rfmffii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN - - I - -sjsr.-.str isrt No. 9497 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 76® Jaargang BSnnenland De burgeroorlog in Spanje EERSTE BLAD TER NEUZEN, 31 AUGUSTUS 1936 0 NEUZENSCHE COURANT jx f\ on Vnnr pIVpti rpp-pl l ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen r per post 1.55 per 3 maanden - Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar - Joor Belgie en Amerika f 2,-. overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post - AboDnementen voor bet buitenland alleen bij vooruittetaling. L'ltgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meeT 0,20 KLEJ-NE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehO's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAl OND. DE HIT DUITSCHLAND UITGEWEZEN NEDERLA NDERS. De Nederlandsche gezant te Berlijn, graaf van Limburg Stirum, heeft in verband met de uitwijzing van de vier Nederlanders zijn vacan- tie onderbroken en is Dinsdagavond te Berlijn teruggekeerd. Woensdagnamiddag om vijf uur heeft onze gezant drie der vier uitge- wezenen ontvangen; de heer Hes was door ziekte verhinderd. Zijn zenuwen zijn door de gebeurtenissen der laatste dagen te veel op de proef gesteld. De gezant gaf den uitgewezenen de ver- zekering, dat de Nederlandsche regeering al het mogelijke voor hen zou doen. De heer Van Limburg Stirum wilde de hoop, dat de landgenooten in Berlijn zullen mogen blijven, nog niet opgeven. Wanneer echter toch de uit wijzing zou plaats vinden, zou de Nederland sche regeering den uitgewezenen een billijke schadevergoeding betalen. Voorts was het het standpunt van den ge zant, dat Duitschland onder deze omstandig- heden niet bevoegd is, den uitgewezen Neder landers te beletten hun voile vermogen mee naar Nederland te nemen. Onze gezant werd op het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen. Graaf van Limburg Stirum sprak aldaar met den staats- secretaris; onze gezant gaf den uitgewezenen een kort verslag van den stand van het con flict. Er is weliswaar nog niets positiefs be- reikt, maar toch, aldus de heer Van Stirum is er iets belangrijks vastgesteld: aan beide zijden bestaat namelijk veel goede wil om het conflict tot een oplossing te brengen. Tot nog toe heeft de Duitsche pers over het conflict gezwegen. Op commando natuurlijk. JONGE HENNEN ALS SMOKKELWAAR. Een medewerker schrijft aan de N. R. Crt. Reeds eerder wezen wij in onze artikelen uit het Brabantsch-Belgische grensgebied, op het feit, dat de Nederlandsche crisis-wetgeving en de smokkelarij van Belgie naar Nederland ten nauwste met elkaar verband houden. Toen door de werking van het crisis-zuivel- besluit de margarine duurder werd, leefde de smokkelhandel in Belgische margarine op, om weer te gaan tanen toen de Nederlandsche huismoeder uit slaolie, plantenvet enz. haar eigen margarine ging fabriceeren. Nauwelijks echter werd de heffing op spijs- vetten verhoogd en werd dus het zelf men- gen van margarine minder loonend, of de smokkelarij leefde weer op. Met andere artikelen, als rogge, tarwe enz. deed zich een zelfde verschijnsel voor, n.l. toe- of afneming, al naar gelang van de crisis- besluiten. Zeer sterk komt dit op het oogenblik tot tos, Villalba en Laserte zijn opnieuw gebom- bardeerd. (Het is thans wel zeker, dat ook de laatste aanval van de opstandelingen op Irun geen succes heeft gehad en dat in de situatie al daar, ondanks een verwoeden strijd van drie dagen, geen verandering is gekomen. Men acht het niet uitgesloten, dat de opstandelin gen nu van een vender offensief zullen afzien of een andere tactiek zullen toepassen om de stad te vermeesteren. De artillerie van de opstandelingen is nog steeds aanwezig, maar men ziet geen troepenbewegingen meer. Slechts nu en dan hoort men nog het geratel van machinegeweren uit de richting van de berg Uriarte. Waarschijnlijk heeft het com mando zich rekenschap gegeven van de mis- lukking en laat het de manschappen rust nemen, totdat versterkingen zullen zijn aan- gekomen om een nieuwen aanval te kunnen ondernemen, maar dan uit de richting van Ventas, een plaatsje ongeveer 4 kilometer van de stad. Zaterdagochtend heeft nog: een vlieg- tuig van de opstandelingen bommeii geworpen op het fort San Marcial, zonder evenwel groote schade aan te richten. Troepen vrouwen en kinderen zijn bij Be- hobie de Fransche grens overgekomen, vluch- tende uit de richting van Irun. Hoe den burgeroorlog „menschelijker" te maken. In Britsche officieele kringen wordt gemeld, dat te Hendaye een bijeenkomst is gehouden van gezanten van verschillende mogendheden, op initiatief van den gezant van Argentinie, ter bestudeering van de kwestie, hoe den bur geroorlog in Spanje ,,menschelijker kan wor den gemaakt. De ambassadeurs deelden el kaar de instructies mede, welke zij van hun regeeringen hadden ontvangen. Het bleek, dat alle tot dusver ontvangen instructies ten gunste van bepaalde stappen waren. Wanneer alle vertegenwoordigers der mogendheden in bezit zijn van de nota's hunner regeeringen, zal men zich kunnen wenden tot de Spaansche regeering en tot de leiders der rebellen. Welke handelwijze gevolgd zal worden is nog niet bekend. Het eerste doel zal zfln een uitwisseling van gevangenen te bereiken. In dezelfde kringen wijst men er tevens op, dat het in contact treden met de leiders der rebellen voor huma- nitaire doeleinden op geen enkele wijze de er- kenning van deze leiders door de vertegen woordigers der betrokken mogendheden zal inhouden. Nader wordt uit Hendaye gemeld, dat vier vertegenwoordigers van het Volksfront en vier vertegenwoordigers van de opstandelingen Zaterdagmiddag in hetzelfde schip St. Jean de Luz zijn aangekomen, om de voorstellen van de diplomaten aan te hooren om den burger oorlog in Spanje „menschelijker" te maken. In verband met de besprekingen zijn de namen ren. Wij moeten ons heden tot deze mede- deeling bepalen, doch komen daarop in het volgend nummer terug. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot Rid- der in de Orde van Oranje-Nassau de heeren: J. V. H. van CantR.rt, Consul van Belgie, alhier; F. P. J. Stubbe, gemeente-secretaris, te Sas van Gent; A. A3. Hendrikse, burgemeester, te IJzen- dijke; Mr. J. Adriaanse, lid Prov. Staten, te Oost- kapelle; C. Doets, directeur Ambachtsschool te Mid delburg; J..J. van Weijnsbergen. technisch-ambtenaar Prov. Waterstaat, te Middelburg; L. K. van Dijk, oud-Iandbouwonderwijzer te Tholen. Tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw is benoemd, de heer Ir. J. P. Walland, hoofding.-directeur Rijks Waterstaat, te Middelburg. Is toegekend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in zilver met de zwaarden aan den heer C. de Leeuw, opperwachtmeester Koninklijke Marechaussee, alhier; in zilver aan de heeren: J. P. van Hoeve, organist Ned. Herv. kerk, te Sluiskil; Th. A. bam men* oud-chef-veldwachter te Sas van Gent; in brons aan de heeren: C. J. de Wilde, lichtwachter Eendragtpolder te Zaamslag, en J. de Vos, landarbeider bij den heer H. de RegtHuijssen, te Zaamslag. BRANDJE. Zaterdagavond had als naar gewoonte de heer J. Haak zijn patates-frites auto-chassis opgesteld bij het cafe van den heer H. Meeu- sen in de Nieuwstraat. Voor het verwarmen van de vetketels gebruikte hij benzine, die na even voorverwarmd .te zijn, onder druk ge- bracht wordt, waaraa het benzinegas or*- stoken kan worden. Daar de gasvlam verminderde wilde de heer Haak het luchtdrukreservoir weer onder span ning brengen. Hij heeft hierbij den druk te hoog opgevoerd want plotseling sprong het deksel van het benzinereservoir en de uit- vloeiende benzine vatte direct vlam waardoor de wagen in een minimum van tijd geheel in brand stond. Behalve de heer Haak bevond zich ook zijn zoontje in den wagen die beiden zich door de vlammen heen in veiligheid moesten brengen. Met 'n brandibluschapparaat uit het Hotel des Pays-Bas slaagde men er in de vlammen te dooven, doch de brand had reeds veel verwoestingen aangericht. van der Heijden werd voorzien door de benoe- ming van A. A. Anthonissen te Sas van Gent. Herbenoemd werd tot adviseerend lid van het Curatorium der Stichting Economisch- TechnologisCh Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland en diens- plaatsvervanger, resp. de heeren I. van Melle en A. van 't Hoff. Het Bureau deed mededeeling omtrent de stappen, genomen met taetrekking tot de stichting van een Borgstellingsfonds voor den Middenstand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze zaak was bij het Bureau in studie, toen van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bericht inkwam, dat, om voor de rijksgarantie in aanmerking te komen, de borgstellingsfondsen op 15 Alii 1936 opgericht moesten zijn. Het Bureau vond hierin aanlei ding om tot de oprichting der Stichting Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstellingsfonds" over te gaan en verzocht hierop de goedkeuring der Kamer. Als bijdrage in het kapitaal werd verleend een bedrag van f 100, terwijl met algemeene stemmen werd besloten als bijdrage in de inkomsten der stichting over het jaar 1936 toe te kennen een bedrag van 500. Mededeeling werd gedaan, dat bij het secre- tariaat van het fonds was ingekomen een mededeeling van de gemeente Axel, dat deze besloten heeft in het kapitaal bij te dragen een bedrag van 10 cent per inwoner en ge durende 5 jaar in de inkomsten een bedrag van 3 cent per inwoner, terwijl de gemeenten Hulst en Ter Neuzen in principe hun mede- werking hebben toegezegd. Door den heer Van Goethem werd medewer- king verzocht inzake de wegneming van ver schillende verkeerde grenstoestanden, de be- handeling van welk verzoek werd aangehou- den voor bespreking in besloten vergadering. EXAMENS. Modevak. diploma hoofdleerares-directrice mej. J. H. Vermeulen, leerares Modevak- en Nijverheidsschool alhier. Tevens behaalde zij hierbij voor het practisch werk den 3en prijs. Notarieel examen. Voor het is geslaagd jonge hennen. Door de regeeringsmaatregelen tot beper- king der pluimveeteelt is n.l. op het Brabant- sche land een dringend tekort ontstaan aan jonge hennen, zoodat de prijs tot ongekende hoogte is gestegen en ze vrijwel niet te koop zijn. De broederijen kunnen bij lange na met aan de vraag voldoen, zoodat de meeste boeren met een tekort aan jonge hennen zitten en dus noodgedwongen de oudere hennen met een lagere eierproductie moeten aanhouden. Op allerlei wijze probeert men dus aan jonge hennen te komen met als gevolg, dat de prijs van driemaandsche hennen reeds tot f 1,75 per chilr ic: PiAstPP'PTl Bij onze Zuiderburen daarentegen zijn deze hennen grif voor 7 tot 10 franc te koop, ter wijl 4-weeksche kuikens 4 tot 414 franc kosten. Vanzelfsp'rekend geeft dit groote prijsver- schil tot een levendigen smokkelhandel aan- leiding welke smokkelhandel vooral wordt ge- dreven door de kleine smokkelaars, die voor eigen rekening werken en aldus een aardig daggeld verdienen. Voor het smokkelen van 12 hennen per dag, waarmede circa f 10 verdiend kan worden, is slechts weinig handelskapitaal noodig, terwijl men bovendien de levemje smokkelwaar niet ver behoeft weg te dragen, daar men deze vrrjwel bij iederen boer in het grensgebied grif kwijt kan, omdat deze boeren door het tekort aan jonge hennen een stijging van den eier- prijs voorzien. Ook hieruit blijkt dus weer het direct ver- band tusschen crisis-wetgeving en smokkelarij. Gedurende de beide laatste etmalen zijn vier luchtaanvallen op Madrid uitgevoerd, waarvan de bedoeling in de eerste plaats is geweest de burgerlijke bevolking te ontmoe- digen. Reuter maakt melding van twee doo- den en 15 gewonden als gevolg van deze aan- vallen. Ook overigens begint de strijd zich de laatste dagen weer meer op de hoofdstad te richten. De inneming van Oropesa, in de provincie Toledo, wordt door de anti-regee- ringstroepen, als zijnde een belangrijk stra- tegisch punt, van groot gewicht geacht en zij zijn van meening, dat de weg naar Madrid thans open ligt. Wij zullen over eenige dagen in de hoofdstad zijn, ondanks de marxistische leu'gens, heeft generaal Queipo de Llano reeds verklaard. De generale staf van de opstandelingen te Burgos deelt mede, dat in de afgeloopen 24 uur de strij-dmacht, vooral aan het Somosierra- front een sterke actie ontplooid heeft, evenals bij Oyarzun. De luchtmacht was zeer inten- sief en heeft alle opdrachten, welke werden gegeven, vervuld. De vliegvelden Cuatro Vien- slissing genomen. De volgende zitting, waarin voorstellen be- sproken zullen worden, is vastgesteld voor het begin van de volgende week. Frankrijk en Engeland zijn niet officieel ver- tegenwoordigt, maar hun ambassadeurs laten zich wel op de hoogte houden van de gevoer- de besprekingen. De diplomatieke vertegenwoordigers van Argentinie, Uruguay, Italie en Duitschland te Madrid leiden de onderhandelingen. Het eerste definitieve voorstel betreft de vorming van een internationale commissie, die de middelen tot humaniseering zal bestudeeren. Aangezien men arbitrage tusschen de bel- ligerenten voorziet, hecht men een bijzondere beteekenis aan de keuze van den president van de commissie. DE FIN AN OIEELE OPERATIES. Aangezien de regeering te Madrid nog steeds goud moet uitvoeren en de junta van Burgos deze zendingen beschouwt als ,,een aanslag op het nationale bedrijfsleven" heeft zij Zater- dag een decreet gepubliceerd, waarbij alle operaties welke sedert 18 Juli zijn of nog zul len worden uitgevoerd onder waarborg van de bank van Spanje „ongedaan" wordt ver- kl 3,3,rd Alle rechtsmiddelen zullen worden te baat genomen om weer in het bezit van dit goud te komen. Alle waardemiddelen en goederen welke in het bezit zijn van Spanje, Spaan sche onderdanen of in Spanje wonende vreem- delingen, welke voor deze operaties zullen zijn of worden aangewend, zullen in beslag wor den genomen. DE IAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN werd heden alhier herdacht door het uitste- ken der vlaggen van openbare en verschillende particuliere gebouwen, terwijl ook van de mast van een aantal in de haven liggende schepen, de driekleur wapperde. Zooals is meegedeeld wordt voorts door de plaatselijke harmonie, een kinderkoor en een mannenkoor van avond om 8 uur op de Markt concert gegeven. Zooals eveneens meegedeeld, wordt te Sluis kil van avond een feestprogramma uit gevoerd. Door het muziekgezelKhap ,,De vereemgde werklieden" werd gister een bezoek gebracht aan de Vereeniging van Nederlanders te Gent, om daarin den tuin van Trianon" een verja- ringsfeest van H. M. de Koningin op te luiste- KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Zaterdag j.l. hield de Kamer van Koophan- del en Fabrieken een vergadering in de raads- Afwezig waren de heeTen P. A. Neeteson en R. V. H. Verschaffel, leden der afdeeling Grootbedrijf en de heeren A. van 't Hoff, A. J. Wijffels en J. Scheele P.Jz., leden der afdee ling Kleinbedrijf. De notulen der vergadering van 25 April 1936 werden met algemeene stemmen vast gesteld. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de Winkeliersvereeniging „Klim- op" te Ter Neuzen, houdende critiek op de uit- latingen van een der leden in de vorige ver gadering aan het adres van den handeldnjven- den middenstand, in vergelijking met hunne collega's in het buitenland. Eveneens werd voor kennisgeving aange nomen een motie van de Eerste Federatie van Grootwinkeliers, gevestigd te Schiebroek waarin de meening werd uitgesproken dat voor verbetering in het winkeliersbednjf van de zelfstandige winkeliers de grootste kracht moet uitgaan, door zich op de juiste wijze te organiseeren, zoowel wat gezamenlijken inkoop als verkoop betreft en dat alle zelfstandige winkeliers zich bij hen dienen aan te sluiten. Naar aanleiding van een verzoek der Kamer aan den Minister van Financien betreffende het openstellen van de gelegenheid ook ten plattenlande door bemiddeling van de Neder landsche Vereeniging tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardigen met naam be- stempelde fietsplaatjes te kunnen bestellen ten postkantore gedurende het tijdvak van 17 Augustus, van dien bewindsman ten ant- woord ontvangen, dat het bezwaar oridervindt om van rijkswege voor het stempelen der rijwielplaatjes te zorgen. Dit antwoord werd voor kennisgeving aan- genomen, doch het Bureau behoudt zich voor, hierop in de toekomst terug te komen. Naar aanleiding van het verzoek om steun van de N.V. Philips' Omroep Holland-Indie voor de wereld-radio-uitzendingen der PHOHI was het Bureau van oordeel, dat hierbij geen bijzondere belangen voor bet gebied der Kamer zijn betrokken, weshalve besloten werd op het verzoek afwijzend te beschikken. De Kan— kon zich hiermede vereenigen. Goedgekeurd werd het besluit der Bevrach tingscommissie te Ter Neuzen aan .den agent te Middelburg als gevolg van de meerdere werkzaamheden ten gevolge van de verdeeling van haar gebied in districten, een verhoogmg toe te kennen van 5,per week. Herbe- noemd werden de leden en plaatsvervangende leden der Bevrachtingscommissie te Ter Neu zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van het plaatsvervangend lid F. J. Voor deel twee van het notarieel examen is geslaagd mr. W. C. M. Seijoiitz te Hulst. .ANKER VERLOREN. f Zaterdagmorgen is het Deensche stoom-. schip Sally Maersk", ter hoogte van de Een dragtpolder een anker met 120 vadem ketting verloren. Door de Temeuzen Tugboat Company is in samenwerking met Van der Tak's Bergings- maatschappij het anker geborgen en is Zon- dag aan het in Antwerpen liggende schip af- geleverd. OMHOOGGEV AREN Toen hedennacht het uit zee komende Let- landsche stoomschip Tautmila, hetwelk ge- assisteerd werd door twee sleeplbooten de haven binnenvoer geraakte het op den ooste- lijken havenberm omhoog. Tevergeefs tracht- ten de sleepbooten het schip in diep water te brengen. Eerst hedenmiddag slaagde men er in de Tautmila met sleepboothulp en nadat de voortanken waren leeggepompt, weer vlot te krijgen. Het schip dat met mijnhout ge- laden is' heeft, oogenschijnlijk zonder schade te bekomen de reis naar Gent voortgezet. SCHADE AAN REMSTOEL. Het van Gent komende Egyptische stoom schip Arafat heeft schade toegebracht aan een in het kanaal staande meerstoel. Nadat een cautie van 200 was gesteld, kon het schip dat zelf geen averij bekomen had, de reis naar zee voortzetten. VOOR SLOOP VERKOCHT. Alhier is door de zeesleepboot Vulcan bin- nengebracht het te Manchester thuisbehooren- de stoomschip Barranca dat voor sloop ver- kocht is aan de Gebrs. van Heijgen te Gent. Met een tweetal sleepbooten is het schip naar Gent gesleept. Damestasehje met inh., Bureau van Politie. Damesschoen, I. v. d. Broeke, Smidswal 29. Portemonnaie, P. W. Hamelink, le Korte- straat 5. Jurkband (grijs), bureau van politie. Ceintuur, Dieleman, Vlooswijkstraat 18. Dames-jasje. W. v. d. Berge, Grenulaan 44. BIJDRAGEN VOOR WEGSVERBETERING. Ged. Staten hebben besloten wegens de werken, welke zijn opgenomen in de provin- ciale wegenlijst 1935, de volgende bijaragen toe te kennen aan de provincie Zeeland, voor de verbetering van den weg Bergen op Zoom WoensdrechtKruiningen-Goes-'s H. Arends- kerke NieuwlandVlissingenBreskens DraaibrugSluisgrens f 12.627.31den weg WestkapelleZoutelande—Biggekerke /568,80, den weg KoudekerkeMiddelburg f 154.93; den weg Schoondijke IJzendijke Rijksgrens 32.306.50; den weg Ponte (IJzendijke) Py- ramideIsabellasluis (Philippine) 5166.99; den weg BuitenlustGroedeiNieuwvliet ZuidzandeSluis /5.62; den weg Ter Neuzen -Axel 50.969.80; aan de maatsc'happij „De Wilhelminapolder" voor die van den weg GoesKatscheveer f 82.089,52; aan den polder Walcheren, voor die van den weg MiddelburgDomburg 26.859.88; aan de gemeente Domburg c.a., voor die van den weg DomburgWestkapelle 1962.52; aan de gemeente Westkapelle c.a., voor die van den weg WestkapelleZoutelandeBig- gekerkeKoudekerke 30.217.84; aan de gemeente Koudekerke, voor die van den weg KoudekerkeVlissingen 2121.25; aan de gemeente Middelburg, voor die van den weg Kanaalbrugbrug in Vlissingsche singel ,f 26.949.60; aan de gemeente Oost- en West Souburg c.a. voor die van den weg Tramhalte Abeele.brug in Nieuwe Vlissingsche wegtramhalte Sou burg 27.384.94; aan de gemeente Zuidzande c.a., voor die van den weg OostburgiZuidzandeCadzand 40.308.43; aan de gemeente Philippine voor die van den weg PhilippineDriekwart 96.161.98; aan de gemeente Axel voor die van den weg AxelDrie Schouwen 11.218.99; aan de gemeente Koewacht, voor die van den weg ZuiddorpeKoewachtSt. Jansteen 54.428.31; aan de gemeente St. 3»r jn vo<">r denzelfden weg 52.683iers 2,25f 2,50; aan den Willem JJ-Jrs 22,50; Zeeuw- den weg ZaamslagQ. zeeuwsche Blauwe /3 denHulst bij JeVs, poters f 1,50—f 2 per jche zand, Schoolmeesters 34 ->P OVlche, kleine 2—2% ct. per K.G. VEST^ aanvoer, kleinen handel. Bij graafwerk terleiding te Axel z350 K,G. 0,500,55; wijk op een steenen g G. 0,52f 0,57Gro- pelvormig uitliep. 0,56 per K.G. instorting dunfde men zR gestemd. Prijzen onderaardsche gang te begfiht. liik is het gewelf een overblijfsV e fortificaties der vesting^ Augustus, meermalen is men bij graafwerken in 174; meente op massieve steenmassa's =868; Voornamelijk komen deze voor in de naibijh. van het Nieuwe Diep en het z.g. Galgenveit waar meermalen ook oud krijgstuig en oude munten zijn gevonden. Enkele jaren geleden zijn bij graafwerken op de algemeene be- graafplaats, overblijfselen van een oude kapel blootgelegd. van Wijk, J. Marsilje, D 107, Donze- Dahlia- GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voor- werpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Rijwielbelastingmerk, M. Stockman, Kanaal- weg 77, Sluiskil. Rijwielbelastingmerk en kindenbadpak, J. d. Eeckhout, Van Steenbergenlaan 2. Rijwielbelastingmerk, C. Maas,^ Othene. Rijwielbelastingmerk, Visserstraat 92. Rijwielbelastingmerk, straat 7. Rijwielbelastingmerk, dingstraat 8. Rijwielbelastingmerk, Kerkstraat 1. Portemonnaie, J. Huijssen, Dekkerstr. 4. Heerenrijwiel (oud), C. Hamelink, Rose- gracht 13. Kouter, I. van Kerkvoorde, Steenkampl. b5. Rol tandpasta, J. Tollenaar, Axelschestr. 123. Armband, C. L. Michielsen, Dijkstraat 59. Portemonnaie, F. Oele, Oostkolkstr. 5. Lipssleutel, P. Paulusse, Klaassenstr. 10. Grijze dameshandschoen, A. Riemens, West- kolkstraat 7. Zwempak en handdoek, F. J. v. d. Plassche, Nieuwediepstraat 1. Polo-hemd (geel), A. v. Kerkvoort, Nieuw straat 12. J. Loof, le Verbin- J. v. d. Bent, Korte BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 Aug. kwa- men in onze provincie 5 gevallen van rood- vonk voor, n.l. een in ieder der gemeenten St. Laurens, Middelburg, St. Philipsland, Ritthem en Westdorpe. DE GEBEURTENISSEN IN DE MOSSELCENTRALE. De correspondent van De Z. te Ierseke meldt, uit de allerbeste bron vemomen te heb ben, dat de heeren v. d. Voort, directeur en Mr. van der Hoeven, voorzitter van het Cen- traal Verkoopkantoor voor mosselen te Ber gen op Zoom, te samen met den boekhouder van de Parijsche combinatie de heer Truyens uit Antwerpen, f 5000 aan steekpenningen heb ben aangenomen van die Parijsche combinatie en wel de heer G. P. van der Voort f 3000, de heer Mr. van der Hoeven 1200 en de heer Truyens f 800. In de z.g. statuten van de voornoemde com binatie moet de bepaling zijn opgenomen, dat al wie klapte van de fooien f 5000 boete moest betalen. Het blad teekent hierbij aan, dat de heer Van der Voort een salaris heeft van f 4000, plus vrrj reis- en verblijfkosten. Nader vemeemt het blad nog, dat naniens een client Mrs 'Hartoog en v. Dirven te Ber gen op Zoom een aanklacht hebben ingediend bij den heer Officier van Justitie te Breda tegen de heeren v. d. Voort, directeur en Mr. A. J. van der Hoeven, voorzitter van het C. V. K. te Bergen op Zoom, wegens het aannemen van steekpenningen (suibsidiair verduistering van de combinatie Parijs. LANDARBEIDERS EN WI3RKLOOZENKAS De georganiseerde landarbeiders in de vol gende Zeeuwsche gemeenten zijn over gebracht van klasse A naar klasse B. Door deze wijzi- ging wordt voor de georganiseerde landarbei ders verkregen, dat zij bij werkloosheid een hoogere uitkeering ontvangen. De gemeenten zijn: Kloetinge, Rilland, 's Gravenpolder, Oude- lande en Ellewoutsdijk op Z.-Beveland en Aardenburg, Breskens, Cadzand, Eede, Groede, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoon dijke Waterlandkerkje, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, St. Kruis, Sluis en IJzendijke in Zeeuwsch-Vlaanderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1