Buitenland De burgeroorlog in Spanje TER NEUZEN, 7 SEPTEMBER 1936 HEX RATIONALE INKOMEN VAN FRANKRIJK. Volgens cijfers ontleend aan officieele ge- gevens van het ministerie van financien, ver- toont het Fransche nationale inkomen een aan-zienJijke vermindering. In 1929 gaven 18.767 helasting'betalers een jaarlijksch inko men voor de inkomstenbelasting op van 200.000 francs, zoodat het totale opgegeven bedrag aan inkomsten 7.969.588.000 francs be droeg, in 1934 was het aantal van deze be- lastingbetalers echtfer gedaald tot 9.214, die een totaal inkomen opgaven van slechts 3.553.000.000 francs. Belasting-ontduiking is een in Frankrijk veelvuldig voorkomend verschijnsel, dat zich echter niet tot de meer welgestelde klasse beperkt. De totale opbrengst aan inkomsten-belas- ting in 1929 bedroeg 57.992.028.000 francs en nam in 1930 toe tot 64.144.000.000 frs. In 1931 viel dit bedrag terug tot 49.909.200.000 frs. en in 1932 tot 45.687.996.000 frs. In 1933 viel weder een lichte stijging te constateeren tot een bedrag van 54.659.0^.000 terwijl in 1934 weer een daling intrad tot 49.438.000.000. Uit het bovenstaande blijkt, dat het aantal inkomens van meer dan 200.000 francs per jaar niet is dan 7 pet. van de totale opbrengst der Fransche inkomsten-belasting. ,Bij een bespreking van deze cijfers in het blad Republique wordt aangenomen, dat in- dien men rekening houdt met opzettelijke valsche aangifte, het bedrag van belastbare inkomens van personen met een inkomen boven 200.000 frs., waarschijnlijk dubbel zoo- veel is, als het opgegeven bedrag. Zelfs indien men dit aanneemt, valt echter een scherpe daling zoowel in het aantal van opgegeven inkomens van 200.000 francs als van de totale belastipgopbrengst uit deze in komens te constateeren. Ook doet zich een scherpe daling voor in het bedrag, dat ont- leend is aan de belasting van den zakelijken omzet. Dit bedrag, dat in 1929 nog 10.140 millioen francs bedroeg, was in 1934 teruggeloopen tot 600.6 millioen francs. De Republique herinnert vervolgens aan de bedreiging der communisten, om binnenkort het particulier vermogen te confiseeren, tenzij de welgestelde klasse aan den regeeringsop- roep voor financieele hulp beantwoordt. Professor Gaston Jeze betwijfelt, of deze bedreigingen zouden kunnen worden uitge- voerd. Ben cohscriptie der vermogens zou een berooving beteekenen van het beleggend pu- bliek, zoo meent hij. Het zou neerkomen op confiscatie. Indien de tegenwoordige regeering voor- nemens was tot zulke middelen over te gaan, zou zij weten, zichzelf geplaatst te vinden tegenover een hechten tegenstand. Het is zeker, zegt prof. Jeze, dat de Senaat nooit met zulk een maatregel, als het confis- ceeren van particuliere vermogens voor de uit- voering van een partijprogramma, zou in- stemmen. ITALIe ZENDT KRUISERS. In ,,„verantwoordelijke kringen te Rome" is bericht ontvangen dat een Italiaansch on- derdaan, Umberto Fasanella, ketellapper van beroep, te Barcelona is gedood. Hij laat een vrouw en zeven kleine kinderen achter. Dit is het zesde Italiaansche slachtoffer sedert het begin van de wanordelijkheden. De drijfveer tot de daad schijnt te zijn ge- weest, dat de man godsdienstige prenten in zijn huis had gehouden. De Italiaansche consul-generaal te Barcelo na heeft wederom energieke protesten inge- diend, maar in den huidigen toestand lijken deze niet voldoende. De kruiser ,,Pola" is derhalve vertrokken met bestemming naar Barcelona, waar hij zich zal voegen bij den Italiaanschen lichten krui ser ,,Attendolo", die reeds aldaar vertoeft. De ,,Pola" is een groote kruiser van 10.000 ton. DE UIT SPANJE GEVLUCHTE DUITSCHE JODEN. Moeten naar „sehoIingskamp" of onmiddeliyk over de grens. De Joodsche vluchtelingen, die met Duit- sche schepen uit Spanje naar Duitschland zijn gebracht, worden uitgenoodigd in een natio- naal-socialistisch ,,scholingskamp" te komen dan wel het land vrijwel onmiddellijk weer te verlaten. Een niet-Joodsch Duitsch vluchte- ling uit Spanje vertelde den correspondent van Reuter, dat aan boord de Joodsche Duitschers als gelijken der niet-Joden behandeld. werden. Onmiddellijk toen het schip in een Duitsche haven aangekomen was, werden de Joden echter afgescheiden en werden hun paspoor- ten in beslag genomen. Later werden alle vluchtelingen overge- bracht naar Munchen, waar een speciaal diner te hunner verwelkoming werd aangericht. De Joodsche vluchtelingen waren daarvan uitge- sloten en hun werd medegedeeld, dat als zij op Duitsch gebied wensohen te blijven, zij naar een scholingskamp moeten voor een periode van ,,politieke training' Willen zij dit niet, dan kunnen zij binnen acht dagen uit Duitschland vertrekken. BELGIe WAS NIET GESTELD OP TROTSKI'S SECRETARISSEN Volgens een bericht van het blad ,,Indepen- dance Beige" was het Deensche stoomschip Algarve", dat de twee uit Noorwegen uitge- wezen secretarissen van Trotski aan boord had. Maandagmorgen uit Kopenhagen met bestemming naar Antwerpen vertrokken. Nauwelijks was het schip bij de sluizen al daar gearriveerd .of eenige Belgische politie- commissarissen begajven zich aan boord, ten einde beslag op de beide mannen te leggen. Zij werden in een automobiel geplaatst, die hen naar de Fransche grens heeft gebracht. VAN ZEELAND ZAL WOENSDAG A.S. EEN BELANGRIJKE VERKLARING AFLDGGEN. De Belgische minister-president Van Zee- land zal Woensdag voor de parlementscom- missie van binnenlandsohe zaken en vervol gens voor de radio een belangrijke verklaring afleggen, welke betrekking heeft op de bin- nenlandsche politiek. Het schijnt dat deze verklaring noodzakelijk is geworden door de situatie, welke is geschapen door de gebeurte- nissen in de buitenlandsche politiek en de agi- tatie in het binnenland. Irun gevallen. Over de inneming van Irun meldt Havas nog, dat de opstandelingen van Behobia heen- getrokken waren langs den weg van San Mar- cial. Toen de stad in hun handen viel deden zich verschrikkelijke tooneelen voor. De ver- dedigers waren reeds met de ontruiming be gonnen. De volksfronttroepen staken de ge- bouwen in brand en vrouwen en kinderen maakten zich gereed om naar Frankrijk te gaan. Verrast door twee colonnes van de op standelingen, werden de troepen van het volksfront in de pan gehakt. Een ontzettend bloedbad cntstond, toen de opstandelingen het vuur openden op de vrouwen, kinderen en mi- litieleden, die de Internationale brug overtrok- ken. Terwijl dooden en gewohden vielen, ver- drongen de beangste vluchtelingen elkaar om zoo gauw mogelijk het Fransche grondgebied te bereiken. Iedere verdediger van de stad, die gevangen gemaakt werd, werd op staanden voet doodgeschoten. 'Het bloedbad moet het te Badajoz gebeurde nog in de schaduw hebben gesteld. De opstandelingen vallen thans San Sebas tian aan, waanvan de positie na den val van Irun wanhopig is, ook al door het gebrek aan munitie. Vrijdagmorgen om 9 uur meldde de corres pondent van Havas, dat de opstandelingen onder bescherming van tanks en automachine- geweren de lucifersfabriek gepasseerd waren en de eerste huizen van Irun hadden bereikt. In de stad brandden de huizen reeds. In Behobia werden ook nog hier en daar schoten gelost, maar de stad was vrijwel heele- maal in handen van de rebellen. Te Hendaye ziet men in de straten in de buurt van het station de bewoners van Irun en Behobia, die gedurende den nacht naar Frankrijk verhuisd zijn. Sinds Vrijdagmorgen zes uur was het een sauve qui peut, waarbij vrouwen en kinderen weldra gevolgd werden door de mannen, die den strijd opgawen. Het aantal vluchtelingen loopt in de duizenden. Men ziet er ook de uniformen van geregelde soldaten. Hendaye is overstroomd met huis- raad. Overal hoort men snikken. Velen hebben liever alles, wat zij bezaten, ter plaatse ver- nietigd, dan dat zij, hetgeen zij niet mee kon- den nemen, in handen van de opstandelingen wilden laten vallen. De prefect van de beneden-Pyreneeen, die zich vanwege de gebeurtenissen te Hendaye gevestigd heeft, zorgt voor de onderbrenging van de vluchtelingen in verschillende departe- menten van Frankrijk. Intusschen werden ook de tusschen Irun en San Sebastian gelegen plaatsen Pasajes en Renteria reeds door de non-combattanten-be- volking ontruimd. Om 10 uur was Irun nog altijd niet definitief in handen van de opstandelingen. Van de in- ternationale brug zag men, hoe vijftien mili- tie-mannen met twee machinegeweren, be- schermd door matrassen, de Marokkaansche legioensoldaten beschoten, die langs de Bidas- soa optrokken. Ook uit de huizen aan den bui- tenkant van Irun werd nog onophoudelijk ge- schoten. De militiemannen en regeeringssoldaten, die op Fransch gebied uitgeweken zijn, wenschen via Oatalonie naar Spanje terug te keeren. Te Hendaye zullen speciaal treinen gevormd wor den om ze naar Barcelona te brengen. Alle militiemannen en soldaten zijn ontwapend. Ook te Fontarable is de ontruiming door de burgerlijke bervolking begonnen. Om half elf hielden de militiemannen nog altijd de grenspost van Irun bezet. Te Behobia was de tegenstand gebroken en hadden de Oarlisten de grenspost veroverd. Vrijdagmiddag meldde Reuter uit Hendaye dat Irun voor meer dan de helft van de stad in brand staat. De regeeringsgezinden, die nog een gedeelte van de stad bezet houden, bieden een geweldi- gen tegenstand. De opstandelingen moeten huis voor huis veroveren op de volksmilitie, die uit de ramen op h'en vuurt. De volksmilitie trekt zich langzaam terug, voortdurend wegen en huizen vernielend met behulp van dynamiet. Tot vanmiddag 12 uur zijn 5000 vluchtelin gen over de Fransche grens gekomen, wat het totale aantal vluchtelingen sedert het begin van deze week op meer dan 10.000 brengt. iEen landbouwer uit Biriatou (Fr.die door een verdwaalden kogel gewond was, is Don- derdag aan zijn verwondingen overleden. Een speciale correspondent van 'Havas meldde nog over cl^ gevechten van Donderdag: De actie der opstandelingen werd heden op koelbloedige en methodische wijze gevoerd, zonder ook maar iets aan het toeval over te laten. De aanval werd ontketend, toen uit Pampeluna versterkingen waren aangekomen. Carlisten, legioensoldaten en Marokkanen, die te Lapncha verzameld waren, wachtten de or ders af. De artillerie was verplaatst en auto's met mitrailleurs kruisten op den weg van Irun naar Burgos. De vliegtuigen stonden gereed uit Pampeluna te vertrekken. Toen het sig- naal werd gegeven, trokken de mannen op langs de Bidassoa of langs den bergweg, onder bescherming van gepantserde auto's. Des avonds was Bebobia nog niet geheel be zet. De volksfrontmilitie bood met de laatste energie weerstand. Leden der volksfrontmilitie, beladen met pakken dynamiet, kropen naar voren en na- derden aldus de aanvallers, waarbij zij zich zooveel mogelijk dekten in de maisvelden. Na- bijgekomen wierpen zij dan hun vreeselijke la ding naar de opstandelingen. Deze laatstgn trokken desalniettemin langzaam op. Zeventig leden der volksfrontmilitie weken naar Fransch gebied uit. In de straten van Fransch Behobie floten de kogels eveneens. De prefect heeft 'n krach- tig protest ingediend bij de opstandige auto- riteiten te San Gharinea en generaal Mola heeft persoonlijk verklaard, dat bevelen zou den worden gegeven aan zijn troepen ter ver- mijding van overtredingen ten aanzien van de integriteit van Fransch gebied. Nadat de strijd, die intusschen tot voor de intemationale brug naibij Behobie gevorderd was, te middernacht voor een wijle was onder- broken, is hij om 2 uur 5 's nachts hervat. Generaal Mola, die de opstandige troepen aan het Irun-front zedf aangevoerd had, was Donderdag in den loop van den avond naar Burgos teruggekeerd, aangezien hij, naar ge- zegd werd, zeker was van het welslagen zqner aanhangers. Belgen als laatste verdedigers op de brug bij Irun. Een der speciale correspondenten van Havas meldde Zaterdagnacht uit Hendaye: De brug van Irun wordt nog slec'hts door Belgische vrijwilligers bezet gehouden. Zij kwamen op het allerlaatste oogenblik per trein aan. Zij zeggen vast bzesloten te zijn tot den laatsten kogel vol te houden. In hun ge- sprek met den correspondent lieten zij zich zeer pessimistiseh uit: Onze oorlogscommissa- ris, Magarida, zoo verklaarde zij, heeft ons het eerst in den steek gelaten. Drie dagen geleden is ftij naar Frankrijk vertrokken om zijn fa- milie te vergezellen. Hij is echter niet terug- gekomen. Agent-provocateurs kwamen naar de voorposten en zeiden ons, dat alles verloren was. Zij trachtten ons over te halen tot deser- teeren. Onze afdeeling, bestaande uit 8 man, heeft het fort San Marcial 60 uren lang ge houden. Wij werden afgelost door 34 man, die zich twee uur later overgaven. Wij waren verraden. Om elf uur gisteravond hadden de opstan delingen de Internationale brug nog niet be zet. De Internationale brug bij Irun opnieuw door regeeringstroepen bezet. Om zes uur Zaterdagmorgen zijn uit Fonta- rabie 200, man volksfrontmilitie aangekomen. die het tydens den nacht verlaten brughoofd te Irun, alsmede een gedeelte van den weg. die naar'de'ze stad leidt, hebben bezet. Zij hebben zich tot taak gesteld, de over- brenging vain verscheidene hit Barcelona ko- mende munitietreinen naar San Sebastian te beschermen. De tegenstand van de regeerings troepen wordt sterker. Omstreeks twaalf uur Zaterdagmiddag meldde de correspondent van Havas uit Beho bie, dat de opstandelingen versterking hebben gekregen uit Pamplona. De strijd bij de inter- nationale brug duurt nog steeds voort, de voorposten van de rebellen hebben zich in het veld achter alles wat maar dekking bied, ver- scholen. Af en toe ziet men een klein rook- wolkje opstijgen. Het is waarschijnlijk dat de opstandelingen op het oogenblik een beslissenden aanval voor- bereiden, om zich geheel van de stad meester te maken. Uit Fontaribie zijn talrijke miliciens van het Volksfront gekomen. Zij bezetten den weg naar Frankrijk en nemen een zeer sterke stel- ling in. Voorts moeten driehonderd man uit San Se bastian weer de stad zijn binnengedrongen. Om half elf des morgens werden wel ge- weerschoten gewisseld, doch de opstandelingen waren nog niet tot den aanval overgegaan. Vrijdagavond was de drukte te Hendaye wat gezakt, daar het grootste deel van de vluch telingen met treinen en autobussen vertrok ken is. Zij die nog achterbleven, worden door de zorgen van de Fransche autoriteiten onder dak gebracht. Er valt geen enkele beweging van troepen van de opstandelingen meer waar te nemen. Deze zulleri ongetwijfeld van den nacht gebruik maken om hun posten aan de grens van Irun in te nemen. Overigens was het Vrijdagavond waarschijnlijk, dat de solda ten van generaal Mola door den grooten brand, die Irun verwoest, de stad niet geheel zullen kunnen bezetten en verplicht zullen zijn hun tenten op te slaan in de velden die de stad omgeven. Een protest van de opstandelingen bij de Fransche regeering. Naar Reuteo. meldt uit Lissabon, heeft de leiding van de opstandelingen te Burgos bij de Fransche regeering geprotesteerd. Generaal Queipo de Llano heeft voor radio- Sevilla de redenen van dit protest uiteenge- zet, namelijk: 1. Tijdens de gevechten om Irun is door de opstandelingen een aantal Fransche officieren gevangen genomen. 2. In den strijd om Irun zijn dum-dum ko gels van Fransch maaksel gebruikt. 3. Aan vliegtuigen van de regeering is toe- gestaan, in Frankrijk te landen om brandstof in te nemen en den voorraad bommen aan te vullen. Om Madrid. Reuter meldt uit Madrid: De speciale correspondent van het blad Ahora schrijft met betrekking tot de operaties aan het front van Oropesa: Op het oogenblik dat wij terugkwamen bij de vooruitgeschoven linies verspreidde zich het gerucht in het hoofdkwartier, dat de regeeringstroepen op het punt stonden in een manoeuvre te slagen, die de opstandelingen onlangs niet hadden kunnen uitvoeren. Afdeelingen der regeeringstroepen zouden over de brug van Muergado hebben kunnen af- zakken naar de linkerflank van de opstande lingen en op deze wijze hun achterhoede em- stig in gevaar kunnen brengen. Indien deze manoeuvre zou slagen, zou de colonne van ge neraal Mola, die de aanvallen in de omgeving van Oropesa voortzet, van haar basis zijn af- gesneden. Dezelfde correspondent is verder van mee- ning, dat de dag van Vrijdag wel de zwaarste dag is geweest van het front van Estramudu- ra. De opstandelingen hadden op dat punt de meest geharde en beste strijdkrachten gecon- centreerd om een bres te slaan in de rijen der regeeringstroepen, teneinde den weg naar Ma drid vrij te maken. Te zeven uur, zoo schrijft deze correspondent, had dit wanhopige offen- sief den opstandelingen reeds stroomen bloeds gekost, zonder dat het hun eenig voordeel bracht. Groepen van honderd of tweehonderd opstandelingen begonnen herhaaldelijk nieuwe aanvallen en trachtten dwars door de stellin- gen der regeeringsafdeelingen te breken. Zij werden echter steeds teruggeslagen. De opstandelingen te Alcazar in een wanhopige positie. Een vluchteling uit het Alcazar te Toledo heeft een Fransch journalist te Barcelona het volgende verhaal gedaan over den wanhopigen toestand van de opstandelingen, die sedert 41 dagen in het Alcazar van Toledo worden be- legerd door de regeeringstroepen. Tot nu toe hebben de vier meter dikke muren van de oude Moorsche vesting de aanvallen van de volks- frontsoldaten doorstaan. De bezetting bestaat uit 400 cadetten, 700 gendarmen, 200 burgers en 100 soldaten en verder de vrouwen en kin deren van de gendarmen, die op het laatste moment nog gered konden worden; in totaal ongeveer 1500 menschen. Ondanks de bronnen in het fort is er weinig water en het water is streng gerantsoeneerd; slechts twee keer per dag wordt een hoeveelheid uitgereikt. Ook levensmiddelen zijn schaarsch. De paarden van het gamizoen zijn nu bijna alle geslachf. Het hooi vervangt de koffie. De non-combantanten verlaten de kelders van het fort slechts twee keer per dag, wan- neer het schieten iets vermindert. De cadetten hebben gezworen het Alcazar in de lucht te laten vliegen, liever dan het over te geven. Behalve der mitrailleurs, beschikken de be- legerden over geweren, revolvers en handgra- naten. NIEUWE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE OPSTANDELINGEN? Volgens de Daily Herald heeft de Spaan- sche ambassadeur te Parijs Vrijdag aan de Fransche regeering meegedeeld, dat een Ita liaansch schip te Vigo 24 vliegtuigen van Italiaanschen oorsprong zou hebben gelost. DE TOESTAND TE MALAGA. Omtrent den toestand te Malaga meldt de Daily Telegraph uit Gibraltar, dat de aanhou- dende bomaanvallen der opstandelingen op Malaga en de andere nog in handen der regee ring zijnde kustplaatsen zulk een paniek heb ben gewekt, dat de vrijwillige strijdkrachten dec regeering niets liever zouden willen dan zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken. De autoriteiten van Malaga hebben te Gi braltar geinformeerd, of de Britsche autoritei ten een aantal vluchtelingen zouden kunnen opnemen, ingeval de stad zou worden ont ruimd. Er bestaat, volgens het blad, echter niet de minste kans, dat hierop bevestigend zal worden geantwoord, daar het in Gibraltar reeds stampvol vluchtelingen is. IS BEM1DDELING MOGELIJK? Contact tusschen Madrid en Burgos. De Argeatijnsche gezant in Spanje, Da niel Mancilla, -die het initiatief nam bij de voorstellen ter humaniseering van den Spaan- schen burgerkrijg, heeft den specialen verslag- gever van de Intransigeant te Hendaye mede gedeeld, dat het contact tusschen Madrid en Burgos sedert Vrijdag door particuliere per sonen tot stand is gebracht. De Madrileensche regeering heeft Americo Castro als buitengewoon gezant naar Saint Jean de .Luz gezonden. Castro is aldus seint Havas nader de gewezen Spaansche gezant te Berlijn. Volgens geruchten, die men echter met het noodige voorbehoud dient te aanvaarden, zou den de komende besprekingen niet alleen de humaniseering van den oorlog tot onderwerp hebben maar tevens een poging beteekenen, aan de vijandelijkheden een einde te maken. Aan den anderen kant dient er in dit ver- band zeker nogmaals de aandacht op geves tigd, dat Madrid ten aanzien van een dergelijk doel geen enkele verklaring heeft afgelegd, daar het deelnemen aan onderhandelingen met Burgos tevens een erkenning zou inhouden van de aldaar gevormde voorloopige regeering. Uit Parijs seint Reuter nog, dat de Argen- tijnsche ambassadeur in Frankrijk, Thomas Lebreton, een langdurig onderhoud heeft gehad met den Spaanschen gezant aldaar, De Albomoz. SHIPS THAT PASS Na een langdurig en gevaarvol oponthoud in de haven van Bilbao is alhier aangekomen het voor Gent bestemde en met pyriet geladen Spaansche stoomschip ,,Delfina", hetwelk voor rekening der regeering vaart. In de veilige beslotenheid der Ter Neuzen- sehe schutsluis ligt de ,,Delfina", wachtend totdat de sluisdeuren zullen opengaan, waar- na de reis naar Gent een aanvang zal kunnen nemen. Sluispersoneel en tijlieden in hun dege- lijke regenkleeding nemen met kennersblik het schip op. Het is de „Delfina" aan te zien, dat zij langen tijd werkloos heeft stil gelegen. De scheepshuid is zwaar begroeid en verveloos. De luiken zijn opengelegd, zoodat de bruinroode lading duidelijk te zien is. Met zorgelijke gezichten staart de beman- ning somber over het omringende, vruchtbare Zeeuwsch-Vlaamsche land, dat verlaten ligt in den mistroostig neervallenden regen Ze zien er sjofel uit, de opvarenden van de ,,Delfina". Voorzeker, Spaansche vrachtschepen laten in den regel geen florissanten indruk na, doch hier ontlbreekt het aan alles. Weinig geld, geen voldoende beschermende kleeding, weinig pro- viand. Met rustige zelfverzekerdheid begeeft de waterklerk zich aan boord. Handdrukken worden gewisseld. Er worden vragen gesteld, men vertelt. Het gelaat van den waterklerk verstrakt Met angst en onrust in de oogen informeert men bij den loods naar de laatste berichten uit Spanje. Men vraagt zich af en zwijgt. Want ook hier aan boord van de „Delfina" is zwijgzaamheid geboden. Er schijnen ver schillende „richtingen" te zijn. Doch hoe kan het ook anders op een schip waarvan de op varenden gedwongen werden de zijde der Regeering te „kiezen". Zou hun familie nog in leven zijn? Zouden zij straks weer terug moeten naar het land waar de niets ontziende fakkel der burgeroor log in alle heftigheid gezwaaid wordt en waar de zonen van het eigen land niet veilig meer zijn Aan boord heerscht weinig orde. Een com mando dat vanaf de brug gegeven wordt, wordt met harde woorden beantwoord. Een ruzietoon weerklinkt, die steeds meer aan- zrwelt. De Spaansche vlag hangt slap aan den ach- tersteven. De sjofele bemanning met haar moede zorggezichten haalt de trossen in. De traag neerdrenzende regen die ons huiveren doet, komt het troostelooze beeld vervolmaken. Als de ,,Delfina" langzaam de sluis uit- stoomt maakt een diep gevoel van medelijden zich van ons meester. Opstandeling of regee- ringsgetrouwe, veel is er dat hen thans scheidt, doch een zijn zij in het groote, voor ons haast niet te realiseeren leed, dat over het arme Spanje wordt uitgegoten en vriend en vijand treft. Beiden zijn zij diep te beklagen. Ze hebben recht op ons medelijden. GEBRUIK VAN ARBEIDSKRACHTEN UIT HET BUITENLAND. Door een misverstand schreven wij in ons vorig nummer, dat voor het in dienst nemen van buitenlandsche arbeidskrachten vergun- ning moet worden gevraagd aan de Arbeids- inspectie. Dit moet zijn: aan de Arbeidsbe- middeling. De daarvoor noodige formulieren kunnen worden aangevraagd op het kantoor der Arbeidsbemiddeling. VEERTIG JAAR ONDERWUZER. Donderdag j.l. was het veertig jaar geleden dat de heer J. G. Bosschaart, hoofd der open- bare lagere school te Egmond aan Zee, onder- wijzer geworden is. De heer Bosschaart, die als een uitstekend paedagoog bekend staat, heemt te Egmond, evenals dit het geval is geweest in de gemeenten waar hij vroeger werkzaam was, een vooraanstaande plaats in het vereenigings- leven in en is het mede aan zijn rusteloozen arbeid te danken, dat Egmond zich van een- voudig visschersdorp ontwikkeld heeft tot een der vooraanstaande badplaatsen van Neder- land, die jaarlijks meer bezoekers trekt. Daar de heer Bosschaart in Zeeuwsch- Vlaanderen geen onbekende is, hij begon in 1898 zijn onderwijzersloopbaan te Zaamslag, waarna hij 10 jaar te Hoek werkzaam was en vervolgens 2 jaar te Biervliet, waama hij in 1909 te St. Laurens als hoofd der school be- noemd werd en-hrj eenigen tijd als leeraar aan de Rijksnormaalschool te Middelburg verbon- den was, ontleenen wij het onderstaande uit de Alkmaarsche Courant: Donderdagmiddag had in het gymnastiek- lokaal der openbare lagere school de huldiging plaats van den heer J. G. Bosschaart, hoofd der school, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer. Aanwezig wanen o.m. burgemeester C. J. Eyma, met de beide wethouders en den ge- meente-secretaris, de inspecteur van het 1. o. in de inspectie Alkmaar, de hieer G. Chr. Dun, de directeur der gemeentebedrijven, de heer P. Schotsman, de heer C. Vermieer, voorzitter der commissie voor de inspectie-vergaderingen dokter C. Belonje en het voltallige personeel. Toen de heer en mevr. Bosschaart met hun beide jongste zoons in de feestelijk versierde zaal hadden plaats genomen, riep de heer C. Bakker, waarnemend hoofd, hun het welkom toe. Daarna zongen de kinderen het voor deze gelegenheid gemaakte feestlied, onder leiding van den heer J. Gorter. Mia van Eenennaam bood vervolgens het cadeau der kinderen aan, een zilveren vier- kleuren potlood, terwijl Lijpje van der Pol mevr. Bosschaart een fraaie bouquet in de Eg- mondsche kleuren aanbood. Burgemeester Eyma, hiema het woord nemende, hennnerde er aan, hoe hij van de 40 jaar, dat de heer Bosschaart zijn ambt vervulde, er persoonlijk 21 had meegemaakt. Hij werd 21 jaar geleden gekozen met alge- meene stemmen, hoewel hij nr. 3 op de voor- dracht stond en over deze keuze heeft men zeker nooit berouw gehad. Toen de jubilaris naar Egmond kwam waren de toestanden aan de school niet rooskleurig, maar hij wist daar- in door zijn tactvol optreden spoedig verbete- ring te brengen. Voor de wijze waarop hij de kinderen heeft opgeleid, voor zijn onvermoeid streven om er welopgevoede menschen van te maken, verdient hij den grootsten dank. Daar- naast meende de burgemeester te moeten me- moneeren, hoe de heer Bosschaart, bijgestaan door zijn vrouw, die hij daarvoor eveneens dank bracht, naast zijn werk tijd had weten te vinden om een ijverig secretaris der V. V. V. te zijn. Hij dankte hem daarom tot slot, niet alleen voor hetgeen hij gedaan had voor de Egmondsche jeugd, maar tevens voor ,wat hij deed voor Egmond in het algemeen. Inspecteur Dun had geen moment geaarzeld, toen hij den vorigen dag van het jubileum hoorde, om dezen middag aanwezig te zijn. Op zichzelf is het natuurlijk geenszins een ver- dienste om 40 jaar bij het onderwijs te zijn, het komt alleen aan op de wijze, waarop men zijn werk doet. Wat dit betreft had hij voor den heer Bosschaart opnechte waardeering, want als hij dat niet had, zou hij ook niet ge komen zijn. De jubilaris had voor het onder wijs het beste gegeven, wat hij in zich had. Hij stond in Egmond voor een moeilijke taak, maar die staalt de kracht en het bewijs, dat hij geslaagd is levert de jubilaris door de on- gebroken kracht, waarin hij zich mag verheu- gen. Hij hoopte tenslotte dat de jubilaris, die over enkele jaren het onderwijs zal verlaten, dan blijvend zal mogen terugzien op een mooie loopbaan, die velen kinderen tot zegen was. De jubilaris dankte allereerst de kinderen voor hun cadeau en voorts alien, die hem dezer dagen gedachten en in het bijzonder degenen, die de plechtigheid van deze dag door hun aanwezigheid vereerden. Hij had altijd zijn best gedaan, maar was zich daarbij be- wust, dat er natuurlijk wel wat aan ontbroken had. Wie dank oogst, vraagt zich onwille- keurig af, heb ik die wel verdiend? Over de laatste 20 jaar had hij voldoening en hij was blij, dat hij de gelegenheid had om te komen tot de verhoudingen, zooals ze nu zijn. Dit dankte hij echter niet alleen aan zichzelf, maar ook aan het personeel, de ouders en de kin deren. Het personeel dankte hij ook nog in het bijzonder voor het bewijs van sympathie, de fraaie leeslamp, die hij bij dit jubileum mooht ontvangen. Hierna werden ververschingen rondgediend en was er gelegenheid den jubilaris en zijn echtgenoote persoonlijk te complimenbeeren, terwijl de kinderen in hun klasse genoten van de aangeboden tractatie. Den daarop volgenden dag bood de jubilaris zijn leerlingen een uitstapje aan en werd door hen met het onderwijzend personeel een be- zoek gebracht aan Den Haag. DE AANSLAG VAN HET GEBOUWD IN DE BREEIDE WATERING BEWESTEN IERSEKE. Zooals destijds is gemeld, is door een comite uit de woningbouw-, sociale- en middenstands- vereenigingen te Goes aan de Kroon vemieti- ging gevraagd van het besluit van ingelanden van de Breede Watering bewesten Ierseke tot het heffen van 1.5 pet. belasting (naar den aanslag der grondbelastingvan de gebouw- de eigendommen in genoemd waterschap. Thans is bij het comite van den Minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat hij geen termem kan vinden om bedoeld besluit aan H.M. de Koningin ter vernietiging voor te dragen. De heffing van L5 pet. is dus nu definitief. DE BARKERS IN DE GRENSGEMEENTEN GEDUPEERD. Men schrijft aan de Vliss. Courant: De laatste jaren werd in de grensgemeenten veel Belgisch brood gesmokkeld tengevolge van het groote prijsverschil. Teneinde hieraan paal en perk te stellen, heeft de regeering in- gegrepen en hepaald, dat het brood in de grensstrook van een zegel voorzien moet zijn, zoodat onmiddellijk de herkomst bepaald kan worden. Thans zijn de bakkers in de grensgemeenten zich voor een nieuwen schadepost geplaatst. Tengevolge van de laatste prijsverhooging van het brood, schaffen vele huisvrouwen zich een klein model bakoven aan en bakken zelf het benoodigde brood voor het gezin. Veelal ge bruikt men hiervoor gesmokkeld Belgisch meel, hetwelk veel goedkooper is dan het Hol- landsche. Op deze manier wordt dagelijks '.eel wat ibespaard en dit zal dezen winter goed te pas komen, aangezien voor de meeste arbei- ders de werkloosheid weer voor de deur staat. ONVERWAOHT BEZOEK. Dezer dagen, toen mej. M. te Sluis bezig was de straat aan te vegen en de deur van haar woning had. laten openstaan, kwam uit de richting Beestenmarkt een veedrijver met een aantal koeien. Of de dieren nu van mee- ning waren, dat zij bij een stal waren of hoe dan ook, een van hen stapte door de open deur de woning van M. binnen, gevolgd door een drietal andere. De vrouw sloot de deur en wachtte de komst van den veedrijver af. Deze wist de dieren, die geen wanorde in huis hadden geschapen, weer met een zacht lijntje naar buiten te drijven en zoo kwam de vrouw enkel met een geurige herinnering er met den schrik af. OVERLIJDEN WETHOUDER J. DE MEIJ. De Commissaris van Politie te Vlissingen verzocht de Vlissingsche Courant opname van het volgende: ,,Da, Arbeiderspers heeft aan wijlen wet- houd5 J. de Meij verschillende artikelen ge- wijd; uit pieteit jegens den overledene ware zwijgen echter gepaster geweest. Om dezelf de reden wil ik mij bepalen tot de opmerkmg, dat de voorstelling die in het artikel ,,Het heengaan van wethouder D.e Meij door de soc. dem. pers van het .gebeurde wordt gege ven, volkomen onjuist is". Accountantsrappo rt. Op verzoek van het bestuur van het Alge meen Ziekenfonds Walcheren en van de Ver- eeniging voor Ziekenhuisverpleging op Wal cheren is door den accountant W. J. Theinweg een onderzoek ingesteld in de boeken der beide vereenigingen, loopende over het tijdvak van 30 Juni5 September j.l. waarbij is gebleken dat de boekhouding geheel juist was gevoerd en dat de gelden, effecten en verdere waar- den van deze vereenigingen aanwezig zijn be- vonden in overeenstemming met de boeken, zoodat de rapporteur deze administratien ge heel in orde heeft bevonden. REDDEN VAN DRENKELINGEN Bij het te Vlissingen gehouden examen uit- gaande van den Nederlandschen Bond tot red ding van drenkelingen, slaagde o.m. voor diploma A mej. K. van Fraaijenhoven en de heeren D. Mannaert en A. de Zeeuw, leden van de Reddingsbrigade alhier.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2