Feuilleton - vertellingen Dam- en Schaakrubriek lis iH w i iH Pluimvee-Rubriek BRABANTSCEE BRIEVEN. SCHAKEN. INGEZONDEN STUKKEN, mpm DAMMEN. ■sou zijn en dat de wonde aan het hoofd ver- oorzaakt moet zijn door de schroef van een passeerende boot. HAZARDSPEL TE VENLO. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de gemeentepolitie te-Venlo een inval gedaan in een particuliere woning in het cen trum der stad, alwaar hazardspel werd be- oefend. Zeven menschen werden gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Na proces- verbaal zijn de aangehoudenen op vrije voeten gesteld. Een aanzienlijk geldbedrag is in be- slag genomen. Ulvenhout, 24 Augustus 1936. Menier, Schoone dagen, deus leste van Oogst. Maar men- nigt geel blaaike dwerlt al deur de locht. D'n erft ligt er vol van. 't Najaar, den bonten Herfst, be- gint al te scheme- ren deur 't dichte, steuvige loof. D'n notenleer is begonnen te bron- zen. Z'nen blaren- J- kroon lijkt geschroeid deur 'n laaiende zonne- vlam. D'n wilden wingerd, teugen m'nen achter- gevel aan, begint aan te gloeien in vurig karmozijn. En in d'eikendreven hangen al brandende lampionnekes in 't loof. Ja, langzaamaan begint 't Herfsttij den buiten te illumineeren mee vlammend kleu- renspel, dat al zwakskes gaat opvlammen teugen den levensavond van den zomer! Nieuw tij, andere kleuren. Rijp tjj, rijpe kleuren. Zwaar trosselt de lijsterbes in 't donker loover; en 't is, of de vrucht gegloeid is, mee den rossen top der vlam. Fel blinkt den groenen eekel tusschen 't bronzen blad. Gloeit den rozenbottel in tomaat-rood in 't wilde heestergewas. t Is of den bloei, de vrucht, den buiten be- klaltst zijn mee de verven uit 't avondgoud, 'lijk het deuzen tijd aan 't Westen smeult. Zooals gisterenavond. Laag hing de zon aan den hemel. Lange schaduws streepten peers over d'eerde. Maar in de bladkroonen van 't wiegend geboomt, daar klodderden nog dotten zonnegoud in spulsch beweeg. Rosse gloeiing gloorde over ons dorpke. In 't Zuien blonk den hemel in zijnen glans als wit peerlmoer. 't Was lekker zitten veur 't huis. De leste Zondagsdrukte bewoog over den steenweg, teugen den gloed van d'avondzon, die dieper en dieper neeg, als 'n te zware blom. aan den ranken steel. Als 'n dikke, uitgloeiende stip ook, zoo smolt ze deur den hemel. Zoo brandde ze den Wes- terkim tot purper vuren. Acht klokslagen galmden uit den kerktoren langs den blanken Zuierhemel mee de grijze vegen, zooals die in witten peerlmoer wel voorkomen. Trui en ik, we kwamen op den schoonen avond nie uitgetuurd. Stillekens aten wij 'm op, mee kleine bietjes. Klam streek 'n windeke langs ons hoofd. Ver droeg 't den rook uit m'n pijp, die zachte- kes knetterde in den rossen avond. In den rossen avond, waarin 't Herfsttij te bespeu- ren viel uit de klamme koelte, die woog op oew vel. Toen zonk de zon, bloedrood nou, in 'n peerse kimbank. Maar lang bleef ze heuren rossen gloei teugen de lochten spreien, zoo schoon, zoo fel, dat ge de plakken bladgoud in vellen van den hemel kost scheuren. Toen zee Trui: ,,Dre En ik antwoordde: ,,Ja Welk een kleurenpracht, amico, 'n rosgou wen apotheose. achter den rijpgebloeiden dag Van 't Westen tot boven ons dak stond 't vurigst goud in kolossale streken teugen den Italiaansche Partij. Mollervariant. Wit: C. Schleehter. Zwart: Dr. Meitner. Weenen 1899. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Rflc4 Rf8c5 4. c2c3 Pg8f6 5. d2d4 e5 X d4 6. c3Xd4 Rc5b4f 7. Pblc3 Pf6Xe4 8. 0—0 Rb4Xc3 9. d4d5 Pc6e5 De Mollervariant, die juist in 1899 was ontdekt. Welke van de twee zetten Rf6 en Pe5 de beste is, staat nog niet vast. Wel staat vast, dat verreweg de meeste partijen door Wit gewonnen worden, zoodat men, althans in de practijk, de variant voor Zwart vermijdt. 10. b2Xc3 Pe5 X c4 11. Ddld4 f7f5 Ook als Zwart met Pcd6 zijn stuk redt, blijft Wit aan het roer. Bijv.: 11. Pcd6. 12. Dg7Df6. 13. Df6: Pf6: 14. Telf Kf8 (Kd8 dan Rg5; goed is Pfe4. 15. Pd2 f5. 16. f3 met houdbaar spel). 15. Rh6t Kg8. 16. Te5 Pde4 (wegens de dreiging Tg5 mat; ook onvoldoende was Pfe4. 17. Tel f5 18. Te7). 17. Pd2! d6. 18. Pe4: de5: 19. Pf6: mat. (Mr. Sylvain GroenR. H. Daen, Hastings 1919.) 12. Dd4Xc4 d7d6 13. Pf3d'4 0—0 14. f2—f3 Pe4f6 15. Rcl—f5 h7h6 16. Rg5h4 Wit vergenoegt zich met een mstige ont- wlkkeling en een druk op het zwarte spel, tegen een pion. Ook kwam in aanmerking Rf6: Tf6: 17. Tfel benevens Te2 en Tael. 16g7g5 Het openrukken van den koningsvleugel is altrjd gevaarlijk. 17. Rh4f2 Kg8g7 De koning wordt vast uit de diagonaal c4 g8 gehaald. Bij den twintigsten zet blijkt, dat dit nut had. 18. Tfl—el Rc8d7 19. Dc4—ib3 Om c3c4 voor te bereiden. De witte aanval is tot staan gekomen, maar Zwart heeft nog groote moeilijkheden om zijn hemel geborsteld. En al dat goud ketste zijnen glans op ons dorpke, dat als 'n ouwer- wetsche blinkende prent in de Schepping hing. Toen vezelde Trui: ,,hoe is 't meugelijk..." En ik antwoordde: ,,lijk ge zegt Langen tijd, ja wel 'n half uur lang, smeul- de deuze pracht weg. Blusc.iten de kleuren uit. Zeegroene glanzings, teer als zij, kleer als 't water in de veld-en, blonken tusschen 't smeu- lend goud. De Zondagsdrukte verstierf in den avond- schemer. Naar den kant van de stad begosten witte lichtjes, kleer als daauwdroppen te ,,kijken" uit het avondduister, dat dikker dwerlde over de weareld. Den Noordwester veegde drukker deur 't geboomt. Blaaikes flierden uit de kroonen en Trui begost over heur bovenarmen te wrijven. „Killekes, Dre". „We zouwen 't pakken, Trui". Toen gingen we naar binnen. Trui nam de stoelen op, ik sloot de blinden. En ver weg zat den Blaauwe te peinzen op zijnen trekzak en droeg 't windeke zijn muzi- kale gedachten de zwarte bosschen in. Binnen hing de zoelte nog van de platte- buis, waarop Trui 's middags gekookt had. En als olie in vloeipapier, zoo drong die luwte in m'n vel. ,,'t Is hier lekker, Truike!" ,,Herfstig buiten, Dre". Toen porde ze de plattebuis op, brokkelde 'nen turf in 't vuurgat en zette den avondpap ten kook. Onwillekeurig kropen we allebei in ons „intersche" hoekske, ter weerskanten van de plattebuis, halverlings in den schaduw van de hooge schouw, 't lampelicht op oew handen. En als ik daar in den slagschaduw zat van den schouwluifel, dan wemelden weer die vegen van den avondhemel deur m'n hoofd, want 't was of die blinking van avondgoud daaraan zat vastgekleefd. Ik sloot m'n oogen en ik zat aan den oever van 'nen kar- mozijnen plas, waarin groene eilanden glans- den, onder gouwen nevels. Drie zilveren rei- gers rezen op van de groene eilanden, ik hoorde den wiekslag, ten leste kwamen ze uit, boven den gouwen schemer en zeilden ze langs 't blanke peerlmoer, verder, verder, en verdwenen ze daarachter. Toen was de stilte volmaakt! Begost ze te zingen als kokend water; begost ze te suizen in 't diepste van m'n hoofd. Den goudnevel dwerlde, dwerlde als stof-, als zonnegoud, dichter en dichter en ik lachte, lachte en danste zoo locht als 'n blommepluis deur die flonkerende werreling van gouwen Niks. Ik ,,zwom" in de lichtende nevels, die laauw waren als hooi. Ik dook! Dook naar de Stengels van peerlmoeren lelies, die dreven op deurzichtige, smaragden schot- t-els in den gouwen vijver. En ik voelde me zakken, zinken in peillooze diepten, dieper, dieper, kost geenen asem krijgen en toen stootte-n-ik teugen den boj[em van den vijver endieen bojem was hard als marmer! In ieder geval zoo hard als m'n plavuizen! Toen wierd ik wakker en lee op den vloer. Trui, die sjuust uit 't acbterhuis kwam, stond geschrokken! Ik vreef, suf van den dut, over m'n hoofd en scheen daar zoo'n gezicht bij te trekken, dat Trui in den lach schoot. „Is da schrikken!" zee Trui. „Ik docht dalijk aan den Fielp...!" Dat was genogt veur me, om rap op te springen. ,,'k Zal den pap 'ns opscheppen", zee Trui. Toen begost m'n maag te juukenen dus was den gouwen droom uit m'n hoofd. ,,Hoe zijde zoo van oewen stoel gesukkeld?" ,,'k Droomde. Ik zwom in 't goudik dookik zonken pats, toen Weer voelde-n-ik aan m'n hoofd, dat steuvig teugen de plavuizen gekwakt had. ,,Ge hebt 'nen buil", zee Trui! En zoo amico, eindigde dieen wonderen avond mee 'nen buil op m'n hoofd zoo groot als 'n zultje! Amico ,,'k Heb geprobeerd, 't was moeilijk, deuze week te zwijgen over Spanje. Op 't eind is 't me n6g nie heelegaar ge- lukt Maar ditte mot ik er dan nog van zeggen: als ge ziet hoe schoon onzen Schepper de Schepping geschapen heeft, als ge ziet hoe volmaakt en schoon tegelijk onze weareld bloeit en prijkt temidden van 't gouwen Heelal, zoo schoon als 'nen droom, damevleugel te ontwikkelen. 19c7c5 Zwart vreest Pe6+ Re6: de6: niet wegens De7 en dekt alles. 20. d5X c6 e/p b7Xc6 21. Pd4—e6t Rd7 X e6 22. TelXe6 Dd8d7 Tegen Db7t gericht. 23. Taldl Pf6d5 In aanmerking kwam d6d5. 24. Rf2—d4f Kg7—h7 25. Tdlel Ta8e8 Leidt tot algeheele ruil, wat voor Zwart wegens zijn materieelen voorstand voordeelig is. Maar daarna krijgt Wit weer eenigen aan val, zoodat nog altijd de kansen gelijk blijven 26. Te6Xe8 Tf8xe8 27. Tel X e8 Dd7 X e8 ////////A '////////J '//AH///; a b c d e f g h Stelling na 27De8: Nog steeds is Wit zijn pion achter, maar krijgt door Db7t wat aanval. Wij stellen de kansen nog altijd gelijk. 28. Db3-b7f Kh7g6 Niet Kh8 of Kg8 wegens Dg7 mat; niet De7 wegens 29. De7 :f Pe7: 30. Ra7: en de vrije a-pion zal zeer sterk blijken. 29. Db7—g7t Natuurlijk heeft Da7: daar Zwart een mat- dreiging op el heeft. Deze dreiging maakt, dat de witte aanval met beleid moet gevoerd worden. 20. Kg6h5 30. h2h3 Verdediging tegen Del, maar tegelijk een giftige voorbereiding tot een mataanval op den ged6railleerden zwarten koning. Zwart ziet de voortzetting g4t fg, hgt en Dh6:t, zoo als ge dan beseft beseffen m6t, dat den mensch n6g 'n paradijs op eerde hebben kost, als ie zijn verstand maar beter gebruikte, en als ge dan ziet, hoe sjuust dieenzelfden mensch van Z'n schoone weareld 'n hel maakte, dan dan kunt ge nie beter doen, dan omhoog zien naar den schoonen Hemel, dan speuren naar blom en kleur, dantroost zoeken bij Hem! 't Menschdom heeft z'n verstand verpoli- tiekt, z'n hart versteend. En mee verpoli- tiekt-e harsens en 'n hart van steen, daarmee kunt gede weareld hervormen? Ja, zekers! Tot 'n Hel! Wij petieterikken, wij hebben hier niks te hervormen. We kunnen de boel zelfs nie verknoeien! We kunnen hoogstens onze sa- menleving, ons leven verballemonden. En daarin is 't versteende, verpolitiekte menschdom bekans geslaagd! Bekans, ja! Daar zijn nog 'n paar kleine plekskes ter weareld, waar 't helleleed nog nie veur ds voile 100 ,,werkt". Waar nogenkele percentjes ontbreken. Zooals ik 't meen te zien, evenals ik 't andere komen zag, is dat nog maar kwes- tie van tijd. Maar zoo lang, zoo lang meugelijk, als is 't eenmaal op 'nen puinhoop, dan zal ik toch omhoog blijven kjjken naar de gouwen meeren mee de peerlmoeren lelies. En nie naar m'nen puinhoop Want ik geloof wel in God en nie-(meer) in den Mensch! En 't zal mij 'nen zorg zijn, of ik droomend 'n buil val op n'en he^len plavuis of op 'nen kapotten Tot de. naaste week. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen toet a voe DRe. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) TUBERCULOSE EN FOSTZEGELS. Lszers, gij kent de ziekte, die afgekort t.b.c. heet. Deze ziekte wordt in ons land met succes bestreden, maar het succes is niet groot genoeg. Wij hebben hier te doen met een veelvuldig voorkomende ziekte die tot enkele gevallen beperkt zou kunnen worden, als de doellbewuste strijd tegen de t.ib.c. maar door ieder persoonlijk aanvaard werd als een edele plicht. Die plicht kan zeer verschillend ver- vuld worden, enkele punten zullen we even vluchtig noemen: De zieke neemt zichzelf in acht en zorgt er- voor, zijn omgeving niet te besmetten, het- geen hij leert in een sanatorium of van zijn geneeskundig adviseur. Consul tat iebureaux e.a. instellingen sporen zieken op en zorgen zoo mogelijk voor herstel, waardoor veel bronnen van besmetting uit de maatschappij wionden genomen en dikwijls de patient -voor een emstig lijden wordt gespaard. Lessen en circulaires aan huisvrouwen om besmetting door m-elk te voorkomen, hetzelfde aan de veehouders om een gezonde veestapel te krijgen, zijn alien methoden, die zoo voor deelig mogelijk uitgewoerd worden en nog zijn er groote tekorten. Collecteeren wordt al zooveel gedaan en toc'h wilt gij, Zeeuwsch-Vlamingen, graag meer helpen; welnu ter afwisseling en aan- aanvulling eens een andere methode: knip alle postzegels die gij ontvangt ongeschonden uit en stuur ze aan de centrale van deze actie P. C. Boone, Planetenplein 32, Haarlem (N) of, en dit kan onkosten beSparen, laat ze bezor- gen bij A. Vrijlandt, med. cand., Ned. Herv. Pastorie te Biervliet, laatstgenoemde stuurt dan een groot aantal ineens door aan eerst- genoemd adres. De opbrengst der zegels zal op gezette tij- den in de pers verantwoord worden. Met hartelijken dank voor Uw belangstel- ling. A. VRIJLANDT Jr. GEMEEJiTERAAD VAN PHILIPPINE. Vergadering van 26 Augustus 1936. Aanwezig de Voorzitter de heer F. J. L. M. Dhooge, de wethouders C. A. Barbe en E. F. A. Arbroscheer en de leden R. A. de Mul, A. F. van Hurck en R. F. Everaerd. Na opening der vergadering stelt de Voor zitter de volgende punten aan de orde. dat hij besluit, pion h6 te dekken. Dit blijkt onvoldoende. Er had f4moeten gebeuren, waama g4t wordt beantwoord met fg3: e/p. Tevens heeft Zwart dan de mogelijkheid Delt en Dg3t met remise, of naar verkiezing nog anders, indien hij op winst wil spelen. 30De8e6 Er volgt nu een prachtig slot. 31. g2—g4t f5Xg4 Indien Kh4, dan volgt hetzelfde, maar een zet korter. 32. h3X g4t Kh5h4 Nog steeds dreigt Zwart met Delt het ini- tiatief te nemen en minstens remise te maken. Er volgt een verrassing. 33. Dg7 X h6tDe6Xh6 34. Kglh2 Verbijsterend. Zwart geeft op, want Rf2 mat is niet te verhinderen. Men zie, hoe pion g5 den koning belemmert, en hoe pion d6 de redding Dd6t voorkomt. a b c d e f g h Slotstelling. Zwart geeft op, hoewel Wit een dame achter is en nog slechts een figuur over heeft. 443. We komen nog even terug op de beide eerste standen uit onze vorige ruibriek. I. Zwart (D.): 7, 11, 19, 20, 30, 34. Wit OK.): 18, 22, 28, 31, 33, 43, 45. Nadere analyse heeft uitgewetzen, dat zwart geen enkele remisekans bezit. Wit kan als volgt winst forceren: 3127 Ozw. 712 het enige)18X16 (2025); 4338 3035) 3832 (19—24 of?); 16—=11 (2429); 33X24 De notulen van de vergadering van 31 Juli 1936 worden ongewijzigd goedgekeurd en vast- gesteld. Ingekomen stukken zijn: Een dankbetuiging van Ch. L. de Mul voor verhooging van zijn jaarwedde als Secretaris-Penningm-eester van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Op twee soortgelijke verzoeken van de Philippinepolder en de Vergaertpolder om subsidie voor het in werkverschaffing uitd-el- ven van waterleidin-gen wordt goedgunstig be- schikt. Een aanbieding van O. Cornelis te Philippine tot verkoop van pl.m. 150 M2 grond aan de gemeente voor het aanleggen van een speel- plaats voor de kinderen der bewaarschool, tegen een prijs van 1,50 per M2. Met algemeene stemmen wordt besloten den grond voor bovengenoemd doel aan te koopen. Op voorstel van Burg, en Weth. worden eenige administratieve wijzigingen gebracht in de verdrdening regelende de eischen van benoembaarheid, bezoldiging enz. voor de veld- wachters. Een voorstel van Burg, en Weth. tot het aanvragen van ontheffing van het bepaalde in art. 179 2e lid der Gemeentewet, wordt eveneens aangenomen. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt goed- gevonden dat eenige strooken grond der ge meente worden geruild met soortgelijke stroo ken grond van den heer O. Cornelis. Een wijziging der gemeentebegrooting 1936 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Daar de gemeentewoning, thans bewoond door den heer D. Moelker, komt leeg te staan, wordt besloten deze woning onderhands te verhuren aan M. Bobelijn met ingang van 13 September e.k. tegen een huurprijs van f 130 per jaar. Nadat de commissie van onderzoek verslag heeft uitgebracht over de rekeningen van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en de ge- meenterekening over 1936 -en hierop geen aanmerkingen zijn wordt met algemeene stemmen besloten de rekening van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur vast te stellen: In inkomsten op 3938,55; in uitgaven op 3932,66 batig slot 5,89. De gemeenterekening 1936 wordt voorloo- pig vastgesteld: In inkomsten gewone dienst op 35.680,71; in uitgaven op 33.739,24; batig slot 1941,47. In inkomsten kapitaal dienst op f 5527,79, in uitgaven op 3695,26; batig slot 1832,53. De wethouders onthielden zich van mede- stemmen. De begrooting van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en de gemeentebegrooting 1937 werden den raad aangeboden evenals het ge- meenteverslag over de jaren 1931 tot en het 1935. In de vacature-A. Swagemakers, werd als lid der commissie tot wering van schoolver- zuim benoemd het nieuwe hoofd der school de heer R. A. F. E. Guilliet met 3 stemmen. De heer Plasschaert verkreeg 2 stemmen. De bespreking omtrent toetreding tot het borgstellingsfonds voor de kleine middenstand leidde niet tot een besluit tot toetreding of niet-toetreding. Deze kwestie zal in een vol gende vergadering nog eens ter tafel worden gebracht. Op hun verzoek zal aan eenige personen uit deze gemeente de teveel betaalde school- gelden en hondenbelastingen worden terug- gegeven. Bij de rondvraag vraagt de heer De Mul of er van gemeentewege niet eenige bankjes zouden kunnen worden geplaatst als rustplaats voor ouden van dagen. De Voorzitter zegt deze kwestie bij de be grooting nog eens ter tafel te zullen brengen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. EEN EN AN DER OVER EENDEN- HOUDERIJ. Deze week opvallend veel vragen over een- den en daarom wil ik op enkele even ingaan. (3540); 117 (4044); 72! (4450 de enige zet); 211 (34—39); 28—23 39—44) 4540 (44X35); 116 en wint. In andere varianten wint wit door overmacht. II. Zwart (K.): 4, 13, 16, 18, 21, 26. Wit (V.): 29, 30, 36, 37, 42, 48. In dit eindspel hebben wij in samenwerking met den heer Geensen een leerzame remise- variant ontdekt, die berust op de stellig niet verwachte zet 410 van zwart. Het spel ver- loopt dan aldus: Wit 2924 (zw. 410); 30 25 (10—15); 25120 (18—22); 20—14 (21— 27); 2420 (15X'24); 1410 (2429) en de remise is niet meer te keren. Enkele on dervarianten leiden evenzeer tot remise. Dat was de enige weg om tot gelijk s-pel te komen. Andere varianten leveren verlies op voor zwart. Zie bijv. de volgende spelgang, waarin wit schitterend zou winnen: Wit 2924 (zw. 410); 3025 (10—15); 25—00 (18—23); 20—14 (23—28); 36—31!! (1318); 149 (1822); 93! dam (21— 27); 39 27 X36); 9X27 26—31); 37X26 (3641); 4237! (41X21); 26X1? en wit wint op tempo. Een zeer fraaie spelgang. Liefhehbers van analyseeren kunnen er bij grondig onderzoek nog wel meer uit halen. In een vriendschappelij'k partijtje dat we onlangs met den heer E. Koopman te Rotter dam speelden, kwam de volgende stand voor: ZwartKoopmans. ZWART 1 2 3 4 h 16 26 De schrijvers hebben mogelijk evenals andere vraagstellers al naar antwoord uitgekeken, ik ben echter met het wereldcongres te Leipzig overstelpt met werk geweest dat de beant- woording der -vragen in het gedrang kwam. De eene brisf luidt: ,,Ik wensch uit het oogpunt van bijverdien- ste mijn tijd aan het venzorgen van eenden te besteden. Ik prefereer eenden boven kippen, omdat eenden sterker zijn en met eenvoudige droge huisvesting tevreden zijn. Mij is de Khaki Gampbelleend aanbevol-en als prima leg- ster en vooral winterlegster. Nu wilde ik uit zuinigheidsoogpunt Campbells nemen broed 1935 en in 1937 broed van datzelfde jaar. 'Hoe is uw meening hieromtrent en in welke maand moet ik de overjarige koopen? Hoeveel eieren kunnen overjarige eenden leveren bij doelma- tige voeding? Wat is volgens u de goedkoop- ste en het meest eivormende voedsel voor een den? Wat zou een eend aan voedsel kosten per maand? Gaarne ontving ik een vertrouwd adres voor Campbelleenden van goede stam. Ik beschik over geen zwemwater. Ik hoop dat u mijn bovenstaand verzoek niet euvel ault duiden, daar het toch zoo moeilijk is om be- langeloos gegevens te ontvangen." Kijk eens, lezer, ik geef gaarne allerlei in- lichtingen om iemand te helpen in zijn be- drijf, maar uit uw brief blijkt mij dat u het eendenhouderstoedrijf heelemaal niet kent en dan wordt het een uiterst moeilijke zaak om advies te geven. Feitelijk zou u een handboek over eendenhouderij moeten heblben en zoover mjj bekend bestaat dat niet in de Nederland- sche taal. Wat uw vragen betreft, in het kort het volgende: Dat eenden sterker zouden zijn dan kippen is een verhaal uit vroeger dagen, toen de kip- penhouderij al druk beoefend werd en de een den nog half in het wild leefden. Als men eenden eenige jaren doorfokt op hooge leg en groote aantallen bijeen houdt worden ze net zoo gevoelig als kippen, ja ik zou haast zeg gen: gevoeliger, daar de sterfte aan cholera, tutoerculose en dergelijke ziekten soms zeer hevig kan zijn, vooral bij eenden die onder niet al te beste omstandigheden verkeeren. De khaki Campbell kan een beste legeend zijn. De meeste Khaki Campbells helb ik zelf indertijd in ons land ingevoerd en op de voor- deelen van deze eenden boven loopeenden ge- wezen. Ik heb toen veel tegenwerking van de- genen die loopeenden hielden, doch de Camp bell eenden bleken in de praktijk veel beter te voldoen dan loopeenden. Ze zijn minder zenuw- achtig en hebben minder last van weersom- standigheden. Het kunnen beste winterlegsters zijn, doch voor alle eenden, dus ook voor Campbells, geldt dat ze betrekkelijk gauw van streek zijn in den winter wat het leggen betreft en dat ze, als ze eenmaal om de een of andere vaak onbekende re den ophouden met leggen, ze heel moeilijk weer aan den leg te krijgen zijn. Overjarige eenden te koopen raad ik u af, hoe kunt u controleeren of het overjarige eenden zijn en niet over-overjarige Boven- dien, goed overjarige eenden ruimen de fok- kers niet voor een appel en een ei op, dus wat er aan de markt komt is meestal uitschot. Ik zou u dus raden koop liever een aantal jonge eenden bij een goeden fokker en raad u aan u inzake adressen te wenden tot den se- cretaris van de Algemeene Nederlandsche Pluimvee Fokkers Vereeniging te Groenekam. Beste overjarige Campbells kunnen gemakke- lijk over de 180 eieren leggen, dat hebben zij bij mij vaak genoeg gedaan. maar ook aan beste overjarige dieren te komen voor weinig geld, lijkt mij erg moeilijk. Het goedkoopste een- denvoer is gekookte visch, mosselen en mais. De eieren van zulke eenden zijn echter niet eet- baar voor HollandsChe begrippen, met mosse len en mais gaat nog. Beter is het gewoon kippenlegmeel met graan. Eenden kunnen echter per dag wel 80 gram meel en 80 gram graan opeten, dus ze kosten heel wat aan voer. Eenden kunnen zeer goed zonder zwem water, ook in den paartijd, maar als ze geen gelegenheid hebben hun koppen zeer diep onder water te steken krijgen ze gauw vieze korsten en kale plekken rondom de oogen en zien er verder onooglijk uit. De drinkbakken moeten dus diep zijn en voortdurend van schoon water voorzien worden, daar eenden het water erg vuil maken. Een lezer vraagt mij de oorzaak van kreu- pelheid bij eenden. Dat is vaak tuberculose en vaak voetgezwellen. Men zij dus voorzichtig. Nog iets in verband met de eendenhou(3ferij. Op het wereldcongres te Leipzig is veel ge- sproken over vergiftiging bij den mensch door eenden eieren. Ik kom daar binnenkort op terug. Het blijkt zoo erg te zijn, dat in Duitschland van rageeringswege het eten van ongekookte eendeneieren ontraden wordt (dus ook zachtgekookte eieren, spiegeleieren, mayo- naisen). Verder moeten binnenkort alle een deneieren uit het buitenland gestempeld wor den met den naam van het land van herkomst en moet er het woord ,,koken" bij gestempeld worden. Een en ander zal de eendenhouderij in ons land, als er niet spoedig maatregelen ge- troffen worden, niet bevorderen. Ik raad daarom voorloopig aan, voorzichtig te zijn met het beginnen van een eendenhouderij. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden. Wit was aan zet en speelde 4540, in de verwachting dat zwart 1117 zou antwoor- den. Dit volgde inderdaad, waama wit via een damzet schij-fwinst forceerde. Uit de diagram- stand verliep het spel als volgt: 1. 45—40 11—17 2. 28—28 18X29 3. 33X24 20X29 4. 37—31 26X28 5. 38—33 29X38 6. 42X2 12—17 7. 40—34 812 8. 2X10 en wit heeft een schijf gewonnen. Damclub Ter Neuzen. Het ligt in de bedoeling, een oefenavond uit te schrijven voor de leden van de plaatselijke damclub op Donderdag 10 September a.s. Op 1 October wordt het speelseizoen ge- opend. Nieuwe leden kunnen zich nog steeds aanmelden bij den secretaris, den heer J. Kaan Dz., Donze-Visserstraat 83, alhier. LuikTer Neuzen. De correspondentiepartijen beginnen al enige tekening te vertonen. De keuze der onregel- matige openingen wettigt het vermoeden, dat hier en daar een venbitterde strijd gevoerd zal worden. Aan bord 3 is de Luikse speler Crot- teux in een valletje gelopen. Een Fabre- variant van de Franse opening was hem blijkbaar niet bekend, met het gevolg dat onze secretaris J. Kaan Dz. nu een schijf gaat win nen. Deze partij werd aldus geopend: Wit: Crotteux; Zwart J. Kaan Dz. 1. 3430, 2025. 2. 3228, 25X34. 3. 39X30, 16'21. 4. 31—26?, 21—27. 5. 30—25, 18—23. 6. 44—39?, 23X32. 7. 37X28, 19 -24!! Zwart forceert nu schijfwinst. Men ga zelf eens alle varianten na. We komen op deze partij t.z.t. terug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 4