De burger-oorlog in Spanje SELZAETE. AXEL. TER NEUZEN, 26 AUGUSTUS 1936 kamer van koophandel en fabrieken. DE FEESTEN TE AXEL. WEER VERW ACHTIN G. rechtszaken. gevoel van teleurstelling, na volibracht exa- men. omdat de opluchting en voldcening niet zoo groot zijn, als wij ons tievoren hadden voorgesteld. Zoo gaat het blijkbaar den ''evo lution air, na de geslaagde revolutie. Eerst merkt Jiij dat zoo niet, wordt hij nog in span ning gehouden door de verdediging en de moeilijke oonsolidatie van het bereikte. Maar als de revolutie „veilig gesteld" is, dan ont- waken weer de neiging tot hartstochtelijke critiek en de instincten, welke haar dragers tot rewolutionairen hebben gemaakt. Het sec- tarisme doet zich gelden, en ook de ontevre- denheid, die iedere revolutie bij haar over- tuigdste vo'orvec'hters moet verwekken, omaat zii nooit al het vroeger voorgespiegelde kan verwezenlijken. De tegenstander m eigen kamp wordt weldra niet minder fel gehaat dan de oude machthebhers. Opnieuw ontstaat een strijd op leven en dood, maar nn tusschen tegenstanders, die elkaar, en elkaars meedoo- genlooze middelen, door en door kennen. De Spaansche professor Unamuno die zich zeker tot veler verbazing, aan de zijde van de rebel len heeft geplaatst, heeft dat held'er mgezien, toen hij dUr dagen zeide, tegen regeenng te zijn, maar zeker ook tegen de „witten zullen wezen, als zij zouden over^"®", Merkwaardig snel is deze consequentie van het revolutionaire temperament in Duitsc land tot uifcbarsting gekomem Reeds bmnen anderhalf jaar! Men kende elkander, de machtigsten vreesden de bijna even machtigen enoudf medestrijders, en sloegen daaromhet eerst hun slag, en toen maar naar verschil lende kanten fegelijk. De ..kinderen der revo- lutie" Rohm, Heines, Gregor Strasser en tal van andere voorvechiters uit de ]aren van striid werden hij overrompeling onscbadehjk gemaakt In hoever daar alles en voorgoed mee uitgeroeid is, wat door revolutionair tem perament in eigen kamp gevaar kon °P^e- ren kunnen wij natuurlijk met weton Maar mm ziet nu in Rusland, uit de bekentemssen, waarvan de dood van Tomski een bezegelmg Itjkt met hoe taaie volharding dat temper - ment werkt. Wie de revolutie hanteert, han- teert een tweesnijdend wapen. Ondanks al het bovenstaande blijft ons het tafereel te Moskou toch nog in v®rs^h opzichten raadselachtig. Men heeft Kamenef en Zinowjef, gelijk de anderen, diep berouw- hetobend gezien, zichizelf tot in het stof ver nederend. Men zon aan de echtheid van dezen inkeer heel gemakkelijk kunnen gelooven ^ls het voor den eersten keer was. Zij hebben deze scene van bekentenis, berouw en zelfver- nedering echter reeds zooveel maal vertoond dat wij den tel ervan kwijt zijn. Drie maal zeker. Het was steeds een zonderlmg tafereel. Als hun schuld nu vast staat, kan men be- grijpen, waarom zij bet hij vorige gelegen- heden gedaan hebben. 'Hun doel moet zijn geweest, op die manier de kans te krijgen, Rusland toch nog naar hun hand te zetten. Zij kenden de kracht van terroristische prak- tijken in Rusland. Men heeft immers van oudsher gezegd, dat Rusland stond onder een autocratie, die heperkt werd door den sluip- moond. Maar het ziet er wel naar uit, dat er nu niets meer te bereiken was. In dezelfde, ver- nederende houding, waarmede zij telkens erin zijn geslaagd zich opnieuw een positie te ver- overen, om Stalin te bestoken, onthlooten zij nu buii borst voor het executiepeleton, of bui- gen zij, als het dan in den modernem Russi- schen trant geschieden zal, den nek v-oqr het doodelijk pistoolschot. Of hadden zij toch de hoop nog niet verloren het veege lijf te kun nen redden? Hun houding is voor ons wes- teriingen, raadselachtig. Misschien brengt de besiissing omtrent hun lot, na het doodvonnis, opheldering, en blijkt de lankmoedigheid van de Russische revolutie voor haar eigen kin- deren inderdiaad oneindig vergelijkender- wijize gespnoken Wederom is een dag voorbijgegaan zonder dat er op militair gebied veel is voorgevallen. De toestand schijnt in een impasse te zijn ge- raakt, althans voor het oogenblik. De regee- ring beweert, dat zij verscheidene pverwin- ningen heeft behaald, maar de opstandelingen schijnen in de verschillende steden, waar zij nog steeds meester zijn, niet meer geneigd tot wijken dan zij verscheidene weken geleden reeds waren. Behalve het feit, dat er schaarschte aan levensmiddelen heerscht kan gezegd worden, dat de toestand te Madrid kalm is. In de stra- ten spelen de knapen soldaatje en de meisjes, verkleed als verpleegsters, collecteeren voor ziekenhuizen. Sinds Zaterdag j.l. fungeert een speciaal ge- rechtshof, samengesteld uit vertegenwoordi- gers van de verschillende organisaties van het volksfront. Het is ingesteld voor de behan- deling van zaken tegen officieren en andere militairen, die van muiterij worden beschul- digd. Er hebben reeds vier executies plaats gehad en talrijke veroordeelingen tot gevan- genisstraf zijn uitgesproken. Van regeeringszijde verluidt, dat in de laat- ste twee of drie dagen talrijke moorsche „re- gulares" naar de regeering zijn overgeloopen, omdat zij slecht betaald en gevoed werden. Uit Portugal wordt gemeld, dat Maandag- avond een Spaansc'h regeeringsvliegtuig. ko- mende van het vliegveld Getafe bij Madrid en bemand met twee officieren nabij Valle de Rexiga is geland. De officieren verklaarden, dat zij naar de opstandelingen hadden willen vliegen maar uit den koers waren geraakt en door gebrek aan brandstof op Portugeesch ge bied hadden moeten landen. Het vliegtuig is door de Portugeesche autoriteiten in beslag genomen. Een groote aanval op Irun en San Sebastian aanstaande? Uit Hendaye wordt gemeld, dat 700 man van den Tercio in de omgeving van Cyarzun zijn aangekomen en tezamen met de opstan- dige militie een aanval op groote schaal voor- bereiden op Irun en Sas Sebastian. Aan den kant der regeeringsstrijdkrachten is alles gereed voor het bieden van weerstand. Kleine posten met automatische wapenen zijn insericht en patrouilles zorgen voor een voort- durende verbinding. De eerste limes liggen verschanst achter prikkeldraadversperrmgen, terwijl speciale secties gereed staan om tus- schenbeide te komen. Verder wordt Sem®'d> dat de artillerie van de forten Guadelupe, San Marcos en San Martial dagelijks hun demora- liseerend vuur op de opstandelingenstellingen doen neerkomen. vooral Oyarzun als doelwit klDrie regeeringsvliegtuigen, die uit Santan- der vertrokken waren, hebben Maandagavond OMHOOG GEVABEN. Bij het binnenkomen van de Westhaven liep het Eng. s.s. Tweed op een der havendammen. Ongeveer vier uur later is het s.s. weer met sleepiboothulp vrijgekomen en heeft de reis naar Gent voortgezet. STERFGEVAE IN DE KERK. Zondagmorgen werd in de Basiliek te Hulst de reeds bejaarde weduwe Ph. Strobbe-Poppe uit Schuddelbeurs tijdens de 'H. Mis djoor een toeval getroffen. Ter plaatse werd haar het H. Oliesel toegediend. Het stoffelijk overschot is daarna per brancard weggevoerd. PAABDEN IN BESLAG GENOMEN. Door de belastingambtenaren alhier zijn een drietal paarden, welke gestald waren bij een lan'dlbouwer te Driewegen, in beslag geno men en weggeleid. Naar verluidt zouden deze frauduleus van Belgie uit binnengevoerd zijn. ZIOH BIJ DE JUSTITIE GEMELD. Dezer dagen heeft zich bij de justitie te Middellburg aangemeld zekere le B., drukker- uitgever te Breskens, verdaoht van verduiste- ring, die sedert December van het vorige jaar uit zijn woonplaats werd vermist en van wien aanrvankelijk w.erd aangenomen, dat hij door verdrinking om het leven was gekomen. VREEMDELINGENBEZOEK TE SLUIS. De heer J. J. Moerman schrijft aan het Vaderland Wie in deze dagen het anders zoo stille Sluis, het mooie oude stadje in Zeeuwsch- Vlaanderen bezoekt, ziet zich geplaatst in een centrum van tourisme. Iederen dag brengen touringcars en trams er honderden vreemdelingen aan: Belgen, Duitschers, Franschen en bovenal En- gelsen.' Hun aantal mag dagelijks op 2000 ge- schat worden. Op Donderdag stijgt dit getal in verband met de markt te Middelburg tot drie a vierduiizend. Dit druk bezoek is voor een groot deel te danken aan de organisatie van de Belgische Buurtspoorwegen en aan de Belgische reis- bureaux, die in de Vlaamsche badplaatsen veel reclame voor Sluis maken. Zoo geven de Bel gische Buurtspoorwegen tegen matige prijzen kaarten af, waarmede de tioeristen niet alleen recht hebben op vervoer, maar tevens op thee en cramique (het vermaarde Sluizer krenten- brood). Belgische reislbureaux organiseeren de tochtjes zoodanig, dat de toeristen de heenreis ■per tram of auto en de terugreis per boot langs het kaniaal van Sluis over Damme naar Brugge kunnen doen. De Sluizer zakenmen- schen heiblben de prijzen voor consumptie, souvenirs eniz. zooveel mogelijk aangepast bij die in Belgie. Zoo betaalt men er voor ,,th<§- cramique" (d.i. een pot thee met vier schijfjes krentenlbrood met boter) 35 cent. In een uit- stekemd hotel vraagt men voor pension f 3. Dat deze prijzen in het algemeen niet te hoog geacht worden, blijkt wel uit het feit, dat in de vorige week, toen het aan de Vlaamsche kust bijzonder druk was, tal van vreemdelin gen, ook Belgen, te Sluis logeerden om van- daar uit dagelijks Knocke te bezoeken. Aan het douanekantoor te Sluis maakt men het dezen bezoekers al heel gemakkelijk. Men heeft 't daar in de zomermaanden meer dan druk met vreemde automoibilisten, die ons land verder intrekken, maar van wie zeer velen hun route over Sluis nemen om het merk- waardige stadje te bezichtigen. De ontvanger van de douane deelde ons mede, dat hij in de maanden Juni en Juli aan deze toeristen in totaal niet minder dan 3500 Carnets de Pas sages et Douanes had uitgereikt. Ook het gemeentebestuur van Sluis is dili gent om het vreemdelingenbezoek zooveel mo gelijk te bevorderen. Op het stadhuis kunnen de toeristen gratis een keurig ge'illustreerden gids van Sluis en omgeving verkrijgen. Vtooral in de middaguren, wanneer het be zoek het drukst is, biedt het stadje een schil- derachtigen aanblik. Aan de haven, met haar oud-Hollandsche geveltjes, is het dan een komen en gaan van honderden toeristen. Op hun hooge stoepen en aan de kaden etaleeren de Sluizer zakenmenschen hun spijzen en dranken, waarvan vooral bij de Engelschen de oude Bols zeer in den smaak valt. Van de vele souvenirs vinden vooral de klompen en lange pijpen veel aftrek. Voor de Engelsche jonge- dames schijnt in het bijzonder onze mare- chaussee in haar kranige uniform een attrac- tie te vormen. Herhaaldelijk zagen we een of meer misses een stoeren marechaussee bij den arm nemen om zich zoo door leden van haar reisgezelschap te laten kieken, wat de Holland- sche politieman zich gemoedelijk liet welge- vallen. Tot omstreeks zes uur houdt de gezellige drukte aan. Dan geven de chauffeurs van de geweldige touringcars het sein tot vertrek, keeren de toeristen naar de Belgische bad plaatsen terug en heerscht in Sluis weldra weer de vredige rust, die eigen is aan de oude stadjes in ons mooi Zeeuwsch-Vlaanderen. haar paard, het kamp wordt binnengedragen. Met de vredige en ongestoorde rust is het thans gedaan en het spel gaat beginnen, het dreigt zelfs een drama te worden, maar zoo- ver komt het niet, want in Texel worden geen drama's afgespeeld, alles is daar stralend als de zon en zoo komt ook hier het ,,gelukkig einde van het frissche en zoo heel natuurlijk Nederlandsch filmverhaal, hetwelk door ,,De Tijd" wordt genoemd een gezoride kentering van de Nederlandsche geluidsfilm. Gomeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering was afwazig de heer Van de Bilt*. Van Ged. Staten van Zeeland was ingeko- men de mededeeling, dat het besluit tot het aan.gaan van een geldleening ten behoeve van den afkoop van het jaarlijks aan de Vereeni- ging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs uit te keeren toedrag, groot 32.000 niet werd goedgekeurd, daar de jaarlijksche aflossings- bestanddeelen van ongelijke grootte zijn, en zich dit niet verdraagt met een goed finan cier beleid. De raad besloot tegelijkertijd gunstig te beschikken op bet verzoek van de Hulpvereeniging voor Geref. schoolonderwijs te Spui, tot het verleenen van een bedrag in- eens tot afkoop van het jaarlijks aan die ver- eeniging verschuldigde bedrag, en werd tege lijkertijd besloten, de voor di't doel te leenen gelden tegelijkertijd op te nemen met de hier- voren genoemde f 32.000. De aflossing zal plaats helbben met 1000 's jaars, de rente- voet bedraagt 43/s Van de Axelsche bestuurdersbond en de R.K. Werkliedenvereeniging afd. Axel, was ingekomen een verzoek tot verhooging van de loonnormen. De steuncommissid had geadvi- seerd, deze voor gezinnen beneden 4 personen op de tegeniwoordige boogte te laten, en voor gezinnen van meer dan 4 personen te verhoo- gen. Burg, en Weth. stelden voor, hierop af- wjpzend te beschikken. Met 6 tegen 4 stem- men werd aldus besloten. Voor de tweede maal zonden Ged. Staten van Zeeland terug het besluit tot wijziging der vermakelijkheidstoelasting, dat in de be- grootingsvergadering in Navemlber 1935 ge nomen is, met verzoek, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, dit besluit in te trekken. Burg, en Weth. stelden ook dien- overeenkomstig voor, doch de raad besliste met 5 tegen 7 stemmen tot het tegenoverge- stelde, n.l. tot hamdhaving van dit besluit. Burg, en Weth. antwoordden op de in een vorige vergadering ges'telde vragen van het lid C. van Bendegem met betrekking tot het betalen van een ziekeinfondspremie ten be hoeve van werkloozen. De heer Van Bende gem verzocht, dit an'twoord alsnog aan te houden, en nad'er te overwegen, deze maat- regel uit te breiden ook tot de menschen met kleine inkomens. De Voorzitter opperde he- zwaren van technischen aard Omtrent de vraag van het lid C. van Ben degem betreffen.de opneming van kinderen in de vacantiekolonie „Russenduin" te Bergen op Zoom deelden Burg, en Weth. mede, dat in het vorig jaar pogingen waren aangewend, kinderen uit de gemeente die daarvoor in aan- merking kwamen, geplaatst te krijgen, het- geen niet was gelukt. Dit jaar waren betrok- kenen uit Ter Neuzen in de gelegenheid ge steld, van de gelboden gelegenheid voor Axel gSbruik te maken. De beer Van Bendegem sprak zijn afkeuring uit over de houding van het Burgerlijk Armhestuur in deze zaak. Van de Stidhting Zeeuwsch-Vlaamsch Borg- stellingsfonds was ingekomen het verzoek tot deelneming in dit fonds, hetgeen de gemeente komt te staan op een bijdrage in het kapitaal der stichting ad 10 cent per inwoner, bene- vens een jaarlijksche hijdragc ad 3 cent per inwoner. Verscheidene leden betuigden met bet streven van heit fonds hun instemming, en achtten het een eerste stap op den weg tot hulp van den middenstand. Met algemeene stemmen werd besloten, aan het verzoek tot deelneming gevolg tegeven. Van de leden van het Burgerlijk Armhe stuur was ingekomen een schrijven, waarin deze te kennen gaven, met ingang van 1 Sep tember als zoodanig te bedaiiken. Burg, en Weth. stelden voor, eervol ontslag te verlee nen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. De heer Seghers en ook de heer t Glide stelden vragen met betrekking tot de reden dezer ontslagaanvrage, waarop de Voorzitter mededeelde, niet anders te kunnen antwoor- den, dan dat genoemde heeren hadden ge- meend te moeten bedanken, welk besluit de raad heeft te eerlbiedigen. In hun plaats werden als leden van dit col lege benoemd H. .Smies-Loof, A. P. de Ruijter, -»■ .1 f/-vwiri-il in GP Voorts verzocht de heer Hamelink, te be vorderen, dat ter inzage van de raadsleden worden gesteld de juiste berekening der ta- rieve.n van de waterlevering door de N.V. Waterleiding Maatsphappij Zeeuwsch-Vlaan deren". Op een verzoek aan den directeur dier instelling was hem te kennen gegeven, dat deze die berekening zonder toeStemming van den raad van commissarissen niet kon ver- strekken. Een verzoek aan den raad van com missarissen had een afwijzen.de beschikking ten gevolge. De heer Hamelink wees er op, in verband met den loop der feiten, de ver- antwoordelijkheid niet langer te kunnen aan- vaarden, ind'ien de raad niet in de finesses van een en ander wordt ingelicht. De heer Seghers verzocht, de putten in ver schillende straten, ontstaan door den aanleg van de waterleiding, te v.erbeteren. De Voorzitter zegde dit toe, en deed mededeeling van te dezen te nemen stappen. De heer Seghers verzocht voorts, zoo mogelijk over- neming van een gedeelte weg aan de Oude- wijk, wiaarop Burgemeester en Wethouders mededeelden, hierop niet zeer happig te zijn, doch toezegden een en ander omtrent dezen weg met den dijkgraaf van den betrokken polder te zullen bespreken. De heer Fanoy vroeg ten slotte inlichtingen omtrent de aanbesteding van kleine werken, de toezegging waartoe eind vorige jaar hij de behandeling der begrooting was gedaan. De Voorzitter deelde hierop mede dat verschillerf- de kleine werken waarvan een met name te noemen was door Burgemeester en Wet houders worden aarubesteed. Hij schorste hiema de vergadering, welke overging in een zitting met gesloten deuren. Lijk opgehaald. In het kanaal Gent-Ter Neuzen alhier werd gistermorgen ter hoogte van de Coo het lijk opgehaald van een opvarende van een alhier liggend Duitsch Rijnschip. De man was se dert Zondagnacht vermist. Hij was per fiets 's avonds laat uit Sas van Gent vertrokken. De 24jarige jongeman is vermoedelijk door de duisternis misleid ,in het kanaal geraakt. Na het bekend worden der vermissing werd in het kanaal gedregd met het bovenstaande ge volg. Noodlottig ongeval. Bij het vervoer van vlas, waarin de laatste dagen een levendige handel valt waar te ne men had nabij de brug te Kijkuit een ernstig ongeluk plaats. Een tweetal arbeiders van den landibouwer IJ. te Reigersbosc'h zouden de z g. reep" aantrekken, met het noodlottig gevolg, dat zekere W. afkomstig uit Boschkapelle, .bovenop een der paarden en vervolgens op de steenen kwam te vallen. Met een hersenschud- ding en ingedrukte borstkas werd de man op- genomen. Zijn medearbeider de J., van onder de Belgische gemeente Stekene herkomstig, kwam er beter af, hoewel ook hij door de val van den wagen lichamelijk letsel bekwam, n.l. een gebroken sleutelbeen. (Ax. Crt.) Uitslag schietwedstrijd burgerwacht. De uitslag van de jaarlijksche oefenwed- strij'd met scherp vanwege de Axelsdhe bur gerwacht gehouden, was als volgt. le. S. Laurens, 497 p., 2e. R. de Kraker, 485 d. 3e. Jac. Bakker, 479 p., 4e. A. Laurens, 462 p.', 5e. J. van Luijk, 452 p., 6e G. den En- gelsman, 452 p., 7e P. Zegers, 424 p., 8e W. Wieland, 389 p., 9e W. Naeije, 376 p., lOe. C. Faas, 375 p., lie. F. Bakker 365 p., 12e. G. Dees, 364 p., 13e. W. Hamelink, 335 p., 14e P. Heijnsdijk, 331 p., 15e. K. Riemens 321 p., 16e. A. de Kraker, 320 p., 17e. Abr. Bakker, 318 p, 18e. W. Keiizer, 315 p., 19e. L. Dieleman, 304 p. 20e. Job. Wieles, 281 p., 21e. Jan de Vis- ser, 276 p., 22e. P. Jansen, 168 p., 23e. D. Jan_ Het Centrum. Dat Het Centrum" gedurende de feestweek niet ten achter zou blijven, was te voorzien en zoo heeft de directie het seizoen 1936/1937 vervroegd geopend. Zij doet dit met het door en door Nederlandsche filmwerk ,,Jonge de' stellingen de opstandeiinrgen aan het font I Harten", dat op Texel speelt in de iMe van Guipuzcoa gebombardeeFd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen houdt a.s. Zater dag, des namiddags 3 uur, in de raadszaal te Ter Neuzen een openbare vergadering. nai ten uu-i. j. - natuur van Neerland's kust, waar zoovelen een heerlijke vacantietijd hebhen doorge- bracht en nu gebruind en gesterkt weer te- rugkeeren om hun taak met nieuwe krachten te bervatten. Op Texel's kust dan vinden vier menschen, zooals wij ze dagelijks om ons been zien, elkaar, n.l. Peter, de jonge student, Annie, het sportieve meisje, de teekenaar Hans en het teere figuurtje Sip, die opgaat m muzikale uitingen. Plots wordt dit leventje zonder zorgen opgeschrikt door de komst van Maja een jonge vrouw, die, na een val van D. Overdulve en Iz. de Feijter, terwijl in de plaats van den heer Van de Bilt, die met 1 Januari a.s. periodiek aftreedt, en zich op medisch advies niet herbenoembaar stelde, werd benoemd J. J- Michielsen. Met algemeene stemmen werd besloten, den gemeentewerkman in tijdelijken dienst R. de Kraker in vasten dienst aan te stellen. Met betrekking tot zijn jaarwedde werden voor- stellen tot verhooging gedaan, welke evenwel nog in de commissie voor georganiseerd over- leg behandeld dienen te worden. Het voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi ging der verordening betreffende de verdeelmg van de gemeente in stemdistricten en tot aan- wijizing van stemlokalen werd met algemeene Stemmen aangenomen. Vastgesteld werd eveneens met alge meene stemmen een wijziging der verorde ning op de heffing van keurloonen. Op het verzoek van den Zeeuwsch-Vlaam- schen SlagerSbond om een suibsidie van j 25 tot dekking van het nadeelig saldo van den gehouden worstmakerjj-cursus te Ter Neuze werd gunstig beschikt. Vaji de Kath. MiddeJbare Handelsdagschool te HulSt was ingekomen een verzoek tot ver- leening van een extra-subsidie van 55 m het tekort over het jaar 1935. Op dit punt bleek de raad, om verschillende redenen onvermurw- baar, niettegenstaande de heer Fanoy een ver- gelijking trok met betrekking tot de verlee- ning van de subsidie aan de gehouden worst- makerijeursus. Betwijfeld werd door ver schillende leden of hier een analogie aanwe- zig was. en werd tenslotte op dit verzoek af- wijzenid beschikt. Aangeboden werden de gemeenterekenmg over 1935, de tokening van het gasbedrijf, vleeschkeuringSbedrijf en het burgerlijk arm- bestuur. Tot leden der commissie tot onderzoek van de gemeenterekening werden aangewezen de heeren Van 't Hoff, De Jonge en C. van Ben degem tot leden der commissie tot onderzoek van de overige rekeningem de heeren Fanoy, Hamelink en v. d. Bilt. De heer Hamelink verzocht hieribij aan- halende zijn voorstel tot invoering van een zakelijke bedrijfsbelasting inlichtingen om trent het feit, dat door een zekere ploegbaas bii de Cie. Neerl. de l'A'zote bevorderd zou worden, dat geen ingezetenen uit de gemeente aldaar te weilk gesteld werden. De voorzit ter verzocht feiten te noemen, hetgeen de heer Hamelink toezegde, en zegde voorts den heer Hamelink een onderzoek toe. De heer Hamelink verzocht voorts een on derzoek naar den omvang van ondervoedmg bii de schooljeugd, hierbij verwij'zende naar pLannen in het verleden tot aanstelling van een districts-schoolarts. De Voorzitter zeide overweging van een en ander toe. ter herdenking van de verovering der stad op 16—17 Juli 1586. Wij ontvingen namens het ..Feestcomite Prins Maurits" het volgend schrijven, om trent de aanstaande herdenkingsfeesten: Zooals in vroeger tijden, maakt Axel ook nu weer zich op, om op luisterrijke wijze dit heuglijlt feit te herdenken. Waar steeds na 50 jaar dit feest is gevierd, kon het anders, of, nu het 350-jarig jubileum was aangebro- ken, de herdenking door de bevolking weer gevierd zou worden. Door den heer burgemeester werd in het voorjaar 1936 een oproep gedaan tot de bur- gerij, en toen is gevormd het Feestcomite „iPrins Maurits" dat met voortvarende ijver in samenwerking met de V. V. V. en .Concordia" gemeend heeft er een feestweek van te maken, en onafhankelijk van elkaars plannen, niet de historische datum, van 17 Juli, maar de datums 29 Augustus en 31 Augustus tot 5 September te kiezen als feest- dagen, mede ook in verband met de jaardag van H. M. onze Koningin. En dat er in het hart der burgerij de drang leeft om d,e herdenking te vieren blijkt uit de opbrengst der gehouden collecten, maar ook daaruit, dat in de meeste buurten commissies zijn opgericht, welke hun straten zullen versieren en verlichten, dat er verlichte fonteinen zullen zijn en Axei in feestdos gestoken wordt. Het feestcomite besloot als voornaamste onderdeel der viering een historische optocht op het programma te plaatsen, voorstellende de intocht van Prins Maurits in de vesting Axel. Met zorg werd de inrichting van deze op tocht vastgesteld, de costumes uitgekozen, op- dat de intocht van Prins Maurits zooveel mogelijk natuurgetrouw zou kunnen worden weergegeven. We hopen dat op 31 Augustus de vlaggen zullen wapperen en een zomersche Oranje-zon de feestelijk getooide stad zal beschijnen. Alsdan zal om 7 uur een afdeeling der Bur gerwacht met salvo's het feest openen, terwijl om 8 uur reveille wordt gehouden door de rondtrekkende muziekgezelschappen. De schoolkinderen zullen zich dan verzame- len in de scholen en optrekken naar de Markt. Nadat de Edelachtb. heer Burgemeester F. Blok, het feest door een toespraak geopend zal hebben, verwaohten wij den We^ed. Gestr heer Mr. P. Dieleman uit Middelburg, den historicus, wiens liefde uitgaat naar alles, wat met de geschiedenis van Axel in verband staat, die steeds bereid is geweest, om in een pakkend betoog ons te vertellen over het verleden. Diens gloedvolle rede, waarmede hij de Axelaars in de ziel Met betrekking tot een halve eeuw ge leden, vergist de schrijver zich. Er schijnt in die tijden in deze omgeving weinig voor her denkingsfeesten te zijn gevoeld. Evenmin als men, zooals wij enkele jaren geleden opmerk- ten, te Ter Neuzen roeping was gevoeld voor een herdenking van het 300-jarig bestaan, heeft men er in Axel in 1886 veel voor ge voeld om de 300sten herdenkingsdag aan de vrijmaking van Spanje feestelijk te vieren. Wij hebben er, om eens na te zien wat toen ge- beurd was, de Ter Neuzensche Courant op nageslagen. In die van 3 Juli 1886 lezen wij: AXEL, 1 Juli. De gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden, tot president van het algemeen armhestuur alhier, benoemd den heer Maarten Smies. In diezelfde zitting is voorlezing gedaan van een adres, onderteekend door een dertigtal ingezetenen, daarbij verzoekende om een toe- lage uit de gemeentekas, voor een te houden feest op 17 Juli a.s., 300 jaar geleden dat Axel verlost werd van het Spaansche dwangjuk. Dit adres zal a.s. Zaterdagmorgen om half 10 uur behandeld worden. Het nummer van 7 Juli bevat het volgende bericht: AXEL. Zooals wel te verwachten was heeft de Raad afwijzend beschikt op het adres om geldelijke ondersteuning tot viering van den 300-jarigen gedenkdag van de verovermg dezer veste op de Spanjaards, op 17 Juli 1Mb. Onze voorouders herdachten met erkentelrjke gemoederen dien dag in 1686, 1736 vooral in 1786 en 1836. Thans, nu het 300 jaar ge leden is, zal men als naar gewoonte dien dag om negen uur des avonds de slaapmuts over de ooren trekken. weet te grijpen, zullen wij weer kunnen be- luisteren. Evenals andere Oud-Axelaars maakt ook Mr. Dieleman zich op, om met Axel het feest mee te vieren. Voorwaar een schoon begin! De schoolkinderen zullen de Vaderlandsche liederen doen hooren en zich opmaken om dien middag met zingen en spelen deze Oranjedag te vieren, terwijl s'avonds muziek- en zang- gezelschappen concert gevem op de feesteiyk versierde en verlichte Markt. Dinsdag als tweede dag zal een meer be- scheiden plaats innemen onder de drie feest- dagen. Alsdan zullen er van 25 uur volks- spelen gehouden worden en 's avonds concer- ten op de Markt. De Chr. Oranjever. zal dan voor belangstellenden sprekers doen optreden. Groote historische optocht. Woensdag 3 September is bestemd de voor naamste feestdag te worden. Om 3 uur staat de optocht aan de Nieuwendijk gereed en trekt op naar Axel. Voorop rijden Herauten te paard gevolgd door 2 pages. En dan zien we Prins Maurits, Philips Sidney en Hohenlo daar rijden, het drietal, dat bij de inname van Axel zoo'n groote rol heeft gespeeld. Daarna komen een 3-tal adellijke dames uit het Huis van Oranje met hun hofdames in hun schitterende 16e eeuwsche kleeding. De gevangen genomen Overste Schonau rijdt daar bewaakt door ruiters. Hem volgen weer een groep ruiters en daarna een bende krijgsgevangenen, terwijl weer een andere groep ruiters zich daarbij aansluit. Hen volgen o.a. Kolonel Jan Piron met een vendel Piekeniers, terwijl de Stafmuziek van Prins Maurits Oud-Hollandsche liederen laat hooren. Deze stoet wordt besloten door een Praalwagen, welke de vereeniging van Axel met de 7 Pro- vincien verzirtnebeeldt, naar een ontwerp van een kunstzinnig teekenaar uit Axel vervaar- digd en, als het ware, de apotheose van de optocht vormt. Van de Markt beweegt zich tegelijkertijd de Burgemeester en de Schepenen ook naar de opnieuw opgebouwde Landpoort, met zich dra- gende een kussen waarop het stadswapen ge- borduurd en daarop de sleutels der stad en bieden deze met een toespraak aan Prins Maurits aan, waarop de stoet gevolgd door een groep Burgers, de straten doortrekt. Wat zal het dan een schitt-ering van costu mes zijn, zich bewegende tusschen groen en bloemen en vlaggen. Wanneer de reuzenstoet, die de geheele Noordstraat vult, weer naar haar punt van uit- gang is teruggekeerd, zal het wel 7 uur zijn geworden en dan beginnen om 8 uur de concerten op de Markt weer, terwijl om 10% uur een met zorg ge- kozen vuurwerk op het z.g. Plaatje wordt afgestoken, welke schitterend en vonkend op waardige wijze de 3 feestdagen besluit. Zaterdag 29 Augustus en de laatste dagen der volgende dagen na 3 September wordt het programma verzorgd door V. V. V. en Con cordia", terwijl 3, 4, 5 en 6 September door de Ver. „De Axelsche Boerenkamer" in de Chr. Landbouwschool een tentonstelling wordt verzorgd, waar de inrichting van een 3-tal boerenkamers uit 1830, 1880 en heden kunnen bezien worden, terwijl door kaarten en archiefstukken de kennis der historie wordt verhelderd. Waarom men feest viert. Waarom viert Axel nu feest? Het was het jaar 1586 en Leycester was toen het hoofd der regeering en van de krijgsmaoht, terwijl Parma de Nederlanden, zoo het scheen, weer stuk voor stuk onder Spaansch gezag bracht. Terwijl Alexander Farnese bij Neus in Duitschland streed tfegen de Staatsen, ont- wierp de 20-jarige Prins Maurits het plan, door een inval in Vlaanderen Parma te dwin- gen, het beleg van Neus op te breken, aan welk plan Leycester zijn goedkeuring had ge- hecht. Met medewerking van den Engelschen bevelhebber van Vlissingen Philip Sidney wer den de troepen verscheept naar Ter Neuzen, waar Hohenlo zich in de Moffenschans had verschanst. In de naoht van 16 op 17 Juli trokken de troepen onder Kolonel Jan Piron naar Axel, wisten de gracht over te zwem- men en hij de poort de wacht te overrompelen, waarna de poort geopend werd en de Staat- sche troepen binnentrokken. Door Maurits eerste heldenfeit was Axel voorgoed gevoegd bij de Unie der Zeven Ver- eenigde Nederlanden. Geen wonder, dat de Axelsche bevolking door het inrichten van een luisterrijk feest de herinnering daaraan hoopt te verlevendigen, en dat elke straat zich be- ijvert, om door een prachtige versiering de feestelijke stemming te verhoogen. Mage het feest op waardige wijze, en door zomerzon bestraald, gevierd worden en moge ons oude stadje door Axelaars en vreemden weer genoemd worden als een stadje, dat zijn geschiedenis eert en niet vergeten of gemin- acht behoeft te worden, maar zijn plaats onder de andere steden met eere inneemt. Een loos gerucht. Naar aanleiding van het loopend gerucht, dat H.M. de Koningin in den loop der vol gende week deze gemeente zou komen bezoe ken, kunnen -wij mededeelen, dat hiervan noch officieel noch offieieus iets bekend is. Zwakke tot matige Noordelijke tot Ooste- lijke wind, met afnemende bewolking, droog weer, iets warmer overdag. AKRON'DISSEMENTS-REOHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Augustus de volgende vonnissen uitgesproken: J A L F„ oud 24 j., chauffeur te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot dne maanden gevangenisstraf met een voorwaar- delijke proeftijd van drie jaar. A. d. C., oud 21 j., werkman te Overslag, is wegens diefstal veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met een voorwaardelrjke proeftijd van drie jaar. P J N., oud 28 j., artbeiider te Hontenisse. is wegens mishandeling veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, met een voorwaarde- lijike proeftijd van drie jaar. In dezelfde zitting is de volgende zaak be handeld: P J. v. d. V., oud 22 j., artoeider te Vogel- waiarde (Stoppeldijk) werd beklaagd dat hij in of omstreeks Juni 1936 te Vogelwaarde op- zettelijk zijn moeder heeft opgelicht, door haar te vertellen, dat hij een betrekking kon krq- gen bij Ftompu te Ter Neuzen, als reiziger, dodh dat hij daarvoor een borgtocht moest storten van f 50, die zij hem verstrekt heeft. Eisch: drie maanden gevangenisstraf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2