m tevw.. De burger-oorlog in Spanje WEERVERWACHTING. TER NEUZEN, 24 AUGUSTUS 1936 hangt van aw remmen afl INCIDENTEN OP DE BREMEN. Reuter meldt uit New-York, dat er Vrij- dagnacht bij het vertrek van de Bremen inci dents n zijn voorgekomen, die het vertrek van de mailboot hebben vertraagd. Eerst werden op het eerste klassed-sk 12 vrouwen ontdekt, die witte hemden droegen waarop geschreven was: „Verijdelt het oor- logsplan der nazi's en bevrijdt Simpson, den Amerikaanschen matroos, die sedert een jaar in Dnitschland gevangen zit". De officieren van de Bremen hebben de be- toogsters aan de politie overgeleverd, die ze heeft gearresteerd. Elders op het schip werden 3 vrouwen en 2 mannen ontdekt die spandoeken droegen waarop een protest geschreven was tegen ,,de actie der nazi's tegen Madrid". De bemanning heeft hen van boord gejaagd. LASTIGE EN GEVAARLIJKE GEVALLEN. Bens had, schrijft de N. R. Crt., een Neder- landsch weekblad' een menschkunddg en socio- logisch zeer leerzame rubriek, die het „lasti- ge gevallen" noemde. Naar aanleiding van de tragische gabeurtenissen in Spanje zou men nu een dergelijke politieke rulbriek kunnen ope- nen, welke helaas echter het humoristisch karakter van die van het weekblad zou moe ten ont'beren. Wlant de kwesties, die erwoor in aanmerking zouden komen, zijn alle gevaar- ltjk van aard. De een is al neteliger dan de an- dere, onschuldig is er geen enkele. Wij hebben hier reeds gewezen op het juri- disch en politick volkomen abnormale ver- schijnsel, dat een regeering, die men van be- vooroordeeIdheid tegen de Spaansche regee ring niet mag verdenken, de andere mogend- heden voorstelt, niet slechts geen wapenen te leveren aan de opstandelingen, maar ook den verkoop aan de erkende Spaansche regeering te verbieden. Dit ware reeds onrechtmatig geweest, als de voorstellers daarmede het goede recht van de opstandelingen hadden willen erkennen. Want het is geen gebruik, dat het officieele buitenland als rechter op- treedt in binnenlandsche geschillen van vol- maakt souvereine staten. Het zou bovendien een uiterst gevaarlijk precedent wezen. Maar, zooals gezegd, juist de voorstellers konden, zelfs niet in het verholene, deze bedoeling koesteren. Zij wilden integendeel voorkomen, dat andere, met de opstandelingen sympathi- seerende staten, hun inmenging zoover zouden drijven, dat deze voor henzelf onduldbaar werd. Daarin stak het groote geivaar, dat vele regeeringen, ook de onze, bewogen heeft, over alle juridische en tactische overwegingen heen te stappen, en de noodizakelijkheid van het vergelijk te erkennen. Het vlot echter slecht met deze regeling. Helaas. En men weet waar- om. Wij zien reeds de gevolgen van het uit- blijven van het accoord. De kwestie van de blokkade van de Spaansche kust door de Spaansche_vloot wordt acuut. Deze vormt een nieuw lastig geval. De rechtstoestand lijkt duidelijk, gelijk in het probleem van de lerve- rantie van wapenen. Er is een Spaansche re geering, die alle staten nog erkennen en waar- bij zij aankloppen, als hun of de hunnen on- recht geschied in Spanje. Die regeering heeft formeel het recht, den toegang tot haar ha vens voor vreemde schepen te verbieden, of aan Ibepaalde voorwaarden te verbinden. Zij heeft dat recht uiteraard voor alle havens in haar land, onverschillig wie er op het oogen- blik baas is. Zij is verder gerechtigd, toe te zien, dat haar voorschriften ook worden uit- gevoerd. Zij heeft echter niet het recht, daar- voor maatregelen te nemen tegen buitenland sche schepen buiten haar territoriaal gebied. Zij is in geen andere positie dan staten, die langs him kust het smokkelen van sterken drank bestrijden. Zoodra vreemde schepen zich buiiten hun territorium bevinden, moeten zij eraf blijven. Zoo zijn de bepalingen voor vredestijd. Het feit nu, dat een land binnen landsche moeilijkheden heeft, maakt het nog niet tot oorlogvoerenden staat, waardoor an dere rechten gelden. Wat met het Duitsche schip Kamerun is gebeurd, was, aldus be- schcuwd, onrecht. In de praktijk loopen nu het formeele en de werkelijkheid leelijk door elkaar. Als de Spaansche regeering geen oorlogvoerende par- tij is, welk recht heeft men dan, haar bij in- ternatiionale overeenkomst de wapenen, die zij noodig heeft om de orde in haar land te her- stellen, te onthoudenMen neemt dit recht, wel met kwetsdng van intemationale rechtsbegrippen, maar teveri's op grond van overwegingen, waar.voor nu ieder zich behoort te buigener is geen dringender belang dan de vrede van Europa. Geeft men daarmede echter niet het bestaan van een oorlogstoe- stand toe, die ook Spanje weer het recht geeft, daarbij passende maatregelen te treffen? Dit geldt vooral tegenover Duitschland en Italie, twee landen, waarvan men als vast- staande mag aannemen, dat zij wapentuig aan de opstandelingen hebben geleverd. Zouden zij de opstandelingen niet als oorlogvoerende par- tij, maar slechts als rebellen tegen een wet- tige regeering beschouwen, dan ware hun op- treden een der ergste misdaden tegen de men- sehelijkheid, n.l. het Uit winstbejag voeden van een opstand. Dat is zeer zeker niet het geval. De steun wordt verleend uit ideeele overwegingen. De leveranciers erkennen de op-, stamdelingen als een partij, die een rechtma- tigen strijd voert. Tegelijkertijd echter erken nen zij ook nog de wettige Spaansche regee ring, Dat blijkt reeds uit hun protesten te Madrid. Er zijn daar dus wel degelijk twee Oorlogvoerende partijen, naar hun meening. Dan echter komen bijzondere regelingen in aanmerking. De Duitsche regeering kan de Spaansche regeering niet meer onder alle omstandigbe- den het recht ontzeggen schepen buiten de territoriale Spaansche watered aan te houden. Maar zij kan de blokkade, die de oorlogvoe rende Spaansche regeeriing uitoefent, verwer- pen, al was het alleen al omdat deze blokkade niet afgekondigd is. Immers, een mededeeling aan de Engelsche regeering kan men niet als zcodanig beschouwen. Verder kan zij, als Ma drid hiefin nog zou voorzien, de blokkade wraken, omdat de Spaansche regeering niet over de middelen beschik't om haar effectief te maken. Zij kan immers niet eens het bom- bardeeren van kuststeden door de schepen der opstandelingen beletten. Maar bezwaarlijk zal Berlijn, zooals de Engelsche regeering doet, het ontibreken van oorlogvoerende partijen, als argument tegen de blokkade kunnen gebrui- ken. Want hoe zouden dan de leveranties aan de opstandelingen te rechtvaardigen zijn? - De Engelschen hebben er een eigen redenee- ring op gevonden, om het begrip .oorlogvoe rende partij" te elimineeren. Zij zou, volgens haar betoog, dat begrip slechts erkend hebben, als zij voor „neutTaliteit" had gepleit. Maar nu komt zij slechts op voor ,,niet-inmenging Oi is deze redeneering onjuist. Wij hebben al uiteengezet, dat het onthouden van wape nen aan een regeering, die met een opstand te kampen heeft, wel degelijk als een vorm van inmenging moet worden geschouwd. Het be grip .neutraliteit" komt daarvopr meer m aanmerking. Maar dat behelst, volpns Don- den erkenning van den oorlogstoestand. Men ziet, het is alles erg ingewikkeld. Het formeele recht van het Duitsche protest staat vast. Het moreele recht echter hangt af van het doel van de Kamerun. Moest zij in nood verkeerende Duitschers afhalen? Wij lezen in een telegram uit Gibraltar aan de Daily Tel. omtrent Cadiz: ,,Een aantal Duit sche zakenmenschen woont te Cadiz, en sedert de orde hersteld is zijn andere, die met vacan- tie naar Duitschland waren, teruggekeerd" DE ONTHULLING VAN EEN OO RLOGSAION I'MENT TE DINANT. De Belgische regeering heeft besloten zich niet te doen vertegenwoordigen bij onthulling van een monument ter nagedachtenis van de in den oorlog gevallen burgers te Dinant, aangezien op dit monument een voor Duitsch land kwetsende inscriptie voorkomt. De Bel gische regeering heeft verder .de Fransche regeering verzocht; om al het mogelijke te doen om de openbare meening in Duitschland niet op te zetten. DE AGITATIE ONDER DE ARBEIDERS IN BELGIe. In zekere officieele Belgische kringen is men niet zonder bezorgdheid omtrent de uit- breiding, die de stakingsbeweging in de kolen- mijnen en in andere bedrijven vorige week gekregen heeft-. Het is duidelijk, zegt men, dat communistisohe agitatoren, behoorende tot den linkervleugel van deze richting, daar de hand in hebben. Zaterdag kwam de Mijn- werkerscentrale van de Borinage te Hornu, in het Maison du Peuple, bijeen om over den toestand te beraadslagen. In totaal waren 29 afdeelingen vertegenwoordigd. Het is vooral de kwestie der betaalde vacantie die, als voor- wendsel voor de nieuwe agitatie, moet dienen. Verslag werd uitgebracht over de jongste be- sprekingen in den schoot van de nationale mijncommissie, waar tusschen directies en arbeiders, geen accoord kon worden bereikt. Steunende op den tekst van de wet, beweren dg eersten, dat de arbeiders ten minste een jaar werkzaam moeten zijn bij denzelfden werkgever om recht te hebben op betaalde vacantie. De arbeiders beweren van hun kant dat deze maatregel moet gelden voor alien, die tenminste reeds een jaar werkzaam zijn in het Belgische mijnbedrijf. Al de gedelegeerden bij de Centrale waren eensgezind, om de partronale clausule te ver- werpen en een motie aan te nemen, waarbij besloten wordt „met alle middelen" den strijd door te zetten tot wanneer de mijnwerkers, op dit punt, voldoening hebben gekregen. Zaterdag in den loop van den middag heeft de minister van arbeid een door hem ontboden deputatie van de mijndirecties in zijn kabinet ontvangen. Op aandringen van den minister zou de delegatie zich geneigd hebben ver- klaard onder zekere voorwaarden in de ei^chen van de arbeiders inzake de betaalde vacantie te treden. Men verwacht, dat ook vandaag een ac coord zal worden bereikt waardoor het inzet- ten van een algemeene staking in de mijn- industrie nog tijdig zal worden voorkomen. EEN BLOEDIGE DAG IN PALESTINA. Bij een ongewoon hevig gevecht, waarin 25 Arabieren den dood vonden, is Donderdag aan het lioht gekomen, dat de Arabieren door een mysterieuzen Europeaan geleid werden. Het gevecht werd, volgens een bericht van United Press, geleverd in de nabijheid van Wadiahara in Samaria. Eerst na acht uren kwamen de Britsche troepen overwinnend uit den strijd. Onder de gevangenen bevond zich een abnormaal groote en krachtig gebouwde soldaat, die Eluropeesche Weeding droeg en zwaar bewapend was. Hij weigerde de hem gestelde vragen te beantwoorden. Waarschijn- lijk wil hij door zijn zwijgzaamheid verhinde- ren, dat zijn nationaliteit aan het licht komt. De dag van Donderdag is een zeer bloedige geweest. Behalve de bovengenoemde dooden zijn Donderdag nog 15 Arabieren in gevech- ten bij Hedra gevallen. Sinds het uitbreken van de onlusten zijn nog nimmer zooveel slachtoffers op een dag gevallen. Een Reuter-bericht uit Jeruzalem meldt, dat de Engelsch-Joodsche lector in de Arabische litteratuur aan de Hebreeuwsche universiteit Dewis Billing, Donderdagnacht tijdens een fusillade op een Joodsche voorstad bij het regeeringsgebouw is doodgeschoten. De moordenaar is waarschijnlijk op het dak van Billing's huis geslopen en heeft door de luiken heen in de slaapkamer gevuurd, waa.r Billig zat te lezen. Het lijk werd daar Vrij- dagmorgen gevonden. HULP AAN SLACHTOFFERS. Te Rome heeft zich een comite van pries- ters gevormd, dat zijn zetel zal hebben bij het pauselijk Spaansch college en dat tot taak heeft, hulp te brengen aan de talrijke uit Spanje-gevluchte geestelijken. Een delegatie van het Fransche volksfront is in de Spaansche hoofdstad aangekomen, waar zij een onderhoud heeft gehad met den onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Za- ken Pijinnier stelde voor, tot een regeling te komen voor het zenden van Spaansche wees- kinderen, die hun vader in den burgerstrijd verloren hebben, naar Frankrijk. BELGISCHE HAVENS. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, is dezer dagen door de Natio nale Maatsohappij van Belgische Spoorwegen gevolg gegeven aan het verzoek van het be- stuur van de Brusselsche zeehaven tot verla- ging van de tarieven voor het vervoer van in deze haven uit het buitenland aangevoerde ladingen hout. Het gewijzigde tarief zal het- zelfde zijn als voor de haven van Antwerpen. Ook de haven van Oostende heeft thans aan de directie van de spoorwegen een gelijklui- dend verzoek doen toekomen. Van de fronten is weinig of geen nieuws. De regeering te Madrid blijft verklaringen de wereld insturen, dat zij zeer optimistisch ge- stemd is ten aanzien van de toekomst. Daar- entegen komen van andere zijde berichten hinnen, dat Madrid langzamerhand gebrek aan levensmiddelen krijgt. Verder, dat de opstan delingen hun strijdkrachten in het Zuiden op Malaga concentreeren, ja Malaga Zat.eidag- middag op verschilleride punten hebben ge- bombardeerd. Doel van het bombardement was een benzinedepot bevattende meer dan 1 millioen liter benzine. Mochten de opstan delingen erin slagen dit depot in brand te doen vliegen dan zal Malaga aldus mededeelin- gen van een Spaansch officier - onherroepe- Hik een prooi der vlammen worden. Melding wordt nog gemaakt van Weine ge- vechten in het Noorden. Kruisers der opstan delingen blijven de Noordkust bestoken nabij Irun en San Sebastian. Het fort Guadelupe beantwoordt deze bombardementen zonder animo. Oviedo blijft in handen van de opstan delingen. De bevolking zou echter aan de grootste ontberingen ten prooi zijn. NUPen is in het bij zonder, het watergebrek. Ieder gezin moet per dag met 1 liter water toe komen. Te Madrid. Volgens een aan Reuter gericht en niet ge- censureerd bericht uit Madrid, dat Dinsdag is verzonden en Vrijdag te Marseille is ontvan gen, is de toestand in de Spaansche hoofdstad verontrustend. De levensmiddelen nemen af en men vreest iederen dag een luchtaanval. De spoorweg Alicante, de haven aan de Mid- dellandsche zee, vormt de eenige verbinding, die goed functioneert. De verbinding met de meeste provincies is onmogelijk. Het schijnt, dat zich in Catalonie comite's van arbeiders en soldaten gevormd hebben ge lijk aan die in Rusland in 1917. Dagelijks vin- den executies plaats van aristocraten, katho- lieken en leden van rechtsche partijen. De terechtstellingen worden meerendeels gehou- den in het dorp Vallecas niet ver van Madrid, op den weg naar Valencia. Totdusver vijf bissehoppen vermoord. Volgens berichten, ontvangen door het Vati- caan zijn totdusver in Spanje vijf bissehoppen vermoord. Wat het lot van den bisschop van Barcelona is, is onbekend. Daarentegen staat vast, dat de bisschop van Madrid en de bis schop van Toledo in veiligheid zijn. De positie van Catalonie. Reuter meldt uit Toulouse: Casanovas, de president van de Generalidad in Catalonie, heeft in een interview gezegd: De strijd zal hard en misschien van langen duur zijn, maar ik iheb volkomen vertrouwen op den afloop. De kracht van de gebeurtenis- sen, door den militairen opstand ontketend, heeft onze autonomie verhoogd, te meer, daar de Generaldidad zich genoopt zag de volledige leiding op zich te nemen. Sinds 19 Juli was de Generalidad in mate- rieel opzicht niet langer afhankelijk van Madrid, maar wij ervoeren een nieuwe eens- gezindheid met de andere Spaansche volken, bezegeld door het bloed, dat gevloeid is voor de verdediging van de vrijheid en de rechten van den mensch. Inzake de inter- natinale politiek komt het initiatief toe aan Madrid en met name aan den minister van buitenlandsche zaken. Als de omstandigheden de Generalidad zouden dwingen rechtstreek- sche betrekkingen te onderhouden met vreem de mogend-heden, zou ik er zorg voor dragen er dit ministerie rekensehap van af te leggen. Mijn dankbaarheid gaat uit naar de landen, die als Frankrijk, Rusland, Engeland, zich in- spannen om de stelling van neutraliteit te laten gelden, die ten minste de hulp zal beper- ken, welke zekere landen aan de opstandelin gen verleenen. Heeft Franco moeilijkheden in Marokko? De Petit Parisien" meldt uit Tanger: Op bevel van generaal Franco werden drie aanvoerders der Riffkabylen zonder opgave van redenen gefusilleerd. Deze terechtstel lingen hebben zonder twijfel ten doel schrik op de inboorlingen te wekken. Op bevel der militairen te Hetoean werden twee Caids in j de streek van Djeballas van de Beni-Ahmed j en Beni-Hassam stammen gefusilleerd. Pacha Remiki is door den krijgsraad te Te- I tean tot levenslange gevangenisstraf ver- oordeeld. De nationalistische leider te Te- toean, Mohamed Benani is tengevolge van de hem toegebrachte stokslagen overleden. Uit deze feiten, aldus de „Petit Parisien", blijkt de groote ontevredenheid van alle in- boorlingenstammen in de Spaansche zone van Marokko. Colonne uit Valencia teruggeslagen. De Spaansche Volksfrontregeering heeft Zaterdag erkend, dat de zgn. ,,vliegende co lonne" bestaande uit havenarbeiders uit Valencia, die na ijlmarsohen door half Spanje de stad Guadelupe in Estremadura bij ver- rassing namen een nederlaag heeft ge- leden. De colonne geraakte in gevecht met afdee lingen van het Spaansche vreemdelingen- legioen en heeft na een strijd, waarin zij zware verliezen leed, Guadelupe weer prijs moeten geven. Daarmede is in dezen sectoi een dreigend gevaar voor de troepen van gene raal Franco afgewend. Volgens de te Madrid binnenkomende be richten aldus seint United Press zijn de national is ten volgens de beproefde tactiek te werk gegaanzij bombardeerden e'&rst de stad met artillerie en vliegtuigen en gingen daarop tot een stormaanval over. Zij drongen in de nu volgende hevige gevechten de Madnleen- ache troepen terug, die zich op het oogenblik op ongeveer zes kilometer van de stad ver- schanst hebben en daar op versterkingen wachten, die voor een deel reeds zijn aange komen; ook vliegtuigen bevinden zich daarbij. Omtrent de overige fronten blijft de Ma- drileensche regeering evenwel optimistisch ge- stemd De val van Cordova lijkt aanstaande en een krachtig offensief wordt voorbereid om Oviedo, welk garnizoen onder leiding van kolonel Aranda zich sedert het uitbreken van den burgerooriog manmoedig tegen een tien- voudige overmacht verzet heeft, tot capitu- latie te dwingen. De regeering heeft daarbij vooral haar hoop gevestigd op de mijnwerkers, die door den val van de kazernes vani Gijon zijn vrijgekomen en die thans uitstekend toe- srerust zijn met machinegeweren en munitie, die zij in de veroverde kazernes buitmaakten. Van het gevechtsterrein rond Cordova wordt nader gemeld, dat de regeeringstroepen er in geslaagd zijn Los Villares, een der voor- naamste bases van generaal Franco s troepen, na een strijd, die twaalf uur duurde, te ver- overen. EEN CATALAANSCHE „ROODE PIMPERNEL". Rijdt in mysterieuze auto's door Barcelona. Barcelona en de geheele landstreek Catalo nie zijn officieel communistisch geworden, doch dit wil niet zeggen, dat iedereen er com munist is. Het heeft er alien schijn van, dat een ondergrondsche actie bezig is, de autori- teiten dwars te zitten. Bijna iederen nacht snort een mysterieuze auto door de breede avenues van de Cata- laansche city. Een paar maal is het den auto- riteiten gelukt, den wagen aan te -houden, doch de bestuurder liet nu eens een consulair paspoort zien, dan weer een bewijs, dat hij geneesheer was, zoodat men hem ongehmderd moest laten passeeren. Het verwonderlijke is, dat overal, waar de auto langs komt, regee- ringsmiliciens door revolverschoten worden getroffen. Niemand weet, wie de man van de auto is maar men vermoedt, dat hij deel uitmaakt van een anti-communistisch complot. Wanneer Madrid in handen der opstandelingen zal val- len verwacht men, dat de Barceloneesche anti-communisten zich zullen gaan roeren. Een paar nachten geleden werden weer eenige volksmiliciens door den automobilist be- schoten. Onmiddellijk werd het vuur van een gereedstaand machinegeweer op den wagen geopend. Men vond de auto een eind verder zonder bestuurder. De kogels hadden het vehikel zwaar besohadigd. Er kleefde bloed aan kussens en treeplank. Algemeen werd aangenomen dat ,,het spook" zooals de be volking te Barcelona den automobilist noemt dood was. Doch den volgenden nacht ijlde er weer een auto door de stad en opnieuw vie- len er slachtoffers. Sommigen denken, dat de dader een jongeman is, wiens familie tijdens de gebeurtenissen van 19 en 20 Juli is uitge- moord en die nu met den moed der wanhoop wraak uitoefent. De autoriteiten hebben een bepaald iemand op het oog, iemand van wien zij1 weten, dat zijn vrouw gewond in het ziekenhuis ligt. Om hem te vangen, hebben zij een dezer dagen een S.O.S.-bericht door de radio laten omroepen, waarin werd verzocht, dat Don Zus-en-ZOo onmiddellijk naar het ziekenhuis moest komen, omdat zijn vrouw „heel emstig" was. Een heel legertje miliciens begaf zich naar het ziekenhuis om den man op te vangen, doch hij verscheen niet. De mysterieuze man heeft al eenige malen een telefoongesprek met de autoriteiten ge- voerd, waarbij hij spottend opmerkte, dat zij maar een ander middel te baat moesten nemen om hem te vangen. Iederen avond na tienen worden nu te Bar celona alle auto's aangehouden en terdege on- derzocht. Aldus- het relaas van een correspondent van de „Daily Telegraph", die er aan toevoegt, dat de autoriteiten van Barcelona ernstig over deze geschiedenis in de war zitten. NIEaW Zwakke tot matige Westenwind, licht tot half bewolkt. Droog weer, behoudens zware dauw des nachts. Warm weer overdag. EXAMENS. Fransch L. O. Te Utrecht slaagde voor de akte Fransch L. O. de heer J. P. Sdnke te Gent, vroeger alhier. ALPINISME. Na reeds vroeger Wetterhorn, Piz Bernina en andere bekende bergen te hebben bestegen, heeft onze stadgenoot de heer H. Lyppens thans den 4505 meter hoogen Matterhorn ,be- klommen, een der steilste en moeilijkste alpen- toppen. Voorwaar een prachtprestatie op gebied van alpinisme OMHOOGGEVAREN. iHet ledige Fransche motortanksohip Heron is Zondagmorgen ter hoogte van Bath omhoog- gevaren en blijven zitten. Sleepbooten zijn ter assistentie derwaarts gevaren. Een nader bericht meldt, dat het schip tijdens den vloed op eigen kracht vlotgekomen is, waarna het, oogenschijnlijk zonder schade bekomen te hebben, de reis van Straatsburg naar Ant werpen heeft voortgezet. REDE PROF. WISSE. Vrijdagavond trad alhier in Emmanuel voor een zeer talrijk gehoor op Prof. Wisse, van Amsterdam, met het onderwerp: „De Arend en zijn nest". Na een inleidend woord van den heer J. Muller en het zingen van Ps. 84 3 werd de -bijeenkomst op de gefbmikelijke wijize geopend. Prof. Wisse behandelde hiema: „Des ade- laars jongen gedragen op des adelaars vleu- gelen" en verdeelde zijn rede in 3 punten: Des adelaars jongen onder de vleugelen i n het nest; des adelaars jongen bene den de vleugelen buiten het nest en des adelaars jongen op de vleugelen ibo v e n het nest. Met onverdeelde aandacht werd de rede aan- gehoord. SPOORBRUG BIJ MOERDIJK AANGEVAREN. De Kempenaar „Machinesteen 15", uit Ter Neuzen, is Donderdagnacht in aanvaring gekomen met een pijler van de spoorbrug over het Hollandsch Diep. De sleepboot ,,Donge" van den stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr., is langszij gekomen en heeft een zeil langs het lek gespannen en bij het pompen geassisteerd. Geconvoyeerd door de „Donge" is het schip naar Kralingscheveer ge varen, waama het, getrokken door de eigen sleepboot, de reis naar Gouda heeft voort gezet. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTIN G. De minister van financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige j^ren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermo- gen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastmgen te Ter Neuzen 2; te Sas van Gent 5,70; te Hulst f 7.06. N.V. STOOMTRAM W EGMAAT SOHAP PI J BRESKENSMALDEGHEM. Aan het verslag der directie der N.V. Stoomtramwegmaatschappij BreskensMalde- ghem uit te. brengen in de vengadering op 4 September, ontleenen wij het volgende: -Zooals overal elders, wordt door de mindere koopkracht en de grootere werkloosheid het prijspeil steeds meer gedrukt, zoodat het niet mogelijk was ondanks meerdere krachtsin- spanning een beter resultaat te bereiken. Ver der heeft de N.V. A.T.O. te Utrecht het noo dig geoordeeld het venvoercontract met de maatschappij per 1 November 1935 op te zeg gen. Het gevolg is een felle concurrentiestrijd met resultaat een verl-ies voor beide zijden. De Minister van Waterstaat is van deze zaak op de hoogte gebracht. Daar tegelijkertijd ook van de zijde van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij met groote prijsverla- gingen gewerkt wordt, kan naar de meening van de directie slechts ordening voor alle par tijen eenige ui-tkomst brengen. Aangezien van het Rijk voor 1935 nog een bedrag van f 7255 als renteloos vOorschot werd ontvangen, mocht ook dat jaar nog geen ver- dere uitbetaling van coupons van de obligatle- leening plaats vinden. Nu de Minister van Wa terstaat iverklaard heeft, dat voorloopig de tramwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet gemist kunnen worden, kan de toekomst der maatschappij met iets meer vertrouwen wor den tegemoet geizien. De winst- en verliesrekening van het tram- bedrijf geeft de volgende cijfers: ontvangsten: personenvervoer 21082,09 abonnementen 993,90; goederenvervoer 49782,30; postver- voer 1379,44. De uitgaven waren: tractie 18739,62; mouvement 13.363,70; werkplaats fl2970,62; onderhoud lijn en telefoon /20319.21; kunstwerken 592,66; onderhoud watervoor- zieningen f 236,49; saldo w-inst f 7105,43. De winst- en verliesrekening voor de auto bussen geeft aan: ontvangsten: personenver voer f 33884.98; bagage en vrachtvervoer Hon levM en bet •venzeerf - lean misscbien cnorgen al behouden blij ven dank zfj uw remmen I f 569,18; post enz. 1275. De uitgaven zijn: af- schrijvingen 7106,50; olie 432,25; benzine 6482,39; diverse onkosten G538; loonen per- soneel 5514,19; gereedschappen 100; saldo winst 9582,79. De winst- en verliesrekening van het vracht- autovervoer luidt: ontvangsten: vrachtvervoer 25.032,16, diversen 166,33; saldo verlies 2347,06. De uitgaven zijn: afschrijving 5099,45; olie 439,99; benzine 4153,50; on derhoud 3398,99; loonen 12531,81; agenten en vrachtrijders 1851,41; gereedschappen f 70,89. -De gemeenschappelijke verlies- en winst- rekening geeft in credit: huishuren 1666,75; baten en lasten eigendommen f 282,37subsi- die Rijk 3320; buitengewone ontvangsten 1180,76; dividendrekening /45; saldo winst autolbusdienst 9582,79; idem trambedrijf 7105,43; vernieuwingsfonds 27328,14. De balans geeft aan debet: aandeelenkapi- taal 450.000; reserve- en vernieuwingsfonds 168.066,75; reserve koersverlies effecten f 3223vernieuwingsfonds als bedoeld in art. 29 par. 5 van de overeenkomst met den staat /274.303,22; rentelooze voorsch. 1.358.838; 5 schuldbewij-zen 484.000; uitgel-oten 5 schuldbekentenissen /2500; bankiers /78.623.54 diverse crediteuren f 18285.38; te betalen cou pons /36904.92; hypotheek o/g 163.741,96. De creditizijde vermeldt: gebouwen en ter- rein 197229,25; bouwrekening lijnen Breskens- Maldeghem en Oostburg-Cadzand f 707.485,98; idem lijn Breskens-Groede-Sluis met zijlijnen 12.092,602,50; roUend materiaal 186740.11; werktuigen in de werkplaats 1 8500; magazijn 119.292,37; kantoormeubilair 11000; waar- borgkapitaal 18733; diverse debiteuren 13308,56; kas en kassiers f 13595,02. DE MALVERSATIES TE BORSSELEN. Bij Kon. besluit is de schorsing van den heer H. C. Rutgers, burgemeester der gemeente Borsselen, verlengd tot 1 October a.s. ZEDENDELICT. Door de politie te Vlissingen is gearresteerd een man, die zich hier heeft schuldig ge maakt aan abortus provocatus. Door den commissaris van politie is hij na beeindiging van -het onderzoek, ter beschikking der justite gesteld: LIJK BIJ WESTKAPELLE AANGESPOELD. Vrijdagmorgen is op het strand tusschen Westkapelle en Zoutelande een lijk aange- spoeld. Uit een signalement, dat den burge meester ter beschikking stond, kon worden opgemaakt, dat men te doen had met het stoffelijk oversohot van een der inzittenden van de kano, welke in den middag van Zondag 9 Aug. ter hoogte van de haven van Cadzand omsloeg, waardoor beide personen verdronken. De gevondene is de 24-jarige Philippe Con stant uit Luik. Een oom en twee neven, die telegrafisch ontboden werden hebben het lijk herkend. Het andere slachtoffer, waarvan het lijk aan de Belgische kust is gevonden is de zes- tienjarige Henri Storms uit Luik. BELAST BELGIe VISCH, DIE OP DE WESTER-SCHELDE WORDT GEVANGEN In strijd met tractaat van 1839. Het Tweede Kamerlid, de heer Lockefeer, heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw en Visscherij de vol- gen vragen gesteld: Is het juist, dat voortbrengselen van de vissoherij, o.a. gamalen, gevangen op de Wester-Schelde, bij invoer in Belgie, n.l. aan het Belgisch grenskantoor te Kieldrecht, wor den geweerd of slechts in beperkte mate wor den toegelaten en dan nog worden bealst met een invoerrecht van 2% pet. van de waarde Indien zulks inderdaad het geval is, zijn de ministers dan niet van oordeel, dat deze han- delwijze in strijd is met de letter en den geest van het reglement ter uitvoering van artikel 9 van het tractaat tusschen Nederland en Belgie van 19 April 1839 betreffende de uit- oefening van het recht der visscherij en van den vischhandel, met name van artikel 16 van dat reglement, waarin is bepaald. welke door de ingezetenen der beide landen wordt uitgeoefend, zonder onderscheid, alle voorrechten der nationale visscherij zullen genieten in havens en plaatsen gelegen bin- nen de grenzen, genoemd in artikel 1 van het- zelfde reglement? Is het juist, dat de genoemde handelwijze door de Belgische grensautoriteit te Kieldrecht wordt verklaard met een beroep op de op niet bewezen beschuldigingen gegronde overtuiging dier autoriteit, dat de ingevoerde garnalen op de Noordzee zijn gevangen? Indien de voorgaande vragen geheel ot ten deele bevestigd moeten worden beantwoord, zijn de ministers dan bereid, met de Belgische regeering in overleg te treden, opdat spoedig maatregelen worden genomen, welke een eind maken aan de in die vragen bedoelde practrjk brand te veere. In November 1933 brandde de landbouw- schuur van D. Kasse te Veere bij Zanddijk, achter de begraafplaats, geheel afEen nieu we werd gebouwd. Zaterdagmiddag klonk het geroep, dat er weer brand in de schuur was en de waarnemende burgemeester, de heer van Beveren, liet de brandklok luiden. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stond de schuur in lichte laaie. De wind was gelukkig van het woonhuis af, anders was de groote vraag geweest of men het met eigen middelen een handbrandspuit af had gekund. Men dacht aanvankelijk dan ook wel aan hulp halen bij de Middelburgsche brandweer. Dit was echter tenslotte niet noodig. De schuur en de daarin geborgen landbouwproducten ging geheel in vlammen op, een varken kon worden gerech Vermoedelijk is hooibroei de oorzaak van den brand die ontstond, toen de menschen naar den ^De^pidt^en de brandweerlieden werden met een vraohtauto naar de plaats van den bra o-ereden doch dit geschiedde met zoon snel- heid dat in een scherpe bocht drie spuitgas-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2