ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Binnenland. Buitenland. DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKER'S ORIGINEEL TER INZAG1 „Geen goud zoo goed VARA EN NATIONAAL PROGRAMMA. de strijd tusschen trein- en ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U hunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoonMeor. R Ff (e ,gmg Onovertroffen by brand-en snywonden Ook ongeevenaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en puniyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct en f 1.04 Ingez. Med. van bet Werkloosheids-subsidiefonds naar de rekening van een volgend dienstjaar overgaat, uit de middelen van dat fonds in volgende jaren te dekken. Onderstand aan noodlijdende gemeentem. Het is bekend, dat het bedrag dat voor den onderstaand aan gemeenten uit 's Rijks kas moet worden beschikbaar gesteld, van jaar tot jaar toeneemt. Laatstelijk moest in de begroo- ting van het departement van binnenlandscbe zaken voor 1936 hiervoor een bedrag van pl.m. 3.500.000 worden uitgetrokken en bet blijkt nu reeds, dat dit bedrag bij lange na niet vol- doende zal zijn, zoodat voor 1936 op een ver- dubbeling van het geraamde bedrag moet worden gerekend. Voor 1937 zouden dus wilde men den in- geslagen weg blijven volgen voor dit doel eenige millioenen meer moeten worden uitge trokken dan primitief voor 1936 plaats had. De regeering kan dit niet blijven volhouden. Ook hiervoor geldt hetzelfde als ten aanzien van de bijzondere bijdragen hierboven is opge- merkt. De tekorten van de noodlijdende ge meenten worden op deze wijze van de ge- meentebegrootingen overgeheveld naar het rijksbudget, waarop daarvoor geen dekking te vinden is. De regeering aeht zich daarom verpliCht, voor 1937 het bedrag wegens onder stand aan noodlijdende gemeenten te beper- ken tot het bedrag, dat daarvoor op de primi- tieve begrooting voor 1936 is uitgetrokken. Intusschen is het de bedoeling der regeering om den gemeenten, die niet aanstonds in staat zijn om het tekort te dekken, dat haar begroo ting zal vertoonen het zij als gevolg van de voorgenomen vermindering van het bedrag der bijzondere bijdragen uit het Werkloos- heidssubsidiefonds, het zij als gevolg van het niet-toekennen van een rijksonderstand of van het toekennen van zoodanigen onderstand tot een lager bedrag dan volgens de cijfers der gemeentebegrooting zou noodig zijn de helpende hand te blijven bieden. Zij zal op aanvraag der desbetreffende gemeentebesturen en uiteraard na onderzoek van het gemeente- lijk budget, rentedragende voorschotten ver- strekken ten beloope van de tekorten in de begrooting, welke op geen andere wijze aan stonds kunnen worden gedekt. Deze voor- schotverleening zal plaats hebben tegen een rente van 3 pet. 's jaars. Ten laste van de begrooting van het Wevkloosheidssubsidiefonds zullen de voorschotten worden verstrekt, wel ke moeten voorzien in de tekorten, als gevolg van de vermindering der bijzondere bijdragen, terwijl de voorschotten welke in de plaats treden van een rijksonderstand, uit de begroo ting van het departement van binnenlandsche zaken ten laste van het hoofdstuk Vllb der Rijksbegrooting zullen worden gebracht. TWEEJDE RAM ER. Vergadering van Dinsdag. Rede Prof. Aalberse. Dinsdagmiddag vier uur vergaderde de Tweede Kamer onder voorzitterschap van prof. mr. P. J. M. Aalberse. Aan het begin der vergadering hield de voorzitter de volgende rede: Heeft ons volk met het Koninklijk 'Huis getreurd in dagen van droefenis en. rouw, thans stijgt jubel op uit onze harten, nu vreugde is opgebloeid in het Koninklijk gezin. De boodschap van Hare Majesteit de Ko- ningin, ons mededeeling doende van de verlo- ving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met Zijne Doorluchtigheid Prins Bemhard van Lippe-Biesterfeld, is een blijde boodschap, blijde, zooals dat eens was de tij- ding van de geboorte der Prinses. Het Nederlandsche volk verheugt zich in het jonge geluk van het verloofde paar, aan hetwelk het in eerbiedige hartelijkheid zijn beste wenschen biedt. Het verheugt zich niet minder, wijl in het zorgenvolle leven onzer Landsvorstin deze blijde lichtstraal is geval- len. Zij, die altijd heeft meegeleefd met het wel en wee van ons volk, heeft ervaren, hoe diep-innig dat nu ook meeleeft met haar vreugde. Wij Nederlanders heeten koel te zijn, om- dat wij schromen de warmte onzer gevoelens onder woorden te brengen. Thans heeft men gehoord, hoe ook wij juichen kunnen. Eerbied en liefde, in diepsten oorsprong voortkomende uit de historische verbondenheid tusschen het huis van Oranje en het Nederlandsche Volk, hebben alom geestdriftige uiting gevonden. Nu onze Prinses hem uitverkoos, treden wij Prins Bemhard vol vertrouwen tegemoet. Hij make Haar leven gelukkig, door zijn weder- keerige liefde, dan zullen ook wij hem onze warme toegenegenheid blijvend schenken. Met ontroering hebben wij geluisterd naar de juist door hun eenvoud zoo diep treffende woorden, door de Koningin persoonlijk tot alle ingezetenen des Rijks gericht. Zij moge overtuigd zijn dat de wensch, die opwelde uit Haar hart, ook de onze is die tweevoudige wensch, dat Prinses Juliana en Prins Bemhard ,,door het smaken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst mogen verstaan, anderen gelukkig te maken en tot -Aeen zegen te zijn en veel, zeer veel, voor ons volk in al zijne geledingen te doen". En wij hebben met haar mee gebeden, dat God hen daartoe sterken moge". Dr. Goiyh spreekt. Minister Colijn, voorzitter van den minis- terraad, zeide dat de raad van ministers zich van ganscher harte aansloot bij de woorden, door den voorzitter gesproken. Spr. besloot met de bede, dat God met zijn rijken zegen deze verbintenis zal zegenen tot heil van het jonge paar, tot zegen ook van volk en Neder— land. (iLuid applaus.) De Kamer besloot, het schrijven waarin van de vorstelijke verloving mededeeling wordt gedaan, met een schrijven te beantwoorden. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd- verklaarde lid, den heer M. F. Cohen (v.d.) worden gesteld in handen eener commissie. De minister van Financien, de heer Oud, biedt de rijksbegrooting aan, vergezeid van de millioenennota. Hierna wordt besloten tot toelating van het benoemde lid van de Kamer, den heer M. F. Cohen, die door den voorzitter wordt beeedigd en zitting neemt. Nominatie voorzitter. De Kamer gaat vervolgens over tot het opmaken van een voordracht ter benoeming van een voorzitter der Kamer. Voor de eerste plaats worden uitgebracht 88 stemmen, waarvan 82 op den heer Aal berse (r.k.), 2 op den heer De Visser (c.p.), 2 op den heer Van Dijk (a.r.), 1 op den heer Bierema (lib.) en 1 bianco. Voor de tweede plaats worden uitgebracht 88 stemmen, waarvan 63 op den heer Van Dijk (a.r.), 20 op den heer Vliegen, 1 op den heer Duymaer van Twist (a.r.), 1 op den heer Van den Tempel en 3 bianco. Voor de derde plaats komen uit de bus 81 briefjes. Uitgebracht blijken 61 stemmen op den heer Vliegen (s.d.), 3 op den heer Biere ma (lib.), 1 op den heer De Geer (c.h.), 1 op den heer Joekes, 1 op den heer Van den Tem pel (s.d.), 14 bianco. De voordracht luidt dus: 1. Mr. Aalberse, 2. de heer Van Dijk, 3. de heer Vliegen. Deze voordracht zal aan de Koningin wor den aangeboden door een commissie, bestaan- de uit den voorzitter, mevr. BakkerNort en de heeren Van Kempen, Van Baren, Donker, Van Poll, Krijger, Bakker, Schaepman en Vervoom. Interpellatie steunregeling. De heer Kupers (s.d.) vraagt een interpel latie aan over de wijzigingen, die gebracht zijn in de steunregeling. In de volgende vergadering wordt hierover beslist. De vergadering wordt verdaagd tot Donder- dag 1 uur. De Voorzittersbenoeming. Bij Kon. besluit van 16 September is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd mr. P. J. M. Aalberse, minis ter van staat, lid van de Kamer. DE EERSTE VERLOVINGSGESCHENKEN (VOOR PRINSES JULIANA UIT INDIe. Met het K. L. M.-vliegtuig, dat onmiddel- lijk na het bekend worden van de heugelijke tijding der verloving van Prinses Juliana uit Indie vertrok, de ,,Djalak", die Dinsdagmor- gen op Schiphol is geland, waren de twee eerste geschenken uit Indie voor het vorste lijke paar binnengekomen. Het waren de spontane reacties op de vreugde in Indie en het eenvoudige karakter ervan getuigde van den geringen tijd van voorbereiding, waar- over men had beschikt, doch tevens van den wil om zonder dralen door een enkel gebaar uiting te geven aan de gevoelens van mede- leven met het moederland. De ,,Djalak" had n.l. aan boord een prach- tigen bouquet witte orchideeen, een geschenk van de Indische bevolking aan Prinses Juliana, alsmede een schilderij van Ernst Dezentje, een geschenk van den burgemeester van Batavia voor Prinses Juliana en Prins Bemhard. De beide geschenken zijn onmiddellijk per vliegtuig naar Waalhaven getransporteerd, vanwaar zij per bestelauto van de K. L. M. naar de residentie zijn gebracht. Om kwart over zeven des avonds zijn zij aan het Paleis in het Noordeinde bezorgd. WAAROM PRINS BERNHARD DINSDAG NIET IN DE RIDDERZAAL TEGEN- WOORDIG WAS. Het zal voor velen een teleurstelling ge- weest zijn, dat Prins Bernhard niet aanwezig was bij de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Men was de laatste dagen reeds zoo gewend geweest den met den slag populair geworden Prins aan de zijde van de Kroonprinses te zien. Doch, aldus de Telegr., Prins Bemhard ver- toeft op het oogenblik nog slechts als parti- culier persoon in ons land en staatsrechtelijk is zijn positie nog niet geregeld. Hij is, pri- vaatrechtelijk, verloofde van de Prinses als particuliere. Zoodoende was er in ieder geval geen sprake van, dat hij dit jaar reeds, met Koningin en Prinses in de gouden koets zou kunnen mee- rijden naar de openingsplechtigheid, gelijk Prins Hendrik als prins-gemaal en Koningin Emma wel deden. De Koningin zou nu theoretisch aan den voorzitter der vereenigde vergadering toe- gang voor Prins Bernhard als haar particu- lieren gast hebben kunnen vragen, doch waar had Z. H. dan een plaats toegewezen moeten krijgen Hij moge dan, na zijn huwelijk, zitting heb ben in den Raaid van State, de hoedanigheid van toekomstig lid geeft hem op dit oogen blik nog niet aanspraak op een zetel in de rijen van dit hooge college. Ook naar het vak, voor de genoodigden gereserveerd, waar b.v. de gouvemeur der residentie, commandant van het veldleger, en andere hooge autoritei- ten een plaats vinden, kon men den Prins weer niet verwijzen, in verband met zijn toe- komstige positie. Men zal dus nog even geduld moeten heb ben. Het volgend jaar zal men Prins Bem hard, dan prins-gemaal, kunnen zien rijden in de gouden koets en dan zal hij ook plaats nemen op den hem dan toekomenden zetel, links van H. M. de Koningin, onder den troon- hemel in de Ridderzaal. Voorloopig is hij, staatsrechtelijk en proto- colair, eigenlijk nog niet aanwezig en heeft zijn positie in ons land als verloofde, streng geredeneerd, eigenlijk alleen een familierech- telijke basis. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD WEER NAAR DE CINEAC. Woensdagochtend tusschen tien uur en half twaalf hebben Prinses Juliana en Prins Bem hard een tweede bezoek gebracht aan de Cineac op het Buitenhof te 's Gravenhage om de recente films van de feestelijkheden te hun- ner eere en de opening van de zitting der Staten-Generaal, die daar thans loopen, te zien. Als den vorigen keer kwamen zij te voet naar het theater toe, blijkbaar door de Mo- lenstraat. Aanvankelijk had men hen niet op- gemerkt, maar toen een verkooper of ver- koopster van een collecte hen staande hield om htm een speldje te verkoopen, trokken zij de aandacht en toen waren de voorbijgan- gers er weer gauw bij om hen toe te juichen en nadat Prins Bemhard een speldje voor Prinses Juliana en zichzelf had aangeschaft, naar het buitenhof te volgen. In minder dan geen tijd vormde zich weer een oploop rond- om hen en toen zij op het Buitenhof aankwa- men, waar voor de Cineac een groepje men- schen stond te wachten, werden zij met luide toejuichingen begroet. In de zaal verwelkom- de het publiek hen door op te staan en in de handen te klappen. Overigens gebeurde er niets bijzonders. Natuurlijk werd het feit dat zij binnen wa ren spoedig ruchtbaar in de buurt en op hun terugweg naar het paleis, nu langs het Noord einde, werden zij door een groote groep enthou- siasten omringd. Even 10 uur verlieten H.K.H. en de Prins in gezelschap van Prinses Armgard, Prins Aschwin en den secretaris van Prins Bem hard jhr. ir. Roell, het paleis Noordeinde. Door de Hoogstraat bereikte men de Groen- markt. Daar werd het paar herkend en om- stuwd door een jubelende, steeds toenemende schare bereikte het gezelschap omstreeks kwart over 10 het bioscoop-theater. Met moeite drongen zij het theater binnen, waar- voor een groote file stond opgesteld. Op de achterste rij nam het jonge paar plaats, de Prinses op een hoekplaats, naast haar Prins Bernhard, naast hem Prinses Arm gard en vervolgens Prins Aschwin. Het publiek was eerst geheel onkundig van de aanwezigheid van het hooge gezelschap in de zaal, maar spoedig bleek het te zijn inge- licht. Toen na een gekleurde teekenfilm het licht aanflitste, stond de geheel gevulde zaal als 66n man op om het jonge paar toe te jui chen, waarvoor het glimlachend dankte. Tijdens de vertooning van „filmflitsen uit het leven van onze Kroonprinses" werd er voortdurend geapplaudiseerd. Toen kwamen de opnamen uit den verlo- vingstijd van het jonge paar, geopend met het Wilhelmus, dat de aanwezigen staande mee- zongen. De hooge gasten konden op het witte doek aanschouwen, hoe zij na hun eerste be zoek aan de Cineac op het Buitenhof werden toegejuicht door een duizendkoppige menigte. Het defile van Zaterdag werd gedraaid, ge- volgd door een geestige ,,kaleidoscoop-caco- phonie van de feestvreugde in de residentie", de opening van de Staten-Generaal, den rij- toer van Dinsdagmiddag en tenslotte den kerkgang van Zondag jl. Het programma besloot met een film, op- genomen in het stamland van Prins Bernhard. Tijdens de vertooning hiervan heeft het hooge gezelschap de zaal verlaten. Rechercheurs en politieagenten hebben op den terugweg voor een esicorte gezorgd, dat op den heenweg ge heel ontbrak. Het enthousiasme van de menigte op het Buitenhof was weer grenzenloos. H<jnderden liepen achter Prinses Juliana en haar gezel schap mede. Juichend en zingend ging het via Gravestraat, Hoogstraat en Noordeinde naar het paleis. waar het ook weer zwart van de menschen zag. Het hooge gezelschap ging het paleis binnen door een zijdeur onder de linker-zuilengalerij. De politie was ditmaal in grooteren getale aanwezig dan de vorige maal, toen zij niet kon verhinderen, dat Prinses Armgard en Prins Aschwin in de menigte achtenbleven en een kwartier na het jonge paar het paleis be- traden. DE „PRINCEVLAG" BIEDT HET PRINSELIJK PAAR ZIJDEN VLAGGEN EN STANDAARDS AAN. De vereeniging „De Princevlag", welke te Den Haag haar algemeene vergadering hield, heeft besloten, aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te verzoeken, als huwelrjksgeschenk van alle ,,Princevlaggers" in den lande te mogen aanbieden zijden vlaggen voor de toe- komstige woning van het vorstelijk paar, en standaards voor hun auto's. Het geschenk zal vergezeid gaan van een album met de namen van alle geefsters en gevers. ANTI-REVOLUTIONNAIRE LANDDAG. Onder zeer groote belangstelling er waren naar schatting meer dan 20.000 aan wezigen is Dinsdagnamiddag op Houtrust te 's-Gravenhage de anti-revolutionnaire land- dag gehouden. Op de gereserveerde tribune bevonden zich minster De Wilde, de oud-ministers Van Dijk, Donner, Terpstra en De Vries, en voorts een aantal Eerste- en Tweede Kamerleden, zoo- mede eenige andere autoriteiten. De heer A. Warnaar, voorzitter van het provinciaal verbond van A.-R. propaganda- clubs in iZuid-Holland, burgemeester van Hazerswoude, sprak het openingswoord. Telegrammen van gelukwensch met de verloving van Prinses Juliana werden gezon- den aan H. M. de Koningin en aan het ver loofde paar. Vervolgens werden massaal twee couplet- ten van het Wilhelmus gezongen. Ds. M. van Grieken, tijdelijk 2e voorzitter van het centraal comity van A.-R. kiesver- eenigingen, Ned. Herv. predikant te Rotter dam, sprak vervolgens over ,,Bouwen of breken". Minister De Wilde, daarna het woord ver- krijgend, zeide, dat bij alle eenheid, welke ons volk onder Oranje zoo gelukkig ten toon spreidt, de anti-revolutionnairen actief, prin- cipieel en eendrachtig dienden te zijn en te blijven. De A.-R. partij, aldus spreker, is niet zoo groot maar zij vindt de kracht in haar beginsel en haar eendrachtigheid. Scheuring in haar gelederen moet tot elken prijs worden vermeden. De heer F. A. Lokollo, lid van het hoofd- bestuur der christelijk-staatkundige partij in Ned. Oost-Indie, bracht de groeten van de CjS.P. uit Indie over. Inmiddels arriveerde de minister-president, Dr. H. Colijn, die met langdurig applaus werd verwelkomd. Ds. B. E. J. Bik, hersteld evangelisch- Luthersch predikant te Enkhuizen, hield een betoog over het ontwerp: ,,In de bran ding". Dr. Colijn, die daarna het spreekgestoelte betrad, schetste de eenheid van het Neder landsche volk in Oranje, hetgeen juist deze week wederom zoo treffend is gebleken. Het zijn God, Nederland en Oranje, die ons, aldus spreker, tezamen binden. Wij, anti-re volutionnairen hebben den strijd te voeren tegen het commuhisme eener- en het fascisme anderzijds. De Bijbel, waarop de anti-revo- lutionnaire beginselen steunen, laat ons nim- mer in den steek. Men heeft, aldus spr., dezen zomer de Olympiade gehouden. Eenig resultaat heeft die wel gehad. Zoo werd de marathonlooper gevraagd, hoe hij den prijs heeft gewonnen. Hij antwoordde: heel eenvoudig, je begint te loopen en je loopt dan maar dobr tot het einde. Wanneer zoo besloot spreker de anti- revolutionnairen ook zoo doorloopen, dan kiin- nen zij het bij de verkiezingen een heel eind hebben gebracht. Mr. G. A. Diepenhorst, voorzitter van het Verbond van A.-R. propagandaclubs in Neder land, sprak ,,over de fundamenten van het leven". De heer J. Schouten, tijdelijk le voorzitter van het centraal comite van A.-R. kiesver- eenigingen, lid van de Tweede Kamer, hield een betoog over ,,Nationale staatkunde". Dr. K. Dijk, voorzitter van den bond van jongelingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag, predikant in Den Haag, zeide o.a., dat de anti-revolutionnaire jongeren niets willen weten van „hou-zee", maar wel van H. C., dat is Dr. H. Colijn. Wij bgwan- delen aldus spreker den weg, dien Groen van Prinsterer en Kuyper ons hebben aange- wezen. Ds. W. Bijleveld, Chr. Geref. predikant te Haarlem, sprak het slotwoord. VERLICHTING VAN DE MOERDIJKBRUG. t De K.N.A.C. heeft aan den minister van Waterstaat het verzoek gedaan om de nieu we, omstreeks het eind van het jaar open te stellen, brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, van een doelmatige moderne ver- lichting te voorzien. Ter toelichting hierop wordt vermeld, dat voorzooveel bekend, geenerlei voorbereidende maatregelen zijn getroffen om de brug bij Moerdijk te voorzien van een passende ver- lichting. De K.N.A.C. meent, dat voor de bruggen over de groote rivieren een vaste verlichting tot de onontbeerlijke outillage behoort, omdat deze de gebruikswaarde van de kunstwerken aanzienlijk verhoogt, terwijl zulks in het bij- zonder het geval is met een brug van uitzon- derlijke beteekenis als die bij Moerdijk, eens- deels omdat het doorgaande verkeer hier reeds druk is, maar stellig nog zeer aanzien lijk in intensiteit zal toenemen, anderzijds om dat de brug is gelegen in een specifiek mist- rjjke streek. Het totaal aantal uren, gedurende welke een eventueele verlichting zou branden, kan worden geraamd op 4000 per jaar, zoodat het wegverkeer gedurende bijna den halven tijd van het jaar het voile profijt daarvan zou kunnen trekken. Bovendien worden de aanlegkosten van een moderne verlichting met gasontladingslampen ter lengte van pl.m. 2 K.M. van de nieuwe brug zelf, van den Noordelijken dam en van een gedeelte van de opritten (teneinde een noodzakelijken geleidelijken overgang van licht naar donker en omgekeerd te verkrij- gen) geraamd op maximum 15.000, terwijl de bedrijfskosten afhankelijk van het stroom- tarief niet hooger zouden zijn dan 3000 a f 4000 s jaars, welke bedragen, naar adres- santes meening in het niet zinken bij de to- tale kosten van de brug en bijkomende werk- zaamheden, welke ongeveer 5 millioen zullen bedragen. DE DISTRIBUTIE VAN VARKENSGEHAKT IN BLIK. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een brief gericht waarin wordt medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt met de distributie van varkensgehakt in bilk aan werklooze arbeiders aan te vangen in de week van 20 tot en met 26 September. Voor de verstrekking van het gehakt komen voorloopig slechts in aanmerking werkloozen die ondersteund worden ingevolge de uit het Werkloosheids-subsidiefonds gesubsidieer- de steunregeling of bij een uit dat fonds ge- subsidieerde werkverschaffing zijn te werk gesteld. Aan gezinnen tot en met vier per- sonen kan edn bus, aan grootere gezinnen kunnen twee bussen per week worden ver strekt. Nader zal worden overwogen of ook ondersteunden ingevolge de Armenwet in de distributie van gehakt kunnen worden betrok- ken. De inkoopsprijs voor de gemeente be- draagt 30 cent per bus; de verkoop aan de ondersteunden en tewerkgestelden moet ge- schieden tegen 32% cent per blik. Voor het geval de slagers bij de distributie van het gehakt zullen worden ingeschakeld, behoort aan hen de uniform vastgestelde ver- goeding van 1% cent per blik te worden uit- gekeerd. Zoo ook de grossiers te dezer zake mede hierin worden betrokken, zooals in enkele gemeenten geschiedt, zal de vergoe- ding aan grossier en slager tezamen niet meer dan 1% cent bedragen. Indien in de gemeente de distributie van gehakt met uitschakeling van de slagers rechtstreeks van gemeentewege geschiedt wordt de inkoopsprijs voor de ge meente met 1 cent verhoogd en bedraagt deze alzoo 31 per bus. De minister wijst er op, dat de voormelde vergoedingen vastgestelde ver- goedingen zijn, waarvan afwijking niet moge- lijk is. De minister acht het gewenscht dat de win- keliers bij deze distributie niet worden uitge- schakeld; daarom verzoekt hij de gemeente besturen met aandrang de verstrekking van dit gehakt door de daarvoor in aanmer king komende winkeliers, die daartoe den wensch te kennen geven, te doen geschieden. De secretaris geeft aan, waarom de uitzending verzorgd werd. De secretaris van de VARA, de heer A. Pleysier, heeft als inleiding tot het Zaterdag door de VARA uitgezonden nationale pro gramma een toespraak gehouden tot de luis- teraars, waaraan wij het volgende ontleenen: Voorop moge gestel'd worden, dat wij van- daag evenmin als op een anderen dag iets af- doen van onze republikeinsche principes of die trachten te verdoezelen. Maar wij leven in een democratisch land en de overgroote meerder- heid der bevolking acht de constitutioneele monarchie den besten regeeringsvorm. Als goede democraten hebben wij dit feit te eer- biedigen en dit standpunt sluit tevens de er- kenning van ons staatshoofd in. Deze plicht is onzes inziens in Nederland niet moeilijk. Want de Koningin heeft altijd met groote nauwgezetheid haar constitutio neele plichten vervuld. Wij weten dat het geen phrase is als wij geestverwanten in Engeland, Belgie en Scan- dinavie, die eveneens onder een constitutio neele monarchie leven en prijs stellen op hun rechten en vrijheden als staatsburgers, zijn ons voorgegaan in de erkenning, dat heel het volk deze kan waardeeren en dat sociaal-de- mocraten allerminst reden hebben zich hier terzijde te houden. Evenmin wil de VARA zich thans isoleeren, nu een heuglijke gebeurtenis plaats heeft in het vorstelijk gezin en daarom heeft zij vrij- will'ig de taak op zich genomen vandaag een algemeen programma te verzorgem. Dit belet natuurlijk niet, dat het eigen ge- zond karakter van onzen arbeidersomroep ook in deze uitzending tot uiting komt. Wij betreuren het zelfs dat dit niet in sterker mate het geval kan zijn, maar de zeer korte voorbereiding bele'tte ons natuurlijk, voor een zorgvuldig voorbereid en stijlvol programma zorg te dragen. Na de wijzigingen in het programma te hebben aangegeven, citeerde de heer Pleysier de regels uit ons volkslied: Dat ik toch vroom mag blijven, Uw dienaar 't allerstond, De tyrannie verdrijven, Die mrj het hart doorwond' om dan te besluiten: Wie deze woorden heden herhaalt, voor hem hebben zij denzelfden diepen zin als voor den stamvader van ons vorstelijk geslacht. Eaten vvlj op d :an dag de verwachting uitspreken, dat het Oranjehuis trouw zal blijven aan de tradities van den Zwijger en dat ondanks alle verschillen in principe heel het Nederlandsche volk die op prijs zal blijven stellen. In dien zin zijn wij ddn met hen die den dag van vandaag als een heuglijken beleven. DOOR TRAANGAS VERDREVEN. Op het Fransche voorbeeld hebben Woens- dagmorgen 3600 arbeiders van een groote textielfabriek te Krania in Slowenie de ge- bouwen bezet wegens een geschil over den werktijd en de betaling van overwerk. De directie waarschuwde de politie die op haar beurt een afdeeling soldaten liet komen, die de arbeiders met traangas begon te bestoken. Na een half uur was het verblijf in de gebou- wen en werkplaatsen onhoudbaar en de arbei ders zijn naar buiten gekomen. Er is niemand gewond. HITLER BOUWT EEN NIEUW BERLIJN. Adolf Hitler heeft in het Operagebouw aan het slot eener groote rede over het ontstaan en de toekomst van de door het nationaal- socialisme opnieuw tot bloei gebrachte Deut sche kunst medegedeeld, dat binnenkort be- gonnen zal worden met den algeheelen nieu- wen opbouw van Berlijn, om deze stad een waardig karakter te verleenen als hoofdstad van het Duitsche rijk. Na inlichtingen te hebben ingewonnen verneemt men, dat het in Hitler's bedoeling ligt, nog voor het einde van het jaar reeds gedeeltelijk uitgewerkte plan- nen ten uitvoer te doen brengen, betreffende een grootscheepsche reconstructie van be- staande pleinen en voomaamste verkeers- aders, den bouw van een nieuw operagebouw, nieuwe musea, nieuwe regeeringspaleizen en model-woonwijken, die in de plaats zullen komen van verouderde huizenblokken in de stad. Ook voor de oprichting van nieuwe monumenten en standbeelden is een groote plaats ingeruimd. ENGELAND VOORZIET ZICH VAN OKIE-RESERVES. Onafhankelijkheid in geval van oorlog. „Bij het voeren van oorlog behoort olie, olie en nog eens olie'", zou de oude generaal graaf Montecuculi op het oogenblik zeggen; en in- derdaad zal niet geld, maar olie in de toe- komstige oorlogen de beslissende rol spelen, ja, men kan zelfs beweren, dat een moderne oorlog zonder olie ondenkbaar zou zijn. Daarom is het voor alle staten, die in een conflict verwikkeld kunnen worden, van vitaal belang, voor de landsverdediging voldoende olie te bezitten. Japan was een van de eerste landen, die enorme voorraden olie ging op- slaan en alle olie-importeurs en -handelaars dwong, steeds grootere hoeveelheden in voor- raad te houden. Andere staten, waaronder Frankrijk, volgden het Japansche voorbeeld en nu begint ook Engeland zich te voorzien van groote olie-reserves voor de verdediging van het land. Terwijl men eenerzijds tracht door nieuwe boringen de Britsche olieproductie te ver- hoogen en de methode tot het vervaardigen van synthetische benzine te verbeteren, bouwt de Britsche regeering anderzijds in die deelen van het land, welke tegen lucht- aanvallen beveiligd zijn, geweldige olie-reser- voirs. Deze maatregelen, die Engeland in geval van oorlog ten aanzien van olie van het bui tenland onafhankelijk zullen maken, behoo- ren thuis in het kader van het geweldige luchtvlootprogramma, dat met de grootste snelheid wordt ten uitvoer gebracht en de Britsche luchtmacht eind Maart 1937 de be- schikking zal geven over 2000 moderne vlieg- tuigen. Deze enorme luchtvloot, die bijna uitsluitend olie als brandstof gebruikt, als mede de zeevloot, waarvan hetzelfde moet worden gezegd, en de gemotoriseerde eenheden van het leger hebben geweldige hoeveelheden olie noodig indien Engeland t,enminate niet reeds kort na het uitbreken van den oorlog de wapens zou willen strijken. Deskundigen zijn van meening, dat de olie-voorraden, die door de regeering en de particuliere maatschappijen gehouden worden, slechts drie of vier maanden in de behoeften van het Engelsche militaire apparaat zouden kunnen voorzien. Daar men er rekening mede moet houden, dat de olietoevoer in geval van oorlog door den vijand zal kunnen worden afgesneden, worden deze reserves als veel te klein beschouwd. Daarom bespoedigt Engeland thans zijn maatregelen tot verhooging'van de oliereserves. DE EERSTE DOODVONNISSEN IN PALESTINA. De Engelsche krijgsraad heeft Woensdag te Jeruzalem twee jeugdige Arabieren van 18 en 19 jaar, die op heeterdaad betrapt waren toen zij op Engelsche politietroepen vuurden, ter dood veroordeeld. Dit zijn de eerste dood- vonnissen sinds de afkondiging van den staat van beleg op Maandagmorgen en zij hebben op de Arabische bevolking grooten indruk ge- maakt. Met het oog op den jeugdigen leeftijd der delinquenten heeft men een verzoek om gratie ingediend, maar het is twijfelachtig of dit ingewilligd zal worden. EEN AANSLAG OP LEON DEGRELEE. Dinsdag is te Euik in den laten namiddag een aanslag gepleegd op den leider van de rexisten, Leon Degrelle. Deze bevond zich met een aantal partijgenooten in een bootje op de Maas. Toen het scheepje, den Pont d'Ougree naderde werden van den brug af steenen en ijzeren staven op het vaartuig geworpen, ter wijl van den wal schoten werden gelost. Leon Degrelle werd zelf niet getroffen, doch de lei der van de rexisten van Luik, Willems, werd door een revolverschot in het zitvlak getrof fen, terwijl twee andere rexisten door stukken ijzer werden gewond, doch niet emstig. GASMASKERS BESTELD. De Britsche minister van binnenlandsche zaken heeft 30 millioen gasmaskers besteld met versnelde levering. VR ACHTAUTOVERYOER. Het eerste deel van den grooten veldslag tusschen belanghebbenden bij het weg- en spoorwegvervoer is Dinsdag voor de autoritei ten te Westminster geopend. De firma Bouts Transport ltd, vroeg vernieuwing van haar concessie voor het verkeer met 139 vracht- auto's en 56 aanhangwagens. Gerald Hall, bedrijfsleider van Roneo ltd, zeide, dat zijn firma het vervoer per vracht- auto prefereerde boven dat per trein omdat het zooveel sneller was. De advocaat der aan- vragende firma vroeg get.: Als u te vier utir 's middags goederen verzend naar Manches-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2