TER NEUZEN, 2 SEPTEMBER 1936 FILLAALHOUDER VOORTVLUCHTIG. SLUISKIL. HOEK. ZAAMSLAG. slachtoffers. Vele gefusileerden worden zelfs midden op den dag uit rijdende vrachtauto's op straat geworpen. Vele plekken zijn met bloed bespat. Ziekenhuizen aan den rand der stad hebben zich zelfs bij de regeering be- klaagd, dat de patienten wegens de kreten der slachtoffers, die elken nacht in de voorsteden van Madrid worden terechtgesteld, niet kun- nen slapen. Vele vooraanstaande ingezeteqen zijn zonder vorm van proces omgebracht. Successen in Arragon, Dinsdagmorgen hebben de opstandelingen een begin van uitvoering gegeven aan hun dreigement om Irun door een bombardement tot overgave te dwingen. De regeeringstroepen blijven melding ma- ken van successen in Arragon, waar Huesca nu geheel omsingeld schijnt te zijn. Het Spaansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de opstandelingen in den Guadarra- ma verwoede aanvallen hebben ondernomen, doch dat zij werden afgeslagen en vervolgd door de regeeringsgetrouwe strijdkrachten. De opstandelingen hebben 165 man op het slag- veld achtergelaten. 35 man zijn gevangen genomen en 15 machinegeweren zijn buit ge- maakt. Het kwartier der Marokkaansche troepen werd vernield. Aan het communique wordt nog toegevoegd, dat de opstandelingen bij een aanval der regee ringstroepen aan het front in Estramadura een nederlaag hebben geleden. De .opstandelingen werden voorts terugge- slagen aan het front in Guipuzcoa en ook in Asturie werd een colonne teruggedrongen, welke probeerde Oviedo te ontzetten. De strijd om Irun. Naar Reuter uit Behodie (in Prankrijk, aan de Spaansche grens) meldt, is uitgekomen wat men verwachtte en heeft het opperbevel van de opstandelingen, inziende, dat men geen resultaat kon behalen door op te rukken langs den weg naar Irun, die door de militie schitte- rend wordt verdedigd, artillerie laten opstellen op de bergtoppen, die Behobie en Irun beheer- schen. Zij hebben met dit geschut een tamelijk hef- tige voorbereiding ingezet, die ten doel heeft ten eerste dd loopgraven van de regeerings troepen in elkaar te schieten en het fort San Marcial te verwoesten en ten tweede den weg Irun.San Marcial te bombardeeren, die een belangrijk verbindingsmiddel vormt voor de verdediging van Irun en steeds gebruikt wordt voor het vervoer van levensmiddelen en het zenden van troepen naar de vuurlijn. Van hun kant hebben de verdedigers een krachtig artillerievuur ingezet, dat den sector, die de opstandelingen bezet hebben, insluit. De machinegeweren vormen een waarachtig spervuur om den tegenstander het oprukken te beletten. Men kan zeggen, dat er tusschen Alunda en La Puncha niets in de posities van de vech- tenden is veranderd, doch men kan niet zeg gen, wat er zich achter de bergtoppen afspeelt. Omstreeks half tien Dinsdagochtend vielen er granaten op den Franschen oever van de Bidassoa, beneden Biratie. Zij richtten geen schade aan. Tegen den middag heeft een bom een dyna- mietopslagplaats te Irun getroffen, waarvan de ontploffing groote schade heeft aangericht. De artillerie is nog niet in den aanval ge- komen. De opleving van den strijd bij Irun is, schrijft de N. R. Crt., niet van tijdelijken duur geweest. Dinsdag, gedurende den geheelen middag zijn met alle wapens hevige gevechten geleverd in het dal van de Bidassoa en op de bergen. Doch ondanks een hevig bombardement door de opstandelingen, die ruim voorzien waren van diverse stukken geschut, valt voor geen van beide partijen een bijzonder succes te mel- den. Alle aanvallen van de opstandelingen werden tegengehouden door de mitrailleurs der regeeringsstftjdmacht en de aanvallers moesten zich terugtrekken op hun wel inge- richte linies, met achterlating van een groot aantal gesneuvelden. Zoo schijnen de verlie- zen van de opstandelingen, ondanks de actie van him artillerie, grooter te zijn dan die van de verdedigers. Ook zijn gevechten gevoerd tusschen jachtvliegtuigen van de regeering en vrjandige bommenwerpers. Later werden nog eenige bijzonderheden van dit strijdtooneel vemomen: In het begin van den middag rukten vijf op auto's gemon- teerde machinegeweren op langs den weg naar Irun. Zij openden een welonderhouden vuur op de stellingen van La Puncha. De regee ringstroepen beantwoordden dit vuur uit een 'n geblindeerden trein met mitrailleurs, waar- bij zij er in slaagden de mitrailleurs der op standelingen te beschadigen. Tanks der op standelingen voerden eveneens een aanval uit langs den weg, die gelegen is in de nabijheid van het kleine fort Fagofain en hun artillerie vuurde op het fort San Marical en op Alunda. Later kwam eerst de artillerie in actie. Drie regeeringsvliegtuigen verkenden de stellingen der opstandelingen en werden daarbij door hun luchtafweergeschut onder vuur genomen. Na de verkenning bleef een der toestellen in de lucht, waar het werd aangevallen door een vijandig vliegtuig, echter zonder succes. Gelijk reeds is medegedeeld, zijn de gijze- laars in handen der regeeringstroepen, die opgesloten waren in het fort Guadelpune van- daar naar Irun overgebracht. Een bijzondere verslaggever van Paris Soir wist te melden, dat in antwoord op het ultimatum van de op standelingen deze gijzelaars gefusileerd zijn op het marktplein te Irun. Onder hun bevond zich de grijze aartsbisschop van Valladolid. Uit Burgos meldt Reuter nader bijzonder heden omtrent het bombardement van deze stad. Het werd uitgevoerd door een regee- ringsvliegtuig uit Santander. Toen de eerste bom viel, werd de bevolking in de straten door de politie binnen de huizen gedreven. Er wer den 6 bommen geworpen met tusschenpoozen van ongeveer een halve minuut. Een van de bommen kwam terecht op den spoorweg van Burgos naar Valladolid, zonder evenwel schade van beteekenis aan te richten. Een andere kwam in een der straten neer en verwonde vijf voorbijgangers, van wie een vrouw ernstig. De beide laatste bommen vielen, volgens het bericht, op het provinciale ziekenhuis; een ervan op een binnenplaats, waar zieken en gewonden verbleven. Zeventien van hen kre- gen letsel en een werd gedood. Het lucht afweergeschut opende het vuur op het vlieg tuig, dat vervolgens in Westelijke richting verdween. Na het bombardement heerschte m de stad een groote opwinding en de bevolking stroom- de te hoop in de straten onder het zingen va^ vaderlandsche liederen. Generaal Cabanellas heeft in dit verband een protest gericht aan het Roode Kruis te Geneve, waarbij hij verklaart, dat het zieken huis te Burgos, duidelijk het Roode Kruio drossf. Generaal Mola heeft verklaard, dat „het uur der overwinning" nabij is, maar dat de burger- oorlog tot het einde van den winter zou voortduren. Mola voegde hieraan toe: mis- schien zullen wij volkomen de macht van het communisme in Spanje vernietigen. Voorts zeide hij„ik geloof niet in de neutraliteit der naties". De correspondent van de Diario de Noticias maakt melding van verschrikkelijke tooneelen te Avila, waar de katholieke bevolking zeer opgewonden is tengevolge van de herhaalde bombardementen. Dinsdag hebben de regee ringsvliegtuigen Avila wederom gebombar- deerd. CONCERT OP DE MARKT. Het j.l. Maandagavond ter viering van den jaardag van H. M. de Koningin op de Markt gegeven concert, trok een overgroote belang stelling der bevolking. Het weer werkte ook uitstekend mede, want het was voor zoo'n gelegenheid een mooie avond. Het eerst betrad het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden", directeur de heer A. iSehirris de muziektent, voor het spelen van het eerste deel van zijn programma. Er bleek een goede stemming onder de luisterende menigte te heerschen, te oordeelen naar het applaus dat na ieder nummer opklonk, want in den regel is men daarmede zeer karig. In de pauze van het muziekgezelschap trad in de eerste plants Fiek Schirris' Kinderkoor, bestaande uit ruim 60 executanten, de kiosk. Daarvoor bleek bijzondere belangstelling, want toen de dirigente het sein voor het begin gaf, trad opeens onder de saamgestroomde menigte een diepe stilte in, we zouden bijna schrijven dat de stilte ,,hoorbaar" was. Dit had dan ook tengevolge dat de liederen, gezongen door de teere kinderstemmen, duidelijk verstaan- baar klonken tot aan de uiterste kringen der luisteraars, en na het beeindigen der liederen, waaronder leuke echt kinderlijke liedjes, een daverend applaus weerklonk. De leidster had met haar koortje groot succes. Hierna volgde het optreden van het „Chr. Mannenkoor", onder leiding van den heer C. A. van Fraaijenhove, dat een viertal liederen zong, waarmede het eveneens grooten bijval genoot. Tot slot betrad het muziekgezelschap weer het podium, om de laatste nummers van haar programma te spelen. Het uitgebreide programma hield tot het laatst toe de groote menigte geboeid, en toen het muziekgezelschap volgens de traditie spe- lende van de Markt naar haar lokaal mar- cheerde, hadden zich langs den weg daarheen dikke rijem belangstellenden cxpgesteld. Bij het lokaal werd spelende stilgehouden en de marschmuziek nog wat gerekt, hetgeen zooals gewoonlijk voor de jeugd aanleiding was tot het maken van een rondedans en daarmede was de viering van de Koninginnedag ten- einde en zocht ieder zijn woning op. CHR. K WEEK SCHOOL. O.m. boegelaten tot de le klasse der Chr. Kweekschool te Middelburg: L. de Blaeij, van Ter Neuzen. EXAMENS. Modevak. Voor het diploma hoofdleerares-directrice is geslaagd mej. Marg. Mattel^, leerares aan de Ensaid Modevakschool alhier. Waterbouwkundig opzichter. Bij de in Augustus vanwege het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes gehouden examens voor waterbouwkundig opzichter slaagden de heeren M. P. Blok te Cadzand, W. Cornelisse te Bergen op Zoom, H. Ferdinandusse te We- meldinge, T. van Heerewaarden te Goes, S. Hofstra te Goes, J. H. C. Hollman te Goes, E. J. Kole te Wemeldinge, L. J. van Liere te Goes, A. P. Maas te Kortgene, J. Maas te Kats, L. Fr. Maris te Maastricht en J. K. A. Molema te Ter Neuzen. Afgewezen 4. R. H. B. S. TE OOSTBURG. Bij Kon. besluit van 24 Augustus 1936 is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks 'Hoogere Burgerschool te Oostburg, mej. C. K. M. Elenbaas. BENOEMD. Benoemd tot toezichthefobende bij de kanaal- werken tot verbinding van Amsterdam met den Rijn, de heeren J. Ferdinandusse te We meldinge en A. A. van der Giezen te Middel burg, beiden oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Maandagavond werd namens de brigade- commandant te Sas van Gent via de radio op- sporing en voorgeleiding venzocht van den 30- jarigen G. R., filiaalhouder aldaar, die voort- vluchtig zou zijn met medeneming van een som gelds. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Van het sleepschip .Transport 61" is naar men uit Hansweert aan de Midd. Crt. meldt, Zaterdagnamiddag op de Wester- Schelde een 14-jarige jongen, die voor zijn plezier aan boord was, ongemerkt over boord gevallen. Men was reeds 200 M. van de plaats van het ongeval verwijderd toen men den jongen miste en in het water zag drijven. Direct sprong de schipper en ook die van het naast hem varende schip in de roeiboot en roeide wat men kon om te trachten den jon gen, die niet zwemmen kon, nog te redden. Nog voordat zij bij den drenkeling waren zagen ze hem in de diepte verdwijnen. Even later kwam hij nog eens boven en toen konden ze hem grijpen en in de roeiboot trekken. Hij had het bewustzijn reeds verloren en had veel water in gekregen. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast en na eenigen tijd hard werken kwam het bewustzijn langzaam terug. De knaap was gered. KONINGINNEDAG TE GENT. Gevolg gevende aan een reeds lang ge- maakte afspraak, voldeed het muziekgezel schap „De vereenigde werklieden" j.l. Zondag- namiddag aan de uitnoodiging van de „Ver- eeniging van Nederlanders" te Gent, om al daar op te luisteren het door onze landgenoo- ten aldaar ingerichte feest, ter viering van den jaardag van H.M. de Koningin. Men arriveerde omstreeks 3 uur op het St. Baafaplein en werd door het bestuur der Ne derlandsche vereeniging verwelkomd. Het muziekgezelschap stelde zich op en speelde ter begroeting van Belgie de „BraJba- gonne", in verband met de herdenking van den rouw van het Belgische volk over den dood van Koningin Astrid op 29 Augustus, echter gedempt. Vervolgens zette de stoet zich met de banier der Vereeniging naast het vaandel der har- monie gedragen in beweging, onder de toonen van den pittigen „En Avant"-marsch, waarbij de klaroenen de hoogste tonen deden schallen, hetgeen tusschen de hooge gebouwen die men passeerde een ibuitengemeen effect maakte. Het succes was daarbij doorslaand voor „de trompetters", hetgeen later in den avond ook tot uiting kwam. iHet eerste doel van den marsch was het Nederlandsch consulaat aan de Lousberglaan, alwaar een serenade werd gebracht aan den consul, den heer Jhr. J. Q. Bas Backer, als vertegenwoordiger van H. M. De consul, die zijn vacantie heeft onderbro- ken, in verband fnet deze plechtigheid, be- tuigde voor deze attentie zijn groote waardee- ring. Nadat besturen en werkende leden door den consul en zijne vrouw waren gerecipieerd, werd de tocht vervolgd naar de Diergaarde- laan, waar een ovatie werd gebracht aan den heer J. J. van Silfhout, voorzitter der Neder landsche maatschappij van weldadigheid te Gent. De heer Van Silfhout verklaarde zich aangenaam verrast door de hem gebrachte hulde en noodigde besturen en het .muziek gezelschap ten zijnent. Daar werd, onder het gebruik van de op guile wijize aangeboden ver- verschinigen, eenigen tijd vertoefd, waama men van den vriendelijken gastheer afscheid moest nemen voor uitvoering van het ver- dere programma. Dit bestond voor het muziekgezelschap, na het volbrengen van een marsch over een groo ten afstand, in het nuttigen van een door de zorgen der Vereeniging van Nederlanders in haar lokaal aangerichten maaltijd, die goed was verzorgd, en zich best liet sraaken. Tegen den tijd dat het concert zou aanvan- gen tocg men weer op marsch en de harmonie bleek daarbij onvermoeid in het spelen van marschen, die, waar men passeerde, allerwege de aandacht trokken. In den tuin van „Trianon" ving op het be- stemde uur het concert aan. De heer Schirris en zijn muzikanten genoten daaribij groct suc ces. Er was een goede opkomst. De voorzitter der organiseerende vereeni ging, de heer H. Wensma, hield een feestrede, gewijd aan „de stem van het bloed", waarin hij het voorrecht schetste, dat men hier op rustige wijze kon bijeen zijn, voor het herden- ken van den jaardag van H.M. de Koningin der Nederlanden, en waarin hij ook wees op de vrijheid, die de daar wonende Nederlanders in Belgie genieten, hetgeen, gezien op het voorbeeld van een ander land, dat landgenoo- ten uitwees, als een groot voorrecht moet be- schouwd worden. Hij deelde mede, dat de consul, de heer Jhr. Bas Backer, het eere-voorzitterschap der Ver eeniging, dat hem krachtens de dien morgen gehouden vergadering was aangeboden, had aanvaard. De muziek speelde hierop een ,,Lang zal hij leven", waarmede de aaniwezigen door handgeklap instemming betuigden. In de pauze werd het woord gevoerd door den heer L. Goudstikker, als oud-Ter Neuze- naar, die verklaarde nog steeds met belang stelling het wel en wee van zijn geboorte- plaats te volgen, uit de Ter Neuzensche Courant. Toen het plan tot het vieren van Koninginnedag met een Nederlandsch muziek- korps werd besproken, had hij aanstonds voor- gesteld daarvoor ,,De vereenigde werklieden" te vragen, het korps, dat hij heeft weten op- richten, en waarvan hij na het optreden van den tegenwoordigen voorzitter, ook eenigen tjjd leider van den opgerichten muziekcursus is geweest. Hij verklaarde verrast te zijn geweest, door hetgeen het korps blijkt te pres- teeren, dit heeft zijn verwachtingen in zeer hooge mate overtroffen. Als blijk van waar- deering voor de ondervonden medewerking wilde de vereeniging het korps eeren en meen- de dit te moeten doen, door asm den directeur, den heer Schirris, een dirigeerstok aan te bieden. Door den voorzitter van het muziekgezel schap, de heer Harte, werd hierna een woord van dank gesproken voor dit blijk van waar- deering nopens de vereeniging, zooiwel als jegens de waahdeerende woorden die tot hem persoonlijk werden gericht. iHij besprak ook de omstandigheden die tot dit bezoek hebben geleid. Zijn vereeniging heeft zeker geen spijt, hier te zijn gekomen, gezien de buitengewoon vriendelijke onbvangst, die op verschillende wijze is genoten, en die bewijst, dat de in bet buitenland wonende Nederlanders de Holland- sche gastvrijheid niet hebben vergeten. De herinnering aan dit uitstapje zal zeker in de herinnering van alle deelnemers voortleven. De heer Wensma bood hierop namens zijn vereeniging aan den voorzitter, als blijk van hulde een zilveren beker met inscriptie aan. Het programma der muziek werd daama voortgezet, en vervolgens werd een tombola gehouden. Het was in den tuin, waar ook de heer en mevrouw Bas Backer, en de heer Van Silfhout met familie tegenwoordig was, bijzonder gezellig, doch voor de Ter Neuze- naars was het tijdstip voor vertrek aangebro- ken en men nam, zij het noode, afscheid van de vriendelijke gastheeren, met goede beloften voor de toekomst. Omstreeks 1 uur brachten de autobussen en auto's het muziekgezelschap in goeden welstand en in de beste stemrfiing thuis. GEEN KOSTELOOZE VERBINDING TUSSCHEN DE EILANDEN. In verband met de vervanging van het wets- ontwerp tot tolheffing op de bruggen door het wetsontwerp tot heffing van een halven cent extra invoerrechten op de benzine, heeft de A.N.W.B. verleden jaar den minister van Wa- terstaat verzocht de verbinding tusschen de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden, on- derling en met het vaste land, kosteloos te maken en de exploitatiekosten der veerdien- sten te brengen ten laste van het verkeers- fonds. Naar aanleiding daarvan heeft de minister thans medegedeeld, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan. TEXTIEL-INDUSTRIESCHOOL TE ST. JANSTEEN. Eenigen tijd geleden is door ons melding gemaakt van het voornemen tot het oprichten eener textiel-industrieschool te St. Jansteen, in verband met de vele aanvragen om werk- Kiachten door de aldaar en in de omgeving gevestigde textielfabrieken en aldaar ge- schoolde arbeidskrachten op te leiden. J.l. Zateraagmiddag is die school door den Commissaris der Koningin officieel geopend. Behalve Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford waren daar tegenwoordig de heeren Van der Wart en Vogelaar, leden van Gedep. Staten, de heeren Van Rompu, voorzitter, en Harte, seretaris, der Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, twee ver- tegenwoordigers van het Departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage, de Z.Eerw. heer pastoor Preijers te St. Jansteen, de hee ren Vienings, burgemeester van Clinge, en Lambooy, van Hontenisse, benevens het ge- meentebestuur van St. Jansteen. Nadat het gezelschap in het gemeentehuis was bijeengekomen, wandelde men op uitnoo diging van den burgemeester, den heer Geir- naerdt, naar de St. Antoniusschool in de Wilhelminastraat, van welke een lokaal door het R. K. schoolbestuur ter beschikking van den cursus is gesteld. In dit lokaal stonden een drietal weef- machines opgesteld. De burgemeester, de heer Geirnaerdt, sprak hier een woord van welkom. Hij wees voorts op de beteekenis dezer school, aangezien zij een krachtig middel vormt, tot bestrijding der jeugdwerkloosheid in deze streek. Velen loopen rond zonder uitzicht op werk, terwijl de industrie werkkrachten vraagt en deze van elders moet betrekken. Deze school is niet alleen een middel voor het be- vorderen der stoffelijke belangen van hen die hier zullen worden opgeleid, doch bestrijdt ook de moreele gevolgen der werkloosheid. Konden de aanvankelijke pogingen om de school inge- volge de nijverheidsonderwijswet tot stand te brengen niet slagen, met medewerking van het Departement van Sociale Zaken is het doel bereikt, om hier leerlingen op te leiden voor- loopig voor het weven, later mogelijk ook voor het breien. Op 8 Mei 1.1. heeft de gemeente- raad voor het oprichten der school de noodige gelden gevoteerd, 5 omliggende gemeenten verleenen subsidie, terwijl het R. K. school bestuur de lokaalruimte belangeloos beschik- baar stelde. Ook de P.Z.E.M. verleende steun. Men kon den heer F. P. O. M. Koch bereid vin- den om op te treden als directeur-leeraar. De cursus kon worden begonnen met 52 leerlin gen, waarvan 20 uit St. Jansteen. Aan 15 leerlingen konden reeds 15 in verschillende fabrieken geplaatst worden. Hulde bracht spreker voor de tot stand koming van den cursus aan den gemeente-secretaris, den heer Francken. Hij noodigde hierop den Commis saris der Koningin uit, den cursus te willen openen. Deze deed zulks, in de volgende bewoor- dingen: Mijnheer de Burgemeester, Mijne Heeren, Gaarne ben ik bereid aan Uwe uitnoodiging, waarvoor ik U mijn hartelijken dank betuig, gevolg te geven. Die uitnoodiging heb ik ten zeerste op prijs gesteld, omdat ik door mijne aanwezigheid alhier niet alleen uitdrukking kan geven aan mijne oprechte sympathie voor Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen, maar omdat ik daardoor ook in de gelegenheid zou zijn uiting te geven aan mijne belangstelling voor de krachtige ontwikkeling van de indu strie in deze landstreek. Terwijl toch deze landstreek in vroeger jaren in hoofdzaak op den landbouw was aan- gewezen en de industrie daamaast van geen of slechts van geringe beteekenis was, is sedert eenige jaren daarin eene ingrijpende wijziging gekomen en vormt de industrie thans meer en meer eene bestaansmogelijk- heid voor een niet onbelangrijk deel der in- gezetenen dezer gemeente en der gemeenten in de omgeving. De stichting der textielindustrie in Zeeuwsch- Vlaanderen dateert van 1906, toen de eerste meehanische tricotagefabriek werd opgericht. Tijdens en na den oorlog werden nog eenige breierijen gesticht, zoodat er toen een vijftal fabrieken bestonden. Daarin werkten circa 400 personen. Deze toestand bleef bestaan, totdat voor eenige jaren een aantal Belgische en Fransche fabrikanten, die in Nederland een afzetgebied hadden, hunne exportmogelijk- heden door de maatregelen, aan de grens ge troffen, zagen verminderep. Toen vestigden zij in deze landstreek filiaal- bedrijven. Sindsdien breidde de textielindustrie zich hier snel uit, zoodat nu reeds van eene belangrijike nijverheid gesproken mag worden. Er bestaan thans in deze streek een 25-tal fabrieken, waarvan 7 weverijen. Een 10-tal dezer fabrieken zijn grootere bedrijven. Reeds sedert jaren bestond in de breierij een tekort aan geschoolde arbeidskrachten en ook voor de weverij bestaat er thans een gebrek aan ervaren krachten, zoowel voor hooger als voor lager personeel. Dit heeft tengevolge ge- had, dat de fabrikanten, ondanks hunne prij- zenswaardige bereidwilligheid om Nederland- sche krachten in dienst te nemen, zich wel verplicht zagen met buitenlandsch personeel te werken, terwijl vele ingezetenen alhier werkloos zijn en niet in de industrie kunnen opgenomen worden, omdat hun de noodige vakkennis ontbreekt. Hoe ernstig dit ook te betreuren valt, moet men er aan den anderen kant ook tegen waken om te miskennen of afbreuk te doen aan de gunstige resultaten van het tusschen Belgie en Nederland gesloten arbeids- en vestigingsverdrag. Ik moge deze gelegenheid aangrijpen om eenige opmerkingen dienaan- gaande te maken, waaruit kan blijken, dat bedoeld bedrag ook voor Nederland van groote beteekenis moet worden geacht. In Belgie werkende Nederlanders. Het verdrag brengt mede, dat als regel eene door een werkgever aangevraagde ver- gunning tot het doen verrichten van arbeid door een Belgisch resp. Nederlandsch onder- daan wordt verleend. Eene uitzondering op dezen regel wordt on der meer toegepast, indien het aan den vreem- deling te betalen loon in belangrrjke mate (notoirement) ongunstig afwijkt van de ter plaatse gangbare loonen in het bedrijf van den aanvrager. Op 1 Maart 1935 (over dit jaar beschik ik over geen cijfers dienaangaande) bedroeg het aantal Nederlandsche arbeiders(sters) 21.041 (17.175 mannen en 3.856 vrouwen). Er waren toen totaal 60.000 Nederlanders gevestigd (vrouwen en kinderen inbegrepen). Verder werkten er op 1 Maart 1935 nog ruim 700 Nederlandsche grensarbeiders in Belgie. In totaal werkten er dus op genoemden datum bijna 22.000 Nederl. werkkrachten. Daartegenover waren er op 1 Jan. 1935 in Nederland gevestigd 6960 loontrekkende man nen en 3.245 vrouwen van Belgische nationali- teit, die in loondienst werkzaam waren; boven- dien waren op 1 Jan. '35 in ons land werk zaam 5.374 mannen en 1.706 vrouwen van Belgische nationaliteit als grensarbeiders, zoo dat het totaal aantal Belgische arbeiders in Nederland werkzaam op 1 Jan. '35 bedroeg 17.285 (12.334 mannen en 4951 vrouwen). Het aantal in Belgie werkende Nederlan ders was dus dp bedoelden datum vrij be langrijk hooger dan het aantal in Nederland werkende Belgische onderdanen. Vermoede- lijk zal dit ook thans nog wel het geval zijn. Werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Wat de wertdoosheid in Zeeuwsch-Vlaan deren betreft, valt voorts te constateeren, dat deze, ondanks de onmiskenbare concurrentie van Belgische arbeidskrachten, niet grooter is, ja thans zelfs kleiner is dan het gemiddelde in het geheele land. Het aantal geheel werkloozen, bij de organen der arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoe- kenden bedroeg: op 31 Jan. 1936: in Nederland 475.890 dit is 5,6 van de bevolking op 1 Jan 1936; in Zeeuwsch-Vlaanderen 4.725 dit is 5,6 van de bevolking op 1 Jan. 1936; op 31 Mei 1936: in Nederland 392.884 dit is 4,6 van de bevolking op 1 Jan. 1936; in Zeeuwsch-Vlaanderen 1.681 dit is 2 van de bevolking op 1 Jan. 1936. Zooals vanzelf spreekt dient de bestrijding van de werkloosheid en ook de bestrijding der jeugdwerkloosheid met kracht ook in deze landstreek te worden voortgezet. Het valt daarom bijzonder te prijzen in het gemeentebestuur van St. Jansteen, dat het heeft ingezien, dat bij de snelle uitbreiding der textielindustrie in hunne gemeente het noodzakelijk werd om voor eene vakopleiding van arbeidskrachten te zorgen. Een woord van oprechte hulde aan het actieve college van Burg, en Weth. en aan den raad dezer ge meente, maar in het bijzonder aan Uwen zoo energieken burgemeester voor zijn initiatief en wijs beleid is hier zeer zeker op zijn plaats. Het gemeentebestuur wenscht te beginnen met het geven van textielcursussen voorloopig alleen voor weverij. Het valt te loven, dat met het oog op de kosten op bescheiden voet is begonnen. Met de mogelijkheid van uit breiding is echter rekening gehouden, alsmede met eene opleiding in het vak van de meeha nische breierij. De cursussen zijn ook toegankelijk voor leerlingen uit andere gemeenten, zoodat daar mede een groot streekbelang wordt gediend. Dat zij zich reeds aanstonds in de noodige belangstelling zullen mogen verheugen, blijkt uit eene mededeeling, welke ik ontving en volgens welke het aantal personen, dat zich heeft aangemeld, zoo groot was, dat de helft moest worden afgewezen. De cursus beoogt naast het praktische werk als hoofdzaak ook het bijbrengen van eenige theoretische kennis van weefmachines, van samenstellen en ontbinden van weefsels en van materiaalleer. De leerling zal daardoor naast eene praktische vaardigheid ook een inzicht krijgen in eenige grondtypen van weefmachi nes en in de samenstelling van weefsels. In het bezit van deze kennis zal de leerling in veel korteren tijd dan anders het geval zou zijn, in de fabriek zich tot een volwaardigen wever kunnen opwerken. Het behoeft geen betoog, dat eene dusdanige theoretische en praktische opleiding aan velen in deze land streek op den duur een behoorlijk middel van bestaan zal kunnen opleveren. Welnu, mijne heeren, de hoop uitsprekende, dat deze cursussen krachtig zullen mogen bijdragen tot bestrijding der werkeloosheid en dat zij in rijke mate bevorderlijk zullen mogen zijn aan de belangen dezer landstreek en met den hartgrondigen wensch, dat God's Zegen daarop bij voortduring zal mogen rusten, ver- klaar ik deze cursussen voor geopend. Hierop stelde de Commissaris de weef machines in werking. Door den heer De Graaf werd hierop het woord gevoerd namens het Departement van Sociale Zaken, waarbij deze er vooral nadruk op legde, dat deze school een middel vormt tot gezonde werkverschaffing. Veel moet in deze tijden worden aangewend, tot bestrijding van den geesel der werkloosheid, dat alleen als een hulpmiddel moet worden beschouwd. Deze school vormt echter een directe bestrijding van werkloosheid, omdat zq voor de leerlingen perspectief biedt, daar deze van de school in het bedrijf kunnen worden opgenomen. Aan deze vakopleiding bestond hier behoefte en daarom kon daaraan ook door het Departe ment voile medewerking worden verleend. De directeur-leeraar, de heer Koch stelde ook de behoefte asm deze school voor deze streek in het licht. Hij sprak de hoop uit, dat zij moge uitgroeien tot een volledige textielschool voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Laatste spreker was de Z.Eerw. heer Pastoor Preijers, die vooral wees op de mo reele zijde dezer school, daar zij bestrijdt de funeste gevolgen der jeugdwerkloosheid. 'Het schoolbestuur heeft daarom gaarne aan de totstandkoming dezer school meegewerkt en zegt daaraan ook verderen steun toe. Alsnu werd de eerewijn aangeboden en de opgestelde machines bezichtigd, waarbij de directeur-leeraar inlichtingen verstrekte. Het gemeentebestuur bood tenslotte aan de gasten in de raadszaal van het gemeentehuis een lunch aan. Jaardag Koningin VVilhelmina. Alhier werd onder leiding van het opge- richte comitd tot viering van nationale fees- ten, waarvan de burgemeester, Mr. Tellegen, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard, met medewerking der „Winka"-winkeliers, de jaar dag van Koningin Wilhelmina gevierd door een optocht der sohoolkinderen in den na- middag. Deze trok rond, voorafgegaan door de R.K. fanfare. Na afloop ontvingen de kin deren een ballon waaraan een kaart. Op een gegeven sein, werden deze ten getale van on geveer 450 stuks opgelaten, hetgeen een mooie aanblik bood. De belangstelling der kinderen gaat nu uit naar de ontvangst van een kaart van hun ballon, om te weten waar deze neer- gekomen is en wie de verste zal zijn. Ten slotte werden de kinderen in de scholen op een lekkemij onthaald. Des avonds 7 uur stroomden vele bewoners van Sluiskil bijeen op het pleintje aan de Spoorstraat. Daar was een podium opgericht, waarop een uitvoering werd gegeven door de fanfare, de mondharmonicaclub „Intemos" fn de zangvereeniging .Polyhymnia". Tijdens de pauze tusschen het optreden van genoemde vereenigingen, sprak de voorzitter van het feestcomite de bevolking toe, terwijl na hem burgemeester Tellegen het woord voerde, daarbij wijzende op de beleidvolle regeeringsperiode van H. M. de Koningin en het voorrecht, daardoor aan ons volk ge- schonken. Door een luidsprekerinstallatie kwamen deze toespraken goed door. Beide sprekers werden herhaaldelijk met applaus toegejuicht. Vreeselijk ongeluk met doodelijken afloop. Maandagnamiddag pl.m. 5 uur had alhier een vreeselijk ongeluk plaats. De ruim 41jarige P. de J., landarbeider bij den landbouwer H. al hier, bracht een voer mest naar het land, toen hij plotseling van den wagen viel, met het noodlottig gevolg, dat de wielen van het voer- tuig den ongelukkige over het hoofd reden, tengevolge waarvan hij op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot werd naar de alge- meene begraafplaats gebracht, waarna het Dinsdagavond naar de woning werd overge bracht. De overledene laat een vrouw zonder kinde ren na. De deemis met de zwaar getroffen weduwe is algemeen. Jaardag H.M. de Koningin. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin Wilhelmina werd Maandag avond op het schoolplein der O. L. S. een uit voering gegeven door de plaatselijke muziek- vereeniging ,ETk naar zijn krachten' Deze uitvoering, welke werd begunstigd door fraai zomerweer, had een zeer vlot verloop en trok veel belangstelling. Na afloop marcheerde men onder het spelen van een luchtige marsch en gevolgd door de jeugd van Hoek, voorzien van ontelbare lam pions, af. Aanbesteding. Door de kolenvereeniging „Vooruitzicht" al hier werd in het caf£ van den heer P. Huijssen aanfoesteed het vervoer, alsmede het uitlossen en uitdragen van ruim 400.000 K.G. kolen. Het vervoer werd aangenomen door den heer J. A. Meertens voor f 0,75 per 1000 K.G., ter wijl het uitlossen en uitdragen werd aangeno men door den heer E. de Graaf, voor 0,50 per 1000 K.G. 40-jarig huwelijlisfeest. Naar men ons meldt, hoopt het echtpaar J. C. KaijserDieleman a.s. Donderdag het heuglijk feit te herdenken, waarop het 40

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2