Feestviering te Axel. SLUISKIL. HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. AUTOBUS-ONOEVAL, Zaterdag is te Schoondijke een autobus van de maatschappij BreskensMaldeghem tegen een boom gereden en emstig beschadigd, ter- wijl van de inzittenden een 5-tal werd gewond, onder Wie 1 emstig. Een' werkliedenvereeniging uit Biervliet, keerde van een bezoek aan Oostburg terug. Omstreeks 11 uur was men Schoondijke ge- naderd, toen, naar we vernamen de chauffeur van de in kalmen gang rijdende autobus ver- blind werd door de liehten van een tegen- ligger bn als gevolg van mist, van den weg raakte en de autobus tegen een boom reed. De boom drong bij de treeplank in den wagen tot de derde bank van achter. Zij was dus heel emstig beschadigd. Begrijpelijk waren ook ruiten gebroken. De emstig gewonde passa- gier, een zekere Van Pamelen, is met een beenbreuk naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. BEDRIJFSRAAD IN DEN LANDBOUW. Tot leden van den bedrijfsraad voor het Landbouwbedrijf in Oostelij-k Zeeuwsc'h-Vlaan- deren ingesteld bij Koninklijk besluit van 15 Juni 1936, zijn benoemd, daartoe aangewezen door hun respectievelijke organisaties de na- volgende heeren: voor de Noord-Brabantsche Christelijke Boe- renbond: F. J. v. Campen te Graauw, P. J. Nijskens, Terhole, L. O. Daelman te West- dorpe voor de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij: J. W. Scheele te Boschkapelle en Abr. Haak te Zaamslag; voor de Chr. Boeren- en TuindersbondM. de Regt Lzn. te Axel; voor de Ned. R.-Kath. Landarbeidersbond ,,St. Deus Dedit": J. Salman te Haarlem, G. v. Unnik te Zevenbergschehoek en E. v. Acker te Kuitaart; voor de Nederlandsche Christelijke Land arbeidersbond: A. Vingerling te Goes en J. de Putter te Hoek; voor de Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en ZuivelbedrijfG. Akkerman te Goes. Als voorzitters treden op om beurten de heeren F. J. v. Campen en J. Salman. Als le secretaris is aan den bedrijfsraad toe- gevoegd de heer J. van Alphen, leeraar aan de iLandbouwschool te Hulst. WEEK EEN ERNSTIGE ONREGrEEMATIG- UEID TE VIJSSINGEN. Naar het Dagbl. voor Zeeland uit zeer be- trouwfbare bron vemeemt, zijn er op het bu reau van de Ned. Spoorwegen te Vlissingen onregelmatigheden ontdekt, in verband waar- mede de chef de bureau v. H. op staanden voet is gesc'horst. Het ontdekte tekort moet 3000 bedragen. De heer v. H. is een te Vlissingen algemeen gezien en geacht persoon, voorman van een politieke partij, waarvoor hij reeds vele jaren zitting heeft in den gemeenteraad van Vlis singen. Ook onder zijn collega's bij de spoorwegen is de verslagenheid algemeen en niemand had zooiet-s van den heer v. H. kunnen denken. Het moet dan ook vaststaan, dat de heer v. H. dit geld niet voor zichzelf heeft noodig ge- had, doch dat hij tot deze verkeerde daad is gekomen om zijn schoonzoon van een faillis- sement te redden. Het iblad vemeemt, dat deze fraude niet door de justitie zou worden behanideld, omdat de heer v. H. het vermiste zal terugstorten. Ons is gebleken, dat het bovenstaande be- richt in hoofdzaak helaas juist is. Alleen ves- ■H«rt de laatste zinsnede den verkeerden in- dat, W--n het verduisterde bedrag wordt, de justitie niet tot Tele0zijn. Dit is geheel on- Rijkstelehtdelicten (beleedi- Aanplakbn Overigens is het Strooibiljett -zoo hij slevhts Advertentien. daarop uoelde lets over Leralic' uitgegane Ongevalle^ -andig te beslis- zaak zal aanvatten. (Midd. Crt.) ■pop bovenstaande bericht .Jgende gemeld: elaties van den betrokkene, po- >t werk worden gesteld om het d*m te zuiveren, is door de Ned. Spoor- geen aanklacht ingediend. _,e Officier van Justitie te Middelburg heeft jdhter, mede in verband- met het feit, dat den laatsten tijd verscheidene gevallen van fraude door ambtenaren zijn geconstateerd, opdracht gegeven. den heer v. H. ambtshalve te ver- vol-gen. De verdachte is daarop, na verhoor door den commissaris van politie gearresteerd en voor den officier van justitie te Middelburg geleid. f Door de Buurtvereeniging te Sluiskil, werd Vrijdag jJ. een vergadering uitgeschreven voor de personen, aangesloten of nog aan te sluiten op de waterleiding der N.V. Waterlei- ding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", welke vergadering werd bijgewoond door pl.m. 80 personen. Hierin werd unaniem besloten een verzoek te richten tot de directie van genoemde maatschappij, om alsnog de tarieven van het ,,systeem-Harte" toe te passen. Opbrengst bloempjesdag. De bloempjes-dag, vorige week in deze gemeente gehouden, ten bate van het T.B.C.- fonds uitgaande van het Chr. Nat. Vakver- bond in Nederland bracht op de som van ruim 32. De Feestelijkheden. iNimmer, wij meenen dit nu niet zonder vol- doening en zelfs met eenige trots te mogen zeggen, is door onze burgerij met zooveel geestdrift en animo een herdenkingsfeest van de bevrijding van het Spaansche juk gevierd. Het is tenminste ondenkbaar dat 100 jaar of langer geleden nu wij uit het vorig num- mer gelezen hebben dat 50 jaar geleden in het geheel niets ge'beurd is om dit historisch feit te herdenken een feest zou zijn gevierd dat ook maar in eenigerlei opzicht in de schaduw kan staan van dit. Axel heeft zich op een zeldzaam voorbeel- denswaardige wijze in feesttooi gestoken. De ijver en de geestdrift daarbij door alle lagen en gezindten van de burgerij is moeilijk onder woorden te brengen. Den dergelijke eindvrucht wordt bijna nooit dan in uren des gevaars gedemonstreerd. Nu men echter ook midden in den zorgvolsten crisistijd, die ooit door dit geslacht is meegemaakt, ook een zoodanige unieke eendracht en eenheid te aanschouwen wist te geven, nu kunnen wij niet anders dan met overtuiging bevestigen dat de aloude Oranjeliefde en -gezindheid in ons stedeke nog steeds leven en deze tenslotte in staat is de verschillen volkomen weg te vagen. Buurt na buurt is versierd en toen men een- maal aan het versieren ging, waf daarmede de feestpret ingeluid en zoo was het reeds de vorige week een hossen en zwieren, springen en dansen, als des avonds laat het werk be- eindigd was, welke voortduurden tot vaak lang na het middernachtelijk uur. Wij vroegen ons dan ook af, of Axel dit nu wel 14 dagen op deze wijze zou volhouden, maar wij twijfelen daaraan thans niet meer. Vrijdagavond werden de feestelijkheden reeds officieel ingezet door een rede van den Burgemeester, die de door V.V.V. georgani- seerde Oranje-winkelweek voor de microfoon der Axelsche Radio-Oentrale zou openen. Het hoeft geen betoog dat in deze rede ge- wezen werd op de groote eendracht, de voor- naamste factor voor het welslagen van dit feest, die ook voor de Axelsche winkel- en middenstand een symptoom is, noodig om weer tot een beter welvaartsniveau te komen. De voorzitter der V.V.V., de heer A. van Maale, sloot zich daarbij op zijn bekende vurige wijze aan en beval de Axelsche winkeliers aan in de gunst van de burgerij. Er is in Axel voor „elck wat wils" te koop en in andere plaatsen wordt men nergens goedkooper of beter bediend, zoodat het koopen in eigen plaats een parool is, dat hij met warmte en geestdrift voor de Axelaars als motto stelde. Te 8 ure stelden zich op de Markt de beide plaatselijke muziekgezelschappen „Coneordia" en ,,Hosanna" op, welke een groote muzikale wandeling door vrijwel alle straten der stad zouden maken met de Djiguiten-kozakken. Het hoeft geen betoog dat de stemming er hierdoor nog meer in kwam.' De laatste hand werd inmiddels aan de versieringen en de ver lichting gelegd en nu kregen wij eenigszins een idee van al hetgeen er in een zoo korte spanne tijds door de Axelsche „poorters en poorteressen" is tot stand gebracht. Hier had men het gezocht in modeme paar het meer stij-ve en strakke overhellende stijl en smaak, in een andere straat domineerde het denne- groen, maar iedere buurt en dat is zoo typisch heeft iets eigenft verkregen dat ook als het ware de geest van de bewoners ademt. De Noordstraat, de ruime en breede hoofd- straat, is mede met het oog op het reeds drukke en nog drukker wordend verkeer over- dekt met een levende hemel van rood, wit en blauw, die vooral bij de schitterende verlich- ting des avonds een fantastisch effect maakt. De Nieuwstraat, rechtlijnig, maar niet al te breed, leent zich als voorheen weer uitstekend voor de versiering. Een paar schitterende eere- poorten vormen de entree van deze straat, die overigens geheel met guirlandes en de gebrui- kelijke kleurrijke tooi is opgevroolijkt. De Wilhelminastraat heeft zich haar naam waardig getoond. Hier heeft men zich gehou den aan een soibere moderne versiering in boogvorm over de geheele lengte der 200 M. lange straat en ter weerszijden. Men is daar bij niet afgeiweken van de tinten groen, wit en oranje, waarvan het laatste natuurlijk in vlaggen en rozentooi domineert. Levende bloe- men tooien de pilaren op de kruispunten en de entrde's. Kerkdreef en Oosterstraat, zoomede de Sta- tionsstraat, de Nieuwendijk, Buitenweg, Em- mastraat en Oudewijk en Buthdijk hebben de traditioneele sparrentooi tot in perfectie opge- voerd en daarmede verrassende resultaten be- reikt. In de Koestraat heeft men een kleurige en fleurige lamibrizeering ter weerszijden van de straat aangebracht, waarbij de nationale kleu- ren aardig domineeren. De Weststraat is een wisseling van smaak en stij1 en heeft evenals de Kerkstraat stijl en gcvoel tentoongespreid bij het tooien van de buurt. Ook de Julianastraat heeft men, evenals de Noordstraat getooid met een bevlagde over- koepeling. Zoo zouden wij kunnen vo<jrtgaan en nu nog andere straten opnoemen zooals'de Pieter Paulusstraat, waar men met onverflauwde ijver en geestdrift een geheel heeft weten te bereiken die niet evenredig is aan de schaarsche bevolkmg van deze buurt, maar die wel verre de boventooi voert en dan ook tot een bijzonder resultaat heeft geleid. De duizenden kleine oranje en witte roosjes die een levende hemel vormen en die vooral bij de verlichting een feeerieken indruk maken en de praehtige kolossale eerepoorten toonen U hier wat men kan bereiken door eenheid en eendracht. De opschriften hier aangebracht, luiden: Wees welkom Prins in onze veste, Des vijands dwinglandij, Sloeg hij temeer en gaf ten leste Ons volk de vrijheid weer. Voorts leze wij in deze straat: Voor driehonderdvijftig jaren, Uit de klauw van vreemde krachten, Heeft Oranje ons bevrijd, Wat ons nog tot heen vertolijd! Maar de dichter(s) in deze straat zijn daar mede nog niet voldaan geweest en aan de an dere zijde lezen wij weer: Prince Maurits van Oranje, Deed -voor ons die kloeke daad, Pieter Paulusstraat's bewoners Bljjven trouw d'Oranjestaat. De Prins Hendrikstraat heeft het gezocht in eerepoorten in grooten getale, met guirlande- versiering. Ook de Zeestraat verdiend wel bijzondere vermelding. Hier worden het uit Zuidelijke richting de stad binnenkomende bezoekers op de meest gastvrije wijze begroet met de woor den: Kom gerust maar binnen, goede lien, Er is geen Spanjaard meer te zien! De verlichting is hier imponeerend. Ook de Gentschevaartstraat bleef niet ach ter en ook hier is een dichter in actie geweest. Wees welkom hier in Axel's veste, nu op het Prins Mauritsfeest, De dag is nu aangebroken, om te jubelen om het meest! >W|ij hebben getracht de buurt te versieren, voor't zicht, ook voor de buitenlien, Dan kunnen wij tevreden wezen En dankbaar op ons werk terugzien! Ver laat men Axel in Zuidelijke richting, dan luidt het in de Zeestraat: Ge kwaamt tot ons, keert ge thans weer, Bedankt en tot de naaste keer! Het is niet doenlijk U hier in kleuren en geuren alles tot in bijzonderheden te beschrij- ven. Daartoe moet men de rijk en feestelijk versierde stad komen bezoeken en uit eigen aanschouwing waarnemen wat smaak en stijl hier helbben vermogen te scheppen. Zaterdag waren reeds duizenden van elders die aan de roep gehoor gevende, hun stuur of schreden naar het jubelend Axel hadden ge- richt. In den namiddag waren het de Djigui ten-kozakken die de belangstelling vroegen voor hun phenomenale staaltjes van durf en ruiterkunst, die des avonds werden herhaald. Meer dan 4000 personen bezochten het ter- rein van de V.V.ZT. en hebben van de bewon- derenswaardige behendigheid van deze Russen genoten. Het was voor V.V.V. een goede dag en toen de zeer druk bezochte avondvoorstel- ling was afgeloopen en het publiek de stad binnenkwam, was het of het schitterend ver- lichte Axel een deel van een wereldstad was. Een levendige gezelligheid heerschte er tot het sluitingsuur in de verschillende straten. Gisteren waren de godsdienstoefeningen in de Hervormde en Gereformeerde kerken bijna uitsluitend gewij'd aan de herdenking van het groote historische feit voor onze stad van 1586. Ook gisteren was er de heele dag veel drukte en leven. Hedenmorgen waren het de salvo's van de burgerwacht en de gebruikelijke koraalmuziek op de molen van den heer Misseghers door de muziekvereeniging ,,Hosanna", die reeds in de morgenuren de aandacht vroegen van de bur gerij. Voor het overige verwijzen wij naar het ver- slag elders in dit blad. Hedenavond volgen concerten door de plaat selijke muziekgezelschappen en muzikale wan- delingen door de stad en zoo verkeert onze feestvierende stad in een feestroes, die de ge heele week zal voortduren en die haar hoogte- punten zal bereiken op a.s. Woensdag, wanneer de historische intocht plaats heeft en Zater dag, als de harmonievereeniging Concordia" haar gouden jubileum luisterrijk zal herden ken. Als moeder Natuur nu maar meewerkt. Gemeenteraad- In de op Dindags 8 September 1936 des namiddags te 1% ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken en zoo noodig daar- over besduiten. 5. Vaststelling wijziging der verordening tot heffing van keurloonen in de ge- meenten Axel, Zaamslag, Boschkapelle, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. 6. Voorstel van Burg, en Weth. tot het geven van ontheffing op hondenbelas- ting dienst 1936. 7. Voorstel van Burg, en Weth. tot het aanvragen van ontheffing, als bedoeld in alinea 2 van art. 179 der Gemeente- wet. 8. Behandeling verzoek van den Z.-Vl. Slagersbond om bijdrage in het tekort cursus 1936. 9. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1935. 10. Behandeling verzoek van de vereeni- ging tot bevordering van Gereformeerd lager onderwijs als bedoeld bij art. 6 van 13 van de wet van den 22sten Februari 1936 S 100 tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onder wijs. 11. Behandeling adres inzake aanstelling 2den gemeente-geneesheer. 12. Behandeling adres van de voetbalver- eeniging Z. S. C. inzake oprichting van een sportterrein van gemeentewege. 13. Aanbieding gemeente-begrooting, dienst 1937. 14. Omvraag. Jaardag H.M. de Roningin. Ter gelegenheid van den 56-en jaardag onzer geeerbiedigde Vorstin wordt hier allerwege druk gevlagd. Van alle openbare en vele par- ticuliere gebouwen wappert de frissche Ne derlandsche driekleur. Naar wij veTnemen, hoopt het plaatselijk muziekgezelschap ,,De Volharding" hedenavond een concert te geven op de kiosk. Maandagmorgen. We togen hedenmorgen naar het feestvie rende Axel. Op een doortocht hadden we j.l. Zaterdag reeds kunnen -bewonderen het resul taat van den ijver en vlijt der bewoners van verschillende straten voor het versieren hun- ner buurt. Dit was veelbelovend. De beschrij- ving die onge plaatselijke correspondent van een en ander geeft, kunnen we slechts beves tigen en de stad gelukwenschen met de eens- gezindheid der bevolking, om den luister van dit herdenkingsfeest zooveel mogelijk ten top te voeren. Bij onze komst op het stadhuis waren daar reeds bijeen de burgemeester, de heer Blok, en de wethouders, de heeren Oggel en Van Bende- gem, met de feestoommissie /Prins Maurits", in verband met de opening van het feest, waarvoor het oogenblik naakte. De burgemeester van Ter Neuzen, Mr. Telle- gen, met mevrouw Tellegen, kwamen op dat tijdstip ter plaatse, om hun belangstelling te betuigen in het merkwaardige herdenkings feest, dat door de naburige gemeente wordt gevierd. Kort daarop arriveerde ook de feest- redenaar, de heer Mr. P. Dieleman. Terwijl verschillende handdrukken werden gewisseld en gelukwenschen werden uitge- sproken voor het aanvankelijk schitterend re sultaat en het ondanks minder goede voor- spellingen voor de feestviering nog steeds mooi weer, stroomde de Markt vol. Voorafge- gaan door het Chr. muziekgezelschap ,/Hosanna", directeur de heer P. Brakman, kwamen de leerlingen der verschillende scho- len, ook die der kleuterscholen, alien getooid met oranje of met zich voerende nationale vlaggetjes, op het terrein, om zich voor het stadhuis op te stellen. Daaromheen schaarcfe zich een grooten kring van volwassenen. Vanaf het stadhuis bood de Markt, met die talrijke vroolijke kindergezichtjes een eenigen aanblik. Nadat alien waren opgesteld, het muziek gezelschap „Hosanna" op de kiosk, werd onder leiding van den heer P. Brakman gezon- gen, met begeleiding der muziek, het ,,Wil- helmus" en het ,,Volkslied". Daarop sprak de burgemeester, de heer F. Blok, vanaf de pui van het stadhuis de ver- zamelde menigte toe, als volgt: Burgers en Burgeressen van Axel en alien die zich op de markt hebben verzameld, iU alien roep ik een hartelijk welkom toe. 17 Juli 1586 was het voor de stad Axel een dag van zeer groote beteekenis. Sinds geruimen tijd ging Axel gebukt onder het Spaansche juk, tot het oogenblik dat Prins Maurits door de verovering van Axel daaraan een einde maakt. In verband met den Engelschen bevelhebber van Vlissingen Sir Philips Sidney en kolonel Jan Piron, werd het plan beraamd Axel te verrassen. In den nacht van 16 op 17 Juli 1586 trok Jan Piron met zijn troep naar Axel op, en de soldaten met stormladders bewapend zwom- men over de gracht, beklommen de wallen en door de slechte waakzaamheid van de door Parma gehuurde Duitsche-bezetting op.der Schonau, wisten ze de wacht te overvallen, de poort te bereiken, die te openen en alzoo vech- tende binnen Axel te komen, waama de bezet ting zich overgaf. Vandaar dat wij in den stoet van a.s. Woensdag, de vier hoofdpersonen zullen zien: Prins Maurits, Hohenlo, Sir Philips Sidney en Jpn Piron. Dit groote feit, de verovering van de stad j^xel door Prins Maurits wil de geheele be volking van Axel op gepaste wijze vieren en hun dankbaarheid uiten. Eene Commissie uit de burgerij werd ge- vormd en die de leiding en de organisatie van de feesten op zich zou nemen. Aan deze organisatie zijn vele en vele werk- zaamheden verbond-en geweest en ik meen dan ook een woord van dank en hulde te moeten brengen aan den voorzitter, de heer Van den Berg en zijn staf van medewerkers, voor de zeer omvattenden artoeid, die is verricht. Maar ook aan de bevolking van Axel breng ik vanaf deze plaats mijn warmen dank voor de wijze, waarop zij de gemeente in feestdos hebben gestoken en waarop weer spontaan naar voren komt, dat Axel van nu, niet min der dan Ax-el van toen, vaderlandsch lievend en Oranje gezind is, en dat wij hopen, dat de bevolking van Axel als goede Nederlanders en warme Oranjeklanten steeds bij Nederland mogen blijven en dat de bevolking van Axel steeds moge bedenken, welken grooten dank wij verschuldigd zijn aan den oudsten zoon en opvolger van Prins Willem van Oranje, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Maurits. De a.s. feestelijkheden worden overal in het land met groote belangstelling gevolgd, ook door de autoriteiten. Het is echter jammer dat H. M. de Koningin mij heeft moeten mede- deelen niet naar Axel te kunnen komen, wegens de korten tijd van voortaereiding daartoe. Het verheugt mij dan ook, dat de vertegen- woordiger van H. M. de Koningin in onze provincie, Zijne Excellentie de Commissaris der Koningin a.s. Woensdag van zijn belang stelling zal blijk geven. Ik ben er van overtuigd, dat wij in deze feestdagen uit dankbaarheid het Wilhelmus zullen zingen, zooals de triomfeerende soldaten in 1586 in Axel uit voile borst hebben gezon- gen en op de trom hebben gestagen en op de trompet hebben gespeeld. Burgers en Burgeressen van Axel, ik hoop dat ieder van ons, ieder op zijn wijze, doch op waardige wijze, feest zullen vieren en dat er geen wpnklank zal worden gehoord. iHiermede verklaar ik het herdenkingsfeest voor geopend. Deze toespraak, die met luidsprekers ver- sterkt werd uitgezonden, werd met een harte lijk applaus begroet. Verv-olgens werd door de schoolkinderen met mu-ziekbegeleiding gezongen: „Wilt heden nu treden", ,,Wij leven vrij"', „Wij willen Holland houen", ,,In een blauw geruiten kiel" en ,,In naam van Oranje doet open de poort!" iHierop verleende de burgemeester het woord aan Mr. P. Dieleman, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, geboren Axelaar, bij alle ingezetenen zeer wel bekend, voor het uitspre- ken der feestrede. De heer Dieleman deed dit, in de volgende bewoordingen Axel viert feest. Zijn Koninginne verjaart! Het is 31 Augus tus, een heiligdag, dat wil zeggen een afge- zonderde, een bijzondere dag. Afgezonderd en geljjkgesteld met een grooten feestdag, omdat d-e Nederlandsche natie als zoodanig hare Innige verknochtheid aan het Huis van iDranje-Nassau en de laatste telg daaruit, die bns regeert, tot uiting wil brengen. Axel gaat feestvieren gansch een week, als het oude volk deed op zijn hoogdagen, want het herinnert zich vdor 350 jaren in bangen tijd verlost te zyn geworden van het Spaan sche juk, van tyrannie, die het benauwde, gevoegd te zijn bij Noordelijk-Nederland, om dat door het lot der krijgsbedrijven Zuidelijk- ^Nederlamd van het Noorden wreedelijk ge- scheiden werd en het ideaal van den een- hejdsstaat van alle Nederlanden onderging. Axel viert feest, omdat Prins Mourinck, de jonge padvinder toen nog, het pad vond om de onachtzame bezetting des vijands te verrassen en Axel te ontwringen aan Spaansche vuist 'op niet al te moeilijke wijze, meer door tact ■en beleid, door het besluit tot aanpakken en de daad van het volbrengen, dan door zware worsteling en begunstigd door tal van om- standigheden. Het was een benauwde tijd. De Spaansche wapenen wonnen onder Parma's beleid. De Prins van Oranje was vermoord. Antwerpen was wederom gevallen en onder Spaansch bewind. Servaas van Steeland te Banet bij Cruybergen ligt hij begraven - had het land van Waes en de 4 ambachten eveneens weder onder Spanje gebracht. Het vertrouwen op hulp van andere mogendheden was beschaamd. Elsabeth van Engeland hielp een weinig. Over Haar vertegenwoordiger, Graaf Leicester was men niet tevreden. Gent was weder geheel Spaansch. Zaamslag en de polders waren verwoest, onder water gezet of vertreden. Hongersnood, pest en dood aller wege. Hier en daar zwierven de wolven in het Vlaamsche land. In Lokeren werden er 17 personen door verscheurd. Ook het weleer schoone Antwerpen, was als ,,een dood lichaam in staat van ontbinding". Devaluatie was er op groote schaal in zilver en goud geld. De grootste wanv-erhoudingen waren er tus- schen de waanden van het geld en de goederen. Van Brugge schreef iemand dat het hoe groot een handelsplaats het vroeger ook mocht ge weest zijn, het nu zoo groot en zoo leeg was als de zak van een Ier. Maar Holland hield stand en had „den moet omme de gemeene saecke te handhouden in het minske niet laten sincken". Ook Zeeland was zeer bezorgd. De Schelde moest, het koste wat het koste, beheerscht worden door de Staten en daarom moest men in Vlaanderen, een bezetting hebben, moest de strook langs de Schelde, tot Vlaanderen behoorend, veroverd. Axel lag in 't midden dier kuststrook. Ter Neuzen was al in han- den van Oranje. De fortificatie eischte ver- sterking en verbetering. Vooral van belang, nu Antwerpen weder Spaansch was. De gelegenheid was gunstig. Vanuit Neuse en uit Sluis, ook in handen der Staatschen, deed men aan het omringend land veel schade, om daardoor den Spanjaard te treffen, die het beheerschte. Parma zat in het Oosten, in het gebied van Keulen. Het was daar benard. Leicester wilde hem er van af hebben en met- een het bruggenhoofd bevestigen aan den Scheldeoever. Sidney was bevelhebber te Vlissingen. Deze kreeg bevel om met Mau rits en 3000 man te voet en te paard naar Vlaanderen te trekken. Zij landden goed en wel in Ter Neuzen en gingen naar de schans waar Colonel Piron bevel had en vandaar uit werd het veroveren van Axel ondemomen. Het was zijn eerste krijgsbedrijf en geheim gehouden zelfs voor Hohenlohe, die zich daar- over niet weinig ergerde. Zoo werd in stilte, in alle stilte het een en ander voorbereid. En in den nacht vait 16 Juli 1586 trok de troep op onder Piron, uit de Mouf-enschans te Neuse nadat zij te voren daar onder Maurits en den edelen Sidney uit Vlissingen was ge- land En tegen den morgen zwom een soldaat over de veste en blies na opening der poorten door slapende wachters niet bewaakt van Axels wal het Wilhelmus, ten teeken dat men kon binnen stormen. En de Staatschen kwa men binnen. Het verzet was zwak, het was een overrompeling. Er vloeide bloed in de Noordstraat maar spoedig waren de mannen van Mourinck de baas. Kranig volvoerden zij zijn gedachte en volgden zij zijn beleid. En Sohonau, de bevelhebber, was al krijgs^evan- gene genomen voordat hij goed wist Wat er gebeurd was. Het is de leiding in de historie dat een zoon uit het Nassausche, want immers daar ligt Schonau in de omgeving van de abdij bij Lippom, ten Oosten van St. Goars- housen aan de Rijn, gesticht nog wel door een der voorvaderen van Maurits, onder beleid van den grooten Nassauer, belet werd verder te dienen tegen het volk in de lage landen der zee. Axel was overwonnen! Deze ster zou voort- aan schitteren in het firmament boven de zich pas gevestigd hebbende, jonge, energieke Republiek .der V-ereenigde Nederlanden. Het zou daarvan staan als een schildwacht, aan de uiterste grens! Het zou daarvan zijn een bolwerk, een dijk, een rempart. Op een in die dagen verschenen penning staat de Leeuw fier op zijn achterpooten. Die Leeuw is Oranje, die de Nederlandsche sch-a- pen beschermt tegen den Spaanschen Wolf. Het was de uitdrukking van de waarde, die men hechtte aan Oranjes werk en beleid. En temidden van den grooten druk en de benard- heid der tijden verloor toch het volk niet zijn goeden humor en wist men in een ander beeld daaraan uiting te geven door den Leeuw (de Prins en de Nederlanden voorstellende) een heftigen aanval te laten doen op een varken, luidende op het Spaansche „spek". Oranje, de edele Willem stond daar als een grooten boom met breede, bebladerde takken. In die takken zat een vogeltje weggedoken, met den kop angstig en schuw in de veeren gedoken. Het is Nederland. En de stormen razen en de orkanen bulderen, en het krijgs- gewoel verheft zich, de boom schudt en schudt. Maar zij is te diep geworteld om uit- gerukt te worden. Het vogelken zit rustig in de takken. Maar na Willems dood, in 1584 zoo vreese- lijk vermoord, was de boom toch afgeknot. Alevel een flinke jonge stam was uit de af- geknotte tronk opgewassen en in 1602 reeds kon er onder gezet worden: sic tandem succulus arbor! ,,Eindelijk wordt de twijg (de telg) een boom". En in 1586 was die twijg reeds krachtig en zocht het vogelken er reeds schuts. Dat feit herinneren wij ons deze week. En heel Axel en Axelerambacht, ja geheel Zeeuwsch-Vlaanderen juicht mede. Was van Neuzen in dit opzicht de victorie begonnen en had daar de Prins van Oranje, de rebel, zooals later Koning Willem I zeide, het eerst vasten voet gekregen in het tegenwoordig Z.-Vlaanderen en sedertd-ien behouden, daar mede was Axel, de hoofdplaats en het am- bacht nog niet in zijn handen. Dat bewerkte Maurits in 1586, zij het ter afweer van den vijand door het onder water zetten van een zeer belangrijk gedeelte van het schoone am- bacht. De Magistraat was gevlucht naar Gent en regeerde vandaar uit nog een oogenblik de zaken. Veel landlieden hadden hun woonstede moeten verlaten en zwierven rond, maar velen, die gebleven waren, hielpen mede en waren verheugd. Want als de bevolking met hen, die lei-den willen en die bevrijden willen, niet medewerkt, dan komt er ook geen ver- lossing, geen bevrijding, of verheffing en op- beuring. Zoo volkomen terecht zegt een strofe uit het Wilhelmus: Helpt U zelfs, zoo helpt U Godt Uyt der tirannen bandt en slot, Benauwde Nederlanden. Men heeft het toefi ondervonden dat het leunen op andere volken, het steunen op Frankrijk, op Engeland of op de Duitsche vorsten, niet baatte. Nederland was aan zich zelf overigelaten. Ons volk moest zelf de handen uit de mouw steken. Alleen door ver trouwen op God en door inspanning van alle energie en kracht onder leiding van Oranje. zou onze vrijheid bevochten worden en onaf- hankelijkheid als gouden kleinood ons ge- geven worden, niet vertrouwen op Prinsen. noch op Vorsten, alleen op God, den Poten- taat der Potentaten, waarmede Oranje een vast verbond had gemaakt. En dhn zelf gewerkt, 't geweer aan den voet, het kn it droog en 't gebed in 't hart en zoo onder en achter Oranje. Dient den tyran van Spangien of volgt, om hem te wederstaen, Den Prince van Orangien. Dit geslacht van Prinsen offerde zich op voor de Nederlandsche vrijheid. Daar staat het geschreven in gulden letteren, daar klinkt het kloeke woord ons der eeuwen door in het oor, het .woord van Willem den Zwijger, het leidend beginsel van de Oranjes: ,/De volken zijn niet om den vorst, Maar de vorsten zijn voor de volken." Dat is edele taal. Dat is het juiste beginsel. Wie dat toepast, kan regeeren. Geen heer- schers, maar regeerders, voorgaan bij „Godes gratie" en die wordt alleen verleend aan wie dienen. Slechts in dienen en offeren van zich zelf ligt grootheid en kracht. En dat begreep ook Maurits, de dappere Maurits, de onverschrokkene, de bevestiger van onze volksvrijheid. yerheft deswege den blijden zang Hij rijze tot in de wolken, Ja, boven wolk en nevel uit. Vrijgestreden volk van Axel! Laat deze week de klaroenen klinken op den muur en in Uiw stad, op den muur, den grensmuur dezer landen, Thans is de lichtelaaie oorlogsvlam gedoofd! Godlof Nu op ter reie en ter dans, gelijk de dichter zingt: Met trommelen en trompetten 's Is Maurits kling! Hij voert Uw rijen aan! Dag aan dag, meer willig tot Uw feest! Op eigen, vrijen grond Danst wat Nederlander heet, van vreugd en blijdschap in het rond. En looft het vrije Vaderland en onz' Oranjevorst. De wachthoom van Oranje, schalde in de vroege Middeleeuwen in de Rhone-vlakte ten oproep in den strijd voor de Christenheid tegen de Saraceenen! iHoe dikwijls riep Oranje's hoom niet op voor den strijd tegen onderdrukking van de Christenheid Doordringend klonk haar toon in de 16e eeuw ter verzameling in den strijd tegen het absolutisme van het Spaansche systeem en voor de vrijheid van conscientie en voor de rechten en vrijbe-den des volks, van ouds door de landvorsten bezworen en nu wreedelijk ge- schonden. Hoe schetterde fel de Oranje wachthoom toen de viervoudige aanval van Frankrijk,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2