Buitenland. De burger-oorlog in Spanje Predikbeurten Sport TER NEUZEN, 28 SEPTEMBER 1936 ZAAMSLAG. WEER VER W ACHTIN G. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. VOETBAL. en de positie van het landbouwcrisisfonds is na een langdurige conferentie, welke minister Deckers Zondagmiddag met de regeerings.com- missarissen heett gehad, voorloopig -een aantal maatregelen getroffen. De bedoeling van deze maatregelen is, ge- legenheid te krijgen het verloop der wereld- marktprijzen in de naaste toekomst te bestu- deeren om dan naar 'bevind van zaken even- tueele wijzigingen aan te brengen. Alle r.estitutie-, exportbeschikkingen, enz. zullen, met uitzondering van de beschikking voor zoover betreft de teruggave van binnen- landsche heffing op boter, voor zoover de nor- male hoeveelheden betreft, voorloopig worden stopgezet. Zoo spoedig mogelijk zal worden bekend ge- maakt, welke restituties, premies enz. met in- gang van 28 September 1986 zullen gelden. Met ingang van 28 September 1936 zal tot nader order geen rogge worden gedenatureerd. Dit geldt ook ten aanzien van partijen, waar- omtrent reeds toezegging tot het houden van toezicht werd gedaan. De steun a f 2,25 voor gerst wordt met in gang van 28 September 1936 tijdelijk opge- schort. Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formaliteiten dienaangaande worden voorloopig gehand- haafd. Geen monopolie-overeenkomsten zullen ten aanzien van den uitvoer van consumptie- en pootaardappelen naar Belgie en veldboonen naar Duitschland worden aangegaan. De reductie bij invoer van Indische mais wordt tijdelijk opgeschort. Voor zoover betreft de Nederlandsche aard- appslmeelcentrale is voor alle georganiseerden tot nader order de verkoop van aardappelmeel stopgezet. De Aardappelmeelcentrale aanvaardt geen enkele verplichting voor verkoopen gesloten na 27 September 1936. De Nederlandsche Veehouderijcentrale heeft den verkoop van spek door spek-exporteurs stopgezet. MINISTER COLIJN BIJ DE KONINGIN. De Koningin heeft Zaterdagavond ten pa- leize Het Loo den minister-president, Dr. H. Colijn, voor de -behandeling van Staatszaken in gehoor ontvangen. Dr. H. Colijn is daarvoor des middags om kwart over 5 per trein aan het station Apel- door aangekomen; per hofaiuto is hij vandaar naar het paleis gereden. DANKWOORD VAN DE PRESSES. Het ligt in de bedoeling van de Prinses, - Dinsdag 29 dezfer des namiddags te 12.45 uur voor de radio een korte rede te houden ten einde dank te betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij haar verloving met Prins Bernhard. Dit dankwoord zal over beide zenders en naar Indie worden uitgezonden. PRINS BERNHARD TE ENSCHEDE. Prins Bernhard is Zaterdagocbtend per auto van Het Loo naar Enschede vertrokken, in ge- zelschap van zijn secretaris, Jhr. ir. Roell. De Prins bracht een bezoek aan de fabriek Rigtersbeek van de firma Van Heek aldaar, om zich van den gang van zaken in het tex- tielbedrijf op de ihoogte te stellen. VORSTELIJK HUWELIJK IN HET VOORJAAR OMSTREEKS JAN.-FEBR. Naar de „Tel." verneemt zal d'e voltrekking van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard waarschijnlijk in de tweede helft van Januari of begin Februari van het vol- gend jaar geschieden. De datum is nog niet bepaald, mede in ver- band met eenige aangelegenheden, welke eerst moeten worden geregeld. Het gerucht wil dat het jonggehuwde vor- stenpaar zich nog v6or den zomer van 1937 naar Indie zal begeven en dat deze reis, aan- sluitend aan de eigenlijke huwelijksreis, onge- veer drie maanden in beslag zal nemen. Ook hieromt'rent is echter nog geen beslissing ge nomen. HUWELIJKSGESCHENK VOOR DE PRINSES VAN DE NEDERLANDSCHE JEUGD. Zaterdag is in Den Haag een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van gym nasia en middelbare scholen van het openbare en het bijzondere onderwijs. Op eenige scholen was gebleken, dat bij de jeugd behoefte bestaat der Prinses een ge- schenk aan te bieden bij gelegenheid van haar huwelijk. De wenschelijkheid werd nu over- wogen van een groote daad van de Nederland sche jeugd en dus te komen tot een landelijke organisatie. De vergadering besloot, een commissie te benoemen, waarin bereids dr. Joh. H. van Bur- kom (Adelheidstraat 227, Den Haag) tot voor- zitter werd gekozen, terwijl dr. W. van der Wijk het geldelijk belheer werd toevertrouwd. Verder zal de commissie bestaan uit ouderen en ult leerlingen. Deze commissie zal provin- ciale commissies in het leven roepen om de geheele jeugd te omvatten, d.w.z. de gymna- siale en middelbare scholen, de lagere-, han- dels- en nijverheidsscholen, enz., zoodat het geheele openbare en bijzondere onderwijs hier- b£j betrokken wordt. Besloten is, het geschenk te kiezen met goedkeuring van het Prinselijk paar en in overleg met het nationale comite, zoodat het geschenk van de jeugd een onderdeel van het nationale huldeblijk zal kunnen worden. De inzameling van de gelden. die per ijioofd laag zullen worden gehouden, zal plaats heb- ben op een te voren vastgestelden dag, op een bepaald uur. De geheele Nederlandsche school- jeugd zal dus op een oogenblik een bewijs van haar aanhankelijkheid aan het Oranjehuis kun nen geven. PRINS BERNHARD. Geregeld contact met de economische kringen der hoofdstad. Zooals wij gemeld hebben zal Z. D. Prins Bernhard eenigen tijd de werkzaamheden der Nederlandsche Handel Maatschappij in de hoofdstad volgen. Sommige organen stellen het intussohen thans voor, alsof de Prins in vast verband zal treden op het hoofdkantoor in de Vijzelstraat. ,,De Tijd" kan dit laatste ten stelligste tegenspreken. Van een vast verband is geen sprake. Het geldt hier een zich orienteeren van den Prins ten aanzien van zijn nieuw vaderland. Het moet ook in zijn voornemen liggen, lit Z. D. zich eveneens bij andere in- stellingen op de hoogte stelt om zijn econo mische studien betreffende land en kolonien te vervolledigen. Aanvaukelijk lag het in het voornemen van Prins Bernhard eenige maanden werkzaam te zijn op de Hollandsche Koopmansbank aan de Keizersgracht te Amsterdam, om zich aldus met taal en landsaard vertrouwd te maken. Reeds was alles voor zijn komst gereed, toen door de publicatie der verloving aan dit voor nemen geen gevolg werd gegeven. In haar radiorede neeft H. M. de Koningin hierover verm eld: „Een jaar geleden werd Hij te werk gesteld te Parijs en het lag in de bedoeling, den daar aangevanget arbeid en studie te Am sterdam voort te zetten". De Prinses voegde hieraan toe: „Mijn verloofde wil zich eerst nog eenigen tij 1 rustig wijden aan de studie van ons land en zijn overzeesche gewesten en die geleid door Zijn persoonlijken aanleg, speciaal van de economische zijde aanvatten". In dit verband moet ook 's Prinsen bezoek aan den president der Nederlandsche Bank, mr. Trip, gezien worden. En om aan het hier- boven geuite voornemen gevolg te geven, zal Z. D. de werkzaamheden der Ned. Handels Maatschappij volgen, wier geschiedenis vele aanrakingspunten heeft met het Huis van Oranje en welker betrekkingen met Neder- landsch-Indie den Prins in staat stellen zoowel zijn economische kennis ten aanzien van Nederland als de gewesten van overzee te ver- grooten. VRAGEN VAN Mil. MEM)ELS. De heer Mendels heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Binnenlandsche Zaken: Heeft de minister zich op de hoogte gesteld van de malversaties die zich hebben voorge- daan bij het beheer van de geldmiddelen van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in de gewesten Limburg en Zeeland? Is de Minister in staat en bereid inlichtingen te verstrekken omtrent aard en omvang dier malversaties met mededeeling tevens van de voorschriften, regelende het beheer van de geldmiddelen van genoemd instituut en van de wijze en frequentie der controle, die op dat beheer werd uitgeoefend? Heeft de minister in het voorgevallene aanleiding gevonden te overwegen of in dat beheer en in die controle wijziging ware aan te brengen? DE WET OP HET AFBETALINGSBEDRIJF. iStaatsblad no. 645 vermeldt een Kon. besluit van 10 September tot uitvoering van artikel 1, tweede lid, van de wet op het afbetalings- bedrijf. Daarbij worden als zaken in den zin van artikel 1, tweede lid, van deze wet aangewezen de zaken, waarvan de geheele koopprijs, als bedoeld in artikel 1576c, tweede lid, van het B.W. een bedrag van f 50 niet te boven gaat. VOORONTWERP WIJZIGING ONGEVALLENWETTEN. Zooals reeds gemeld heeft de Minister van Sociale Zaken een voorontwerp van wet tot wijziging van de ongevallen wet 1921 en een voorontwerp van wet tot wijziging van de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Aan een commissie uit den raad zal worden opgedragen omtrent deze voorontwerpen prae- aavies uit te brengen. In het bijzonder is bij deze wijziging gedacht aan kantoorpersoneel, dat door zijn werk zaamheden in het bedrijf aan de inwerking der gevaarlijke stoffen en gassen kan zijn bloot- gesteld, hoewel het niet rechtstreeks met die stoffen of gassen omgaat. Ook wordt een bepaling voorgesteld bij art. 87a, waardoor de verzekerde, die gedurende ten minste een jaar werkzaam is geweest in een of meer ondememingen, waarin met ge- vaarlijke stoffen of gassen wordt omgegaan, en bij wien zich een der aangewezen ziekten openbaart na afloop van den in den algem.ee- nen maatregel van bestuur aangegeven ter- mijn, gedurende zekeren tijd en onder zekere voorwaarden zal worden toegelaten tot het be wijs, dat zijn ziekte verband houdt met zijn dienstbetrekking in een der bedoelde onder- nemingen. De bewijslast komt derhalve op den verzekerde te drukken. VERPACHTING MOSSELPERCEELEN. Vrijdagmiddag zijn, meldt het ,,Handels- register", de mosselperceelen in Zeeland door het bestuur der ,,Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen" verpacht. Het betreft de perceelen in het westelijk deel van de oude Schelde, in de Zandkreek tusschen de eilanden Noord- en Zuid-Beveland, in de Oude Roeve, Grevelingen en Hammen. Er waren verscheidene perceelen waarvoor de pachtsom naar verlhouding zeer bevredigend moet genoemd worden. Ook eenige perceelen nieuw uit te geven grond werden aangeboden, voor welke perceelen door het bestuur der „Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen" de concessie-aanvragen waren ge- weigerd, omdat men bij publieke verpachting een hoogere opbrengst voor deze perceelen verwachtte. Dat het voldoen aan de concessie- aanvragen niet altijd de hoogste opbrengst garandeert, blijkt wel uit het verloop van deze verpachting. Zes perceelen, tot nu toe in con- cessie bij eenige kweekm-s uit Zierikzee wer den thans door den staat publiek verpacht. Zij brachten thans op resp. 1000, 2200, f 2900, 2300 en 2800 tezamen voor de zes percee len f 13.000 tegen een vorig jaar slechts een paar honderd guldens. ONTSLAG AAN DEN DIRECTEUR VAN I>E ARBEIDSBEURS TE BERGEN OP ZOOM. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft in besloten zitting den heer A. S. ontslag ver- leend als directeur van de Arbeidsbeurs. HET STELSEL-SLOTEMAKER DE BRUINE Onder voorzitterschap van mr. dr. E. W. Catz heeft het hoofdbestuur van Spellingvrede te Amsterdam vergaderd inzake de plannen van minister Slotemaker de Bruine, die in dezen kring veel tegenstand ontmoetten. Ge- sproken werd over een onafgerond stelsel dat practisch onuitvoenbaar zal blijken en boven- dien door zijn gemis aan duidelijkheid, tal van vragen opwerpt. Men achtte voorts „kool" gn „geit" al te zeer gespaard. In het belang van het onderwijs, zoo meent het hoofdbestuur, behoort de methode-Slote- maker niet verwezenlijkt te worden. De een- voudige regels van het compromis-Marchant hebben daar, in elke beteekenis des woords „school" gemaakt en him bruikbaarheid vol- komen bewezen, zonder de taal zelve te scha- den. Het bedrijfsleven neemt de schrijfwijze-1934 even zeer in toenemende mate op. Op die gronden is het hoofdbestuur van Spellingvrede hoezeer het uiteindelijke rust en sabilisatie zou toejuichen van oordeel, dat zijn voorkeur voor de spelling-1934 onge- wijzigd dient te blijven. WORDT DE WINTERDIENST ZEELANDLIJN K. L. M. OPGEHEVEN? Naar aanleiding van de geruchten over stopzetting van den dienst der K. L. M. op Zeeland in den komenden winter, is bij nader informatie gebleken, dat de thans geldende dienstregeling tot en met 3 Oct. van kracht blijft. Een nieuwe dienstregeling zal dan wor den ontworpen van 5 tot en met 10 October a.s. In die week zal de K. L. M. een beslis sing nemen, of de dienst op de Zeelandlijn ge durende den winter gehandhaafd blijft. Verschillenden instanties zal binnenkort een verzoek bereiken om financieelen steun, ten- einde te bevorderen, dat ook gedurende het winterseizoen de dienst Rotterdam Haam- stedeVlissingen gehandhaafd blijft. HUISARBEIDWET TREEDT IN WERK1NG. Op 1 October zullen de Huisarbeidwet 1933 en het daarop gegronde Huisarbeidsbesluit in werking treden. Hieronder volgt een beknopt overzicht van eenige bepalingon, waarmede werkgevers en huisarbeiders reeds dadelijk rekening hebben te houden. Als huisarbeid worden voorsnands alleen be- schouwd de volgende werkzaamheden, welke voor een onderneming worden verricht in open of besloten ruimten, welke geen deel uit- maken van die onderneming: le. Het plakken van gummi-artikelen en het bewerken, sorteeren en verpakken van celluloiawaren; 2e. Het vervaardigen, herstellen en afwer- ken van onder- en bovenkleeding, daaronder begrepen schoeiSel en hoofdbedekking; 3e. Het vervaardigen, herstellen en afwer- ken van huishoudgoed, zooals lakens, sloopen, servetten en dergelijke; 4e. Het vervaardigen en afwerken van 1am- pekappen en van vormen voor lampekappen; 5e. Het schoenstikken; 6e. Het op kaartjes naaien of op andere wijze bevestigen van knoopen; 7e. Het strijken en opmaken van wasch- goederen 8e. Het behandelen van vuil waschgoed; 9e. Het behandelen van lompen en ander afval; lOe. het schoonmaken van fruit en het lezen van peulvruchten en koffieboonen. Iedere werkgever, die werk in huisarbeid doet verrichten, is verplicht zich te voorzien van een huisarbeidersregister, een loonlijst en een loonragister. Deze zijn tegen betaling bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Graven- hage verkrijgbaar en kunnen door tusschen- komst van de postkantoren worden besteld. De werkgever moet voorts zorgen, dat de huisarbeider voorzien is van een loonboekje. Deze loonboekjes worden door of vanwege den burgemeester uitgereikt en kosten J 0,50 per stuk. Voor personen beneden 18 jaar worden geen loonboekjes afgegeven. Gelden bovenstaande bepalingen alleen voor huisarbeid, de in artikel 3 der wet neerge- legde bepalingen ten aanzien van de bestrij- ding van gevaar voor de gezondheid, de zede- lijkheid of het leven gelden niet alleen voor huisarbeiders maar voor alle ondernemingen, waar bovengemelde werkzaamheden worden verricht. Deze bepalingen zijn nader uitgewerkt in de artikelen 3 tot en met 10 van het Huisarbeids besluit. Daarin worden allerlei eischen gesteld ten aanzien van de ruimten, waarin de werkzaam heden worden verricht. Voor de verschillende werkzaamheden loopen deze eischen uiteen. Zoo mag, om een voorbeeld te noemen, het strijken en opmaken van goederen niet geschieden in lokalen, waarin zij het ook op andere gedeelten van den dag wordt geslapen. Verscheidene andere werkzaam heden, waarvoor hetzelfde voorschrift geldt, zijn bovendien verboden in lokalen, waarin zij het ook op andere gedeelten van den dag gegeten, gekookt of gewoond wordt. De Minister van Sociale Zaken kan van de hierbovengenoemde verbodsbapalingen vrijstel- ling verleenen. Nadere inlichtingen omtrent deze nieuwe wettelijke bepalingen verstrekken de districts- hoofden der Arbeidsinspectie. DE VERBODEN WAPENLEVERINGEN UIT BELGIe. De rechter van instructie te Brugge heeft Vrijdagnacht een bevel tot arrestatie uitge- vaardigd ten laste van. den reeder-eigenaar van het te Oostende in beslag genomen stoom- schip Raymond, geladen met wapenen, voor Spanje bestemd. Deze persoon, Rau genaamd, ging zich Zaterdag, vergezeld van een advo- kaat, zelf bij den rechter aanmelden. Na af loop van het eerste verhoor is hij in de ge- vangenis opgesloten. Er worden in verband met de zaak van dit smokkelschip nog meer arrestaties in West-Vlaanderen en ook te Ant- werpen verwacht. Azana vraagt bescherming en onderdak bij het Argentijnsche gezantschap. Azana, president van de Spaansche repu- bliek, en verschillende andere hooge Spaan sche autoriteiten, hebben de Argentijnsche legatie te Madrid ibescherming en onderdak verzocht. Aldus meldt Havas uit Buenos- Aires. Reuter deelt voorts mede, dat dit be- richt officieel door het Argentijnsche ministe- rie van buitenlandsche zaken te Buenos-Aires is bevestigd. Dit bericht is wel zeer verrassend, vooral omdat men niet weet wat er aan ten grond- slag ligt. Er heeft een gerucht geloopen, dat Azana den strijd had willen opgeven en dat hij daarom in feite een gevangene was van Caballeros, die van gansch ander gevoelen is. Uit het gebeurde met ons gezantschap weet men, dat er een week geleden al feitelijk anarchie heerschte te Madrid, zoodat het heel goed mogelijk is, dat de president bescherming heeft moeten zoeken tegen de radicale elemen- ten van links, hetzij dan alleen omdat hij de verantwoordelijkheid voor wat er thans in Ma- drileensch Spanje gebeurt niet langer dragen wil, hetzij omdat hij door zijn aandringen op beeindiging van den strijd bij zijn eigen mede- standers in verdenking is gekomen. Een an dere mogelijkheid is natuurlijk, dat te Madrid een rechtsche revolutie is uitgebroken. De gevechten tusschen regeeringstroepen en rechtschen concentreeren zich intusschen op Bilbao in het Noorden en op Toledo in het Zuiden. Val van Toledo aanstaande D.N.B. meldt uit Hendaye: De roode troepen rekenen met den spoedigen val van Toledo. De commandeerende generaal aldaar heeft zijn hoofdkwartier van Toledo naar Madrid verplaatst. De aanval der recht sche troepen in dezen sector is bij San Martin- de-Eglesias begonpen. Het bombardement van Bilbao is hevig geweest. Bilbao is Vrijdag hevig gebombardeerd en op verschillende plaatsen is brand uitgebroken. Het Noorderstation o.m. staat in brand en men weet nog niet hoe groot het aantal ge- bouwen is, dat reeds in vlammen is opgegaan. Het staat echter vast, dat noch Irun noch San Sebastian ooit zoo zwaar zijn gebombardeerd. De actie der vliegtuigen heeft diepen indruk gemaakt op de bevolking en een deel daarvan eischt thans dat eenige gijzelaars ter dood worden gebracht. Men vraagt zich af in hoe- verre het den Baskischen nationalistischen autoriteiten zal gelukken de orde te hand- haven en of zekere extremistische elementen niet zullen overgaan tot represaillemaatrege- len. 'Hulpbrigades zijn thans bezig een onder- zoek in te stellen in de puinhoopen om te zien, of daar geen menschen meer onder zijn be- graven. Te Madrid. Reuter meldt uit Madrid. Leden van het Volksfront heb'ben hier mej. Rosario Queipo de Llano gearresteerd, de zus- ter van den generaal van dien naam. Bij haar arrestatie bezwoer zij de miliciens haar te dooden zonder haar te doen lijden. Zij werd overgebracht naar de vrouwengevangenis. Men heeft verder een complot ontdekt van agenten der veiligheidspolitie, die de politieke gevangenen, die op het oogenblik in het college Sananton zijn opgesloten, wilden bevrijden. Dit zou plaats hebben, wanneer de opstande- lingen de poorten fan Madrid zouden hebben bereikt. Er zijn verschillende arrestaties ge daan. VRAAG VAN DEN HEER COLSEN. Naar ons wordt medegedeeld, is door den heer Colsen, lid van den gemeenteraad, aan Burg, en Weth. de vraag gesteld, of het juist is, dat door het college een ameublement bui- ten de gemeente Ter Neuzen is aangekocht; zoo ja, wat dan de reden is, dat de in de ge meente gevestigde middenstanders van die levering zijn uitgesloten. DOODELIJK MOTOR-ONGELUK. Zaterdagavond is de heer J. Fraanje, archi tect alhier, rijdende op zijn motorfiets, op den Dordtschen straatweg, jammerlijk veronge- lukt. Naar we vernemen was genoemde heer, die 34 jaar oud is, en kort geleden gehuwd, met zijn vrouw per motorfiets vertrokken naar zijn te Rotterdam wonenden zwager. Alvorens de thuisreis te aanvaarden, zou nog ergens een bezoek gebracht worden. Zijn vrouw reed met haar ibroeder in diens auto, terwijl F. per motor reed. Reeds kort nabij het doel der reis werd hij vermoedelijk door het achterspatbord van een passeerende auto aan het stuur ge- raakt, waardoor de motor omsloeg en de be- stuurder met het hoofd zoodanig tegen een boom terecht kwam, dat hij een schedelbasis- fractuur beliep, die vrijwel onmiddellijk den dood tengevolge had. Het lijk is naar het ziekenlhuis aim den Coolsingel vervoerd. DE KERMIS behoort weer tot 't verledene. Het weer bleef mooi tot en met Vrijdag, de Zaterdag was de lucht donker en dreigend, doch, behalve een lidht buitje in den avond bleef het droog. De Zaterdag kenmerkte zich door de gewone drukte, waarin op dien avond ook de dans- lokaliteiten deelden. Op het kermisteruein bleef tot het laatst toe een gezellige drukte heerschen, vooral bij de auto-scotter. Ook scheen het wel, dat dien dag een leger palingT "kooplieden op Ter Neuzen waren afgekomen. Hun waar had, als naar gewoonte, veel aftrek. Zoo naderde het uur van middernacht. De muziek was een kwartier te voren gestopt en de aftocht van de kermisvierders begonnen, zoodat na 12 uur al spoedig alles tot zijn ge wone rust was weergekeerd. Zoowel de revue van „Daar knap je van op", welke 3 avonden voor een uitverkochte zaal is vertoond, als de vertooningen van het Zuid- Nederlandsch Tooneel hadden veel succes. Den laatsten avond waren ook de beide bioscoopzalen uitverkocht. Dit kon voor de bioscoop van de vorige avonden niet gezegd worden. SOHADEVARING. Het van Gent komende Deensche stoom- schip ..Arnold Maersk" heeft te Ter Neuzen schade aan de beschoeiing van het kanaal toegebracht. Nadat een ongelimiteerde borg- stelling was geteekend kon het schip de reis naar Immingham voortzetten. Bij het uitvaren van de Nieuwe Sluis al hier, is het Duitsche s.s. ,,Elsa" in aanvaring gekomen met den Westelijken remstoel, welke hierbij beschadigd werd. Het schip zelf be- kwam geen schade en heeft dan ook de reis voortgezet. IN VRIJHEID GESTELD. Zekere v. H., wonende te Clinge, die eenige dagen geleden werd aangebouden en ter be schikking van de Justitie te Middelburg werd gesteld als verdacht van diefstal van visch- fuiken, is thans wederom in vrijheid gesteld. In de jongst verloopen week werden als naar gewoonte het grootste gedeelte der aard- appelen, gerooid terwijl de opbrengst over het al gem een genomen bevredigend is. Duizen- den kilogrammen worden ingekuild en wach- ten op een gunstige gelegenheid om te worden verkocht. Hieronder bevindt zich een groot gedeelte pootgoed, dat bij verkoop zal wor den uifcgevoerd. VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Door het bestuur der Vereeniging voor Nationale Veiligheid, waarvan ook deel maakt de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, die het adres mede heeft onderteekend, is het volgende adres verzonden aan den Raad van Ministers De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft de eer het volgende onder de welwillen- de aandacht van den Raad van Ministers te brengen. Bij onze actie is ons gebleken, dat Dreede lagen van het Nederlandsche volk waardee- ring hebben voor de wijze, waarop door de Regeering de tekortkomingen bij ons defen- siewezen zijn in het licht gesteld. Hoop is daardoor gewekt, dat met energie en bekwa- men spoed maatregelen, genomen zullen wor den, met het oog op den gespannen inter- nationalen toestand, in zoo kort mogelijken tijd de gevechtsiwaarde van leger, vloot en luchtmacht te verhoogen, al geeft men zich er uiteraard rekenschap van, dat een achter- stand van lange jaren niet ineens kan worden ingehaald. In den steeds grooter wordende kring van personen, die beseffen hoe dringend noodzake- lijk het is om naast het verhoogen van de ge- vechtskracht der militaire defensie-organen ook het economisch weerstandsvermogen in tijd van oorlog van geheel ons volk te orga- niseeren, is echter een gevoel van groeiende ongerustheid ontstaan over den zeer grooten achterstand op het gebied der economische en industrieele verdedigingsvoorbereiding. Zich herinnerend, hetgeen wij gedurende den wereldoorlog hebben ondervonden, is men er zich van bewust, dat deze voorbereidmg evenzeer noodzakelijk is voor het geval wij onze neutraliteit zullen kunnen handhaven als wanneer wij zelf in het conflict worden be trokken en men is er van overtuigd dat ook in het eerste geval de moeilijkheden zeer veel grooter zullen zijn en veel eerder hun intrede zullen doen, dan gedurende den wereldoorlog. De achterstand, die op dit gebied bestaat, kan niet uitsluitend aan financieele oorzaken worden toegeschreven. Tal van voorberei- dende maatregelen in vredestijd behceven niets of slechts weinig te kosten en kunnen toch het verlies van tientallen millioenen aan nationaal vermogen alsmede leed en ontberin- gen in oorlogstijd voorkomen. Gedacht wordt hier aan het aanhouden van voldoende voor- raden door het afsluiten van uitgestelde in- koopcontracten in de meest uiteenloopende takken van handel, land'bouw en industrie; het scheppen van mogelijkheden voor het op gang houden van het bedrijfsleven; het voor- bereiden van uitvoerverboden in tijd van oor- logsgevaar; wettelijke maatregelen tegen prijs- opdrijving der eerste levensbehoeften, voorts inzake het civielrecht, het bank- en crediet- wezen, om een zwaren vertrouwensschok te kunnen opvangen, benevens maatregelen tegen het maken van oorlogswinsten ten koste van de eigen bevolking of van den- Staat, enz. Terwijl al de hier genoemde voorbereidin- gen, mede dank zij de rijke bron van reeds beschikbare gegevens, met zeer weinig kosten gemaakt kunnen worden, zijn er anderen, waaraan grootere kosten verbonden zijn. Zoo is het niet mogelijk om zonder grootere uitgaven de noodzakelijke omzetting voor te bereiden, die bij het intreden van den oor- logstoestand in taj van bedrijfstakken zal moeten plaats vinden. Met het oog op deze omzetting moet tevens gedacht worden aan de registratie van ge- schoolde arbeidskrachten en aan andere maatregelen, die verband houden met art. 181 van de Grondwet. Ook kan zonder goede voorbereiding de volksgezondheid van alle lagen der maat schappij door het uitbreken van emstige ziek ten in gevaar worden gebracht. Voorts is het Nederlandsche volk voor zijn grondstoffen en voedselvoorziening sterk af- hankelijk van het buitenland en van onze over zeesche gewesten. Instandhouding van de scheepvaartverbindingen in tijd van oorlog is dus een onafwijsbare voorwaarde voor ons economisch leven in oorlogstijd. Wanneer Nederland in eenig conflict ge- raakt, dan zal allicht de noodizakelijkheid be staan om tegenover het duikbootengevaar alle koopvaarders te bewapenen met geschut. Ver- sterking van scheepsdekken, uitsparing en in- richting van munitie-bergplaatsen, beschik- baarstelling van geschut, zijn zaken, die van staatswege moeten geschieden en waarvoor in vredestijd de noodige voorzieningen getrof fen moeten worden. Met groote bezorgdheid geven velen er zich rekenschap van, dat ten aanzien van al deze voorbereidingen in Nederland nog zeer weinig is tot stand gekomen. Het is bekend, dat door het aan het Depar- tement van Defensie toegevoegd bureel „Voor- ziening behoeften in oorlogstijd" en andere or ganen, voorbereidingen zijn getroffen met het oog op de aanvulling der bewapening en uit- rusting, alsook met het oog op de ravitaillee- ring van de weermacht. Het is mede bekend, dat de „Oommissie voor de binnenlandshche verwerking van gel den voor het Defensiefonds" tot taak heeft het 5S.4 millioen-fonds dienstbaar te maken aan het ,,potentiel de guerre". Het is tenslotte bekend, dat aan een inter- departementale Commissie is opgedragen te bestudeeren op welke wijze voorzieningen voor de geheele bevolking kunnen worden getrof fen in tijden van oorlogsgevaar. Het is ons gebleken, dat bij zeer velen in den lande de opvatting bestaat, dat een be handeling van deze belangrijke aangelegen heden door meerdere, zoo verschillend samen- gestelde instanties geen waarborg kan bieden voor een juiste en snelle voorbereidmg en dat dit uiterst gecompliceerde vraagstuk der eco nomische verdedigings-voorbereiding alleen tot een oplossing is te brengen door het spoedig instellen van een permanent centraal orgaan, dat onder onmiddelijke leiding der regeering zelve functionneert. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid deelt deze opvatting en veroorlooft zich der halve de instelling van zulk orgaan bij Uwen Raad in emstige overwegng aan te bevelen. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1986. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 6.30 u., Ds. Baaij van Tholen. Matige tot zwakke Noord Oostelijke tot Nordelijke tot Noord Westelijke wind, afne- mende bewolking, weinig of geen regen, koude nacht, overdag iets warmer. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 28 September. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken P. L., oud 37 j., breigoederenfabrikant te Clinge, wegens uitlokking tot verboden ver- voer, tot 1 maand gevangenisstraf. J. de G-, oud 40 j., vrachtrijder te Eede, we gens binnenlandsch vervoer van paarden, tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. de Th., oud 51 j., handelaar in paarden te Eede, wegens alsvoren, tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. HOOGER BEROEP. Door P. F. v. E„ oud 26 j., reiziger te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Politierechter te Middelburg van 22 September 1.1., waarbij hij wegens ver- duistering is veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. De Kantonrechter te Middelburg veroordeel- de A. J. H. te Sas van Gent wegens het rijden met een rijwiel zonder licht tot /3 boete of 3 dagen hechtenis. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Uitslagen van Zondag. le klasse Afd. I. ExcelsiorStormvogels XerxesBlauw-W it ADO—RCH AjaxDHC CW—D'PC le klasse Afd. n. Hermes DVSVUC 0W8ZFC HaarlemFeijenoord VSV—H1BS KPCSparta 43 1—2 10 4—2 24 3—2 2—1 3—3 3—2 afg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2