De burger-oorlog in Spanje Predikbeurten Gemengde Berichten TER NEUZEN, 21 AUGUSTUS 1936 AXEL. WEERVERWACHTING. FAILLISSEMENTEN. Naiuurlijk Is *1 prachiiq ah o avail wilt kijken naar onze plaaites-mei-'a-p*sslie over veilig verkeer. En foc/i hebbem we nog liever. dai u ze everslaai, mils.a <trm maar ult u z&lf al die won ken in praeiijk brengt De regeering meldt de inneming van Naval- peral, ten Noordwesten van Madrid, hoewel ook de opstandelingen, volgens een Portu- geesch blad daar een succes zouden hebben behaald. In bet Noorden is de strijd om Irun nog niet geeindigd en Donderdag leek de positie van de stad, die in handen van de regeering is, er lets beter op te zijn geworden. De opstandelingen berichten uit het Zui- den de bezetting van een paar plaatsen in de buurt van de Portugeesche grens. DUITSOH PROTEST. De Berlijnsche correspondent van Reuter vemeemt, dat de Duitsche regeering een krachtig protest in Spanje heeft gericbt over de aanhouding van het stoomschip Kamerun door Spaansche oorlogsschepen. Naar het D.N.B. meedeelt, heeft de Duitsche regeering na het bekend worden van het incident haar zaakgelastigde te Madrid tele- grafisch opdracht gegeven, onverwijld in zeer scherpen vormen tegen het in strijd met het Volkenreoht zijnde optreden van de Spaansche oorlogsschepen te protesteeren en daaraan toe te voegen dat Duitschland de Spaansche regeering voor alle gevolgen, die uit een herhaling van dergelijke gebeurtenissen kun- nen voortvloeien, aansprakelijk stelt. De zaakgelastigde heeft tevens te Madrid meegedeeld dat de Duitsche oorlogsschepen bevel hebben gekregen, Duitsche schepen voor dergelijke inbreuken op het volkenrecht met alle middelen te beschermen. „ZEER ERNSTIG". Naar aanleiding van de aanhouding en visi- tatie van het Duitsche stoomschip Kamerun buiten de territorials wateren, publiceert de Voelkische Beobaohter een scherp en eenigs- zins dreigend artikel, waarin de toestand „zeer ernstig" wordt genoemd. Het betoog van de Voelkische Beobachter komt op het volgende neer: Geen oorlogsschip heeft het recht om een stoomschip in open zee aan te houden, zelfs al was het een smokkelschip. Bovendien wisten de „roode Spaansche zeeroovers" dat de Duitselhe stoomschepen, die naar Spanje onderweg zij nr bevel hebben om vluchtelingen af te halen. Het aan de Kamerun gegeven bevel om naar de Middellandsche Zee door te stoomen bewijst dat de bolsjewistische benden de hulpactie voor de slachtoffers van de mar- xistische moordpartij in Spanje onmogelijk wil- len maken. Het incident met de Kamerun toont voldoende aan dat er te Madrid geen politieke macht meer is welke in staat is om haar aanhang binnen de perken van het ge- civiliseerde Europeesche staatsleven te hou den. Uit de toeneming van de bolsjewis- tiseering van het marxistisch gedeelte van Spanje blijkt meer en meer de invloed van de internationale bolsjewistische agenten. In den beginne moge er verschil van meening over de kwestie der democratic geheerscht hebben, thans wordt de strijd aan de linkerzijde steeds meer tot een guerilla-oorlog van bloeddorstige misdadigersbenden, waarover de regeering te Madrid geen gezag meer heeft. De Fransche regeering is doende om een overeenkomst tusschen de Europeesche staten omtrent non- interventie tot stand te brengen. Zulk een overeenkomst verliest door de tegenwoordige ontwikkeling haar beteekenis, aangezien ginds nog slechts het program van de wereld- revolutie en de instructies van de centrale van Moskou den doorslag geven. Stalin is echter de militaire en politieke bondgenoot van Frankrijk. Het wordt dus tijd, dat de Fran sche regeering niet alleen Joubaux tot rede brengt maar, gezien het belang dat zij zelf aan non-interventie hecht, een druk uitoefent op haai Moskousche bondgenoot. Duitschland maakt er geen geheim van, dat het de gevaarlijke ontwikkeling van de Spaan- sdhe woelingen nauwlettend in het oog houdt en dat het besloten is tegen iedere eventueele herhaling van een rechtsbreuk der roode hor- den in Spanje met den grootsten nadruk en de daartoe geschikte middelen op te treden. Ook de discussie over de non-interventie wordt door dit incident en het zenden van Russische commissarissen naar Spanje, voor moeilijke problemen gesteld. Duitschland is van oor- deel, dat de toestand zeer ernstig is. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Voor zoover persstemmen aangaande de aanhouding van het Duitsche stoomschip Kamerun beschikbaar zijn, worden ongeveer de volgende gedachten uitgesproken. De vrijheid ter zee, de verzekering van het internationale handelsverkeer mag niet wor den aangetast door roode vrijbuiters en het is niet te dulden, dat de anarchie, welke in vele Spaansche steden is uitgebroken, nu ook overslaat op de Spaansche wateren en tegen- over Duitsche schepen wordt toegepast. Men kan er zeker van zijn, dat het Duitsche rijk, eventueel in samenwerking met andere staten maatregelen zal nemen, welke erop berekend zijn dergelijke overvallen door de roode piraten onmogelijk te maken. In dit geval, aldus het Duitsche Nieuwslbureau, is het recht geschon- den een herhaling waarvan met alle midde len zal moeten worden verhinderd. De be- wuste Spaansche kruiser is naar gemeld wordt een oorlogsschip, waarop reeds bij den aan- vang van den burgeroorlog alle officieren door de manschappen die hen bij hun bewe- ging niet wenschten te volgen werden ver moord en overboord geworpen. Het betreft dus een schip van muiters piraten en het voorval toont tevens dege- heele onmacht der Madrileensche vo ksfront- resreering. Ook andere berichten, aldus het D.N.B. toonen duidelijk de inmenging der sowjet-maehthebbers in de Spaansche gebeur tenissen aan. Duitschland houdt vast aan de niet-inmenging maar incidenten van gemelden S en de door Moskou gepleegde inmenging kunnen de bemoeiingen der Europeesche sta ten illusoir maken en een zeer ernstigen toe stand teweeg brengen. Roode piraten" en roode vrijbuiters het zijn wel ongewone termen voor str<jd- krachten van een wettige regeering. c N. R. Crt. DE VERLIEZEN. De correspondent van de Excelsior te Ma drid schrijft: Volgens officieele statistieken bedraagt het aantal slachtoffers van den burgeroorlog over de laatste 4 weken 55.000, waarvan 30.000 aan de zijde der opstandelingen. Dit cijfer omvat 2000 personen, die einde der vorige week te Badajoz en 1000 die te Madrid ge fusilleerd zijn. Volgens een vluchteling uit Teruel hebben de rebellen in deze provincie meer dan 1000 regeeringsgezinden in deze provincie gefusilleerd. MADRILEENSCHE VLIEGERS IN OPSTAND? Het radiostation van Burgos meldt, dat hardnekkige geruchten de ronde doen, vol gens welke de vliegers van het vliegveld Cuatro Vientos, nabij Madrid, in opstand ge- komen zouden zijn. MOLA HEEFT GEEN TROEPEN UIT HET ZUIDEN MEER NOODIG. Reuter meldt uit Gibraltar: Naar uit goede bron wordt gemeld, heeft generaal Mola telegrafisch aan Queipo de Llano verzocht, geen troepen meer uit Sevilla te zenden, aangezien hij thans reeds over vol doende troepen beschikte om Madrid in min der dan een week te kunnen omsingelen. Te Madrid is door de radio mededeeling gedaan van het plan der regeeringstroepen om hij de komende bombardementen van strijdgassen gebruik te maken. De regeerings- strijdkraohten zoo werd medegedeeld, zullen tegen de Marokkaansche inboorlingentroepen en legionnaires gifgas gebruiken, tegen de opstandige soldaten en fascistische vrijwilli- gers traangas. (Men mag zich afvragen, schrijft het Han- delsblad, hoe bij het gebruik der gassen het ondersoheid tusschen de beide soorten zal kunnen worden gemaakt, daar bij de nationa- listen de Spanjaarden en inboorlingen zij aan zij en in gemengde regimenten strijden. TOONEELEN UIT DEN BURGEROORLOG. Strijd zouder genade. ,De buitenstaanders zouden uit de vele be richten, die over den Spaanschen burgeroor log in de buitenlandsche bladen verschijnen, den indruk krijgen, dat heel Spanje een bloe- dig slagveld is, en dat overal in de provincies gemoord, geroofd, geplunderd en gebrand- schat wordt, aldus verhaalt de oorlogscorres- pondente Frances Davis. Dit geldt echter in werkelijkheid alleen voor de gnoote steden en oorden, welke be- slissende strategische punten voor de strij- dende partijen vormen. Op mijn verkennings- tochten, die mij kris kras door Noord-Spanje tot op een zestig K.M. van Madrid voerden, heb ik slechts hier en daar platgeschoten en afgebrande dorpen gezien. Het levendigst is echter, als contrast tot de bloedige geveohten aan het Guadarrama-front, van San Sebastian en Saragossa, het vredige beeld in mijn her- innering gebleven, dat. het schoone bergland- schap ten Zuiden van de Pyreneeen bood, met zijn landelijke bevolkinjg, welke in de van de wereld afgesloten dorpen en kleine steden rustig haar gewone leven sleet. En helaas kan de rust van deze afgelegen streken den indruk niet wegwegen, dat daar waar gevocihten wordt, de strijd met een ver- bitterdheid gevoerd wordt, welke karakte- ristiek voor de Spanjaarden is. Terwijl ik schrijf hoor ik gedempt kanongebulder, dat de Zuidwestelijke wind van het heftig om- streden San Sebastian over de grens draagt. Ik weet hoe verbitterd, hoe genadeloos er van beide zijden om het bezit van deze stad wordt gevochten. Ik weet ook, dat gevange- nen eenvoudig tegen den muur gesteld en ge fusilleerd worden. Zoo vertelde mij overste Jose Palacios, die op den uitersten linker- vleugel een colonne van Mola's Noordelijke leger aanvoert, op een morgen, toen ik in zijn hoofdkwartier aamkwam, dat hij zoo juist twintig Rooden had laten fusilleeren. Hier- aan was een korte veroordeeling van een spe- ciale rechtbank voorafgegaan. Een manlijke collega, de correspondent van een Engelsche krant, berichtte mij over een soortgelijk geval. Voor zijn eigen oogen wer den veertien communisten gefusilleerd en de terechtstelling duurde in het geheel nauwe- lijks veertien minuten. Mij is tot nog toe het geluk trouw gebleven. De aanblik van lijken bij massa's bleef me gelukkig gespaard. Ik zag tot nog toe slechts edn doode, en dit was reeds een afschuwelijke aanblik. Nog indrukwekkender dan de uiterlijke symptonen van den strijd, hebben mij de in- nerlijke kenteekenen, bijv. de atmosfeer, welke over de dorpen en steden in de gevechts-zone ligt, duidelijk gemaakt wat voor verschrik- kelijks er in Spanje omgaat. Van de huizen der dorpen zag ik witte vlaggen waaien. Voor- zichtige huisvnouwen hadden beddelakens uit de ramen gehangen. De straten zijn verlaten. En op alles drukt een onheilspellende stilte. Iedereen wacht... Waarop? Er bestaat een bijzonder scherpe tegenstel- ling in de atmosfeer, welke in Sarragossa en die, welke in Pamplona heerscht. Pamplona, dat met lijf en ziel achter de nationale verheffing staat, dat een hoogte- punt van fascisme en monarc'iisme beteekent, leeft in een feestroes en verheugt zich bij voorbaat op de verwachte zege over de „roode volksfront-regeering"In Sarragossa heeft men echter het gevoel, dat de lucht met dyna- miet geladen is en elk moment ontploffen kan. Hier zijn de nationalistische soldaten op hun hoede voor communistische overvallen Eens is het mij overkomen, dat ik door een gewapende bende werd overvallen. Eerst na- dat ik mijn pas had laten zien mocht ik het dorp binnen rijden. Ik bleek in een hoofd kwartier van Mola's soldaten te zijnSol daten grepen mij plotseling bij den arm en voerden mij in de wijnkelder van de burcht. Het gedreun van de kerkklokken had ,,luctht- alarm" beteekend. Achteraf bleek het echter valsch te zijn. Dit zijn eenige losse beelden uit het groote gebeuren HET TEKORT AAN OFFICIEREN TE MADRID. Militaire „paa.rtjes" wandelen door de straten. Bij het marcheeren van de regeeringstroe pen door de hoofdstad merkt men steeds weei het tekort op aan officieren, meldt de United Press uit Madrid. Niet zelden ziet men af- deelingen van bataljonssterkte zonder een enkelen officier. In het lange front in de ber- gen ten noorden van Madrid zouden zich niet meer dan een doizijn actieve officieren be- ivinden. Sergeants-majoor en onder-officieren voonzien in dit tekort. Deze schaarschte aan officieren is niet ge heel toevallig. Wel zijn vele officieren naar de nationalisten overgeloopen en vechten dien- tengevolge aan de andere zijde van het front. Vele anderen hebben zich echter ter beschik- king van de regeering in Madrid gesteld, doch zijn door de militie afgewezen, aangezien ze ,,geen verdiensten voor de zaak van het pro- letariaat" kunnen aanwijzen. De militieplichtigen van 60 tot 70 pro- cent niet opgeleide jongelui van 17 tot 23 jaar - wantrouwen de legerofficieren en willen hen niet gehoorzamen. De voorziening van de militietroepen met wapens en munitie geldt algemeen als toereikend, hoewel ze in geen enkel opzicht overvloedig is. Ze komt uit de groote wapenarsenalen van het leger in Madrid en omgeving, en deels ook uit den voorraad van de Madrileensche kazernes, die in het begin van den burgeroorlog door ar- beiders bestormd werden. Met deze wapens werden ook ongeveer 5000, tot 6000 vrouwen en jonge meisjes uitgerust, van welke echter de meerderheid niet actief aan de frontge- vechten deelneemt, doch de militie-afdeelingen als marketentsters en lazaretverpleegsters tenzijde staat. Een tijd lang deden de vrou wen patrouillediensten in de straten van Madrid en men zag zelfs vaak militaire ,,paartjes" met karabijnen gewapend, door de stad trekken. Sedert eenige dagen zijn de vrouiwen_ echter uit de politiediensten terug- getrokken. EXAMENS. Hoofdakte. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdakte de heer J. B. Fondse te Axel. FRANSCHE TORPEDOJAGERS. Hedenmiddag zijn alhier uit Antwerpen op de haven gekomen 2 Fransche torpedojagers, nl. de „Chaccal" en de „Leopard". Deze flot- tilje staat onder bevel van den commandant van eerstgenoemden bodem. Te 3 uur is deze opgeschut en naar Gent doorgevaren, terwijl daarna de Leopard" is opgeschut en zal vol gen. De oorlogsbodems zullen tot 25 Augus tus te Gent vertoeven. DE ONREGELMATIGHEDEN TE BORSSELEN. Woensdag vergaderden ingelanden van den calamiteuzen polder Borsselen onder voor- zitterschap van den heer M. de Regt Jz. Van Ged. Staten was een schrijven inge- komen, waarin werd medegedeeld, dat in overleg met het polderbestuur de heer H. C. Rutgers, ontvanger-griffier, voor den tijd van 30 dagen in zijn functie was geschorst. De heer Elenbaas, benoemd tot waarnemend ontvanger-griffier, deelde de vergadering mede, dat de schorsing was geschied op grond, dat de boeken niet in orde bleken te zijn. De geldmiddelen waren absoluut in disorde. Aan ernstig wanbeheer had de betrokkene. zich schuldig gemaakt. De plichten die als ont vanger-griffier op den heer Rutgers rustten, zijn door hem schromelrjk verwaarloosd. Daar- door zijn de zaken hopeloos in de war. Mede gedeeld werd, dat de administratie over de laatste jaren een grondig onderzoek vereischt. Verder was een schrijven ingekomen van den heer H. C. Rutgers waarin hij ontslag vraagt als ontvanger-griffier. Daarbij werd de mededeeling gedaan, dat de heer Rutgers alle tekorten zal voldoen. Het bestuur stelt voor niet bp het verzoek tot ontslag in te gaan, maar de schorsing van den ontvanger- griffier te verlengen met den tijd van 6 maan- den. Het bestuur aoht het gewenscht han- gende het onderzoek met den heer Rutgers in contact te kunnen blijven. Het is wenschelijk dat in dezen voorloopfg nog een ambtelijke verhouding blijft. In 6 maanden kan de zaak weer geheel op beenen staan. Gevraagd werd nog, hoe het mogelijk was geweest, dat de ontvanger-griffier zoo kon handelen. Was het bestuur dan voor dit alles blind? De voorzitter deelde mede, dat het bestuur, hoewel onwetend, in dezen ook niet vrij uitging. Het gold hier echter wederom een vertrouwenskwestie. Menigmaal was op fouten gewezen, maar telkens was een en ander uitgesteld of in den wind geslagen. Tenslotte konden alien zich vereenigen met het voorstel van het bestuur de schorsing met 6 maanden te verlengen. Aan het eind der vergadering werd nog het woord gevoerd door mr. Dirven, die optrad voor den heer Rutgers. Hij deelde mede, dat de ontvanger-griffier geheel van streek is en zijn zaken hopeloos in de war zijn. De fouten zitten alleen in de administratie. De heer Rut gers wil niets liever dan dat alles een goede oplossing vindt. BESMETTELUKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 Augustus kwam in de provincie Zeeland een geval van roodivonk voor, n.l. te Yerseke. De komende fees ten. Het schijnt wel of Axel plotseling weer is aangegrepen door een soort koortsachtige ijver met den onderlingen wedijver van de verschillende buurtcommissie's die iederen avond benutten voor vergaderingen en bijeen- komsten en die geen van alien voor elkaar onder willen doeh, met de straatversieringen. Zoo aanstekelijk om het' leelijke woord „besmettelijk" nu maar niet te gebruiken werkt dit alles, dat zelfs in die straten waar tot dusver niet aan „kronen" of bijzondere feestviering gedacht werd, men de handen ook ter elfder ure nog aan aen plo'eg slaat en alle pogingen in het werk stelt om toch een zoo waardig mogelijk figuur te slaan en het dus tenslotte de vraag zal worden welke buurten of straten er over zullen sohieten waar men niets aan de versiering gedaan heeft. In verschillende straten is men al de geheele week in de weer en heeft men in werk- of bergplaatsen een onderkomen gezocht waar met groote geestdrift aan de versiering der respectievelijke buurten gewerkt wordt. Het gaat er ztjoals van ouds daarbij vroolijk toe! Muziekinstrumenten, vroolijk gezang en gekout maakt dit alles tot een ontspannende bezigheid voor de jeugd die zooals gezegd met den dag aanstekelijker wordt. Axel zal dus waarlijk in de feeStweek in ,,feestdos" zijn en zoo toch op ouderwetsche wijze het groote historische feit van 350 jaren geleden herdenken. In weerwil van de crisis heeft men overal nog een aardig potje bestemd voor de buurt- versiering en zoo zien wij met belangstelling uit naar de vrucht van dezen arbeid in de komende feestweek. man, advocaat en procureur, wonende te Ter Neuzen, zonder eenige uitkeering aan de con- currente schulaeischers. Wa. Ja. Hochart, weduwe van Triphon Groosman, koopvrouw, wonende te IJzendijke, curator Mr. W. K. H. Dieleman, advocaat en procureur, wonende te Middelburg, met eene uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 2.476 Meest matige tot zwakke Zuid-Westen tot Westenwind; betrokken tot zwaar bewolkt, met kans op lichte regen. Later verbetering, welke vermoedelijk tot over den Zondag zal aanhouden. ZONDAG 23 AUGUSTUS 1936. Ned. Hervornide Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 u., de heer Ph. J. Greeven. SLUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer W. J. Foumier. AXEL. 9.30 u., de heer P. J. Greeven, van Ter Neuzen; 2 u., Ds. Stegenga, van Zuid- zande. HOEK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAM'SLAG9.30 u., Ds. J. C. Elenbaas, van Borsselen; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier, van Ter Neuizen. KLOQSTERZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u„ Ds. Kok, van Zaamslag. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Ross van Krab- bendijke. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. A. Lau- wers, van Brussel. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u„ lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u„ lees dienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. De narvolgende faillissementen zijn geeindigd door de verbindend geworden eenige uitdee- lingslijst: C. van Damme, E. van Damme, A. M. Ph. van Damme, A. van Damme, Fl. van Damme en R. L. van Damme, landbouwers, wonende te Graauw, curator Mr. G. Tichel- VROUW VAN VERDWENEN HOOFD- AMBTENAAR HEEFT DEN ZWERVER HERKENO. In verband met de arrestatie van den hoofd- ambtenaar, die in 1927 ruim f 20.000 heeft verduisterd ten nadeele van de gemeente Rot terdam en die momenteel in het Huis van Bewaring is opgesloten, verneemt het Han- delsblad thans, dat het bewijsmateriaal zich gedurende de laatste dagen danig heeft op- gestapeld. Thans kan definitief worden aan- genomen, dat verdachte de gezochte hoofd- ambtenaar is. De man is voor de tweede maal geconfron- teerd met de echtgenoote van den hoofdamb- tenaar, thans zonder baard en knevel. Zij heeft positief verklaard in den verdachte haar echt- genoot te herkennen, die haar negen jaar ge leden heeft verlaten. Voorts heeft men een brief, welken verdachte aan den Officier van Justitie Mr. Schutter heeft gerioht, door den schriftkundige Dr. Alberti uit Maassluis laten vergelijken met het handschrift van den hoofdboekhouder, hetwelk voorkomt in de ad ministratie, negen jaar geleden door hem ge voerd. Dr. Alberti heeft zooveel punten van over eenkomst gevonden, dat verdere twijfel vol gens hem uitgesloten kan worden geacht. Ondanks alle bewijsmateriaal blijft de ver dachte er echter bij, dat hij de gezochte niet is. Hij zegt aan geheugenstoornis te lijden. Dezer dagen zal Dr. Donkersloot onderzoeken of de verdachte simuleert of dat hij inderdaad lijdende is aan geheugenstoornis. ONWEER IN HET OOSTEN DES LANDS. Dinsdagmorgen hebben over het OoSten des lands verschillende onweders gewoed, die hoe kort van duur ze ook waren, toch nog de noodige schade hebben aangericht. Te Loenen op de Veluwe is de bliksem in- geslagen in een landhuisje bewoond door mevr. W. Het met riet gedekte dak vatte hier- door vlam en stond spoedig in lichter laaie De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Om ongeveer tien uur ontlastte zich boven Etiten (Gld.) een hevig onweer. Hierbij werd de boerderij met woonHuis van de Gebr. Zweek- horst door den bliksem getroffen. Het huis brandde geheel uit. In Hoi ten (Ov.) sloeg de bliksem in de boerderij van E. Aaltink. Hoewel de bewoners thuis waren, werd niemand getroffen. De boerderij brandde tot den grond toe af. Een schuur, die op eenigen afstand van de hoeve was gelegen, kon behouden worden. Te Almen nabij Zutphen sloeg de bliksem in een roggemijt, staande bij de boerderij van D. Haarman. De groote dikke eiken paal van de mijt was door den bliksem tot beneden ge- spleten. De stukken hout lagen overal ver- spreid. Tusschen acht uur en half negen ontlastte zich boven Nijmegen een hevig onweder, dat gepaard ging met een zwaren slagregen en een stormachtigen wind. De regenval was zoo overvloedig, dat de riolen het water niet kon den verzwelgen, zoodat op verscheidene plaat sen de straten en pleinen blank kwamen te staan. De steil hellende straten leverden een aanblik als van een bergbeek. De bliksem sloeg eenige malen in een tramwagen, waar- door het verkeer werd gestagneerd. Hoewel de passagiers natuurlijk danig waren ge- schrokken, kwamen persoonlijke ongelukken niet voor. Tijdens het hevige onweder, dat Dinsdag morgen boven de Betuwe woedde, is de blik sem geslagen in een groote hooimijt, staande naast de boerderij van den landbouwer Ver- nooy in de buurtsohap Haalderen, gemeente Bemmel. De hooimijt brandde in een oogwenk als een fakkel en toen een felle wind kwam opzetten, viel het gevaarte om, tengevolge waarvan ook een tweede groote hooimijt vlam vatte. Er ontstond toen een geweldige vuur- zee en er dreigde groot gevaar, dat de vlam- men zouden overslaan naar de boerderij. De brand weer uit Bemmel, geassisteerd door een motorspuit uit Gendt gelukte het den brand te beperken tot de beide hooibergen, die ge heel door het vuur werden verteerd. Duizen- d-en kilo's hooi gingen verloren. ANGSTIGE OOGENBLIKKEN OP BRANDEND SCHIP. Olp den Rijn voor Millingen, ter hcogte van het fort Pajierden is door on/bekende oorzaak brand ontstaan in de motortjalk Johanna, schipper W. van Dijk, te Kampen, op weg naar Amsterdam. Het schip had een hoog opge- Ituden deklast stroo aan boord, en de brand, die vermoedelijk in de roef is ontstaan, sloeg weldra daarheen over. Er ontstond een ivuurzee en de toestand werd voor de schip- persfamilie, man, vrouw en vier kinderen. bui- tengewoon hachelijik, daar er geen hulp in de nabijheid was. De schipper slaagde er op het laatste oogemblik in, het hevig brandende vaartuig op den wal te laten loopen, waar hij zich met zijn gezin in veiligheid kon stellen De schipper liep aan beide armen brandwon- den op. Het duurde geruimen tijd, alvorens het vuur was uitgewoed. Het schip brandde uit, de lading ging verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. VAN EEN WAGEN GEVALLEN EN OMGEKOMEN. Woensdagavond is te Smilde de ongeveer 60-jarige landbouwer M. Mesken, terwijl hij een voer tarwe naar huis wilde brengen, ver moedelijk door het schrikken van 't paard dat op zij sprong, onder den wagen geraakt. Zijn zoon, die op een afstand het ongeluk zag gebeuren, snelde toe en bevrijdde zijn vader uit diens netelige positie. M. was echter reeds overleden. De overledene was sedert tal van jaren lid van den gemeenteraad van Smilde. KADEMUUR INGESTORT TE ROTTERDAM. Donderdagmiddag is op het Haringvliet Zuidzijde te Rotterdam, ter hoogte van den kademuur ingestort over *een lengte van 40 M Op den wal lagen vele koopmansgoederen, waarvan een groot gedeelte door de instorting in het water is gevallen. Reeds Woensdagmid- dag had men werking in den kademuur gecon- stateerd. De havenmeester werd gewaar- schuwd, waarna de gemeentelijke technische dienst, den kademuur over een lengte van 30 meter met hekken afzette. Donderdagmorgen werd naast deze hekken evenwel een partij aardappelen gelost met het gevolg, dat het afgezette gedeelte opnieuw ging werken en instortte. Vierhonderd kilo aardappelen benevens eenige balen meel en andere artikelen vielen in het water. Er is thans voor een verdere afzetting van den kademuur gezorgd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TEGEN DE LAMP GEVLOGEN. Door de Duitsche douan-e-agenten aan de grens te Tegelen, werd Woensdagmiddag ont- dekt, dat de twee inzittenden van de vraoht- auto van de expeditiefirma Van Wijlick uit Venlo ongeveer 2000 mark uit Duitschland wild-en smokkelen. De chauffeur, de Venlo- naar W., wist tijdens het onderzoek over de Nederlandsche grens te vluchten. De andere persoon, die uit Viersen afkomstig is, werd gearresteerd. Auto en geld zrjn in beslag ge- nomen. DE BEIDE JEUGDIGE DELTSCHE AVONTURIERS. Omtrent de beide Deltsche jongens, de 18- jarige van Z. en de 16-jarige G. die te Ant- v werpen zijn gearresteerd, wordt nog het vol gende gemeld: Na him vertrek uit Delft vertoefden zij vier dagen te 's Hertogenbosch en 14 dagen te Breda. Zij vertrokken daarna naar Belgie, waar zij geruimen tijd onder de namen Franken en van Velzen zich schuil hielden in logementen. Hoe wel G. bij zijn vertrek uit Delft 450 uit de lessenaar van zijn vader had meegenomen, was dit geld op enk-ele francs na opgemaakt, zoodat hun hotelrekening over de laatste weken niet was betaald. G. werd in den nacht van 4 op 5 Augustus te Antwerpen door de politie op straat aan- getroffen in het bezit van inbrekerswerktui- gen, een zwart masker en chloroform. Bij zijn aanhouding en zelfs bij zijn opsluiting gaf hij steeds den valschen naam van Velzen op. Den volgenden dag kwam van Z. onder den naam Franken informeeren, waar zijn kame- raad gebleven was. Hij werd toen eveneens aangehouden. Toen hij echter achter slot was gezet, verklaarde hij van Z. te zijn genaamd. Door tusschenkomst van de justitie te Brus sel werd de Delftsche politie op de hoogte ge steld, waarop een "rechercheur uit Delft beiden heeft verhoord. Op 17 dezer zijn beiden voor het gerechts- hof te Antwerpen verschenen. Gebleken is, dat G. op den avond voor zijn vertrek uit Delft zich heeft schuldig gemaakt aan in- braak in het gymnasium te Delft, waar hij aether, arsenicum en chloroform heeft ge- stolen. Dit zou hebben moeten dienen tot af- weer bij, zijn arrestatie, doch werd niet aan- gewend. Het gevaarlijke goedje werd nog in zijn bezit gevonden. STAKING BIJ DE HERO-FABRIEKEN. Donderdagmorgen vroeg is bij de N.V. Hero Conserven te Teteringen bij Breda een wilde staking uitgebroken onder de tomatenschoon- makers. Oorzaak van de staking is een loon- geschil. De tomatenschoonmakers, meest jon gens van 1620 jaar, die in het seizoen tijde- lijk worden aangenomen, meenden te werk te zijn gesteld op hetzelfde loon van vorige jaren, n.l. 30 cts per 100 K.G. De directie van de Hero wenschte echter dit jaar slechts 20 cts. te betalen, op welk loon aan het werk werd gegaan. Donderdagmorgen echter legden de jongens plotseling het werk neer en eisohten een" betaling van 30 cts per 100 K.G. De directie weigerde dezen eisch in t-e willigen en sommeerde de stakers de fabrieksgebouwen te verlaten. Toen aan deze sommatie geen gevolg werd gegeven, werd politiehulp ingeroepen, doch ook het bevel van den veldwachter van Tete ringen, waaraan kracht werd bijgezet door den gummistok, werd niet opgevolgd. Eerst nadat marechaussee-versterking was komen opdagen, gelukte het de fabrieksterreinen te ontruim-en. De stakende jongens, zestig in getal, zijn daarop op staanden voet ontslagen. Naar van stakerszijde wordt medegedeeld kan bij een betaling van 20 cts. per 100 K.G. (vooral om- dat het werk afhankelijk is van den aanvoer) een dagloon van ten hoogste een gulden wor den behaald, hetgeen men te laag acht. Ge tracht wordt ook de boonenafhalers en -haal- sters bij de staking te betrekken. De directie van de Hero, die van oordeel is, dat door het ontslag het conflict is opgelost. weigerde inlichtingen te verstrekken. 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6