ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De nationale feestdag 503 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 76* Jaargang Buitenland. ter viering met Prins der verloving van Prinses Juliana Bernhard von Lippe-Biesterfeld. EERSTE BLAD Gaarne wi\ ik de burgerij dank zeggen voor de grootsche wijze waarop zij hier te Ter Neuzen den 12den September tot een nationalen feest- dag heeft gestempeld. Aan den oproep om het oranje en de driekleur uit te steken is, voor zoover de voorraad strekte, alom gevolg gegeven. Voor het vormen van een feestprogramma werd mij zoo van alle zijden spontane medewerking geboden, dat Sluiskil van den overvloed der kom kon meedeelen opdat de geheele gemeente den ganschen dag gelegenheid zou hebben zijn feestvreugde over de verloving van onze geliefde Prinses Juliana te uiten. Uit deze algemeen gevoelde behoefte om van zijn medeleven met ons Vorstenhuis te doen blijken is gegroeid een volksfeest in den waren zin des woords. Zoo werd het dan ook in hoofdzaak een feest der jeugd, die voor later jaren een onuit- wischbaren indruk heeft meegekregen, niet alleen van dezen dag, maar vooral van den onverbreekbaren levenskrachtigen band die Nederland aan Oranje bindt. Onder deze omstandigheden is het ondoenlijk vereenigingen en personen te noemen, die meer in het bijzonder tot het welslagen hebben meegewerkt. Onze dank gaat uit naar alle burgers en burgeressen, groot en klein. De Burgemeester, P. TELLEGEN. TER NEUZEN I SLUISKIL. WAAROM RECLAME VOOR ASPIRIN? HOEK. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar joor Belgie en Amerika 2,—, overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruittetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIBO 38150 TELEFOON No. 26. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en cliebS's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrygbaar is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERS OHM NT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. VUEGTUIGEN VOOR DE SPAANSCHE REGEERING? Naar een bijzondere medewerker van de Times te Valencia meldt zijn aldaar vijftien buitenlandsche vliegtuigen, w.o. drie Engel- scbe en meer dan twintig Fransche, aange- komen om de luchtstrijdkrachten van de regeering te versterken. EEN INCIDENT TE MARSEILLE. Te Marseille zijn Vrijdag opnieuw eenige sta- kingen uitgebroken. In een werkplaats waar een deel van het personeel besloten had het werk te hervatten zijn incidenten ontstaan, waarlbij verscheidene werklieden gewond wer- den. De gedelegeerden der metaalbewerkers hebben den prefect laten weten dat zy de be- middeling van de zijde van de regeering aan- vaarden. De Lalicome autofabrieken die bezet wer- den gehouden door stakers, zijn Vrgdag ont- ruimd. OOSTENRIJK VRAAGT OPHEFFING VAN DE FIN AN CIEELE CONTROLE. De Oostenrijksche regeering heeft besloten te Geneve opheffing van de financieele con- trole over Oostenrijk te verzoeken, die de af- gervaardigde van den Volkenbond Rost van Tonningen bij zijn vertrek uit Weenen over- bodig heeft verklaard. De minister van finan- cien Draxler zal zich naar Geneve begeven om persoonlijk de Oostenrijksche wenschen te overhandigen. HET PROTESTANTISME IN RUSLAND. Volgens het verslag van het uitvoerend co- mite van het Luthersche wereldconvent te Beriyn zijn in Sowjet-Rusland nog slechts 8 predikanten in functie, die onder de aller- grootste moeilijkheden hun godsdienstoefenin- gen houden. Sedert het einde van 1934 zijn 27 pastoors gevangen genomen. Zes hunner wer- den ter dood veroordeeld. Van vroeger zijn nog 21 predikanten in gevangenschap of in de verbanning, zoodat thans 48 pastoors der Evangelisch Luthersche kerk in Rusland inge- sloten of veroordeeld zijn. 31 anderen leven „in vrijheid". Sommigen hunner keerden na langdurige gevangenschap of kerkerstr'af terug en leven met hun gezin in den grootsten nood. Niet een hunner kan zijn ambt uitoefenen. ENGELAND'S HAAST. Engeland wilde, schrijft de N. R. Crt., leven brengen in de brouwerij. Europa werd, zooal niet te rustig, dan toch erg stil. De eensge zindheid omtrent de neutraliteit in Spanje is al te kunstmatig en al te gespannen. Voor de eene groep mogendheden staan er vitale kwes- ties op het spel en voor de andere groep zijn er groote politieke en strategische voordeelen te behalen bij het slagen van den opstand. Hoe zou er dan werkelijke onverschilligheid kun- nen zijn? De eensgezindheid bestaat slechts uit in de koelkamer behandeld wantrouwen. De stilte die erdoor ontstaan is, is eer onheilspel- lend dan kalmeerend. Men heeft waarlijk geen scherpe ooren te hebben om het gezoem en ge- snor te vernemen van het mechanisme, dat bij een helsche machine hoort, welke straks mis- schien de heele eensgezindheid in de lucht laat vliegen. Engeland heeft blijkbaar wat reeel kabaal gewenscht, omdat het dit nog veiliger vindt, dan de op het oogenblik domineerende stilte, met ondergrondsche bijgeluiden. Wty vernemen uit Berlijn, dat men zich daar zeer geergerd heeft over de Engelsche uitnoo- diging en erover in een geprikkelde stemming is geraakt. Dit lijkt vreemd op het eerste ge- zicht. Immers, die uitnoodiging moest nu niet iets zijn, waarover men boos kan worden Was zij onpractisch, waarom kon men haar dat niet als een van de onhandigheden be- schouwen, waaraan Londen in de laatste jaren de wereld heeft gewend? Ieder kon begrijpen, dat het niet mogelijk moet zijn, voor de tweede helft van October een basis te vinden, waarop men een nieuw Locamo kan gaan op'bouwen Maar de poging was loffelijk. En Berlijn kon toch iederen anderen datum voorstellen, en zakeiyk zijn verdere bezwaren te kennen geven? Berlijn heeft er echter niet een onhandig- held, maar een weldoordachte manoeuvre in gezien. Het weet zeer goed, dat het in En geland wel betere vrienden heeft dan de lei- dende heeren in Downing Street. Het ver- moeden lijkt inderdaad aannemelijk, dat deze heeren, die op het oogenblik de intemationale politiek misschien nevelachtiger vinden dan voor de veiligheid van het Britsche Rijk diens- tig is, Duitschland en Italie hebben willen dwin- gen tot kleur bekennen op verschillend ge- bied. Het is of Downing Street te kennen geeft, dat zij het spel nu eens op haar wijze, en naar haar inzicht gespeeld wil zien, in het voorstel van een conferentie in October, die, bij de bekende bezwaren van Berlijn, onmo- gelijk is, kon Berlijn inderdaad bezwaarlijk een uitgestoken hand, maar veeleer een behendi- gen tegenzet zien. Een groot bezwaar van Duitschland is al gemeen bekend. Engeland en Frankrijk wil len geen plaatselijk streng beperkt Locamo, maar een verdrag, dat als grondslag kan die- nen voor een algemeene verzekering van de veiligheid in heel Europa, ook in Oost-Europa. De aantrekkelijkheid van een Locamo voor Duitschland, dat op zich zelf geen aanvallen van zgn westelijke buren ducht, Is echter juist, dat het daarmede Frankrijk onschade- lijk zou kunnen maken als beschermer van Oost-Europeesche volken. Terwijl een Locarno voor Parijs en Londen bedoeld is als uitgangs- punt voor een algemeene bescherming, wenscht Berlijn het zoodanig, dat het Parijs en Londen verplicht tot een houding van non- interventie in alle Oost-Europeesche aangele- genheden. Berlijn weet zeer wel, dat breede kringen in Engeland liefst niets met de Oost- Europeesche aangelegenheden willen te maken hebben, en er zich weinig van aantrekken wat Duitschland daar van plan is, vooral tegen- over Rusland. Op die stemming, die echter de stemming van Downing Street niet is, heeft Berlijn zijn hoop gebouwd, tenslotte toch zijn zin te krijgen. Nu tracht Downing Street misschien, door zijn voorstel, de dingen naar zijn eigen inzicht te forceeren en die, in haar oogen gevaariyke stemmingen te overwinnen. Het zou Duitschland zoo snel mogelijk in de noodzakelijkheid willen brengen, zijn doelein- den precies te kennen te geven, in de hoop dat dit voldoende zal zgn om het Engelsche volk de consequenties van Du'itschland's stre- ven helder voor oogen te stellen. Ribbentrop zou dan, met zijn taak te Londen, achter het net komen te visschen. Het is heel begrijpe- lijk, dat de Duitschers zoo Engeland's bedoe- ling beredeneeren, en het is zelfs zeer onwaar- schijnlijk dat die redeneering juist is. Niet omdat de omstandigheden voor een Locamo zoo bijster gunstig zijn, heeft Engeland haast gemaakt. Het moest de bezwaren van Ber lijn, en ook van Rome kennen. Niet onwaar- schijnlijk is veeleer de onrust in Downing Street, door de Spaansche aangelegenheid ge- wekt, de oorzaak van de uitnoodiging. De Engelsche regeering zou nu een blootleggen der bedoelingen willen uitlokken. Of Duitsch land de conferentie afpoeiert, dan wel haar aanneemt en zijn verregaande verlangens moet te kennen geven, in ieder geval zal Downing Street meer vrijheid van beweging krijgen tegenover de openbare meening. Bij ieder spel zijn echter meer partijen Duitschland bevindt zich op het oogenblik midden in een anti-bolsjewistische propa ganda. De wereld moet tot de overtuiging worden gebracht, dat zij slechts nog te kiezen heeft tusschen fascisme en bolsjewisme. Als men zoo fel en zoo consequent, als Berlijn nu doet, agiteert, gelooft men zeer zeker zelf in zijn leer. Berlijn gelooft dus ook in de doel- treffendheid van haar anti-bolsjewieksche ar- gumentatie, die het bij alles te pas brengt. Het gelooft vooral in het effect, wat de open bare meening in Engeland betreft. Ten deele ook niet ten onrechte. Het is echter zeer twij- felachtig, of dit deel groot genoeg is. Dat moeten wij nu zien. Berlijn keert zich weer tegen het Fransch-Russische verdrag. Met de vrienden der Russen kan het niet aan een tafel zitten, hoe vreedzaam de regeering van Blum zich tegenover Duitschland ook moge betoonen. Duitschland is met Rusland in open vijandschap. Tusschen de twee landen bestaan geen normale betrekkingen; misschien beston- den er zelfs heelemaal geen betrekkingen meer, als de Duitsche handel en industrie Rus land konden missen. Hoe staat nu Engeland tegenover dit Duit sche argument? Vriendschap met Turkije is niet vereenigbaar met vijandschap met Rus land. In het Verre Oosten is de vrees voor Rusland de rem voor het Japansehe gevaar Stalin schiet zijn wereldrevolutionairen dood Dat overwegen de Engelsche staatslieden. Maar de openbare meening in Engeland wordt niet enkel door staatslieden gevormd. Wij moeten eenvoudig afwachten, hoe dit toumooi zijn ibeloop neemt. Dan is er nog een gekrenkte Mussolini. Zyn politiek is op het oogenblik, Frankrijk en En geland met een samengaan met Duitschland te dreigen, en Duitschland met een teruggaan in het front van Stresa. Hoe kan nu iemand van hem verlangen, dat hij zijn politiek voor goed vastlegt Wie dat vraagt kan nooit zijn vriend zqn. Neen, wij hebben ons nog niet voor te be- reiden op de conferentie. i DE SPAANSCHE BURGEROORLOG San Sebastian weer door de nationalisten bezet. Sinds gisterenmorgen is San Sebastian weer door de rechtsche troepen bezet, welke zich achter de naar Bilbao wijkende regeerings- strijdkrachten bevinden. Het schijnt den Bas- ken gelukt te zijn, de stad voor vernieling door de communisten te beveiligen. Dit gaf echter aanleiding tot een botsing tusschen beide volksgroepen, die tot straatgevechten aanleiding gaven, waaraan slechts door de komst der troepen van generaal Mola eind is gekomen. Onze Regeering heeft, door het decreteeren van 12 September j.l. tot nationale feestdag, blijk gegeven een goeden kijk te hebben gehad op het Nederlandsche volk. Het bericht der verloving was allerwege een verrassing en op tal van plaatsen in het geheele land gaf dit aanleiding tot uitingen van blijdschap. Daaruit bleek hoe ons volk meeleeft met de Vorstelijke familie. Die uitingen van blijdschap ontston- den spontaan en zij toonden aan, dat ons Volk een weg zocht om aan die blijdschap in een of anderen vorm uiting te geven. Zoodra bekend werd, dat de Zaterdag was verklaard tot een algemeene nationale feest dag, is die gezondheid nog sterker tot uiting gekomen, en is de liefde bij ons volk voor het Huis van Oranje tot een ware geestdrift opge- laaid. Het schijnt wel, dat de nieuwe pers- pectieven die de verloving van Prinses Juliana waarnaar het Volk reeds zoo lang verlangend heeft uitgezien, voor ons Vorstelijk Huis opent, ook zijn terugslag hebben op de bevolking, en dat de liefde voor het Oranje Huis daardoor opnieuw is opgelaaid, althans meer tot uiting komt. Die Oranjegezindheid van ons Volk is ook tot uiting gekomen door den ijver en de geestdrift ten toon gespreid in het in elkaar- zetten en uitvoeren van feestprogramma's in honderden plaatsen. Het was kort dag, doch het is in honderden plaatsen gebleken, dat men ook ondanks den korten tijd van voorbereiding, veel heeft weten te bereiken. En gesteund door een stralende Oranjezon heeft men j.l. Zaterdag allerwege en ook wel daar buiten, waar Nederlanders bijeen waren, met overweldigend enthousiasme feest ge- vierd. Natuurlijk heeft daarbij de residentie, welke het centrum der feesteiykheden in haar mid den heeft, de krooru gespand, doch van alle plaatsen wordt met geestdrift van de ge slaagde feesten melding gemaakt. gingslokaal in de Verlengde Van Steenbergen- laan. We vernamen toevallig het bericht omtrent den nationalen feestdag in de Residentie, en waren aanstonds belangstellend naar het resultaat daarvan. Reeds Vrijdag vernamen we daar, hoe door het initiatief van onzen burgemeester, Mr. Tellegen, met behulp van eenige corporaties en de hoofden en het verder personeel der scholen een feestprogramma in elkaar was gezet, dat veel beloofde. En toen we Zaterdagmiddag arriveerden trokken we een Ter Neuzen binnen, z6o rijk bevlagd, als we dat in tijden niet meer hadden beleefd. Wel een bewijs, dat ook Ter Neuzen volop meeleefde. Een nummer van het feestprogramma was toen reeds afgewerkt. Het feest was aangevangen door het luiden der klokken van het stadhuis en die der Ned Herv. en R. K. kerk. Tegen half 11 uur waren op de met de feestzuilen versierde Markt bijeengekomen de leerlingen van alle scholen en het muziek- gezelschap „De vereenigde werklieden". Het was een eenig gezicht al die vroolijke kinde- ren, wuivend met hunne vlaggetjes, en vroolijk snappend. Geen wonder, dat dit ook een be- langstellende menigte ouders naar de Markt had getrokken, om van dat lieflijk tafreel, waarvan men bijna niet genoeg kan krijgen. te genieten. Onder leiding van den directeur van de harmonie, den heer Schirris, werden door de kinderen gezongen verschillende vaderlandsche en andere liederen, die door de harmonie wer den begeleid, en die, gezien het ontbreken van een gelegenheid van voorbereiding, goed ge- slaagd mogen genoemd worden. Ondertusschen werden daar ook uitgereikt de ballons voor den balonnenwedstrijd. Het was wel jammer, dat dit nummer niet volledig slaagde, daar een ontijdig opstijgen van een enkel balonnetje aanleiding gaf tot het los- laten van alle, zonder daarvoor het sein af te wachten. Niettemin gaf het loslaten der bal lons aanleiding tot algemeen gejuich. Na het zingen ontvingen de schoolkinderen, die daarvoor werden geleid naar het terrein achter de Rijks Hoogere Burgersehool een versnapering. Voor den avond stond nog op het program- ma een ,,lichtstoet". Een mooi nummer, welks welslagen echter van verschillende factoren afhangt en niet het minst van het weer. Want niet alleen heeft men dan droog weer noodig, maar het is ook verkieslijk dat de wind zich stil houdt. Nu, daarover had men niet te klagen. En toen ,,De vereenigde werklieden" met een pittigen marsch er op uittrokken om aan de scholen de deelnemers op te halen, kon men aanstonds van het sehouwspel genieten. School C vormde reeds een mooie groep, die in de Axelsche straat werd versterkt door de leerlingen van Driewegen. Van daar ging het naar de Hervormde school, welks leerlingen de stoet met een lange rij aanvulden, hetgeen evenzeer het geval was toen aan de Gnenulaan by de Jozinastraat de leerlingen der bijzondere school aldaar zich aansloten. Toen was de stoet al bijna niet meer te overzien, evenwel kwam er toen in de Nieuwediepstraat nog de Katholieke jongensschool en de mondharmo- nicaclub ,,Bravo" bij en vervolgens aan de R. K. kerk de leerlingen der R. K. meisjes- school, om er ten laatste aan school A in de Walstraat nog een respectabele lengte licht- stoet bij te krijgen van de leerlingen dier school, en ook toen waren we er nog niet, want toen bleek dat ook de heer Westerhof, direc teur der R.H.B.S. met zijn leerlingen, met lampions gereed stond om zich ook bij den mooi gekleurden vurigen stoet aan te sluiten. Toen voltallig trok men langs de Schelde- kade, Nieuwstraat, Noordstraat, Axelsche straat, Emmalaan, Van Steenbergenlaan, Hee- rengracht Blokken naar de Markt, waar de stoet zou worden ontbonden. De stoet was vele honderden meters lang. We hebben geen enkel punt kunnen treffen waar de stoet ge- heel te zien was, want toen de kop van den stoet de Emmalaan insloeg, was de staart nog niet de brug gepasseerd. Het is een goed geslaagd nummer van het feestprogramma geweest. Toen we op de Markt de deelnemers nog zagen defileeren, bleek ons, dat zich over- eenkomstig het verzoek van V.V.V. nog ver schillende vereenigingen voor den optocht hebben aangesloten en alzoo van hun belang- stelling en medeleven blijk gaven. Maar tochdames en heerenhaperde er wat aan. Men had blijkbaar vergeten, dat men aan een lichtstoet zou deelnemen. Waar wa ren de lampions, fakkels of transparanten gebleven? Niet vergeten een volgende maal! Ben wandeling door de bevlagde stad bracht er bepaald de goede stemming in, voor zoover die misschien nog ontbrak. Tegen des middag 3 .uur was de heer Schir ris met het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" weer op de Markt present, voor het geven van een concert, dat ondanks het betrekkelijk vroege uur reeds veler belangstel- ling trok. Nadat de harmonie haar programma had afgewerkt, kwam mej. Fiek Schirris met haar kinderkoor op de muziektent en voerde daar mede voor de ondertusschen steeds aangroeien- menigte een lief programma uit. Tot slot betrad de heer Joh. Romeijnsen met zijn mondaccordeonnisten van Bravo" de mu ziektent voor het uitvoeren van een program ma dat ook veel byval genoot. Nadat de mondharmonicaclub „Arbeid Adelt" het feest te Sluiskil had opgeluisterd, werd bij de terugkomst in de stad aan de brug over de Middensluis uit autobussen gestapt en trok men onder het spelen van opgewekte marschen door de straten naar het vereeni- Toen de stoet op de Markt arriveerde, was daar reeds een geweldige menigte saamge- stroomd. En het was onder het gehoor van die velen, dat het Chr. Mannenkoor, onder leiding van den heer C. A. van Fraaijenhove de muziektent kon betreden, en met veel bijval zijn liederen zingen. Overeenkomstig het programma kwam daar- na weer het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden", inmiddels wat uitgerust na de talrijke marschen die tijdens den optocht waren gespeeld, om nu nog een vrij program ma uit te voeren. Toen bleek evenwel, dat de Chr. gymnastiek- vereeniging van de gelegenheid dat een deel der Markt, was vrijgehouden profiteerde, door het geven van springdemonstraties. De sprin gers, er bleken leden bij die weinig hinder van de zwaartekracht bleken te hebben, deden dat onder algemeene toejuichingen der toeschou- wers. Na afloop dezer demonstratie volgde een nummer waar het publiek daadwerkelijk zelf aan kon deelnemen, n.l. een bal champetre, onder leiding van het muziekgezelschap. Toen de eerste tonen van een foxtrot gespeeld wer den, ging het nog schoorvoetend. De lief- hebbers schenen er nog wat onwennig tegen op te zien. Aarzelend kwamen de eerste paren. Maar van lieverlee nam dit aantal toe, en toen een wals volgde kwamen de beenen voor goed los, en kon ook dit nummer, dat ongeveer een uur werd aangehouden, goed geslaagd worden genoemd. Het amuseerde blijkbaar zoowel de dansers als de overtalrijke toeschouwers en de muzikanten bliezen onver- moeid. Er moest echter ook rekening gehou den worden met het tijdstip voor het beeindi- gen van het programma, doch men kan er van overtuigd zijn, dat, toen ,,De vereenigde werk lieden" dit slot officieel aankondigden door het spelen van het Zeeuwsch-Vlaamsch Volks- lied", gevolgd door het „Wilhelmus" het naar aller gevoel nog te vroeg was. Niettegenstaande den korten tijd van voor bereiding was er, dank zij de van verschil lende zijden betoonde medewerking, een mooi dagprogramma afgewerkt, dat ongetwijfeld aan honderden genot en voldoening heeft ver- schaft en dat een aangename herinnering aan het veflovingsfeest zal doen voortleven. Ter gelegenheid van de verloving van Prin ses Juliana met Prins Bernhard heeft het Comitd van Actie tot regeling van feestehjk- heden te Sluiskil Woensdagavond j.l. een op tocht gehouden. De RjK. fanfare, geflankeerd door fakkeldragers, en „Inter Nos" openden by beurten den stoet, waarin zeer veel kin- Aspirin is toch alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Aspirin zoo bekend is, wordt maar al te vaak elk hoofdpijnmiddel, ja bijna elk wit tabletje Aspirin genoemd, duswordt natuurlijk ook de geringe werkzaamheid en minder goede verdraaglijk- heid van een goedkooper surrogaat het echte Aspirin aangewreven. Daarom maakt de goede naam van Aspirin voortdurend reclame, d.w.z. opheldering nood- zakelijk, want alleen Aspirin met het ,,Bayer"- kruis en in de verpakking met den Oranjeband is het echte Aspirin met al zijn voortreffelijke eigenschappen. ASPIRIN, het product van vertrouwen (Ingez. Med.» 1 deren meeliepen met lampions. Onder de vroolijke tonen der muziek trok de lichtstoet over het geheele dorp, langs den weg bewon- derd door de inwoners. Het is te betreuren dat een ongelukje een wanklank moest brengen. Een motorryder reed op „Inter Nos", in, toen de stoet bij Stroodorpe keerde. Van de twee gewonden is momenteel de een reeds weer hersteld, terwijl de ander het ziekenhuis weldra zal mogen verlaten. De schade werd onderling geregeld. Zaterdag kon het Comitd weer een concert organiseeren. 's Middags werd een korte rond- gang gemaakt met de R.K. fanfare en de mondharmonicaclub „Arbeid Adelt" uit Ter Neuzen, terwijl Jater Inter Nos" nog een wan- deling ondernam. Met .Inter Nos" haalde het Comity 's avonds de harmonie ,,Hosanna" uit Axel af bij de Wed. Tacq, waarna deze har monie met een pittige marsch Sluiskil binnen- trok. Op de inderhaast weer opgetrokken kiosk in de Middenstraat hoek Spoorstraat werd nu ge- coneerteerd door ,,Hosanna", het mandoline- gezelschap „Polyphonia" en „Inter Nos". Het zeer talrijke publiek kon, dank zij de luid- spekersinstallatie alien weer goed hooren, het geen bijdroeg tot de rustige houding, die werd volgehouden tot het einde toe. De heer Nobels, voorzitter van het Comite opende en sloot de bijeenkomst, terwijl verder het woord gevoerd werd door den Edelacht- baren heer Tellegen, eere-voorzitter van het Comite, die gedurende eenigen tqd door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling en mede leven met Sluiskil gaf. Voorts hielden de Eer- waarde pater Augustus, pater-gardiaan van het Capucgnenklooster en de Eerwaarde heer Fournier, hulpprediker der Ned. Herv. kerk, een toespraak. Behalve met de genoemde feestelijkheden zal de verloving van het prinsenpaar te Sluis kil op de scholen nog worden gevierd met een tractatie. De verloving van Prinses Juliana met prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, welk bericht alhier met blijdschap was ontvangen, is het sein geweest voor een enthousiaste oranje- betooging. Deize betooging, die dank zij de on- volprezen ijver en toewijding van de muziek- vereeniging ,,Elk naar zijn krachten", als- mede de medewerking van de zangvereeniging Crescendo" schitterend geslaagd mag worden genoemd, trok enorme belangstelling, ook van buiten de gemeente. lOnder het spelen van vroolijke marschen maakte de muziek, gevolgd door de zangver eeniging en vele van brandende lampions voor- ziene kinderen een tocht door de rijk gepa- voiseerde straten. Na afloop van deze rondgang werd halt ge maakt op het dorpsplein, alwaar onder dood- sche stilte de gloedVolle rede werd aange- hoord, uitgesproken door onzen edelachtb. heer Burgemeester, Mr. J. A. van Tienhoven. De burgemeester sprak als volgt: Burgers van Hoek. Dinsdagmorgen klonk als een donderslag uit den helderen hemel de mare door het land, dat onze prinses verloofd is met een prins von Lippe-Biesterfeld. Het feit waar we zoolamg naar hadden uitgezien, waar we zoo vurig op hadden gehoopt, was een wgrkelijkheid gewor- den. Onze prinses is verloofd en daarmede is het vooruitzicht geopend, dat het aloude Oranjehuis nog lang over Nederland regeeren zal. Het was een bange tijd, toen de stamvader, de prins van Oranje, zich aangordde om ons te bevrijden van Spanje's dwingelandij. Lijf en goed en 't al te samen sn heb ik niet ver- schoond, zegt hij in het Wiilhelmus en dat is ook zoo geweest. Onder zijn twee zonen is die vrijheid bevochten. Zy met hun drieen hebben het Rijk der Nederlanden geschapen. dat vroe ger niet bestaan had. Sedert dien zijn de Oranje's ons altijd trouw gebleven. Enkele malen is het aan tegenstanders gelukt hen op zij te zetten. Als dan de nood der tijden kwam en onze vrijheid weder bedreigd werd, was het het volk zelf, dat over de hoofden der regen- ten heen, door zijn instinct, als het ware ge- dreven de Oranje's als zijn redders terugriep. Deze deden hun plicht en telkens weer werd de vrijheid hersteld. Nu geloof ik dat ons volk in dat opzicht niet veranderd is en altijd weer om Oranje zal blij- ven roepen, ook al moge de schijn soms anders zijn. De laatste tijden zijn we in groote moei lijkheden geraakt, eerst door den wereldoor- log, nu door den crisis. Allerlei gevaren heb ben ons bedreigd. Het gevolg is geweest, dat we ons voortdurend nauwer hebben aaneenge- sloten en dat we nader gekomen zgn tot ons middelpunt: Het huis van Oranje en tot de Koningin en Prinses Juliana, die daarvan de .vertegenwoordigers zijn. Juliaantje, om haar maar familiaar bij den naam te noemen, is als het ware een kind van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1