AKKERTJES Ter Neuzansche Courant De Tweelingzusters. Binnenland. fr-euilleton Vrijdag 25 Sept. 1936 No. 9508 TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 25 SEPTEMBER 1936 Een dagje in het kamp „Putven" te Chaami AKKER-CACHETS VAN DE VEREOVING VAN PRINSES JULIANA. Drukte by den dienst der Telegrafie. P.T.T. nieuws meldt: Van Dinsdag 8 tot en met Vrijdag 11 Sept. zijn 3405 telegrammen aan het Koninklijk pa- leis bezorgd, waarvan het meerendeel op luxe formulieren werd afgeleverd. Een dier tele grammen bevatte niet minder dan 8000 woor- den, het was afkomstig uit Amsterdam, waar de bezoekers van de herdenkingsbijeenkomst in het vondelpark alien hun handteekening op het telegramformulier plaatsten. HET A.S. HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Reeds veel vraag naar plaatsen langs den weg. Het aanstaande huwelijk van Prinses Ju liana heeft, reeds van het oogenblik, dat de verloving bekend werd, in I>en Haag animo doen ontstaan voor plaatsen langs den weg, dien de stoet zal volgen. Men hoort nog wel tegenstrijdige meeningen over de kerk, waar de inzegening van het huwelijk zal zijn en zoo- wel de Willemskerk (waar de Prinses gedoopt is) als de Groote Kerk, waar de Koningin ge- huwd is, worden genoemd, maar over't geheel neemt men toch aan, dat de huwelijksinzege- ning van Prinses Juliana in de, stellig veel fraaiere, zoo niet gunstiger gelegen, Groote Kerk zal zijn en de stoet zich langs Heulstraat, Kneuterdijk, Plaats, Buitenhof, Gravenstraat en Groenmarkt daarheen zal begeven. Er is, naar men hoort, nu reeds groote vraag naar plaatsen langs dien weg. Een firma in de Heulstraat, die er inderdaad wel bijzonder gun- stig voorzit, zou nagenoeg haar geheele be- schikbare plaatsruimte al verhuurd hebben voor 25 per plaats. En van een firma op de Riviervischmarkt nabij de kerk wordt verteld, dat ook zij reeds verscheidene plaatsen voor overeenkomstigen prijs heeft verhuurd, aan een Bngelschman o.a. een venster voor 125. Het verhuren van plaatsen langs den weg van den stoet ter opening van de Staten-Gene- raal is, naar men weet, niets ongewoons. Bij deze gelegenheid worden er altijd flinke bedra- gen mee opgehaald. Dat de liefhebberij voor plaatsen nu ongelijk veel grooter zal zijn, en de plaatsen in venband hiermee veel meer moe- ten kosten, spreekt, gegeven de groote geest- drift, waarmee de burgerij in het algemeen de verloving van de Prinses met Prins Bernhard heeft ontvangen, haast vanzelf. De kortheid van den weg en de zeldzaam- heid van het schouwspel maakt een goede plaats nog dubbel begeerenswaardig. Het zou ons dan ook niet verwonderen als de bovengenoemde bedragen wij hebben ze niet gecontroleerd met de werkelijkheid overeenkwamen en men eerlang een zeer le- vendige speculatie in plaatsen te zien kreeg. Ook wordt er reeds gesproken van het bou- wen van tribunes langs den weg. ON. R. Crt.) PRINS BERNHARD. Naar men aan de N. R. Crt., meldt, zal Prins Bernhard eerlang eenigen tijd de werk- zaamheden van een bankinstelling te Amster dam, waarschijnlijk de Nederlandsche Handel- maatschappij, gaan volgen. EEN RELASTINGPLAATJE VOOR DE TANDEM. Bij ontbreken eehter dubbele boete. Men vestigt er onze aandacht op, dat voor een tandem slechts een rijwielbelastingplaatje noodig is. Ontbreekt het belastingplaatje eeh ter, dan worden beide berijders van het rijwiel bekeurd en is dus een dubbele boete verschul- digd. (Handelsblad.) ROULEERING GEWIJZIGD. De minister van Sociale Zaken heeft be- paald, dat de rouleering in de werkverschaf- fing in den vervolge niet, zooals thans het ge- val is, om de acht weken, doch om de tien weken zal plaats hebben. DE INSULAIRE HYPOTHEEKBANK NAAR AMSTERDAM? Aan de op 30 September te houden buiten- gewone algemeene vergadering van aandeel- houders der Insulaire Hypotheekbank, zal worden voorgesteld om den zetel der maat- schappij van Zierikzee naar Amsterdam te verplaatsen. De overplaatsing naar Amsterdam wordt noodzakelijk geaeht in verband met de zoo zeer veranderde tijdsomstandigheden. Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 27) Vervolg. Zij begroette John met een honingzoet lach- je en stelde hem op haar beurt voor aan ,,mijn vriendin, Miss Webster", een lange, hoekige dame met kortgeknipt vlaSblond haar en groote, eenigszins kwijnende oogen, die steeds met bewondering op mevrouw Fossick Yates bleven rusten. Miss Webster droeg een over- dreven hoeveelheid groene tule, met iets van Oosterschen zwier kunstig om haar brood- mager lichaam gedrapeerd en was behangen met een ongepermitteerde hoeveelheid kettin- tingen, kralen en half-edelsteenen, van zeer gevarieerde Orientalische herkomst. Een enorme broche, al even exotisch als de kralen en juweelensnoeren, en twee markiezenringen met vreemdblauwe steenen er in, voltooiden den rijkdom harer versierselen. Dank zij de kettingen, rammelde ze bij elken stap dien ze deed. Het gezelschap begaf zich naar de kleine eetkamer, waar de soep reeds opgediend was. Laag boven de gepolitoerd mahoniehouten tafel hing een lamp met een donker-roode kap. Ofschoon het buiten nog licht was, waren de zware donkerbruine gordijnen dichtgetrokken, zoodat de kamer in een rossigen schemer ge- huld was. Het licht van de lamp was gecon- centreerd op het midden van de tafel, waar de kunstig opgevouwen servetten en het zil- ver blank contrasteerden met het halfduister in de rest van het vertrek. Mrs. Fossick Yates en Miss Webster zaten DE BACONBEREIDING. Op vragen van den heer Van der Weijden, heeft Minister Deckers het volgende geant- woord De vroegere baconcontracten betroffen een regeling met de baconindustrie in haar geheel, terwijl thans in het systeem van inschrijving, dat de Minister voorstaat, het individueele be- lang van iederen fabrikant op den voorgrond treedt. Aangezien de baconbereiding een zeer belangrijk onderdeel uitmaakt van het bedrijf, waarmede de regeeringscommissaris-commer- cieel adviseur verbonden is, heeft de Minister gemeend, goed te doen, met genoemden re- geerings-commissaris in dezen niet om advies te vragen. De regeeringscommissaris-commercieel ad viseur geeft wel advies in andere, in het bij zonder commercieele aangelegenheden, de var- kenshouderij betreffende, waarbij het bijzon- dere belang van iedere onderneming niet in zoodanige mate gemoeid is als bij de thans gel- dende baconregeling. Hij is o.m. wel geraad- pleegd in de regeling van de overneming van zware varkens, en de voor deze varkens te be- steden prijzen. Uit. het vorenstaande volgt, dat de regee- rings-commissaris-commercieel adviseur ge- raadpleegd wordt over de tot zijn taak be- hoorende onderdeelen van de varkens- en vee- houderij. De verdere werkzaamheden van den regeeringscommissaris-commercieel adviseur zullen bestaan uit 't verleenen van advies ten aanzien van commercieele aangelegenheden op het geheele gebied van de landbouwcrisis- maatregelen, zoowel ten aanzien van de vis- scherij, den akkerbouw, den tuinbouw als andere. De Crisis-accountantsdienst heeft niet het oordeel uitgesproken, dat de thans gecontrac- teerde prijs voor de baconbereiding ternauwer- nood voldoende is, doch dat aan de hand van cijfers, door den Crisis-accountantsdienst ver- zameld, g'ebleken is, dat deze prijs, behoudens ingevoerde zeer groote bezuinigingen, niet vol doende is, om de productiekosten der ge- zamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige be- zetting te dekken. De Minister vermag in geen enkel opzicht verband te zien tusschen de waarde, welke aan het oordeel van den Crisis-accountants dienst moet worden gehecht en het feit, dat sedert de instelling van dezen dienst contrac- ten zijn gesloten tegen een prijs, die ver boven den prijs uitgaat, welke thans door een gega- digde is geboden. De Minister zou zeer toejuichen, indien het, met het oog op de landbouwbelangen, moge- lijk was, de rechtstreeksche regeeringsbe- moeirngen met de baconbereiding te doen ein- digen. Te dien einde heeft hij reeds geruimen trjd geleden het voorstel gedaan aan den georga- niseerden landbouw om de landbouworganisa- ties nader bij deze aangelegenheid te betrek- ken. Een dezer dagen ontving de Minister evenwel de mededeelidg, dat deze organisaties daarop niet wenschen in te gaan. Daar het niet strookt met de belangen van de varkens- houderij den baconexport stop te zetten, zal het zoolang de bijzondere omstandigheden dur'en, noodig zijn, dat de regeering zich op een of andere wijze rechtstreeks met den baconexport bemoeit. Over de regeling, welke de thans geldende zal vervangen, kan de Minister nog geen in- lichtingen verstrekken. WEZENLIJKSTE BESTANDDEELEN. In ,/Het Volk" wijdt A. B. K(leerekoper) een beschouwing aan de geestdrift, die hij bij de huldiging van prinses Juliana en prins Bernhard heeft waargenomen. Hij schrijft: ,,Dat het Nederlandsche volk in zijn massa bij deze gelegenheid van een belangstelling heeft doen blijken, die in haar uitbundigheid boven de vaderlandsche nuchterheid uitging, valt niet te miskennen. Een samenstel van factoren heeft dit bewerkt. Daar is in de allereerste plaats de felle op- leving allerwegen van het nationalisme, waar van ook het bedaarde Holland zijn portie heeft m'eegekregen. Er is nog een andere factor, die met den eerstgenoemde ten nauwste verband houdt. In de versterkte positie der monarchie speelt het persoonlijk prestige der Koningin geen ge- ringe rol. De erfelijkheid van het koning- schap moge beslissen over de vraag, wie op de hoogste plaats in den lande is gezeten, de persoonlijkheid allereerst beslist toch over het gezag der Kroon in de oogen des volks. Juist dat overwegend deel der bevolking, dat van ongezond nationalisme en van knech- ting der volksrechten (die twee behooren nauw bij elkaar) afkeerig is, ziet in de per- soon der Koningin een factor ten goede, waar- in de historische overlevering van het ge- slacht, met den grondlegger daarvan te be- ginnen, en de persoonlijke inzichten van de draagster der Kroon elkaar vanzelf ont- moeten. Anderzijds was er aan deze oplaaiende feest- vreugde ook een kant, die niemand kan ont- gaan. Eindelijk had het volk, dat in al zijn geledingen onder zoo diepen druk leeft, eens een ongezochte gelegenheid om voor zijn op- tegenover elkaar een de lange zijde van den ovalen disch. Het licht viel over hun handen en armen, wierp nog juist een paar flitsen op t rood en blauw van Miss Webster's tool en fonkelde in de groote diamanten zon, die de uitsnijding van Mrs. Fossick Yates zwarte japon versierde; hun gezichten lagen in t don- ker. John en Mr. Fossick Yates, die aan de korte kanten van de tafel had'den plaats ge- nomen, vonden zelfs hun borden in't half duis- ter. John schoof het zijne voorzichtig een beetje naar voren en het vermaakte hem in- wendig dat zijn gastheer zijn voorbeeld volgde. Terwfll ze hun soep nuttigden, hield Mrs. Fossick Yates tegen John een gedocumen- teerd betoog over door de regeering voorge- stelde wijzigingen in het strafrecht, een onder- werp waar haar slachtoffer geen grein ver- stand van bleek te hebben. Midden in het vuur van haar redevoering hield ze op om op een electrische bel te drukken, als sein voor het kamertoeisje, om de soepborden weg te nemen. John#hoorde de deur achter zich opengaan en werd zich vaag bewust van een schaduw, die tafelgerei verwisselde en nieuwe spijzen binnen bracht. .Ofschoon de voorgestel'de maatregelen ab- soluut ontoereikend zijn, hebben ze er in elk geval toch toe bijgedragen om de publieke aandacht te vestigen op ten hemel schreiende misstanden, die door de overgroote meerder- heid van kiezers schandelijk genoeg verwaar- loosd is geworden", vervolgde de gastvrouw haar uiteenzetting. Ja, dat is zoo", beaamde Miss Webster en leunde voorover, zoodat ze binnen den licht- cirkel kwam. ,,De onwetendheid.Tusschen twee haakjes we zijn geheelonthouders. Annie, geef eens even het gerstewater asm Sir John weet u, het is zoo rijk aan vitaminen Frederik, de visch staat voor je, wil jij die even door- geven Zooals ik zei, de betreurenswaar- dige, schandelijke onwetendheid..." John liet den woordenvloed langs zich gekropte hunkering naar den zonkant van het leven een uitlaat te zoeken en te vinden. De liberalen op de helft der vorige eeuw hebben het koningschap teruggebracht tot de plaats, die men met de termen ,,onschendbaar- heid" en boven de partijen" aangeeft. Zij hebben weinig vermoed, dat zij het daarmee, juist door het in een democratisch stelsel op te nemen, een duurzaamheid en een hecht- heid gaven, die de slagen konden weerstaan, waaronder elders het koninklijk absolutisme is bezweken. Voor ons is de voornaamste moraal uit het- geen de laatste weken te zien gaven deze: of het streven om de democratic te vemieti- gen hier slagen kan, we ten wij niet, en waak- zaamheid is beter dan optimisme. Maar wel weten wij, dat zich dat streven nooit zal kun- nen voltrekken, zonder ons volk eerst te be- rooven juist van datgene, waarin historisch en psychologisch zijn wezenlijkste bestanddee- len hun uitdrukking vinden." DE EXTRA-UITKEERING AAN WERKLOOZEN. De Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat de regeering heeft besloten, de extra-uit- keering van 2,50, welke in verband met de verloving van de Prinses door de gemeente- besturen aan ondersteunde en bij een werk- verschaffing geplaatste arbeiders is verstrekt, geheel voor rekening van het Rijk te nemen. Ter voorkoming >an misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kosten van eventueele aan armlastigen verstrekte extra- uitkeeringen, evenals de gewone kosten van armenzorg, ten laste der gemeenten komen. Voorts heeft de regeering besloten, de extra- uitkeering van f 2,50 eveneens te verstrekken aan die dienstplichtigen, die op dit oogenblik voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn en die zoowel in de laatste week voor als in de eerste week na de herhalings oefeningen in de steunregeling waren of zul len zijn opgenomen en bij de werkverschaffing waren en zullen zijn geplaatst. De extra-uitkeering zal aan deze menschen worden verstrekt over de week, volgende op hun terugkeer van herhalingsoefeningen. OPGEPAST Het is den laatsten tijd gebleken, schrijft men uit Biervliet aan de VI. Crt., dat perso- nen uit onze gemeente er op uit zijn winkeliers en andere leveranciers te benadeelen door te betalen met Belgische vijffrancstukken, welke uitgegeven worden voor guldens. Weliswaar bestaat er tusschen beide munten een duidelijk verschil, doch indien men zich door een praatje laat afleiden en niet de noodige opmerkzaam- heid betracht, kan het gebeuren, dat men het bedrog niet bemerkt. Men zij gewaarschuwd BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 September kwamen in onze provincie 4 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, nl. e6n geval van roodvonk in ieder der genleenten Middelburg, Driewegen en St. Maartensdrjk en 64n geval van diphtherie te IJzendijke. LEELIJKE DAKBEDEKKING. Een verzoek van de Prov. Zeeuwsohe Schoonheidscommissie. De laatste jaren wordt, ook in Zeeland, voor schuren, loodsen, bergplaatsen en hooi- bergen steeds meer een zeer ongewenschte dakbedekking toegepast, namelijk gegolfde eternit- of asbestcementplaten. Terwijl roode pannen of riet een prachtig materiaal vormen voor dakbedekking, doen asbestcementplaten dit allerminst. Zij missen de eigenaardige speling, zoowel in vorm als kleur, die een pannen- of rietendak zoo aan- trekkelijk maken. Ze zijn leelijk omdat de grijze vale, of rose kleur geen goed contrast vormt met den hemel; omdat er nooit, gelijk op een pannendak of een rietbedekking, door den tijd en door mosvorming heerlijk genuanceerde bronzen ontstaah. Ieder voor picturale aesthetiek gevoelig per- soon zal een en ander moeten toegeven. Daarom doet de Prov. Zeeuwsche Schoon- heidscommissie bij dezen een beroep op de welwillende medewerking der Zeeuwsche bou- wers, om in het belang van de schoonheid van het Zeeuwsche landschap die leelijke asbest cementplaten zoo weinig mogelijk toe te passen. Er wordt gezegd, dat de asbestplaten de goedkoopste dakbedekking zijn. Goedkoop zijn ze zeker, maar mag dit particulier belang een reden zijn om de schoonheid van het Zeeuw sche landschap, dat tenslotte eigendom is van de gemeenschap, ernstig te ontsieren? Er kleven trouwens ook nadeelen aan deze veelgeprezen bedekking. De ondervinding heeft namelijk geleerd, dat ze af te keuren is voor gebouwen, waarin zich vochtige lucht bevindt, want bij de minste vorst ontstaat aan de binnenzijde der platen ijsvorming, die bij dooi druipen tengevolge heeft. Bij koestallen en veeschuren is dit te constateeren. De oorzaak moet hierin worden gezocht, dat de bedekking te dicht afsluit, het- geen bovendien voor het vee schadelijk moet worden geacht. Hoofdzaak blijft echter de ontsiering van het landschap. Er heeft door smakelooze lint- bebouwing, iepenziekte, enz. enz. reeds zoo'n groote ontluistering van het Zeeuwsche land schap plaats gevonden, dat het wel de moeite waard is te trachten het nog overgeblevene angstvallig te bewaren. Daartoe doen wij een beroep op aller medewerking. stroomen. Hij at de gliblberige visch en spoelde die weg met de kleverige vloeistof, waaraan blijkbaar wat citroensap was toege- voegd. Nooit te voren had hij gerstewater geproefd; maar de kennismaking was van dien aard, dat hij zichzelf moest bekennen verre de voorkeur te geven aan een glas rooden wijn. Mrs. Fossick Yates' welsprekendheid scheen onuitputtelijk. Communisme, fascisme, ont- wapening, Rusland, Duitschland, verbetering van het gevangeniswezen, geheelonthouding en niet te vergeten het onrecht tegenover ,,de" vrouw het passeerde allemaal de revue. Miss Webster accompagneerde be- scheiden, maar in vervoering; en wanneer hij maar eenigszins kans zag, zich verstaanbaar te maken, plaatste Mr. Fossick Yates over de tafel heen geleerde opmerkingen over rep- tielen. Af en toe vereenigden de sociale en de natuurwetenschappelijke tak der conversa- tie in een verhandeling over de voedings- waarde van de verschilen'de gerechten, en John vemam dat appels volgens de jongste onderzoekingem even goed ongeschapen had- den kunnen zijn gebleven, maar dat sinaas- appelen en citroenem als je dat" moesten worden beschouwd. Mrs. Fossick Yates werd hem hoe langer hoe antipathieker; hij her- innerde zich niet ooit een zoo Snellen en gron- digen afkeer van een medemensch te hebben gekregen. Hij had zichzelf altijd voor rede- lijk vooruitstrevend aangezien, maar terwijl de gastvrouw doorratelde voelde hij zich een verstokt reactionair worden. Miss Webster's adoratie daarentegen moest zich een uitweg banen, anders was het goede mensch stellig geknapt. „Is ze niet geweldig" teemde ze half-fluis- terend tegen John. ,,Toen ik in 1912 in Cornwal was" aldus deed Mr. Fossick Yates een wanhopige poging „vond ik eens een zeer bijzonder..." De diamanten zon op mevrouw's borst schoot fel schitterend naar voren. ,,Ik zal u een uitnoodiging sturen voor de Men schrijft ons: Wat wij zagen en hoorden. Door de mooie, schitterend geslaagde actie van vorig jaar is het werk van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, in het geheele land bekend geworden. De slagzin „Jong Holland snakt naar werk" is er in gegaan! Dank zij de offervaardigheid van Prot. Nederland in den ruimsten zin genomen en de subsidie van de regeering kon dit zoo belangrijke werk niet alleen worden voortgezet, maar zelfs wor den uitgebreid. Een der jongste kampen is dat te Chaam (N.-Br.) Na lang zoeken en veel praten is het gelukt (de loffelijke medewerking van het Staatsboschbeheer en speciaal van den heer Tutein Nolthenius te Breda mag wel zeer worden gewaardeerd) een kamp op te rich ten voor Zeeland en Noord-Brabant en een deel van Zuid-Holland. In plaats van de kleine kampen voor twee weken heeft men nu gekre gen een kamp waar 80 a 90 jongens voor een paar maanden worden ondergebracht. Wat dit beteekent, daarover straks meer. Maar nu is dit zoo jammer: het kamp is er, de werklooze jongens van 17 tot 25 jaar zijn er in Zeeland ook, maar het loopt met de aanmeldingen niet zoo druk als men had ver- wacht. Het kamp gaat natuurlijk door. De animo is in Zuid-Holland groot genoeg. Wat Zeeland niet levert zal Zuid-iHolland wel sturen. De bedoeling van het comite is echter dat dank zij de ligging van de kampen in de verschillende deelen van het land, de werk looze jongens uit alle gewesten zich aanmel- den. Er is op gerekend dat Zeeland voor elk kamp 25 jongens mag zenden. Zooveel Zeeu- wen zijn er evenwel in dit kamp niet. Misschien bestaat er bij sommigen misver stand of vooroordeel, dat moet worden weg- genomen. Wellicht maakt deze of gene zich een voorstelling van een soort concentratie- of militair kamp. Laat hij dan maar eens informeeren bij hen die er geweest zijn. Zij zijn de beste propagandisten voor de kampen. Teneinde ons persoonlijk te overtuigen van het kampleven zijn wij een dag de gast ge weest van den commandant, den heer J. H. Wernsen en zijn vrouw, die helaas spoedig wegens een benoeming elders dezen werkkring verlaten. Wij zijn bijtzonder onder den indruk gekomen van 't groote nut zoowel in lichamelijk, economisch als zedelijk-geestelijk opzicht van deze kampen. Het geld hier- aan uitgegeven is uitstekend besteed. Het kamp. Eerst iets over het kamp. Wie denkt, hier een verzameling tenten of smakelooze barak- ken te vinden, vergist zich. Intiem-gezellig om een grasveld zijn de verschillende houten gebouwen gegroepeerd. Zoo is een aardig stukje samenleving ontstaan. Behalve de slaapvertrekken voor de jongens elk be- rekend voor 12 personen die er net en frisch uitzien, zagen we o.a. een flinke eet- zaal, waar de hongerige magen van de kamp- bevolking kunnen worden gevuld, de keuken, waar de kok, en de brood-keuken, waar vrou- welijke hand den scepter zwaait, verschillende werkplaatsen (het kamp heeft eigen smid, schoenmaker, rijwielreparateur, schilder, enz., die alle alleen maar tegen kostprijs werken), een ziekenzaaltje, kantoor, woonvertrekken van den commandant en zijn gezin, leeszaal, magazijnen, badcellen, waschgelegenheid (bij gunstig weer buiten; watervrees leert de een den ander al spoedig af), enz. Men ziet uit deze ongetwijfeld niet volledige opsomming, dat in deze maatschappij in het klein aan alles gedacht is. Dat het kamp in een schitterende omgeving is gelegen vermelden wij alleen voor hen die het mooie, boschrijke Chaam en Ulven- hout niet kennen. Van half 8 tot 12 uur onderbroken door een kwartier schafttijd wordt er gewerkt en des middags, behalve 's Zaterdags, van half 2 tot 5,15 u. Des Maandags wordt pas des namiddags begonnen. Deze regeling is zoo opgezet omdat des Zondags een groot deel van de jongens naar huis gaat, teneinden den band met gezin en kerk te bewaren. Er wordt dus per week een behoorlijk aan- tal uren gewerkt, zooveel mogelijk in de bui- tenlucht en onder leiding van het Staatsbosch- twee vergaderingen, en ik weet zeker, dat u ze heel leerrijk en interessant zult vinden." ,,0 ja", kwam het over Miss Webster's dun- ne lippen. ,,Een hoogst, hoogst eigenaardig, bijna legendarisch. als ik het zoo mag uitdrukken, voorwereldlijk is misschien nog beter..." Maar de heer des huizes kreeg niet zoo ge- makkelijk zijn kans. ,,Mijn vriendin Jane Caradoc zal daar het woord voeren. U hebt haar brochures natuur lijk gelezen." ,,Juweeltjes gewoon", blaatte Miss Webster. Een van haar kettingen het was die met de komalijnen gleed in de jus, waarvan ze zich juist bediende en een beetje gegeneerd vischte ze hem er uit. „Er waren duidelijke sporen," hield Mr. Fossick Yates anverstoorfoaar vol, en hij bracht zijn hoofd naar voren, dat het binnen den lichtkring kwam, „duidelijke sporen van eh van verwantschap met de vroegste vormen van prae-historische, reptiel-achtige wezens. En..." ,,'Nog wat gerstewater, meneer?" vroeg een stem naast John's schouder. Een han'd met een kristallen karaf maakte zich los uit het duister achter hem. John ontrukte zich aan Jane Caradoc met haar juweelen van brochures en aan de prae- historische reptielen van zijn gastheer om een tweeden tumbler van die meest weerzinwek- kenden drank, die hij ooit geproefd had, af te slaan. Hij zag de kristallen karaf; hij zag de hand, die deze vast hield. (Hij wilde juist zeggen: „Dank je wel" en wist niet of hij het inderdaad gezegd had, want die hand, die hem het gerstewater aan- bood was de hand van... Anne Beljnda Weveney. Het kleine hertvormige moederplekje tus schen duim en wijsvinger schemerde voor zijn oogen. Het licht, dat door het kristallen oor van de karaf viel, tooverde een regenboog I van kleuren op de kleine, zachte hand. Toen beheer. Natuurlijk blijft elken dag om beur- ten een deel van de bevolking in het kamp om er corvee te verrichten en alles zindelijk te houden. Hoe is nu de geest in het kamp? Naar wij konden waarnemen uitnemend. De corveeers en vaklui in het kamp, de spitters, de werkers in het bosch, alles boomde gezellig of zong een vroolijk lied. Dat het geen saaie boel is waar zooveel jongens bij elkaar zijn, is wel duidelijk. Dat de een den ander op zijn tijd een kool stooft, dat er hevig geplaagd en gestoeid wordt, wie zou het anders verwachten? Ook commandant en cheffies doen graag mee, maar weten ook wanneer er een punt gezet moet worden. Uit alles kregen wij den in druk, dat de verhouding tusschen jongens en leiding best is en dat er een gezellige toon heerscht. Trouwens als er eens een dwars- kijker is wordt hem spoedig aan het verstand gebracht, dat die hier niet gebruikt kunnen worden. De jongens voeden ook elkander wel wat op. Wie zich daarvan op de hoogte wil stellen moet de getypte kampkrant maar eens in handen zien te krijgen. Den dag dat wij er waren, verscheen de krant. 's Avonds werd de inhoud onder groote pret ter kennis van de jongens gebracht. Menige mop werd ge- tapt over voorvalletjes van.de laatste dagen uit het kampleven. Menig pilletje moest ge- slikt! Maar daar moet men hier tegen kun nen. De verzorging. Aan de lichamelijke verzorging wordt hier alle aandacht geschonken. Na aankomst worden alien door Dr. Mom, den bekenden directeur van Worishofen, onderzocht. Prac tisch komt het niet voor, dat iemand vanwege zijn gezondheidstoestand wordt teruggestuurd, maar wel worden zwakkeren onder controle gehouden en aan licht werk geholpen. Ook verder is er voldoende geneeskundige verzor ging door den medicus uit Baarle-Hertog. Zooals gezegd is er een ziekenzaaltje, waar patienten kunnen worden verpleegd. Het trof ons te moeten hooren dat de alge meene indruk van den gezondheidstoestand der pas-aangekomenen niet zoo gunstig is. Hier zien we de gevolgen van de langdurige werkloosheid in de gezinnen. Vooral een tekort aan vet is duidelijk te constateeren. Door de goede, stevige voeding in het kamp en den arbeid in de gezonde buitenlucht valt een belangrijke toename van gewicht waar te nemen. De jongens uit het vorige kamp, voor zoover ze het geheel meemaakten, waren ge- middeld per persoon 4 pond „gegroeid"! Aan zindelijkheid wordt voile aandacht ge schonken. Het kamp heeft een eigen water- voorziening. Door middel van een gedeelte- lijk door eigen krachten gemaakte installatie wordt het water op groote diepte opgepompt en ontijzerd. Wasschen en baden mag niet wor den vergeten. Zoo nu en dan wordt onver- wacht inspectie van de voeten gehouden. Lui met vuile voeten worden zelfs uit bed ge- stuurd, tot hilariteit van de anderen! De moreele en geestelijke zorg. Oneindig moeilijker is de moreele en geeste lijke zorg. Daarop hebben we een krjk ge kregen toen we met den commandant een uurtje in vertrouwelijk gesprek waren. Bij die gelegenheid hebben we ervaringen te hooren gekregen die voor een groot deel niet voor publiciteit bestemd zijn. Wel wilden we dat ieder die geestelijk leiding heeft te geven, eens wist hoe ontzaglijk de schade is door de langdurige werkloosheid onder onze jeugd aangericbt. Het is erger dan velen wel vei- moeden, want dit is het opmerkelijke, dat ver scheidene jongens zich vrijer uiten tegen den commandant dan tegen ouders of predikant. Natuurlijk niet den eersten dag. Eerst moet er vertrouwen komen. De eerste weken moet het groeien. Dan moet ook de leiding de jongens leeren kennen. Maar is eenmaal de sfeer gunstig, dan wordt er ook eerlijk ge- praat. Wat een zegen als een commandant dan na vele gesprekken mag hooren dat een jongen, die in lang niet meer bidt, met een handdruk belooft dit weer te doen. Deze geestelijke zorg is uiterst moeilijk, maar van buitengewoon groot belang. Helaas komt het Als Ge U rillerig gevoell, als Ge begin! te niezen, of Uw keel voelt dik worden, dan weet Ge dat Ge hebt kou gevat. Neem dan dadelijk zoo'n "AKKERT JE". Morgen zijt Ge weer lit Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Ingez. Med.) viel de regenboog even over het moeder- vlekje en verdween. De hand trok zich terug. John zat als verdwaasd, het onerveerend gerammel van Mrs. Fossick Yates hoorde hij niet meer. Het eenige dat hij nog hoorde, was het kloppen van het bloed in zijn eigen polsen. XXI. De barmhartige SamaritaanscJie. Het diner scheen eindeloos te duren. De gerechten waren alle even slecht bereid, maar zooals Mrs. Fossick Yates maar steeds weer verklaarde, uitermate „rijk aan vitaminen". Anne kwam en ging; een slanke schaduw aan den buitenrand der lichtcirkel. John kreeg tel- kens net een glimp van haar echter niet van Anne Belinde, maar van een binnenmeisje met een keurig, wit geb'jrduurd schortje en een mutsje op, dat het grootste deel van haar haar bedekte. Hij was Mrs. Fossick Yates werkelijk dank- baar voor haar onuitputtelijke conversatie, die nog maar niet de minste neiging tot ver- slapping vert-oonde. Het zou vreeselijk ge weest zijn, als hij zelf had moeten praten. Toen de gastvrouw ten slotte opstond, speet het haar zoo'n geduldigen toehoorder te moe ten missen. ,,We verwachten jullie over vijf minuten", riep ze, toen ze op het punt stond in den salon te verdwijnen. ,,Denk er aan Frederick, vijf minuten." Twintig minuten later was Mr. Fossick Yates juist op dreef. Hij had J;hn zijn natuur-historische collectie laten zien, hem een overdruk van een artikel, dat hij in de Revue des deus Mondes gesehreven had, laten lezen en zooeven een aanvang gemaakt met een ingewikkel'd en eenigszins onsamenhan- gend verslag van een tocht doer de Dolemie- ten, toen de deur openging en Anne op den drempel verscheen, een fijne silhouette tegen de helder verlichte hall. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5