m i "mnsi LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM KON ZICH NIET BEWEGEN AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Dam- en Schaakrubriek Dank zij KLOOSTERBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen „Geen goud zoo goed" GEMEENTERAAD VAN AXEL. 5 bt9tr »o DAMMEN. p X iJy rnM 43m I ..MM, wm a. ml „Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pifn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk- zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te H. Onovertroffen bij brand-en snijwonden Ook ongeevenaard als wri.jfmiddel by Rheumatiek, spit en pijnljjke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/i ct. en f 1.04 (lug. Med.) spinnen in Durgerdam, ongewoon veel spin nen, gropte spinnen, maar niet grooter dan ze elders worden aangetroffen en oolt vele kleintjes. Vooral op dit veel valt de nadruk. Men meene intussOhen niet, dat degene die het oude Zuiderzee-, nu IJsselmeerhaven- plaatsje nadert, Durgerdam reeds in de verte of zelfs van dichterbrj als ingesponnen in de webben ziet. Daartoe moet men een meer nauwkeurig en gedetailleerd onderzoek in- stellen. Wij hebben een bezoek gebracht aan het klokketorentje van het dorp, den toren van de zoogenaamde kapel, waarin nog altijd een gemeentelijk uurwerk tikt (Durgerdam be- hoort sedert de laatste annexatie tot Amster dam). Vroeger was in dlt hooge houten ge- bouwtje aan de haven het gemeentehuis ge- vestigd. Nu dient het als woning van den gepensioneerden gemeente-beambte Uiten- broek. Of de spinnen-plaag zoo erg was, als in sommige bladen beschreven is, zoo vroegen wij hem. Nu, hij achtte die verhalen wel wat overdreven. Maar een feit is dat er in Dur gerdam nog nooit zooveel spinnen zijn geweest als nu, in dezen nazomer, en hij toonde ons het raam achter het gordijn, pas schoonge- maakt en nu al weer bezet door een dozijn spinnen, waaronder van die kokkerts! De beestjes komen dus niet alleen buitenshuis, maar ook binnenshuis in groote hoeveelheden voor, waartoe de omstandigheid, dat de meeste huisjes hier van hout zijn, dus veel naden ver- toonen, natuurlijk ook meewerkt. Het geeft niet of de bewoners de ramen dag en nacht dicht houden. Het vieze goed komt toch nog binnen en spint ijverig zijn webben, zoodat er telkens de ouderwetsche ragebol aan te pas moet komen. Om een voorbeeld te noemen, iemand ving er bij het stofzuigen in e6n keer 160. De heer Ultenbroek nam ons mee naar iboven, het torentje in. En naarmate wij hooger klommen en dus meer en meer op ter- rein kwamen, dat niet dagelijks geveegd wordt, werden de met spinnen bestippelde grijze webben, talrijker en dikker. De heele zoldertrap was besponnen, zoodat het rag al spoedig in ons haar, op ons gezicht, op onze kleeren zat. Een zolderraampje had een gor- djjntje van web. Naar buiten ziende zagen wij den schoorsteen omspannen, evenals den kop van een telefoonpaal daamaast. De torenklok leek wel aan de dunnedraden opge- hangen. De bogen van de balustrade hadden als het ware vensters van matglas. Maar nog erger bleek het in de snijding tusschen de kapel en de daarachter in een loods ge- legen smidse te zijn. Beide gebouwtjes waren als't ware aan elkaar geweven door de nijvere kleine en groote spinnekoppen, die ook tus schen de boomstammen zoo ijverig gewerkt bleken te hebben, dat het uitzicht op het zon- nige, gladde Pampus er door beneveld werd. En aan 't haventje was het van hetzelfde laken een pak. Onder de bruggetjes van den dijk naar het remmingswerk hingen flarden van dichte webvellen, die reeds grootendeels door de jeugd vemield waren, met stokken en zelfs met brandende lucifers. En de vis- schers vertelden ons, dat het touwwerk als 't maar even opgeschoten ligt, de toegevouwen zeilen er wordt weinig meer gevischt op het XJsselmeer krioelen van de spinnen als men ze opneemt. Gelukkig, dat niet alleen de menschen er was een juffrouw, die de spinnen zelfs met een parapluie te lijf ging zich tegen de plaag verweren, maar dat ook de natuur meewerkt aan de vermindering van den spin- nenovervloed. Men ziet de musschen, maar vporal [jd'e spreeuwen, zonder ophouden bezig met het om hals brengen van de invallers. De vogels schijnen de spinnen een uitgezochte lekkeraij te vinden. Zoo als de gele muggen worden uitgezogen door de spinnen, zoo wor- d<yi deze op hun beurt weer genoten door de vdgels. De kringloop der natuur! 1°. 2°. w T T.'rfiJ ^anoy en Hamelink met hem het stembureau H. J. Hane, 1 xtnm,m Vergadering van Dinsdag 25 Augustus 1936, des namiddags twee uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer C. Th. van de Bilt. (2. Slot.) 3. Benoemen leden Burgerlijk Armbestuur. Ingekomen is een schrijven van A. Essel brugge, J. de Kraker, I. J. Brakman en P. C. Mangold, luidende: Ondergeteekenden berichten, dat zij met ingang van 1 September a.s. bedanken als leden van het burgerlijk armbestuur. Burgemeester en Wethouders deelen hierbij medie: A. De heeren J. de Kraker Rzn., A. Essel brugge, P. C. Mangold en I. JBrakman heb ben bij schrijven van 20 Juli 1936 medegedeeld, dat zij bedanken als lid van het Burgerlijk Armbestuur, zulks met ingang van 1 Septem ber a.s. Waar wij hun heengaan moeten eerbiedigen daar zij niet genegen zijn op hun besluit terug te komen wordt voorgesteld aan deze leden eervol ontslag te verleenen, onder dank- betuiging. Overeenkomstig het reglement van deze m- stelling moet voor deze vacante plaatsen voor elke plaats een voordracht van twee personen worden ingediend. Wij dragen U voor de navolgende dubbel- tallen 1°. H. SmiesLoof 2°. M. de Regtde Jonge. 1°. A. P. de Ruijter; 2°. J. van DuijkWisse. 1°. R. BoeyeFaas. 2°. D. Overdulve-van Doeselaar (Sassing). vangspositie, d.wjz. de zwarte schijven op de velden 120; de witte schijven op de ruiten 31 tot 50. B. Aangezien volgens het Regfiement voor de periodieke af¥redingvan ledeh* van het Burgerlijk Armbestuur ook een Voordracht van twee persorien moet worden -ingediend, komt het ons gewe'rfScht voor deze"aaftgelegen- heid gelijktijdig af te werken. Wij geven U vobr deze periodieke 'aftreding de navolgende voordracht. 1°. H. W. de iModr;' 2°. C. Th. van de/Bilt. qo 4i De heer t GILDE vraagt of Burgemeester en Wethouders desnoods in besloten ver gadering omtrent de reden van deze ont- slagaanvrage mededeelingen kunnen.doen. Hij vindt het eigenaardig, dat dit yerzoek om ontslag plaats heeft zonder opgaaf van rede- nen. Spreker kan niet inzien, wat hiervan de reden is. Het is jn elk geval in strijd met de gangbare vormen. De VOORZITTER deelt mede, geconfereerd te hebben met enkele leden van het Burgerlijk Armbestuur. Deze hebben medegedeeld, dat zij gemeend hebben te moeten bedanken, als gevolg van een vergadering van het Burger lijk Armbestuur. Althans, enkele dagen daar- na hebben 4 der leden ontslag gevraagd. Het is hun ernst. Deze leden hebben alle ver- scheidene jaren zitting, het gemeentebestuur is hun zeer dankbaar voor het door hen ver- richte werk, doch zij bleken niet bereid, nog zitting te blijven nemen. Een motief is, dat in deze tijden met dien arbeid geen dank wordt ontvangen, doch wel ondank geoogst. Zoo- doende hebben zij hun ontslag gevraagd. Men moet dit zien als een der oOrzaken, overigens houdt him ontslag met niets verband. Zij heb ben zoovele jaren hun krachten aan die taak gegeven en meenen, dat nu jongere krachten die taak eens op zich moeten nemen. De leden zijn alle zelf in de gelegenheid, met de leden van het Burgerlijk Armbestuur te spreken. Omtrent een reden van ohtslagname is aan spreker buiten het medegedeelde geen mededeeling gedaan. De heer 't GILDE concludeert, dat een kwestie van het beleid dus niet aan de orde is. De VOORZITTER merkt op, dat alleen het ontslag aan de orde is. Deze heeren. wen- schen ontslag t«-nemen en Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit eervol te'.ver leenen onder danklbetuiging voor de bewezen diensten. Dezs heeren hebben alle gedurende korter of langer tijd hun krachten aan deze zaak gewijd en hebben als zoodanig recht op dank voor hetgeen zij gepresteerd hebben. De heer OGGEL wijst er op, dat moeilijk- heden tusschen het Burgerlijk Armbestuur en Burgemeester en Wethouders niet gerezen 444. Een stukje theorie. De volgende spelgang van de Hollandse opening hebben we al meer in onize rubrieken behandeld. Uit de aanvangsstand spelen we: 1. 33—28 18—23 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Wit. 32—28 37—32 41—37 34—29 39X30 44—39 Zwart. 19—24 14—19 18—23 23X34 12—,18 18—23 17—21 7—12 12—18 2. 3. 4. 5. 31—27 3430 39—33 44—39 2024 17—21 12—18 24—29!! Streng theoretisch bezien, is deze zet fout. Voor wie de theorie kent, is echter niets aan de hand. De Haas en Battefeld overdreven wel wat, toen ze 25 jaar geleden in ,,Voor het Damtoord" schretven,,Speel niet 4439, voor- dat een afruil heeft plaats gehad op een der vleugels". 5. 7—12 6. 3731 14—20 De positie, die nu ontstaan is, behoort iedere dammer te kennen! Het is een stand die geregeld in de partij voorkomt en helaas nog maar al te vaak, zelfs door gevorderde dammers, verknoeid wordt. Wit mag hier niet 3126 spelen, omdat zwart dan een schijf wint door 2429, on- verschillig hoe wit slaat. La ten we eens zien! Wit 3126; zwart 2429!! a. Op 26X17 (aw. 11X31) en 36X27 volgt zwart 29—34! en 23X25! b. lOp 33X24 (zw. 20X29); 26X17 (11X44) en 50X39 volgt weer 2934 enz. met 2 schijven winst! Deze leenzame schijfwinst voor zwart be- wijst dus, dat de raad van De 'Haas en Batte feld (zie boven) voor beginners in elk geval grote waarde heeft. Maar voor ons blijft de studie der theorie altijd nog van meer bete- kenis. Wit, zo hebben we gezien, kon dus als 7e zet niet 3126 spelen. Hij speelt dus 5044 (nog beter is 3025, maar daar is het thans niet om te doen). Als nu zwart op 5044 van wit 2025 laat volgen, is het wit die op precies dezelfde manier een schijf wint. Wit 5044, zwart 2025 en dan wit 2722!! a. Op 25X34 (40X20) en 15X24 of 18X27 volgt altijd 2217 en 28X26 met schijf winst. b. Op 18X27 (31X22)25X 34 40X7) en 1X12 volgt wederom 2217 met 2 schij ven winst. Een leenzame spelstudie, die ook uit andere openingen kan voortvloeien en zelfs in ver ge vorderde mi'ddenspelen kan voorkomen, waar- om het aanbeveling verdient, dit systeem grondig te bestuderen. Zie bijv. het volgende openingsspel, dat onlangs zich voordeed in een hier ter plaatse gespeelde partij. We plaatsen weer alle schijven in de aan- tp vormen. Uitgebracht worden 12 stemmen. waarvan op H. Smies-Loof 9, M. de Regt-de Jonge 1, bianco 2 stemmen, 1 briefje is van onwaarde. Is alzoo benoemd H. Smies-Loof. Uitgebracht worden 12 stemmen. Hiervan verkrijgt A. P. de Ruijter 8, J. van Luijk Wisse 1 stem, 3 briefjes zijn bianco. Is alzoo benoemd A. P. de Ruijter. Uitgebracht worden 12 stemmen. Hiervan verkrijgt D. Overdulvevan Doeselaar 9 stem- men, 3 briefjes zijn bianco. Is alzoo benoemd D. Overdulvevan Doese laar. Uitgebracht worden 12 stemmen, waarvan op Iz. de Feijter 9 stemmen, 3 briefjes zijn bianco. Is alzoo benoemd Iz. de Feijter. De VOORZITTER deelt mede, dat waar door den heer Van de Bilt te kennen is gege ven, dat hij zich niet herbenoembaar stelt, Burgemeester en Wethouders een andere voor dracht moeten indienen. Hij vraagt of de leden wenschen, dat deze voordracht wordt teruggenomen en in een volgende vergadering benoeming plaats vindt, dan wel dat Burge meester en Wethouders een nieuwe voordracht indienen. De heer FANOY is er voor, een nieuwe voordracht in te dienen, en.heden te benoemen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders voorstellen, in de vaca- ture, die per 1 Januari a.s. ontstaat in het Burgerlijk Armbestuur door de periodieke af treding van den heer Van de Bilt, een benoe ming te doen uit onderstaande voordracht: 1. H. W. de Moor; 2. J. J. Michielsen. Uitgebracht worden 12 stemmen. Hiervan verkrijgt J. J. Michielsen 7, H. W. de Moor 2 stemmen, 2 briefjes zijn bianco. 1 van on waarde. Is alzoo benoemd J. J. Michielsen. 4. Vaste aanstelling gemeentewerkman. ten opzichte van de anderen, weshalve zij voorstellen, de verhoogingen zoodanig te rege- len, dat de betrokkene na 8 jaar zijn maximum heeft bereikt. De heer SEGHERS meent, dat hieraan niet altijd de hand gehouden is, doch dat ook des- tijds wel eens is afgeweken van den regel. Spreker zal niet zeggen, dat het loon van den betrokkene te laag is, daar de raad dit heeft vastgesteld, over het loon als zoodanig laat hij zich niet uit, hij wenscht ook niet, dat Bur gemeester en Wethouders voorstellen, het loon als zoodanig te verhoogen, doch wel, dat be trokkene vlugger zijn maximum bereikt. De VOORZITTER herhaalt, dat Burgemees ter en Wethouders het besluit van den raad uitvoeren. Deze heeft beslist, dat de belooning zoo zal zijn en niet anders. De betrokkene is benoemd met een proeftijd van een jaar, dit proefjaar is thans om, zoodat Burgemeester en Wethouders moeten komen met een voor- stel om hem een vaste aanstelling te geven. Indien een lid aanleiding kan vinden om met betrekking tot het salaris van den betrok kene een ander voorstel te doen, is dat zijn recht, doch Burgemeester en Wethouders kun- nen niet anders dan uitvoeren hetgeen de raad besloten heeft. De heer C. VAN BENDEGEM wil ook iets in deze kwestie zeggen. Spreker zou het toe- juichen, indien de raad kon besluiten, betrok kene gelnk te stellen met de andere gemeente- werklieden; dus met de restrictie, dat zijn loon zal zijn f 20 per week, met 4 twee-jaarlijksche verhoogingen tot het maximum. "Dit was dan voor den betrokkene ^en kleine tegemoetkoming, daar zijn loon thans zeer laag is in vergelijking met dat van de andere gemeentewerklieden. De Voorzitter zegt nu wel, dat Burgemeester en Wethouders het raadsbesluit uitvoeren, doch vergeet daarbij, d^t (Jit de raad was in zijn oude constellatie. Siiids dit besluit is een nieuwe raad opgetre- den. Spreker stelt voor, betrokkene aan te Burgemeester en Wethouders schrijven den |:<stfellen op. een minimumloon van /1040 en de raad: 111 Bij besluit van den raad van 27 Augustus 1935 is tot gemeentewerkman benoemd R. de Kraker, op een proeftijd van een jaar met in gang van 1 September 1935, op een jaarwed- de berekend naar 16 per week met vier twee- jaarlijksche verhoogingen van f 1 per week, tot een maximum van 20 per week. Aangezien dat proefjaar bijna verstreken is, zal het tijdelijke dienstverband moeten ver- zijn. :of>I: De heer SEGHERS gaat met de lezing van den Voorzitter niet aijcoord. Indien men in de veronderstelling is, zijn plaats af te moe ten staan aan jongere krachten, dan nog gaat men niet zoo ineens ontslag aanvragen. Hij kan dan ook niet anders, dan aannemen, dat hier een andere reden moet wezen en hecht aan de bewering, dat bovenstaande de reden is, geen geloof. De VOORZITTER: Ik heb u eerlijk gezegd wat er aan de orde is en ik u zeggen kan. Om verschillende reden, die die heeren zelf moeten weten, hebben zij gemeend ontslag te moeten nemen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit ontslag te verleenen onder dankzegging. De heer SEGHERS meent, dat wel geen der leden zal instemmen met hetgeen de Voorzitter mededeelt. De VOORZITTER: Er is een tijd van komen en een tijd van gaan, deze heeren meenden, dat hun tijd van gaan gekchien was. De heer SEGHERS: Doch het is niet gelijk, op welke wijze. De heer 't GILDE merkt op, dat sinds kort van het Burgerlijk Armbestuur dee! uitmaakt iemand, die Harer Majesteits rok heeft ge- dragen, deze heeft ook bedankt, doch is toch nog niet te oud om deze functie te bekleeden. De VOORZITTER, verzoekt de heeren en nader bepaald oft^Donderdag 17 September -i iSlSLc;-U An n T-Tii-io" a.s., des Markt. avonds half acht in „Ons Huis" nav 6ria,: - ale's' ,(c* itav sfcen: el .V .-i1 a( SGHAKEN. arielam usadi9v>-B»' Italiaansche Party. Wit: V. Kahn. Zwart: Dr. O. Bernstein. Ieder is welkoni1 molT-r.* -.iud n» f 31—27 50—44 37—31 31—26?? De juiste zet was 3025. Zwart wint nu een schijf als in de hierboven aangegeven spelgangen. 10. 11. 26X17 Het blijft toch gelijk. Ook op 33X24 ein- digt zwart met 2934 te spelen. 11 11X31 12. 36X27 Het is weer hetzelfde. Men ga dit na! 12. 29—34! Deze beslissende zet is op geen enkele manier te verhinderen. 13. 40X29 23X25 en zwart heeift een schijf gewonnen. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Parijs 1926. e2—e4 1 Pgl—fS U Rfl—c4i 5 c2—c3 d2d4 c3X<I4' Pbl^-c3 0—0 nsbi Een lokzet ter oplossing, zo mogelijk zon der schijven aan te raken. Deze zet vond on langs toepassing in een vluggertje. ZWART WIT Wit speelt en verlokt zwart tot een fou- tieve voortzetting. Oplossing volgende week. In October stellen we ons voor, met een nieuwe oplosserswedstrijd te beginnen. W|ij wekken nu reeds alle dammers op, aan die wedstrijd deel te nemen. Damcliib Ter Neuzen. De oefenavond van de leden der Ter Neu- zense damelub, die aanvankelijk was vastge steld op 10 September, is een week uitgesteld e7L7e&'' Pb8—c6 Rf8c& Pg«—f6 - e5Xd4 Rc5b4t Pf6 X e4 Pe4 X c3 Wij houden den Molleraanval zonder twijfel voor correct, maar achten het voor Zwart beter, er niet op in te gaan door, gelijk in deze partij, met het paard op c3 te slaan. De reden, dat deze zet met zwart krijt staat aan- geteekend, een historische reden. i --- In 1619 schreef Gioachino (Jochem) Greco j OP^8 dre^fR' een werkje in het Italiaansch, dat ,,Verhan- deling over het zeer edele schaakspel heet Dit is wel niet het oud'ste, maar toch een der oudste werken over de schaaktheorie. Daar- in komt de Italiaansche partij met de voort zetting 7. Pc3 voor, die door Greco als volgt wordt voortgezet. 7. Pc3, Pe4: 8. 00, Pc3: 9. bc3: Rc3: 10. Db3, Ral11. Rf7:f Kf8. 12. Rg5, Pe7. 13. Pe5, Rd4: 14. Rg6! d5. 15. Df3f, Rf5. 16. Rf5: Re5: 17. Re6t Rf6. 18. Rf6: Ke8. 19. Rg7: Tf8. 20. Rf8: en mat door Df7. Ook nog enkele varianten (bijv. 10. ...Rd4:) geeft Greco aan, die evenzeer tot voordeel voor Wit leiden. Nu de voor de hand liggende combinatie Pc3: en Rc3: niet goed bleek, daar Wit den toren kan offeren en op f7 een overwegenden aanval krijgen, was dus, naar men besloot, deze volgorde van zetten niet goed, zoodat men tot 8. Rc3: ging spelen. Dit bleek goed, totdat de zet van Moller (8. Rc3: 9. d5!) aan Wit het beiste spel scheen te geven. Maar het was niet onmogelijk, dat in 8. Pc3: nog wel iets voor Zwart school, indien hij maar niet op het nemen van den toren inging, en den aanval op f7 tijdig pareerde. Zoo kwam Bernstein met de verbetering 8. ...Pc3: 9. bc3: d5. Helaas mocht dit den zet niet redden wegens 10. cb4: dc4: 11. b5, Pe7. 12. Ra3, Re6. 13. Tel, 0—0? (beter Pd5. 14. Pe5 met voordeel voor Wit) 14. d5 en wint minstens de qualiteit. Maar onvermoeid zocht Dr. Bernstein ver der en kwam tot de variant, die in deze partij gespeeld wordt. 9. b2xc3 - RJb4Xc3 10. Ddlb3 Tot zoover Greco, die met Ral: voortzette. Maar Zwart is twee pionnen voor en kan deze dus terug offeren om zich te ontwikkelen en den aanval op f7 te breken. 10. d7d5! 11. Rc4Xd5 lengd worden. Volgens het ambtenarenreglement moet hij bij gebleken gesohiktheid in vasten dienst worden benoemd, tenzij er de voorkeur aan ge geven wordt het tijdelijk dienstverband met een jaar te verlengen, hetgeen ook nog moge lijk is. Teneinde te voorkomen, dat elk jaar zijn pensioengrondslag wisselen zal bij een vaste aanstelling, omdat elk jaar iets meer dan 52 weken is, wordt de wenschelijkheidpiaar voren gebracht, hem aan te stellen op een jaarwedde van f 832 (is 52 maal 16) met vier twee- jaarlijksche verhoogingen van 52 tot een maximum van 1040. De heer SEGHERS heeft hderomtrent een kleinigheid te zeggen. Niet wat betreft de benoeming als zoodanig, doch wel omtrent de bezoldiging. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de bezoldiging te doen plaats hebben met 4-twee-jaarlijkscbe verhoogingen van f 52. Spreker zag liever, d£,t dit zou wor den twee 1-jaarlijksche verhoogingen van f 104. Hij wil nu direct niet omtrent de grootte van het salaris een .meening geven, doch wel meent hij, dat dan de betrokkene binnen 4 jaar op het maximum staat, terwijl bij aanneming van het voorstel van Burge meester en Wethouders zulks eerst na 8 jaar het geval is. De heer 't GILDE steunt dit voorstel. De VOORZITTER merkt op, dat Burge meester en Wethouders thans uitvoeren het besluit van den raad. Deze h^efl destijds het salaris van den betrokkeyfebMS^tg^fsld, en Burgemeester en Wethouders meenen, dat zij thans ook de zelfde lrjn moeten trekken als Een andere mogelijkheid is: 11. Dc3: dc4: 12. d5 (anders rustig 00) Pe7. 13. Tel, 0—0. 14. Ra3, Pd515. Dc4: Pb6 (minder goed is Te8 wegens Pe5 weer met aanval op f7) 16. De2, c6. 17. Rf8: Kf8: en Zwart heeft twee pionnen voor de qualiteit met vei- lig spel. Deze variant weerlegt wel niet den zet 7. Pc3, maar verschaft Wit zeker niet het betere spel. 11. 00 12. Rd5Xf7t Kg8—h8 Op Tf7volgt Pg5 en Pf7en daarna pas Dc3: waarmee Wit de qualiteit wint. 13. Db3 X c3 Tf8Xf7 Nu het gevaar uit de diagonaal b3g8 is verwijderd, neemt Zwart den raadsheer. Materieel staat het spel gelijk. Zwart heeft zich ontwikkeld en heeft een beter aaneen- gesloten pionnenstelling, waartegenover staat, dat Wit een pion in het centrum heeft en ook over de meeste vrijheid beschikt. Het sterkste lijkt ons nu 14. Rg5, waarna de witte torens verbonden zijn. Zwart antwoordt Dd5 en staat goed (de dreiging Tf3: en Dg5: is echter zelf- bedrog, daar op Tf3: Df3: volgt, en er mat 14. Pf3e5 Hierdoor ontstaat een vrije pion in het cen trum. Het is de vraag, of Wit, als hij niet Rg5 wilde spelen, niet beter het paard naar g5 had kunnen dirigeeren, waar het dreigend staat. Ook dan kan Zwart met Tf5 den aan val rustig tegemoet zien. Pc6Xe5 15. d4 Xe5 Rc8f5 Wit poogt de kansen, die in zijn vrijen e-pion bestaan, nog te gebruiken. Zwart heeft ook een vrijen pion n.l. c7, maar deze heeft zich nog niet zoo vooruitstrevend kunnen betoonen als zijn witte concurrent. Zwart moet nu den e-pion stoppen met Re6 en dan met c5, b5 en a5 op den damevleugel opmarcheeren, wel te verstaan na behoorlijke voorbereiding (Tc8 e.d.). In plaats daarvan laat hij het veld e6 (nu e5e6 wegens Re6: nog niet mogelijk is) nog even onbezet, in de hoop, dat Wit zich tot tactisch onjuiste ma neuvers zal laten verleiden. Dit gebeurt ook werkelijk. g^worie pferiodieke verhoogingen. Hij vindt het niet in den haak, dat deze man een lagere bezoldiging krijgt dan zijn collega's. Dit is geen standpunt voor een ge- meente, die een modelwerkgeefster behoort te zijn. Men mag de loonen der gemeentewerk lieden niet gaan toetsen aan die in het vrije bedrijf en dan een ietsje meer gaan geven dan de dikgesteunde boeren. Spreker vindt dit droevig en zou het op hoogen prijs stellen, indien de raad besloot, het salaris van den betrokkene vast te stellen op 1040. De heer HAMELINK sluit zich uit billijk- heidsoverwegingen bij dit voorstel aan. De heer 't GILDE acht het ook een scheeve toestand, dat de betrokkene een veel lager loon heeft en ver staat beneden het loon van zijn makkers, die hetzelfde werk moeten doen. Dit is een zeer scheeve toestand. Spreker kan zich ook niet herinneren, dat besloten zou zijn, dit salaris op dit niveau vast te stellen, hij Is zich daarvan althans niet bewust. De VOORZITTER merkt op, dat men te dezen niet moet verwarren. Destijds was er een vacature voor gemeentewerkman en moest een benoeming plaats vinden. Voor deze plaats had, is officieel door den raad vast gesteld met meerderheid van stemmen wat het salaris zou bedragen. Nu is de proeftijd om, het jaar is verstreken en ligt het toch op den weg van Burgemeester en Wethouders, waar dit verstreken is en de betrokkene heeft voldaan, hem voor te dragen voor een vaste aanstelling. Deze heeft dan automatisch plaats op hetzelfde salaris, tenzij de raad een ander besluit neemt. Van de zijde van Burge meester en Wethouders en door enkele raads- leden is er destijds op gewezen, dat het niet aanging, dat het loon van betrokkene werd gesteld beneden dat van de andere gemeente werklieden, doch met meerderheid van stem- men is officieel dit besluit genomen. Spreker verdedigt dit besluit niet, noch zal hij het afbreken. Men heeft hier dus twee dingen: ten eerste de vaste aanstelling van den betrokkene, en in de tweede plaats de kwestie van zijn be zoldiging. Burgemeester en Wethouders stellen voor, R. de Kraker aan te stellen in vasten dienst der gemeente. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De heer C. VAN BENDEGEM handhaaft zijn voorstel met betrekking tot het salaris. De Voorzitter heeft gezegd, dat de vaststelling van zijn salaris iets anders is, doch spreker herinnert zich, dat in den vorigen raad op voorstel van den heer Van Kampen een com- missie is benoemd, die zou onderzoeken of in verband met de in andere gemeenten be- taalde loonen de hier betaalde te hoog of te laag beschouwd moesten worden. In haar rapport zegt de commissie, dat de loonen hier als niet te hoog moeten worden beschouwd, in vele gevallen lager zijn dan elders betaald. Ondanks dit record, stellen Burgemeester 16. Tfl—el Om toch e6 te spelen. De torens hooren echter op de open lijnen, dus de koningstoren op dl en de andere toren op cl of bl. Ter voorbereiding moest Rcl worden gespeeld, die het best naar e3 gaat, niet naar f4 wegens de bedreiging door den zwarten toren (16. Rf4? Rd3!) r ^6Dd8d7 17. Dc3c4 Rf5e6 Nu staat de raadsheer er toch, maar Zwart heaft de leiding genomen. Beter ware ge weest 17. Re3 met overgang in de in de vorige hoot aangegeven variant. is. Dc4c3 Ta8f8 Dank zij de verkeerde speelwijze van Wit staat Zwart nu het best. 19. Rcl—e3 b7b6 it 20. Tal—dl Dd7a4 31. Tdl—d2 c7c6 Voorb^eiding van Rd6, waama de raads heer "overwegend komt te staan. En tevens een uitnoodiging om den zet als een fout te beschouwen en Td6 te spelen. Het beste voor Wit was nu a3, waarop Rd5 het zwarte spel veilig stelt. 22. Td2d6 Da4Xa2 Dekt nog juist Re6. 23. Dc3Xc6 Valt e6 voor de tweede maal aan. 23Tf7Xf2! Nu kan Rf2: niet wegens Df2:t en Del: mat. Er dreigt (bijv. na h3) Tf2e2 en na Td6dl speelt Zwart Tf2c2 en blijft met schitterend spel een pion voor. Maar waarom den raadsheer niet genomen 24. Td6Xe6 Da2e2! Op Te2: volgt Tfl mat; op Rf2: volgt Df2:t en mat; op Dc3 komt Tflf en mat, zoodat alleen nog maar helpt h2h3, waarop Del:! en De3: Zwart een toren voor doet blijven. Wit geeft op. b c d e t g Stelling na 15Rf5. Terneuzensche Schaakclub. Nu de vacantietijd weer achter den rug is. begint ook weer het seizoen van het vereeni- gingsleven. De Terneuzensche Schaakclub ein- digt derhalve haar gewoye zomerslaap en vangt weer aan met het clubleven op Dinsdag 8 Sept.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7