Ter Neuzensche Courant De Tweelingzusters. Binnenland. Feuilleton Buitenland. Maandag 28 Sept. 1936 No. 9509 TWEEDE BLAD VAN BEBNHARD, GEEN BENNO! Ben kameraad moet verteld hebben, dat men Prins Bernhard in de wandeling Benno noemde en zelfs de Haagsche briefschrijver van ,,De Tijd" verzekert, dat de Prins in Den Haag al niet meer anders wordt genoemd. Die benaming geldt dan zeker buiten den familiekring van den Prins en buiten het Koninklijk Paleis, zegt de „Msib." Want van welingelichte zijde is ons verze- kerd, dat de Prins en de Prinses iets nieuws vemamen, toen zij hoorden van de naam Benno" en dat deze naam nooit door vrien- den, omgeving en familie gebezigd wordt. Het is misschien mogelijk, dat een of ander den naam wel eens een enkelen keer gebruikt of gehoord heeft. Maar het is onjuist, zoo heeft men ons met nadruk en met de bedoeling het bekend te maken gezegd, dat de Prins met die verhaspeling van zijn naam vertrouwd is en men liet merken, dat de Koninklijke Fami lie het op prijs stelt te voorkomen, dat die ver haspeling ingang vinden zal buiten haar kring. De Prins heet Bernhard en zoo wordt hij genoemd. We zijn het er mee eens zegt de ,,Tijd". Op een kleinigheid na. Geen Bernhard, maar Ber nard. Wijlen Prins Hendrik noemden wij ook niet Prins Heinrich. Als er nu maar weer geen Nederlander uit Duitschland wordt gezet. Men kan nooit weten in dezen tijd! BARON VAN WIJNBERGEN OVER HET KOMENDE RABINET. Voor de Utrechtsche R.K. Kiezersvereeni- ging heeft het oud-lid der Tweede Kamer, Mr. A. Baron van W]ijnbergen, een politieke rede gehouden, waarin hij eenige richtlijnen voor de politieke ontwikkeling gaf, die naar zijn meening de vorming van een christelijk kaJbinet tot doel zal moeten hebben. Men dient zulk een kabinet aldus de spreker niet een rechtsch kabinet of coali- tie-kabinet te noemen. Onverschillig welke de uitslag der komende verkiezingen moge wezen, dienen wij in dezen tijd waarin socia- lisme en communisme steeds verder stuwen noodig een christelijke regeering, een chris telijk kafbinet. Spreker zou den naam van rechtsch kabi net willen vermijden, wijl daaruit te licht kan worden afgeleid, dat zoodanig kabinet slechts op prijs zou stellen steun der drie groepen der voormalige rechterzijde, en van de anderen oppositie verwachtte. Zeker n u moet niemand tot het voeren van oppositie gedreven worden, oppositie wor- de niet gesuggereerd. In dezen tijd van gis- ting en verwording zal men het groote doel, dat den drie christelijken partijen steeds voor oogen heeft gestaan, nimmer uit het oog mogen verliezen, doch van den anderen kant zal niet, in ongezond conservatisme, aan oude termen. aan oude groepeeringen hardnekkig moeten worden vastgehouden. De kern der steunverleening aan een chris telijk kabinet zal liggen in de vast aaneen- gesloten drie christelijke groepen in het par- lement. De inleider spoorde den voorzitter der kies- vereeniging aan, in den komenden winter ge- zamenlijk met de leiders der beide andere christelijke groepen een vergadering te beleg- gen, toegankelijk voor alien die in God en Christus gelcoven, in de hoop, dat het in gansch het land worde nagevolgd. Vooreerst aldus vervolgde de heer Van Wijnbergen zal het onomwonden en offi- cieel door partij'bestuur en partijraad moeten worden uitgesproken en in vergaderingen en pers herhaald: dat wij, katholieken, ten voile bereid zijn tot de hierboven genoemde samen- werking. Vervolgens moet het vaststaan het vloeit uit het eerste voort dat aan een samengaan met de socialisten zelfs niet meer wordt ge- dacht, ook niet bij chaperonnage door een derde. Ook dit worde officieel ter kennis gebracht. De uiterste noodzaaktactiek, zij moge door Nolens goed bedoeld zijn, maar die zooveel onheil en verwarring heeft gesticht, worde voorgoed prijsgegeven. De uitdrukking .uiter ste noodzaak" worde uit ons politiek woorden- boek geschrapt. Aan het katholieke gemeentebestuur, dat, gelijk zoo pas in meer dan een plaats is ge- schied bij de wethouderskeuze, gemeene zaak zou maken met de socialisten, worde duidelijk gemaakt, dat zij door dus te handelen, berei- ken, dat wij door onze protestantsch-christe- lijke landgenooten volkomen terecht niet worden vertrouwd. Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 28) Vervolg. „Mevrouw wacht u met de koffie, mijnheer." ,,Ja, dank je, ik kom we komen direct. Zeg maar, dat we zo6 komen. Dus daar zaten we de trein, met al onze bagage weg en geen van ons kende een woord Duitsch. Gelukkig had ik nog wat chocolade in m'n zak. Maar ja, we zullen nu toch heusch naar de dames moeten gaan. Misschien..." Mr. Fossick Yates hoestte even en zuchtte: .misschien is er naderhand nog wel ge'legen- heid om de rest van het verhaal te vertellen. Ja, ja straks misschien." De vrouw des huiizes was met een stug, be- leedigd air bezig koffie in te schenken, terwijl Miss Webster haar kornalijnen ketting op- wreef met een ouderwetschen kanten zak- doek. ,,Ik hoop, dat de koffie niet koud is gewor- den", mopperde Mrs. Fossick Yates. Ze gaf hem een kopje. ,,Mijn man heeft geen idee van tijd." ,,Maar vrouwtje." ..Absoluut niet." Ze proefde de koffie en zette het kopje weer neer, harder dan noodig en nuttig was voor het welzijn van duur por- selein. ,,Ze is heelemaal koud." „Maar dat geeft toch niets", vond Miss Webster, ,,'t Is zoo'n zalig warme avond." Mrs. Fossick Yates maakte een geluid, dat meestal overge'bracht wordt in schrift als ,,Phoe..." en wierp het hoofd in den nek. „Ik zou ze wel kunnen laten warm maken, maar ik vind dat in hooge mate onpaedago- gisch tegenover het dienstpersoneel en boven- WEER EEN BELANGRIJK AFZETGEBIED VOOR NEDERLAND VERLOREN De Nederlandsche zuivelproducenten, in het bijzonder zij, die met Grieksche klanten con- tracten hebben aangegaan, ten aanzien van de levering van gecondenseerde melk en melkpoe- der, dreigen door nieuwe maatregelen, welke de Grieksche regeering heeft getroffen, een belangrijk afzetgebied voor hun producten vrij- wel geheel te verliezen. De Grieksche regeering heeft deze maand n.l. besloten, dat de invoer van gecondenseer de melk en melkpoeder alleen aan die landen is toegestaan ten opzichte waarvan Grieken- land een actieve handelsbalans heeft en dan nog slechts op compensatiebasis. Griekenland heeft ten opzichte van ons land geen actieve handelsbalans en al ware zulks wel het geval, dan zou het nog zeer moeilijk blijken te zijn, toestemming tot particuliere compensatie te krijgen. GESCHENKEN VOOR DEN KRUISER DE RUYTER. Maandagochtend 5 October zullen aan board van den kruiser de Ruyter versehillende ge- schenken aangeboden worden door delegaties van verscheidene vereenigingen. Naar de iN. R. Crt. verneemt zal het Natio- naal Jongeren Verbond een eenvoudige wand- plaat, uitgevoerd bij Begeer, aanbieden, die aan dek geplaatst zal worden. De plaat be- helst de volgende spreuk: „Ick sal my als een eerlyck capeteyn in myn harte gedragen in de hoope dat Godt het werck, daar wy om uyt syn gesonden sal se- genen, tot eere van ons lieve vaderlandt". Deze woorden. werden door Michiel Adriaensz. de Ruyter in 1640, in een brief voor zijn vertrek bij zijn eersten tocht in 's lands dienst geschreven. DE VERBINDING BERGEN OP ZOOM ANTWERPEN. Door den aanleg van een plm. 150 M. ont- brekend weggedeelte vam Ossendrecht naar de Belgische grens (douane Cabeljouw) zou een verbinding van Bergen op Zoom met Antwer- pen kunnen worden verkregen, welke 7 K.M. korter is dan die over Putte. Op een verzoek aan het gemeentebestuur van Ossendrecht om dit wegvak tot stand te brengen heeft de K.N.A.C. bericht ontvangen, dat Ged. Staten hebben verzocht een raming op te stellen van de kosten van de wegaansluiting en vervolgens te bevorderen, dat een besluit tot stand kome, waarbij de kosten op de begrooting der ge- meente worden gebracht. Na ontvangst der begrootingswijziging zullen Ged. dan overleg- gen of, gelet op de noodlijdendheid der ge- meente, goedkeuring der uitgave mogelijk is. LAKENMAN ZOON'S BANK. Het onderzoek inzake Lakenman Zoon's Bank te Enkhuizen heeft uitgemaakt, dat het aantal crediteuren ruim 1200 bedraagt, met een bedrag van iets meer dan 2 millioen gld. De voornaamste crediteuren zijn de Levens- verzekering Maatschappij ,,Amhem", de Eer ste Nederlandsche Levensverzekering Maat schappij, de Nationale Levensverzekering Maatschappij en de 'Hollandsche Societeit voor Devensverzekeringen. DE VERIKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN. Aan het slot van de toelichting bij de voor- gestelde wijzigingen in het wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten geeft de minister een overzicht van den toestand, zooals deze practisch zal worden, wanneer het ontwerp in den huidigen vorm tot wet zal zijn verheven. Wij laten hier dit overzicht volgen: Buiten de wet vallen sommige verkoopauto- maten, in verband met verkeersbelangen enz. De overige verkoopautomaten mogen alleen in gebruik zijn bij het hoofd of den bestuurder van een winkel in den zin der wet en moeten in of bij den winkel zijn opgesteld. De ruimte, waarin uitsluitend door middel van automaten wordt verkocht, beschouwt de wet niet als winkel, tenzij het een cafe, restaurant of der- gelijke inrichting betreft. A. Te verkoopen waren: Door middel van een verkoopautomaat mogen alleen waren worden verkocht, die in den winkel, waarbij de verkoopautomaat behoort, aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht. Uitzondering: door middel van bij cafe's e.d. behoorende „bUiten-automaten" mogen uit sluitend bederfelijke levensmiddelen worden verkocht. B. Plaatsing. Automaten behoorende bij gewone winkels of cafe's e.d. mogen zoowel buiten als binnen de inrichting staan. Automaten, behoorende bij hotels moeten binnen staan. C. Verkooptijd. Automaten, behoorende bij gewone winkels: a. staan zij in den winkel, dan regelt de verkooptijd zich naar den tijd van sluiting van den winkel, b. zijn het ,,buiten-automaten" dan is de verkooptijd onbeperkt. Automaten, behoorende bij cafe's e.d.: a. staan zij in het cafd, dan regelt de ver- dien onbillijk. Het is tenslotte onze schuld, dat ze koud is geworden. En wij mogen geen noo- delooze eischen stellen aan de meisjes we moeten ze als menschen besdhouwen en behan- delen. Daarbij, we moeten het goede voorbeeld geven onnadenkendheid is een der ergste kwalen van dezen tijd, onnadenkendheid en gemis aan zin voor orde." Dit met een bestraffenden blik op haar echt- genoot. En daarop tot den gast: ,,Vindt U dat ook niet, Sir John?" John nam een stoel en ging naast haar zit- ten. Hij moest erachter zien te komen of Anne hier in vasten dienst was of alleen maar een hulp voor dien eenen avond. Stel je voor, dat ze hem nu weer ontglipte. Dat ze zou weg- gaan en verder voor hem verborgen blijven. Wist ze wie hij was? Zou ze hem herkennen als ze hem in het voile licht zag? Hij dacht van niet, maar zeker was hij er niet van. 'Hij begon met misschien de meest tactlooze vraag, die hij bij mogelijkheid had kunnen stellen ,,Kunt U Uw dienstmeisjes nogal lang hou- den, Mrs. Fossick Yates?" Even ijzige stilte. En pauze waren een zeld- zaamheid in Mrs. Fossick Yates' gesprekken. John begon juist te vreezen, dat zijn vraag misschien niet erg gelukkig was geweest, toen zijn gastvrouw antwoordde: ,,Eigenlijk behoorden de meisjes wel lang bij me te blijven. Maar och, je begint er zoo lang- zamerhand aan te wennen, dat je in deze wereld niet op dankbaarbeid moet rekenen, Sir John." ,,Ja, dat is een feit", beaamde Miss Web ster. John pijnigde zijn hersens om iets anders te bedenken. Allerlei vragen omtrent Anne brandden hem op de tong, maar hij kwam tij- dig tot de overtuiging dat het nu het geschik- te oogenblik niet was, om er mee voor den dag te komen. Wiaarschijnlijk zou hij ook weinig kans ge'kregen hebben, want als Mrs. Fossick Yates een nieuw onderwerp had! Het dienst- bodenvraagstuk, daarover raakte ze begrijpe- kooptijd zich naar den sluitingstijd van de winkelsiuitingswet, zoodat dus in het alge- meen in den tijd, dat de gewone winkels geslo- ten moeten zijn, slechts spijzen, dranken of tabaksartikelen voor verbruik ter plaatse door middel daarvan mogen worden verkocht. b. zijn het „buiten-automaten", dan is de verkooptijd onbeperkt. Automaten, 'behoorende bij hotels: de verkooptijd richt zich naar de winkel siuitingswet, dus in het algemeen mag in den tijd, dat de gewone winkels geslotep moeten zijn, slechts worden verkocht aan logeergas- ten. D. Bijvulgelegenheid. Automaten behooren de bij gewone winkels: a. staan zij in den winkel, dan mag te alien tijde worden bijgevuld. b. zijn het „buiten-automaten"., dan mag gedurende den tijd, dat de winkel gesloten moet zijn, niet worden bijgevuld. Uitzondering op b: beperkte gelegenheid tot bijvullen met bederflijke eetwaren op Zondag en op werkdagavonden; automaten 'oehoorsnde bij cafd's e.d.: a. staan zij in het cafe, dan mag te alien tijde worden bijgevuld, 'b. zijn het „buiten-automaten", dan is er een beperkte bijvulgelegenheid op Zondag en op werkdagavonden. Automaten, behoorende bij hotels: de bijvul gelegenheid is onbeperkt. E. Oontrole op het bijvullen: ,,Buiten-automaten" moeten zoodanig zijn geplaatst, dat bijvulling daarvan uitsluitend op van den openbaren weg af gemakkelijk zichtbare wijze kan geschieden. F. Overgangs- en invoeringsregeling Tegenwoordige exploitanten van verkoop automaten, niet-houders van een winkel, zoo- mede hunne rechtverkrijgenden, zullen de ex- ploitatie hunner verkoopautomaten nog gedu rende twee jaren na de inwerkingtreding der wet op denizelfden voet mogen voortzetten. De bepalingen betreffende het bijvullen van buiten-automaten" en de controle op het bij vullen daarvan treden eerst na twee jaar in werking. DE W APEN LEVERIN GEN AAN SPANJE UIT BELGIe. Te Oostende zijn, zooals gemeld, aan boord van het stoomschip Raymond wapens tot een bedrag van 2 millioen francs ontdekt. In ver band hiermede, aldus Reuter, heeft de rechter van instructie uit Antwerpen Donderdag den geheelen dag den algemeen-secretaris van den socialistischen transportarbeidersbond, de de Witte gehoord, daar gebleken is, dat de Witte de Raymond had gecharterd. Bovendien zijn Donderdag ten huize van De Witte en in de lokalen van den Antwerpschen transport arbeidersbond te Antwerpen huiszoekingen gedaan. Verder zijn huiszoekingen verricht bij zekeren E., bestuurder van de Mij Armat, waarvan de kantoren gevestigd zijn in het Antwerpsche torengebouw. Het was aan het licht gekomen, dat de kleine machine-igeweren, die enkele dagen geleden te Ans in beslag ge- nomen zijn, bestemd waren om te Antwerpen in entrepot te worden opgeslagen ten name van F. De huiszoekingen hebben echter tot dusver, voor zoover bekend, niets opgeleverd. De Witte is na het verhoor gearresteerd. Socialistic.h kamerlid gearresteerd. Volgens een bericht uit Luik is door den rechter van instructie aldaar de arrestatie be- volen van het socialistische kamerlid Del- brouck, afgevaardigde voor Luik, die zich in verband met de jongste huiszoekingen in so cialistische gebouwen aan uitlatingen zou hebben schuldig gemaakt, welke als een aan- sporing tot het plegen van gewelddaden op leden van de regeering kunnen worden be- sohouwd. Delbrouck behoort tot den extre- mistischen vleugel van de socialistische partij. OP ZIJN FRANSCH. Vierhonderd arbeiders van een textiel- fabriek te Brno (Brunn) zijn in staking ge- gaan en hebben, naar Reuter uit Praag meldt, de werkplaatsen bezet. De politie acht de bezetting der fabrieken onwettig en heeft derhalve verboden de arbeiders voedsel te ver- strekken. De directeuren van de fabriek wei- geren besprekingen te openen voordat de werkplaatsen zijn ontruimd. SMOKKELARIJ VAN WAPENS. Belangrijke aanhalingen te Oostende. Maandag heeft de douane te Oostende be slag gelegd op het vrachtschip ,,Raymonde", toen dat op het punt stond uit te varen naar Hamburg. De bemanning was Maandag met verlof gezonden, z.g. omdat het schip moest dokken. Bij haar terugkeer ontdekte zij, dat er inmiddels 120 kisten waren ingeladen. De douane opende een van de kisten, welke gewe- ren en muni tie bevatten. Het parket te Brugge heeft dienaangaande lijkerwijze niet zoo spoedig uitgeput, te meer daar ze het grondig behandelde en niet ver- zuimde problemen als de hooge loonen, bont- jassen, zijden kousen, de algemeene ontevre- denheid, de zucht tot uitgaan, de bioscoop en nog meer aan te roeren. John liet den stortvloed eenigszins ver- dwaasd over zich heen gaan en toen de spreekster op het hoogtepunt van haar vlam- mend betoog was, kwam Anne binnen, nam het koffieblad op en ging weer weg. John durfde haar maar even vluchtig aan te kijken, maar het was toch lang genoeg om te zien, dat ze heel bleek was en donkere kringen onder de oogen had. De storing had Mrs. Fossick Yates afgeleid en toen de deur zich achter Anne gesloten had, maakte John van de onderbreking ge bruik voor een voorzichtige opmerking. „U schijnt het vraagstuk, wat Uw eigen huishouding betreft nogal bevredigend te heb ben opgelost." „0, Mrs. Fossick Yate is zoo buitenge- woon!" kweelde Miss Webster. ,,Och, ik hoop, dat ze een goede hulp zal blijken te zijn", zei de gastvrouw bescheiden na de lof van haar vriendin. ,,Ik hoop het, maar 't valt dikwijls anders uit, dan ik ver- wacht. Maar ik zal me toch niet laten af- schrikken, door hun ondankbaarheid of ge- brek aan waardeering. Hoe vaak ik ook te- leurgesteld werd, ik zal voortgaan hen te hel- pen, die mijn steun noodig heblben.." ,,iK6mt deze ook van ,,De Nieuwe Kans"?" informeerde Miss Webster. JOhn had haar wel kunnen omhelzen voor die vraag. „Ja, daar heb ik ze altijd vandaan. Een pracht-instelling, Sir John, en het doel wordt door den naam zoo uitstekend uitgedrukt." ,,'Wat is 'het doel dan?" John hoopte, dat zijn stem onverschillig zou klinken. Mrs. Fossick Yates gaf hem een zeer min- zame uitlegging. ,,Ze geven ontslagen gevangenen een nieuwe kans zoeken betrekkingen voor ze en zoo. Het meisje, dat ons aan tafel bediende is mij te Oostende een onderzoek ingesteld, waarom- trent wij in de Brusselsche Standaard het vol gende lezen: ,,Kapitein Vilain van de Raymonde, die reeds vroeger in den dag ondervraagd werd door den luitenant van de rijksveldwacht en een inspecteur van de open'bare veiligheid, werd opnieuw ondervraagd. Hij roept nog immer zijn goede trouw in. Ook hij was niet aan boord toen de lading in het schip gebracht werd. Hij loochent instructies ontvangen te hebben om naar Spanje te varen, want hij had maar 25 ton kolen aan boord, waarmede hij een reis had moeten afleggen van 5 dagen. Toch deed men opmerken dat hij met die hoe- veelheid kolen ook Hamburg, de zoogezegde haven van bestemming niet had kunnen aan- doen. Vermoedelijk zou de lading naar zee gedaan worden, om daar opgeladen te wor den aan boord van een ander vaartuig. Dien aangaande vernemen wij, dat een vaartuig uit Bilbao sinds een drietal dagen aan het anker ligt buiten de territoriale wateren en vlak vodr Oostende. De reeder Rau en zoon waren ingelijks ter plaatse en werden ondervraagd. De waarde van de waren bedraagt, naar gezegd wordt, 2 millioen frank, zoodat de boete 4 millioen zou bedragen. Tevens wordt de waar aangeslagen en vermoedelijk ook het vaartuig. Op de vraag wie verantwoordelijk kan gesteld worden, Iuidt het antwoord: In de eerste plaats de reeder, dan de kapitein en zijn eerste stuurman." Dinsdagavond hadden allerlei huiszoekingen plaats bij bekende vooraanstaande socialisten, bij den transportarbeidersbond en bij de offi- cieren van de Raymonde. Naar Reuter meldt, zijn bij deze huiszoekin gen ook een groot aantal machinegeweren in beslag genomen. Vrijdag zijn te Brussel en in de provincie ook weer verscheidene huiszoekingen gedaan bij commissionairs en fabrikanten van wapen- onderdeelen. Met name te Luik zouden deze huiszoekingen, naar Reuter meldt, resultaat hebben opgeleverd. DE FRANSCHE FRANC NAAR BENEDEN. Uit Parijs kwam Vrijdagavond tegen tien uur het bericht, dat het Fransche parlement tegen heden (Maandag) was bijeengeroepen, dat de Parijsche beurs tot Dinsdag gesloten is en verder dat in den loop van den nacht tege- lijkertijd te Londen, New York en Parijs een nota inzake een monetaire entente zou worden gepu'bliceerd. Naar Reuter uit Parijs meldt, zijn de laat- ste drie maanden onderhandelingen gevoerd over een overeenkomst tot verzekering van een gelijkheid in het wereldprijsniveau. 'Het parlement is in bijzondere zitting bijeen geroepen teneinde de voorstellen van de regee ring te bespreken. Afgewacht moet nu worden, aldus dit .bericht uit Parijs, in welke mate de Engelsche en Amerikaansche regeeringen aan de Fransche een verzekering hebben gegeven dat zij hun deviezen niet opnieuw zullen depre- cieeren na de devaluatie van den franc. Verklaring d,er Fransche regeering. De Fransche regeering, na tot overeenstem- ming te zijn gekomen met de regeeringen van de Vereenigde Staten en Engeland, heeft te- zamen met hen uitdrukkin'gen aan den wil den vrede te handhaven, de vestiging van voor- waarden te begunstigen die het best kunnen bijdragen tot herstel van de orde in de inter- nationale economische betrekkingen en een politiek te volgen, die ten doel heeft den voor- spoed in de wereld te bevorderen en het leven der volkeren te verbeteren. De regeering der Vereenigde Staten van Amerika en de regee ring van Groo? Brittannie moeten in hun in- ternationale monetaire politiek natuurlijk ten voile rekening houden met de eischen van bin- nenlandschen voorspoed der Amerikaansche republiek en van het Britsche empire, evenals de Fransche regeering natuurlijk rekening zal houden met soortgelijke overwegingen ten aanzien van de economie van het moederland en de overzeesche bezittingen. Zij grijpen met genoegen de gelegenheid aan, die hun is gebo- den om opnieuw te bevestigen, dat zij de poli tiek willen voortzetten die de laatste jaren gevolgd is en waarvan een der voortdurende doelstellingen is, een zoo groot mogelijk even- wicht op de wisselmarkt te handhaven en niets te verzuimen, om te voorkomen, dat door een Amerikaansche of Britsche monetaire actie dit evenwicht wordt verstoord. De Fransche regeering deelt met de regee ring der Vereenigde Staten van Amerika en de regeering van Groot Brittannie de overtui ging, dat de voortzetting van deze gecoordi- neerde politiek dienstig zal zijn voor de alge meene doelstellingen, die alle regeeringen zou den moeten nastreven. Devaluatie van den franc. De regeering, van meening zijnde, dat de gewenschte stabiliteit tusschen de voornaam ste valuta's niet op soliede grondslagen ver- zekerd kan worden, zonder dat van tevoren de duurzame verhouding tusschen de versehil lende staatshuishoudingen is hersteld heeft tot dit doel .besloten aan haar parlement een her- ziening van haar devies voor te stellen. De re geeringen van de Ver. Staten, van Groot Brit tannie hebben, in de hoop dat zoodoende hech- door die vereeniging bezorgd en ik moet zeg- gen, dat ik, zooals het nu is, de beste verwach- tingen van haar heb." „Het is ongeloofelijk, zoo vriendelijk en har- telijk als je voor ze bent," prees Miss Web ster weer. ,,Ja, maar ik houd de teugels toch ook altijd flink strak. Dat is naar mijn meening de eenig juiste methode om met dergelijke meisjes om te gaan. Je moet er niet omheen draaien; je moet eerlijk tegenover ze staan. Ik heb tegen dit meisje hetzelfde gezegd, als tegen de an deren." „<Och, ze heeft toch zoo'n kolossalen tact", murmelde haar vriendin. ,,Ik zei: Annie Jones, ik geef je een nieuwe kans men moet iedereen, die verkeerd deed een nieuwe kans geven. Ik kan je die alleen maar aanbieden. 't Is aan jou om het goede gebruik er van te maken, of haar voorbij te laten gaan en nog verder in de modder te zin- ken." Ze zweeg en John werd zich met schrik be- wust van het feit, dat zijn gastvrouw ver wachtte, dat hij iets zou zeggen. ,JQn...?" bracht hij ongearticuleerd uit. „Natuurlijk ben ik bij alle vriendelijkheid erg streng, dat moet je nu eenmaal zijn, maar ik tracht paedagogisch te werk te gaan. Ik aCht het verkeerd mijn kasten af te sluiten. Dat brengt hen alleen maar in verleiding. Ik zeg hen onomwonden: hier is een lijst van het zilver en hier een van mijn juweelen. De tapij- ten, bronzen en andere kunstvoorwerpen heb ben groote waarde; de collectie van mijnheer daarentegen niet. Ik weet altijd tot op een penny hoeveel geld ik in m'n beurs heb. Mocht er iets ontbreken, dan bel ik onmiddellijk de politie op." „Is ze niet bewonderenswaardig?" hijgde Webster. John vond Mrs. Fossick Yates zoo bewon derenswaardig, dat het hem moeite koste om weerstand te bieden aan de opwelling om haar met het zwaarste exemplaar van haar kost- bare bronzen kunstvoorwerpen de hersens in te slaan. tere grondslagen voor de stabiliteit der inter- nationale economische betrekkingen gevormd zullen worden, dit besluit gunsti'g ontvangen. De regeeringen van de Ver. Staten, Groot Brittannie en Frankrijk verklaren, dat het hun doel is, gebruik te maken van de juiste maatregelen waarover zij beschikken, om zoo veel mogelijk te vermijden, dat de nieuwe grondslagen der wisselkoersen die het resul taat van de beoogde herziening, ondermijnd worden. Tot dit doel zullen de noodige bespre kingen worden gevoerd met de twee andere regeeringen, alsmede tusschen de bevoegde in- stitiiten. De Fransche regeering is bovendien evenals de regeeringen van de Ver. Staten en Groot Brittannie, overtuigd, dat net welslagen van de hierboven aangegeven politiek samenhangt met de ontwikkeling van den internationalen handel. In het bijzonder acht het van het groot- ste belang, dat onverwijld maatregelen zullen worden genomen om geleidelijk de huidige stelsels van contingenteeringen controle op de wisselkoersen in te krimpen met het oog op de uiteindelijke afschaffing er van. De Fransche regeering doet evenals de regeering van de Ver. Staten en van Groot Brittannie een bercep op de medewerking der andere landen om te komen tot verwezenlijking der politiek, zooals deze in deze verklaring is geformuleerd. Zij rekent er op, dat geen enkel land zal trachten een onredelijk valuta-voordeel te behalen en daardoor het streven, dat de regeeringen van de Ver. Staten, Groot Brittannie en Frankrijk willen volgen, teneinde meer stabiele econo mische betrekkingen in te voeren, tegen te werken. De ministerraad heeft deze verklaring, zoo als er eveneens een te Londen resp. te New- York is gepubliceerd, goedgekeurd en tevens zijn goedkeuring gehecht aan het onderwerp van een monetaire wet, waarvan het voor naamste oogmerk is de waarde van den franc aan te passen aan den huidigen economischen toestand. Krachtens deze wet zal het gehalte van den franc komen te liggen tusschen 49 en 43 milli gram goud van 900/1000 fijn. Voor de devalua tie bevatte de franc 65 milligram goud, zoodat de waardevermindering gesteld kan worden op ongeveer een derde en de koers gebracht is op ongeveer 100 francs per pond sterling. Wisselmarkten en beurzen gesloten. De wisselmarkten van Parijs, Londen en New York waren Zaterdag en heden gesloten. 'Bij decreet van den Franschen minister van financien zullen de effecten- en goederenbeur- zen tot een nader vast te stellen datum geslo ten zijn. Morgenthau over de beteekenis van den maatregel. ,,Ik ben van meening, dat dit het beslissende oogenblik zal zijn voor den wereldvrede", ver- klaarde de Amerikaansche minister van finan cien Morgenthau met een toespeling op de de valuatie van den franc. ,,De intemationale mo netaire sta'bilisatie is het fundament, dat ge legd moet worden alvorens wij een duurzamen vrede en een werkelijk herstel kunnen ver- wachten. Ik voorzie geen enkele wezenlijke wijziging in verband met den dollar en het pond sterling en men spreke niet van een neo- devaluatie van den dollar." Morgenthau antwoordde bevestigend op de vraag, of de Vereenigde Staten gebruik zou den maken van het stabilisatiefonds. ZWITSERLAND OVERWEEGT MONETAIRE AANPASSING. Naar het D.N.B. uit Bern meldt, heeft de Zwitsersche bondsraad Zaterdag een zitting gehouden, die vier uur heeft geduurd. Na afloop werd de volgende officieele mededee- ling gepubliceerd: „Na kennisneming van het besluit der Fransche regeering, den franc met circa 30 pet. te devalueeren, is de bonds raad van meening, dat het belang van het oeconomisch leven ook Zwitserland dwingt, zijn valuta bij de leidende wereldvaluta's aan te passen. Vandaag zal de bondsraad aan het parlement zijn voorstellen doen. De beurzen blijven vandaag en Dinsdag gesloten. De buitengewone vergadering van den Zwit sersche ministerraad, waarin besloten werd ook den Zwitserschen franc aan de groote werelddeviezen aan te passen, heeft geduurd tot over twee uur in den middag. Men ver- onderstelt algemeen, dat de regeering ge- wacht heeft met het publiceeren van een mededeeling totdat de banken gesloten waren. Bij de besprekingen van de Zwitsersche regee ring was tegenwoordig de president van de Zwitsersche Nationale Bank Baehmann. als mede de Nederlandsche gezant te Bern Mr. C. ridder van Rappard. De Tribune de Geneve meent uit dit onge- wone feit te mogen afleiden, dat de Zwitser sche regeering er prijs op stelt overleg te ple gen met de regeering van Nederland, welk land ook nog op den gouden standaard stond. De Nederlandsche delegatie op de Volken- bonds vergadering bevestigde, dat de heer van Rappard de vergadering van den minister raad heeft bijgewoond. In verband met de berichten over een aan- XXH. De jacht begint John zag Anne niet weer dien avond. Mr. Fossick Yates bracht hem in eigen persoon naar de deur en nadat hij hem achtereenvol- gens drie verkeerde hoeden had gegeven, vergezelde hij John op het tochtige portaal en voleindigde het dertig jaar oude verhaal van hoe hij in de Dolomieten de trein had gemist. John luisterde maar half zijn gedachten waren vervuld van de vraag op welke manier hij Anne toch te spreken zou kunnen krijgen. Binnenmeisjes hadden meestal een vrijen mid dag; zou Anne ook wel eens 's middags vrij zijn? ,,De weg was heel steil en stoffig", vervolgde de gastheer ernstig ,,En we hadden allemaal een geweldigen honger. Als ik geen chocolade in m'n zak had gehad Misschien was Mrs. Fossick Yates wel zoo „bijzonder", dat ze haar binnenmeisje geen vrijen middag toestond. Wat een vrouw! Hemel-nog-an-toe, wat een vrouw! ,,Maar weet U, het beroerde van chocolade is, dat je er zoo'n geweldigen dorst van krijgt. En zooals ik U al zei John bedacht, dat de kleine Fossick Yates zou zeggen, als hij hem plotseling bij zijn revers pakte en zou vragen: Wanneer heeft j Uw binnenmeisje haar uitgaansdag Maar hij bedwong de vreemdsoortige opwelling om een proef in deze ridhting te nemen en vernam hoe het verspreide gezetschap bij n stroompje weer tezamen gekomen en zich met onbe- I schrijfelijke dankbaarbeid had gelaafd aan het heldere water. ,,Nektar was 't, m'n waarde heer, goden- drank in onze uitgedroogde kelen". De oogen van den kleinen man schitterden bij de her- innering. „iEen weldaad was het, een onvergetelijke verkwikking. Eh ik ga even met U mee naar beneden, als U het goed vindt (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5