De Tweelingzusters. AKKERTJES Binnenland Feuilleton Buitenland Gemengde Berichten \~-o- TER NEUZEN, 28 AUGUSTUS 1936 3103 AKKER.CACHETS rata** V (nlllSWJo Omgeving van den Braakman in 154i2, door Cornelia Jansen, te Gent. Reproductie van een teekening der kaart no. 1341, rijks-archief te Middelburg, door den heer J. R. de Jonge te Axel. het verhaal van Da. Scharp, de atad ala over- winnaars binnen. De Overate Schonau, van de bewakingsmanschappen, was al gevangen- genomen voor hij goed wist wat er had plaata gegrepen. Begrijpelijk vreesde hij, dat hij er na deze geachiedenia bij de Spanjaarden niet zonder straf zou afkomen, en ging daarom met zijn manschappen over tot het Staatsche leger. Dit scheen toen nog al gemakkelijk ge- regeld te worden. Aan de bevolking van Axel werd toegestaan de atad te verlaten. Onder meer werd van die vergunning gebruik gemaakt door eenige bestuurders der atad, die, blijkena een in het archief berustende rekening te Gent nog vier- schaar gingen houden. Zij verkochten, om de schulden der atad te dekken, ook den gouden halaband en de papagaey, toebehoort hebben- de aan 't gilde van St. Sebastiaan, om de schulden der stad te kunnen betalen. Bij het afsluiten der rekening in 1590 was er 6 pond tekort. Daar de Spanjaarden ondertusschen het Zuiden van Axelambacht nog bezet hielden en van hen steeds gevaar kon dreigen, werd bij Buuxgate de zeedijk doorgestoken en kwam tusschen Axel en het Zuiden de zee (op de kaart te zien) vormende het Canaal of Axel- ache Gat. Axel was nu geheel op een eiland komen te liggen, daar Oostwaarts het water, langs het Hellegat ook naar de Schelde stroomde. Bovendien werd de stad op last van Prins Maurits nog versterkt door het aanleg- gen van wallen en grachten. Deze versterkingen bleven bestaan tot in den Franschen tijd. Axel was een der eerste vestingen, door Prins Maurits bij verrassing genomen, van onder 't Spaansche juk bevrijd en gevoegd bij de Republiek der Zeven vereenigde Neder- ianden. Axela victrix! mogen we gerust roepen. Ja, van Axel begon de victorie, want het was de eerste der achtendertig steden, die prins Mau rits veroverde. In 1596 bezocht hij het om de nieuwe forti- ficaties in oogenschouw te nemen en lang- zamerhand keerde Axel terug tot rust, ook in politiek opzicht, daar kort na de verovering er groote wanorde heerschte. Ter Neuzen werd zoodanig begunstigd, dat Axel er onder leed, en het valt dan ook wel te begrijpen, dat er veel naijver onderling bestond. Doch dit werd spoedig anders. Toch is Axel nooit weer tot zijn vroegere grootheid opgeklommen. Oorspronkelijk aan drie zijden door water ingesloten, werden in den loop der tijden vele polders in het land van Vlaanderen ingedijkt en daarmede ver- anderde ook Axel van aanzien. De handel maakte plaats voor den landbouw en veeteelt en hoewel Axel's grondgebied aan het groote kanaal van Ter Neuzen naar Gent belangrijke industrieen telt, is Axel zelf een echte platte- landsgemeente geworden. Herinnering der verovering van Axel en het Axeler Ambacht is niet een feit van heden. Reeds in 1686 vond de eerste eeuwviering plaats, terwijl in 1736 herdacht werd hoe de stad anderhalve eeuw tevoren in handen van Prins Maurits viel. Het tweede eeuwfeest droeg door de aanwezigheid van de te Axel gelegerde militairen een bijzonder vroolijk karakter, want er werd een parade gehouden, terwijl des avonds vuurwerk werd ontstoken, vergezeld door de zoo feestelijke brandende pektonnen. Doch indien de teekenen niet be- driegen, zullen ook dit jaar grootsche feeste- lijkheden op touw worden gezet, althans, ter wijl wij dit schrijven, is men druk in de weer om het 350 jarig herdenkingsfeest op waardige wijze te vieren. 1 1Voornaamste bronnen: Ds. Jan Scharp, ,,Gesehiedenis en Costumen van Axel"; Jaar- boek ,,De Vier Ambachten" 1936, artikel J. R. de Jonge ,,Axel door Prins Maurits ingenomen 16/17 Juli 1586 en wat daaraan voorafging"; enkele bijzonderheden uit de rede van Mr. P. Dieleman in de Axelsche Crt. van 3 April 1936; M. van Bmpel en H. Pieters, ,,Zeeland door de Eeuwen Heen"; zie verder het artikel ihierover in het maandblad ,,Historia" no. 6 van Juli 1936. EEN BURGEMEESTERSKWESTIE. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat bij Kon. besluit van 15 Augustus met ingang van 1 September op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemeester der Brabantsche gemeente Ossendrecht (2956 inwoners) aan den heer F. J. v. d. V. Deze was echter ook burgemeester, tevens gemeentesecretaris van Putte (1490 inw.) en blijft dus als zoodanig in functde. Dit heeft, naar men mededeelt, zoowel in Ossendrecht als in Putte opzien gebaard, om- dat het verzoek om ontslag en een daaraan voorafgegaan ziekteverlof verband zouden houden met ambtelijke handelingen van den hierbij betrokkene, die niet door den beugel konden en die in extenso ter onzer kennis zijn gebracht. Met name in Putte vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat Putte met een an- dere maat wordt gemeten dan Ossendrecht, daar een burgemeester, die voor de laatste gemeente niet gehandhaafd kon worden, wel goed genoeg wordt gevonden voor eerstge- noemde gemeente, waar zijn prestige toch ook Naar het Engelsch van PATRICIA WENTHWORTH. (Nadruk verboden.) 161 Vervolg. XII. Een spookversehijning. John Waveney had een heel plezierigen morgen gehad. 'Hij was tot de conclusie geko- men dat hij zijn nicht Penny graag mocht lij- den. Zij bezat de prijzenswaardige gave om bij ieder van haar gasten de overtuiging te ves- tigen dat hij of zij in bijzondere mate bijdroeg tot de algemeene gezelligheid. Het speet John dat de prettige dagen ten einde liepen en de avond heim weer in Londen zou zien. Maar beiden, Jenny en Nicholas, hadden hem gevraagd spoedig terug te komen en dikwijls terug te komen. ,.Je mag niet vergeten dat je een neef bent, John en ik verheug me niet in 't bezit van zoo'n bende neven als de meeste menschen. ,,Dit waren Jenny's woorden geweest. En Ni cholas Marr had instemmend geknikt en erbij gevoegd: ,,Neen, wat familieleden betreft, zijn we niet ruim bedeeld; integendeel, we zijn er vrijwel van verstoken". En toen had hij plot- seling gezwegen met een licht wenkbrauwen- fronsen. John vergezelde de Marrs niet naar Grey- stones. Na de lunch ging hij een wandeling maken naar Tenstone Hill. In een opgewekte stemming keerde hij terug en liep fluitend het hek bij de portierswoning binnen. Een taxi stond buiten de poort te wachten; de chauf feur was in een krant verdiept. Juist was John de kromming in de oprijlaan voorbij, toen h\j rechts van zich haastige voetstappen sterk getaand is. Voor het gezag wordt dit begrijpelijkerwijs niet bevorderlijk geacht. (N. R. Crt.) DE WIJZIGING IN DE STEUNREGELING. De Vereeniging van Nederlandsche gemeen- ten heeft zich met een brief tot den Minister van Sociale Zaken gewend inzake de voorge- nomen maatregelen ten aanzien van de steun- verleening en de werkverschaffing voor werk- loozen, van welke maatregelen, gelijk bekend, een voornaam bestanddeel vormt de afschaf- fing van den huurbijslag. In dien brief wordt te kennen gegeven, dat in aansluiting op de eind Juli gehouden besprekingen in de con- tactcommissie van rijk en gemeenten voor steunverleening en werkverschaffing, de ver eeniging in samenwerking met haar provin- ciale afdeelingen en genoemde commissie een onderzoek heeft ingesteld naar de werking van evenbedoelde maatregelen in een aantal ge meenten van verschillende structuur. In verband hiermede heeft de vereeniging aan den Minister verzocht een beslissing over het al of niet opnieuw opschorten van de maatregelen na 15 September te willen aan- hoorde. In een strompelende vaart naderde iemand het struikgewas. Hij draaide zich om, liep enkele meters terug en ging het pad af, dat van de oprijlaan naar een donker boschje van dennen en hulst voerde. Langs dit pad bewoog zich iemand snel voort; de gestalte van een vrouw. Er was iets schichtigs in haar manier van loopen; ze had de handen voor zich uitgestrekt, alsof ze iets van zich af- duwde. John wachtte tot ze hem bereikt zou heb- ben. En terwijl ze naderkwam, herkende hij haar het was Anne Belinda! De gelijkenis met het kind van negen jaar geleden was ver- diwenen; alleen een glimp ervan leefde in Anne Belinda's groote, nietsziende oogen. Maar van een gelijkenis met Jenny was niets meer te be- speuren. En toch herkende John haar zonder een seconde van twijfel. Het was Anne. Ze botste tegen hem aan en bleef stokstijf staan, haar tastende handen om zijn arm, haar gezicht vlak bij het zijne, haar oogen star en onwezenlijk in peilloos verdriet, maar zonder tranen. John was tot in het diepst van zijn hart geroerd. Het was alsof ze slaapwandelde en een vreeselijke droom als een muur tus schen hen stond. Want hoewel ze hem aan- raakte, zich zelfs met wanhopige vingers aan hem vastklemde, was het duidelijk, dat ze hem niet alleen niet herkende, maar evenmin besef had van wat ze deed. Ze was blind en doof voor de dingen om haar heen. Wat haar oogen zagen, wat voor geluid haar in de ooren klonk, ze zou het niet hebben kunnen zeggen. Zijn gezicht of gestalte, de klank van zijn stem waren het in elk geval niet. In de veribijstering van haar smart hield ze zijn arm in een stevigen greep. Hij legde een warme, vaste hand op haar schouders en liet die daar, in een van deemis vervuld wachten. Zoo stonden zij een oogenblik vlak bij de oprij laan; toen klonk uit de richting van de por tierswoning geluid van stemmen; Pamela Austin's hooge, doordringende lach. Een schok voer door Anne; hij voelde dat haar heele lichaam beefde. De schouder, waar- houden, totdat zij in de gelegenheid is geweest den Minister in kennis te stellen met de re- sultaten van het door haar ingestelde onder zoek. AGITATIE VAN DE VIA DRILEE NSOHE REGEERING IN MAROKKO. Naar een speciale correspondent van de News Chronicle Maandag uit Rabat (Fransch Marokko) aan zijn blad meldde, zou de Ma- drileensche regeering door andere instan- ties geholpen trachten een opstand in Marokko te ontketenen, om zoodoende de kracht van de opstandelingen te breken. De actie heeft een dubbel doel. In de eerste plaats wil men een einde maken aan de recruteering van Marokkanen voor de legers van de opstandelingen, maar bovendien wil men trachten de stamonen op te zetten tot een opstand tegen de militaire heerschers te Tetoean, het hoofdkwartier van generaal Franco. Wat het eerste betreft, is het resultaat tot dusver nihil geweest. Vijfduizend Marokkaan- op het geiwicht van zijn hand rustte, was on- foeweeglijk geweest; nu trilde die. Zij hijgde en nu maakten zich woorden los uit haar snik- ken: ,,Laat ze nietZe duwde hem van zich af en liep aehteruit. De stemmen waren heel dichtlbij, juist ach- ter de kromming van de oprijlaan. John ging in de richting van waaruit ze kwamen en vond Derek en Pamela, opgetogen, jolig als altijd. Pamela groette hem met een kreet van vreugde ,,iZalig, dat je er bent; nu kun je meteen een step met me doen in de laan! Derek danst af- schuwelijk op grint. Geef jij hem maar eens een lesje En meteen zette ze met haar wat schrille sopraan een populaire melodie in. Derek imiteerde het geluid van vechtende katten en met z'n drieen dansten ze voorbij het gevaarlijke punt, de oprijlaan in, tot John voorgaf buiten adem te zijn. „Je bent ook niet bepaald getraind! Ik heb heel wat meer uithoudingsvermogen!" Er klonk diepe minachting in Pomela"s stem. ,,Ha, Jenny, waar ga jij heen? Dans je ook mee?" Jenny's witte figuurtje dook verrassend onverwacht op. Tusschen twee taxuspyrami- den was ze te voorschijn gekomen en ze bleef daar over haar schouder staan kijken. Pamela en Derek begonnen naar haar toe te rennen, maar John keerde zich om en liep terug naar de plaats waar hij met Anne Be linda had gestaan. Hij hoorde de stemmen zich verwijderen. Zoo gauw de bocht in de oprij laan hem aan het gezicht van de anderen onttrokken had, verhaastte hij zijn stap, maar toen hij den ingang van het pad bereikte, was er niemand meer te bekennen. 'Hij liep verder, volgde het kronkelende weggetje tot hij aan de donkere open ruimte kwam, door hulst- hagen omizoomd en met een opening, die op de rivier uitkeek. Ook hier niemand. De somlbere pek gaf hem een onweerstaan'bare gewaarwording van melancholie, de schaduw van Anna's verdriet sohe recruten zijn reeds door Franco aan- geworven tegen een handgeld van 45 gulden en een soldij van f 1,50 per dag plus alle buit, die zij kunnen vermeesteren. Alleen in het westelijk deel van de Spaansche zone heeft de Madrileensche campagne doelgetroffen. De machtige pasja van Alcazar is door Franco's officieren in de gevangenis geworpen en wordt met executie bedreigd, tenzij hij het verbod voor zijn volk om dienst te nemen op- heft. Vijf kaids in het Westelijk deel des lands zijn reeds gefusileerd en zes anderen tot dwangarbeid veroordeeld. Hoewel er millioenen peseta's van Madri leensche zijde naar Marokko zijn gezonden zijn tot dusver de gehoopte resultaten uitgebleven. Behalve de Madrileensche regeering zou ook de Komintern al geruimen tijd trachten on- rust te zaaien onder de Moren, Niet alleen dat zij over 't algemeen toch al niet Spaansch gezind zijn, Franco is zeer gehaat. De correspondent merkt op, dat het wel- slagen van de actie onder de Moren voor Franco een leelijke bedreiging zou vormen in den rug en dat het ook aanleiding zou kunnen geven tot internationale verwikkelingen. Men kent de bezorgdheid in zekere kringen, dat Spaansch Marokko een basis wii worden voor Italie of (en) Duitschland in de Middelland- sche Zee. De Madrileensche regeering zou zulks kunnen voorkomen, zegt de correspon dent, indien bij het uitbreken van troebelen aldaar de Franschen op haar verzoek de zone binnenrukken. BRAND IN GEVANGENIS TE MADRID. Volgens te Bayonne ontvangen berichten is te Madrid een felle brand uitgebroken in een gevangenis, waar in de hoofdstad gearresteer- de fascisten zijn opgesloten. Brandweer af deelingen Guardia de Asalto en militietroepen wisten het vuur spoedig meester te worden. Er waren onmiddellijk maatregelen genomen om het ontsnappen van gevangenen onmoge- lijk te maken. Het onderzoek heeft nog niet uitgewezen wat de oorzaken van den brand geweest zijn. EXAMiENS. Coupeuse. Voor het examen coupeuse slaagde o.a. mej. Jannie van Overbeeke te Sluis. MERKWAARDBGE VONDST. Enkele ondernemende personen uit Hans- weert hebben reeds eenige dagen gevischt naar de vorige week verloren schroef van de veerboot Prins Hendrik. Inplaats van de schroef boven te halen hebben ze twee stuk- ken van een grafzerk boven gehaald, een grroote platte steen waarop nog te lezen zijn de woorden: ,,1603 gest. den 13 IV 1603 tot MUDDBLBVR" en een steen welke blijkbaar rechtop moet staan en waaraan nog een mooie vorm zit. Deze bevat echter geen opschrift. Beide steenen zijn te Hansweert aan den wal gebracht. De visschers hebben den moed nog niet verloren en zijn nog druk bezig. LUXOR-THEATER. De dansgirls van Panama. Van Panama weten de meeste menschen sleehts, dat er een kanaal doorloopt en dat er hoeden naar genoemd worden, die overigens niet meer in de mode zijn. Deze geforekkige geografische en sociografische kennis is voor de meesten ruimschoots voldoende. Wanneer een jongedame met Park-Avenue-manieren eohter niet beter is ingelicht over het land, waar zij zal debuteeren als cabaretzangeres, dan staan de zaken anders. Welke gevaren zoodanige juffers bedreigen wordt onver- bloemd getoond in de film „De dansgirls van Panama", die Charles Vidor heeft geregis- seerd en die in het Luxor wordt vertoond. Behalve dat het aristocratische gezelschap, dat de passagiers vormt van de boot. Dale de jongedame, die in vorengenoemde om- standi'gheden komt te verkeeren den rug toekeert, krijgt zij ruzie met een vriendelijken jongeman, wanneer blijkt, dat zij behoort bij Trixie's dansgroep, die in het Bull Ringcabaret een zeer gemengd gezelschap de hitte en de eenzaamheid moet doen vergeten. Niettemin zijn Dale, die Arlene Judge speelt, nog meerdere onaangename verrassingen weg- gelegd, die haar in benarde omstandigheden brengen, waaruit zij sleehts kan worden ge- red door den practischen zin van haar vrien- din Jerry, haar aangeiboren afkeer van het slechte pad en de trouwhartigheid van een jongeman, die als de nood het hoogst is, Dale in zijn armen komt sluiten. Als toegift als om het happy end nog eens te onderstrepen vindt dan ook haar vriendin Jerry rust in de armen van haar echtgenOot, die als zeeman in Sjanghai zijn boot miste en te weinig Ohi- neesch kende om den weg terug te vragen. Hij heeft het in China tot generaal gebracht, hetgeen in Panama meer verbazing wekt, dan het in China gedaan zal hebben. De Dansgirls van Panama is een film vol scheen er rond te waren. Hier moest het ge weest zijn, dat het beste in haar ziel bezeerd was hoe diep en bitter gekwetst en door wie? Een ander kronkelpad liep van de open plek verder. John dacht aan Jenny, die zoo opeens tusschen de taxuspyramiden was versichenen. Als Jenny en Anne elkaar op deze plek ontmoet en verlaten hadden, wat was er dan tusschen hen voorgevallen, dat Anne in radelooze vaart was weggestrompeld, verblind en verdoofd door ellende John liep het pad weer af, aan het einde waarvan zijn ontmoeting met Anne had plaats gehad en haastte zich naar het groote hek. De taxi was verdwenen. Een wilde woede, omdat Anne zoo nabij was geweest en hij haar had iaten gaan, sloeg als een golf over hem heen. Wlaarom was hij niet bij haar gebleven en met haar meegegaan? Waarom was hij zoo ezel- achtig geweest haar uit het oog te verliezen? De fiets van den portier stond tegen den muur naast het hek. John voelde niet het minste gewetensbezwaar, er gebruik van te maken. Hij had geen idee wanneer de eerst- volgende trein uit Dene Vale vertrok, maar hij wilde niets onbeproefd laten om Anne te achterhalen. Hij trapte als een bezetene langs den vijf mijl langen, oneffen weg met als eenig resultaat dat het vertreksignaal van de locomotief hem gillend in de ooren snerpte, toen hij geen honderd meter van de stations- ingang verwijderd was. Toen hij de fiets neersmeet en den controleur die met onbe- wogen zakelijkheid om zijn perronkaartje vroeg wilde voorbijstuiven, was de trein al onderweg, hem een tergenden aanblik bie- dend van den achterkant van den goederen- wagen. Langzaam en diep-teleurgesteld reed hij naar Waterdene terug. Anne was gekomen en gegaan. Hij had haar gezien, haar aange- raakt en haar weer verloren in zoo'n korte spanne tijds, dat het een droom leek. Geordend denken was hem onmogelijk, maar een paar sterke indrukken stonden gegrifd in bonte afwisseling en scherpe tegenstellingen en toont nu eens de chique bars, dan weer de beruchtste zeeluicabarets van het smalle strookje land, dat Zuid- en Noord-Amerika met elkaar verfbindt, alsmede de gevaren waar aan de jongedames, die tot de oategorie welke de titel van deze film aandui'dt, blootstaan. VERDACHT VAN MOORD. Naar het Handelsblad vemeemt is Dinsdag- dagnacht te Vaassen op de Veluwe een man aangehouden, tegen wien vermoedens zijn ge- rezen in verband met den dood van den 21- jarigen Utrechtenaar, wiens lijk Maandag in Amsterdam-Oost uit het Merwedekanaal is opgehaald. De 21-jarige Utrechtenaar werd sinds Vrij- dag j.l. vermist. Het lijk vertoonde diepe hoofdwonden, zoodat reeds dadelijk vermoe dens rezen van moord, terwijl echter ook de kans niet uitgesloten werd geacht, dat een schroef van een boot de verwondingen had veroorzaakt. Dinsdagmiddag zouden dr. Hulst uit Leiden en de patholoog-anatoom van het Rinnengast- huis alhier, dokter E. Hammed, sectie op het lijk verrichten. De man, die thans te Vaassen is aange houden, stond in zakenrelatie met den thans gestorven Utrechtschen jongeman en tusschen deze beiden was een zakelijke kwestie gere- zen, welke eventueel aanleiding tot een mis- drijf kan hebben gegeven. De aangehoudene ook 21-jarige en werklooze man woonde even- eens te Utrecht en men heeft hem het laatst in gezelschap van het slachtoffer gezien. Maandagmorgen had hij zich naar zijn ouders te Vaassen begeven en is daar aangehouden Een rechercheur van het bureau-Linnaeus- straat heeft hem Dinsdagmorgen afgehaald en Dinsdagmiddag nam de commissaris, de heer E. C. J. Staal, den verdachte een verhoor af, dat tot dusver ook geen opheldering omtrent den dood van het slachtoffer heeft gebracht. De verdachte ontkent iets met den dood van het slachtoffer uitstaande te hebben. Niet temin heeft de politie termen gevonden den verdachte in arrest te houden en Dinsdag middag is hij in het Binnengasthuis met het lijk van den Utrechtenaar geconfronteerd in aanwezigheid van commissaris Staal en in- specteur J. van den Berg. De arrestant maakt een vrij onversehilligen indruk. Zijn voorkomen doet denken aan een jongen polderwerker, in zijn ontkenningen is hjj zeer hardnekkig, maar er zijn lacunes in zijn verklaringen, die nog nadere opheldering behoeven. Werd Utrechtenaar vermoord? Nog wordt gemeldt, dat uit het voorloopig onderzoek nog is gebleken, dat de jongeman. die woonachtig was in de Zadelstraat te Utrecht, in het bezit is geweest van een be- drag van 150, welk bedrag niet meer op het lijk is gevonden. Toen men den vader van het gebeurde in kennis stelde, achtte deze het niet onmogelijk. dat zijn zoon zou zijn vermoord, in welk ge val hij reeds een vermoedelijken dader kon aanwijzen. Zijn zoon had het ouderlijk huis met ruzie verlaten en wilde zelf een zaakje beginnen. Hij had echter een emstig meeningsverschil met een anderen Utrechtenaar, die volgens ingewijden het misdrijf zeer goed zou heb ben kunnen gepleegd. Degene, die men voor den dader aanziet, heeft ongeveer 14 dagen geleden zijn kosthuis te Utrecht met onbekende bestemming ver laten. Bij de Utrechtsche politie staat deze man echter zeer goed aangeschreven. Van politioneele zijde was men aldaar de meening toegedaan, dat hier van moord geen sprake Niet meer in staat nog iets t« doen aan het vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen 6en of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en zekerUw Nederlandsch nare hoofdpijn verdrijven en j. Product Uw geest weer holder maken! Onschadelijkl't Zijn ideale pijn- stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 stuks sleehts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumorrt Ingez. Med. zijn geest Anne's greep op zrjn arm, haar koude, starre greep; de pijn, die haar oogen verduisterd had; de kleine hartvormlge moe- dervlek tusschen den duim en den wijsvinger van haar rechterhand. Hij herinnerde zich die kleine moedervlek; herinnerde zich die gezien te hebben op de bruine kinderhand negen jaar geleden. Hij was er zich bewust van dat die hem diep getroffen had. Weer laaide de blinde woede van straks heftig in hem op. Zijn vastbesloten voornemen om Anne Waveney te vinden was van den aanvang af aangewakkerd door de tegenstand, dien hij had ondervonden. Waarom gaf niemand hem een recht- streeksch antwoord; waarom scheen niemand hem de waarheid te Runmen of te willen ver- tellen? Angst, tactvol ontwijken, uitvluchten, leugens hij was er meer dan beu van en thans in een stemming om eens ongezouten de waarheid daarover te zeggen. Gisteravond, wel Jenny moest hem glad- weg voorgelogen hebben. Hij spande zijn hersens in om zich precies te herinneren wat ze had gezegd en kwam tot de ontdekking dat dit bedroefd weinig geweest was. Ze had ge- probeerd, zooals ze allemaal chadden gedaan om hem met een kluitje in het riet te sturen. Ze had erop gezinspeeld o, meer dan ge- zinspeeld, dat Anne's geestvermogens gekrenkt waren. En ze had geschreid. Vreemd ge noeg, John had in het diepst van zijn hart geen moment beloofd aan de waarheid van wat Jenny tegen hem gelogen had, al begreep hij niet waarom. Een eentonig wijsje uit zijn kinderjaren neuriend, liep hij naar het huis, een onwrikbaar besluit was in hem gerijpt. Hij was niet van zins zich langer om den tuin te laten leiden. Als hij Jenny vertelde dat hij Anne gezien had, zou ze niet langer kunnen weigeren hem Anne's adres te geven. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3