Gemengde Berichten Landbouwberichten TER NEUZEN, 4 SEPTEMBER 1936 BRESKENS. RECHTSZAKEN. indien de zending teruggaat na,ar het land van oorsprong, t.w. naar Finland. 2. aan boord van het schip zal een fcege- leider de reis meemaken, die verslag zal moe- ten uifcbrengen; 3. door de verzenders moet vooraf een borgstelling worden gestort ten bedrage van de totale waarde van het oorlogsmateriaal, zijnde 4 millioen franken. Men gelooft niet, dat het schip onder deze omstandigheden spoedig zal vertrekken! JUBILEUM IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Men schrijft ons De firma Behaegelde Nijs vierde op 1 Sept. 1.1. den dag waarop hare mechanische tricotagefa'briek te Hulst 30 jaren bestond. iDe familie Behaegel te St. Nicolaas (W.), welke reeds van geslachten terug tot de aan- zienlijkste fabrikanten van de tricotage-indus- trie gerekend wordt, had in 1906, toen ze haar filiaalbedrijf te 'Hulst stichtte, al sinds 40 jaren zakenrelaties gehad met den groothandel in Nederland. Wat dit oude fabrikantengeslacht voor het maatschappelijk welzijn beteekende, blijkt wel uit den invloed welke zij op de uitbreiding der tricotage-industrie heeft gehad, alsook pit de honderden personen die in haren dieijst, een bestaan hebben gevonden. Van oudsher had de firma Behaegel ook in Nederland de reputatie van prima fabrikaat te maken, wat natuurlijk insloot, dat zij met gestrenge hand hare fabricatie door vakkun- dig personeel liet verrichten. I iZij die een aantal jaren in haren dienst wa ren geweest, waren geizochte vaklieden in de industrie of konden, met de vrije concurren- tie welke bestond. voor zich zelf begmnen te f 3,bricG6r6Ti Zoo zijn er eenige tientallen fabrikanten aan te wijzen, die zelf of wier ouders vroeger het vak in dienst bij de firma Behaegel hebben geleerd. Wat het bestaan vinden betreft, ook nu nog zijn er eenige tientallen personen die reeds langer dan 25 jaren in dienst der firma zijn, waaronder een 6-tal langer dan 40 en enkele die langer dan 50 jaren in dienst zijn. Toen in 1906 tot het stichten der fabnek te Hulst werd overgegaan, stond de firma Be haegel daar voor groote moeilijkheden. Indus trie was toen in het land van Hulst niet be- kend en op het vestigen van faJbrieken was men toen niet gesteld. Gelukkig wilden toch enkele autoriteiten meewerken om te verkrrj- gen, dat de arbeidende bevolking in een fa- briek ging werken. Met eenige personeel van de fabnek van St. Nicolaas werd in 1906 begonnen aan een 30-tal personen het vak der mechanische breierij te leeren. Want van den begmne af werd met mechanische breimachines gewerkt en niet met handbreimachines, zooals toen nog algemeen gebruik was. Zoo werden de heeren Behaegel de stichters van de textielmdustne in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vele kosten en enorme moeite hebben zij zich getroost om aan de bevolking, welke aanvankelijk geen zin voor industriewerk had, het vak der breierij aan e leeren. Een aantal jaren later kenden reeds een honderdtal menschen te Hulst en omstreken het tricotagevak. Dit aantal groeide m den loon der jaren, zoodat het vak allengs in breede lagen der bevolking bekend werd. Het ibelang daarvan voor deze streek zou tijdens en na den wereldoorlog blijken. Ter- wijl voor den oorlog aan de producten de hoog- ste eischen werden gesteld en dus vakkennis de grootste rol -speelde, waren tijdens den oor log de eischen zeer gering en kon men met weinig of geen vakkennis verkoopbare waar maken. Het tekort aan goederen was zoo groot dat het leveren de hoofdzaak was en nauwe- lijks naar kwaliteit gekeken werd. Zoo ontstonden op verschillende plaatsen in Nederland tricotage-falbrieken, vooral ook na den oorlog. Te Hulst was de industrie toen reeds inge- voerd en het getal vaklieden was aanzienlijk vergroot door de vele vluchtelingen uit het land van Waes. Het groote tekort aan goede ren eenerzijds en het aanwezig zijn van een klasse vaklieden andenzijds, maakten het mo- gelijk dat tijdens en na den oorlog eenige win- keliers te Hulst konden gaan fabriceeren, wat zij deden met personeel, gedeeltelijk afkom stig van de firma Behaegelde Nijs. De tricotage-industrie breidde zich toen uit tot een vijftal bedrijven. In 1918, het laatste jaar van den oorlog, moest de fabriek te Hulst het grootste deel van het jaar stilgelegd worden, daar er toen geen voldoende grondstoffen te krijgen waren. De werklieden, die voor maanden naar huis moesten, kregen al dien tijd het halve loon uitbetaald. Het administratief en technisch personeel dat ook bijna geen werk had, kreeg de voile salarissen doorbetaald. Dit typeert de heeren Behaegel als werk- gevers. Het was het Streven van de firma Be haegel zooveel mogelijk met personeel uit Z.- Vlaanderen te werken, zoodat sinds jaren terug het personeel overwegend Nederlandsch is. In 1924 werd de heer F. Koch uit Ter Neu- zen door de heeren Behaegel tot directeur be- noemd van de mechanische tricotagefabriek in Hulst. Door de toenemende drukte werd in 1927 er toe overgegaan de fabriek te Hulst te vergrooten. Eenige jaren nadien bestond het personeel daar uit ruim 200 personen. De firma Behaegel heeft in het land van Hulst sinds oudsher de naam van flinke loo- nen te betalen. Inderdaad heeft zij altijd Ne- derlandsche arbeidstoestanden en -looBen in haar fabriek gehad. Zij heeft in belangrijke mate de welvaart van Hulst en omstreken be-t vorderd. BenoeVrtlng. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier, mej. J. van Noppen te Ridder- kerk. sche stukken in korrels te veranderen. Het groote ibelang van dit prcbleem, vooral voor de kunstmestindustrie (waar men een product moest hebben, dat gemakkelijk uitgestrooid en goed opgeslagen kon worden) was aanlei- ding tot het uitvoeren van verschillende proef- nemingen, op grond waarvan men een nieuwe granulator heeft uitgevonden, die in hoofdzaak uit tiwee walsen bestaat. Deze zijn voorzien van rechte dwarsgroeven met scherpe kan- ten; de breedte en de diepte van de groeven zijn ongeveer gelijk aan de korrelgrootte (middellijn van de korrels), die men wil heb ben. De groeven van de beide walsen versprin- gen ten opzichte van elkaar. Daar de eene wals verstelbaar is ten op zichte van de andere, kan men de ruimte tus- schen de walsen al naar gelang van de ge- wenschte korrelgrootte nauwkeurig instellen. Het materiaal, dat men in korrels wil veran deren, wordt door de walsen gegrepen en door de groeven met hunne buitengewone scherpe kanten vertieaal in stukken gesneden. Ten gevolge van de kleine middellijn breken de korrels gelijktijdig in horizontale riehting af. Verder zijn er aan den omtrek van de walsen schuin geplaatste messen aangebracht, die tot op den bodem van de groeven reiken en deze daardoor voortdurend zutver houden bij het tegen elkaar in draaien van de walsen. T.B. No. 33/1936). Op deze wijze krijgt men vaste korrels, die goed opgeslagen kunnen worden. Niet alleen vdn gelaagd of vlak meteriaal (in plakken), doch ook van brokkelige stoffen kan men met bahulp van deze machine uitstekend korrels vgn gelijke grootte maken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van Woensdag j.l. is in de zaak tegen P. J. v. d. V., oud 22 j., arbeider te Stoppeldijk (Vogelwaarde), beklaagd van oplichting, de Officier van Justitie niet-ont- vankelijk verklaard in zijn strafvordering. NIEUWE MACHINE VOOR HET MAKEN VAN KORRELS VAN KUNSTMEST. Het maken van korrels van bepaalde grootte uit brokken kunstmest van geringe hardheid of uit zachte knolvormige massa's was een betrekkelijk moeilijk prolbleem, dat met be- hulp van de tot nu toe bekende inrichtingen niet op afdoende wijze kon worden opgelost. Het was vooral moeilijk eenigszins plasti- VVAPENSMOKKELARIJ. De marechaussee te Papendrecht heeft naar :(,6e Telegraaf" meldt, een smokkel-affaire o4tdekt, waaruit blijkt, dat in ons land nog een levendige smokkelhandel in wapenen en munitie wordt gevoerd. Er zijn drie Amster- dammers en een Sliedrechtenaar aangehouden, die niet alleen wapenen smokkelden, maar vooral in kleinere plaatsen aan de Noord daar ook een uitgebreiden handel voerden. De Papendrechtsche marechaussee had reeds geruimen tijd de lucht gekregen van deze on- geoorloofde handelingen. Een voorloopig on- derzoek wees er op, dat de gesmokkelde wapenen over het veer bij Alblasserdam wer den vervoerd per auto. In Sliedrecht n.l. woon- de een handlanger van de smokkelaars, die in den omtrek als „commissionnair" voor den hoofdsmokkelaar optrad. Deze „commission- nair" trachtte orders te plaatsen en als hem dat was gelukt, schreef hij naar Amsterdam, dat er weer wapenen geleverd konden worden. "Als regel kwam dan de Amsterdammer, de 31-jarige uit Sliedrecht afkomstige vanens- gezel A. P., die in de hoofdstad in een zee- manshuis verblijf hield, per auto, voorzien van de noodige browningpistolen, naar Sliedrecht. De marechaussee heeft dan ook gedurende geruimen tijd het veer bij Alblasserdam nauw keurig bewaakt, maar zij had bij dit onder- deel van het onderzoek weinig geluk. Want juist dien tijd kwam de Amsterdammer niet naar Sliedrecht. Men zat evenwel' intusschen niet stil en zoo kwam men er dan ook achter, dat te Rotter dam pistolen zouden worden verkocht, het- geen voor de mirfechaussee aanleiding was, om in samenwerking met de Rotterdamsche recherche in de Maasstad een onderzoek in te stellen. Intusschen vond men daar in een cafe den Amsterdammer P., die aan het onderhandelen was over den verkoop van pistolen en munitie. Bij het cafe hield een handlanger, de 30- jarige Amsterdammer A. Z., de wacht, om bij het geringste onraad te kunnen waarschuwen. De man, die opwacht stond, heeft zijn taak blijkbaar zeer nauwgezet opgevat, want het is dien dag in Rotterdam niet gelukt een partij wapenen en munitie, die stellig in Rotterdam aanwezig was, te pakken te krijgen. Op het laatste oogenblik is deze partij van Rotterdam naar Weesp gedirigeerd, maar het gelukte de marechaussee en den politieman- nen toch, den varensgezel P. en zijn handlan ger Z. te arresteeren. Op ieder vond men vier pistolen en eenige houders met patronen, die blkbaar gediend hadden als monsters. Het onderzoek werd geenszins stopgezet, want men wilde de partij, die verhandeld werd, ook in handen krijgen. Men was er reeds ach ter gekomen, dat deze partij naar Weesp was verzonden en een onderzoek wees uit, dat de zending was doorgegeven aan den 25-jarigen, te Amsterdam woonachtigen P. H. L. P. Deze jongeman is door de Papendrechtsche marechaussee, in samenwerking met de Am- sterdamsohe recherche gearresteerd. Eenige huiszoekingen in Amsterdam leverden het ver- heugende resultaat op, dat men een aanzien- lijke partij wapenen en munitie in beslag kon nemen en wel 29 revolvers en 960 patronen. De smokkelaars beweerden, dat zij de wape nen uit Belgie betrokken hadden, hetgeen ech- ter de politie in twijfel trekt, omdat alle wape nen van Spaansch model bleken te zijn en de veronderstelling, dat de wapens van het Ibe- rische schiereiland afkomstig zijn, wordt bovendien nog versterkt door het feit, dat de hoofdman van deze smokkelaars, de varens- geiel P., op Spanje vaart. Er is niet gebleken of deze smokkelaars- bende in ons land al veel wapens heeft afge- leverd. Omtrent de bestemming van de wa pens verkeert men bovendien nog in het on- zekere, maar wel is komen vast te staan, dat toqh de hoofdbedoeling van de smokkelaars wafe om door hen gesmokkelde, browning- piSolen aan particulieren van de hand te doen. |len onderzoek, in verband met deze zaak ingesteld bij wapenhandelaren, o.a. te Rotter dam, heeft bewezen, dat de handel in gesmok kelde wapenen in ons land nog zeer levendig is Want volgens de verklaringen van een van de wapenhandelaren zouden bij hem drie mannen zijn gekomen, die hem een partij van niet minder dan 300 gesmokkelde pistolen zou den hebben aangeboden. INBRAAK TE ROERMOND. Dinsdagnacht omstreeks halfeen is, terwijl de geheele familie reeds te bed lag, ingebroken in de woning van den winkelier W. H. te Roermond. De inbrekers zijn aan de achter- zijde van de woning door de keuken binnen- gedrongen en hebben in de huiskamer alle kasten en laden doorzocht. De lade, waarin geld en waardepapieren geborgen waren^ heb ben de inbrekers meegenomen naar een stuk bouwland naast de woning langs den verkeers- weg. Een bedrag van ruim 200 namen zij mee. Eenig Duitsch en Belgisch geld, even- als gouden en zilveren sieraden hebben zij achtergelaten. Een groote beitel, waarmede kasten en laden opengebroken waren, is ach ter de woning in den tuin gevonden. De politie, die Dinsdagmorgen toen de bewoners de inbraak bemerkten, direct is gewaarschuwd, heeft met den politiehond van den rijksveld- wachter Sieben een onderzoek ingesteld, doch daar er ter plaatse veel geloopen wordt, kon de hond de sporen slecht volgen. VERPLEEGSTER KON VOETEN NIET OP DEN GROND ZF.TTEN Nu beyryy van rheumatische pijn, Het volgencle-. schrijft ons,-1Zri M. F. te W. ,,Ik began, Kruschen Salts te-.pemen na een hevige aanyp.1 van rheumatisphp pijn in beide knieen. Het was zoo erg„ dat. jjk drie weken lang zelfs mijn voeten niet op de grond kon zetten, en js nachts was de pjjn bijna diet te verdragen. Mijn knieen kraakten van stijf- heid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts en hield vol. Het eerste, wat ik opmerkte was verbetering, tot- dat tenslotte mijn rheumatische pijnen geheel vefdwenen, en mijri knieen weer soepel wer den. Ik bert een vrouw van 50 en moet mijn kost verdiendh met verplegen in een gesticht en ik doe nu zonder eenige moeite precies hetzelfde werk als vrouwen half zoo oud als ik. U kunt dus trots zijn op de vor.rdeelen van Kruschen Salts". De voortreffelijke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes mine- rale zouten, welke het bevat, kunnen niet ge- noeg herhaald worden. Deze zouden sporen Uw atfvoerorganen aan tot betere, meer in- tensieve werking. Het gevolg hiepvan is, dat de afvalsitoffen weer snel en ge-cgeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schadelijke stof fen, o.a. van het urinezuur, dat in vele geval- len de rheumatische pijnen veroorzaakt. Hier- door wordt Uw bloed gezuiverd en Uw rheu matische pijnen zullen geleideiijk vermindercn om tenslotte geheel te verdwijne;.'. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a J 0,40, 0,70 en 1,60 per flacon, omzetbelas- "ting inibegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Adv. EEN SOKKEN-KWESTIE. Men schrijft aan de N. R. Crt. Te Garijp, in Friesland, doet zich bij het Christelijk lager onderwijs het volgende merk- waardige geval voor. Eenige meisjes, die deze school bezoeken, is gedurende den zOmer eeni- gen tijd aohtereen de toegang tot het gebouw gerweigerd. omdat zij, naar het oordeel van het hoofd der school, niet oirbaar gekleed waren. Zij droegen n.l. z.g. ski-sokjes, in plaats van kousen. De ouders voldeden aan het verzoek van het hoofd, om de kinderen weer met kou sen naar school te sturen, waarop zij weer zijn toegelaten. De vorige week echter herhaalde zich dit euvel, maar thans weigerde een ouderpaar aan het herhaalde verzoek van het hoofd der school te voldoen. Daarop zijn de betrokken leerlingen voor goed van- de school verwijderd. De ouders hebben Zaterdag een brief van het hoofdbestuur ontvangen, waarin dit zijn goed- keuring hechtte aan de door het hoofd der school gevolgde gedragslijn. De leerplichtige ki-ndereh bezoeken thans geen school en, naar wij vememen, zal deze aangelegenheid vermoedelijk bij hoogere in stances aanhangig gemaakt worden, teneinde een uitspraak te verkrijgen. p.i el EEN GOEDE VANGST VAN DE POLITIE TE BEVERVVMK. De gemeentepolitie van Beverwijk heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag ten huize van een bekenden ingeizetene den internatio- nalen misdadiger, A. K., gearresteerd, wiens opsporinig o.m. was gevraagd door de politie van Haarlem en Bloemendaal, op grond van daar gepleegde diefstallen met braak. Tevens wordt hij ddor de Bglgische justitie gezocht wegens een roofovervhl te Ostende. De misdadiger, die o.a. bekend is door den eenige jaren geleden gepleegden juweelendief- stdl te Wassehaar, vertoeft meermalen heime- lijk te Beverwijk, waar hij in de villa van mej. W.< H. aan den Velzerweg een onderkomen vindt. De politie had er de lucht van gekre gen, dat K. zich ZaterdagaVond opnieuw in Beverwijk bevond en besloot dien nacht in samenwerkiug^met de marafiiaussee tot een inval. Op hej. dak van het, huis werd K. ten slotte overmeisterd. De misdadiger was bij zijn arrestatie In het bezit van een automa- tisch pistool, geladen met vijf spherpe patro nen, alsmede van een valsch paspoort ten name van ir. V. te Haarlem. In de villa is later bij een huiszoeking veel bezwarend materiaal geVdbUfn. Tegen mej. H. is proces-verbaal opgemaakt wegens het verbergen van en«£elegenheid fot ontvluchting bieden aan een ^misdadiger e:? KANO OMGESLAGEN. Maandagmiddag waren de 21-jarige W. G. uit Amsterdam en de 20-jarige A. F. T. uit Rotterdam met een kano op weg van Hoek van Holland naar Rotterdam, toen, ter hoogte van Poortershaven, het bootje door een ver- keerde manoeuvre omsloeg, en de inzittenden te water geraakten. De lpods van het Japansche. stoomschip ,,Matsuye Maru", die zag wat er gebeurde, waarschuwde Poortershaven. Van het Duitsche stoomschip, dat daar lig- ging hgd genomen, roeiden twee matrozen naar de plaats van het ongeluk, terwijl vier personen van het stuwadoorsibedrijf te Poor tershaven zich ook in een boot derwaarts spoedden. Men kon er in slagen de drenkelingen be- houden aan boord te nemen. Daama zijn ze aan^boord van de Wifborg gebracht, waar ze van droge kleeren zijn voorzien. Vervolgens is de Rotterdammer met zijn Amsterdamsche loge naar de Maasstad terug- gekeerd. DOODGEBLEVEN IN DE LUCHT. Zaterdag was dr. G. C. Dalton, de kajpitein van de Benoni-ivliegclub, met twee passagiers van het vliegveld Germiston bij Johannesburg opgestegen. Amper in de lucht bleef Dalton plotseling dood aan hartverlamming. Zijn passagiers waren de heer S. Kruger, die nog maar enkele uren gevlogen had, en mej. Att- wej.1, een jong meisje, dat voor het eerst in de lucht was. Zij trachtten het lijk van den vlieger van zijn plaats te lichten, maar slaag- den daarin Met. Intusschen maakte het toe- stel op z'n eentje allerlei malle capriolen, tot- dat na bijna een half uur Kruger kans zag de diverse krukken te bedienen. Hij landde in het weiland buiten Germistort en het toe- stel vloog over den kop. Mej. Attwell brak een arm, maar, Kruger bleef ongedeerd. ,r-v GETROEFD. Het verhaal gaat, dat een officier van het Nederlandsche leger onlangs in Duitschland was voor een sportdemonstratie. In 'n bijeen- komst van officieren werd spottend over Hol land gesproken. Een Duitscher zei: „Pas maar op, het zal niet lang meer duren, of onze Hitler komt ook in Holland" Waarop de Nederlandsche officier geant- woord zou hebben: „!Dat is best mogelijk. Wij hebben al jullie keizer; wij hadden jullie kroonprins wij zullen ook nog wel een rustig sdhuilhoekje vpor jullie Hitler- weten te vin den". Hulde aan dien officier, die ook in het woordduel als kundig tacticus de nationals eer vordedigde, zegt de „Groene Amster dammer". Maak hem generaal! voegt ,,De Tijd" er aan toe. INBRAKEN EN GROS. Hoe langer hoe meer blijkt, dat de rijks- en gemeentepolitie te Gorssel met de arrestatie van den zwerver, die verdacht wordt van de inbraken in de boterfabriek te Eefde en in het hulppostkantoor te Warnsveld, een goede vangst heeft gedaan. Hij schijnt de dader te zijn van tal van inbraken, die in den laatsten tijd in deze omgeving zijn gepleegd. In totaal worden tot dusver reeds acht en twintig in braken op rekening van dezen man gesteld. In den nacht van Zondag op Maandag heeft hij, naar thans is gebleken, in het hoi van den leeuw, nl. in het gereohtsgebouw te Zutphen, ingebroken. Hij heeft zich toegang verschaft door een raam en is onder meer in de kamer van de griffie geweest, evenals in de kamer van den Officier van Justitie^ waar hij zelfs een glas water heeft leeggedronken. De brand- kast op de griffie heeft hij onaangeroerd ge- laten waarschijnlijk, omdat hij geen werk- tuigen bij zich had, of, omdat hem de grond daar te heet onder de voeten was. Verder heeft hij op een R.K. begraafplaats te Zutphen een offerblok opengebroken, waar hij echter niets in vond, want het was pas geledigd. (36k in de kerk te Gorssel heeft hij ingebroken, terwijl voorts de politie te Warnsveld en te Borculo nog een appeltje met hem hebben te schillen. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 86jarige weduwe J. A. van Lent-de Vrei uit Fijnaart is, toen zij op bezoek was bij een familie te Rotterdam, van de trap gevallen. Zij heeft daarbij een sehedelbreuk opgeloopen, waaraan zij even later is overleden. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN. Bij een inwoonster van de voormalige ge- meente Pernis hebben zich vergiftigingsver- schijnselen voorgedaan, nadat zij gekookte worst had gegeten. De worst was bij een slager aldaar gekocht. Een stuk worst is voor onderzoek in beslag genomen. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Door een autobus, bestuurd door P. H. te Hoek van Holland, is het 2%-jarige kind van de familie Guarmeau uit de Delfgauwstraat 95 te Delft, op den Schelpweg te Hoek van Holland, toen het den weg overstak, over- reden en gedood. TEGEN EEN VRACHTAUTO GELOOPEN. De 59-jarige gepensionneerde tramconduc- teur A. J. Bierens uit de Puntstraat is op den Gustoweg te Rotterdam tegen een vrachtauto opgeloopen. Hij werd tegen de straat ge- slingerd en kreeg een sehedelbreuk, waaraan hij vrij kort daarna is overleden. Het stoffe- lijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. ONGEDEKTE CHeQUES. Te Delft werd enkele maanden geleden een aantal artisten, optredend in de Florabioscoop aldaar, door den manager Pf^bij verschillende ingezetenen ondergebracht. Bij het vertrek betaalde hij met cheques op de Banque d'Anvers welke ongedekt bleken te zijn. De commissaris van politie van Delft verzocnt aanhouding, waarop P. in Den Haag werd gearresteerd. Hij is naar Delft overgebracht. EEN BOM, DIE VERKEERD BARSTTE. Limonade werkte beter dan vlugzout. iDe N. R. Crt. schrijft: De kinderen hadden er zoo lang om geza- nikt, dat Pa, die er toch eigenlijk wel wat huiverig van was, hetgeen hij echter noch zijn vrouiw, noch de dienstbode, noch zijn kinderen had willen bekennen, tenslotte had toege- geven. Op den a/vond van Koningmnedag zou den ze zelf vuurwerk afsteken. De plechtige aankondiging was met gejuich begroet: de kinderen waren door het dolle heen en weldra wist heel de rustige straat in de peripharie van Rotterdam, dat er dien avond iets geweldigs zou geibeuren: Pa zou vuurwerk afsteken. Ma was ook al blij, want dan behoefde zij met de kleuters niet naar het gedrang bij het officieele vuurwerk en de meid gnuifde, want zij hield wel van een grapje. Dies trok Pa er op uit, om terug te keeren met een geheimzinnige doos welke heel om- zichtig werd gedragen en die volstrekt niet het huis binnen mocht voor Pa ervan over- tuigd was, dat nergens in het perceel meer een vlammetje brandde, want je kunt nu een- maal nooit weten en vuurwerk zit vol met buskruit en zooiets kan o zoo gauw ontplof- fen. De doos werd in de balconkamer op de eerste verdieping gezet en van dat moment mocht niemand, hoe lastig zooiets in een huis- houden ook moge zijn, meer op de eerste Mage komen. Zelfs de trap was taboe. Zoo had Pa in een te respecteeren zorg voor zijn gezin uitdrukkelijk gelast. Na het eten, toen het zoo langzaam aan donker begon te worden, stapte Pa dapper naar boven. Met de doos installeerde hij zich op het balconnetje, maar niet dan nadat hij zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen had ge nomen. De gordijnen waren afgenomen, met het oog op d'e eventueele vonken, de doos stond in een leege teil, daamaast stond een teil tot den rand met water gevuld, er om heen stonden nog twee emmers water en/ de gieter vol met water en over de balustrade hingen drie doomatte dweilen. Het gezin, de dienstbode incluis en een res-, pectabel aantal vriendjes en vriendinnetjes uit de buurt bevolkten het voortuintje waarop het balcon uitziet, vol spanning om wat er zoo al komen zou. Hoewel het niet meevalt om met afgewend gelaat en met zoo ver mogelijk gestrekten arm, waaraan de hand toch lichtelijk beeft, een brandende lucifer precies bij het uiterste ondereinde van een lont te brengen, lukte alles toch wonderwel; vuurpijlen sisten omhoog, bengaalsch vuur zette het straatje in wonder- lijke glanzen, sterren warrelden in bonte kleu- ren hoog door de luchtalles verliep pre cies volgens programma. Voor het tuinhek verdrongen zich tal van jongens, die niet tot de vriendjes behoorden, maar die toch mee wilden profiteeren van het fantastische schouwspel. En toen gebeurde het! Het slotstuk zou volgens het programma een geweldige luchtbom zijn. Pa had het grie- zelige gevaarte met zijn steel in een groote bloempot geplant, zoodat de bom veel leek o-p een wonderlijke bloem op een houten steeltje Aangemoedigd door zijn succes, stak Pa dap per de lont in brand. Helaas! Of het nu geen luchtbom is geweest, of dat Pa een roekelooze font heeft gemaakt, is niet duidelijk getworden, maar de gevolgen waren angstwekkend. De bom ontplofte met een oorverdoovende slag, maar niet, zooals hij volgens Pa's programma had moeffen doen, hoog in de lucht, doch nog op de balustrade van het balconnetje. En met den bom was de bloempot gebarsten. Het regende aardkluiten cp Pa's hoofd, maar erger was, dat van be neden een vreeselijk gegil klonk en dat het jeugdige kantpubliek zich verdrong om een van de kameraadjes, die weenend zijn hoofd betastte. Pa rende de trap af, trok den weenenden jongen naar binnen. In het portaal bleek reeds dat de jongen bloedde. Geheel ontdaan werd de jongen in de huiskamer op een stoel gezet. Men draafde met waschhandjes, met komme- tjes met water, met watten, met boorwater, met verbandgaas, met jodium Toen bleek, dat de knaap een schram op het voorhoofd had, veroorzaakt door een van de wegspattende bloempotscherven. Gelukkig was de wond niet ernstig, maar de knaap bleek danig geschrokken te zijn. Hij zag zoo bleek, dat de meid veronderstelde, dat de jon gen dadelijk van zijn stokje zou vallen. Pa rende naar zijn huisapotheekje om vlugzout te halen, maar zijn vrouw wist een beter mid- del en vroeg, of de gewonde ook een glaasje limonade zou willen. Toen begon de gewonde voor het eerst te spreken en, terwijl zijn oogen opeens helder- der stonden en de bios op zijn wangen terug- keerde, zei hij iets, dat missehien wel wat brutaal was, maar dat de zeer verontruste Pa, die reeds zich vervolgd had gezien wegens het vqroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, manslag of nog iets ergers, ter- stbnd weer zijn kalmte terug. De jongen zei: Jst, mevrouw, maar mijn vriendjes staan nog buiten! STAATSMAALDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST. Te Budgcsskz in N.W. Polen, is brand uit- gebroken in de staatsmaalderij, die tot de grootste in Polen behoort. De aangerichte schade wordt op een millioen zloty geraamd. STRANDING OP DE EIERLA NDSCHE GRONDEN. I Si Na een reis van veel angst en vermoeienis voor de opvarenden is het Engelsche motor- jacht Spray afkomstig uit Grimsby, Maandag middag om 4 uur op de reede van De Cocks- dorp aangekomen. Het jacht, dat zeven ton meet en 40 voet lang is, was Zaterdagmiddag om 2 uur uit Grimsby vertrokken. Aan boord bevonden zich kapitein C. Walker, de heer S. Walker, mej. E. Walker, de heer C. Pyrah en de heer A. Han. Er stond een vrij woeste zee en de stijve bries uit het Noordwesten maakte het er niet -beter op. Midden op de Noordzee kiwam een golf over den motor, zoodat deze niet meer functionneerde. Men heeft toen getracht met de zeilen te werken en aan de hand van de een-voudige kaart, waarover de kapitein be- schikte, tusschen Texel en Vlieland doorstu- rend naar Harlingen of andere haven te komen. In het zware weer werden twee fokzeilen verspeeld en de Noordwestenwind dreef het jacht op de Eierlandsche gronden in het En- gelschmangat, waar verleden jaar het stoom schip Oxford strandde en tien man den dood in de golven vonden. De boot van gebr. Boon is daama uitge- varen en heeft het jacht losgetrokken en naar de reede van de Cocksdorp gesleept. De opvarenden zijn dan aan wal gegaan om wat op verhaal te komen. Zij hadden heel wat angsten doorstaan en sedert den vorigen dag hadden zij niet meer gegeten, hoewel er voldoende leeftocht aan boord was. Dat men inderdaad zwaar weer heeft gehad. kan ten overvloede blijken uit het feit, dat alle aardewerk aan boord kajpot is geslagen. Dinsdag zou schipper Boon het onfortuin- lijke jacht naar Den Helder sleepen, waar men het vaartuig in orde zal maken. Men heeft het voomemen om daarna de reis naar Hamburg voort te zetten. KANTOORHOUDER DER POSTERIJEN GEARRESTEERD. De kantoorhouder der posterijen te Augusti- nusga (gem. Achtkarspelen) de 40-jarige S. B., is verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering, door de marechaussee te Buitenpost gearresteerd en Maandag in het huis van bewaring te Leeuwarden opgesloten. HET GEVAARLIJKE SPEELGOED. Zaterdag om half twee was het gezin van den landbouwer J. R. Klein Wassink te Harfse onder Gorssel juist aan den maaltrjd begon nen, toen men de kinderen, die bij een hooi- mijt hadden zitten spelen plotseling zag wg- loapen. Toen men naar de oorzaak daarvan ging kijken, zag men de mijt in vollen vlam staan. In zeer korten tijd sloeg het vuur over op vijf andere hooi- en zaadbergen en de groote wagenloods, die rond de boerderij ston den. Onmiddellijk waarschuwde men tele- grafisch de brandweer te Zutphen, die met een motorspuit en een materiaaliwagen uitrukte. Toen deze de plaats des onheils hadden be- reikt, stond de geheele boerderij, die met riet was gedekt, in lichte laaie. Niets kon worden gered. Alles was ver- zekerd. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan doordat de kinderen met vuur speelden. AANRANDING. yrijdagmiddag werd in de duinen aan den Pompstationsweg ter hoogte van de Spoor- baan te Scheveningen een dame uit Delft door een onbekend gebleven man mishandeld. Ter wijl de dame zat te lezen, heeft deze man, zonder dat zij eenige oorzaak kon opgeven, haar op het hoofd geslagen. De mishandelde had verscheidene verwondingen en werd door een toevallig passeerenden automobilist naar het nabijzijnde ziekenhuis gebracht. TWEE MEISJES VERDRONKEN. jgmiddag zijn te Noordwij-k tijdens het baden op het stille strand twee ongeveer 15- jarige meisjes Verhoef en Appelman, resp. uit Nieuw-Vennep en Haarlemmermeer, die met hun ouders een dagje uit waren, door den snel opkomenden vloed verrast en verdronken. De kinderen bevonden zich ter hoogte van een zandbank en toen zij terug wilden keeren was het water inmiddels zoo diep geworden, dat zij onder de oppervlakte verdwenen. Het ongeluk gebeurde voor de oogen van de ouders. die machteloos waren om hulp te bieden. SPINNENPLAAG TE DURGERDAM. De correspondent te Amsterdam der N. R. Crt. schrijft: In de auto-garage begon het al. Naar Durgerdam, zei ik onversch-illig. O, u moet zeker naar de spinnen-plaag gaan kijken? repliceerde de chauffeur. Stapt u maar in, ik weet waar u zijn moet, ik heb er al meer menschen naar toegebracht. Gruwelijke verhalen doen op het oogenblik de ronde omtrent deze nieuwe IJsselmeer- bezoeking. Na de gele muggen, de spinnen. Reuzen-exemplaren zouden er bij zijn, waanbij de monsters -in Well's phantastische verhaal: Het voedsel der goden en hoe het op de aarde kwam, in het niet verzinken. Nu, zoo erg is het niet. Er zijn wel veel Zondag

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6