Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek RECHTSZAKEN. HANDELSREGISTER. TOEKOMST ZAG ER SLECHT UIT door rheumatische pynen en indigestie. Nu van alle pijnen verlost. Wij laten den heer W. H. G. te G. zelf aan het woord. „Toen ik 50 werd, kreeg ik aan- vallen van rheumatische pijn en van indiges- tie. De toekomst zag er slecht voor mij uit, en omdat ik handelsreiziger was, liep mijn productiviteit eveneens aanzienlijk terug. Ik nam de gebruikelijke middelen, zonder eenig blijvend resultaat. Toen begon ik Kruschen Salts te nemen. Hoewel ik eigenlijk nogal pes- simistiscb gestemd was, ging ik mij toch spoedig anders voelen. Opgewekter, sterker en veel energieker, zonder rheumatiek, terwijl ik geen last meer had van indigestie. Ik blijf doorgaan met Kruschen Salts. Meestal neem ik wat mee in een enveloppe als ik buitens- huis moet overnachten. Op reis raad ik iedereen Kruschen Salts aan". Dikwijls is bij beginnende rheumatische pjjn het slachtoffer zieh niet bewust van de oorzaak. Immers, onbemerkt kunnen de afval- stoffen zich in Uw lichaam ophoapen, die niet alleen de oorzaak zijn van indigestie, maar waaruit dan langzamerhand ook de schade- lijke stoffen als urinezuur etc. ontstaan. Juist dit urinezuur is maar al te dikwijls de oor zaak van rheumatiek. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts be- staat, sporen Uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen snel en volkomen op natuurlijke wijze worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, de eetlust keert terug en de rheumatische pijnen zullen afnemen, om tenslotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelas- ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) cipieele geval vorderde de ambtenaar een boete van 1. De kantonrechter overwoog dat niet alleen de letter doch ook de geest van de betreffende bepaling der Motor- en Rijwielwet zich verzet tegen het gebruik van de twee-fiets op den verkeersweg, omdat alle maatregelen zijn tot verhooging van de veiligheid en dit voertuig die slechts in gevaar brengt. De uitspraak luidde conform den eisch. ZIJN KIND GEDOOD. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Don- derdag den 22-jarigen handelsreiziger Y. K., wonende in Leeuwarden, overeenkomstig den eisch van den procureurgeneraal ontslagen van rechtsvervolging terzake van den hem ten laste gelegden moord op zijn zes maanden oud dochtertje, dat ongeneeslijk ziek was. De rechtbank had den man vijf maanden gevan- genisstraf opgelegd. Y. K. was voorts wegens verduistering en diefstal door de rechtbank veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maan den voorwaardelijk. De procureur-generaal vorderde een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk onder aftrek van de geheelc voorloopige hechtenis. Het gerechtshof veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk en met aftrek van twee maanden preventieve hechtenis, zoodat de verdachte in vrijheid werd gesteld. ook een enkele maal voor dat een jongen uit het kamp verwijderd moet worden. De stem ming mag hier niet bedorven en de naam van het kamp moet ook in de omgeving hoog ge- houden worden. Al het mogelijke wordt gedaan om verkeerde practijken onder de jon- gens tegen te gaan. De jongens worden hier in Christelijk milieu gebracht. Ze moeten hier het Christendom in practijk zien. Dat geldt ook voor den Zon- dag. Wei gaan er verscheidenen naar huis maar een dee! blijf t hier toch altijd, om t nood- zakelrjke werk te doen, voor brandwacht in het bosch enz. Welnu, hun wordt getoond hoe men als Christen op gepaste wijze den Zondag doorbrengt. En hoe gezellig dat is (natuurlijk worden de kerkdiensten bijgewoond) blijkt wel hieruit dat sommigen uit eigen beweging vra- gen Zondag hier te mogen blijven. De geestelijke en moreele zorg wordt er straks met de winteravonden niet gemakke- lijker op. Maar de jongens pakken ook zelf aan, al is leiding noodig. Ze kunnen figuur- zagen, dammen, schaken. enz. Ook wordt voor lezingen gezorgd. In het vorige kamp werden er 8 of 9 gehouden over de meest uiteenloo- pende onderwerpen. Getracht zal worden het cursuswerk I.)a!ton-Systeernter hand te nemen. Het werk. Ten slotte nog iets over het werk. We na- men des morgens een kijkje toen enkele ploe- gen jongens aan het omspitten van een stuk land bezig waren, waar later bosch zal wor den geplant. En des middags zagen we anderen bezig in het bosch onregelmatig gegroeide boomen te vellen, weg te sleepen, te ontschor- sen en in stukjes te zagen. Deze klossen worden het is hier een proef met een nieuw systeem gebruikt bij den aanleg en verbe- tering van wegen. Deze proef kan van groot belang zijn voor het houtbedrijf. Op een vlij- laag komen deze blokjes en daarover grint- zand, teer, enz. Er wordt dus nuttig werk geleverd, onder leiding van het Staatsbosch-beheer, dat hierin op zoo loffelijke wijze meewerkt. Over de arbeidsprestaties is men inderdaad tevreden, terwijl de meesten van de jongens toch geheel vreemd tegenover dit werk ston- den. Gemiddeld wordt 50 pet. gehaald van wat een geroutineerd boscharbeider in ac- coordloon haalt, wat voor een groot deel ook te danken is aan de prettige leiding van het Staatsboschbeheer. Andere werkzaamheden zijn het schoon- houden van de bosschen, het graven van brandsingels enz. Wat ook van belang is, is dat het werk in de bosschen ook in de wintermaanden kan wtorden voortgezet. Het is dan haast nog aan- genamer werk dan des zomers. Daarom kan het kamp ook in de winter maanden doorgaan. Dit is van groot belang voor onze werklooze jeugdige landarbeiders. Laten zij zich daarom nu opgeven bij het plaatselijk comite of bij den secretaris van het Prov. Comitd den heer J. Lorier te Middel- burg voor een van de najaars- of winter- kampen. Op 26 Oct. a.s. begint het vierde kamp te Chaam. Vobr 10 Oct. kan men zich aanmelden. Een verzoek. Op onze vraag of er met het oog op de wintermaanden nog aan iets gebrek was, ant- woordde de heer Wemsen, dat men hem zeer zou verblijden met eeh sjoelbak, lectuur (kran- ten, tijdschriften en boeken) gezelschaps- spelen zooals kwartetten, gedragen, doch nog in goeden staat zijnde onder- en bovenklee- ding, truien enz. Een verzoek, dat wij gaame aan onze lezers overbrengen, die zeker dat mooie maar moeilijke werk zullen willen steu DE „TWEE-FIETS". Den laatsten tijd verschijnen steeds meer de z.g.n. „twee-fietsen" op den weg, rijwielen, die met stangen naast elkander zijn verbonden en waarop iemand die niet kan fietsen, toch mee- gevoerd kan worden. Om principieel uitgemaakt te zien, of deze voertuigen toegelaten zijn op de wegen, had een kantonnier van den Rijkswaterstaat te Monster proces-verbaal opgemaakt tegen K. uit Hoek van Holland, die met zijn echtgenoote een twee-fiets bereed. Naar K. aan den kantonrechter te Delft mededeelde, hadden alle politie-ambtenaren die hij in het jaar, waarin hij nu het voertuig bereed, tegenkwam, hem ongemoeid gelaten De ambtenaar van het O.M. was van oor- deel, dat ingevolge art. 11 der Motor- en Rij wielwet de twee-fiets als een gewoon rijwiel beschouwd moet worden en dus niet op den verkeersweg mag rijden, echter, wanneer men met een dergelijk vehikel op het rijwielpad komt, zal vervolging ingevolge art. 22 dezer wet z.i. ook mogelijk zijn, nl. wegens in ge vaar brengen van de veiligheid van het ver keer, zoodat de twee-fiets eigenlijk in het ge heel niet bruikbaar is op den weg. In dit prin- EEN VREEMD GELUID. Te Rotterdam viel, sehrijft de N. R. Crt., het een surveilleerenden agent van politie op, toen hij des avonds laat op zijn ronde langs een van de oude binnenhavens kwam, dat uit een der panden aan die haven een vreemd ge- luid klonk. Hij bleef even staan luisteren, maar hij kon met geen mogelijkheid vaststel- len, wat het nu eigenlijk precies was, noch waar het vreemde geluid precies vandaan kwam. Wel stond het vast, dat het kwam uit het groote kantoorgebouw, dat bij diverse firma's in gebruik is en dat in dat pand in het geheel geen licht brandde. 'Hij waarschuw- de daarop het desbetreffende politiebureau vanwaar dadelijk een inspecteur met een groot aantal agenten op onderzoek uittrok. Nadat de inspecteur had vastgesteld, dat inderdaad uit het gebouw een niet te definieeren geluid klonk, werd het geheele complex panden, waartoe het perceel behoort, afgezet. Op de vier hoeken van het blok werden agenten ge- posteerd en voorts betrokken agenten de wacht aan de achterzijefe van het pand, ter wijl de inspecteur met nog enkele van zijn mannen aan den voorkant op post bleef. In- middels was iemand, die de beschikking had over den sleutel van de buitendeur van het pand telefonisch gewaarschuwd en toen deze ter plaatse kwam werd hem gevraagd, of hij het vreemde geluid ook kon thuis brengen. Scherp luisterden alien: het geluid klonk nog steeds. Het meeste had het nog weg van het dreunen van een pneumatischen boor, alleen klonk het geluid onafgebroken door, wat bij boren meestal niet het geval is. Ook leek het wel wat onwaarschijnlijk, dat zoo al een in breker bezig was de brandkast in een van de kantoren open te boren, hij met dit werk ijve- rig door zou gaan, terwijl er aan alle kanten politie aanwezig was. Maar daar stond tegen over, dat het ook weer niet heelemaal onmo- gelijk was, dat de man, die dan voor dien in- breker op den uitkijk had gestaan, geen kans had gezien zijn maat te waarschuwen, dat er onraad dreigde. Bovendien is er eenigen tijd geleden in dat zelfde pand een inbraak ge- pleegd, waarbij toen een bedrag van ruim 809 uit een brandkast is gestolen. Hoe dit allemaal ook zij, men vond ruimschoots ter- men aanwezig om in het pand een grondig onderzoek in te stellen, hetgeen nu niet zoo heel eenvoudig is, want het pand bestaat eigenlijk uit vier, in den loop der jaren bij elkaar getrokken panden, met, zooals men in de oude binnenstad nog veel kan aantreffen, allerlei vrij onverwachte treedjes op treedjes af, portaaltjes, deuren, die onvermoede trap- pen afs^uiten of die toegang geven tot een ga- penden afgrond boven een binnenplaats. Daar- bij kwam, dat men wel dien sleutel van de buitendeur had, maar niet de sleutels van de diverse kantoordeuren. Nauwelijks was men binnen, of men hoorde het vreemde geluid niet meer, hetgeen de onderzoekers natuurlijk in den waan bracht, dat de verwekker van het geluid eerst thans had bespeurd, dat er een onderzoek werd ingesteld en dat hij nu zou gaan probeeren, hetzij zich te verstoppen, het- zij alsnog een goed heenkomen te zoeken. Dit gaf aanleiding tot een uiterst minitieus on derzoek achter alle deuren, voor zoover die open te krijgen waren, in alle kasten, onder alle bureaux, waar men althans bij kon komen, in alle hoeken en gaten. Maar opeens hoorde men het geluid weer. Achteraf is gebleken, dat het geluid geen oogenblik onderbroken is geweest, maar dat men het in een groot ge- deelte van het pand niet kon hooren. Toen de onderzoekers het geluid weer waar- nemen konden, klonk het ook opeens veel dui- delijker en helderder van klank. Duidelijk kon men toen hooren, dat het een of andere schel iwas en dit deed het vermoeden rijzen, dat de alarm-installatie op een der kantoren in wer king was gekomen. Op den tocht naar de plaats vanwaar het geluid kwam, stuitte men alras op een afgesloten deur. In deze deur was een loketje, dat met een matglazen ruitje was afgesloten. Bij de pogingen het loketje van buitenaf te openen sneuvelde de ruit, waardoor in de deur een klein, vierkant gat ontstond. De magerste van de agenten nam een kloeken snoek-duiksprong en hij kwam via het gat in de deur, in het kantoor terecht. Even keek hij onderzoekend rond, toen een paar ferme stappen en het geluid verstomde. De telefoniste van het kantoor had bij het vertrek verzuimd den stop uit de telefooncen- trale te nemen, waardoor, toen iemand op belde en geen gehoor meer kreeg, het klepje van de centrale is opengevallen en de tele- foonschel aan het rinkelen is geslagen. Zoo kunnen kleine oorzaken groote gevolgen hebben EEN ONGEPASTE GRAF. Gefingeerd bezoek van prinselijk paar als onderdeel van feestpro- gramma. Bij de feestviering ter eere van de verloving van Prinses Juliana, vorge week, heeft in de gemeente Moerkapelle een vertooning plaats gehad, die een bedenkelijk karakter heeft, zoo xneldt het Handelsblad. Bij deze feestviering is n.l. een gefingeerd bezoek van den Prins en de Prinses aan deze gemeente in scene gezet, waarbij een officieele ontvangst ten raadhuize heeft plaats gehad. Tijdens de muziekuitvoe- ring werd plotseling aan de daar verzamelde menigte de verrassende mededeeling gedaan, „dat Prinses Juliana en Prins Bemhard op hun terugtocht van Amsterdam naar Den Haag door Moerkapelle waren gekomen en zich bij het raadhuis bevonden". Terstond na deze me dedeeling door den gemeente-secretaris ge daan, ijlden de menschen naar het raadhuis. Er stond een auto, die zoo juist was aange- komen, voorafgegaan door een paar geunifor- meerde motorrrjders. Een dame en een heer waren uitgestapt, die als het Prinselijke paar werden begroet. De menschen juichten het paar toe, verheugd als zij waren, dat de gemeente Moerkapelle de eer van dit hooge bezoek was aangedaan. Het kwasi-Prinselijke paar liet zich die toejuichin- gen welgevallen en dankte wuivend daarvoor. De enthousiaste stemming steeg ten top toen de burgemeester der gemeente het jeugdig paar geluk wenschte en vervolgens de toege- stroomde menigte toesprak. Daama begaf het verloofde paar zich binnen het raadhuis om even later zich weer aan de menigte te ver- toonen, die hen .opnieuw toejuichte. De muziek speelde het Wilhelmus. 'Het was een echte feestelijke plechtigheid. Na korten tijd vertrok het paar, voorafgegaan door motorrijders on der enthousiaste toejuichingen der bevolking, die in de donkerte van den avond, niet hadden bemerkt, dat het toegejuichte paar niet waren de Prinses en den Prins, maar gesminkte jongelui, uit de naburige gemeente. De feestcommissie heeft de burgerij een ver- rassing willen bereiden met iets heel bijzon- ders, dat te voren niet was aangekondigd. Een verrassing is dit bezoek inderdaad ge weest, maar verscheidene ingezetenen hebben zich aan deze vertooning. dan toch werkelijk geergerd en zij hebben het beschouwd als een grap van zeer 'bedenkelijk gehalte. Bij informatie verklaarde de burgemeester geen oogenblik gedacht te hebben, dat men het voor emst zou opnemen. De muzikanten wis- ten ook, dat het geen werkelijkheid zou zijn. De gefingeerde prins" was een manufactu rer uit Berkel, afkomstig uit Moerkapelle, die iedereen kende". TWEE MENSCHEN DOOR DEN BLIKSEM GElDOOD. Tijdens een toevig onweer boven Giessen (Duitschland) is de bliksem in een groep van drie mannen die op het veld werkten, geslagen. Twee hunner werden op slag gedood, de derde viel bewusteloos neer, doch kon later weer worden bijgebracht. DE UITVINDER VAN MECANO OVERLEDEN. Op 73-jarigen leeftijd is te Liverpool de heer F. Hornbey overleden, die de uitvinder is ge weest van het bekende jongensspeelgoed en van de in Engeland zeer bekende mechantsche treinen. Hornbey begon in 1900 met edn assis- tent zijn eerste meccano-doos in te richten. Op het oogenblik arbeiden in de fabriek bij Liverpool 1500 man en in het Fransche filiaal bij Parijs 450. De overledene die in 20 jaar een groot fortuin vergaderd had, is van 1931 tot vorig jaar conservatief lid van het Lager- huis geweest voor het district Everton te Li verpool, maar hij bedankte bij de jongste ver- kiezingen voor hemieuwing der candidatuur met het oog op zijn leeftijd. EEN UITVINDING TER VOORKOMING VAN ZEEZIEKTE. Bij Ventnor aan de kust van het eiland Wight is een demonstrate gegeven van een uitvinding van de heeren Dennys en Brown, die het schudden* en stampen van schepen in hooge mate moet verminderen, behalve bij zeer hevige stormen. Het toestel, waaraan de uitvinders drie jaar gewerkt en geexperimenteerd hebben, bestaat uit twee inschuifbare vinnen; die aan iederen kant van het schip worden aangebracht en die de uitwerking hebben van een horizontaal roer. Voor de proefneming gaven de uitvin ders in den salon van een kanaalboot een door filmopnemingen verduidelijkte toelichting. Het complete toestel weegt niet meer dan 15.000 kilo en kost tusschen 7 en 9000 pond. De snelheid van de Kanaalboot werd door het meerdere gewicht van 19 op 18 knoopen per uur verminderd, maar de uitvinders bewe- ren, dat dit nadeel ruimschoots wordt opge- wogen door de mogelijkheid om in bewogen water een rechten koers te houden. De Daily Telegraph meldt, dat het eerste resultaat der proeven zeer bevredigend is uit- gevallen. De Solent was zeer kalm en het schip begon plotseling te rollen en te stampen alsof het midden in een storm geraakt was. De vinnen werden uitgeschoven en na een paar minuten stoomde het schip weer verder, bijna zonder geringe beweging. GEMOTORISEERDE BEDELARIJ. Het Officie der landloopersbewaking in de Vereenigde Staten heeft onlangs statistisch vastgesteld, dat meer dan 25900 beroepsbede- laars bij de uitoefening van hun beroep over een auto beschikken. De Amerikaansche bedelaar trekt er met n auto op uit. Komt hij aan een dorp of plaats, dan laat hij zijn wagen aan het begin van de bebouwde kom staan en trekt te voet van deur tot deur, om zijn inzamelingen te houden. Is hij hiermede gereed, dan gaat de man zijn wagen weer opzoeken en chauffeert een station verder. Tijd is geld, ook bij het modeme bedelen. AUTO-ONGELUK. Een met zes personen bezette auto is Zon- dagavond te Dingolfing (Beieren) met groote vaart tegen een boom gereden en vernield. De heereboer Loeffler en een zijner kinderen wer den op slag gedood, zijn echtgenoote en twee kinderen zijn met schedelbreuken naar het ziekenhuis gebracht. De chauffeur is op ver moeden van dronkenschap gearresteerd. i SMOKK ELARIJ VAN GEWEREN, REVOLVERS EN PATRONEN. Bij Annemasse heeft de Zwitsersche douane beslag gelegd op een auto, waarvan de be- stuurder trachtte 4000 patronen en een aan tal revolvers naar Frankrijk te smokkelen. Te Aix les Bains is gisteren een auto aan- gehouden die 100 geweren, 50 parabellum- pistolen en 10.000 patronen bevatte. TWINTIG MENSCHEN GEWOND. Op de Theresienwiese te Munchen, waar thans kermis wordt gehouden, zijn 20 men schen door een houten bruggetje gezakt, dat toegang gaf tot een danstent. Alle twintig zijn gewond. 450 GOOCHELAARS BIJ DEN NETJS GENOMEN. Vier honderd en vijftig goochelaars, voor het meerendeel oude rotten uit de practijk, die zoovele malen de menschheid versteld deden staan door hun magische kunsten, zijn dezer dagen wel op zeer fraaie wijze er zelf inge- loopen. Het waren de leden van het Internationaal Congres van Goochelaars, dat te Munchen is bijeengekomen. Het gezelschap was door een goeden geest aan een diner genood en toen zij dan de zaal binnentraden deden de goochelaars die toch voor geen kleintje vervaard zijn, een wel zeer zonderlinge ontdekking In plaats van een heerlijk gedekte tafel vonden zij op de plaatsen waar zij allereerst een heerlijk so-epje-vooraf verwacht hadden slechts grauwe eartonnen dobbelsteenen van zeer respectabele afmetingen Men had nauwelijks den tijd gehad elkander eens wat beduusd aan te staren toen als bij tooverslag op onverklaarbare wijze alle dob belsteenen tegelijk als een kaartenhuis ineen- schoven en de goochelaars zich grootendeels verbaasd geplaatst zagen tegenover een over- heerlijk portie mayonnaise, een spiegelei en een glas bier. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER EN DE BtJRGEROORLOG. Spanje moge monarchie zijn of republiek, er mogen opstanden of burgeroorlogen woe- den, er moge gemoord en geplunderd worden, een man houdt onvermoeibaar stand. De Spaansche schatgraver laat niet af. Hij past zich aan bij de veranderde omstandigheden en duikt nu op als een majoor van de opstande- lingen die door de regeeringstroepen gevangen is genomen. Maar zijn fortuin wacht hem en hij is gaame bereid het af te staan aan den man, die de zorg voor zijn 16-jarige dochter op zich wil nemen en hem 300 pond sterling wil zenden, vereischt om zijn in beslaggenomen koffers, waarin het fortuin op geheimzinnige wijze verborgen is, vrij te krijgen. Zelf kan hij I gemakkelijk van zijn fortuin scheiden, want hij ligt op sterven. Voorloopig begunstigt de majoor nog slechts Engelschen, maar het zou niet verbazen als hij ook in ons land zijn fortuin nog eens zou beproeven. Wie hem helpt er blijken altijd nog menschen te zijn, die er in vliegen; in Engeland zelfs nog 6en op de twintig is zijn duiten kwijt en hoort nimmer meer iets van den onsterfelijken schatgraver, die na enkele jaren wel weer in een andere gedaante opduikt. EEN MERKWAARDIGE ONGEVAELEN- STATISTIEK IN ENGELAND. Edn van de merkwaardigste statistieken op het gebied van de ongevallen in het wegver- keer is die, welke om de twee jaar door het Engelsche verkeersministerie wordt uitge- geven, meldt de K.N.A.C. Het gaat hier om de resultaten van die ver- keersongevallen, waarbij doodelijke slacht- offers zijn gevallen. In 1935 hadden in Engeland bijna 6300 fatale verkeersongevallen plaats (10 pet. minder dan in 1933), waarbij bijna 6500 slachtoffers (even eens een vermindering met bijna 10 pet.) Dit waren voor bijna de helft voetgangers, voor rond 1/5 wielrijders, voor minder dan 1/6 motorwielrijders en vopr ongeveer 4 pet. be- stuurders van auto's. Bijna 1/3 van het aantal accidenten ge- schiedde op kruispunten of splitsingen, bijna 62 pet. op rechte weggedeelten of overzichte- ljjke bochten. Een ongeveer gelijk percentage viel te registreeren in bebouwde kommen. Bij daglicht kwamen 58 pet. der ongevallen voor, bij helder weer 79 pet. en 12% pet. bij nat weer (regen, hagel, sneeuw). Van de on gevallen bij duisternis had circa 1/3 deel plaats in bebouwde kommen. Wat aangaat de verkeersomstandigheden, zoo was het verkeer gering bij 60 pet. van de ongelukken, middelmatig bij 37 pet. en druk bij slechts 3 pet. Uitsluitend of in hoofdzaak droegen de schuld van de ongevallen: meer dan 40 pet. voetgangers, 31 pet. bestuurders van motor- voertuigen en 16 pet. wielrijders. De toestand van de voertuigen had in nog geen 4 pet. der gevallen schuld, de wegcondities bleven verre beneden de 1 pet., en te groote snelheid werd slechts in 8 pet. der gevallen geconstateerd. Van de gedoode voetgangers waren de slachtoffers voor 83 pet. daarvoor zelf ver- antwoordelijk en wel in hoofdzaak door onop- lettendheid. Twee derde van de gedoode voet gangers waren kinderen onder de elf jaar of ouden van dagen (boven de 60 jaar). ERNSTIG ONGELUK OP DEN NIJL. Naar Reuter uit Kairo meldt, vreest men. dat bij een aanvaring op de Nijl bij Kairo 46 menschen, werklieden, vrouwen en kinderen, zijn verdronken. Volgens een nader bericht is een boot van de spoorwegmaatschappij die den dienst on- derhoudt tusschen Kairo en de stuwen bij Rod-eLFaraq midden op den Nijl, die sterk gezwollen was, gezonken. Van de 50 passa- giers moeten er slechts vier gered zijn. De boot had slechts twee reddingboeien aan boord. OVERSTROOMING IN TEXAS. Volgens een bericht uit San Angelo in Texas is tengevolge van zwaren regenval, die twee dagen geduurd heeft, de rivier Concho over- stroomd. Een groot gedeelte van de stad San Angelo, die 26.000 inwoners telt, is onderge- loopen, w.o. het zakenkwartier. Ongeveer 300 woonhuizen zijn door den stroom meegesleurd; 200 andere staan onder water. De materieele schade wordt reeds op een millioen dollar geschat. VUF VISSCHERSSOHEPEN VERGAAN Te Oslo is uit Reykjavik bericht ontvangen, dat vijf visschersschepen met vijftig IJsland- sche visschers aan boord, niet in de haven zijn teruggekeerd. Men vreest, dat zij vergaan zrjn tijdens den storm, welke ook de ramp van de ,,Pourquoi Pas" heeft veroorzaakt. STORM OP HET BODENMEER. Zondagmiddag tusschen 5 en 6 uur heeft een geweldige stprm boven het Bodenmeer ge- woed voornamelijk in het Oostelijk gedeelte boven Lindau. Daar een paar zeilbooten niet teruggekeerd waren ging de politie met snel- varende motorbooten op zoek, die de opvaren- den van twee gekenterde zeilbooten, studenten uit Dornbirn oppikten. Een derde zeilboot is echter tusschen Lindau en Bregenz omge- slagen en ofschoon de stoomboot Kempstra dadelijk van wal stak konden de 3 opvarenden niet meer gevonden worden. In een later aangespoelde actentasch vond men papieren op naam van een postbeambte uit Hoechst in Vorarlberg. Fa. De Kubber en Kaijser, Heerengracht 7, Ter Neuzen, grossierderij in biscuits, chocolade en suikerswerken. Venn.: C. de Kubber en K. M. Kaijser. P. L. Mangnus, Vogelwaarde, Camibronpol- der D 89, vlashandel. W. I. Naeije de Jonge, Biervliet, Beukenstr. 101a, handelaar in alle land- en tuinbouwpro- ducten. Eigenaar: W. I. Naeije, Biervliet. C. van Parijs, Eede, Dijksweg M 53, hande laar in granen, hooi en stroo, land'bouwer. A. de Pooter, Axel, Bmmastraat 6, handel in en export van aardappelen en vlas. A. Porreij Pzn., Schoondijke, IJzendijksche- straat 241a, handel in vlas en aardappelen. Eigenaar: A. Porreij, Schoondijke. J. W. Scheele, Vogelwaarde, Boschkapelle A 77, exporteur van aardappelen. A. Termote, Zuiddorpe, Monnikenhof A 14, vlasserq. Vereenigde Beurtvrachtvaart „Wiebajo", v.h. Wieland, Balnikker en Jonkman, Schoolweg 13, Ter Neuzen. Venn.: W. A. Wieland. E. A. C. v. Kerkvoorde, wed. J. H. Balnikker, J. P. Jonkman. GevolmachtigdenA. L. en L. A. Balnikker. Aard van de volmacht onbeperkt. Wlij'zigingen ,A. de Baets, Sluis, St. Annastraat 55; Bak- kerij De Hoop, Sas van Gent, Oostdam 6; Kin deren Cuelenaere, Eede, Biezenstraat M 100; P. L. van Eerdenburgh, Graauw, Dorpstraat D 156; Garage L. Boone, Axelschestraat 148, Ter Neuzen; H. J. de Jonge, Axel, Markt C 5, A. L. de Meijer, Schuttersbofweg 3, Ter Neu zen; E. J. Rottier, Hulst, Lange Bellingstraat C 30; F. L. Rijnberg, Grenulaan 9; H. I. van de Sande, Breskens, Groote Kade 12; J. Ver- meulen, IJzendijk, Landbouwstraat D 56; D. J. Verschaegen, Sas van Gent, Zandstraat 35; Zeeuwsche Breierij C. Penneman, Hontenisse Tivoli H 98. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen hadden de volgemde nieuwe ijschrijvingen plaats: W. A. du Bois, Breskens, Vergouwstr. 28, fouragehandel en vrachtautodiensten. C. v. d. Branden, dlinge, Kerkstr. 69, klom- penmakerij. Gezusters van Gadsand, Axel, Walstraat C 6, vlasserij, vlashandel en landbouwbedrijf. Venn.: M. en H. v. Cadsand, Axel. F. J. van Campen, Graauw, Dorpsstraat D 133, vlasbedrijf. Centrale Maatschappij voor beleggingen op Nijverheidsge'bied N.V., Oost'burg, Breedestr. 37, het beleggen van gelden in roerende en on- roerende goederen. Bestuur: J. J. Heijse, Mid- del'burg, H. van der Beke Callenfels, Vlissin- g en. M. van Doom, Axel, le Verkorting K 4, vlasserij, melkveehouder en mel'kslijter. Klompenfabriek A. K., Clinge, Gravenstraat B 178, klompenmakerijEigenaar: A. v. d. Kelen, Clinge. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluitea en blad vermelden. DE GEHEIMEN DER VERLAMMINGS- ZIEKTE. De vorige keer sprak ik van de verschqnse- len der ziekte. Wat de pluimveehouder op- merkt is meestal het volgende: In een koppel jonge hennen komen er op zekeren dag enkele die min of meer stgf loo- pen en veel zitten. Het is net of de dieren gauw moe zijn. Spoedig wordt de gang der dieren onzeker, de eene poot wordt soms wat hoog opgelicht, de andere wat stijf gehouden of het dier knikt bij het loopen iets in het hielgewricht. Soms loopen ze net of ze wat duizelig zijn en dit kan zoo erg worden dat ze omver tuimelen als men ze wat opjaagt. Soms pikken ze aan de teenen, net of ze daar jeuk hebben. Tenslotte kunnen ze alleen maar met moeite nog opstaan, steunen tegen den muur en als men ze opjaagt tuimelen ze van de eene plaats naar de andere. Spoedig kun nen ze heelemaal niet meer overeind en liggen meestal op hun zijde op den grand waarbij de beenen soms nog hevig spartelen en de teenen krom getrokken zijn. Meestal komt de ziekte slechts aan een been voor. Mij valt het veel op, dat in het beginstadium de dieren niet meer op den zitstok kunnen blijven zitten, zet men ze er uiterst voorzichtig op dan balan- ceeren ze even en als ze dood rustig zitten houden ze het even uit, maar bij de minste beweging tuimelen ze van den stok af. Soms trachten ze nog hevig fladderend op den stok te blijven, doch het eind is dat ze er af vallen. Het gebeurt ook dat ze op hun borstbeen liggen waarbij het eene ibeen naar voren ge- strekt is en het andere naar achteren. Echt lam zijn de beenen vaak niet want ze kunnen er zich soms tegen een muur nog hevig mee afzetten en een eind wegflad'deren. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke kip in een koppel snel vermagert en tenslotte aan uit- putting sterft daar zij geen voer meer kan bereiken en geen drinkwater. Het komt ook voor dat de vleugels verlamd raken en los van het lichaam min of meer slap neerhangen. Dit zijn dus verschijnselen van de zijde der lede- maten waarnaar men de ziekte verlamming genoemd heeft. Maar het kan ook voorkomen dat de hersenen aangedaan zijn. De kippen vertoonen dan soms een opvallende zenuw- achtigheid of juist een groote sufheid, ze hou den de kop scheef of de hals op de gekste manier verdraaid, maken de vreemdste bewe- gingen en kunnen natuurlijk niet meer goed loopen. Dat is een tweede vorm die ik de her- sen-vorm der ziekte zou willen noemen. Er kunnen echter ook andere zenuwen ziek zijn, o.a. die welke de ademhaling en de wer king der ingewanden beheerschen. Hierbij treedt dan als meest opvallend verschijnsel een voortduren'd gapen op. De kippenhouders denken daarbij veel aan snot of diphtherie doch dat heeft er niets mee te maken. Vaak is het gapen het eerste wat in een koppel op- valt en als ik dat bij jonge hennen zie heb ik de schrik al te pakken. Zijn de ingewands-zenuwen ziek, dan kun nen we krijgen: verlamming van den krop schijnbaar kropverstopping of een groote, slappe krop. Ook de kliermaag kan verlamd worden en werkt dan niet meer, evenals be- paalde stukken van den darm. De spijsver- tering is dan totaal in de war en in de n^st vindt men onverteerd graan terug. Meestal raakt ook de cloaka verlamd en treedt diar- rhee op waardoor de dieren zich geweldig be- vuilen en vreeselijk stinken. Dit kunnen we noemen de ingewandsvorm der ziekte. Daar- mede is echter het ziektebeeld nog niet ten einde, want als vierde vorm zou ik nu willen noemen: de oogvorm. Meestal treedt daarbij verkleuring der oogen op waarvan het regen- boogvlies grijs wordt en de pupil onregelmatig van vorm wordt en niet meer op licht en duis ternis reageert. De oogen puilen vaak iets uit, de pupillen zijn vemauwd en de dieren krijgen dan een starende uitdrukking. Ten slotte worden de oogen geheel grijs en blind. Soms blijven de oogen schijnbaar goed doch is de oogzenuw ziek wat ook blindheid veroor- Ziedaar nu verschillende vormen der ziekte die we uitwendig zien kunnen. Soms treden ze plotseling op in een paar dagen, soms duurt het weken. Soms treedt e£n vorm op en dan weer meerdere vormen gelijktijdig. Zoo ziet men veel te samen optreden: gapen, lam wor den en blindheid. Tot mijn spijt moet ik zeggen dat de oor zaak der ziekte heden nog niet bekend is. Ik neem als hoofdoorzaak aan een erfelijke aan leg van de dieren en verschillende bijoorzaken kunnen dan tot verlamming voeren. Ik kan daar thans niet verder op ingaan. Mijn advies is ruim onmiddellijk elk dier op, dat de typische verschijnselen vertoont. Zendt er een of meer ter onderzoek naar de Rijks- seruminrichting te Rotterdam en fok in geen geval met koppels waaronder de ziekte voor- gekomen is. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6