P r e d i k b e u r t e n Sport TER NEUZEN, 21 SEPTEMBER 1936 ZAAMSLAG. SELZAETE. RECHTSZAKEN. VOETBAL. Kort na den middag werd het duidelijk, dat van den val van Het Alcazar zonder her- mieuwe artilleriebesohieting geen sprake zou zijn. De commandant der regeerings- troepen te Toledo gaf daarop zijn mannen be vel den burelit weer te verlaten, waarna zoo- als gezegd het geschut opnieuw het vuur op de resten van het bouwwerk heeft geopend. iDe bestorming van 'Het Alcazar heeft naar verluidt 100 dooden gekost. De uitwerking der explosie, die het bouw werk Vrijdag in een puinhoop herschiep, was geweldig. Enkele oogenblikken nadat van de stad Toledo uit de helsche machine in het hardt van den berg, waarop de vesting gele- gen is, in werking was gesteld, stortte de wes- telijke muur in. Dit was echter nog slechts het begin. On- middellijk daarna stortten kolossale hoeveel- heden steen en aarde naar beneden. De zuid- westelijke toren van 't imposante bouwwerk werd door de kracht der ontploffing hoog de lucht in gestuwd, om vervolgens met een ver- vaarlijken slag neer te komen. Het geweld der ontploffing deed de stad Toledo op haar fundamenten trillen. Ver- sc'heiden minder solide opgetrokken huizen in de stad zijn ingestort en in talrijke deelen der stad zijn brokken puin neergekomen, af- komstig van den zui'dwestenlijken toren. In de geheele stad is geen enkele ruit heel gebleven. Alle straten zijn bezaaid met glas- splinters en stukken steen, die van de huizen zijn losgeslagen. In de na'bijheid van Het Al cazar zijn zelfs sloten uit de huisdeuren ge- rukt. Een vrachtauto werd door de kracht van den luchtdruk opgetild en kwam 100 meter verder in de tweede verdieping van een huis terecht. De ontploffing, die geschiedde via een lont, welke 63 meter lang was, stuwde enorme rookwolken omhoog, die boven de ru'ines van het Alcazar en boven Toledo zelf bleven han- gen en den indruk wekten, alsof men met de uitbarsting van een vulkaan te doen had. De bevelhebbers der roode troepen te Toledo wisten niet, wanneer zij de desbetreffende in- structie uit Madrid zouden krijgen; zij wis ten alleen, dat die elk oogenblik verwacht kon worden. De bevolking van Toledo verkeerde als ge- volg van deze onzekerheid urenlang in ang- stige spanning. -Luidsprekers hadden haar in den loop van den nacht gewaarschuwd, de stad te verlaten en de vlucht geen uur uit te stellen. Sirenes loeiden angstwekkend over- al in de stad en maanden de menschen tot spoed aan. Het Alcazar, een groote vierkante vesting met een toren op elken hoek, stond op het hoogste gedeelte van Toledo, waar vroeger al een Romeinsch fort had gestaan. De Gothen koning Wamba had op die plaats in 672 reeds een citadel gezet, welke ongeveer 400 jaar later door de Mooren ook werd gebruikt. In 1200 werd Het Alcazar tot paleis gemaakt en in de 15e en 16e eeuw werd het tot een on- inneembaar fort verbouwd. In 1710, tijdens de Spaansche successie-oorlogen, werd het door brand vemield, maar 25 jaar later weer herbouwd. De Franschen staken het in 1810 weer in brand, maar weer werd het herbouwd. In 1882 werd het een Militaire Academie. Vijf jaar later werd het weer door brand vernield en herbouwd. Zeshonderd jon-ge cadetten, in opleiding voot legerofficier, hadden bij het uifbreken van den burgeroorlog dadelijk het Alcazar bezet, waar later legerofficieren en gevluchte vrouwen en kinderen zich bij hen voegden, in totaal 1000 a 1500 menschen. De rooden omsingelden het fort, zij beschoten het met kanonnen, bombardeerden het uit vliegtuigen en vielen het aan met machinegeweren. Zij konden be- letten dat eenig voedsel of water tot het fort doordrong. De belegerden weigerden echter zich over te geven. Toen lieten de rooden mijnwerkers uit Asturie komen, die experts zijn in het orngaan met dynamiet. Deze mijn werkers groeven twee gangen onder het Al cazar, om er ladingen dynamiet onder te kunnen aanleggen. De laatste dagen konden de belegerden in het Alcazar het geklop van de houweelen onder in den grond hooren. Zij begrepen wat er geschiedde. Het geklop werd steeds duidelijker hoorbaar, totdat het Vrijdag ophield. De mijngangen waren gelegd en de ontplofbare lading was aangebracht... De rantsoenen waren steeds kleiner gewor- den. Het is bekend, dat de belegerden ten- slotte leefden op een kleine portie paarden- vleesc'h per dag en een stuk ongerezen brood. Maar majoor Rojo, de aanvoerder van de rooden, kreeg telkens nul op het request bij zijn pogingen de witten tot overgave te bewe- gen. Eenige dagen geleden nog verzocht hij toegang tot de vesting om te onderhandelen. Geblinddoekt werd hij door een wamet van gangen naar kolonel Moscardo geledi, den aan voerder van de cadetten. Majoor Rojo smeek- te den kolonel zich over te geven of althans de vrouwen en kinderen weg te zenden. De kolonel weigerde, maar verzocht een priester te zenden. De rest weet men De eenige afstammeling van Columbus geexcuteerd. Op de kanselarijen van Argentinie en Chili is bericht ontvangen, dat de hertog van Vera- gua te Madrid is terechtgesteld. Beide regee- ringen hadden gevraagd den hertog, den eeni- gen afstammeling van Christoffel Columbus niet te willen terechtstellen. Zij hebben een protestnota naar Madrid gezonden. CANDIDAAT INDISCH AMBTENAAR. Voor de opleiding als candidaat Indisch ambtenaar zijn door den minister van kolonien o.m. aangewezen de heeren A. G. Heij te Koudekerke en C. D. van Strien alhier. BLOEMPJESDAG. De bloempjesdag, Zaterdag j.l. alhier ge- houden ten bate van het fonds tot steun aan Volksonderwijs, heeft opgebrach.t 54,66. EERSTE H. COMMUNIE. Op Zondag 25 October e.k., het feest van Christus-Koning, zal in onze paroohie de eer- ste H. Communie der kinderen plaats hebben. De jongens en meisjes die voor 1 Januari 1937 7 jaar zullen zrjn geworden mogen daaraan deelnemen. LUXOR THEATER. De laatste dagen van Pompei. Een van die zeldzame films, die men zich nog na jaren herinnert: zoo'n film is ,,De laatste dagen van Pompei" onder regie van Ernst B. Schoedsack, den man, die met „King Kong V" de wereld verbaasd deed staan door zijn technische vindingrijkheid. Bijna twee jaar broedde Radio Pictures op het plan den klassieken roman van Sir Edward Bulwer Lytton te verfilmen en dat het zoo lang heeft geduurd eer met de opnamen werd begonnen was te wijten aan de bijzonder moeilijke opgave, die deze film technisch stelde. Wanneer wij hier spreken over technische moeilijkheid, dan drukken wij ons niet juist uit. Het was technisch onmogelijk den onder- gang van Pompei te verfilmen. Zoo ver was de filmtechniek in 1934 nog niet. Zoover is de filmtechniek thans wel, dank zij de maan- denlange kostbare experimenten in de studio's van Radio Pictures. Een van de mooiste scenes, die voor De laatste dagen van Pompei gebouwd werden, is detempel van Jupiter, met het noordelijk deel van het Forum en het marktplein. De tempel met zijn slanke, witte zuilen, hoog oprijzend boven de bijna oneindige reeks uit de diepte opstijgende, breede marmeren trappen, is een nauwkeurige copie van het oorspron- kelijk gebouw, waarin de bewonders van het oude Pompei hun godsdienstplichten ver- vulden. Een ander grootsch decor is het huis van een aristocraat uit het oude Pompei. Hooge door marmeren zuilen geschraagde hallen, met marmeren geplaveide binnenplaatsen, gra- cieuze standbeelden, weelderige tuinen met klaterende fonteinen en in de zon glanzende terassen, die een prachtig uitzicht geven op de baai van Napels, geven volmaakte illusie van een fabelachtige rijkdom, zich uitlevend in de voomame monumentaliteit die voor ons, moderne menschen, aan het begrip klassieke beschaving verbonden is. In deze film komt een arena voor, die een nauwkeurige copie is van de arena, waar 1900 jaar geleden de burgers van Pompei zich ver- maakten met het aanschouwen der moord- lustige tafreelen, die daar als publieke verma- kelijkheid werden vertoond. In zoo'n arena werden niet alleen de woeste wagenrennen gehoudeii, die al eindigden ze ook vaak met doodelijke ongelukken toch nog wel het zachtzinnigste deel der programma's vorm- den, maar er werden ook gevechten geleverd, hetzij tusschen gladiatoren onderling, hetzij tusschen gladiatoren en wilde dieren of tus schen gladiatoren en barbaren. Het result^at van de maandenlange werk- zaamheden in de studio's der Radio Pictures is dan ook zoo, dat Nelson E. Bell van de Amerikaansche ..Washington Post" er van zegt:, ,,Een der grootste rampen uit de wereld- „geschiedenis, de ondergang van de rijke, „bloeiende stad Pompei wordt hier zoo over- „weldigend weergegeven dat men er door met ,,stomheid wordt geslagen. Het is van een „schrikwekkende realiteit, die men bij een „film niet voor mogelijk zou hebben gehouden. „Hoe zulk een volkomen natuurgetrouwe na- .bootsing van de vernietiging eener trotsche, rijke stad technisch mogelijk is, moet ten- „slotte van ondergeschikt belang worden ge- ,,acht. Het mag voor mijn part alles foto- ,,grafische trues zijn. De hoofdzaak ishet „is er, het geweldige natuurtafereel, donde- „rend, krakend kolossaal met den rookenden ..Vesuvius op den onheilspellend donkeren „achtergrond. Het is een wilde sensatie, als „die donkere dreigende Vesuvius in werking „treedt, zoo wild en zoo geweldig, dat de „grootste en wonderbaarlijkste veldslagscenes ,uit de geschiedenis der cinematografie daar- ,,mee vergeleken als idyllische tafereeltjes „uit de kinderkamer aandoen". FANCIFAIR TE KIJKUIT. J.l. Vrijdag en Zaterdag had in het gebouw der Zondagssohool en in een evenzeer daartoe dienstig aanpalend perceel te Kijkuit een fan- cifair plaats, waarvan de netto opbrengst ten bate van de Zondagsschoolstichting aldaar zou komen. Er was tamelijk veel bezoek en zelfs werd voor deze gelegenheid een extra autobus- dienst ingesteld via Axel, Zaamslag en Reu- zenhoek, waartoe het getal bezoekers nog steeg. Van de verschillende attractie's als rad van avontuur, schiettent, tombola, rozenboom en veel meer andere, werd een druk gebruik ge maakt, zoodat bij de sluiting een bruto ont- vangst van f 250 werd geboekt, hetgeen voorzeker een sucees genoemd kan worden. t CHR. RESTURENBONDEN IN ZEELAND. Op Zaterdag 19 September werd te Goes in de „Prins van Oranje" de jaarlijksche najaars- vergadering gehouden van de Chr. Besturen- bonden uitgaande van het Chr. Nat. Vakver- bond in Nederland. De vergadering stond onder leiding van den heer L. Vermeulen te 's-Gravenhage, lid van het dagelijksch bestuur van het C.N.V. Deze opende op de gebruikelijke wijze en wees op het feit, dat het ledental in Zeeland nog is toegenomen. Vorig jaar waren er 14 bestu- renbonden met 118 aangesloten afdeelingen en 5382 leden. Thans 14 besturenbonden met 133 afdeelingen en 5820 leden. In de maand November zuilen weer door het geheele land de groote propagandavergaderin- gen worden gehouden waarbij twee sprekers zuilen optreden. Op deze vergadering zijn meer bestuursleden uitgenoodigd dan voorheen. Reden daarvan is er meer een kadervergade- ring van te maken, om hen die plaatselijk leiding hebben te geven in te lichten over het werk dat hen wacht. Door den heer H. Amelink, secretaris van het C.N.V. en lid der Tweede Kamer werd nu een rede gehouden over ,,De nood van dezen tijd en de eisch van ons beginsel". Spr. wees op het steeds moeilijker en ver- antwoordelijker worden van onze taak in dezen tijd van verwarring. Als leden der Chr. Vakbeweging hebben we alleen principieel verweer tegen onze tegenstanders. Wij hebben onze wenschen en verlangens, maar doen niet mee aan een matelooze critiek op de Over- heid en op het moeilijke werk, dat zij in dezen tijd heeft te verrichten. Spr. spoorde aan om met het oude elan en met nieuwe bezieling voorwaarts te gaan. Van de 14 besturenbonden waren 3 afwezig n.l. Serooskerke, Souburg en Zierikzee. Van uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd deze vergade ring door 18 bestuursleden van verschillende organisatie's brjgewoond. INBRAAK. Vorige week hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de woning van de cafehoudster wed. J. de V. te Breskens en zich meester gemaakt van een bedrag van f 700. De politie, die op aanwijzing van de eigena- res, vermoeden had op zekeren L. alhier, heeft dezen aangehouden en in de marechaussee- kazerne opgesloten. Het onderzoek wordt voortgezet. KWEEKSCHOOL TE OOSTBURG. In aansluiting aan het persbericht, dat de kweekschool te Oostburg nog een jaar zou blijven bestaan nadat tot opheffing was be- sloten deelt „Het Schoolblad" mede, dat de Kweekschool met 1 September is opge- geven. Het personeel is op wachtgeld gesteld en de leerlingen zijn thans leerlingen van de Kweekschool te Middelburg, maar slechts administratief: ze krijgen onderwijs in Oost burg in het gebouw hunner voormalige kweek school, waaraan het Rijk, naar het blad meent, toch nog een jaar huur had, van hun eigen op wachtgeld gestelde leeraren; hun directeur, die officieel al drie jaar slechts waarnemend directeur genoemd werd, behou- den ze slechts als leeraar; hun nieuwe direc teur zetelt in Middelburg. Oostburg is dus van zelfstandige Kweekschool een filiaal van Middelburg geworden. Het voordeel voor het Rijk, dat de waarnemend-directeur thans als leeraar betaald wordt, zal wel teniet gedaan worden door de reis- en verblijfkosten van den Middelburgschen directeur, als hij zijn filiaal wil bezoeken. Maar in elk geval behoudt Zeeuwsch-Vlaanderen practisch zijn Kweek school nog een jaar en men kan er dus voor- loopig tevreden zijn; een krijgsman wint al veel, al wint hij niet dan tijd. HOUDT DE TRAM. Visjdagmiddag om kwart over 5, toen van een te Middelburg binnengekomen tram de motorwagen was losgemaakt, zette de bijwa- gen zich in beweging en ging steeds vlugger de Langeviele in. De conducteur, die op den wagen stond deed alles om dezen tot stilstand te brengen, maar de vluchteling zette zijn tocht voort en reed de geheele Langeviele door, de Langevielebinnenbrug over, den Pot- tenbakkerssingel langs en kwam eerst op den hoek van de Zandstraat tot staan, omdat toe- geschoten mannen er in slaagden den conduc teur te hulp te komen en door den wagen van achter tegen te houden dezen eindelijk te doen stoppen. Een agent van politie, die dienst had op de Markt had een daar staande fiets genomen en reed de tram vooruit om te waarschuwen wat er aan kwam zetten door de straat. Dit heeft medegeholpen om persoonlijke ongelukken te voorkomen. De wagenbestuurder is met zijn motorwagen den vluchteling komen ophalen. Een goede remcontrole is zeker gewenscht. SIGARETTENPAPIER IN BESLAG GENOMEN. Door de Rijksambtenaren werden Vrijdag- morgen nabij de Schorebrug aangehouden een zekere V. uit Middelburg en S. uit Koude kerke welke ruim 1200 boekjes sigaretten- papier vervoerden welke frauduleus uit Belgie waren ingevoerd. Sigarettenpapier en rijwie- len werden in beslag genomen en tegen de vervoerders proces-verbaal opgemaakt. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 September kwamen in onze provincie 8 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n.l. 3 gevallen van roodvonk te Middelburg en 1 in ieder der gemeenten Driewegen, St. Jansteen, Oudelande en Schoondijke, terwijl 1 geval van diphtherie voorkwam te Scherpenisse. Autobotsing. Vrijdagnamiddag kwamen twee auto's een uit de Ter Neuzensche- en een uit Reuzenhoek- scheweg binnen de dorpskom op het drukke kruispunt met elkaar in botsing. Gelukkig liep dit treffen zonder ongelukken af. Nadat de chauffeurs eenige vriendschappelijke woor- den met elkaar hadden gesproken, achtten zij het raadzaam om spoedig hun weg te ver- volgen. De auto's zijn onbekend gebleven. Muziekuitvoering. De muziekvereeniging ,,Elk naar zijn krach- ten" van Hoek, directeur de heer A. Schirris, die door bijzondere omstandigheden niet aan het festival van „De Volharding" had kunnen deelnemen, was door het bestuur van deze vereeniging uitgenoodigd alsnog een concert te Zaamslag te komen geven. Tien achtereenvolgende jaren toch hebben de muziekkorpsen van Axel, Zaamslag en Hoek, met het z.g. driemanschap, om beurten een bezoek aan de verschillende plaatsen ge- bracht. Dat Hoek dit jaar niet in Zaamsl&g was geweest werd ook algemeen betreurd. Het was dan ook een goede gedachte van „De Volharding" om Hoek in de gelegenheid te stellen alsnog een concert te Zaamslag te geven. Zaterdag te ongeveer 6 uur arriveerde ,,Elk naar zijn krachten" en na het uitreiken van de herinneringsmedaille maakten ,,De Volhar ding" en ,,Elk naar zijn krachten" samen een flinken marsch door het dorp. Begunstigd door bijzonder mooi weer betrad daarna de heer Wisse met zijn gezelschap de muziektent. Daar de avond hoofdzakelijk voor Hoek bestemd was, volstond hij met het spelen van een paar pittige marschen. Daarna kwam de beurt aan de gasten en al spoedig bleek, dat ofschoon het aantal uit- voerende niet groot was (de uitdrukking werd zelfs gehoord: ,,Er zit er hier en daar maar een") ze toch goed in staat waren de hoorders te boeien. Een groote menigte volgde aandachtig het geen geboden werd en na ieder nummer wer den de muzikanten met een hartelijk applaus beloond. Bijzonder in den smaak viel een populaire wals, waaraan ook door de muzikan ten vocaal werd medegewerkt. Te ongeveer negen uur was het zeer varieerende programma teneinde en werd nog een serenade gebracht aan den heer Rouw, die bij zijn gouden jubileum als muzikant van ,,De Volharding" door H. M. de Koningin begif- tigd was met de zilveren medaille der Oranje- Nassauorde. De voorzitter, de heer P. A. Ocke, compli- menteerde de jubilaris met zijn groote onder- scheiding en feliciteerde ook de muziekver eeniging, dat ze kan bogen op zoo'n lid. De heer Rouw dankte voor de hem ge brachte eer en verzocht een driewerf hoera op H. M. de Koningin uit te brengen, waaraan door de menigte spontaan werd voldaan. Daarna klonk uit het publiek een hartelijk ,,Lang leve Hoek", waarmede alien instem- den en hiermede behoorde het bezoek aan Zaamslag weer tot het verledene. Zoowel Zaamslag als Hoek kunnen voldaan op deze geslaagde avond terugzien. Smokkelwaar. Door de douane alhier is zekere A. D., petroleumventer, aangehouden, op het oogen blik, dat hij trachtte 2 bussen petroleum in Belgie in te voeren, zonder de noodige invoer- rechten te hebben betaald. De smokkelwaar werd in beslag genomen en tegen D. proces- verbaal opgemaakt. GEREFORMEERDE GEMEENTE TER NEUZEN. Woensdag 23 Sept. 1936. 3 u., Ds. B. van Neerbos, van Vlaardingen, huwelijksinzegening en 6% u. Ds. B. van Neerbos, van Vlaardingen. Donderdag 24 Sept. 1936. 6.30 u., Ds. J. R. van Noort, van Zeist. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 18 Sept. 1936. De volgende zaken werden behandeld: Ph. M. P., eChtg. van V. P. v. D., oud 50 jaar, zonder beroep te Boschkapelle, werd ver- dacht dat zij op 11 Mei j.l. te Boschkapelle Th. Maas heeft beleedigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Zwaar lichaiuelijk letsel door schuld. A. G., oud 22 j., chauffeur, vroeger te Mid delburg, thans te Ter Neuzen, had zich Vrijdag te verantwoorden, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt. Blijkens de ter terechtzitting voorgelezen dagvaarding zou verdachte op 6 Mei j.l. on der de gemeente Middelburg met een zeswielig motorrijtuig, waarop een benzinetank was gemonteerd, lang 5.50 meter, van welk voer- tuig verdachte de bestuurder was, zoodanig roekeloos en onvoorzichtig hebben gereden bij het berijden van de Korte Gortstraat in de richting van de Markt te Middelburg, en wel met een snelheid van ongeveer 40 K.M., dat, toen hij met die snelheid de bocht in die straat ter hoogte van den winkel van Fastenau nam, hij met zijn voertuig in aanraking gekomen is met een handwagen. Zekere Jansen, die zich met die handwagen in de richting begaf van de Varkensmarkt, heeft van die handwagen, die bij de botsing omsloeg, een klap gekregen, waardoor hij is komen te vallen en een schedel- fractuur opliep. Verdachte was verschenen en werd rechts- kundig bijgestaan door Mr. H. v. d. Beke Cal- lenfels, advocaat te Middelburg. Verdachte, door den President ondervraagd, zegt ongeveer 20 K.M. per uur ter plaatse te hebben gereden, en geeft verder verklaringen van het voorgevallene. Getuige Jansen, de aangeredene, gaf nog een kort resume van de wijze, waarop het on- geval zich had voorgedaan. Door de opge- loopen kwetsuren, zegt get. moeilijker te loo- pen dan voorheen. Een getuige a decharge, destijds chef van verdachte, en werkzaam in een Fordgarage, verklaart van verdachte, die hij zelf heeft op- geleid, dat deze een ernstig en voorzichtig rijder is. De Officier van Justitie is van oordeel, dat verdachte ter plaatse te snel heeft gereden, omdat hij haast had en de boot wilde halen. Volgens spr. doet het er niet af of toe, of ver dachte al of niet gunstig bekend staat, zooals diens vroegere chef kwam verklaren. Hij heeft nu eenmaal roekeloos en onvoorzichtig ge reden. Eisch 1 maand hechtenis. De verdediger van verdachte zegt, dat de behandelende geneesheer een algeheel her- stel van den aangeredene Jansen, in uitzicht Heeft gesteld. Verdediger legt een verklaring over van de A.P.C., medeonderteekend door een deskundig ingenieur, waaruit zou blijken, dat verdachte met de door hem bestuurde tankwagen niet harder dan 30 K.M. per uur kon rijden. Ook volgens de politie staat ver dachte zeer gunstig bekend, om zijn goede an- tecedienten. Mocht hem een heohtenisstraf worden opgelegd, dan verliest hij waarschijn- lijk zijn betrekking, waarom verdediger de Rechtbank verzoekt, verdachte voorwaardelijk te straffen. Valschheid in geschrifte. J. E. d. B., oud 29 j., chauffeur te Wemel- dinge, stond terecht wegens vervalsching van een bewijs tot goedkeuring van een motor rijtuig. Hij heeft n.l. in dat bewijs, dat door het gemeentebestuur van Wemeldinge was afgegeven, aan de wed. Leendertse en waarin de goedkeuring van een motorrijtuig, hetwelk daarin nader werd omschreven, werd verleend tot 1 September 1935 en welk bewijs was ge- dagteekend 1 Juni 1935, de data 1 Sept. 1935 en 1 Juni 1935 vervalscht, in September 1936 en 1 Juni 1936, omdat aldus vervalschte ge- sohrift als echt en onvervalscht te gebruiken, of door anderen te doen gebruiken, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Verdachte erkende de hem ten laste gelegde feiten. De Officier van Justitie vorderde veroordee- ling tot een geldboete van 25 of 10 dagen hechtenis. Met auto op konuniezen ingereden. J. M. K., 42 jaar, autohandelaar te Goes, heeft op 5 Mei 1936 te Goes op den openbaren rijweg, met een door hem bestuurd vierwielig motorrijtuig, met een snelheid van ongeveer 40 K.M. en met het kenlijk doel de menschen te overrijden, zijn voertuig recht op een twee- tal kommiezen ingereden, zoodat, wanneer deze niet snel terzijde waren gesprongen, door die auto zouden zijn overreden. Verdachte was verschenen en werd rechts- kundig bijgestaan door Mr. Esser, advocaat te Amsterdam. Verdachte, door den president ondervraagd, ontkende de bedoeling te hebben gehad de kommiezen aan te rijden. Hij is teruggekeerd, ten einde hen nog eens te spreken over de be- keuring, die zij hem aan hadden gezegd, ter- zake het niet bij zich hebben van een geldige wegenkaart. De getuige Schipper heeft het geheele geval zien afspelen. Hij zag verdachte den auto op de kommiezen insturen, en dacht nog, al^ dat maar geen ongelukken geeft. De getuige a decharge Polderman te Goes, zat bij verdachte in den auto, die aan de goede zijde van den weg stil stond. Verdachte zette den motor aan en stak met den auto schuin den weg over in de richting van de plaats, waar de belastingambtenaren stonden en ge tuige trachtte verdachte, die heel kwaad was, wat tot kalmte te brengen. Ik kreeg den in druk, dat verdachte, die even te voren door de kommiezen naar zijn wegenkaart was ge vraagd, wilde terugrijden om nog eens met hen te praten. De kommiezen, als getuigen ge hoord, blijven bij hun opvatting, dat verdachte heeft gepoogd hen met den auto te overrijden. De officier van Justitie is van meening, dat verdachte de bedoeling heeft gehad de kom miezen eens „te nemen", en om hen aan te rijden. Wat de straf aangaat, is spr. van oor deel, dat hier geen verzachtende omstandig heden aanwezig zijn om gebruik te maken van de geldboetewet. De maximumstraf op dit misdrijf gesteld is 2 jaar. De Officier van Justitie vordert 1 maand gevangenisstraf. De verdediger van verdachte becritiseert de redactie van de dagvaarding, omdat daaruit niet te lezen is, of we hier te doen hebben met poging tot doodslag, of met bedreiging. Plei- ter is er van overtuigd, dat verdachte niet de bedoeling heeft gehad de kommiezen aan te rijden. Verdediger aoht deze dagvaarding nietig en mocht de reohtbank zich daarmede niet eens verklaren, dan zal ontslag van rechtsvervol- ging moeten volgen, omdat volgens pleiter in deze zaak het bewijs van „opzet" niet is ge leverd. De officier van Justitie repliceerende blijft bij zijn genomen requisitoir. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Uitslagen van Zondag. Afdeeling IV. le klasse. NACFSV 2—1 NOADiBleijerheide 51 JulianaM5VV 21 RoermondLONGA 42 EindhovenBW 40 2e klasse A. GoesMiddellburg 03 TemeuzemTSC 10 ZeelamdiaBreda o1 VlissingenDe Zeeuwen 02 RIBCHero 34 3e klasse A BreskensTerneuzen 2 20 AxelHoofdplaat 51 SluiskilOostburg 30 3e klasse B. Middelburg 2Vlissingen 2 25 ZierikzeeHansweert 22 R'QSZeeuwsche Boys 41 Eiland BoysGoesc'he Boys 100 ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Breskens 2Terneuzen 3 54 Axel 2Hoofdplaat 2 63 Corn BoysTemeuzensche Boys 75 DE WEDSTRIJDEN IN AFDEELING IV. Eerste klasse. NAC is er in geslaagd om een ploeg te verslaan die haar in den regel den voet dwars zet, want BSV komt vrijwel nooit met leege handen in de kleedkamer terug. Nu had NAC een voorsprong van 20 verkregen en het spel van BSV zakte zoodanig in, dat NAC wel op een over-winning kon rekenen tot kort voor het einde een der achterspelers van NAC den bal in eigen doel trapt, waardoor de stand 21 werd. Ineens was het matte spel van PSV verdwenen en met alle macht wilde men trachten het ten minste tot een gelijk spel te brengen. Dit is niet gelukt en het zou al een niet juiste uitslag zijn geweest ook, want NAC heeft de overwinning ten voile verdiend. NOADBleijerheide is inderdaad geworden hetgeen wel niemand zal hebben verwacht want NOAD slaagde er in een groote meer- derheid aan den dag te leggen zoodat Bleijer heide met niet minder dan 51 werd geklopt. Het ziet er dus niet naar uit, dat NOAD dit jaar voortdurend onderaan zal blijven sukke- len. JulianaM(VV is geworden een 21 overwinning van de thuisclub, die wel wat ge- flatteerd is, want MIW zou zeker een gelijk spel hebben verdiend. Evenwel toem de stand 21 was geworden heeft Juliana zich ten voile op de verdediging toegelegd, waardoor weliswaar MW voortdurend in den aanval was, doch de verdediging van Juliana den ge- lijkmaker kon voorkomen. RoermondLONGA bracht ook een verrassing daar LONiGA het niet -tot een overwinning kon brengen dank zij het energieke spel van de thuisclub. DONGA was sterker, doch Roermond had het geluk aan haar zijde en zoo kon het gebeuren dat de verdediging van Roermond vrijwel alle aamvallen onschadelij-k wist te maken. Nadat de stand gelijk was geworden, 2-2, kwam Fortuna geheel aan de zijde van de thuisclub en kort achter elkaar volgden 2 doelpunten, waardoor de stand 42 werd. Eindhoven BW is uitgeloopen op een groote teleurstel- ling voor de gasten, die niet in staat bleken om Eindhoven ook maar iets in den weg te leggen. Zoo kon gesproken worden van een eenzijdig spel en de 40 overwinning kwam Eindhoven alleszins toe. Tweede klasse. GoesMiddelburg 03. Dat Goes het niet tegen Middelburg zou bol- werken was te verwachten en mag de uitslag 03 nog vrij goed genoemd worden, gezien de groote overwinning van Middelburg op Ter neuzen. Zoo staat dus Middelburg met een fraai doelgemiddelde van 100 aan het hoofd der ranglijst. Weliswaar zuilen er voor Mid delburg nog wel heetere vuren klaar gemaakt worden, doch de resultaten der overige clubs zijn nog niet van dien aard, dat hieruit een hunner belangrijk naar voren treedt. TerneuzenTSC. 10. In een niet al te fraaien doch wel tot het allerlaatste moment spannenden strijd is het Terneuzen gelukt de eerste punten in deze competitie binnen te halen. Tenslotte bracht een in de tweede helft aan Terneuzen toegewezen strafschop de beslis- sing. Onder leiding van scheidsrechter Montaan stellen beide elftallen zich als volgt op: Terneuzen: doel Franken; achter v. d. Wege en Geensen Sr.; midden v. Pienbroek, v. d. Hooft en Riemens; voor Hamelink, Kouwijzer, Hofman, Laurens en de Cooker. TSC: doel Koremans; achter Vissers en Sn-oeren; midden Gerritsen, Geers en v. Halte- ren; voo^ Keulemans, In 't Groen, C. Kore mans, Ernst en -Sestig. -Daar v. d. Wege den toss heeft gewonnen, breng-t Koremans den bal aan het rollen, hij wordt door v. d. Wege geretoumeerd en van de voet van Hamelink komt het Ieder voor het TSC-doel, waar echter de verdediging op haar post is. TSC komt dan vooruit, v. d. Wege loopt toe en de bal gaat dan naast doel. Bij een aanval van Temeqzen krijgt Hofman den bal voor de voeten, het Ieder springt echter, kort bij het doel van de bezoekers, weg en een mooie kans is voorbij. Sestig plaatst een goede voorzet, In 't Groen neemt den bal ineens op zijn schoen, maar het schot is veel te hoog. Er ontstaat dan eenige schermutseling voor het doel der thuisclub, waaraan midvoor Kore mans een einde maakt, door ver naast te schieten. Wanneer TSC dan weer terugkomt, veroorzaakt v. d. Wege een comer, die, door Sestig slecht genomen, geen gevaar oplevert. Nadat even later Terneuzen een uitbal heeft ingegooid, komt het ieder bij Kouwijzer, deze geeft door naar Hamelink, welke prachtig voor doel plaatst en waarbij de Cooker juist naast kopt. Er klinkt van de sluizen een fluitsignaal voor een boot, 56n der TSC-ers reageert hierop door den bal met de handen te stoppen, wat hem natuurlijk op een vrije schop komt te staan. Gelukkig gebeurt dit in het middenveld en gevaar voor een doelpunt ontstaat er niet door. Vissers beoordeelt een door Kouwijzer naar voren geplaatsten bal verkeerd en er ont staat een, niets opleverende, comer. Wanneer doelman Koremans een bal stopt, wordt hij on- geoorloofd door Hofman aangevallen. Een oogenblik later plaatst Hofman een goed door de Cooker aangegeven bal ver naast. Een door Geensen veroorzaakte en door Sestig genomen comer wordt door Geers hard over doel ge- schoten. Aan de andere zijde is het dan Lau rens, die het doel veel te hoog zoekt. Bij een snelle doorbraak van Sestig loopt Franken uit, Sestig plaatst het Ieder kalm voor het ledige doel. Geensen komt toegeloopen, maar faalt, tenslotte kan v. d. Wfege het terrein zuiveren; een waarlijk angstig moment is voorbij. Bij een volgenden aanval van TSC moet Franken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2