ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker'S Abdijsiroop No. 9505 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 76e Jaargang Binneniand Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Hoofdstad De burger-oorlog in Spanje TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 18 SEPTEMBER 1936 SLUISKIL. AXEL. ZAAMSLAG. het beproefde hoest-geneesmiddel SELZAETE. WEERVERWACHTING. RECHTSZAKEN. CRISIS-PUBLIC ATI EN TER NEUZENSCHE COURANT KONINGIN, PRINSES EN PRINS ZULLEN OP HET LOO RUST VINDEN. De intendant van het Koninklijk Paleis en Domein Het Loo en opperhautvester van H.M. de Koningin, Jhr. A. J. B. v. Suchtelen van de Haare, verzoekt opneming van het vol- gende: Het is te begrijpen, dat de dagen welke ach- ter ons liggen, hoe vreugdevol en gelukkig ze ook waren, voor de Koningin, de Prinses em den Prins, uitermate vermoeiend zrjn ge weest en dat het Vorstel\jk gezin thans ver- langt naar rust op Het Loo. Ten einde die rust te verzekeren, heb ik be- sloten om althans de eerste dagen van het Vorstelijk verblijf op Het Loo geen vrgen toe- gang op de Paleislaan en de andere toegangs- wegen te verleenen. Degenen die op het Paleis moeten zijn en zich niet voldoende kunnen legitimeeren, dienen een .toegangsbewijs op het bureau der intendance schriftelijk aan te rragen. Eh kan in dat geval uitsluitend toe- gang worden verleend brj het Berghorstwees- hute. GRONDSWETHERZIENING IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft besloten het afdee- lingsonderzoek van de ontwerpen tot wijziging van de grondwet te doen aanvangen op 22 September a.s. PRINS BERNHARD LID VAN DE K. N. A. C. De K.N.A.C. heeft het verzoek gekregen, Prins Bernhard in haar ledenregisters in te schrijven, welk verzoek in de kringen van be- stuur en leden met groote erkentelijkheid is ontvangen. EEN GESCHENK VAN DE PHOH1. De directie van den Phohi-kortegolfomroep heeft Prinses Juliana een casette met gramo- foonplaten aangelboden, op welke platen de ra- diotoesprakem zijn vastgelegd, die de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van de verloving van Prinses Ju liana tot het Nederlandsche volk hebben ge- richt en door de Phohi naar de overzeesehe gewesten zijn uitgezonden. Onder dankbetuiging voor de attentie heeft Prinses Juliana het geschenk aanvaard. BELAN1GSTELLING VAN DE N EDERLANDERS IN BELGIe. De Bond van Nederlandsche Vereenigingen en lichamen in Belgie, waarvan mr. J. A. N. Patrjn, onze gezant te Brussel, eere-voorzitter is, heeft onder de vele duizenden in Belgie verblijvende Nederlanders een oproep ver- spreid, welke verband houdt met de verloving van Prinses Juliana. Op 26 September zal in hotel Metropole te Brussel een gezamenlijke maaltijd gehouden worden. De bond opent voorts een inschrijving voor het aanbieden van een huldeblijk ter ge legenheid van het huwelijk van Prinses Juliana •en Prins Bernhard. GEL UK WEN SCIHEN VAN EX-KEIZER WILHELM. Ex-keizer Wilhelm en zijn echtgenoote heb ben door bemiddeling van hun vleugeladjudant majoor von Ilsemann, hun gelukwenschen aan het bruidspaar doen overbrengen. De heer von Ilsemann werd in het paleis Noordeinde ontvangen door Prinses Juliana en Prins Bernhard. Hij overhandigde hun een mand bloemen in de kleuren oranje, geel en rood. DE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. Op ultimo Augustus bedroeg het zuiver be- drag van de opbrengst der directe belastingen 81.628.031 tegen 76.427.701 op ultimo Aug. 1936. De raming voor het geheele jaar is f 113.100.000. De overige middelen brachten in Augustus j.l. op 31.468.036, tegen een bedrag van 30.825.980 in Augustus van het vorig jaar. De raming voor de eerste 8 maanden van 1936 is 247.683.333, terwijl de opbrengst over dat tijdvak heeft bedragen 235.592.528, tegen- over 243.603.282 in 1935. DE HEER VAN ZWANENBERG VRAAGT ONTSLAG ALS REGEERINGS- COMMISSARIS. Naar vernomen wordt heeft de regeerings- eommissaris de heer S. van Zwanenberg, com- mercieel adviseur van het college van regee ringscommissarissen, den minister van Land- taouw en Visscherrj verzocht hem binnen kor- ten tijd van zijn functie te ontiieffen. De heer Van Zwanenberg heeft dit verzoek ingediend om zich weer geheel aan de belangen van zijn eigen bedrijf te kunnen geven. De minister heeft het verzoc k ingewilligd, onder betuiging van zijn groote waardeeHng moor den door den heer Zwanenberg verrichten aibeid. De heer Van Zwanenoerg, die een groote rol bij de uitvoering der landbouwcnsispohtiek heeft vervuld, aldus schrijft het Handelsb.ad, is president-directeur van de Van Zwancn berg's fabrieken te Oss, voorts presHent-com- misisaris der Uithoornsche baconfabriek en van de Wijnbergen's fabric c te Boxtel. Hij is voorziitter van den raad van bcheer der Orga- non te Oss. De heer Van Zwanenberg belastte zich eemige jaren geleden op verzoek der regeering met de leiding der Nederlandsche Varkenscen- trale en werd later ook benoemd tot directeur der Nederlandsche Rundveecentrale. In 1934 benoemde de regeering hem tot lid van het college van regeeringscommissarissen voor de uitvoering der Landlbouwcrisiswet. In dit college had hij de functie van commercieel adViseur en had als zoodanig een grooten in- Vloed op den gang van zaken met betrekking tot de landbouwcrisispolitiek. De heer Van Zwanenberg is in de laatste jaren een veelbesproken figuur geweest. Zijn persoon stond aan scherpe aanvallen van vele zijden bloot. 'Het feit, dat hij tot de grootste belanghebbenden bjj de baconbereiding be- hoorde, is aanleiding geweest tot ernstige cri- tiek op de keuze der regeering om den heer Van Zwanenberg zoo nauw te betrekken bij de regeeringspolitiek. Uit bovenstaande mededeeling blijkt, dat de heer Van Zwanenberg thans geen verdere be- moeienis met de uitvoering der Landbouwcri- siswet wenscht te hebben, doch zich weer ge heel aan zijn zaken gaat wijden. Het bezoek, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard, vergezeld van H.M. de Koningin, de Prinses van Lippe-Biesterfeld en Prins Asch- win, Donderdag aan Amsterdam brachten, is geworden tot een groote manifestatie van ver- knochtheid aan het Huis van Oranje door de hoofdstedelijke burgerij. In alle stadsdeelen en vooral in die waarin de route lag van den feestelijken intocht, had men voonbereidingen getroffen voor de ,,blijde incomste". Duizen den bevonden zich langs den weg die de ko- ninklijke stoet volgde. Het was voor een groot deel der Amsterdamsche burgerij een vacan- tiedag. De Dam was reeds vroeg in den mor gan geheel bezet met Oranjegezinden die ten koste van vele uren wachten de komst van de vorstelijke personen bp het paleis wilden gade- slaan. Te omstreeks twaalf uur arriveerde de koninklijke familie aan de grens der gemeente op den Haarlemmerweg, waar burgemeester de Vlugt ter verwelkoming aanwezig was. Het vorstelijk paar was in een open hofauto gezeten. Achter dezen wagen volgde een prachtige, nieuwe Cadillac, waarin zaten H.M. de Koningin, Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard en 's Prinsen broeder, Prins Aschwin. Langs een enthousiaste menschen- menigte werd naar den Dam gereden. Voor het paleis stond de marinekapel opgesteld die het Wilhelmus liet hooren. De vorstelijke bezoe- kers gingen onder luid gejubel het paleis bin nen en namen even later van het balcon af de hulde der duizenden in ontvangst. ,,Leve de Prinses" en ,,leve Prins Bernhard" klonk het onophoudelijk. De Dam stond propvol toen tegen 2 uur des middags de rijtuigen van den koninklijken stoet voorreden. Even later kwamen de vorstelijke personen uit het paleis en namen plaats in de open hofauto's. Evenals des mor- gens was het verloofde paar in den eersten auto gezeten. De tocht door de stad is een triomftocht geworden. In elke straat, op elk nieuw plein, dat de stoet passeerde, daverde het gejuich op, klonk het hoera voor het jonge paar, het „leve de Koningin" en kwam het steeds weer tot nieuwe vreugde-uitbarsitingen. Glimlachend en wuivend namen de vorstinnen en de prinsen de huldebetuigingen in ont vangst. Kinderhulde. In de Apollolaan was een kinderhulde geor- ganiseerd, waaraan meer dan 2500 kinderen hebben deelgenomen. Toen de vorstelijke auto's arriveerden klonk een luid gejubel. Bloemen werden aangeboden, waama een onvergetelijke triomftocht onder de kleurige eerebogen aan- ving. Aan den overkant van den rijweg stonden 6000 kinderen opgesteld van de r.k. Amster damsche kinderkoren. Onder leiding van den heer Schwirtz brachten zij het door den diri- gent zelf voor deze gelegenheid gecomponeer- de jubellied ten gehoore en vervolgens „De Haasjes" met den door Catharine van Rennes op muziek gezetten tekst van Prinses Juliana zelf. Het was een treffend moment. De kinde ren jubelden en gaven uiting aan hun blijd- schap, roepend en juichend en zwaaiend met de duizenden oranje-vlaggetjes, die het comi- te hun had uitgereikt. Toen de stoet aan het einde van de Apollo laan gekomen was langs den weg, waarop jeugdige padviridstertjes bloemen hadden ge- strooid, werd nog eenmaal halt gehouden toen de hier verzamelde kinderen de vorstelijke per sonen het ,,Wien Neerltods bloed" toezongen. In het Stadion. Te ruim 3 uur zwenkte de stoet bij de Ma- rathonpoort het Stadion binnen, dat tot de laatste plaats was bezet. Bfj de aankomst zongen alle aanwezigen het Wilhelmus. Op het middenterreC prijkte, gericht naar de eeretribune, een tien meter lange gekroon- de W^ en daaronder links een even groote J en rechts een B, geheel vervaardigd van Oranje dahlia's. Meer dan 12.000 dahlia's wa ren in deze drie letters met kroon, die tezamen een oppervlakte hadder. van ca. 150 vierkante meter, verwerkt. Ook de eereloge, waarin de hooge bezoeksters met haar gasten zouden plaats nemen, was fraai versierd met groene palmen, laurieren en varens, waartusschen de oranjebloemen kleurig afstaken. Burgemeester dr. W. de Vlugt heeft uit naam van de burgerij van de hoofdstad de vorstelijke personen met een rede welkom ge- heeten. Spr. vertolkte de vreugde die er in de harten van de burgerrj leeft met de verloving van onze kroonprinses. Na de toespraak zon gen alle aanwezigen gemeenschappelijk het derde couplet vein het „Wien Neerlands bloed". Daarna begon het defile, waarmee meer dan honderdduizend personen uit Amsterdam en uit de omstreken van de hoofdstad uiting wil den geven aan hun tnouw en verknochtheid aan het vorstenhuis. Schier elke mogelijke bevolkingsgroep was hier vertegenwoordigd. Daar waren natuurlijk tallooze oranjevereenigingen, buurtvereenigin- gen, muziek- en zangvereenigingen, jeugdver- eenigingen, studentenorganisaties, allerlei sport- en gymnastiekvsreenigingen, waarvan vele in turnkleedij of sporttuniek, wat den stoet op tal van plaatsen kleurig opfleurde, daar waren vertegenwoordigers van allerlei organisaties op maatschappelijk en cultureel gebied, personeelen van groote ondernemingen, tot zelfs een groep van oranje-gezinde werk- loozen. A1 deze groepen en organisaties droegen hun vaandels en nationale vlaggen mee, ter wijl tallooze met kleine vlaggetjes liepen. Meer dan twintig muziekkorpsen waren over den stoet verdeeld en kwamen, als zij eenmaal in het d6fil£ uit het stadion kwamen, weer terug om nieuwe groepen, die niet over eigen muziek beschikten en nog moesten defileeren, te begeleiden met hun pittige marschmuziek. Padvinders verzorgden den ordedienst. De kop van den stoet werd gevormd door ongeveer 1500 man van den bijzonderen vrij- willigen landstorm. In dagelrjksch tenue met decoraties groot model volgden de leden van het mobrlisatiekruis, de Amsterdamsche bur- gerwacht, de verpleegsters van de Amster damsche ziekenhuizen en dan volgden in on- afzienbare rijen de verdere deelnemers aan het defile, dat eigenlijk nog pas goed moest be- ginnen toen de kop het Stadion reeds weer verlaten had. Aanval op Madrid elk oogenblik te wachten. De radioclub te Teneriffe deelt mede, dat d# aanval op Madrid ieder oogenblik kan begin- nen. De concentratie der troepen is voltooid. De regeering heeft haar zetel willen verplaat- sen naar Valencia, maar de militaire leiders hebben zich hiertegen verzet. De vliegtuigen der Witten hebben wederom een hevigen aan val gedaan op de hoofdstad, het station en tal van openbare gebouwen werden gebombar- deerd. Generaal Franco heeft medegedeeld, dat de naitionalisten Ronda hebben veroverd in de provincie Malaga. Het hoofdkwartier der Wit- ten meldt, dat de regeeringstroepen bij Tala- vera de la Reina een gevoeligen ned€rlaag hebben geleden. Zij lieten 130 dooden op het slagveld achter. In de gelederen der rooden streed een groot aantal vrouwen mede. De troepen onder leiding van kolonel Tejeiro heb ben de plaatsen Pravia, Comellana en Grado veroverd. In Bilbao hebben de autoriteiten noodgeld in circulatie gebracht. Generaal Queipo de Llano heeft voor den radiozen'der vein Sevilla o.m. medegedeeld, dat de situaitie voor de rechtsche strijdkrachten gunstig is. Generaal Mola zou zich volgens ge neraal Queipo de Llano reeids in de buurt van Oviedo bevinden. Alvarez del Vayo, de minister van buiten- landsche zaken, die als eerste gedelegeerde van Spanje naar Geneve is vertrokken heeft aan joumalisten verklaard, dat de Spaansche regeering absoluut zejker was van het behalen der overwinning. De strijd, die zich op het oogenblik in Spanje afspeelt aldus de mi nister is niet alleen Spaansche aangelegen- heid, maar gaat heel Europa aan. De Spaan sche regeering strijdit voor den vrede. DE KERMIS. Zoo staat weer de derde Maandag van September voor de deur, of wel de aanvang der kermis. Op het hoofdterrein der kermis zullen weer verschillende attractie's worden opgebouwd, en enkele zijn al verrezen onder groote belang- stelling van de jeugd, op wie dit alles nog steeds een flinke aantrekkingskracht schijnt te hebben. Ons werd aangekondigd de komst van een auto-scotter, zweefmolen, fietscarous- sel, kijktent, de van ouds bekende caroussel van Du Pont, autocaroussel en diverse kramen met delicatessen. De liefhebbers van tooneel zal het genoegen doen te vememen, dat ook het Zuid-Neder- landsch tooneel zijn tent weer heeft opgesla- gen op het Schoolplein. Velen zullen de ken- nismaking met dit gezelschap willen hernieu- wen. In het Concertgebouw gaat van Woensdag tot en met Vrijdag de revue ,,Daar knap je van op" met Henriette Davids en Johan Kaart Jr. in de hoofdrollen. Gezien het succes dat dit gezelschap vorig jaar wist te behalen, twijfelen wij niet of het Concertgebouw zal die dagen weer te klein blijken. Ook het Luxor Theater pakt uit! Een keur van eerste klasse filmwerken zal worden ver- toond. Van a.s. Zaterdag tot en met Maan dag „Verraad", van Dinsdag tot en met Donderdag „De laatstedagen van Pompeii" en van Vrijdag tot en met Woensdag van de daaropvolgende week Charlie Chaplin's nieuw- ste meesterwerk „Modem Times", welke film ook Zaterdags in de kermisweek in het Con certgebouw draait. In het Cafe ,,'s Lands-Welvaren" bij den heer O. de VriesAdriaansen zullen de liefheb bers van dansen hun hart kunnen ophalen, want de muziek wordt verzorgd door de V&endammers-Accordeon Jazz-Band, die de stemming er wel in zullen houden. Daamaast zijn er nog versohillende dans- gelegenheden, zooals men ziet voor ,,elck wat wils"! Wij hopen, dat het voor alien die er van houden een prettigen en voor de ondernemers een goede kermis zal zijjn. „DAAR KNAP JE VAN OP". De Henriette Davids Revue N.V. Dir. Max van Duren, welke gedurende 3% maand ach- tereen voor stampvolle zalen is opgevoerd in het Centrum Theater te Amsterdam, is op tournee met de nieuwe groote lachrevue ,,Daar knap je van op". Ook alhier zullen eenige opvoeringen wor den gegeven en wel op 23, 24, 25 September in het Concertgebouw. Het groote succes van de vorige revue met Henriette Davids en Johan Kaart Jr., zullen onze lezers zich stellig nog herinneren. Beide populaire-revue-artisten zijn ook thans weer de hoofdpersonen in het nieuwe product van de Henriette Davids Revue N.V. en overtreft weer het succes van de vorige revue. Behalve Henriette Davids en Johan Kaart Jr., werken mede: Berrie Kievits, Tini Mar- von, Matthieu van Eysden, Francis Dalli, de 16 Muriloff-dancing-ladys en de Muriloff Mannequins. Het orkest bestaat wederom onder leiding van Hakkie Davids. De revue bestaat uit 1 proloog en 20 tafree- len. Van de komische scenes noemen wij: ,,De moderne werkvrouw", „De Radio-dokter", ,,De Conducteur", „Een leuk partijtje bridge", ,|wat een vrouw moet lijden" en „Een Thee- praatje". Verder bevat de revue finales, t.w. ,,Top Hat", „Hortensia", .Marabout" en ,,De Schotsche finale". Voorts brengt Henriette Davids haar nieuw- ste repertoire, w.o. ,,De Crisis is gedaan", „Heintje en Maurice", „Heintje in fantasie en werkelijkheid", en „Shirley Temple". Het duo Henriette Davids en Johan Kaart krijgen volop gelegenheid hun populanteit te handhaven in het titellied „Daar knap je van op", in „Emigranten" en in hun dol-komische- dans als juffrouw Kalker en juffrouw Smit. Zoo zouden wij door kunnen gaan met het opsommen van alle verdere coupletten en dan- sen, die met elkaar onze lezers 3 uren van vroolijkheid en genot voor het oog beteekenen. Producer van de revue is Bob Peters. Auteurs Fer/-y, Otte Zeegers, Rido, Rene de Vos, Paoli e.a. Regie Henriette Davids. Cho- reografie: ,,The Muriloff's". Muzikale leiding Hakkie Davids. LADELICHTSTER BETRAPT. Reeds eenige malen werd door den slager Jansen in de Zandstraat bemerkt, dat er geld uit de toonbanklade werd vermist, nadat een klant den winkel had bezocht. Hij stelde de gemeentepolitie hiermede in kennis, die zich verdekt opstelde en heden- morgen te ongeveer 7% uur direct succes had, want terwijl de 29-jarige J. de D. de hand in de geldlade had gestagen, daarbij 2 rijksdaal- ders had buitgemaakt, werd zij op heeterdaad betrapt en volgde onmiddellijk proces-verbaal. EERSTE NEDERL. COoP. BEETWORTELSUIKERFABRIEK. In de gisteren in het Centrum te Axel ge houden algemeene vergadering van de Eerste Nederlandsche Oooperatieve Beetwortelsuiker- fabriek te Sas van Gent, is tot bestuurslid in de vacature wijlen den heer J. J. Huijssen, ge- kozen de heer A. Wolfert te Hoek. S.S. „TOWNELEY". Bij het binnenvaren van de Nieuwe Haven alhier, is het voor Gent bestemde en geladen Engelsche s.s. ,,Towneley" op den Oostelijken havenberm omhooggevaren en blijven zitten. Eenigen tijd later is het schip met sleepboot- hulp vlot gekomen en heeft daarna de reis naar Gent voortgezet. Oogenschijnlijk heeft het schip geen schade bekomen. VERDRONKEN. Donderdag is te Brussel uit het zeekanaal nabij de Van Praetbrug opgehaald het lijk van den 37-jarigen ongehuwden P. J. Kouwe, wo- nende te Hansweert en geboren te Oostburg. De ongelukkige blijkt Woensdagavond in het water te zijn gevallen toen hij zich aan boord van de in de Brusselsche haven gemeerd liggende zeelichter .Thames III" wilde be- geven. BALLONWEDSTRIJD. Van de ballonnetjes, die door de Sluiskilsche jeugd op 31 Augustus het luchtruim zrjn inge- zonden, hebben velen een verre reis gemaakt. Het eindresultaat is: le prijs Frans Hamelink, Limeville. 2e pr. Pieter van Cadsand, Metz. 3e pr. Beatrice Dumoleijn, Joeuf. 4e pr. Frans Bauwens, Hussigny. 5e pr. Willy v. d. Velde, Dudelauge. 6e pr. S. de Feijter, Longwy. Bij de aankomst van de verste ballon was de vinder een schipper. Hij sohreef: Votre ballon est trouve dans le canal Mame au Rhin, pfes de Perroy. Kanton Luneville, France 1 Septembre 5h. du matin a l'ecluse de Dombasle. Vertaling: Uw ballon is gevonden in het Mame-Rijn-kanaal bij Perroy enz. in de sluis van Dombasle, 's morgens 5 uur. De ballon maakte een reis van ruim 300 KJM. in den tijd van 13 uur (4 uur 31 Aug. opgelaten), wat dus een gemiddelde snelheid beteekent van 25 K.M. per uur. „HET CENTRUM". Hebben wij teveel gezegd, toen wij het ope- ningsprogramma van ,,Het Centrum" roemden om haar schitterende filmwerken? Hoe de bezoekers en vooral de bezoeksters onder de bekoring zullen zijn gekomen van het groot- sche talent van Gretha Garbo en daarna de bekende Amerikaansche komieken de opge- komenen hebben doen lachen dat het gebouw er van daverde! En nu vervolgt de Directie haar vertooningen met een niet minder aan- lokkelijk programma. Als eerste hoofdnummer wordt aangekondigd ,j)e blinde vliegenier". Meer dan ooit staat de vliegkunst in het middelpunt der publieke belangstelling. Ieder is op de hoogte van de moeilijkheden van bijv. het landen in de mist, en de pogingen der wetenschap die op te heffen. „De Blinde Vliege" nier" nu is gebouwd op dit zeer actueele vraag- stuk van het ..blindvliegen". De film houdt zich niet op met de theorie... we zien vliegen in de praktijk! blindvliegen! stunt-vliegen halsbrekend vliegen! Sensaties te over en daamaast een ontroerende love-story van zeer bizonder karakter, die tezamen „De Blinde Vliegenier" tot een publiekfilm bij uitnemend- heid maken. Na deze bijzonder spannende film volgt als tweede hoofdnummer „Prinses voor 30 dagen." Dit is het soort film, dat de bioscoop zoo populair gemaakt heeft. Een film, sterk door het verhaal waar hij op gebaseerd is, een ver- haal waarin iedere minuut een nieuwe, ver- rassende wending optreedt, komisch en roman- tisch, terwijl iedereen (inclusief het publiek in de zaalj tenslotte krijgt wat hij of zij ver- langt. Prinses voor 30 dagen" zal ieder publiek pakken; de film is rijk aan geestige vondsten en begint al direct met een buitengewoon komische scene. Sylvia Sidney verheft het spelen van een dubbelrol op een nieuw en hooger plan, en speelt een sc^ne met zich zelf als tegenspeel- ster, die ongeevenaard is wat knap spel en meesterlijke fotografisch-technische afwerking betreft. Ook de creaties der overige spelers, in de eerste plaats de sympathieke Cary Grant, ver- dienen alle lof. Zooals men ziet twee keur-flims die er zijn mogen. Uitvoer van vlas. Reeds eenigen tijd komen enorme hoeveel- heden onbewejkt vlas van over de Schelde, Nauwelijks hebl Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest beginl weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe Joevoeging van Apoiheker Dumoni thans nog sneller en nog krachliger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende Verlaagde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacoft. (Ingez. Med. die aangevuld met dito vlas dat in onze om- geving wordt verkocht hun weg vindt naar over de grens, alwaar dit gewas wordt be- werkt en onze buren ten goede komt, terwijl een groot gedeelte van deze werkzaamheden onze werkloozen wel kon worden toever- trouwd. Een prijzenswaardig voorbeeld heeft in dezen onzen dorpsgenoot de heer P. de V., die door aankoop en teling ruim 100 gemeten vlas ter zijne beschikking heeft, waardoor vele werkloozen door het van zaad- bollen te ontdoen en ter rooting op het veld wordt uitgespreid, him brood verdienen. De telers hebben in deze ook het voorrecht dat voor dit gewas steun wordt verleend. Suikerbietenteelt. Algemeen kan worden verwacht, dat de op brengst van de suikerbieten wat kilogram- gewicht betreft bevredigend zal zijn. Vele werkloozen zien met verlangen de rooiing tegemoet. Door auto aan gereden. Onlangs werd den werkman A. v. D. tijdens zijn werkzaamheden op het veld door een beroerte getroffen van welke ongesteldheid hij eenigszins is hersteld en zich met behulp van een stoel op kleine afstanden kan verplaatsen. Op het trottoir en voor de schuur van J. L. in de Stoofstraat, alwaar hij heden op zijn stoel zat uit te rusten, kwam uit de schuur aan de overzijde van dien weg de auto ge reden van en door D. D., terwijl op dat oogen blik de auto in een te hard tempo achteruit reed, waardoor v. D. werd aangereden en aan het hoofd werd verwond en eenige ontvellin- gen aan de beenen opliep. De deur van de schuur van J. L. werd ingedrukt. Van D. werd met hulp van anderen huiswaarts ge bracht. Auto in het kanaal. Donderdagavond reed aan de haven te Sel- zaete de vrachtauto, toebehoorende aan De Bruycker te Selzaete, in het kanaal Gent Ter Neuzen. De bestuurder kon er gelukkig uitspringen en kwam met een nat pak vrij. Een flinke kraan zal noodig zijn om den auto boven te halen. Meest matige, Gostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, lioht tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichtenweinig verandering. De kantonrechter te Middelburg veroordeel- de P. A. J. P. te Clinge tot 2 boete of 2 dagen hechtenis wegens het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften ter voorkoming van aanvaring of aandrijving. De Nederlandsche Zuivel-Oentrale maakt be- kend, dat ingevolge besluit van het Dagelijksch Bestuur der Afdeeling Zuivelsteun, voor de hierna genoemde door den Minister van Land- bouw en Visscherij aangewezen gemeenten, met ingang van den 20en September 1936 tot een nader te bepalen datum de navolgende mini- mumprijzen voor den verkoop van consumptie- melk gelden: ZeeJand. Alle gemeenten op het eiland Walcheren: 10 cent per liter; Axel, Hulst, St. Jansteen, Graauw en Lan- gendam, Hontenisse, Ossenisse en Hoek9 cent per liter; Goes en Kloetinge: 9 cent per liter; Heinkenszand, Kruiningen-Hansweert, Seho- re en Ierseke: 8 cent per liter. St. Maartensdijk8 cent per liter; Zierikzee: 9 cent per liter; Nieuwerkerk, Brouwershaven, Noordwelle, Haamstede, Renesse en Burgh: 8 cent per liter. Bovengenoemde prijzen gelden niet voor den verkoop van m"k aan wederverkoopers en aan degenen, die tenminste 100 liter melk of een zoodanige hoeveelheid melk en room, als overeenstemt met tenminste 100 liter melk, per week afnemen (z.g. groot-verbruikers). Voor de omrekening van room in melk wordt 14 liter koffieroom of 7 liter slagroom gelijk gesteld met 100 liter melk. De Nederlandsche Zuivel-Ctentrale vestigt er nadrukkelijk de aandacht van belangheb benden op, dat niet, evenals voorheen bij de uitvoering der z.g. half-vrijwillige consumptie- melkregeling de overtreders van het prijzen- voorschrift herhaaldelijk zullen worden ge- waarschuwd alvorens strafmaatregelen wor den getroffen. Bij het constateeren van overtreding van bovengenoemde minimumverkoopprijzen voor consumptiemelk, gepleegd door bij de Neder landsche Zuivel-Centrale georganiseerde melk- vergunninghouders, zal onmiddellijk tot tucht- rechtelijke vervolging worden overgegaan, waardoor ongeacht eventueele andere op te leggen straffen een verdere ongestoorde uitoefening van het bedrijf der overtreders in gevaar wordt gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5