am De burgeroorlog in Spanje Schaakrubriek. Gemengde Berichten TER NEUZEN, 18 SEPTEMBER 1936 RECHTSZAKEN. I fH ma wm, m, ter, hoe laat komen die gewoonlijk aldaar aan tori 'uw klanten. Getuige Hall antwoordde: Voor den volgenden middag 12 uur. En hoe lang duurt het vervoer uwer piano's met de treineh? Gemiddeld twee tot drie dagen. Een bedrJjfsleider van Stephens Inkt zeide dat de vrachtprijzen der spoorwegen voor zijn artikeien veel te hoog waren: transport per hoot was goedkoop maar te langzaam, zoodat ook hij tot vervoer per vrachtauto was over- gegaan. De heer Ashton Davies, chef van de afdee- ling vervoer bij de Londen Midland Spoorweg- maatschappg, die namens de 4 groote maat- schappijen sprak, zeide dat het goederenver- voer van 1927 tot 1935 van 60 millioen tot 45 millioen ton gedaald was door de concurrentie der vrachtauto-ondernemingen. In de laatste 12 jaar hadden de maatschappijen 51 millioen pond besteed aan onderscheidene verbeterin- gen en dit kapitaal kan zijn rente niet opbren- gen als de gelegenheid voor vervoer meer en meer aan de groote spoorwegondernemingen onttrokken werd. GEBEENTE DEB WEDCWE VAN KAREL DEN STOUTEN ONTDEKT. Naar de Brusselsche bladen melden heeft men in de voormalige Minderbroederskerk te Mechelen, die thans als voedermagazijn voor de cavallerie dienst doet, het graf van Marga- retha van Yorok, de weduwe van Karel den Stouten ontdekt. Zij was in 1504 te Mechelen overleden en op haar verzoek in de toenma- lige Minderbroederskerk begraven. Tijdens den beeldenstorm werd haar graftombe vemield en mettertijd is ieder spoor van haar graf ver- loren gegaan. In 1892 liet de oudheidkundige kring van Mechelen nasporingen doen, die echter vruch- teloos bleven. Thans heeft dezelfde kring meer succes gehad. Het graf bleek door water- in sijpeling ernstig te zijn beschadigd. Maar het geraamte van Margaretlha van Yorck is nog vrijwel in tact. De beenderen zullen naar de St. Rombouts- kerk overgebracht worden, waar men naar alle waarschijnlijkheid een praalgraf ter nage- dachtenis van de weduwe van Karel den Stouten zal oprichten. ..EURQPA DOET MEE AAN DEN OOBLOG". Levering van vliegtuigen aan alle partijen. IDe Amerikaansche journalist H. R. Knicker bocker meldt uit Sevilla het volgende: Wij landden op het vliegveld Lea met min der formaliteiten en last dan men gewoonlijk in vredestijd' op Londen's vliegveld Croydon heeft. Niet alleen schoot niemand op ons, maar zelfs besteedde niemand de minste aan- dacht aan ons. Het vliegveld stond vol vlieg tuigen. Wij zagen eenige Junkers en Savoia Marchetti toestellen, benevens een groote driemotorige Douglas. A1 deze vliegtuigen zijn natuurlijk met bommenrekken uitgerust en de meeste hebben een snelheid van minstens 280 K.M. per uur. Nadat onze kleine Leonard Moth was ge- land begaf ik mij naar het stationsgebouw van het vliegveld, waar vele officieren ston- den te praten, onder wie verscheidene van het Vreemdelingenlegioen. Ik toonde mijn paspoort aan een vriendelijk uitzienden officier en gaf hem mijn introductiebrieven voor de generaals Franco en Queipo de Llano. De officier was zeer hoffelijk, maar hij was klaarblijkelijk evenmin als de anderen aangewezen om de aankomende reizigers naar hun papieren te vragen. Hij gaf bevel een auto voor ons te laten komen en terwijl we wachtten had ik weer een van die zonderlinge ontmoetingen, welke het oude gezegde over den omvang van de wereld blijven bevestigen. Ik bemerkte een langen, breedgeschouderden, knappen officier in de unform van het Vreemdelingenlegioen. Ik wist, dat ik hem kende, maar ik kon hem een oogenblik niet thuis brengen. Ik ging naar hem toe eh vroeg hem, waar we elkaar eer- der hadden ontmoet. Hij antwoordde in het Italiaansch. Natuurlijk, het was de beste pi- loot van de Italiaansche luchtmacht, dien ik voor het eerst in Ostia, de badplaats van Rome, juist eenige m aan den geleden had ont moet. En diezelfde piloot had mij toen ver- teld, dat hij bij de vliegers was geweest, die ons in December 1935 te Dessie in Abessinie hadden gebombardeerd. Nu behoorde hij tot het Spaansche Vreemdelingenlegioen, maar hij Italiaansche Partij. Wit: R. Spielman. Zwart: S. G. Tartakower. Bled, 1931. 1. e2e4 3. Pgl—f3 3. Rflc4 4. c2c3 e7e5 Pb8c6 Rf8c5 Dd8e7 vertelde, dat zijn collega's en hij alleen de Spaansche vliegers opleidden. In het geheel waren er zeventien Italiaan sche officieren. Degenen, die ik zag, droegen de uniform van het Spaansche Vreemdelin genlegioen. De meeste buitenlandsche officie ren verbleven in hotel Cristina. Joumalisten werd aangeraden hier niet hun intrek te ne- men en men' verzocht hun hotel Madrid in het centrum van de stad te betrekken, Men had evenwel geen bezwaar, dat ik in het ho tel Andalusia Palace verbleef. Dit hotel heette vroeger Alphonse XIII. Nadat de ko- ning uit Spanje was gevlucht, veranderde het hotel van naam, maar thans heeft het zijn koninklijke benaming weer herkregen. Het is een van de meest luxueuse en comfortabele hotels van de wereld, maar dien dag waren er vijf gasten. Ik had een brief van kapitein Aguilera, die belast is met den persdienst in het Noorden, aan zijn vriend kapitein Luis Bolin, die de zelfde taak in het Zuiden heeft. Deze twee kapiteins hadden allebei een Engelsche moe- der en spraken uitstekend Engelsch. Kapitein Bolin was zeer hulpVaardig. Hij vertelde mij, dat dien dag twee Fransche vliegtuigen met de Fransche kleuren er op boven Irun hadden gevlogen en de aanvallende Witten hadden ge bombardeerd. )Er bestaat zeker geen twijfel over de ac- tieve deelneming van Europa aan dezen bur geroorlog. Ik heb zelf spiksplinternieuwe Fransche toestellen gezien, waarop pas het roode herkenningsteeken van Madrid was ge- schilderd, welke boven de Witte stellingen vlogen en deze bombardeerden. De straten van Sevilla geven het duidelijk- ste bewijs van de Duitsche en Italiaansche deelneming. De Duitsche vliegers dragen een grooten breedgeranden hoed, evenals vroeger de Duitsche koloniale troepen in Afrika droe gen. De betrokken regeeringen vinden het ge- makkelyk om iedere officieele connectie met de interventie van de zijde van hun burgers te ontkennen. Volgens sommigen de beste verdediging; in ieder geval is het voor Wit nu niet gemakke- lijk. een sterken aanval op touw te zetten. Daartegenover staat, dat het zwarte spel lan gen tijd gedrukt blijft. 6. d2d4 Rc5b6! De bedoeling is, het nemen op d4 te vermij- den. Niet goed zou zijn ed4: met de dreiging De4:f daar Wit met voordeel antwoordt: 5. ed4: 6. 00, dc3: 7. Pc3: Pf6. 8. Rg5 en de dreiging Pd5 wordt weldra zeer hinderlijk. 6. 0—0 d7d6 Nu is het evenwicht in het centrum eenigs- zins hersteld. Zwart heeft niet toegegeven aan den eisch van Wit, door rail op d4 het wite centrum te helpen opbouwen. 7. Tfl—el Pg8f6 8. a2a4 Dit maneuver wordt in deze opening ge- regeld toegepast, maar veel resultaat heeft het nooit. Er dreigt b4 en Rb6 komt in het ge- drang, maar dat is gemakkelijk te voorkomen. S, a7a6 9. Pbl—a3 De zet c3 heeft een nadeel: hij verhindert de normale ontwikkeling van het paard. Een groote ramp is dit evenwel niet. 0. Rc8g4 Dreigt Rf3: Df3: ed4: met pionwinst. Dit ware te voorkomen met Pc2, maar dan moet Wit na Rf3: met gf3: terugnemen (pion d4 is driemaal aangevallen en moet dus driemaal gedekt blijven, door pion, paard en dame). Zwart begint dus in het centrum aan het woord te komen en daarom lost Wit de span ning op. ONGEVAL. Maandagmiddag had de jongeman E. de V. uit Sas van Gent het ongeluk te Sluiskil tegen 'n wagen op te rijden. Hij kwam daarbij z6o te vallen, dat er een vleeschwonde aan zijn rechterknie het gevolg van was. Nadat Dr. Puylaert de eerste hulp verleend had, werd De V. per taxi naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn fiets was slechts licht be schadigd. HET ROOKVERBOD OP DE PBOV. BOOTEN OP DE WESTER-SCHELDE. In antwoord op een verzoek, te bevorderen, dat in het belang van de veiligheid van het verkeer aan het rookverbod op de booten van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde zoo streng mogelijk de hand worde gehouden, heeft de K.N.A.C. van Ged. Staten van Zeeland bericht ontvangen. dat maatregelen ter zake zijn getroffen. DE KUSTVERDEDIGING. Op de begrooting van waterstaat is voor de kustverdediging in Zeeland f 8000 meer uitgetrokken dan het vorig jaar. MOSSELHANDEL IN ZORGEN. Vragen van den heer Van Dis. De heer Van Dis heeft aan den 'Minister van Landbouw en Visscherij gevraagd: 1. Is het den Minister bekend, dat onder de mosselhandelaren in Zeeland ernstige ont- stemming bestaat over het feit, dat velen hunner door het Centraal Verkoop Kantoor van Mosselen te Bergen op Zoom worden uit- gesloten van den mosselhandel, ook al vonden zij in dien handel jaren lang hun bestaan? 2. Weet de Minister, dat een groote meer- derheid der mosselkweekers eveneens voor- standers zijn van den vrijen mosselhandel? 3. Kan de Minister mededeelen of het juist is, dat de mosselexport naar Parijs, welke anders eind Augustus, begin September pleegt aan te vangen, tot 15 October is stopgezet? 4. Indien de vorige vraag bevestigd moet beantwoord worden, is de Minister dan bereid mededeeling te doen van de reden of redenen, welke tot die stopzetting genoopt hebben? 5. Acht de Minister het niet noodzakelijk, gezien de uitschakeling van tal van kleine Het paard kan nu zeer goed naar d7 gaan en zich op c5 nestelen. mosselhandelaren, wier bestaan daardoor een zware slag wordt toegebracht, alsook.de ernstige bedreiging van den Zeeuwschen .mos selhandel door dien van Duitschland, dat het Centraal Verkoop Kantoor den mosselhandel vrij laat? LUXOR THEATER. „Verraad". De .Informer" is McLaglen's triomf en, behalve dat, een groote film geworden. Een film misschien dan niet voor iedereen, want de gebeurtenissen zijn al even rauw en hard als de omgeving' en de tijd waarin zich het verhaal van burgeroorlog en verraad Ier- land in zijn opstandsjaren afspeelt; maar desalniettemin een werk dat tot de beste hoort van dit seizoen en dat wat macht en spanning aangaat zijns gelijke zoekt. Daar is vooreerst dan in het werk de atmos- feer van Dublin en zijn Ieren; donkere en natte, vuile stad met haar bevolking die in angst en beven het geweld van deze revolutie ondergaat. De straten liggen zwart en drei- gend en benauwend stil; een enkele patrouille Britten doet haar rpnde door de nachten en de menschen vluchten als verschrikte ratten in hun holen. Het is een stad in oor.log en de angst regeert en maakt van elken neveligen hoek, van elke duistemis die te bewegen schijnt: gevaar......... Daar is dan, als figuur, McLaglen's Gypo Nolan: braut en dom en luid, die, om de vrouw waarvan hij houdt voor schande te be- waren, een van zijn komuiten een voor moord gezochten revolutionnair bij de regeeringstroepen aanbrengt. De informer", de verrader; meer opschepper dan ploert, meer impulsief domoor dan Judas, die eerst beseft wat hij gedaan heeft als zijn makker door de kogels van de Britten is gevallen en het loon voor zijn afschuwlijke daad hem door gewalgde Engelsche officieren toegeworpen wordt. Daar zijn ten slotte zij die wreken. Revolu- tionnairen die fanatisch vechten voor hun ideaal, en die beseffen, dat zij Nolan thans te dooden hebben, minder nog uit haat dan wel omdat hij in zijn angst voor hun vervolging de geheele zaak verraden zal. Zij vinden hem, zij volgen hem van kroeg tot kroeg terwijl hij in zijn jammerlijken doodsangst het verraders- loon verbrast en zij berechten hem. Hij wordt ter dood veroordeeld doch ontvueht. Hij wordt w§6r nagezet, en eindelijk, na een verschrik- kelijken weerstand, neergeschoten. Wat bovenal ontroert in dit verhaal: het is de noodzaak. Noodzaak die den domoor dwingt tot zijn verraad, en noodzaak die den wreker dwingt tot nieuwen moord. De menSchen wor den machten door die noodzaak, en de vecht- partijen daden van een onontkoombaar en ver- schrikkelijk geweld. De wereld ligt in pijn; in duisternis en bloed en modder, en de mensch vermoordt zijn naaste En wat bovenal in deze beelden imposant wordt: het is McLaglen's levende figuur. Van- af zijn eerste, woede op de vrouw die hij de straat ziet opgaan, tot den schreeuw wanneer hij in de doodende revolver kijkt, door alle phasen van verleiding, judasdaad, berouw, ab- jeoten angst en dronkenschap en strijd om zijn rampzalig leven: een begrijpelijk, en in zijn gansche "weerzinwekkendheid niet door en door slecht mensch. Hij jaagt door deze film, ver- twijfeld, vechtend als een stier, zich mateloos bedrinkend, en men kan zijn medelijden nau- welijks bedwipgen voor den dommen en dol- driftigen en in de kern: goedhartigen ver rader EEN ONWETTIG HUWUUlJK, OMDAT DE GEMEENTE-SECRETARIS ELDERS TER BRUILOFT GING Voor de Arnhemsche Rechtbank werd, naar de correspondent van het ,,Handelsblad" meldt, Dinsdag behandeld de zaak tegen den gemeente-secretaris. Een jong paartje dat te Wehl in het huwe- lijk trad, moest later ervaren, dat hun huwe- lijk niet wettig was. Op 18 Juni j.l. was de gemeente-secretaris de eenig aanwezige ambtenaar van den bur- gerlijken stand te Wehl. 'Hij had dien dag een bruiloft en gaf daarom aan een der amb- tenaren, die daartoe geen bevoegdheid bezat, opdracht om het huwelijk te voltrekken. Dit had tengevolge dat ook deze ambtenaar ver- volgd werd wegens het opzettelijk verrichten van een daad, behoorende tot een ambt dat 11. 12. h2—h3 Rc4d3 Rg4—h5 Maakt plaats vry voor Pa3 en dekt tevens pion e4, die na Rg6 tweemaal aangevallen staat. 1 2 13. b2- Belet Pc5. 1 3 -b4 Pb8d7 h7h6 10. d4d5 De andere mogelijkheid, meestal het beste, nl. de5:, kan hier niet wegens Pe5 en Zwart raakt npg meer in het offensieve. 10. A: Pc6b8 Begin van een aanval op den koningsvleugel er moet g7g5 en g5g4 volgen. Doordat het centrum met d5 gesloten is, staat de zwarte koning daar goed. 14. g2g4 Een gevaarlijk experiment, dienende om de bovengenoemde voortzetting van Zwart te voorkomen. 14. Rh5g6 15. Pa3c4 h6h5 16. g4g5 Er is geen keus: laten slaan op g4 is even slecht als gh5: Rh5:, wat men gemakkelijk kan zien. Pf6—h7 16. 17. h3h4 0—0 Wit heeft met beleid verhinderd, dat Zwart op den koningsvleugel open lijnen kreeg, maar de witte pionnenstelling is nu wel zeer ver- zwakt. 18. Pc4 X b6 Pd7Xb6 19. a4a5 Pb6—d7 20. Kgl—hi f7—f5 Hiermee bedoelt Zwart een stukoffer, dat zeer sterk, maar niet winnend is. Een andere mogelijkheid was f7—f6:. 21. e4Xf5 Rg6Xf5 22. g5—g6! Wint een stuk, daar Ph7f6 niet gaat wegens Rf5: En ook het eerst ruilen van den raadsheer (Rd3:) heeft geen zin, daar eerst gh7: met schaak volgt. Zwart heeft dit ech ter voorait gezien en hoopt een sterken aan val vooral op het zwakke punt f2 te krijgen. 22. Rf5 23. g6Xh7t Kg8(h8 24. Rd3e2 Tf8Xf3! De consequentie van het vorige offer. Na Rf3Rf3Dh4t Kgl blijft er geen aanval over. 25. Re2Xf3 De7Xh4-j- 26. Khlgl Ta8f8 hij niet bekleedt. Voor eenzelfde feit stond ook terecht een derde ambtenaar, die een acte van een geboorte had opgemaakt. Aan den gemeentesecretaris was valsch- heid in geschrifte ten laste gelegd. Hij be- ken'de de -huwelijksacte te hebben geteekend zonder bij de voltrekking van het huwelijk tegenwoordig te zijn geweest. Verdachte ver- klaarde dat hij geheel ondoordacht had ge- handeld. De geboorte-acte dateerde van den- zelfden dag. De subst.-officier van justitie Mr. Graaf van Limburg Stirum achtte door de beken- tenis van verdachte de ten laste gelegde valschheid in geschrifte in een authentieke acte bewezen. Deze zaak is van veel era- stiger aard dan die tegen de beide andere ambtenaren, omdat zij gepleegd werd door het hoofd van de secretarie in een stuk waarvan hij de waarde kent. In Wehl heerschen toe- standen, welke het noodig maken een ernstig voorbeeld te stellen. Er is daar een gemeente-ontvanger, die niet opgewassen is tegen zijn taak, er te eenen- male geschiktheid en bekwaamheid toe mist. Hij geeft dit zelf toe, maar de gemeenteraad wil geen anderen ontvanger benoemen. De gemeente-ontvanger vervult zijn functie nu, maar op een wijze, die elke controle onmoge- lijk maakt. Van de zijde der justitie moet alles worden gedaan wat mogelijk is om het in Wehl in andere banen te leiden. Tegen ver dachte eischt spreker een week gevangenis- straf en vijf jaar ontzegging van het recht een functie als ambtenaar van den Burger- lijken Stand en als gemeente-secretaris te vervullen. De verdediger, Mr. Plochg, wees er op, dat het misdrijf werd gepleegd onder den dwang van zeer afkeurenswaardige omstandigheden, die te Wehl ten gemeentehuize heerschten. Er zijn daar toestanden ontstaan, die in geen enkel opzicht den toets der critiek kunnen doorstaan. Er was geen geld voor de aan- stelling van ambtenaren en zoo kreeg ieder op de secretarie opdrachten te vervullen, die hij onmogelijk kon vervullen. Het gemeentebestuur was eerst gevestigd in een gebouw, dat veel op een stal geleek, daarna in een schoollokaal. Bij het sluiten van een huwelijk wordt het werk stil gelegd. Er behoefde in Wehl niets te gebeuren, of de boel liep spaak. Omdat de gemeente-ontvanger .niet voor zijn taak berekend is, kreeg de secretaris een deel van dit .werk. Verdachte is te veel slacht- offer om hem een gevangenisstraf op te leg- gen. Pleiter drong aan op een geldboete of een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 29 September. PECH VAN EEN SMOKKELAAR.. a b cd e f g h Stand na 26Tf8. 27. Tele4 De dekking door Te3 is niet goed wegens 27. Te3, Rf328. Tf3, Dg4j en wint den toren terug met voordeel van twee pionnen, daar ook h7 valt. 2 7Pd7—f6 28. Ddlfl! Redt den toestand. Op Tg4: volgt nl. Pg4: (dreigt Dh2 mat) Rg4: Tf2:! dreigt zoowel Dh2 mat als (bijv. na Rh3) Dg3t en Dh2 mat. Dit is niet te venhinderen, daar Rf4 gewoon met ef4: wordt beantwoord. Nu blijft Wit stuk voor. 2 8,v. Pf6X e4 29. Rf3xe4 Rg4—f3 30. Re4X^ t Tf8Xf3 Nu dreigt weer Th3. 31. Dfl—g2 Tf3Xc3 32. Rcl go Dh4,Xb4 33. Rg5—f6! De zwarte aanval is tot staan gekomen en Wilt neemt weer het woord. Op gf6: volgt natuurlijk Dg8 mat. 33. Db4g4 Het eenige. 34. Dg2Xg4 h5Xg4 35. Rf6d8 Tc4c5 Remise. Geen der partijen durft tot winst- voortzettingen over te gaan, daar men zoo- doende vaak verliest. Bijv. Tbl, Ta5: Tb7: Td5: Tc7: Kh7: Ta7 en Wit heeft slechts een pion over, die nooit door kan breken. De aan val van Zwart was dus in zoover correct, dat hij gelijk spel heeft behouden (tenslotte drie pionnen tegen een stuk), maar achteraf had den wij op den 20sten zet het zwarte spel meer toekomst toegekend. Douanebeambten hebben Dinsdag in de om geving van Wernhout, nabij Zundert, een man aangehouden, die 350 Belgische gloeilampen in Nederland probeerde te smokkelen. De lampen werden in beslag genomen, waarna de smokkelaar, een bekende Amsterdammer, werd heengezonden. De douane te Wernhout stelde zich pro forma in verbinding met de ambtenaren van invoerrechten en atcijnzen te Amsterdam om dezen mededeeling te doen van het gebeurde. Daarbij bleek, dat de Am sterdammer nog een vonnis van raim honderd dagen te goed had wegens wapensmokkelarij. De op vrije voeten gestelde smokkelaar werd weer opgespoord. De man hield juist een auto aan, die hem naar Amsterdam zou brengen. Hij is nu opgesloten in de marechausseeka- zeme te Zundert. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinisdagavond is op den Stationsweg nabij de pont te Velsen een 70jarige blinde man, Jurg geheeten, verpleegde in het oude man- nenhuis, terwijl hij door een jongen over den straatweg werd geleid, door een vrachtauto overreden. De man werd met ernstige kneuzin- gen naar het Anthoniusziekenhuis overge bracht, waar hij kort na aankomst is over leden. BELASTINGMERKEN GESTOLEN. Terzake van diefstal van rijwielbelasting- merken ten nadeele van twee knechten in dienst bij de firma H. A. S. aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, is in bewaring gesteld de 28jarige monteur J. C. De beide knechts betrapten den man in het magazijn op heeterdaad, waarna de thans ge- arresteerde direct er vandoor ging. De man wierp op straat een stukje ijzer weg, dat door een voorbijganger werd opgeraapt en aan de knechts ter hand gesteld. Dezen herkenden daarin een deel van het hulsje, waarmee het plaatje aan de fiets bevestigd was geweest. Deze burger zou ook gezien hebben, dat de dief het plaatje in het water geworpen heeft. Daar deze burger onbekend was, verzocht de politie hem zich tot het geven van inlich- tingen tot haar te wenden. GASVERSTIKKING. Donderdagmorgen verscheen de heer A. P. J A. van Osselen, wonende in de Ooenderstraat te Delft niet op het werk in de wasscherij van zijn vader. 'Deze begaf zich daarop naar de woning van zijn zoon, doch kreeg op zijn bel- len en kloppen geen gehoor. Hij sloeg aan den zijkant van het huis een raam in een rook toen een sterke gaslucht. De 37jarige van Os selen en zijn 32jarige vrouw lagen bedwelmd in bed. Onmiddellijk waarschuwde men een dokter en de politie. Hoewel men met zuurstof- apparaten trachtte de levensgeesten weer op te wekken, kon de geneesheer slechts den dood constat eeren. Het bleek, dat in de aangrenzende huiska- mer Woensdagavond een gaskacheltje heeft gebrand. Vermoedelijk heeft men voor het naar bed gaan, slechts het kraantje, dat aan de kachel bevestigd was, uitgedraaid en is door den gasdrak de slang losgeraakt. TWEE VOETGANGERS GEDOOD. Dinsdagavond omstreeks 8 uur is een ern stig verkeersongeluk gdbeurd op den Loos- duinschen weg, voor den ingang van het ge bouw der gemeentereiniging te 's Gravenhage. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is een auto, bestuurd door iemand uit Bloemen- daal, daar ter plaatse tegen een 69jarigen voetganger, die vergezeld was van een 67jari- ge dame, aangereden. Beiden waren in Den Haag woonacbtig. De gevolgen van deze aanrijding waren zeer ernstig. De man werd zoodanig gewond, dat hij op slag dood was. Zijn lijk werd door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. Ook de vrouw werd zwaar gekwetst. In zorgwekkenden toestand bracht men haar naar het ziekenhuis aan het Westeinde, doch bij aankomst bleek zrj reeds overleden. De auto kreeg geen noemenswaardige schade. ZIJ LAG IEDEREN NACHT WAKKE1R door hevige rheumatische pijnen. Zij slaapt nu als een roos. Indien U hevig lijdt aan rheumatische pijnen, dan weet U hoe akelig slapelooze nachten zijn, nachten,- waarin U woelt en draait en maar niet tot rust kunt komen door de pijn. Hier is een vroeger slachtoffer aan het woord, dat het geheim van een weldadige rust ontdekte. „Jarenlang leed ik erg aan rheumatische pijnen. Ik kon er's nachts bijna niet van slapen, zelfs al was mijn rheumatiek heel gering. Urenlang lag ik iederen naeht wakker. Van alles had ik geprobeerd, totdat ik eens een week lang Kraschen Salts had ge nomen. Toen sliep ik heerlij/k en ik doe het nog steeds. Ik zou het wel aan iedereen wil- len schrijven, zoo dankbaar ben ik." Mevr. E. G. te W. Rheumatische pijnen worden veroorzaakt door te groote ophooping in Uw lichaam van afval- stoffen, waardoor Uw organisme sterk wordt verontreinigd met schadelijke stoffen, o.a. met het gevaarlijke urinezuur, dat in zeer vele gevallen de oorzaak is van pijnlijke rheumatische verschijnselen, omdat het zich vastzet in spieren en gewrichten. In Kraschen Salts bevinden zich zes minerale zouten, die lever, nieren en ingewanden tot geregelde en krachtiger werking aansporen, de afvalstoffen worden hierdoor sneller verwijderd en zuiver bloed zal weer uw lichaam doorstroomen. De rheumatische pijnen zullen verminderen tot dat zij geheel hebben opgehouden. Daardoor wordt ook uw geheele lichaamsgesteldheid be- ter, U geniet wederom van een gezonde nacht- rast, en bent in staat om bergen te verzet- ten. Koopt vandaag nog een flacon. Kraschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0.40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelas- ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowptree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) EEN TRAGISCH ONGEVAL. Ten huize van de familie v. d. B. te Gss heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Een zoontje van v. d. B. wilde even op de divan gaan rusten, doch zag niet, dat een haakpen op de rastbank lag. De jongen kwam op het scherpe voorwerp terecht, met het noodlottig gevolg, dat de naald hem in den rag drong. Tot overmaat van ramp brak de haakpen af, zoodat het gedeelte. dat in den rug terecht was gekomen, niet meer verwij derd kon worden. Onmiddellijk werd genees- kundige hulp ingeroepen. Op medisch advies is de knaap naar het ziekenhuis ter plaatse overgebracht, waar operatief moest worden in- gegrepen. ZES KOEIEN IN EEN SLOOT VERORONHEN. Toen Maandagmorgen een vee-auto van de gebr. Bloemhof te Veenwouden, waarop vijf- tien Friesche stamboomkoeien van den vee- houder C. Falkema te Rinsumageest waren geladen, over een oprijlaan naar een veekeu- ringsterrein te Murmerwoude zou rijden, zak- ten de wielen aan edn zijde in den weeken weg, waardoor de auto kantelde en alle vijf- tien koeien in de sloot terecht kwamen. Met veel moeite gelukte het negen der dieren levend op den wal te krijgen. Zes koeien zijn echter verdronken. Verzekering dekt, althans gedeeltelijk, de schade. DE MOORD OP PASTOOR LITJENS TE GEESTEREN. Het onderzoek inzake de begin van dit jaar in de pastorie te Geesteren gepleegde inbraak en overval, waarbij pastoor Litjens om het leven is gekomen, is thans zoover gevorderd. dat als vermoedelrjke daders worden be- schouwd de beide gebroeders J. en W. J., de expediteursknecht M. H. H. uit Venlo en de reeds eerder gearresteerde gewezen contro- leur van den nachtveiligheidsdienst D., even eens uit Venlo. Alleen D. bevindt zich voor den overval in hechtenis. De andere drie zijn voor andere inbraken gedetineerd. GEKLEUBDE W11AAK. Een controleur van Maatschappelijk Hulp- betoon te Rotterdam had een schilder in de binnenstad betrapt, op het verrichten van werkzaamheden tegen betaling, hoewel hij de volledige werkeloozensteun ontving. Hij maakte hier rapport over op. Kort daarop passeerde hij opnieuw het pand, waarvan de werkende werklooze den gevel aan het schil- deren was. De schilder was z66 boos op den controleur, dat hij ineens zijn ladder afkwam, een pot met gryze verf pakte en deze den controleur onderste-boven op het hoofd plaatste. De man raakte hierdoor van onder tot boven met verf besmeurd. Hierover is aangifte gedaan bij de politie. De schilder is aangehouden. JONGEN ONDER EEN LORRIE GERAAKT EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is de 15-jarige W. Bolt, uit Appingedam, door tot nu toe onbekende oor zaak te Jukwerd onder een lorrie met tractor, geladen met leem voor de steenfabriek te Jukwerd, geraakt. Nadat de eerste hulp was verleend, werd de jongen met ernstige hoofdwonden en inwen- dige kneuzingen naar het academisch zieken huis te Groningen vervoerd, waar hij later is overleden. OP AVONTUUR. Men schrijft uit Den Helder: Eenige dagen geleden zijn drie jongelui, de 15-jarige J. M., de 16-jarige P. B. en de 18- jarige M. G., alien leerlingen van de Am- bachtsschool in Den Helder, per fiets naar on bekende bestemming vertrokken. De voorzitter van het Weeshuis heeft, aan- gezien M. G. een wees is, nog denzelfden avond per politie-radiobericht zijn opsporing verzocht, evenwel zonder resultaat. De drie jongens waren reeds geruimen tijd dikke vrienden en hielden zich, volgens andere kameraden, de laatste weken opvallend ach teraf. Meermalen spraken zij over de mogelijkheid om de wereld in te trekken en daarbij werd dan vaak het aloude Vreemdelingenlegioen genoemd. Maandagmorgen nu kwamen de jongens niet op school; de pleegouders van M. G., die de ,,leider" van de samenzwering schijnt te zijn, waren dien dag op reis gegaan. Van hun af- wezigheid hebben de jongens een dankbaar gebruik gemaakt. Zij hebben proviand en zelfs een tent meegenomen. Volgens de karrieraden van deze drie ver- dwenen jongens zou het plan bestaan om naar Zuid-Afrika te gaan. Hoe zij dat, zonder papieren, zonder geld en zonder de minste ervaring denken klaar te spelen is natuurlijk een probleem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3