ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH.VLAANDEREN De Tweelingzusters. n achtstroomtarief P.Z.E.M. (0 L water tot naby het kookpuat verhit voor twee cent. He die vervelende kies.... No. 9502 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 76e Jaargang Nationale Feestdag Bmneniand Feuilleton 0p 1)5land heetwater van Moeder Matuur. In lee land electrisch en ook niet duur. verlaagd tot cent per Kilowattuur EERSTE BLAD Morgen, Zaterdag 12 September a.s. zijn in verband met de alle gemeeiffebureaux fjesloten. Ter Neuzen, 11 September 1936. De Burgemeester van Ter Neuzen, P. TELLEGEN. af'AK^F^ pTphftI dad6Liik vaT de P''n ABONNEMJENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Fitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 25. COURANT ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 10,20 KT.F.TNF, ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bjj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e£n dag voor de uitgavc. DIT BT.AD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Asm den beer de la Bella (s.-6.) wordt ver- lof verleend, den Minister van sociale zaken te interpelleeren over de aangekondigde wijziging van de steunverlaging en de werkverscbaffing. Wijziging ambtenarenwet. Het wetsontwerp tot wijziging van de amb tenarenwet 1929 wordt zonder debat en z. b. s. aangenomen. Voorzieningem omtrent weerkorpsen. Bij het wetsontwerp, boudende voorzienin- gen omtrent weerkorpsen, wees de beer Van Vessem (n.-s.) op het partij-karakter van het wetsontwerp. De beer Kolff (c.-b.) noemt bet een droevig teeken des tijds, dat de regeering dit wets ontwerp noodig acbt. Spr. heeft voldoende vertrouwen in de rechterlijke macbt, dat deze den tekst der wet goed zal hanteeren. De beer Van Lanschot (r.-k.) wijst er op, dat bet wetsontwerp zich tegen weerkorpsen van alle partijen keert. Spr. verwijt den jurist van Vessem, dat bij zichzelf recht wil ver- scbaffen met eigen weerkorpsen, naast de re- geeringsorganen. De Voorzitter roept den heer Van Vessem tot de orde, wanneer deze herhaaldelijk inter- rumpeert. De heer Van Rappard (lib.) juicbt bet wetsontwerp toe. De NjS.B. is er naast, als ze het tegen haar gericht meent en als ze het voorstelt, dat haar weerkorpsen slechts tot eigen verdediging moesten dienen. Onjuist is het, dat de bijz. vrijw. landstorm orgaan zou zijn in hoofdzaak van katholieken en anti- revolutionairen. Spr. is er zoo zeker niet van, dat de weerkorpsen der N.S.B. door haar lei- der werkelijk zijn ontbonden. De heer De Vlugt (a.-r.) verklaart, dat de NjSjB. in Amsterdam geen prooi is van politie en burgemeester. Dezen verlangen alleen, dat ook de N.S.B. de algemeene politie-voorschrif- ten opvolgt. Dit is b.v. in Mei op den Dam niet gebeurd. Niemand heeft het recht, te zeggen, dat de hoofdcommissaris buiten zijn boekje ging. De beer Mendels (s.-d.) vertrouwt, dat de rechterlijke macht eenig bestaand pessimisme omtrent de toepassing dezer wet schitterend zal beschamen. Er kan vrijstelling worden verleend van bet verbod van particuliere weer korpsen. Spr. hoopt, dat dit echter niet zui- ver-ambtelijk zal geschieden, zonder hooger beroep. Spr. noemt het camouflage, dat de weer korpsen der N.S.B. zouden zijn ontbonden. BIJ DE LANDMACHT. Vrijstelling voor krjjgstuchteHjk gestraften. Woensdagochtend om 10 uur is aan de sol- daten der landmacht de volgende dagorder van den Minister van Defensie bekend ge- maakt: Ik breng met groote vreugde ter kennis van de Koninklijke landmacht, dat Prinses Juliana zich heeft verloofd met Prins Bemhard van Uppe-Biesterfeld. Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 21) Vervolg. Jenny Marr lag dien nacht wakker en had hierom diep medelijden met zichzelf. Ze telde van een tot honderd; zocht toen haar hefl bij het opzeggen van de tafels van vermenigvul- diging, maar deze pogingen lieten na slaap wekkende invloed uit te oefenen. Er stond een klein electrisch lampje op de tafel bij het breede, lage bed, maar ze durfde het niet aan te draaien uit vrees dat Nicholas wakker zou worden. Nicholas zou direct weten waarom ze niet kon slapen; zou begrijpen dat het door Anne kwam en Jenny voelde zich eenvoudig niet in staat om met Nicko nog verder over Anne te spreken. Ze steunde met den elle- boog op haar kussen en keek naar de open- staande vensters, waarvoor geen gordijnen hingen. De maan s-cheen, matzilveren schijn- sel vloeide door de stille lucht. Het was zoo stil, dat Jenny het zwakke gekabbel van de rivier kon hooren. In de kamer was een hel dere schemering, die vorm en lijn liet zien licht en schaduw, maar geen kleur. Het delphi nium-iblauwe karpet, de glimmend-metalen rand aan het voeteneinde van het ledikant het patroon van blauw, rose en lila in de ge- bloemde gordijnen, alles had dezelfde agaal- grijze tint. Jenny staarde de schemering in en vond af leiding door -bij zichzelf al de onzichfcbare kleu Aan alle militairen, die een krijgstuchtelijke straf ondergaan, wordt daarvan vrijstelling verleend, uitgezonderd voor wat betreft de straf van verlaging in klasse en van plaatsing in de tuchtklasse. In de betrokken garnizoenen, werd tevens een order van den commandant der 4de divisie J. J. G. baron van Voorts tot Voorst -bekend gemaakt, die als volgt luidt: Ik verzoek U bij het voorlezen van den dag order van den Minister van Defensie aan het korps onder uw bevel bekend te maken, dat ik telegrammen van eerbiedigen gelukwensch heb gezonden namens officieren, onderofficie- ren en soldaten van de 4de divisie aan de Koningin, Prinses Juliana der Nederlanden en Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Na afloop van de voorlezing werd besloten met een driewerf hoera op het vorstenhuis. De soldaten kregen„Zondagschen dienst. DE POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. Na verkregen goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken zal de Nederland- sche bond tot kinderbescherming dezer dagen de deelgerechtigde instellingen het haar toe- komende aandeel in de opbrengst van de wel- dadigheidspostzegels en prentbriefkaarten voor het kind overmaken. Uitgekeerd wordt aan 348 instellingen voor kinderbescherming tezamen /139.775.84 (vorig jaar 122.116,45). DE HEFFING OP BAKOUE De heer Vos heeft gevraagd aan den minis ter van landbouw en visscherij: Is het juist, dat de heffing op bakolie is verhoogd van 24 cent tot 40 cent per^kg. Indien de voorgaande vraag in bevestigen- den zin moet worden beantwoord, is de minis ter dai* niet van meening: a. dat deze verhooging een ernstige belem- mering beteekent voor de vischbakkerijen om tegen een niet te hoogen prijs en op eenigszins loonende basis gebakken visch te kunnen leveren; b. dat ook voor de huisvrouwen deze hef fing in vele gevallen een onoverkomelijk be- zwaar oplevert om versche zeevisch te koopen; c. dat in de gegeven omstandigheden dit een nieuwe achteruitzetting beteekent voor het noodlijdend visscherijbedrijf, en wil de minister dan nog eens overwegen, of met een geringe heffing kan worden volstaan. MINISTER OOLIJN NAAR DE LEGER- OEFENINGEN BIJ BREDA. Naar gemeld wordt, heeft Minister-Presi dent H. Colrjn, Minister van Defensie ad inte rim, het voomemen de legeroefeningen, die van 22 tot 24 September in de buurt van Breda en Roosendaal zullen worden gehouden, bij te wonen. EEN WANKIANK. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Toen de verloving van de Prinses te Bols- ward bekend werd, besloten de leerlingen der rijkszuivelschool spontaan een optocht te hou- den. De burgemeester wilde daartoe echter geen toestemming verleenen. Niettemin trok- ken de jongelui in witte laboratoriumjassen en oranjemutsen met een harmonicaspeler voor- op door de stad, waaraan echter weldra twee agenten op hardhandige wrjze een eind maak- ten. Zij trokken de sabel en sloegen de jonge lui en hen die mede uiting gaven aan de feest- vreugde, uiteen, waarbij enkele personen schade aan him kleeding opliepen. STRUCTUURVERANiDERINGEN EN ECONOMISCHE POLJTIEK. Woensdag is in het hotel Wittebrug te 's-Gravenhage de jaarlij-ksche algemeene leden- ren op te noemen. Het was zoo'n alleraardig- ste kamer met de breede vensters, die een uitzicht hadden over de vrijheid der groene vlakten, waardoor de rivier zich slingerde. Jenny had de meulbels zelf uitgezocht, som- mige ervan had ze samen met Anne gekocht Zij herinnerde zich den dag, dat ze die beeldi- ge cretonne gevonden had cretonne om van te droomen gewoon, met bloemen bekoorlijker van vorm dan echte. met kleuren, te mooi om werkelijk te zijn. Een schok voer plotseling door Jenny. Ze had dat tegen Anne gezegd: O, Anne, het is te mooi om werkelijk te zijn!" En Anne had geantwoord: ,,Wat 'n onzin! Waarom zou iets ter wereld te mooi zijn om werkelijk te wezen Jenny trok het fijne linnen laken hooger op; haar crepe de chine nachthemd was dun; het maanlicht scheen een stroom van kilheid de kamer in te dragen. Ze kroop warm onder de dekens. Haar gedachten glipten weer naar Anne. Waarom was ze in vredesnaam niet naar Hotel Haydon teruggegaan? Misschien was ze toch teruggegaan. Het was eigenlijk akelig, dat ze niet wist waar Anne was akelig en vervelend; omdat er iemand naar haar toe moest om over het geld te spreken. Ze moesten weten waar ze was Nicko had gezegd, dat ze wel schrijven zou ,,Je zult gerust wel wat van haar hooren." Natuurlijk zou ze schrijven. Maar gesteld, dat ze het niet deed ge- steld dat ze nooit meer schreef! Een ellendig gevoel van eenzaamheid kwam over Jenny. Iedereen sliep, alles was zoo grie- zelig stil, alleen in de verte het zwakke ge kabbel van stroomend water. Jenny was een- zaam, zooals men soms eenzaam kan zijn in een droom. Ze was eenzaam en ze was bang afschuwelijk, huiverig bang. Ze zei; „Anne, waar ben je? Anne! O, Anne!" En Anne leunde tegen de donkere borstwe- ring van de Embankement. Ze was koud, hon- (Ingez. Med.) vergadering gehouden van de christelijke werkgeversvereeniging (vereeniging van chr. werkgevers en groothandelaren in Nederland). De minister van handel, nrjverheid en scheep- vaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, hield in deze vergadering een rede over ,,Structuur- veranderingen en economische politiek". De depressietoestand, die de wereldecono- mie zoo vele jaren in haar greep gevangen hield, zeide spr., onderscheidt zich in diverse opzichten van andere inzinkingen, die in gerig en heel vermoeid; maar ze keek naar het dansende maanlicht op het water, met rustige. serene oogen. XVI. OnthuHingen. Den volgenden morgen haalde John zijn auto uit de garage, waar hij die gedurende de week-end gelaten had om een lek aan den radiator te repareeren en reed in een razen- den vaart naar Waterdene. Hij verkeerde in den gemoedstoestand, waarin een dergelijke veiligheidsklep de eenige uitweg is. Hij voelde een wilde begeerte om een of andere overtra ding te plegen. politie-agenten te trotseeren en ruzie te maken met Nicholas Marr! Nu Anne hem ontglipt was, lag het voor de hand, dat hij met iemand ruzie moest zoeken en Nicholas was de persoon, die daarvoor het eerste in aanraking kwam. Hij vond zijn aangetrouwden neef in -de bi- bliotheek en trok direct van leer. ,,Hoor eens, Marr, ik heb er nu genoeg van. Weet je waar Anne Waveney is, of weet je het niet?" „Waarom vraag je me dat?" „Dat gaat je geen steek aan. Ik wil het weten, en wat meer is, ik zal het weten!" Nicholas verstrakte 'n beetje. Hij bleef vriendelijk, maar het was vriendelijkheid op armslengte. ,,Zoo", zei hij droogjes. ,,Nu, ik weet niet waar zij is." „Weet je het niet?" ,,Je vraagt het op een toon alsof je denkt dat ik het wel weet. Maar ik weet het werkelijk niet. Heib je nog iets?" John's drift sloeg als een woeste golf in hem omhoog, maar hij dw-ong zich tot kalmte. ,,Weet niemand waar zij is?" ,,Zoover mij bekend is, neen. Zijenfin, ik wil het je wel zeggen, ze was gisteren hier." ,,Dat is geen nieuws voor me." vroegere jaren zijn doorgemaakt. Ik doel hiermede niet in de eerste plaats op den duur en de itensiteit der baisse, doch op verschillen van meer principieel karakter. Ieder vorig conjunctuurd&l werd na korteren of langeren tijd gevolgd door een opleving, waarvan het karakter niet principieel afweek van dat van vroegere hausseperioden. Het economisch organisme bevond zich in een min of meer regelmatige golfbeweging, die de structuur van de wereldhuishouding vrijwel onaangetast ,,Ze kwam hier en wist het zoo aan te leg- gen dat ze een onderhoud met Jenny had. Jenny was er heelemaal door van streek. Om volkomen eerlrjk te zijn, ik hefb haar den toe- gang tot ons huis ontzegd. Ik wil haar hier niet hebben. En ik wil ook niet, dat Jenny zich overstuur maakt." „Zoo, nu komen we tenminste verder", meende John met iets van grimmige voldoe- ning. ,,Maar je kunt niet volstaan met iets dergelijks te zeggen zonder nadere verkla- ring." ,,'Het is heusch be ter, dat ik die achterwege laat." Nicholas wachtte even. „Ik heb al meer gezegd dan ik wilde. Iedere familie heeft haar onaangenaamheden en haar zwarte schapen. Je doet verstandiger je er buiten te houden." „Je wilt zeggen, dat ik mij als buitenstaan- der met mijn eigen zaken moet -bemoeien, nietwaar? Nu, ik voel me heelemaal geen buitansrtaander in dit geval ik beschouw het als mijn eigen zaak. Als Anne's vader of een van haar broers nog leefde, zou het anders zijn. Die heeft ze nu niet maar ze heeft mij. Ik mag dan een armzalig plaatsvervanger zijn, toch beschouw ik mezelf als zoodanig. Ik verzoek je dat goed in het oog te houden. Ik ben haar naaste mannelijke bioedverwant ik neem Tom Wiaveney's plaats in. Ik heb Courtney, den oudsten zoon niet gekend, maar Tom wel ik diende in zijn regiment. Hij was een reuzen kerel. Als hij er geweest was, zou ik me er natuurlijk niet mee bemoeien." „Je bent het hoofd van de familie, daar is niets tegen in te brengen", erkende Nicholas met nau>v verholen sarcasme. „Ja, dat ben ik inderdaad, de feiten zijn nu eenmaal niet anders. En wil je me nu een ver- klaring geven?" „Je kunt de kwestie heusch beter op zijn be- loop laten, John. Neem gerust van mij aan, dat je niets bereikt." „Dat neem ik van niemand aan. Ik wacht op de gevraagde verklarin-g." liet. Niet aldus de huidige crisis. Verschil- lende omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de tegenwoordige situatie in belangrijke mate tot verder strekkende gevolgen aanleiding gegeven heeft, dat met name in 't economisch apparaat principieele wijzigingen zijn aange- bracht. Na de opleving, welke thans aan- vangt zal het een andere oeconomische struc tuur zijn, waarin het dan genormaliseerde oeconomische leven zich zal afspelen, zal men verhoudingen aantreffen, die zich wezenlijk van vroegere constellaties onderscheiden." Spr. gaf vervolgens een korte schets van onze Nederlandsche oeconomie in dagen van voorspoed, om vervolgens te geraken tot een bespreking van hetgeen de crisis hierin heeft gewijzigd. Hij wees erop, dat ons land vrijwel het tegen- deel van autark was. De verkeerssituatie van ons land, gekoppeld aan Nederlandsch positie als koloniale mogendh^d, maakte den tus- schenhandel een rrjke bron van volkswelvaart. Dit was, zeer in het kort, de situatie, zooals zij, onder de vrije werking der oeconomische krachten gegroeid, ons vaderland tot^het be- reiken van een hoog levenspeil in staat stelde. Een der belangrijkste veranderingen, waar van wij de laatste jaren getuige zijn geweest, is, de drastische inperking van de wereld- markt. Uit overwegingen van puur zelfbe- houd ging iedere staat er steeds meer toe over, voorzieningen te treffen tegen eigen moeilijk- heden, zonder rekening te houden met de pro- blemen van anderen. Deze ontwikkeling maakte voor Nederland de situatie dubbel ongunstig. Ons land deelde niet slechts in de algemeene malaise, maar zag door de universeele ontwikkeling van het streven naar autarkie de bronnen van zijn volkswelvaart in snel tempo opdrogen. De mate van ineenschrompeling lichtte spre- ker aan de hand van eenige crjfers toe. De waarde van onze buitenlandsche handelsbe- weging daalde in 6 jaar tijds met niet minder dan 66 pet. De situatie, die zich aldus in korten tijd ont- wikkelde, was zonder precedent. De traditio- neele vrijhandelspolitiek bleek niet langer houdbaar en moest bet veld ruimen voor een systeem van tariefsverhoogingen en contin- genteeringen, tot beperking van overmatigen invoer. De oeconomische politiek der regee ring wordt nu in ruime mate bepaald door de buitenlandsche ontwikkeling. De intemationale verschuivingen vereischen allereerst een omschakeling van de Nederland sche volkshuishouding, die met deze gewijzig- de omstandigheden rekening houdt. Door een uitgebreid stelsel van maatregelen, Kiespijn overvalt U meesial op een lijdstip dat U geen gelegenheid heeft naar den tancf arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" •11 u t? Z1in bijzondere pijn- stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Ingez. Med. Nicholas liet een uitvorschenden blik op hem rusten. Was het niets anders dan koppigheid. dat hij zoo op zijn stuk bleef staan? ,,Vooruit dan maar", hernam hij. „Laat ik het je uitleggen. Maar het zal je niet meeval- len wat je te hooren krijgt! Zooals ik al zei, heeft iedere familie haar zwarte schapen en het is niet bepaald plezierig om over ze te praten. Anne deugt niet absoluut niet. Mis schien he)b je dat al wel geraden." „John kookte inwendig. „Ga voort", ver- zocht hij stug. Zijn lippen trokken strak. ,,Het is geweldig beroerd om zooiets te moeten zeggen", ging Nicholas wenkbrauw- fronsen'd voort. „Maar er zit niets anders op. Anne is door en door slecht een dievegge, als je 't weten wilt." ,,Het woord trof John als een harden klap. Het was niet waarop hij gerekend had. Hij wist wel niet goed, wat hij anders verwacht had maar d i t niet, dit in geen geval. Een dievegge! Het woord gaf hem een huive rig gevoel. ,,Onbegrijpelijk, he?" vroeg Nicholas. ,,Je zult het evenmin kunnen gelooven als wij eerst. Maar nu ik ad zooveel heb losgelaten, kan ik je beter alles vertellen. Dit is geen onderwerp waar je graag dikwijls over praat." ,,-Neen." „Het gebeurde kort voor Jenny en ik zouden trouwen. Het heeft Jenny haast vermoord. En het is Sir Anthony's dood geweest." ,,Wat is er dan gebeurd?" Jenny lpgeerde in Londen bij haar peet- tante, Mrs. Courtney. Tegen het eind v'an haar verblijf kwam Anne voor een paar dagen. Mrs. Courtney kon haar niet te logeeren heb ben ze was eigenlijk nooit bij'zonder op Anne gesteld. Zij is een verbazende verstandige vrouw, een vrouw met doorzicht en men- schenkennis"' even een nadenkende pauze ,,neen, ze mocht Anne nooit." „En (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1