Ter Neuzensche Courant De Tweelingzusters. Binnenland Feuilleton Buitenland Landbouwberichten Gemengde Berichten Maandag 31 Aug. 1936 No. 9497 TWEEDE BLAD RECHTSZAKEN. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN BEIAARD EN BANK. Te Enkhuizen heeft de beiaard-commissie per circulaire medegedeeld, dat wegens de sluiting van de Wed. S. Lakenman en Zoon's Bank N.V., waardoor vele van de genoodig- den en ook de commissie op gevoelige wijze getroffen zijn, het besluit moest worden ge- nomen, de officieele overdracht en inwijding van den gerestaureerden beiaard in den Zui- dertoren tot nadere order uit te stellen. De commissie is van meening, dat van eenigszins feestelijke stemming onder de ge- geven omstandigheden geen sprake kan zijn. INDIJKING VAN RIJPE SCHORREN BIJ ZUID-BEVELAND. In een te Ossendrecht gehouden vergade- ring is de wenschelijkheid besproken om te komen tot stichting van een Heemraadschap, teneinde in het Zuid-Westelijk gedeelte van Noord-Brabant een betere afwatering te ver- krijgen. Tevens werd bet plan voorgelegd om de rijpe schorgronden, gelegen v66r den „de Vijdtpolder" en beneden den „Volckerpolder" (Zuid-Beveland)in te dijken. DUITSCHLAND VERHOOGT BELASTING. Teneinde de financiering van de uitgaven voor de grootscheepsche „nationaal-politieke" plannen. welker uitvoering de Duitsche regee- ring zicb tot taak beeft gesteld, uit de loo- pende ontvangsten mogelijk te maken, is een wet uitgevaardigd, krachtens welke de Duit sche vennootschapsbelasting met 50 wordt verhoogd. Deze verhooging wordt onmiddellijk van kracbt voor de belasting die de vennootschap- pen voor het tweede halfjaar van 1936 moe- ten opbrengen. Aangezien de belasting op de inkomsten der vennootschappen tot dusverre 20 bedroeg, zal zij voortaan dus 30 bedragen. In de desbetreffende toelichting wordt o.a. verklaard, dat het levensrecht van de Duit sche natie de tegenwoordige grootscheepsche uitgaven eischt en anderzijds aan de econo- misch niet noodzakelijke oprichting van N.V.'s door de belastingverhooging paal en perk kan worden gesteld. DE WIJZIGINGEN IN DE STELNVERLEENING. Vrijdag heeft te Zwolle het reeds aangekon- digde onderhoud van den minister van sociale zaken met de wethouders van de steden boven 100.000 inwoners!, plaats gehad. Daarbij zijn ter sprake gekomen de voorstellen tot wijzi- ging van de steunregeling voor werkloozen met betrekking tot den huurbijslag en het standaardloon. De minister stelde op den voorgrond, dat de wij'zigingen den geheel vor- men en dat zij niet gedeeltelijk gehandhaafd en gedeeltelijk ingetrokken kunnen worden, alsmede dat de datum van invoering, 13 Sep tember, gehandhaafd blijft. Met betrekking tot den huurbijslag (voor- loopige halveering) herhaalde de minister, dat de regeering bereid is mede te werken tot verlaging dan wel verdere verlaging van de huren door het verleenen van bijdragen, sub- sidiair extra bijdragen, ingevolge de Woning- wet, een en ander op den tot dusver geldenden voet en dat, voor zoover, zich in de gemeen- ten de wenschelijkheid van huurverlaging, gepaard met rijkssteun als hiervoren bedoeld, mocht doen gevoelen, de minister gaarne voorstellen tot huurverlaging tegemoet zag. De minister voegde hieraan toe, dat derge- lijke voorstellen tot huurverlaging van Wo- ningwetwoningen met groote snelheid in be- handeling zullen worden genomen. Voorts deelde de minister mede, dat naar het oordeel van de regeering ook de verhuur- ders van particuliere arbeiderswoningen, voor zoover bewoond door steuntrekkenden, rede- lijke verlaging van deze huren zullen moeten toepassen, opdat niet alleen de steuntrekken den de nadeelen van de wijziging van den huurbijslag zullen ondervinden. Hij voegde hieraan toe dat, zooals reeds in de circulaire is uiteengezet, hier een taak ligt voor de gemeentebesturen om met de huis- eigenaren overleg te plegen. Medegedeeld werd, dat indien en voor zoo- verre de huiseigenaren niet bereid zouden Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 17) Vervolg. Hij voegde zich bij het gezelschap dat op het grasveld onder den grootsten cederboom zat thee te drinken en nam zwijgend een kopje van Jenny aan. Derek en Pamela wierpen elkaar met *veel luidruchtig gelach koekjes toe. De zon scheen warm en zacht op het flu- weelige groen van het gras; Pamela's roode japon stak er schel tegen af. John keek naar Jenny, terwijl haar vaste hand them het kopje reikte. Ze had mooie, fijne handen, kleiner dan die van Anne en blanker veel blanker. Haar bruine oogen lachten hem itoe. „Je hebt een lange wandeling gemaakt; je ziet er tenminste moe uit", zei ze. ,,Neen, ik heb niet zoo lang gewandeld", was het vage antwoord. Hij nam den ledigen stoel naast haar en begon, in zijn gedachten verdiept, zijn thee te drinken. Hij was over- tuigd dat Ane en Jenny elkaar ontmoet had- den. Jenny had geschreid; er waren nog zwakke sporen van te zien onder haar oogen en de donkere wimpers, waardoor ze naar hem had gekeken, waren nog niet heelemaal droog. Jenny huilde gauw. Gis- terenavond had ze het ook gedaan, toen hij met haar over Anne gesproken had. Maar toch stond het absoluut voor hem vast, dat zij en Anne elkaar ontmoet hadden. Hij dronk zijn kopje leeg en zette het neer. ,,Kun je mij ook het adres geven van Miss zijn een redelijke huurverlaging te geven, de minister zou bevorderen, dat een wetsont- werp zou worden ingediend, dat onredelijke uitzetting zal verhinderen. Voor de gesteunde werkloozen, die als ge- volg van den maatregel zullen moeten verhui- zen, zal, voorzoover noodig, een bijdrage in de verhuiskosten worden gegeven. De minister zegde voorts toe, met hand- having van het beginsel, het standaardloon van de grootere gemeenten voorshands op een hooger bedrag vast te zullen stellen dan in de circulaire van 31 Juli is aangegeven. Ten slotte verklaarde de minister zich bereid tijdig voor het invoeren van de tweede etappe aan de hand van de dan aanwezig zijnde om standigheden, de gevolgen hiervan met de desbetreffende instanties nader onder de oogen te zien. PAND DER NEDERLANDERS TE MADRID EXTERRITORIAAL GEBIED. Naar gemeld wordt, is bij het departement van Buitenlandsche Zaken bericht ingekomen van den Nederlandschen zaakgelastigde te Madrid, dat het pand, dat door hem ter be- schikking was gesteld van de Nederlanders, die zich daarin veiligheid willen stellen, door de Spaansche regeering thans tot exterrito- riaal gebied is verklaard. Hierdoor waar- borgt de Spaansche regeering de veiligheid van dit gebouw en van zijn inwoners. Op het oogenblik vertoeven er in dit tijdelijk Nederlandsche stukje grondgebied in de Spaansche hoofdstad 38 personen van Neder landsche nationaliteit. TROTZKI ZAL ZICH KOEST MOETEN HOUDEN. Het Noorsche passenbureau heeft, naar uit Oslo gemeld wordt, den minister van justitie medegedeeld, van meening te zijn, dat Trotzki zich niet heeft gehouden aan de voorwaarden, die hem destijds bij de uitreiking van de verblijfvergunning zijn gesteld, doch zich aan politieke activiteit schuldig heeft gemaakt. De regeering heeft tot dusver nog niet besloten, de nog tot 18 December a.s. geldig zijnde verblijfsvergunning in te trekken, en Trotzki te venzoeken, het land te verlaten. Deze houding der regeering werd in de bur- gerlijke pers sterk gecritiseerd. De minister van justitie deelde later mede, dat de Noorsche regeering besloten heeft Trotzki en zijn echtgenoote te interneeren, nadat Trotzki Vrijdagochtend in een bespre- king nadrukkelijk had geweigerd de voor waarden, welke hen werden gesteld voor ver- der verblijf in Noorwegen, n.l. zich niet meer in te laten met politiek te aanvaarden. De beide secretaTissen van Trotzki zullen worden uitgewezen. EEN VERKLARING VAN OUD-MINISTER DEVeZE. Men meldt uit Brussel: In een interview met den militairen med'e- werker van de Gazette de Charleroi, heeft de heer Deveze, oud-minister van defensie, in antwoord op de vraag of naar zijn meening het gevaar voor een nieuwen oorlog in Europa dreigend was, het volgende verklaard: Neen. De internationale toestand is onge- twijfeld somlber, maar ondanks de jongste mili- taire maatregeien door Dultschland getroffen, moet men zich niet laten meeslepen door een oorlogspychose. Ondanks alles geloof ik aan de waarde van het Locarno-pact. De heer Deveze herhaalde verder, wat hij reeds in de gemengde militaire commissie had gezegd en voegde er aan toe, dat van 1931 tot 1936, de legercredieten meer dan een milliard drie hon- derd millioen bedroegen. Hij meende, echter dat het parlement nieuwe credieten beschik- baar moest stellen voor de aanschaffing van munitie, het vliegwezen, de luchtbescherming en tegen de tanks. OVERTREDING VAN DE WET OP DE EVENREDIIGE VRACHTVERDEELING. In een buitengewone zitting voor strafzaken behandelde de kantonrechter te Amsterdam de strafzaak tegen een schipper die de wet op de evenredige vrachtverdeeling heeft overtre- den. De man had, zonder daartoe vergunning te hebben, een vracht steenen vervoerd van Bemmel (bij Nijmegen) naar Slootdorp. Te Amsterdam in het Merwedekenaal was hij door een controleur aangehouden. Het schip, dat ruim 200 ton groot is en de lading bestaande uit 104.000 steenen warpn in beslag genomen. De ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat vooral schippers die steenen Fairlie?"' vroeg hij terloops. „Die is immers in Spanje!" Een lichte bios trok over Jenny's gezicht toen ze antwoordde en haar oogen werden grooter. ,,Ja haar adres in Spanje". ,,Ik weet het niet, ze is steeds reizende. Je gebruikt suiker en melk, niet waar?" Ze was inmiddels druk doende hem een tweede kopje in te sohenken. De bezigheid gaf haar een houding. „Ja, graag. Maar als je je zusiter schrijft, hoe adresseer je de brieven dan?" „Poste restante, Madrid". En Jenny gaf hem zijn kopje zoo vol, dat de thee over den rand op het schoteltje liep. John gooide het schoteltje op het gras leeg. Toen de laatste druppel viel, zei hij: „Is Anne nog bij haar? Bij Miss Fairlie bedoel ik?" „Natuurlijik", klonk het grifweg. Maar de woorden waren nog niet van haar lippen of Jenny werd koud van angst. Als John Anne toevallig eens gezien had! Hij kon haar niet gezien hebben, trachtte ze zich de volgende seconde gerust te stellen, hjj was haar mis- schien in de oprijlaan tegengekomen, maar herkend had hij haar zeker niet. Pamela maakte zich van John meester. ,,Waar ben jij in vredesnaam gebleven na onzen dans?" riep ze hem itoe. ,,Je had best kunnen blijven om me te ver- tellen hoe goed ik danste". ,,Ik had even iets te doen", John's stem was zoo vlak als 't maar kon. „Nu, je hebt een groote koekjesvangerij gemist. Het staat drie-een voor mij; ik ga mij opgeven voor 't wereldkampioenschap ,,<Koekjesvangen" en tegelijk voor het duur- record dansen". O zeg, is dat geen reuzen- idee? Ik dansen, terwijl Derek mij koekjes toegooit en ik ze tusschen mijn tanden op- vang! Ze me dat eventjes een bravourstukje zijn! Kom, Derek, we zullen ze het eens laten zien!" Allen keken ze lacbend naar de lange, lenige gestalte in het vlammende rood. Ze bewoog varen, zich van de wet niets aantrekken, zoo- dat deze wet een wassen neus dreigt te wor den. Spr. requireerde een geldboete van 30 subs. 30 dagen hechtenis met bevel tot terug- gave van het inibeslaggenomen schip. De kantonrechter legde een boete op van 10 siuibs. 5 dagen hechtenis. De teruggave van het schip werd voorts door den kantonrechter gelast. VERLAGING STEUN VOOR GERST EN VELDBOONEN. In verband met de marktpositie heeft de minister van landbouw en visscherij besloten den steun voor gerst en veldboonen met ingang van Maandag 31 Augustus te ver- lagen, hetwelk voor gerst zal worden bereikt door een verlaging van door dorschsteun met 0,25 per 100 K.G. en v Dor veldboonen door de huidige regeling te vervangen door een an- dere waarbij de steun periodiek zal worden vastgesteld en welke regeling voor de telers bij de huidige prijsverhoudingen zal neerkomen op een steun die ongeveer f 0,50 per 100 kg. min der zal bedagen dan thans. Op een door den Nederlandschen bond van Protestantsch Christelijke werkgevers in de voedingsbedrijven gedaan verzoek heeft de minister geantwoord, dat hij geen aanleiding kan vinden den prijs fan de vita-tarwe te ver- minderen of de monopolieheffing op tarwe te verlagen. Ook de monopolieheffingen op voergranen blijven ongewijzigd. TOENEMENDE SMOKKEL IN HET KLEIN. Nog steeds blijken de voordeelen aan het smokkelbedrijf verbonden te aanlokkelijk voor de vele werkloozen, dan dat zij er niet iets, en soms zeer veel, voor zouden wagen om b.v. een vrachtje goedkoope boter over de grens te halen. Te Maastricht zijn vooral vrouwen en kinderen bij den smokkel betrok- ken. Daardoor is voor de jeugd een moreel gevaar ontstaan. Aan de andere zijde van de Belgische grens heeft zich blijkbaar een nachtleven ontwikkeld van een weinig verkwikkelijk allooi, in houten brakken, die tot bar en dansgelegenheid zijn ingericht en voomamelijk bestaan van Hol- landsche dubbeltjes. De moreele gevolgen van het clandestiene grensverkeer, dat bijna uitsluitend wordt onderhouden door jeugdige smokkelaars in grooten getale schijnen ont- zettend te zijn en vragen dan ook nog veel meer de aandacht dan de fiscale gevolgen. Intusschen zijn de prijsverschillen in Belgie en Nederland nog steeds van dien aard, dat smokkelen een winstgevend bedrijf blijft, ondanks het feit, dat in Belgie na de devalua- tie de loonen zijn gestegen en mede tenge- volge daarvan veel producten duurder zijn ge- worden. TE LA AG GEVLOGEN. De gemeentepolitie ;te 'Halfweg heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen den piloot van het vliegtuig PHAIR, wegens het boven de bebouwde kom "'vTTegtn op^een "Hoogte van minder dan vierhonderd meter. De hoogte waarop het vliegtuig vloog be droeg niet veel meer dan die van den toren der Gereformeerde kerk, welke een hoogte heeft van ongeveer 50 meter. TWEE KINDEREN IN ZEE AFGEDREVEN. Een ervan verdronken. Dat de zee bij Oostenwind, wanneer de trek van "het water zeer sterk is, groote gevaren oplevert voor baders, is te Egmond weer op tragische wijze gebleken. Twee meisjes van 14 jaar, dochtertjes van de families v. G. en van S. te Heiloo waren in zee aan het baden toen ze plotseling door het water werden meegetrokken. Op hulpgeroep van de kinderen werden dadelijk reddingspo- gingen aangewend. Het mocht den redders gelukken beide meisjes die reeds bewusteloos waren, op het strand te brengen. Het dochtertje van de familie van S., was vrij spoedig weer tot het bewustzijn terugge- keerd, maar alle pogingen, welke werden aan gewend om bij haar vriendinnetje de levens- geesten op te wekken, bleven vruehteloos. TRAGISCH ONGEVAL. Bij de familie B. te Zeist was het eenjarig jongste kind Vrijdagmiddag op een bovenka- mer te rusten. Toen een loge eens ging kijken of het kind wakker was, zag zij, dat het kind met zijn truitje asm een haak van het ledi- rhytmisch naar links en rechts en sperde haar grooten mond zoo wijd mogelijk open, zoodat ze Derek's eerste koekje al gauw met een handige manoeuvre beet had. Het volgende kwam tegen haar oog aan, maar ze wist het met haar hand op te vangen en wierp het terug, terwijl ze uitgelaten schreeuwde: „Beroerd schot! Nog eens!" Een uitbundig gelach volgde en er was zoo'n lawaai dat het geluid van Aurora Fairlie's zwaren voetstap en het nimmer ontbrekend gekraak van haar degelijke schoenen onopge- merkt gebleven was. Het was John die de nieuwe bezoekster het eerst omtdekte. Hij wendde het gezicht naar Jenny en zag de massieve, vierkante vrouwen- figuur een paar meter verder staan, de voeten een eind van elkaar; den vilten hoed liet het groote, roode gelaat geheel zichtbaar en de rechterhand hield een stevigen wandelstok omvat. Voor Hij iets kon zeggen, riep Miss Fairlie: Hallo, Jenny!" En Jenny sprong met een gilletje overeind. „Aurora!" ,,Maar lieve kind, kijk niet zoo verschrikt!" ,,Ik dacht dat je in Spanje was", zei Nicho- lass Marr. ,,Ben gisteren overgestoken. Bar slecht weer. Waarom reist een mensch eigenlijik? Ik blijf nu maar thuis en ga dikke wollen kousen breien". ,,Hoe ben je hier gekomen?" „Met de auto natuurlijk. Je verwacht toch zeker niet dat ik in dit gezegende land, waar de wegen zoo effen als biljarttafels zijn, met den trein reisde? O, lieve deugd, ik ben uit- gedroogd. Geef me alsjeblieft een kop thee!" Jenny haakte haar arm hartelijk in die van Aurora. „Kom mee in huis, dan zal ik je daar thee geven, deze hier is te slap om je aan te bieden". ,,Ik ben niet veeleischend. Ze is in ieder geval nat en daarom is het me voor alles te doen". Joviaal lachend en met drukke bewegingen kant hing. Dadelijk waarschuwde zij de moe- der die tot haar groote ontzetting geen levens- geesten bij het kind meer kon bespeuren. Een terstond ontiboden geneesheer heeft slechts den dood kunnen constateeren. Het kind is vermoedelijk in zijn bedje gaan staan, is toen gevallen en met het truitje blij ven hangen, waarbij de keel van het kind is dichtgesnoerd. MEISJE DOOR EEN HOND AAN GEVALLEN. Vrijdagavond werd in een woning te Am sterdam een 6-jarig meisje plotseling aange- vallen door een eigen hond, die reeds gerui- men tijd in het gezin vertoefde. 'Het meisje werd zoodanig toegetakeld dat het met vrij emstige verwondingen aan hals en kin naar het Wilhelminagasthuis moest worden over- geibracht. OLVMPISCHE GOUDEN MEDAILLES NIET VAN GOUD. Een onthulling. Het R. Nwbl. schrijft: Bij de Olympische Spelen te Berlijn zijn honderd en twintig gouden medailles uitge- reikt aan de winnaars van eerste prijzen. Maar in Duitschland, dat zoo heel weinig goud bezit, zouden de gouden medailles niet echt van goud zijn geweest. De redactie beschouwde het als een klein kunstje om de echtheid van dit praatje te on- derzoeken. De verslaggevers werden er op uitgestuurd om Olympische gouden medailles te bemachti- gen en 6en van deze medailles werd onder- worpen aan het deskundig oordeel van den goddsmid H. M. Mansvelt aan de Prinsen- straat te Rotterdam. De uitspraak van dezen deskundige luidde: Het is geen goud! Het is verguld zilver. De plak weegt 73 gram en als hij van goud was, zou hij een waarde aan goud hebben van ongeveer 110. Maar nu de medaille verged zilver is, bedraagt de waarde aan oud zilver slechtsf 1,50. Voor alle zekprheid werd nog het oordeel in- gewonnen van een ambtenaar van de Waar- borg en die bevestigde de uitspraak van den heer Mansvelt. Waren de Olympische winnaars van eerste prijzen bedrogen in Berlijn? De redactie herinnerde zich, dat in 1928, tij- dens de Olympische Spelen te Amsterdam, mevrouw M. Philipsen, nog altijd beroemd als Zus Braun, ook een gouden medaille had ge- wonnen. Het zou dus gemakkelijk zijn een vergelijking te maken. En als de Amsterdam- sche gouden medaille wel echt goud zou blij ken te zijn Een telefoontje naar mevrouw Philipsen Mag het Nieuwsblad even uw Olym pische gouden medaille van 1928 leenen? Even later snelde een auto naar het Plas- wijck-paviljoen in Hillegersberg. Dit is ook geen goud, zei mevrouw. Phi lipsen, terwijl zij de medaille overreikte. Maar u mag 'm wel even hebben. Om het naadje van de kous te weten nam de redacteur de medaille toch maar even mee en weer snorde de auto naar de Prinsenstraat. Neen, dat is ook geen goud, constateerde de goudsmid. Het is toch eigenlijk een schande, dat de winnaars voor zulke gewel- dige sportprestaties niet eens een echte gou den medaille krijgen. Het is precies dezelfde medaille, zelfde gewicht, zelfde teekening, zelfde waarde Het was een onthulling. feet het vergulsel viel ook de roem van de Olympische gouden medaille af. Iedereen heeft altijd gedacht, dat de Olympische gouden medailles massief goud zijn en nu bleken de medailles slechts verguld te zijn. Mevrouw Philipsen, het is inderdaad geen goud, zei even later de Nieuwsblad-redacteur tot haar. En toen kwam na het romantisch en moei- lijk speuren van de Nieuwsblad-joumalisten, waarover ook elders wordt geschreven, de mooiste onthulling van de zijde van mevrouw Philipsen, die eenvoudig zeide: Ja, ik wist, dat de medaille niet van goud was. In 1920 zijn ze voor het laatst van goud geweest. Maar sommige sportmen- schen verkochten hun medailles en daarom besloot het I.O.C., geen echte gouden medail les meer uit te reiken, maar verguld zilveren. Die werden voor het eerst uitgereikt in 1924 en ik heb in 1928 dus ook een verguld zilve ren gekregen en geen gouden medaille meer zooals voor 1920 altijd getoruikelijk was... De redactie heeft tenslotte de officieele be- scheiden van de Olympische Spelen opgeslagen en daar staat omtrent de prijzen: „De volgende prijzen zullen worden ge geven: 1. aan de winnaar een verguld zilveren medaille en een diploma". Het staat dus heel eerlijk in het reglement van het I.O.C. Maar bijna niemand bleek hier van op de hoogte te zijn. Men weet het dus nu: de Olympische gouden medailles zijn geen gouden medailles. De schonk ze zichzelf een kop thee in en dronk die staande leeg, niettegenstaande Jenny's protesten: „0, Aurora, neen. Ga mee naar binnen, toe, ga alsjeblieft mee?" ,,Schei uit, kind," klonk Aurora Fairlie's luide stem. „Je knijp me! Het is hier buiten verrukkelijk. Ik heb niet de minste behoefte om naar binnen te gaan". 'Nicholas Marr kwam zijn vrouw te hulp. ,,Kom mee, dan kun je den jongen zien. Volgens de regels van het huis mag hier geen gast spijs of drank genieten voor hij of zij Jenny plechtig verzekerd heeft dat haar zoon de mooiste baby is die ze ooit hebben gezien. We zullen je eerst verdere gastvrijheid ver leenen als je je aan deze ceremonie onderwor- pen hebt, eerder niet". Met z'n hand op haar eenen arm en die van Jenny op den anderen, liet Aurora zich mee- nemen naar het huis. John bleef haar venblijft nakijken. Eerst Anne, en nu Aurora. Wat beteekende dat in vredesnaam? Hij had een lief ding overgehad voor een gesprek van tien minuten met Miss Fairlie, nu, v66r Jenny contact met haar kreeg. Toen het drietal het huis bereikt had, zag hij dat Nicholas haastig wegliep, waar- schijnlijk om orders te geven voor andere thee. .Aurora keerde zich onmiddellijk naar haar nic'htje. „Wat heeft dat allemaal te beduiden?" De kleine donkengrijze oogen onder de blonde wimpers, keken Jenny half-listig, half ge- ergerd aan. ,,Je hetot me bont en blauw gekne- pen en me onder allerlei doorzichtige voor- wendsels hierheen gelokt. Wat is er toch aan de hand?" ,,I'k moest je alleen spreken." ,,Zoo? En waarom?"' ,,Dat zal ik je zeggen, Aurora! maar niet hier alsjeblieft." „Wat heb je dan eigenlijk uitgehaald Niets! Niets!" ,,H'm!" Aurora's grommende stem hield een protest in „dat „niets" beteekent waar- schijnlijk zooiets ergs, dat het te slim is om metaalwaarde is gering, maar als herinnering aan een geweldige sportieve prestatie zijn ze onbetaalbaar. Men kampt om de eer en niet om het goud! In de vitrine van de Tijdingszaal van het Nieuwsblad is een Olympische gouden medail le (van Daan Kagchelland) uitgestald. Vergadering van Dinsdag 25 Augustus 1936, des namiddags twee uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer C. Th. van de Bilt. De VOORIZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 'Hij deelt mede, dat van den heer Van de Bilt bericht is ingekomen, dat hij wegens on- gesteldheid de vergadering niet kan bijwonen, en zich op mediseh advies voor een herbe- noeming als lid van het Burgerlijk Armbe- stuur niet beschikbaar stellen kan. 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade ring van 30 Juni 1936 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij wordt medegedeeld, dat de begrootingen der gemeente, van het gas- bedrijf en het vleeschkeuringsbedrijf door hen worden goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 30 Juni 1936, tot wijziging van de begrooting voor den dienst 1935 en 1936, voorzien van bewijs van goed- keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, luidende: Het is een eisch van goed financieel beleid om gedurende den tijd dat het budget daar- voor ruimte van middelen biedt, zooveel mo gelijk op de schuld der gemeente af te lossen. Dit heeft te meer beteekenis, wanneer in de toekomst moeilijkheden dreigen, die de finan- cien der gemeente geleidelijk en in toenemende mate zullen bezwaren. Met dezen eisch verdraagt zich niet het in het terzijde vermelde raadsbesluit opgenomen plan van aflossing, volgens hetwelk gedurende de eerstvolgende jaren, nu de gemeente nog over eenige ruimte van middelen beschikt, aanmerkelijk minder wordt afgelost dan in de latere jaren, wanneer het peil der in komsten als gevolg van het geleidelijk af- loopen van de gunstige werking van de garantiebepaling van de wet van 4 Maart 1935, S. no. 74 tot wijziging van de Financieele- Verhoudingswet aanzienlijk zal zijn gedaald. Wij achten het voor de financien uwer ge meente van toekomstig belang, dat de jaar- lijksche aflossing van de leening over den ge- heelen looptijd wordt bepaald op 1000, wes- halve wij verzoeken een desbetreffende wijzi ging van het in enkelvoud hierbij teruggaand besluit te willen bevorderen. De beslissing op het besluit hebben wij ver- daagd. De VOORZITTER deelt mede, wellicht eenigszins op de agenda vooruit te loopen, omdat bij punt 9 eerst in behandeling komt het verzoek van de Hulpvereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Spui, doch waar besloten is, een geldleening te plaatsen voor den afkoop van het bedrag aan de Ver- eeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs meent hij, dat ook aan het verzoek der Hulpvereeniging, dat v6or de vorige raadsvergadering was ingekomen, doch toen niet meer behandeld is, geen bezwaren in den weg gelegd zullen worden. Hij kan voorts mededeelen, dat Burgemeester en Wethouders zich met enkele geldschieters in verbinding hebben gesteld, en er in geslaagd zijn beslag te leggen op de gelden, noodig voor de leening tegen een rentevoet van 4% Burgemees ter en Wethouders hebben hierop voorloopig beslag gelegd en stellen voor, eerst punt 9 te behandelen, te weten het verzoek der Hulp vereeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs te Zoute Spui, vervolgens te besluiten tot het aangaan van een geldleening hiervoor, en ten slotte te besluiten, dat de aflossing der leening zal plaats hebben met een bedrag van 1000 's jaars. De heer C. VAN BENDEGEMDus een wijziging der agenda. De heer VAN 't HOFF geeft te kennen, dat over te praten, h6?" „Neen, neen! Kom hier binnen. Dit is mijn kamer. Niemand stoort ons daar en je kunt onderwijl rustig theedrinken. Er wordt direct thee gebracht." ..Jenifer Marr, je hebt me toch niet van een gezellige theetafel op het grasveld weggetrog- geld om in je boudoir een kletspraatje over koetjes en kalfjes te houden?" ..Aurora, toe nu De veel'bewonderde Lady Marr had de voor haar ongewone gewaarwording van 'n school- meisje dat in de knel zit. ,,'Kom, voor den dag ermee, Jenny! Deksels wat heb ik het warm!" Ze haalde een felge- kleurde zakdoek te voorschijn en droogde haar klamme voorhoofd. ,,Mijn lieve kind, als je iets op het hart helbt, zeg het dan en gaap me niet zoo aan; daar word ik tureluursch van. Stort je hart maar uit!" Aurora, heb je mijn brief ontvangen? Maar neen, ik weet dat je dien niet gekregen heb." ..Waarom vraag je het dan?" Jenny werd vuurroad. Aurora, je maakt het me zoo moeilijk." Aurora lachte. ,,Meisjelief, dat zeggen de menschen altijd als ze er tegen opzien iets onpleizierigs te moeten vertellen. Wind er maar geen doekjes om, als het iets leelijks is, wordt het er toch niet mooier op door het een aardig pakje aan te trekken." ,,Ik heb je geschreven", hield Jenny met tra- nen in de oogen vol „maar de brief kwam terug." .Waarover schreef je me?" „iGver Anne." ,,En wat is er met Anne?" Een onheschrijfelijke uitdrukking van pijn- ljjke aarzeling trok over Jenny's gezicht. lets in haar blik deed Aurora Fairlie ontstellen. ,,Maar Jenny, je wilt toch niet zeggen, dat Anne Jenny barstte in tranen uit. ,,0, ja!" snikte ze. ..En ik heb aan iedereen verteld, dat ze met jou in Spanje reisde." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5