Feestviering Axel Kerknieuws Predikbeurten Sport Feuilleton- vertellingen VOGELWAARDE. De tragiek van een vriendendienst. WEERVERWACHTING. VOETBAL RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. kwam zeggen, dat de bewuste koe terecht was. Toen hij n.l. voor de tweede maal de omheining nakeek, kwam hij tot de ontdek- king, dat de vermiste viervoeter dood in een sloot lag die aan den voet van den dijk loopf. Gisteren is de heer F. A. Hendrikse ge- installeerd als burgemeester der nieuwe ge- meente Vogelwaarde. Hij werd met zijn familie aan de grens bij de weegbrug Willem HI opgewacht door de beide wethouders en vele belangstellenden. Ter plaatse was een eerepoort geplaatst. In de gemeente woei van vele huizen de vlag. De burgemeester werd toegesproken door den wethouder, den heer Staal. Deze verklaarde zich verheugd, een Zeeuwsch-Vlaming als hoofd der nieuwe ge meente te mogen begroeten, aangezien deze de streek en bevolking met al zijn eigenaardig- heden kent. Door burgemeester Hendrikse werd voor de toespraak dank gezegd. Aan mevr. Hendrikse werden bloemen aangeboden. De burgemees ter met zijn gevolg maakte hierop per auto een rit door de gemeente en recipieerde in het raadhuis der vroegere gemeente Boschkapelle, vervolgens ook te Ossenisse en Hengstdijk, waama in het versierde raadhuis van Stoppel- dijk de burgemeester in een plechtige zitting van den gemeenteraad werd geitistalleerd. Deze plechtigheid werd verricht door den oud- burgemeester, den heer J. Truijman. Een braaf en onkreukbaar man door een zuivere en nobele daad van vriendschap in den dood gedreven. De Midd. Crt. schrijft: Zeeland krijgt den laatsten tijd zijn over- vloedig deel in de schandalen en schandaal- tjes, die alom in den lande aan het licht komen. Kan en zal men als mensch tegenover mensch vaak ibegaan zijn met het droeve lot dat den betrokkenen in zoo'n geval wacht: de dadelijke oneer en wellicht de gevangenis in 't verschiet, als staatsburger levende, in een tijd, waarin de fundamenten van ons staats- bestel, onze democratic en oftze volksvrijheden van alle kanten worden aangevreten en de pij- lers waarop de bovenbouw rust soms sidderen, is doorzetten en schijnbare hardheid onvertoid- delijk van noode: het gaat nu oim hoogere be- langen dan die van den enkeling. Het schijnt in 's werelds loop onder zulke omstandigheden echter altijd zoo te gaan, dat onschuldigen mee moeten lijden. Vrouw en kinderen van een fraudeerend ambtenaar zijn al de eerst aanwijsbare en dikwerf volmaakt onschuldige slachtoffers. Soms strekt zich dit ook nog verder uit: tot den naasten vrienden- kring. Is Zeeland ziwaar bezocht, zijn grootste stad, Vlissingen, wordt door de schandalen letterlijk geteisterd de laatste weken. Leelijke misgre- pen bij den Crisisdienst, de directeur van de arbeidsbeurs geschorst, een wethouder zoo al niet formeel dan toch in feite geschorst en met niet reeds meer smet'teloos blazoen, een gemeenteraadslid gearresteerd, verdacht van fraude, en nu de tragische dood van den wet houder De Mey als hardste klap tot besluit. Het kan niet sunders of de vrijwillige dood van den alom gezienen heer De Mey wordt door de spraakmakende gemeente in verband gebracht met de andere onregelmatigheden in Vlissingen. Dat is slechts menschelijk. En nu is het juist zoo diep-tragisch, dat dit verband, in den onderstelden zin althans, vol- komen ontbreekt. Op den heer De Mey rust geen enkele smet noch blaam; zijn heengaan is slechts te wijten aan het feit, dat zijn goede hart hem eens dreef tot een vriendendienst die ook naar de strengste zedelijke gevoelens men schelijk kwalijk veroordaeld zal kunnen wor den. Het lijkt ons een eereplicht aan de nage- dachtenis van den heer De Mey, dat, in ver band met de omstandigheden waaronder zijn overlijden plaats greep, volledige klaarheid hierover kome te schrjnen. Deswege is het onzes iniziens zeer juist gezien van de afdee- ling Vlissingen van de S.D.A.P., dat zij ons hieromtrent het volgende meldt: ,,Naar dr. Staverman, de voorzitter van het ziekenfonds ,,WaIcheren" en de ,,Vereeniging voor ziekenhuisverpleging" ons machtigt te melden, kan het overlijden van den wethouder voor sociale zaken en financien, den heer De Mey, in geen enkel verband wor den gebracht met eventueele onregelmatig heden, die in het beheer van de fondsen dezer vereenigingen door den heer De Mey zouden zijn toegaan. Uit een ingesteld onderzoek is reeds geble- ken, dat de financien der beide fondsen, waarover de heer De Mey sedert eenige tien- tallen jaren het beheer voerde, in de meest volmaa'kte orde door hem zijn nagelaten. Ook de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, machtigt ons te verklaren, dat de heer De Mey zijn taak als wethouder op de meest conscientieuze wijze heeft verricht en dat hij de hem toevertrouw- de fondsen steeds op de meest nauwgezette wijze heeft verantwoord. Uit nagelaten brieven van den overledene is gebleken, dat zijn heengaan moet worden toegeschreven aan de depressie, die zich van hem meester maakte, toen hem te laat bleek, dat de financieele bijstand, die hij den spoor- wegambtenaar Van 'H. eenige jaren geleden uit eigen middelen had gegeven, en waarin hij zelf niets anders dan een vrienden dienst had gezien, door de justitie wellicht volgens het formeele recht als een laakbare daad zou kunnen worden beschouwd. Het is n.l. gebleken, dat de gearresteerde Van H., behalve de fraude, welke onlangs aan het licht kwam, reeds eerder malver- saties tot een belangrij k be drag had gepleegd, teneinde een zijner familieleden voor een financieele catastrofe te taehoeden. Na zijn daad wendde hij zich tot den heer De Mey, die hem uit eigen middelen en ten koste van een belangrijk offer, in staat stelde zijn geweten te verlichten door de ont- brekende gelden aan te zuiveren. Toen er on langs wederom malversaties aan het licht kwamen, was de heer De Mey niet verder bij machte Van H. te helpen, hoewel de Ned. Spoorwegen bereid waren, van een aanklacht af te zien, zoo het ontlbrekende tijdig werd aangezuiverd. (Gelijk bekend, heeft de offi- cier van justitie te Middelburg niettemin een strafvervolging tegen Van H. gelast.), De heer De Mey, die meende in deze zaak slechts als getuige te zijn gehoord, kwam tot zijn ontsteltenis tot de ontdekking, dat de of- ficier van justitie overwoog ook hem in deze zaak als medeverdachte te toetrek- ken. De teleurstelling over het feit, dat een vriendendienst, die belangrijke offers van hem had gevergd, wellicht tot een schandaal rond- om zijn persoon zou uitgroeien, was de laatste schakel in den keten van tragische omstan digheden, die den heer De Mey in den dood hebben gedreven." Tot zoover hetgeen de afd. van de S.D.A.P. ons schrijft. Wij zijn er van overtuigd, dat, hoe ook het formeele recht misschien al te for meelSummum jus summa injuria deze zaak wellicht zou hebben kunnen beschouwen, men als mensch hier slechts den grootsten eerbied zal hebben voor den man, die zijn goede hart liet spreken en de ingevingen van dat hart volgde, niet door zich te vergrij- pen aan andermans geld, maar door uit eigen middelen en ten koste van zware geldelijke offers een goede vriend in den nood te zijn. Dat zoo'n man met zijn leven den tol be- taalt, is diep tragisch. Dat zijn nagedachtenis bij alien in blanke eere zal blijven, zij zijn nabestaanden tot een thans nog geringen, maar mettertijd sterken- den en wassenden troost. Matige, aanvankelijk toenemende Zuiden tot Wlesten wind. Zwaar bewolkt met opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien. lets kouder. Volgens het algemeen overzicht over den weerstoestand van het vaste land van Europa is ten onzent, bij bui'ig weer nog verdere af- koeling te wacht en. NED. HEBV. KERR. Na gehouden examen heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot den evangeliedienst in de Ned. 'Herv. kerk, de hee- ren D. J. de Reus te 's Gravenhage, candidaat aan de Universiteit te Leiden, F. J. Zuider- duijn te Rockanje, candidaat aan de Universi teit te Utrecht en J. Hoogenkamp te Harder- wijk, candidaat aan de Universiteit te Utrecht. Door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland is toegelaten de heer W. J. Foumier, cand. aan de Universiteit te Leiden, te Sluiskil. Ds. CHR. BRUINS. Ds. Chr. Bruins, predikant bij de Geref. kerk te Breukelen, heeft tegen 1 Nov. om gezond- heidsredenen emeritaat aangevraagd. Ds. Bruins heeft o.a. van 1909 tot 1915 de gemeente Axel gediend. De ontzaggelijke drukte waarvan wij op j.l. Woensdag getuige zijn geweest en die in verband met .de historische optocht zoovele duizenden in ons stadje heeft gebracht, bleef ook in de avonduren aanhouden en scheen naarmate het moment naderde waarop het vuurwerk zou beginnen nog aan te zwellen. Onder groote belangstelling"was in de voor- avond nog een korte muzikale wandeling ge- maakt door de harmonic „Concordia" naar het Plaatje, waarna door dit gezelschap te ruim 8 ure een zeer aantrekkelijk feestconcert werd gegeven, dat op hoogen prijs bleek te worden gesteld van de massa toehoorders en onder de leiding van den Directeur de heer A. J. Schie- man keurig van stapel liep. Zoo naderde het trjdstip waarop de vele dui zenden zich naar den omtrek van Brug en Kinderdijk bewogen en de schitterend ver- lichte Noord- en Zeestraat leken wel boule vards of hoofdstraten eener hoofdstad. Het vuurwerk was waarlijk schitterend en verdiende dan ook tenvolle de groote belang- stelling van de opeengepakte menigte nieuws- gierigen, welke bij de heerschende aangename temperatuur met bewondering het fantastisoh schouwspel, dat voor een gedeelte op het water plaats greep, gadesloeg. Zooals het echter veelal gaat, mooie liedjes duren niet lang en voor velen was het einde van de veel prachtige vertoonde stukken te spoedig daar. De uurtjes die nog volgden werden nog be- steedt om de zich in een zee van licht badende straten te bewonderen, maar niet minder druk werd gebruik gemaakt van de door de Burge meester bereidwillig verleende toestemming tot het geven van dansmuziek. Een gezellige en recht feestelijke sfeer heerschte tot het sluitingsuur en toen dit aangebroken was konden de Axelaars dan ook met groote vol- doening terugzien op een buitengewoon wel- geslaagde en zonder eenige wanklank ver- loopen hoofdfeestdag, die geslachten lang in de herinnering zal voortleven. Gisteren was het na de geweldige drukte van den Woensdag een rustige dag, waarvan door vele buitenbewoners gebruik gemaakt werd om de fraai versierde straten op te nemen, terwijl ook voor een bezoek aan de vanwege V.V.V. in de Landbouwschool georganiseerde tentoonstelling op het gebied van Land van Axelsche kleederdracht in verschillende tijd- perken deze dag zich leende. Wij vernemen dat het bezoek aan deze tentoonstelling hoewel niet massaal toch zeer bevredigend is en de organiseerende vereeniging zeker geen schadepost op zal leveren, hoewel ook in dit opzicht door V.V.V. weer geen moeite en kosten zijn ontzien. Reeds gisteren was het getal bezoekers de 700 gepasseerd. Gisteravond had de officieele feest- en hul- digingsplechtigheid plaats ter eere van het gouden jubileum van de harmonievereeniging Concordia". Zooals te voorzien was werd het voor deze jubileerende vereeniging een goede avond en vulde zich tegen 8 ure, het gansche gebouw, nadat het gezelschap nog een korte muzikale wandeling had gemaakt naar de nog niet door plaatselijke muziek- gezelschappen bezochte buurten, n.l. de Oude Weg en Nieuwendijk. Toen het Concertgebouw hetwelk met het oog op deze gelegenheid bij uitstek gezellig versierd zich nagenoeg gevuld had nam de heer J. Buma als voorzitter der feestvierende harmonie het woord en releveerde in een uit- voerig overzicht al het lief en leed dat zich in de verloopen halve eeuw om en in „Con- cordia" had afgespeeld. Onder den drang van de burgerij is de Axelsche muziekvereeniging in 1886 feitelijk heropgericht. Met zekerheid kan uit de aanwezigheid van, oude medaille's aan het vaandel en ook nog in den vorm van exemplaren in het archief berustende worden opgemaakt, dat ook langer dan een eeuw ge leden te Axel reeds een muziekgezelschap Concordia" heeft bestaan. E6n der voor- naamste gangmakers bij de oprichting was burgemeester Jhr. Mr. Quarles van Ufford, die in de eerste jaren van het bestaan het eere-presidium waamam. Al de verdienstelijke figuren die aan het welzijn der vereeniging hadden bijge- dragen werden ook in de uitvoerige feest- redevoering opgesomd, doch het zou te veel plaatsruimte vergen dit in deze kolommen tot in bijzonderheden te memoreeren. Vol- staan wij dus met de vermelding dat Con cordia" aohtereenvolgens tot voorzitters heeft gehad de heeren Van Vessem, Van Ruijven, Kruijsse, Van Houte, Van Dixhoom, Pieterse en spreker, de heer Buma. Als directeurs hebben gefungeerd de heeren C. P. Minjon, wijlen de heer Blansaart, terwijl thana de heer Schieman de derde directeur van de onder leiding van den heer Blansaart in een harmonie omgezette vereeniging is. Allerlei andere bijzonderheden werden ge- releveerd en daarop volgde een gloedvolle toespraak tot de werkende leden om zich door getrouw repetitiebezoek te blijven geven aan de vereeniging die thans zich mag verheugen in onze liefde en in de populariteit van de gansche burgerjj. Ook tot de directeur onder wiens toegewijde leiding de vereeniging thans bloeit werd het woord gericht. Hij toch is het, die de harmonie zal moeten bezielen en den drang tot hooger niveau tot uiting zal hebben te brengen. Dat de werkende leden zich van de taak die hen is opgelegd door- drongen zouden voelen is de hartgrondige wensch waarmede de spreker zijn vrij lang- durig, maar met aandacht gevolgd betoog be- eindigde, waarbij hij wees op het voorbeeld van de oude garde onder de leden, van wie de heer C. W. de Jonge de eenige is die vanaf de oprichting lid zijnde, daarnaast ook reeds 40 jaren als bode fungeert. De heer De Jonge, die naar spreker weet, behoort tot de stillen in den lande moge zich nog jaren met liefde en toewijding aan de vereeniging geven. Voor zijn hoogst verdienstelijk werk door hem in het belang van „Ooncordia" verricht reikt de voorzitter hem een zilveren draagpenning uit, de hoop uitsprekende dat hij deze nog jaren met eer en fierheid moge dragen. Ook tot het oud-werkend lid de heer P. J. Scheele, die zich als zoodanig op de meest loffelijke wijze heeft onderscheiden en die gedurende 25 jaren de vereeniging met groote liefde en ambitie heeft gediend richtte zich daarop de voorzitter. Ook aan hem werd naast het eere-lidmaatschap eenzelfde zilveren draag penning uitgereikt. Onder groote instemming en even sterk applaus op de rede van den voorzitter werd des voorzitters gelukwensch door de beide gedecoreerde oud-gedienden be- antwoordt. De voorzitter memoreerde echter daarnevens ook de langdurige staat van dienst van de werkende leden K. Scheele, die 30 jaar, W. P. van Meurs, Adr. van Meurs en C. v. d. Berge, die meer dan 25 jaren op een staat van ge trouw lidmaatschap mogen bogen. Het woord werd daarop gegeven aan de genoodigde besturen van vereenigingen, die reeds in des voorzitters openingswoord welkom waren geheeten. Allereerst werd het woord gevoerd door de praeses der V.V.V., de heer Van Maale, die wees op de steun en de sterke vriendschaps- band die tusschen „Concordia" en zijn ver eeniging bestaat. Daarop sprak op zijn gewone bezadigde maar hartelijke wijze de heer A. J. van Hoeve als voorzitter van „Orelio" onder aanbieding van een mand met prachtige roode rozen de vereeniging verdere groei en bloei toewen- schende. Vervolgens nam de heer C. J. Schieman het woord om namens de korfbalvereeniging ,,Rapide" met een allerhartelijkste en sportieve speeche Concordia" met haar gouden jubi leum te complimenteeren. Ook deze bood een fraaie bloemenmand aan den voorzitter aan de verzekering gevende, dat de sympathie van ,,Rapide" voor Concordia" van duurzamen aard is. Namens de voetbalvereeniging ,,Axel" bood de heer F. J. Lensen eveneens een bloemen mand aan waarbij ook hij de sympathiekste woorden van hulde en medeleven met de nestor onder de Axelsche vereenigingen onder woorden bracht. Hiema voerde de harmonie een kort popu- lair programma uit, ingezet met een „Lang zal ze leven!" en beeindigd met het „Waar kunnen wij nog be ter zijn?" Het officieele gedeelte was daarmede be- sloten en alsnu werden, respectievelijk op woorden van den voorzitter en van de secre- taris, de heer A. Th. 't Gilde vervaardigde feestliederen voorgedr&gen. Door den heer W. Dieleman Az., bas-zanger- leerling van den ijeer Moerdijk wiens schoone en forsche stem een ovatie van de zaal uit- lokte werd voorgedragen het door den voor- asitter vervaardigde ,,Concordialied". Het hoeft geen betoog, dat daarmede de stemming er in was gekomen en het nu het rechte feestgetij voor de vereeniging was, zoo- dat in een minimum van tijds een 250 liederen in de zaal konden worden verkocht. Daarna had de opvoering plaats van het historisch-romantische tooneelspel „De Molen van Sanssouci". De roep die dit prachtige karakteristieke stuk was voorafgegaan kan ons doen volstaan met de weergave van de korte inhoud. De molenaar Arnold is het type van een echte Pruisische boerenstijfkop. Niettegen- staande hij zijn drie zonen aan het vaderland offerde, heeft hij een hartgrondige afkeer van soldaten. Omdat zijn schoonzuster, die voor 's Konings rok een buitengewoon zwak heeft en tot vijfmaal toe in haar liefdesillusie werd teleurgesteld, voor hem een levend en sprekend voorbeeld is, wil hij zijn eenig overgebleven kind, dat met een molenaar moet en zal trou- wen, behoeden voor het lot een oude vrijster te worden. Maar in weerwil van zijn tegen- zin blikt zij haar hart reeds aan een gardist te hebben verpand, hetgeen zijn ergernis tot het kookpunt brengt. In de onmiddellijke nabij- heid van zijn molen ligt het koninklijke slot Sanssouci. De Koning, de „ouwe Frits", wordt in zijn nachtrust en bij het musiceeren gestoord door het geklepper van den molen. Tezelfder tijd dat hij de molenaar op het slot doet ontbieden, is zijn dochter in een pikant liefdesavontuur gewikkeld, doordat haar cave- lier op wacht "nog wel de plicht offert op het altaar der liefde. Wanneer hij en zij, betrapt zijnde door den Koning, onder handen worden genomen, is er een plotselinge gelegen heid voor de garde-soldaat om zijn moed en opofferingsgezindheid te toonen. Het toeval wil, dat de door hem verrichte moedige daad de doodgewaande jongste zoon van molenaar Arnold ten goede komt. De ontknooping is dan ook gelegen in de vreugde van een over- gelukkig vader om h^t teruggewonnen kind en 's Konings tusschenkomst is bijna over- bodig voor het „happy end" tusschen zijn dochter en de niet minder gelukkige gardist. Dit aan een historische anecdote ontleende, schitterend gecostumeerde gegeven werd op de allerloffelijkste wijze uitgebeeld door de executanten, die onder de moeilijkst denkbare omstandigheden van feestvoorbereidingen, vacantie's en wat dies meer zij dit stuk had den moeten instudeeren. Dat dit tenslotte tot een zoo succesrijk resultaat heeft mogen leiden strekt hen tot eer en het is dan ook aan geen twijfel onderhevig of de belangstel- ling voor de volksvoorstelling van hedenavond zal even gro'ot zijn. Bij het einde hadden de medespelenden dan ook een ovatie van de bomvolle zaal in ont- vangst te nemen en werden daarop door den voorzitter de gevoelens van het publiek in ibezielende woorden van dank tot uiting ge bracht. Het slot van den avond was een kort maar gezellig bal en volgt hedenavond de reprise. Wij kunnen het verslag van de feestelijk- hedsn nog beeindigen met de mededeeling van een van H. M. de Koningin ontvangen tele gram door de feestcommissie ,,Prins Maurits" op gisteren, hetwelk luidde: „Bestuur FeestcomitS Axel. ,,H. M. de Koningin nam met belangstelling „van de feesten te Axel kennis en laat de be- „volking van Axel zeer dankzeggen voor ,,gelukwenschen en betuiging van aanhanke- ,,lijkheid". w.g. HEEMSTRA, Secretaris. Vermoddelijk zal de historische stoet op Zaterdagmiddag omstreeks half drie nogmaals rondgaan. ZONDAG 6 SEPTEMBER 1936. Ned. Hervomide Kerk. TER NiEUZEN. 9.30 u., Ds. H. W. Cazemier; van Marrum; 2.30 u., Ds. H. W. Cazemier, toed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u., de heer W. J. Foumier; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL. 9.30 u., en 2 u., Ds. Hermeraad. van Maria 'Hoorebeke. HOBK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAACMSLAG. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter Neuzen; 2.30 u., Ps. W. L. Hermani- des, van Hulst. KiLGQSTERZANDIE. 10 u., Ds. W. E. Heij- tooer, van Ouwerkerk. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., cand. G. Spijker, van Kampen; 2,30 u., Ds. J. A. Vink, van Hoek AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. HOEK. 10 u., Ds. J. A. Vink; 3 u., cand. G. Spijker, van Kampen. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Evangelisatie te Othene. Half zeven, de heer G. Ph. Pieffers, student van de Theologische school te Kampen. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. Niet lang zal het meer duren of de Konink lijke Nederlandsche Voetbaltoond roept zijn legioenen weer in het veld en gaat het seizoen 1936/37 beginnen. De verschillende clutos heb ben de voorpostgevechten reeds geopend door oefeningswedstrijden uit te schrijven en zoo ook onze plaatselijke voetbalcluto, die a.s. Zon- dag de sterke derde klasser R.C.S. uit Soutourg heeft uitgenoodigd. Weliswaar hadden wij liever een sterke Tweede Klasser op bezoek gehad omdat wij na afloop van dezen wedstrijd eenig houvast zouden hetoben aan de kracht van ons elftal, dat de rood-zwarte kleuren zal moeten verdedigen in de a.s. competitie waar van als eerste wedstrijd reeds een harde noot te kraken zal zijn n.l. tegen Middelburg. Al met al mogen wij verwachten, dat velen zullen opkomen om onze club aan het werk te zien tegen R.C.S. en daarmede oop hun gang naar het voebbalterrein zullen openen. EX-AMBTENAAR VAN WATERSTAAT (VOOR HET GEREOHTSHOF. Het Gerechtshof te Amsterdam onder pre sidium van Mr. J. Jolles, behandelde Donder- dag de strafzaak tegen een 40-jarigen ex- ambtenaar van den Rijkswaterstaat te Alk- maar, verdacht van verduistering in dienst- betrekking. De man, die een vertrouwenspositie foe- kleedde, had in 1934 met loonstaten geknoeid. Hij had gefingeerde namen ingeschreven en op deze wijze bedragen die z.g. aan arbeiders waren uitbetaald, in eigen zak doen verdwij- nen. Op deze wijze had hij den Staat voor ruim f 4300 benadeeld. De man legde een vol ledige toekentenis af. De Rechtbank te Alkmaar had hem op 21 Maart tot 9 maanden gevangenisstraf veroor- deeld. Het O. M., dat hooger beroep aan- teekende, had een jaar gerequireerd. De procureur-generaal, Mr. Versteegh, acht- te de verduistering hoogst emstig, en was van meening, dat de door de rechtbank opgelegde straf te laag was, zoodat hij thans, evenals de Officier te Alkmaar, een jaar gevangenis straf requireerde. De verdediger, Mr. de Groot, pleitte cle- mentie. Arrest 17 September. Ulventiout, 1 September 1936. Amico, Nooit zult ge raaien waar ik gisteren, mee den Koninginnedag, gezeten heb Honderdzeuven- ennegentig trejen hoog, man! Ja sjuust! Op 'nen toren! Neee, nie op ons eigen kerketoren- tje op Ulvenhout, wie klimt er nou bij z'n-eigen- thuis op den toren? Zulke dingen, als torens beklimmen, de beziensweerdighedens bewon deren en zoo, dat doet den mensch alleen maar op den vreemde! Zoo is nou eenmaal dat eigenaardig ding, dat mensch" hiet! Die dik- kels meer oog heeft veur 't leelijk wijf van 'n ander, dan veur Z'n eigen knappe frommes, waarveur ie vroeger naar 't ander end van de weareld zou zijn gegaan, desnoods zonder z'n Vader en Moeder eerst goeiendag te zeggen. En zoo bestaan dan ook de V.V.V.'s (Ver eenigingen veur Vreemdelingenverkeeren echtscheidingsadvocaten Waarmee heelegaar nie gezeed wil zijn, amico, mee deus uitlooperke van m'n ge- dachten, dat den toren, waar ik gisteren opkraffelde, in z'n soort 'n leelijk spectakel zou zijn! Inteugendeel! 't Dampaleis van Amsterdam, het ,,Achtste weareldwonder" wel genoemd, mag er, mee zij nen edelen koepeltoren zijn, lijk ge weet. En 't is dan daar, waar 'k geweest ben! Hah! 't Is 'nen schoonen bouw, deus paleis. 'n Machtige schepping. En als ik daar zoo boven stond, onder dieen kolossalen klokken- trossel, waaruit m'nen vrind Vincent den schoonsten muziek sloeg, die weggalmde over de Amsterdamsche daken en torens, dan afijn! Maar als ik 'n schoon scheppingsstaal zie, gevrocht deur menschenhanden, dan krijg ik, drommels, dan krijg ik 'nen kouwen rug! Vooral als ik op dieen oogenblik docht aan den Jacob van Campen, aan den bouwmeester van deus eeuwen torsend monument, aan den mensch, die in den stoeren eenvoud van zijn dagen, zooveul minder gekend was, dan 'nen zwarten of 'nen blanken neger van deuze dagen, die honderd of tweehonderd meters zoo hard loopen of fietsen, springen, zwemmen of veur mrjn part rollen kan. En efkens zag ik toen de schuimkleurige panorama's van Amsterdam in mistigen waas. Maar den kunsteneer Vincent, daar achter me, in z'n glazen eel, die zong, die jubelde z'n bronzen klanken als muzikalen confetti over de feestende weareldstad; hij strooide, hij sprenkelde z'n kunst in bronzen, in zilveren. in gouwen klanken naar den verren ender, die als 'nen purperen ring om Amsterdam ge- spannen lag. En 'k was getroost. Getroost tot zingens toe.*.....! Getroost deur deuzen stoeren, grijzen mak- ker, 68 jaren telt den Vincent, die daar in hemdsmouwen en met losse bretels zijnen muziek uit 't zware brons sloeg, als 'nen kunstsmid zijn rozen en laurieren, zijn guir- landes en schoonsten cier gloeiend slaat uit het kouwe ijzer. Prachtkearel, deuzen grijzen beiaardier, deuzen reus mee 't ,,kleine" hart en de groote, harde heeltknuisten, die uit duuzenden kilo's zwarten brons 'nen muziek ciseleeren, die als gouwen kapellen deur de lochten dartelt. Amico, ge verstaat da'k van m'n leven nie zoo'n schoon Koninginnefeest heb beleefd, als dat uur op den torenkoepel van het Amster damsche Paleis. M'n leven nie ben ik zestig voile minuten zoo geiukkig-trotsch geweest mee m'n Nederlanderschap als gisteren dat uur, toen ik mee Vincent op dieen toren zat, temidden van de statige Najaarslochten, die in bonten pracht boven den peersen kimring zwoegden, over de schuimwitte panorama's van Neerlands hoofdstad. En waar bovenuit rezen de bekende, de sierlijke, de ranke torens waarom den Noordwester waaide, dieen mil- den, dieen stoeren zeewind, die als balsem deur oew longen gaat. Da's wind dien ge proeft! Die daauwt op oew vel! Ik mag 'm zoo geren, amico. Wij, wij Nederlandsche menschen, wij zijn zoo mee 'm vertrouwd! Wij kennen 'm zoo schoon, deuzen machtigen waai, die van over de zee komt gevlogen. Die onze lochten jaagt, jaagt, ze vortploetert langs onzen lagen heme! Ze uit malkaar scheurt, en plakaten van 't diepste, 't puurste blaauw aan onzen hemel toovert, waaruit de zon dan heur gouwen bus- sels gulpt over de velden, over de wateren, over de stejen en 't wisselend licht-, schaduw- en kleurenspel over ons schoone Landje nooit uitgetooverd komt. Ja, ik mag ze zoo geren! Ze maken oe sterk. Ze maken'oe frisch, ze maken oe gezond en gelukkig als ze zoo waaien om oew slapen, als ze soms vegen over oew bloote borst, wanneer ge aan 't ploegen, aan 't zaaien of aan 't oogsten bent in den vlakken, den open akker en 't zweet aan oew kin hangt. Ja, daar was ie weer, dieen Westerwaai, daar voer ie om de tientallen Amsterdamsche torens, daar trok ie deur onzen hoogen koe- pel. Daar droeg ie Vincent zijn kunst over de stad, deur de ruimten, overde peerse enders in de galerijen en open huizen daar ver, ver in den nou donkere tropen, uit de luid- sprekers in de voile harten van onze landge- nooten, die mee gesloten oogen efkens toefden aan den voet van Vincent zijnen carillonkoepel. Want 't bekende gele en rooie lichtje van den Radio hing daar nou te knipoogen teugen den Beiaardier, plazierig als ge dan zelf niks mee te maken hebt mee dat zenuw- vreterke, en 't schoone klokkenconcert, in samenwerking mee 't Amsterdamsche Orkest ,,,Soli Dei Gloriam" klonk over de heele wea reld naar iederen Nederlander, die zijnen knop maar omdraaide op den P.H.O.H.I. 'Nen zwerm zilvermeeuwen tusschen ons op den koepel en de schoorsteenen van de stad, glee op 'nen zonnenpiek de ruimte deur. Fel stonden de Nederlandsche kleuren ddnen kant op, van alle hoogtepunten in den pano- rama-cirkel. En altij muziek, muziek, muziek uit dieen vervaarlrjken klokkentros mee de trillende ijzerdraden, bewogen deur Vincent's knuisten en voeten, naar de bonkige klepers en hamers van gegoten brons. En altij muziek die dwerl- de deur dat bonte zwerk, mee de zilveren, de zwarte, de peerlmoeren, de zonbeschenen wol- kenklodders, en de plakaten blaauw mee de gouwen zonnebussels. En altij muziek, muziek die daverde uit duuzenden ponden brons, mu ziek die klingelde uit kleine klokken, muziek die zong, die twinkeleerde als den ciseleur van al dat zwarte, zware brons dat zoo wilde mee zijn twee hamers" op de plek waar 'n ander handen heeft! Muziek met de klokken, met de koperen bazuinen, die schalden van den toren, met de clarinetten, tuba, groote en kleine trom in den rijkdom van 'n geweldige klankenharmonie, die kaatste naar 't wolkenplafond en weer- kaatste in de feestelijk-bedromde straten van Amsterdam. Allez, ge mot dan wel 'n hart van steen hebben, als g'op zoo'nen oogenblik nie geluk- king trotsch zijt mee oewen staat van Neder landerschap, als daar de forsche en marsoh- matige muziek op geweldigste en schoonste wijze de volksliederen uit den toren van een van 's wearelds schoonste bouwwerken doet daveren en schallen over de panorama's van zdd'n hoofdstad, naar de verre en verste ge- westen, gedragen op den techniek van Neder landsche Radio-Makelij, alles in volmaakten vorm en uitvoering! Ge mot dan wel geen oogen hebben als ge zoo'n gelukkig gedacht nie ziet gesymboli- seerd in die vlucht zilvermeeuwen, daar in d'onendigheid van 't grootsche wolkendrama in de stille, vergankelijke pracht van kleur en beweging. Na 'n dergelijk festijn-van-kunstzinnigen- arbeid, ik heb dat dikkels gemorken, is den mensch altij zielsgelukkig. En ook dan mot ge al weer totaal blind zijn, als ge 't geluk niet glanzen ziet uit d'oogen van zulke lachende menschen. En gelukkige, lachende menschen, ze motten daaraan uiting geven in 'n aardigheid, in 'nen kwinkslag, in 'n jongensstreek! Dan dan amico, dan zijn zelfs Hollan dersBrabantsche kameraads! En als den ouwen, zwoegenden Vincent daar in z'n celleke stond, lekker deurwaaiend van den milden Wester, als ook hij blij en geluk kig om volbrachten schoonen, maar zwaren artoeid, 'nen mop tapte mee „de jongens" van „Soli Dei", als ie daar z'n broek optrok, naar de knoopen veur de bretels zocht, dan dan kwam daar haastig aangerend den joligen drummer, die in 'n onweerstaanbare aanvech-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2