srsrs De burgeroorlog in Spanje Binnenland. Kerknieuws BROEDERSCHAP VAN OUD-PADVINDERS. TER NEUZEN, 30 SEPTEMBER 1936 DE HEEri LAERNOES GEARRESTEERD. AXEL. ZAAMSLAG. WEER VER W ACHTIN G. crisisfonds gesteund. Aan de landbouwers is voor deze producten door de regeering een richtprijs gegarandeerd. Deze richtprijs be- staat uit den wereldprijs, vermesrderd met een daarop uit bet landbouw-crisisfonds gegeven bijslag. Nu de wereldprijs in Nederland door het verbod van gouduitvoer is gestegen be- staat bij de verschillende artikelen de moge- lijkheid den bijslag uit Ihet landbouw-crisis fonds te verlagen, zonder dat de richtprijs wel- ken de boeren ontvangen, wordt aangetast. In verband hiermee kan worden meegedeeld, dat o.a. belangrijke eerste levensmiddelen als brood, aardappelen, boter, melk en consumptie- zetmeelen geen prijsverhooging zullen onder- gaan. Normaal verloop in de levens- middelenbranche. De mededeeling der regeering, verstrekt aan de organisaties der middenstandsbedrijven in de koloniale waren en comestiblesbranche, is Maandagmorgen door het comite van samen- werking, bestaande uit den Federatieven bond van winkeliersorganisaties in het koloniale warenvak, den Nederlandschen kruideniers- bond en den R.K. bond van kruideniersvereeni- gingen onmiddellijk- doorgezonden aan alle plaatselijke groepen, met het uitdrukkelijke verzoek, geen prijzen te verhoogen en over- tollige aankoopen te weren. In alle hoeken van Nederland was men dus trj dig ingelicht. Voor zoover te overzien is, heeft het particu- liere kleinbedrijf der levensmiddelenbranche zich volkomen gehouden aan het advies der regeering, zoodat de dag van Maandag rustig en geheel normaal is verloopen. Alles wees er op dat Dinsdag, het beeld het- zelfde zou zijn. Stappen van den Nederl. R.K. Middenstandsbond. In aansluiting op voorgaande berichten om- trent maatregelen tot het voorkomen van on- gemotiveerde prijsstijgingen, getroffen door diverse instanties in den detailhandel, ver- nemen wij, dat ook de Ned. R.K. Midden standsbond zich onmiddellijk tot zijn leden heeft gewend. Het heeft aan al zijn diocesane bonden, vakbonden en plaatselijke midden- standsvereenigingen een brief doen toekomen, waarop onder aanhaling van den brief van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart uitdrukkelijk wordt verzocht, dat men zich onthoude van elken vorm van prijsopdrij- ving en in het bizonder van elke medewerking aan het z.g. hamsteren. De meest effectieve bestrijding van overmatige inkoopen door hamsteraars zou aldus het bestuur zijn: de eenvoudige weigering om aan dergelijke personen te leveren. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdagavond. Voorzitter: mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Aanwezig zijn alle ministers, behalve jhr. mr. De Graeff. De Voorzitter deelt mede, dat het, over- eenkomstig den wensch der regeering, de be- doeling is, de drie wetsontwerpen nog denzelf- den avond, nadat het afdeelingsonderzoek zal zijn gehouden, in openbare vergadering af te doen. De Minister-president, Dr. Colijn, legt dezelf- de verklaring af welke hij des middags in de Tweede Kamer heeft uitgesproken. De Voorzitter schorst daarop te ruim 8,40 de vergadering. Na heropening van de zitting heeft ook de Eerste Kamer de wetsontwerpen aangenomen, nadat minister Oud zich op krachtige wijze tegen de aanvallen van extremistische zijde op he° beleid van de regeering gericht had. TWEEDE KAMER. De zitting van de Tweede Kamer is Dinsdag avond te 7 u. 10 geopend. De verslagen van de afdeelingen over de drie ingediende wetsontwerpen (verbod van uitvoer van gouden munt en goud-munt- materiaal, installing van een stabilisatiefonds, tjjdelijke maatregelen tegen prijsopdrijving) worden door den griffier en de commiezen- griffier voorgelezen. Besloten wordt tot onmiddellijke behande- ling in deze vergadering, terwijl de spreektijd op 5 minuten per spreker wordt bepaald. Aan de orde is het ontwerp inzake den gouduitvoer. Minister Oud antwoordt, dat het niet in de bedoeling ligt, thans een koers voor den gul den te bepalen. De winst op den gouduitvoer voor de Nederlandsche Bank zal eerst kunnen worden vastgesteld, nadat definitief omtrent de pariteit is beslist. Voorts zal deze ten bate van het Rijk moeten worden gebracht, na aftrek van het pondenverlies, dat destijds is geleden. Van de omstandigheden zal verder afhangen, of maatregelen tot aanpassing van loonen en pensioenen noodig zijn. Maatregelen tegen hamsteren acht de regeering niet noodig. Terugwerkende kracht der strafmaat- regelen aoht spr. waarschijnlijk niet noodig. De heer De Visser (comm.) protesteert tegen den gang van zaken, die de groote massa za! treffen. De mogelijkheid voor behoorlrjke discussie is niet aanwezig. De commumsten kunnen devaluatie, noch deflatiepolitiek aan- ^De^beer Sneevliet (rev.-soc.) is van oordeel dat de behandeling dezer matene hier ongun- stig afsteekt bij die in de Fransche en Zwit- sersche parlementen. De regeering heeft een verleden van verwaarloozing der belangen van de breede massa's. Ze heeft gegcwcheid met begrippen en schijn-successen behaald. Voor honderdduizenden werkloozen blijft de bena- ^e^w^tsontwerp wordt zonder hoofdehjke stemming aangenomen, met aanteekenmg, dat de Sneefliet en de communisten tegen zi3n Egalisatie-fonds. Aan de orde is het wetsontwerp tot instel- doeling is, een wisselcentrale te stichten. Later worien „ltSemaakt, winst op den goudvoorraad van de Nederland stemming aangenomen. PrijS0pdrijving. Aan de orde is het wetsontwerp tegen prijs- °PnejV Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de heer Gelissen, ^ht nog andere J :;:>e-maft Onder de maatregelen vallen v./ oowel als tusschen- en kiemhandeL s celt prijs op goede adviezen en staat met afwijzend tegen een advies-college^ In art. 2 is aan de arbeidsloonen met g$ dacht. Spr. kan geen omschrijving geven, thans, van „onredelijke" prijsopdrijving. De uit- drukking is duidelijk genoeg. De wet zal ook redelijk worden toegepast, ook wat betreft inbeslagnemingen. De minister van binnenlandsche zaken zal onwillige burgemeesters op de hem eigen wijze aan de ooren trekken. (Gelach.) Onder huur wordt in dit wetsontwerp pacht niet begrepen. De werking van de Crisis- pachtwet zal worden verlengd. De werkings- duur van de wet is vooralsnog bedoeld tot 1 April 1937. De heer Vervoorn (plattel.) acht het wets ontwerp nog door niets gemotiveerd. De boeren hebben er geen belang bij; spr. zal tegen stemmen. De heer De Visser (comm.) vreest weer ernstige benadeeling van de groote massa. Zijn fractie dient een amendement in om landbou wers, die nadeelige gevolgen der devaluatie ondervinden, schadelooa te stellen. Het amendement wordt niet voldoende on- dersteund en komt dus niet in behandeling. Hetzelfde geschiedt met een gelijksoortig amendement dezer fractie, betreffende de ge- pensionneerden en degenen die loonen, enz. trekken, werkloozen en anderen, die nadeel van deze wetten zullen ondervinden. Minister Gelissen wijzigt op aandrang van de commissie van rapporteurs, den datum 1 April 1937, bovengenoemd, in 1 Maart 1937. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen (tegen de heer Ver voorn). De vergadering wordt te 8.10 uur verdaagd tot vanmiddag 1 uur. EEN ONDERHOUD MET MR. TRIP. De werking van het egalisatiefonds. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, heeft een onderhoud toe- gestaan aan het A.N.P., naar aanleiding van de voorgenomen installing van een egalisatie fonds. Op de vraag, wat heirbij het uitgangspdnt is geweest. antwoordde mr. Trip, dat men geredeneerd heeft: Wanneer er zich zulke intemationale omstandigheden voordoen op monetair gebied als thans, kunnen wij den gulden, losgemaakt van het goud, niet eenvou- dig de beweging van vraag en aanbod laten volgen. Zulks kan niet, omdat er in de wereld reusachtige bedragen aan kort geld zijn, welke heen en weer trekken en omdat er bovendien na het gouduitvoerverbod een speculatieve beweging is te verwachten. Om de gevolgen daarvan voor onzen gulden te mitigeeren, moet men kunnen ingrijpen; dat is ook de basis geweest van het Engelsche egalisatie fonds. Wij willen den trend, het koersverloop van den gulden op den langen duur, niet be- dwingen, maar de schommelingen, die het ge- volg zijn van het heen en weer trekken van het korte geld en van speculatieve operaties zooveel mogelijk voorkomen. De gulden en het pond. Op het oogenblik is de pariteit van den gul den volgens de muntwet onveranderd. Of er aanleiding zal zijn, deze te herzien en wanneer dat zal geschieden, hangt af van de omstan digheden. In Engeland is sinds Maart 1935 het Engelsche pond tegenover de goud-valuta en den dollar tamelijk stabiel gebleven. Dat heeft de Engelsche regeering bereikt met behulp van het egalisatiefonds. In tusschen zou zich de mogelijkheid kunnen voordoen, dat Engeland wijziging in den pondenkoers bracht, wanneer de Engelsche regeering bleek, dat het pond te hoog was komen te staan. Zulks zou het geval zijn, wanneer het bleek, dat de betalingsbalans van Engeland een deficit vertoonde, dat niet was aan te merken als een gevolg van het terugtrekken van kort geld, maar op den duur aanwezig bleef. In dat geval dus zou het pond bij de tegenwoor- dige Engelsche politiek, naar beneden moeten, maar wanneer er door het fluctueeren van het korte geld tijdelijk een te sterke druk op het pond komt, dan verbetert het egalisatiefonds den koers. Op de vraag, of het dan niet gewenscht is, dat er ten aanzien van onzen gulden zoo spoedig mogelijk vastheid komt, was het ant- woord, dat men den tweeden dag na den monetairen maatregel van onze regeering, zeker niet kan vergen, dat er vastheid bestaat. Het is volkomen begrijpelijk, dat men eerst zegt: wij willen nu eens zien, hoe het met den gulden gaat. Over een langeren duur gerekend, kan men zeker calculatiepunten vaststellen en in verband daarmede den guldenkoers zooveel mogelijk regelen. Kan men dan niet, zoo luidde een volgende vraag aan mr. Trip, den gulden het koersver loop laten volgen van een der andere groote valuta's, met name van het pond? Mr. Trip antwoordde: evenmin als er op het oogenblik een vaste verhouding bestaat tegen over het goud, kan men zich binden aan een vaste verhouding tegenover het pond. Wij moe ten nu eerst de ontwikkeling der dingen aan zien. Op de vraag, of er dan niet na zekeren tijd een oogenblik is gekomen, waarop men met het oog op den dan ingetreden toestand, waar- in de gulden niet langer belangrijke schom melingen vertoont, zal kunnen overgaan tot stabilisatie, luidde het bescheid: dat hangt er van af, in hoeverre de toestand internationaal rijp is om tot stabilisatie te komen. Engeland weigert vooralsnog tot intemationale stabili satie mede te werken, o.a. omdat de oorlogs- schulden nog niet geregeld zijn en bovendien, omdat het eerst eens wil zien, hoe het met Frankrijk gaat. Vervolgens deelde mr. Trip enkele bijzonder- heden mede, omtrent de werking van het egalisatiefonds. Wij kunnen den gulden alleen steuhen, door buitenlandsche valuta te verkoopen. Deze kun nen wij krijgen door ze op de markt te koopen en ze daama te verkoopen. Dit koopen zal in het begin moeten geschieden, omdat er dan nog geen pondenvoorraad in het fonds aan wezig is, maar bovendien kan de Nederland sche Bank bijspringen met haar goudvoorraad. Zooals de heer A. Plate, vroeger commissaris van de Nederlandsche Bank, zeide: „Het is geen stroo, wat in je kelders ligt, je hebt goud om het te gebruiken". Waarom zoo vroegen wij vervolgens - was het noodig, dat het egalisatiefonds door de regeering werd ingesteld en bij de wet be- krachtigd De Nederlandsche Bank, die tot nu toe gezorgd heeft voor de handhaving van de pariteit van den gulden tegenover de bui tenlandsche valuta's, was daartoe toch ook in den vervolge in staat geweest, ook zonder dit fonds Mr. Trip antwoordde: de Nederlandsche Bank die het beheer over het fonds heeft en de operaties uitvoert, blijft zeker in deze een hoofdrol spelen, maar, wanneer het fonds met bestond, zou men onmiddellijk moeten deva- lueeren. Ik moet mijn goud blijven berekenen op den wettelijken koers. Hetzelfde is het geval in Engeland. De Bank of England houdt haar pond nog steeds op de oude waarde van f 12,10, maar ook daar is het egalisatiefonds een regeeringsinstelling. Moet er dan geen herwaardeering van den goudvoorraad plants hebben, volgens den thans ingetreden toestand?, luidde beii volgende vraag. Op het oogenblik antwoordde mr. Trip, dat de definitieve stabilisatie komt, d.w.z. wanneer het. oogenblik is gekomen, dat die stabilisatie kan worden doorgevoerd, is er aan leiding tot herwaardeering van den goudvoor raad en realiseering van de eventueele winst daarop. Waarom is het fonds 300 millioen groot?, zoo vroegen wij verder. Dat bedrag aldus mr. Trip is een schatting; In elk geval is het een flink be drag; men kan er een heeleboel mee doen. De loop van zaken moet bepalen, of met dit bedrag kan worden volstaan. Ook in Enge land is men begonnen met een lager bedrag dan tenslotte in het fonds is gestort. Voor welken tijd zoo luidde een volgende vraag is dit fonds ingesteld? Het fonds wordt geliquideerd, antwoordde mr. Trip, bij de definitieve stabilisatie. De middelen van het fonds komen uit den ver- koop van het schatkistpapier, of de beleening er van. Als er veel geld in de open markt is, kan dit papier ook daar worden geplaatst en dan kan de Nederlandsche Bank het voor- schot, dat zij er op gegeven heeft. verminde- ren. Ik behoef niet direct het geheele bedrag van 300 millioen in voorschot te geven. Natuurlljk zoo vervolgde mr. Trip blijven de bijzonderheden omtrent de werking en de resultaten van het fonds-geheim, maar de Nederlandsche regeering, dje. er toezicht op uitoefent; kan door een accdmftant, die de staten van: het fonds krijgtden gang van zaken laten controleeren. Een en ander wijst er op, dat wij de toekomst met' vertrouwen tegemoet kunnen gaan. Ten slotte deelde mr. Trip nog mede, dat de bij hem ingekqpien berichten er op wijzen, dat gevlucht kapitaal in Nederland terugkeert. Overigens zit er nog heel wat kort kapitaal in het buitenland. Het blijkt, dat Nederland toch een rijk land is. Naar de meening van mr. Trip is onze betalingsbalans volkomen in orde. De geheele vraag van den guldenkoers is in hoofdzaak een psychologische kwestie. Op zulk een beperkt terrein als er voor den gouden standaard was overgebleven, kan de gouden standaard niet spelen, dat heeft geen zin. Daar Zijn wij alleen te klein voor, maar het publiek toont vertrouwen-in den gtilden. Mr. Trip was zeer tevreden met het verloop van zaken, nu de beurs weer open is gegaan. Er hebben zich ook geen verschijnselen van onrust voorgedaan. Gewoonlijk gaat in tijden van zenuwachtigheid of van paniek het dis- conto naar boven, evenals voor prolongatie en call money. Dinsdag was de rente, ypor par- ticulier disconto 1% pet., voor prolongatie 1% pet. en voor call money pjct. Een en ander wijst er op, dat wij cUt toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen gaan. HET HUWELIJKSGESCHENK VOOR PRINSES JULIANA EN PRINS RERNHARD Onder voorzitterschap van jhr. mr. F. Bee- laerts v^n Biokland, vice-president van den Raad vab State, is Zaterdag te Dan Haag een vergadering gehouden, waar aanwezig waren de Commissarissen der Koningin in de ver schillende provincies, de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank en mr. A. J. A. A. baron van Heemstra. In deze vergadering is besloten, aan het op initiatief van Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra te Oosterbeek opgerichte comity een naderen vorm te geven in zooverre, dat zal worden gevormd een eere-comite, een alge- meen comitc, een uitvoerend comity, waarin zitting zullen hebben de vertegenwoordigers van de door de Commissarissen der Koningin in het leven te roepen provinciate commissies voor het bijeenbrengen van gelden en van een door de burgeriieesters van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam in te stellen reomite en mr. A. J. A. A. baron van Heemstra te Oos terbeek, benevens een werkcosaite. iDe names- Van hen, die in de betreffende comite's zitting hebben, zal binrienkort wor den bekend gemaakt. De in het volgend jaar in ofts land te hou- den Jamboree is voor de vereeniging ,,De Nederlandsfche Padvindfers" natuurlijk -aanlei ding in de eerstkomende maanden haar beste beentje voor te zetten en aldus te trachten op haar buitenlandsche gasten door een nauwgezette organisatie en de geestdrift van haar leden een goede indruk te nfaken. Begrijpelijk is het dat juist in deze dagen de behoefte sterk werd gevoeld om in de keten der padvihdersorganisatie. bestaande uit de Welpen, de Verkenners en de Voortrekkers, ook de laatste schakel de oud-padvinders hun plaats te geven. Deze uitbreiding schept voor de padvin- dersbeweging groote mogelijkheden en kansen. Het aantal oud-padvinders neemt eik"jaar toe. Als eenmaal duizenden jonge mannen zich hebben aaneehgesloten, alien haridelend in de padvindersgeest en bezield met de begeerte om te dienen en te heljien, dan zal dat voor ons volk van beteekenis kunnen zijn. Ook internationaal openen zich hier pers- pectieven. Wanneer ook in andere landen de oud-padvinders georganiseerd worden, is er een prachtige kans om een sfeer'van waardee- ring en hulpvaardigheid te scheppen. Evenals bij de andere onderdeelen van de padvindersbeweging blijkt ook hier de Groep de basis van de organisatie te zijn en zal deze het bij elkaar brengenVvan de oud-leden ter hand nemen en dan erf-dooiingen gaan vormen van de Broederschap van oud-padvinders. Maar er zijn in ons land veel oud-padvin ders, die alle contact met hun oude Groep hebben verlorteii, b.v. omdat deze' is opgeheven of omdat zij verhuisd zijn. Deze worden regelrecht lid van de Broederschap van oud- padvinders, waar Voor in- elk' district een of meer secretariSsen zijn benoemd." Lid van deze Broederschap kunnen worden personen van 21 jaar en ouder, die tenminste een jaar li4 van een troep Of stam zijn ge weest of een van de volgende functies in de padvindersbeweging hebben bekleed: commis saris, leider, beoordeelaar, instructeur, voor zitter, secretaris of penningmeester van een afdeelingsbestuur. Zij mogen zich oud-pad- vinder noemen, wanneer zij zich door de pad- vinderswet en -belofte gebonden voelen. De heer Mr. J. D. Koster te Kortgene is secretaris van de Broederschap voor oud-pad vinders in de provincie Zeeland. Een hevig zeegevecht heeft zich Dinsdag af- gespeeld -in de S'traat van Gihraltai, waarbij een torpeddbootjager der regeering is gezon- ken en een andere zwaar gehavend. De kruiser Almirante Ferrandiz, die tot de regeerings- vloot behoorde, werd aangevallen door twee rechtsche kruieers, de Baleares en de Almi rante Cervera. Na een gevecht vah twa'alf mi nuten geraakte de Ferrandiz in brand en zonk weldra. Een andere torpedobootjager der re- geeringsvloot, de Gravina, kwam de Ferran diz te hulp, doch moest na eenigen tijd met zware avertj vluchten naar het Zuiden. Later is het schip de haven van Casa Blanca binnen- geloopen en heeft daar 45 gewonden aan wal gezet. Het Fransche stoomschip Koutoubia, op weg van Tanger naar Marseille, heeft volgens radio-telegrafische mededeeling van den kapi- tein, 40 schipbreukelingen van de Almirante Ferrandiz aan boord genomen. Niet onwaarschijnlijk is, dat dit gevecht sa- menhangt met het transport van 2000 man, van Cuta naar Aigeciras, ter versterking van de rechtsche strijdkrachten. De overbrenging is Dinsdag geschied, onder bescherming van oorlogsschepen en eenige daarvan zijn vermoe- delijk in botsing gbkomen met de eenheden der regeeringsvloot, die het transport wilden ver- hinderen. 'Het werd voorafgegaan door vier vliegtuigen der opstandelingen. Nadat de ver- sterkingen te Aigeciras waren ontscheept, gin- gen de schepen naar Ceuta terug, om opnieuw 2000 man aan boord te nemen. Men verwacht nu, dat een rechtsche afdee'ling van 8000 man met cavalerie, artillerie en gesteund door twee kruisers, nog deze week een aanval zal onder- nemen op Malaga. Het blijkt thans, dat van de 1100 soldaten, die het Alcazar verdedigd hebben, 82 gesneu- veld zijn, 400 emstig gew.ond en 150 licht ge- wond. 57 man worden vermist sedert de groote ontploffing van de vorige week, 30 manschap- pen zijn gedeserteerd en op onnaspeurlijke wijze verdwenen. 5 stierven een natuurlijken dood en 3 pleegden zelfmoord gedurende het beleg. Dit alles volgens verklaringen van offi- cieren der ex-foelegerden aan een correspon dent van Reuter. Geen verliezen vallen er te me'lden onder de 520 vrouwen en 50 kinderen. Van de zijde der troepen, die thans van Toledo naar Madrid oprukken, wordt bericht, dat een Catalaansche colonne, die gezonden was ter verdediging van Toledo, zonder slag geleverd te hebben, zich naar de hoofdstad heeft moe ten terugtrekken. Nieuwe artilleriegevechten zijn ontsponnen aan het front van Talavera. De plannen voor den opmarsch naar Madrid beginnen vasten vorm aan te nemen. De regu- lares, die het eerst Toledo zijn hinnengerukt, zullen aan het hoofd van de troepen marchee- ren. De luchtmacht zal zich uitsluitend bezig houden met het vliegveld Getafe en andere vliegvelden, die in handen der regeeringstroe- pen zijn. Te Madrid worden thans alle krachten ge richt voor de verdediging van de stad. Groote voorraden levensmiddelen worden opgeslagen om de moeilijkheden der levensmiddelenvoor- ziening bij een mogelijk beleg het hoofd te kunnen bieden. Een crediet van 20.000.000 pe seta is toegestaan voor het inslaan van deze voorraden, en bestellingen zijn reeds in ver schillende landen gedaan. De regeering heeft de Oortes tegen 1 October bijeengeroepen; op de agenda staat de verdediging van de hoofd stad en het onder de wapens roepen van alle weerbare mannen. Bilbao is opnieuw hevig gebombardeerd en men zegt, dat sinds het begin van de lucht- aanvallen 150 huizen zijn verwoest. SCHADE AAN GEBRACHT. Tijdens de vaart op het kanaal van Ter Neu- zen heeft het Deensche s.s. „01ga S.", dat van Leningrad op weg was naar Gent, schade tae- gebracht aan de boordvoorziening van ge- noemd kanaal. Nadat vanwege de Rijkswater- staat een onderzoek was ingesteld, is een cau- tie gesteld van /2000. Het schip heeft hiema de reis naar Gent voortgezet. VEREENIGING „VOLKSBIBLIOTHEEK". De traditie getrouw, zal Zaterdag, 3 Oct. a.s. (zie advertentie) weer een ouwe bekende haar deuren gastvrij oritsluiten, n.l. de bijna vijftigjarig bestaande Vereeniging „Volks- bibliotheek". Het vorig seizoen waren haar bijna een tweehonderd lezers getrouw en gingen 's avonds met verscheidene boeken huiswaarts, om thuis op aangename en nuttige wijze de lange winteravonden door te brengen. Van waar die groote belangstelling Die vraag is gemakkelijk te beantwoorden. De bibliotheek biedt voor „Elck wat wils", voor jong en oud en wel bizonder goedkoop, n.l. twee centen per boek en per week. Ook voor dit nieuwe seizoen zijn weer veel nieuwe boeken bijgekocht, waaronder ver scheidene van de geliefde schrijfster Ethel Dell. Het bestuur twijfelt er dan ook geen oogen blik aan, of de lezers zullen ook nu weer in grooten getale opkomen, en hen in alles zoo veel mogelijk ter wille zijn. Het bestuur is den lezers dankbaar, dat zij het vorige seizoen zoo zorgvuldig op de boeken gepaSt hebben en hoopt, dat dit in de toekomst zoo blijve doorgaan; 't is niet alleen in het belang van de bibliotheek, maar tevens in dat van de lezers zelf! Maandag werd de gewezen wethouder van Vlissingen, de heer P. G. Laemoes, door de politie aangehouden in verband met de frau- des, waaraan hij zich zou hebben •schuldig ge maakt. Gisteren is hij aan den officier van justitie te Middelburg voorgeleid. (Midd. Crt.) ZWEEFVLIEGEN. Zaterdag 3 October a.s. om half drie zal bij gunstig weer op het vliegveld Breskens een demonstratie worden gegeven met kleine zweefvliegmodellen, onder leiding van den heer Ing. Glanzer uit Amsterdam, den bekenden al- gemeenen leider der Amsterdamsche Maat- Schappij voor Jongemannen Afd. Vliegsport. De ,,Scheldemusch" en de ,,Dubbele Arend" zullen hierbij hun medewerking verleenen. Over heel de wereld bestaat er onder de jeugd een groot enthousiasme voor de lucht- vaart. Vooral voor den bouw van zweefvlieg- tuigen, die men zelf bouwt en kan laten zwe- ven, alsook voor de grootere, die men zelf be- sturen kan. Meestal ontbreekt het echter aan goede lea ding en voorlidhting, zoodat het voor de jon- gens dikwijls op een teleurstelling uitloopt. De bedoeling is hier te Breskens, alsook op andere plaatsen, een Jeugdluchtvaartclub op te richten, die zich ten doel stelt, het theore- tisch en practisch bouwen van modelzweef- vliegtuigen onder deskundige leiding. Daar- naast zal getracht worden tot aanschaffing of zelf maken van een zweefvliegtuig, om daad- werkelijk te gaan vliegen. Dit alles met de welwillende medewerking van de Zeeuwsche Vereeniging van Luchtvaart (Afd. O.- en W. Zeeuwsch-Vlaanderen)De heeren Rademaker, piloot en de Bourgraaf, de chef-timmerman van de N.V. Van Melle's Confectionery Works, hebben zich bereid verklaard, hun voile mede werking hieraan te verleenen. Wij hopen, dat vele jongens zicih als lid zul len laten inschrijven. Het is een nuttige bezig- heid en een prachtige sport. Na afloop der demonstratie zal in Gebouw Weijkman een filmvoorstelling gegeven wor den met causerie door den heer Glanzer, waarbij men zal kunnen zien, wat er op dit gebied gepresteerd kan worden. Hier zullen verdere inlichtingen worden verstrekt. m voor Nieuwe feestplannen. Gisteravcnd vergaderden ten stadhuize, ge- hoor gegeven hebibende aan een daartoe uit- gaande oproep van den Ed. Achtb. heer Burge- meester, een 54-tal personen, vertegenwoordi- gende o.a. de diverse Axelsche vereenigingen, straten en buurten, zoomede particuiieren, ter bespreking van eventueele feestplannen bij het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.H. Prins Bemhard von Lippe-Biesterfeld. De besprekingen, die een zeer geanimeerden en levendigen toon ademden, hadden tot resul- taat dat besloten werd een voorloopige feest- commissie te vormen, waarin gekozen werden de heeren G. v. d. Berge, J. R. de Jonge, A P Esselbrugge, F. Dekker Pz., G. J. A. de Jonge A. van Maale en P. J. Olijslager. Omtrent aard en omvang der feestelijkheden zal nader beslist worden, maar het is zoo goed als zeker, dat ook bij deze gelegenheid Axel op waardige wijze uiting aan zijn gevoelens voor Vorstenhuis en vaderland zal geven. Huwelijk Prinses. Door de Oranjevereeniging te dezer plaatse werd Dinsdagavond ten gemeentehuize een vergadering gehouden, welke ten doel had feestelijkheden te organiseeren bij het huwe lijk van de Prinses. Er is besloten binnen eenige weken, of zoo noodig vroeger, een alge- meene vergadering bijeen te roepen van de in- gezetenen, om uit deze vergadering een com missie samen te stellen om in samenwerking met de Oranjevereeniging feest te vieren. Dmsdagmiddag moest binnen de kom van het dorp van den wagen van den landbouwer R. een motor worden afgeladen. Plotseling liepen de paarden ach'teruit en de wagen kwam m botsing met een auto, welke aanmerkelijk werd beschadigd. De paarden werden tot staan gebracht. t-., Opening weg. Dinsdag is vroeger dan werd verwacht het vnje verkeer over den Axelschen weg werking getreden. Hiermede is, vooral auto's, een verkeersobstakel vervallen. Jaarvergadering Damclub. Gisteravond hield de plaatselijke damclub ,,Zwart Wit" hare eerste algemeene jaarver gadering in het gebouw der Christelijke Be- waarschool alhier. De voorzitter, de heer J. a. van Dixhoorn, opende deze goed bezochte vergadering met eenige hartelijke welkomstwoorden, waama hij een terugblik wierp op het afgeloopen ver- eenigingsjaar, dat zich, naar ihij releveerde in een gestadigen groei van het aantal leden, dat van 23 is opgeklommen tot 38, mocht verheu- gen. Voorts bleken de onderlinge competitie- wedstrijden een groote attractie voor de leden en steeds was de opkomst op de oefenavonden meer dan bevredigend te noemen. De strijd om den persoonlijken kampioenstitel der vereeni- ing kenmerkte zich door een bijzonder span- nend verloop en werd in de allerlaatste partij ten voordeele van spreker beslist. Nadat hij den kampioen van het tweede tiental, met name den heer J. Smallegange, namens het be stuur van harte had gefeliciteerd met zijn be- reikte resultaat, wekte hij vervolgens alien op om ..Zwart Wit" zoowel in kwaliteit als kwan- titeit omhoog te helpen werken, daarbij zijn dank uitende aan zijn medebestuursleden voor de prettige en intensieve samenwerking. Het daarop volgend jaarverslag van den secretaris, den heer" J. M. de Pooter Pz. ge- waagde van een uitstekend verloop der com- petitie en de beide gehouden vriendschappe- lijke ontmoetingen met de damclub te Hoek. Spreker bracht in herinnering hoe den eersten stoot werd gegeven tot oprichting van deze damclub en op welke manier deze allengs is uitgegroeid tot een respectabel aantal leden, hetgeen wijst op een goede harmonie in deze jonge club. Voorts gaf hij een overzicht van het competitie-verloop, waaruit bleek, dat een enorm aantal partijen gedurende het speelsei- zoen werden afgewerkt. Na mededeeling van de in het komende seizoen te spelen wedstrij- den, werd zijn uitgebreid en keurig verzorgd jaarverslag zonder op- of aanmerkingen goed- gekeurd en met een woord van dank aan den samensteller aanvaard. Het jaarverslag van den penningmeester, dat wegens ziekte van den betreffenden func- tionaris door den secretaris werd uitgebracht, was eveneens optimistisch gestemd en ver- melde aan ontvangsten 66,95; aan uitgaven 50,83, zoodat een batig saldo ad f 16,12 kon worden overgeboekt. Vervolgens werden door den voorzitter eenige mededeelingen gedaan omtrent de aan sluiting bij den Ned. Dambond, dewelke per 1 October van kracht wordt. Waar de hieraan verbonden kosten echter te groot zijn, werd met algemeene stemmen besloten hierop niet in te gaan, zoodat de kracht wederom in isole- ment moet worden gezocht. In dit verband werd der vergadering mededeeling gedaan van de in den a.s. winter te houden vriendschap- pelijke* competitie-wedstrijden met de in de omgeving gelegen damclubs te Ter Neuzen, Hoek en Axel, waaraan de vergadering zijn goedkeuring hechtte. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren C. Scheele en M. Wisse, die na ge houden controle over boeken en bescheiden, adviseerden tot goedkeuring. Het aftredende ibestuurslid, de heer J. M. de Pooter Pz. werd bij acclamatie van stem- men herbenoemd, terwijl in de vacature, ont- staan door het bedanken van den 4ieer L. Mechielsen en in verband met de uitbreiding van het bestuur tot 5 leden, benoemd werden de heeren M. Wisse, A. Hamelink en C. Oppe. IDe omvraag gaf den Secretaris aanleiding om met eenige toepasselijke woorden een twee- tal fraai bewerkte diploma's uit te reiken aan de heeren J. A. van Dixhoorn en J. Smalle gange, in verband met het door hen behaalde kampioenscihap, resp. van het eerste en tweede tiental, waarmede de vergadering onder luid applaus hare voile instemming betuigde. De door enkele leden gestelde vragen werden door den voorzitter op vlotte wijze beant- woord. Even na tienen werd deze goed ge- slaagde vergadering, die slechts anderhalf uur had geduurd, onder dank voor de opkomst en het gezellige verloop der besprekingen door den voorzitter gesloten, nadat hij een dringend be- roep had gedaan op een even trouwe opkomst der leden als in het afgeloopen seizoen. Bietenaanvoer. Deze week werd aan de los- en laadplaats aan den Margarethapolder alhier begonnen met den eersten aanvoer der bieten. Naar we vememen, is de kwaliteit dezer veldvruchten alom goed te noemen. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Ter Neuzen: Ds. M. Heijkoop te Utrecht en Ds. H. Ligtenberg te Lisse. Zwakke tot matige westelijke tot noorde- lijke wind, gedeeltelijk bewolkt,' weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2