalen gewijzigde wet kon hoezeer zij bevoegdheden geeft tot het uitvaar- digen van uitvoerverboden, niet tot grondslag strekken van het in den aanhef dezer genoem- de besluit, daar de omstandigheden welke thans tot het tot stand brengen van een goud- uitvoerverbod noopten, niet gerekend konden worden tot de gevallen, bedoeld in artikel 1, lid 1, der wet. De regeering heeft reeds geruimen tijd ge- leden overwogen in gemeld artikel wijzigingen aan te brengen, waardoor het ook op omstan digheden als zich thans hebben voorgedaan, van toepassing zou zijn, doch zij heeft ge- meend van het indienen van zoodanig voor- stel te moeten afzien, uit hoofde van de on- rust, die daardoor in het land zou zijn gewekt. Het verdient thans aanbeveling, het bedoelde Kon. Besluit nader te gronden op de meerge- noemde wet van 1914, waardoor de strafbepa- lingen en de daarmede verband'houdende voor- schriften dier wet, voor zoover hiervan in het besluit niet is afgeweken, ook met betrekking tot dit verbod van toepassing zullen zijn. Te alien overvloede moge er hier op worden gewezen, dat de belangrijkste afwijking, in het gemelde besluit opgenomen, is, dat de ont- heffingen van het uitvoerverbod, omdat het hier uitsluitend een monetaire aangelegenheid betreft, zullen moeten worden verleend door of vanwege den Minister van Financien. De toelichting is onderteekend door den raad van Ministers, Dr. H. Colijn, en den Mi nister van Financien, Mr. Oud. Voorts is ingediend een wetsontwerp, hou- dende eenige voorzieningem in verband met de buitengewone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland. De regeering zegt ter toelichting: De loop der omstandigheden heeft ten slotte ook Nederland gedwongen, den gouden stan- daard tijdelijk los te laten. De regeering heeft een verbod van den uitvoer van goud moeten afkondigen. Het zal wel overbodig zijn hierbij aan te teekenen, dat de regeering onverzwakt hare meening handhaaft, dat het welbegrepen en duurzaam belang van bet land het best door het systeem van den internationglen gouden standaard gediend wordt, zoodat zij zich bij voorbaat bereid verklaart, tot het herstel van dat systeem hare voile medewerking te ver- leenen. Het ware intusschen praematuur hier- omtrent thans in nadere beschouwingen te treden. Op dit oogenblik kan slechts rekening gehouden worden met den feitelijken toestand. Te dezer zake wenscht de regeering voorop te stellen, dat zij het, zoolang de intemationale monetaire verhoudingen zoo onzeker zijn als thans het geval is, ongewenscht zou achten, zich aanstonds aan een bepaalde goudpariteit te binden. Zoolang niet de voornaamste wereldvaluta's aan een internationaal monetair systeem, ge- baseerd op het goud, gabondem zijn, ware een dergelijke band ook voor Nederland niet aan te leggen. Dit beteekent geenszins, dat de re geering belangrijke schommelingen in de goud- waarde der zooeven bedoelde valuta's verwacht of waarschijnlijk acht. Het beteekent slechts, dat, naar de meening der regeering, Nederland, onder de huidige omstandigheden, zich zijn vrijheid van hande- len dient voor te behouden. Deze gedachtengang zou er toe kunnen lei- den, geenerlei voorziening te treffen en den gulden, volgens de gebruikelijke terminologie, zijn eigen waarde te laten vinden. De practijk der laatste jaren heeft intusschen boven twij fel gesteld, dat het beoogde doel op de aange- geven wijze niet zou worden bereikt. Verplaat- singen van de nog steeds belangrijke kapita- len, welke op korten termijn worden aange- houden en speculatieve overwegingen kunnen een ongewemschten invloed oefenen en schom melingen in het leven roepen, die, in het belang van het bwdrijfsleven, voor zoover mogelijk, dienen voorkomen, althans beperkt te worden. Het hierbij aangeboden wetsontwerp strekt tot het scheppen van het instrument, hetwelk, naar het oordeel der regeering, niet zal kunnen worden gemist. Volgens artikel 1 zal een fonds worden in gesteld met het doel buitenlandsche valuta's en goud te koopen en te verkoopen, teneinde langs dien weg invloed uit te oefenen op den loop der buitenlandsche wisselkoersen. Om trent de prijzen, waartegen deze aan- en ver koopen zullen geschieden, kunnen uit den aard der zaak, op grond van de in het alge meen deel dezer memorie gegeven beschou wingen, geen definitieve gegevens a priori worden verstrekt. Zij zullen met de marktont- wikkeling en in het algemeen met de mone taire verhoudingen op internationaal gebied samenhangen. Wel stelt de Regeering er prijs op de verze- kering te geven, dat met behoedzaamheid zal worden te werk gegaan, zoodat zoowel een onnoodige benadeeling van de z.g. vaste inkom- sten als het verwijt van valuta-dumping zal vermeden worden. Artikel 2 regelt de beschikbaarstelling van de middelen, waar over het fonds ter uitvoering van zijn taak zal moeten beschikken. Met een maximum van 300 millioen zal, naar aan te nemen is, kunnen volstaan worden. In verband met den aard der voorschotten ligt het voor de hand, de benoodigde gelden door de uitgifte van schatkistpapier te verkrij- gen. Het schatkistpapier zal geplaatst kunnen worden in de open markt dan wel in onder- pand aan de Nederlandsche Bank kunnen ge geven worden. De rente zal ten laste van het fonds ge- bracht worden. In verband daarmede kan ver- evening van rente op de rijksbegrooting ach- terwege blijven. Artikel 3 opent voor de Bank de mogelijk heid, tot dit laatste haar medewerking te ver- leenen. In hoever het wensehelijk of noodig zal blijken is, in overleg met de Nederlandsche Bank, voor het hier besproken doel van haar crediethulp gebruik te maken, zal van de om standigheden, in het bijzonder van den stand der geldmarkt, afhangen. Waar het hier transacties betreft, welke in normale omstan digheden rechtstreeks door de Bank zelve ple- gen verricht te worden, kan tegen het verlee- nen van de zooeven bedoelde crediethulp voor die transacties ook in beginsel geen bezwaar bestaan. In verband met het zooeven bedoelde karak- ter der transacties ligt het voor de hand, het beheer van het fonds te doen geschiedendoor de Nederl. Bank. De boekhouding zal ge- heel afgescheiden van die der bank gevoerd worden. Waar het hier een Rijksfonds betreft, zal de minister van Financien het beheer moe ten regelen en het toezicht op dat beheer en de boekhouding moeten oefenen. Publicatie van de gegevens omtrent het fonds -zou het be- reiken van het beoogde doel in ernstig gevaar brengen. Zulks is in alle landen waar derge lijke fondsen bestaan, erkend. Een en ander is geregeld in artikel 4. Artikel 5 beoogt de bank tijdens de opschor ting van den gouden standaard tegen overi- gens niet waarschijnlijk massale aamvragen tot inwisseling harer biljetten te waarborgen. Dit artikel luidt: De verplichting van de Ne derlandsche Bank tot betaling van hare bil jetten is opgeschort totdat daaromtrent nader bij de wet zal zijn beslist. Zooals vanzelf spreekt, zal de Bank voor de verwisseling van hare biljetten in zilveren munten ten behoeve van een goede verzorging van den geldsomloop op denzelfden voet als tot dusver het noodige blijven verrichten. Ten slotte zij aangeteekend, dat de Neder landsche Bank zich met de in de wetsvoor- dracht gedane voorstellen heeft vereenigd. Ingediend is een wetsontwerp, houdende tij- delijke maatregelen tot het tegemgaan van prijsopdrijving. In de toelichting wordt gezegd: In verband met het door de regeering geno- men besluit, den uitvoer van goud te verbie den, zal zijn rekening te houden met een be- weging in de wisselkoersen, die voor den gul den in nederwaartsche richting zal gaan. In hoeverre het prijsniveau daardoor zal worden ge'influenceerd, is van te voren niet vast te stellen. Echter moet men bedacht zijn op de mogelijkheid, dat dientengevolge minder scru- puleuze lieden van de onwetendheid van het publiek zouden gebruik maken, en, door het opzetten van de prijzen of het achterhouden van voorraden, een normaal verloop van zaken zouden bemoeilijken. In het bijzonder dient er voor te worden ge- waakt, dat niet de eerste levensbehoeften en noodzakelijke gebruiksartikelen aan een on- evenredige prijsstijging zouden worden bloot- gesteld. Daamevens is het wensehelijk ook de vergoeding, bedongen voor het verrichten van diensten en de huur van onroerend goed, waar het algemeen belang een prijsopdrijving niet gedoogt, tijdelijk onder controle te stellen. Het onderhavige wetsontwerp beoogt dit doel te bereiken door het in het leven roepen van enkele bepalingen, welke zich tegen ge- dragingen als hierboven geschetst, richten. Bevoegdheden voor de ministers. Art. 1 geeft den ministers van handel, nij- verheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij de bevoegdheid, regelend op te tre den met betrekking tot de prijzen, welke, het- zij landelijk, hetzij plaatselijk, maximaal in den handel zullen gelden. Deze bevoegdheid omvat zoowel het in concreto vaststellen van alge meen geldende maximumprijzen als bijv. het bedrag of percentage, waarmede de prijs den in een vroeger tijdvak of op een vroeger tijd- stip in rekening gebrachten ten hoogste mag overschrijden. De artikelen 2 en 3 geven overeenkomstige voorschriften ten aanzien van het verrichten van diensten en het verhuren van onroerende goederen, met dien verstande, dat in het geval van artikel 2 aan de ministers van handel, nij- verheid en scheepvaart en van sociale zaken, in dat van artikel 3 aan den minister van so ciale zaken de bevoegdheid wordt toegekend. Voor die gevallen, waarin voor toepassing van de artikelen 1, 2 en 3 geen aanleiding be- staat, houdt art. 4 een algemeen verbod van prijsopdrijving in. Het artikel bedoelt uiteraard niet el'ke verhooging van prijzen tegen te gaan, doch wel de zoodanige, welke niet kan worden aangemerkt als een noodzakelijk uitvloeisel van den geschapen toestand. Bevoegdheden voor de burgemeesters. Artikel 5 luidt aldus: 1. In de gevallen, waarin bjj den burge- meester van een gemeente gegronde verden- king bestaat, dat het bepaalde krachtens art. 1 of bij art. 4 wordt overtreden, kan hij de in zijn gemeente aanwezige, tot den voorraad der betreffende onderneming behoorende goederen van de soort, ten aanzien waarvan de verden- king van overtreding bestaat, zonder eenige formaliteit in bezit nemen. 2. Het bepaalde in het vorig lid vindt over eenkomstige toepassing ingeval geweigerd wordt, tot den voorraad eener onderneming behoorende goederen te verkoopen, indien naar het oordeel van den burgemeester, hetzij voor de weigering geen gegronde redenen be staan, hetzij de weigering in strijd is met het door deze wet beoogde doel. 3. Op grond van de beide voorgaande leden in bezit genomen goederen worden door den burgemeester zonder verwijl op door hem te bepalen wijze ter beschikking gesteld ten be hoeve van de bevolking of bepaalde groepen der bevolking van zijn gemeente tegen prijzen, welke onderscheidenlijk de krachtens art. 1 geldende en voorzoover dit artikel geen toe passing heeft gevonden de normale prijzen, niet te boven gaan. 4. De schadeloosstelling voor de in bezit genomen goederen door de gemeente te beta- len, wordt door een door den gemeenteraad aan te wijzen schatter geschat; zij bedraagt in geen geval meer dan 90 pet. van den hoog- sten prijs, waarvoor de goederen ingevolge het vorig lid ter beschikking kunnen worden ge steld. 5. De burgemeester en de door hem aan te wijzen ambtenaren zijn te alien tijde bevoegd, de uitlevering te vorderen van de in bezit te nemen goederen. Zij, alsmede de hen op hun laste vergezellende personen, hebben te alien tijde vrij en toegang tot alle plaatsen, waar redelij'kerwijze vermoed kan worden, dat zich de goederen bevinden. Wordt hun den toe- gang geweigerd of belemmerd, of wordt hun op aanmelding tot toegang niet ge*ntwoord, dan verschaffen zij zich dien desnoods met inroeping van den sterken arm. 6. In woningen treden de ambtenaren en de hen vergezellende personen tegen den wil van den bewoner niet binnen dan op bijzonde- ren of algemeenen schriftelrjken last van den burgemeester, dan wel vergezeld van dezen. Van dit binnentreden wordt door hen proces- verbaal opgemaakt, dat binnen vier en twintig uren aan hem, wiens woning is ibinnengetre- den, in afschrift wordt medegedeeld. 7. Tot een inbezitneming, als bedoeld in dit artikel, wordt niet overgegaan, tenzij, volgens door ons nader vast te stellen regelen, de in lid 4 bedoelde schadeloosstelling vooraf is ver- zekerd. Het bepaalde in dit artikel is ten deele ontleend aan de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 351) tot aanvulling der ont- eigeuingswet ter voorkoming van vasthouding en prijsopdrijving van waren. Bij het tweede lid kan worden opgemerkt, dat naar de meening van de regeering een ernstige poging van de zijde van het koopende publiek om goederen te hamsteren, in voor- komend geval als gegronde reden zou kunnen worden beschouwd om den verkoop dier goe deren te weigeren. Art. 6 luidt: Hij, die goederen, ten aanzien waarvan artikel 1 toepassing heeft gevonden, in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, is verplicht, bij die goederen op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze den prijs dier goede ren te vermelden. Dit artikel bedoelt de noodige apenbaarheid te geven aan de prijzen, welke voor de te ver koopen goederen in rekening worden gebracht. 1. Hij die handelt in strijd met het bepaal de bij of krachtens de artikelen 1, 2, 3 of 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoogste zesduizend gulden. 2. Overtreding van het bepaalde bij arti kel 6 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. 3. De feiten worden beschouwd als over- tredingen. De overige artikelen behoeven geen toelich ting. Het spreekt vanzelf, dat, gelijk artikel 10 bepaalt, de wet slechts een tijdelijk karak- ter draagt. LONDEN JUBELT OVER DE AANPASS-ING VAN HET GOUDBLOK. De correspondent te Londen der N. R. Crt. telefoneerde Maandagochtend: De heele Londensche pers jubelt vanochtend over den nieuwen toestand, die geschapen is door het besluit tot aanpassing van het goud- blok. Verstrekkende gevolgen worden ver wacht op oeconomisch zoowel als politiek ge bied. Merkwaardig genoeg is er van leed- vermaak, dat het goudblok nu ten langen leste toch gedwongen is geworden het Engelsche voorbeeld te volgen, weinig of niets te be- speuren. De meeningsverschillen van het ver- leden zqn geheel vergeten in de algemeene verheugenis over de vooruitzichten voor de toekomst. Deze stemming spruit niet zoozeer voort uit het oeconomische feit van de aanpassing dan wel uit de manier, waarop zij tot stand is gekomen. De Engelsch-Franseh-Amerikaan- sche overeenkomst wordt als het begin van een nieuw tijdperk van intemationale samenwer- king beschouwd. Men acht het van groot be lang, dat Roosevelt het heeft aangedurfd, nog gedurende de verkiezingscampagne aan deze overeenkomst zijn fiat te geven en ziet hierin een teeken, dat het Amerikaansche volk be- gint terug te komen van zijn oeconomische en politieke isolatie-neigingen. In de City werd verleden week nog ver- klaard, dat een Amerikaansche medewerking aan een intemationale valutaregeling voor het einde van de verkiezingen nauwelijks denkbaar was. Een goed ingelichte waarnemer wees er Zondagavond voorts op, dat de samenwer- king van de drie groote demoeratieen op dit punt een groote waarde heeft als een herin- nering aan de dictaturen, dat de demoera tieen nog niet hebben verleerd krachtig te han- delen en dat zij, wanneer noodig, hun mee ningsverschillen kunnen bijleggen in het be lang van het gemeenebest. Over de binnenlandsche politieke gevolgen voor Frankrijk toont men zich niet al te be- zorgd. Kenners van de Fransche politiek zijn van meening, dat de groote spanning in Frank rijk sinds eenige weken voorbij is en dat het gevaar van een binnenlandseh conflict op het oogenblik niet zeer groot is. Of Blum het er zonder kleerscheuren af zal brengen, wordt minder zeker geacht. Wat Duitschland betreft, wordt opgemerkt, dat de uitdrukkelijke verklaring van officieele zijde, dat Duitschland aan de huidige mark- pariteit zal vasthouden, een verdere bevesti- ging inhoudt van de geruchten over de groeien- de spanning tusschen Schacht en de leiders van het regime. De meening werd hier n.l. den laatsten tijd aanzienlijk sterker, dat Schacht sinds zijn bezoek aan Parijs aandringt op een meer internationaal gerichte politiek, die ook nauwere oeconomische en financieele aanslui- ting bij het buitenland in zou sluiten. Daar Schacht geacht wordt den steun van het leger te hebben, ziet men in deze hernieuwde span ning tusschen Duitschland's oeconomische en politieke leiders een factor van de grootste be- teekenis voor de politieke ontwikkeling van Duitschland en van Europa als een geheel. FRANKRIJK KOMT TE HUEP. Paris Soir" publiceert het volgende tele gram uit Pepignan: Daar de Katalaansche anarchisten hun be- dreiging tegen Andorra hebben hernieuwd, heeft de algemeene raad dezer kleine republiek met meerderheid van stemmen besloten on verwijld de hulp en de bescherming der Fransche regeering te vragen. Deze kwam aan deze wensch tegemoet en Zondagochtend betrad een detachement der mobiele garde het grondgebied van Andorra om de Spaansch- Andoreesche grens te bewaken. DE ZWITSERSCHE FRANC. Een devaluatie van ca. 30 pet. De Zwitsersche federale raad heeft Zondag avond, naar Reuter uit Bern meldt, twee be- sluiten gepubliceerd. Het eene betreft de mo netaire maatregelen, het tweede de kosten van levensonderthoud. De voornaamste bepaling van het eerste besluit luidt als volgt: ,,Aan de Nationale Bank van Zwitserland wordt opge- dragen, de goudwaarde van den franc te fixeeren tusschen 190 en 215 milligram fijn goud". Dit komt overeen met een devaluatie van ca. 30 pet. Ter toepassing van het tweede besluit heeft het federale departement van oeconomische zaken een verordening afgekondigd, waarin o.m. wordt bepaald, dat het van 28 September af verboden is de groot- en kleinhandelsprijzen van eenig artikel, de tarieven der hotels van gas, electriciteit, de huren en pachten te ver- hoogen zonder machtiging van het federale departement van oeconomische zaken of van een daardoor aangewezen organisatie. Bondspresident Meyer motiveert de „aanpassing" van den franc. In een tot het Zwitsersche volk gerichte rede heeft bondspresident Meyer het besluit van den bondsraad betreffende de aanpassing" van den Zwitserschen franc gemotiveerd. Hij zeide o.a.: Nadat in den loop der laatste 5 jaren reeds vier groote grondstoffen produceerende lan den den gouden standaard hadden losgelaten en thans ook het buurland Frankrijk als ge volg van de depreciatie van den franc als koo- per voor Zwitsersche exportgoederen dreigt uit te vallen, daarentegen echter als gevolg van de devaluatie als concurrent op de wereld- markt des te actiever kan optreden, is de bondsraad tot de slotsom gekomen, dat de toe stand nauwelijks langer houdbaar was. Het uitvallen van den grootsten staat van het goudblok heeft daarnevens het gevaar met zich mede gebracht, dat naast alle andere na- deelen ook een nieuwe speculatieve actie Zwit serland gevoelige schade zou kunnen berok- kenen. Echter ook deze overwegingen zouden den bondsraad nog niet er toe hebben kunnen bren gen, tot devaluatie van den Zwitserschen franc over te gaan, wanneer de toepassing van munt-ontwaarding door Frankrijk niet ge- schied was in het kader van een breed opge- zette poging tot international consolideering van de valutaverhoudingen. Onder deze omstandigheden meent de bonds raad de gelegenheid niet ongebruikt voorbij te moeten laten gaan om de ,,inschakeling in een vemieuwing van de intemationale valutaver houdingen" mede te maken, en zich daarmede' te ontlasten van een druk, die zich de laatste jaren door de latente tegenstelling der groote wereldhandelsmogendheden ten opzichte van Zwitserland op dit land heeft doen gevoelen. PREDIKANT MET GEWELD UIT ZIJN KERK VERWIJDERD. Zondag is het eerste geval bekend geworden van een Berlijnsohen predikant, die met geweld uit zijn kerk is verwijderd. De tot de oppositie behoorende predikanten der belijdeniskerk hebben van den kansel medegedeeld, dat de nationaal socialistische kerkelrjike autoriteiten den populairen predikant Bucholtz van de voorstad Tempelhof verleden week Zondag verboden hebben te preeken. Honderden leden zijner gemeente begaven zich naar een in de nabijheid te houden bijeenkomst om zijn zegen te ontvangen, doch de politie verhinderde, dat de dienst daar werd gehouden. Zondagavond werd meegedeeld, dat Bucholtz was gearres- teerd. Een ontzaglijke menigte, waaronder lieden, die de uniform van de luchtmacht droegen, zijn naar de preek van dominee Niemoeller in de voorstad Dahlem gaan luisteren. Verschei- dene vrouwen konden hun tranen niet bedwin- gen toen deze de lange lijst van predikanten uit geheel Duitschland voorlas, die thans uit hun kerken zijn gezet. EEN TEVEEL AAN GROENTE. De groenteboeren van het departement Seine-et-Oise hebben besloten de groentehal- len van Parijs niet meer van hun waren te voorzien, om te protesteeren tegen het feit, dat ze hun producten met verlies verkoopen. Dit besluit heeft op de verschillende Parrjsche markten geen verandering teweeggebracht, in de hallen evenmin. Aangezien het aantal land- bouwproducten dit jaar bijzonder groot is, kon den de Parijsche huisvrouwen en de opkoopers naar hartelust zich van groente voorzien. Inci- denten hadden niet plaats. DE BEEGISCHE WAPENLEVERINGEN AAN SPANJE. Een reeks nieuwe arrestaties. De corr. der N. R. Crt te Brussel meldt: Er gaat, sedert een week, geen dag voorbij, of nieuwe arrestaties, verband houdende met den smokkelhandel in wapenen ten bate van de Spaansche regeering, worden aangekondigd. Na den secretaris van den Belgischen Trans- portarbeidersbond, Dewitte, is nu, eveneens te Antwerpen, de algemeene secretaris van het Verbond van Officieren bij de Koopvaardij- vloot, de heer Becu, in hechtenis genomen. Verscheidene huiszoekingen werden aan den havenkant gedaan. Zij leverden echter niets op. Te Oostende is een der administrateuren van de socialistische reederij, Arsene Blonde, op bevel van den rechter van instructie te Brugge, gearresteerd. Een tweede smokkelzaak, van denzelfden aard als het geval met het stoomschip Ray mond", is te Oostende ontdekt. Het kleine stoomschip „Alice", welks thuishaven Antwer pen is, blijkt 300 kisten met wapenen en mu- nitie, op slechts enkele mijlen van de Belgische kust, op een Spaansch schip te hebben over- geladen. De reeder van de Alice", zekere G. Pasmans, wonende in de Brusselsche voorsta4 Sint-Gilles, en de kapitein M. Couvreur, woon- achtig te Antwerpen, zijn gearresteerd en in de gevangenis te Brussel opgesloten. In verband met de zaak van de verboden wapenleveringen aan Spanje, zijn Maandag te Antwerpen nog twee wapenhandelaren in hech tenis gegnomen. De Witte en Becu, resp. secretaris van den Belgischen Transpo rtarbei- dersbond en seer, van de Vereeniging van offi cieren van de Belgische koopvaardijvloot, zijn Maandag nogmaals door den rechter van in structie ondervraagd. Naar aanleiding van de arrestatie van De Witte is aan de haven door extremistische elementen onder de arbeiders een manifest verspreid, waarbij deze laatsten worden aangespoord tot het inzetten van een 24 uur-staking, indien De Witte niet onmid dellijk wordt losgelaten. Maandagmiddag heeft de politie een bezoek gebracht aan een fabriek te Hoei en aldaar 1600 handgranaten in beslag genomen. De directie verklaarde, dat deze munitie haar door een Belgische firma was besteld en, naar zij meende te weten, bestemd was voor Mexico. DE INTERNATIONALE VALUTA'S. De houding der Ver. Staten. Morgenthau heeft in een persconferentie verklaard, dat het monetaire accoord tusschen Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten vergeleken kan worden met een kind, dat be- gint te loopen. Vandaag doet het twee passen, morgen weer twee en weldra zal het alleen kunnen gaan, op voorwaarde, dat niemand het een beentje licht. De Amerikaansche minister van financien voegde hier de veelbeteekenende woorden aan toe: „dit kindje heeft drie heel sterke oppas- sers". Verder stelde hij vast, dat Belgie nu ook tot de familie behoort. Met betrekking tot de speculatie wees Mor genthau er op, dat de effectenbeurs Maandag volkomen gezond functionneerde. ,,Ons kind liep al alleen. Laten we hopen, dat het een sterke man wordt." Morgenthau zeide verder, dat de drielanden- overeenkomst geen definitieve afspraak be treffende de koersverhouding tusschen dollar en pond sterling bevat. Verder sprekende over de betrekkingen tus schen franc, dollar en pond, verklaarde Mor genthau, dat het land vrijelijk zal kunnen han- delen wanneer koersschommelingen intreden. Het accoord bestaat hierin, dat de drie stabi- lisatiefondsen gemeenschappelijk en in gelijken zin zullen werken. De drie landen zuPen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5