ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Of AKKERTJES De Tweelingzusters. No. 9500 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 76e Jaargang Binnenland Feuilleton AKKER.CACHETS NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 7 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r. per post 71,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 7 5,60 per jaar v-'oor Belgie en Amerika 7 2,overige lan den 7 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitt etaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 7 0,80 Voor elken regel meer 7 0,20 KEEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. EERSTE KAMER. Niet doorgezonden sohriftelijke vragen. Van de zijde der NB.B. meldt men: Graaf de Marchant et d'Ansembourg had de volgende vragen aan den minister van justitie ter mededeeling aan den minister bij den voor zitter der Eerste Kamer ingediend: Heeft de minister kennis genomen van de berichten in diverse Limburgsche bladen aan- gaande het groeiend aantal verdachte huizen langs onze grens in Belgie, die een steeds emstiger moreel gevaar vooral voor onze jeugd beteekenen? Wil de minister mededeelen, of hij in deze reeds iets heeft gedaan en zoo niet of hij als- nog bereid is na overleg met zijn ambtgenoot te Brussel maatregelen tegen deze mistoestan- den te nemen? De Voorzitter der Eerste Kamer heeft den heer d'Ansembourg doen weten, dat hij be- zwaar maakt tegen doorzending van deze vragen aan den minister van justitie, vermits deze betrekking zouden hebben op toestanden buiten Nederlandsch grondgebied. Tegenover deze opvatting van den voor zitter stelt de N.S.B., dat het plegen van over- leg met den Belgischen minister van justitie en het nemen van maatregelen op Neder landsch gebied tegen bezoek uit Nederland aan deze huizen wel degelijk tot de bevoegd- heid der Nederlandsche regeering behoort. DE PROTESTVERGADERING VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRI.JHE IDS BOND TE AMSTERDAM. Nu blijkt, dat op het laatste moment de uitwijzing van de vier Nederlanders te Berlijn, opnieuw is uitgesteld en deze uitwijzing wel- licht door onderhandelingen van onze regee ring kan worden voorkomen heeft het bestuur van de afdeeling Amsterdam van de Liberate Staatspartij De Vrijheidsbond, gemeend, deze protest-vergadering niet te doen doorgaan. Mocht echter het uitwijzingsbesluit binnen- kort worden doorgezet, dan zal alsnog een vergadering worden uitgeschreven. DE BURGEMEESTER VAN BORSSEEEN. Bij Kon. besluit van 2 September is aan den heer H. C. Rutgers op zijn verzoek, ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bors- selen, Wij teekenen hierbij aan, dat de heer Rut gers op 21 Juli is geschorst wegens onregel- matigheden in de administrate der gemeente en van den polder Borsselen. OPENING VAN DE SCHIPPERSSCHOOL TE BORN. De opening van de schippersschool heeft Vrijdag bij buitengewoon mooi weer plaats ge- had. Een flink windje deed de vlaggen, waar- mede de schepen in de Berghaden, het terrein rond het schoolgebouw en het paviljoen, waar de plechtigheid plaats vond, waren gepavoi- seerd, krachtig wapperen. Na de rede van den directeur van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart, den heer G. de Jong, sprak de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen de officieele ope- ningsrede uit. MINISTER GELISSEN OVER XJITBREIDING VAN BEVOEGDHEDEN VAN DE KAMERS VAN KOOPHANDEL. Vrjjdagmiddag heeft de Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart te Heerlen het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel voor de Zuid-Limburgsche mijnstreek geopend. Minister Gelissen zeide in zijn openingsrede, dat de Kamers van Koophandel behalve haar advisedrende en administreerende taak ook nog de bevoegdheid hebben stichtingen in het belang van handel en nijverheid in het leven te roepen. Aan deze bevoegdheid danken wij mede de totstandkoming van het oeconomisch- technologische instituut en de industriebank. Deze instellingen zijn, aldus spr., op het oogen- blik onmisbaar. Ik geloof niet, vervolgde de Minister, dat de eerste jaren het goederen- diensten en kapitaalverkeer van vddr 1929 hersteld zal worden. Men moge den vrijhandel aanhangen ik doe dat ook maar de wer- kelijkheid is dat wij staan voor het feit van de gebonden oeconomie waarbij niet meer on- dernemer met ondememer, maar natie met natie onderhandelt. In dit systeem is het noodig dat er orde op de zaken wordt gesteld ook in eigen land op- dat een welvaartsniveau wordt bereikt zoo hoog als onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. In dit systeem hebben ook de Kamers van Koophandel haar plaats en op het oogenblik is bij mij in studie de vraag of de bevoegdheid van de Kamers van Koophandel moet worden vergroot in dien zin, dat besturen van openbare lichamen verplicht worden haar advies te vragen, voor zij belangrijke beslis- singen op oeconomisch gebied nemen. Tenslotte vroeg spr. den voorzitter bij de be- hartiging van de belangen van handel en In dustrie deze taak zoo te vervullen, dat de sociale vrede behouden blijft. DE LIMBURGSCHE VOLKSDAG VAN DE N. S. B. In het park van den heer Philips, gelegen tegen de helling van den Couberg boven Val- kenburg, heeft de NjS.B. Zaterdagmiddag haar volksdag, waarover in Limburg de laatste weken zooveel te doen is geweest, gehouden. Er waren naar schatting 5000 bezoekers, on der wie een aanzienlijk deel van buiten de pro- vincie, en ook uit Dusseldorp en andere plaat- sen in de Rijnprovincie. Vooral uit de mijn streek waren er, gezien het aantal geparkeerde fietsen heel wat belangstellenden. Het weer was slecht, waardoor de landdag korter heeft geduurd dan in de bedoeling lag. Nauwelijks had graaf d'Ansembourg het woord genomen of de eene stortbui volgde op de andere, zoo zelfs, dat de spreker tijdens het onweer zijn rede moest onderbreken. Ir. Mus- sert sprak terstond na den heer'd'Ansem bourg. Eerst toen de volksdag afgeloopen was klaarde het op. Graaf d'Ansembourg heeft vooral de houding van de kerkelijke autoriteiten in Limburg tegenover de N.S.B. gelaakt. In het program- ma van de N.S.B. zou volgens spr. niets staan dat in strijd is met de kerkelijke leer, terwijl men er naar streeft om ieder conflict met het episcopaat te vermijden. Toen de bisschop van Roermond spr. had laten weten, dat hij het houden van den landdag op het landgoed te Amstenrade als een uitdaging zou beschouwen en zulks aanleiding zou geven tot een open- lijk optreden tegen spr. persoonlijk, heeft spr., niet wegens het dreigement, maar om zijn goe- den wil te toonen en zich te richten naar den wensch van het episcopaat, voor zoover eenigs- zins in overeenstemming met zijn geweten te brengen was, aan de leiding van de N.S.B. ver- zocht de bijeenkomst op een ander terrein te doen plaats vinden. Scherp polemiseerde spr. tegen de r.-k. staatspartij en Dr. Poels. Met het verwerken van de vele honderden auto's en bussen over de helling naar Valken- burg, die juist verbreed wordt, was na afloop een heele tijd gemoeid. Geen incident neeft zich noch hier, noch elders in Limburg voor- gedaan, zoodat de talrijk vertegenwoordigde politie zich kon bepalen tot de regeling van het verkeer. DE BAOONKWESTIE. I De heer Van der Sluis heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den Minister van Landbouw en Visscherij: Heeft het de instemming van den Minister, dat aan de stilgelegde baconfabrieken, alsmede aan die fabrieken, waaraan minder varkens Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) ter verwerking zijn toegewezen dan waarvoor was ingeschreven, een vergoeding wordt ge geven Kan de Minister meedeelen of deze vergoe ding alleen aan de desbetreffende fabrikanten, dan wel ook aan de in die fabrieken werkzame arbeiders ten goede zal komen? Als de in de eerste vraag bedoelde vergoe ding de instemming an den Minister heeft, acht hij het dan juist, dat de toekenning daar- van buiten hem om geschiedt en dat anderen, op kosten van het Landbouw-crisisfonds, en dus op kosten van de consumenten of van de boeren, de hoogte van de vergoeding vast- stellen Zoo neen, is de Minister dan bereid de noo- dige maatregelen te treffen om het gebeurde bij de laatste inschrijving in de toekomst on- mogelijk te maken? SMOKKELARIJ EN MARKTPRIJS. Thans worden weer koeien en paarden gesmokkeld. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Als er geen couranten waren en er dus geen gedrukte marktberichten verschenen, zou een ingewijde de daling of de stijging van de prij- zen van verschillende artikelen kunnen aflei- den uit de smokkelarij in onze grensgebieden. Reeds meermalen wezen wij op het directe verband tusschen crisismaatregelen en smok kelarij. Feitelijk zouden wij beter kunnen zeg- gen tusschen prijsstijging en smokkelarij, om- dat door de crisismaatregelen in den regel de prijzen stijgen. Het directe verband tusschen prijsstijging en smokkelarij blijkt thans weer duidelijk aan de Nederlandsch-Belgische grens. Gedurende geruimen tijd werden vrijwel geen koeien en paarden uit Belgie naar Neder land gesmokkeld, aangezien het prijsverschil niet van dien aard was, dat met dezen smok- kelhandel behoorlijke winsten waren te maken. Nu echter gedurende eenige maanden de prij zen van koeien en paarden geregeld zijn ge- stegen, heeft zich aan de zuidgrens weer een levendige smokkelarij in deze dieren ontwik- keld. Deze smokkelarij, welke als regel geschiedt voor rekening van veehandelaren uit de groote steden, o.a. uit Rotterdam, is zeer moeilijk te bestrijden, omdat in de meeste gevallen de grensboeren mede in het complot zijn. De landerijen van deze grensboeren liggen veelal gedeeltelijk op Belgisch en gedeeltelijk op Nederlandsch gebied, zoodat het bij nacht en ontij nu niet zulk een heel groote kunst is om in Belgie gekochte koeien en paarden via de Belgische weiden naar de Nederlandsche weiden te drijven. Later komt de veehande- laar met een vrachtauto de aldus gesmokkelde dieren inladen om ze naar een of andere vee- markt te vervoeren, waar ze verkocht worden. In de oorlogsjaren was dit minder gemak- kelijk, omdat toen iedere grensboer in het be- zit moest zijn van een z.g. „stalboek", waarin zijn geheele veestapel nauwkeurig was om- schreven en waarin van iedere verandering aanteekening moest worden gehouden. Thans echter is dit niet meer het geval, en het feit dat een bepaalde grensboer op een gegeven moment aanzienlijk meer vee op Nederlandsch gebied heeft dan eenige dagen tevoren, levert op zichzelf nog geen bewijs van smokkelarij op. DE NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. In den Haagschen „Dierentum" is dezer dagen een gemeenschappelijke vergadering ge houden van de besturen van den Ned. Slagers- bond en den R.K. Hanzebond van Slagers- patroons, met eenige genoodigden, in verband met den noodtoestand, waarin het slagers bedrijf is komen te verkeeren. Voor deze vergadering hadden de beide be sturen het volgende urgentieprogram voor het slagersbedrrjf opgesteld: 1. Afschaffing, althans zoo ver mogelijke verlaging der crisisheffingen en vermindering der crisislasten die op het slagersibedrijf druk- ken. 2. Stopzetting van de overheidsdistributie van vleeschproducten in geconserveerden vorm. Zoo noodig vervanging daarvan door distri- butie van versch vleesch met algeheele in- sohakeling van het slagersbedrijf. 3. Maatregelen tegen de economisch on- verantwoorde overmatige vestiging in het slagersbedrijf. 4. Tegengaan van de sloopende concurren- tie in het slagersbedrijf, op grondslag van de wet op de ondememers-overeenkomsten. 5. Spoedige indiening van het wetsontwerp tot wijziging der Vleeschkeuringswet, o.m. ter stopzetting der bevoorrechte positie die het grootbedrijf bij de tegenwoordige uitvoering der Vleeschkeuringswet, nog steeds inneemt en afdoende onderdrukking van de z.g. uit- ponderij van vleesch, afkomstig van huisslach- tingen en verkocht wordend in lokaliteiten, die niet aan den eisch der wet voldoen. RIJK.SCONTROLE OP MENGVOEDERS. Het Hoofdfoestuur van den Alg. Ned. Mole- naarsbond heeft aan den directeur-generaal van den landbouw verklaard te zijn voor de instelling van een rijkscontrole op mengvoe- ders. De uitvoering ware aan provinciale instanties op te dragen. Inschakeling bij den landbouwvoorlichtingsdienst acht de bond van het hoogste belang, terwijl in de Rijks controle noch aan de cooperatie, noch aan den handel een overwegende positie moet worden verschaft. Geen aanslag mag voorts worden gedaan op het bestaansrecht van welken molenaar ook. In de keuze der grondstoffen welke voor mengmeel mogen worden gebruikt, late men de mengers vrij, behoudens dan voor minderwaardige grondstoffen. Alvorens meng- sels in den handel te brengen behoeven zij de goedkeuring van de provinciale deskundigen op het gebied van veevoeding, b.v. van consu- lenben bij den Rijksvoorlichtingsdienst. De kosten van de controle worden gezamenlijk gedragen door producent en consument. Cooperaties en handelaren leveren voortaan hun artikelen af onder dezelfde controle- eischen. DE DRINKWATERVOORZIENING VAN NOORD-BEVELAND. Toen in 1911 op Zuid-Beveland werd begon- nen met den aanleg van een drinkwaterleiding, wenschte Noord-Beveland niet mede te doen. Sinds dien tijd zijn wel comity's van actie opgericht, maar de aansluiting stuitte af op een onwilligen gemeenteraad. Ook de onbe-, kendheid met de voordeelen en de hygiene van leidingwater bij vele eilandbewoners was aan dit afstemmen niet vreemd. Eenigen tijd geleden is opgericht de N.V. Provinciaal Waterleidingibedrijf voor Midden- Zeeland, waarin de provincie Zeeland en de Waterleidingmaatschappijen op Zuid-Beveland en Waloheren deel nemen. Deze N.V. stelt zich ten doel om op Walcheren de drinkwater- voorziening uit te breiden (de duinstreek van Vlissingen tot Westkapelle) en het water zal, omdat de winplaatsen daar niet voldoende zijn van de Waterleidingmij Zuid-Beveland worden betrokken. Haar taak is ook om de water- leiding te brengen, waar die nog niet is en I «hiertoe behoort ook Noord-Beveland. De plannen van uitvoering verkeeren thans in een vergevorderd stadium. Het water zal worden geleverd door de Waterleidingmaat- schappij Zuid-Beveland uit haar winplaats te Ossendrecht in Noord-Brabant. De exploi tatie zal geschieden door de N.V. Provinciaal Waterleidingbedrijf voor Midden-Zeeland. Daar de eventueel over de Zandkreek te bouwen brug een basculebrug zal worden, zal het noodig zijn een zinker in die kreek te leggen, welke ongeveer 300 a 400 meter lang zal zqn. RIJKSSTEUN AAN FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. De regeering heeft een suppletoire begroo- ting 1936 voor Binnenlandsche Zaken bij de Tweede Kamer ingediend, waarin een memorie- post is opgenomen voor het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, opgericht in verband met de opheffing van het Nationaal Crisis Comitd. Hoewel in den aanvang een groote toeloop van aanvragen naar het Nationaal Fonds te verwachten is, mag worden aangenomen, aldus Minister De Wilde, dat hierin spoedig orde zal worden gesticht, doordien de plaatselijke commissies van samenwerking, welke elk ge val individueel zullen moeten beoordeelen, slechts aanvullenden steun van het nationaal fonds zullen kunnen vragen en derhalve aller- eerst zelf een bedrag zullen moeten bijeen- brengen. Op dit voetspoor medewerkend, zal het centrale lichaam met betrekkelijk beperkte middelen kunnen arbeiden. Die middelen zullen zooveel mogelijk uit giften en geregelde bijdragen moeten worden verkregen, en slechts in uitersten nood zal een beroep op rijkssteun mogen worden ge daan. Intusschen zal rijkshulp niet geheel ach- terwege kunnen blijven. In elk geyal waren de bureaukosten van het natiohaai fonds, evenals de reis- en verblijfkosten voor de leden van het bestuur, voor rekening van het rijk te nemen. Mocht zich voorts het geval voor- doen, dat het fonds, na te hebben gedaan wat in zijn vermogen was, minder aan inkomsten van particulieren heeft ontvangen dan de uit- gaven voor noodzakelijke steunverleening heb ben bedragen, dan zou, naar de regeering meent, het rijk ook hierin moeten helpen. Een eventueele rijksbijdrage in de kosten van steunverleening zou zich echter niet ver- der mogen uitstrekken dan tot een bedrag ge- lijkstaande met dat, hetwelk van particuliere zijde werd verkregen, met dien verstande, dat het rijk slechts kan bijdragen wanneer het totaal bedrag aan inkomsten, door het fonds over een jaar van derden verkregen, beneden /300.000 is gebleven en dat de rijksbijdrage niet hooger kan gaan dan tot het bedrag, waarmede de inkomsten van het fonds beneden 7 300.000 zijn gebleven. 7 300.000 is nl. het be drag, waarmede naar schatting het fonds jaar- lijks zal kunnen volstaan bij zrjn aanvullenden steun aan de plaatselijke commissies. Ingeval de garantie, door het rijk aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden ver leend, effectief mocht worden, zal het te be- talen bedrag, zoo mogelijk, worden gecompen- seerd door vermindering op andere posten van de rijksbegrooting. is de verzuchiing van zoo me- nige vrouw, als ze op gezeiie tijden alweer van die doffe hoofdpijn te lijden heefl en zich heelemaal zoo onprettig voeli. Neem legen dien iijd eens een Nederlandsch of twee "AKKERTJES". Ge zull Product verbaasd staan over de goe de werking en in 'l vervolg geen klachten meer hebben. Per 12 stuks slechts 52 cent Vervolg. 19) De uitdrukking van onderdrukte woede in John's gezicht ontspande zich in een grijns. ,,Mij evenmin", grauwde hij. In het diepst van haar hart had Aurora sympathie voor zijn houding. Vasthoudend- heid was een eigenschap die ze waardeerde en het was koppige vasthoudendheid, wat ze las in elken trek van John Maurice Waveney. Ze vroeg zich af in welke mate zijn zoeken naar Anne ingegeven werd door een obstinatie natuur, die door tegenstand slechts tot vol- houden aangevuurd wordt. Ze kwamen aan Hotel Haydon, om te hoo- ren dat Miss Waveney direct na de lunch was weggegaan. Op Aurora's scherpe on- dervraging, wist het meisje in het hotellbureau zich Anne's aankomst te herinneren. ,,Ja, Miss Fairlie, dat was vanmorgen. Neen, ze zed dat ze alleen voor den dag een kamer wenschte. Ik begreep direct dat het niet haar bedoeling was te blijiven." Aurora wilde zich juist omkeeren, toen het meisje zich naar haar tooboog. ,,Er is ddar nel voor haar opgebeld; interlocaal. Ommiddellijk flitste de gedachte aan Jenny door John's geest Jenny die uit Waterdene getelefoneerd had; Jenny, die Anne wilde meedeelen dat 'hij in aantocht was Anne waarschuwen om hem uit de buurt te blijven. ,JDank u, laat u me even weten, als ze terugkomt." Aurora wendde zich naar John, ,,'t Moet Jenny geweest zijn, die getelefoneerd heeft. Ik denk niet dat iemand anders wist dat Anne hier was. Ze zal straks wel komen." „Neen, ze komt niet." ,,Waarom veronderstel je dat?" John schudde het hoofd. ,,Ze komt hier niet terug," hield hij vol. XIV. Vogelvrij. Zoodra Aurora Fairlie Waterdene had ver- laten, haastte Jenny zich naar de telefoon in de bibliotheek en vroeg verbinding met Hotel Haydon in Londen. In den tijd dat ze op de aansluiting moest wachten, liep ze rusteloos het vertrek op en neer. Het was buiten nog licht, maar de bifbliotheekvensters zagen op het Oosten uit en de h«eken van de kamer waren vol schaduwen; de wanden met boe- kenkasten deden het er nog donkerder schij- nen, dan het in werkelijkheid was. Jenny draaide de groen-omkiapte lamp aan, die op Nicholas' schrijftafel naast de telefoon stand. Ze speelde zenuwachtig met het inktstel, de penhouders, de stapels papieren. Nicholas was een heel punctueel man en bij het opne- men der staafjes rood en blauw zegellak, be- daeht Jenny vaag hoe geergerd Nicko zou zijn als hij ze niet op hun vaste plaats terugvond. Ze keerde zich van het schrijfbureau af en liep naar de ramen, die openstonden om den zachten, koeien wind binnen te laten. Ze liet ze open, maar trok de aware bruine gordijnen dicht. Juist toen ze naar het midden van de kamer terugliep kwam Nicholas Marr binnen met een „Hallo, Jen! Ik begreep niet waar je gebleven was." ,,St!" zei Jenny, Nicko, doe de deur dicht. Ik moet Anne telefoneeren." „Wat?" De verbazing in zijn stem was onmiskenbaar. ,,Ja. Nicko, doe de deur dan toch dicht. Ik zag gewoon geen kans om een minuut al leen met je te zijn; ik dacht dat Aurora nooit zou gaan. Ze is in een woord verschrikkelijk met die manier van haar om altijd te bewe- ren dat ze niet blijven kan, niet blijven wil en dat niets ter wereld haar ertoe kan bewegen te blijven en dan toch te plakken en te plak- ken, totdat je 't wel zou willen uitgillen. Er hoefde bij mij straks tenminste niet veel meer bij te komen." ,,Maar wat is er met Anne aan de hand?' Nicholas Marr's magerr, donker gezicht trok in rimpels. rjlO, Nicko!" riep Jenny. Ze kwam op hem toe en leunde tegen zijn arm. „Het was vreeselijk, Nicko! Ze was hier. ,,Wie was hier?" vroeg Nicholas scherp. ,,Anne". .jWanneer?" ,,Vanmiddag. We kwamen juist terug van Greystones, toen de telefoon ging. En ge- lukkig hoorde ik het en luisterde zelf. Er was een telegram van Anne dat ze om drie uur dertien kwam. Vind je het niet afschu- welijk?" „Maar ze kwam toch niet!" klonk het on- geloovig. ,,lZe kwam wel. Ik rende zoo hard als ik kon en ving haar juist in de oprijlaan op. Ik liet haar taxi buiten het hek wachten en sleepte haar mee naar de open ruimte tus schen den hulst. Daar komt nooit niemand op die akelige plek." „En wat moest ze? Lieve deugd, Jenny, wat bezielde haar om hier te komen? 'Het is verre- gaand onbehoorlijk". ,,Gch, neen!" smeekte Jenny. „Neen, Nico, Nico, toe alsjeblieft, wees niet zoo!" iHij schudde haar hand ongeduldig van zich af. „Het is onvergeeflijk. Ze had naar de Car- ruthers moeten gaan, zooals haar gezegd was. Waarom is dat niet gebeurdr" ,,lHij is ziek geweest, hij is niet op kan- toor." ,,Wlat 'n onzin! Hij heeft toch een associe. Maar ga voort. Hoe verliep het verder? Hoe ben je van haar afgekomen?" Jenny zag hem met groote, bedroefde oogen aan. „Nicko, kijk niet zoo! Ik heb alles tegen haar gezegd wat jij wilde dat ik zeggen zou. Ik zei Een gevoel alsof ze stikken zou kwam over haar en bevend klemde ze zich aan zijn arm vast. ,,0^ kijk toch niet zoo! Ben je boos, Nicko? Ik heb alles gezegd." ,,Ik ben niet boos op jou toe, Jen, wees niet zoo'n diwaas kind ik ben boos terwille van jou. Zie je 't verschil niet in? Ik wil Anne hier niet hebben en hoe eerder ze daar goed van doordrongen is, hoe beter. Ik wil haar hier niet hebben en ik wil niet dat ze 't jou lastig maakt. Ze kan een paar maal in 't jaar schrij- ven als ze dat met alle geweld wil. Als ze po- gingen doet tot meer en ander contact wel dan krijgt ze geen penny meer en moet ze maar zien hoe ze zich zonder geld redt." Hij liet een kort lachje hooren en legde met een ongeduldig gebaar den arm om Jenny. „Luis- ter nu eens, ik verbied je eenvoudig om te gaan huilen. Ik zal maatregelen nerpen, dat ze je niet meer lastig valt. Vertel me maar eens wat je gezegd hebt." Jenny vocht om haar zelfbeheersching terug te krijgen. Nicholas had een gruwelijken hekel aan echte tranen. Hij mocht haar graag pla- gen tot haar oogen vochtig waren, om dan de lange, betraande wimpers te kussen. Maar echt schreien, veroorzaakt door verdriet dat was heel wat anders. ,,Ik vertelde haarJenny dempte haar stem tot gefluister, om haar toon 'n beetje vast te doen klinken „ik vertelde haar van het geld. Ik zei dat ze de helft kon krij gen als ze maar zorgde hier niet meer te komen." ,,En wat had ze daarop te antiwoorden? Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) Toe, Jen, mal kindje, beef niet zoo!" ,,Ze antwoordde er niets op."' Begreep ze het?" ,,Ik weet het niet ik weet het heusch niet. Ik was zoo doodsbenauwd dat ze den trein zou missen. Ik zei maar steeds dat ze moest gaan. Ze vertelde, dat ze in 'Hotel Hay don was en ik vroeg haar daarheen terug te gaan, dan zou ik haar wel schrijven of op- zoeken. Eindelijk ging ze maar o, Nicko!" ,;Wat?" „John heeft haar gezien." „John ,,John Waveney." „Hoe weet je dat?" ,,iHij heeft het me verteld; hij zei dat hij haar adres moest hebben." ,,Je hebt het toch niet gegeven?" ,,Ik moest wel." En toen Nicholas wilde pro- testeeren, ging ze snel voort: ,,Neen, luister. Het was heusch beter dan onaangenaamheden met hem te krijgen. Daarom bel ik Anne nu op. Ze zal hem niet willen spreken. En als ik haar vertel dat hij komt, kan ze rustig naar die kamers gaan, waar Nanna over sprak. Je weet, hoe geschikt we die voor haar vonden." De telefoonibel rinkelde. Jenny schrok op, liep toen vlug om de tafel heen en nam den hoom op. ,,Ja!"' hijgde ze. ,,Ja. Met Hotel Haydon? Is Miss Anne Waveney thuis? Kan ik haar even spreken?" Het was een poosje stil. Jenny stak haar hand achteruit, trok den bureaustoel naar zich toe en viel er op neer. Ze had piotseling een gewaarwording alsof haar beenen haar niet langer wilden dragen. Ze verlangde Anne's stem te hooren zoo heftig, dat ze er een duizelig govoel van kreeg. Maar wat moest ze tegen Anne zeggen, nu Nicho stand te luisteren (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1